OPMEER. 7LJPE WIERINGEN. KOEGRAS. BARSINGERHORN. SINT MAARTEN. LANGENDIJK, DE ONTWIKKELINGSGESCHIEDENIS DER VROUWEN-EMANCIPATIE. „De hand aan de wieg regeert de wereld'. UIT HET LAND DER „BLAUWKOUSEN". De 20ste eeuw is een eeuw van belangrijke sociale veranderingen; sociale veranderingen, welke de man betreft, maar meer nog in het bijzonder de vrouw. Als men het werk in oogenschouw neemt, dat gedurende den oorlog door vrouwen, toen de mannen op het oorlogsveld waren, is gedaan, dan vraagt men zich af, vanwaar zij den moreelen moed gekregen hebben om het werk te doen, wat haar zoolang was ontzegd. Wij vinden dit vooral in de ontwikkeling van de publieke opinie aangaande de ongehuwde vrouw. Brieven levens beschrijvingen maar vooral novellen kunnen voor een uitgebreide kennis van dit onderwerp geraadpleegd wor den. De novelle geeft ons echter een overzicht over de bestaande gebriuken van den ouden tijd, terwijl het thema een onderwerp is uit het dagelijksche leven van de middelklasse. In Engeland is door drie geslachten gestreden voor de emancipatie van de vrouw. Tot in het begin van de 19de eeuw vinden wij nog niet veel verbetering in haar positie. De sfeer waarin de vrouw zich beweegt, is nog beperkt tot het huis: bekoorlijk heid en schoonheid wordt alleen van haar verwacht Zoo laat Milton in „Paradise Lest" Eva zeggen: „To know no more is woman's happiests knowledge". In de 18de eeuw bestond het bekende gezelschap van Engelsche vrouwen, welke onder leiding van Lady Montague bij- elkaar kwamen, met het doel om het vrouwen-ideaal op een hooger plan te brengen. De Lady-Mantague club stond bekend om de hooge intellectueele conversatie. Verstandige gesprekken werden in die dagen alleen bij mannen gezocht, want de vrouwen hadden slechts ge leerd om op een mooie manier een kamer binnen te komen ,of in een bevallige houding op een stoel te zitten. Lady Montague en haar vriendinnen kreeg om de een of andere reden den naam van „bauwkousen", eeh naam welke later als een scheldnaam werd ge bruikt voor een vrouw, die meer om geleerdheid geeft als om andere vrouwelijke bekoorlijkheden. De alge- meene opinie was toch nog, dat de vrouwen er waren om de mannen te behagen. De vrouwen hebben dit zelf geloofd en zich gevleid met het spreekwoord: „De hand aan de wieg regeert de wereld". Met de indu- strieele revolutie en de sociale veranderingen, welke daarop volgden, zijn de vrouwen van de werkende klasse economisch onafhankelijk geworden. Dit geschiedt niet uit zucht naar emancipatie, maar omdat de nood hen dwingt om werk in de fabrieken te zoeken. De vrouwen uit den middenstand echter bevonden zich in een treurige positie. Als zij niet trouwden of een som geld erfden, gingen zij een bange toekomst tegemoet. Zij konden er natuurlijk niet aan denken om te arbei den zooals de werkende klasse, want dit was beneden hun stand. Tot de helft van de 19de eeuw moesten de meisjes zorgen, dat zij trouwden, want een ongehuwde vrouw beteekende niets, en werd slechts geduld. Wij vinden pathetische beschrijvingen van zulke meisjes in boeken van Thackeray en Dickens; maar het doel van de schrijvers was om te spotten en niet om sym pathie te verwekken. Als wij dit bedenken, moeten wij erkennen, dat de moeders die er steeds op uit waren om goede huwelijkskansen voor haar dochters te ver werven, onder die omstandigheden het beste hebben gedaan. In Engeland bestond ook een wet, waardoor het geld van de familie aan den oudsten zoon kwam, of indien er geen zoon was, aan de naaste mannelijke familieleden. De erfgenaam was echter verplicht om voor de rest van de familie te zorgen. Het gevolg hiervan was da,t de ongehuwde vrouw óf op haar fa milie was aangewezen óf moest werken. Het eenigste respectabele werk voor meisjes uit den gegoeden stand was gouvernante. Charlotte Bronte, die zelf ook gou vernante was, geeft een ware maar treurige beschrij ving van zoo iemand in „Shirley". In „Martin Chuzzlewit" spreekt Dickens van „the animal called governescs." Het was een leven zonder vreugde of vergoeding, en de eenigste manier om dit te ontkomen was een huwelijk. In 1893 gaf George Gissing zijn „Book of Snobs" uit, waarin een nieuwe zienswijze werd uiteengezet. Een paar zusters werden onverwachts achtergelaten en besloten om liever op een of andere wijze hun brood te verdienen dan van liefdadigheid af te hangen. Het gelukte hun om zooveel geld bij elkaar te krijgen, dat zij niet meer behoefden te werken. Die ledigheid leidde echter tot slechte gewoonten en zij kwamen tot het besef da.t zij moesten werken en richt ten een schooltje op. Arbeid brengt dus levensvolheid. De ware emancipatie van de vrouw begon echterpas, toen de vrouwen uit den gegoeden stand beroepen aanvaarden, welke tot dusver slechts voor mannen open waren. Er bestonden destijds in Engeland groote maatschappelijke euvelen, welke de aandacht van de vrouwen trokken. Ook hier drong de emancipatie geest door en ijverde voor de op voeding op industrieel gebied en bracht verbetering in het lot der werkende vrouwen. Dat de vrouwen tegen woordig meer belang stellen in zaken buiten het huis, is voor een deel te wijten aan de nieuwe uitvindingen, waardoor veel van het huiswerk aan de vrouw wordt ontnomen. Er bestonden natuurlijk massa's vooroordee- len, waartegen de vrouwen moesten vechten om tot de verschillende beroepen te worden toegelaten. Dit voor oordeel werd niet alleen/bij mannen gevonden, maar ook bij veel vrouwen. Voor ieder beroep moest een nieuwe strijd worden gevoerd, voordat de vrouw daar in werd toegelaten. Zoo werd verplegingswerk be schouwd als het meest onkiesche werk, totdat door het opetreden van Florence Nightingale de openbare meening veranderde en dit werk tegenwoordig als het meest ideale beroep voor een vrouw wordt beschouwd. In het begin van de 20 eeuw bereikte de vrouwen in Enge land, vooral door het toedoen van de Suffragettebewe ging nog grooter vrijheid en gelijkheid. Waar vroeger de ongehuwde een pathetische eenzame figuur in de wereld was, die haar alleen beschouwde als een voor werp tot spot en vermaak, is zij tegenwoordig intelli gent volkomen opgeleid voor haar werk en niet langer gekortwiekt door dwaze vooroordeelen. Wij hebben hier op beknopte wijze de lichtzijde getoond van de vrou wen-emancipatie, zooals deze zich tot op den huidigen dag he^ft ontwikkeld, maar kunnen niet nalaten met een enkel woord te wijzen op de uitwassen, waarop de moderne feministerij uitloopt. De vrouw heeft haar rechten, waarom een verwoede strijd van jaren gestre den werd, thans verkregen. Maar zooals het veelal gaat met goed-ingezette acties welke hun doel bereikt heb ben, vervalt men tenslotte in excessen, in casu tot een vermannelijking van de vrouw. Gelukkig echter spreekt hier de natuur ook nog een woordje mee, en blijkt lang zamerhand over een groot deel der linie een zekere antipathie tegen alles, wat indruischt tegen de natuur lijke eigenschappen welke een vrouw en meisje bezit, en juist haar schoonste sierraad vormen. Wij zien dan ook allerwegen een terugkeer van wat een modern-fe- mlnisme als het hoogste en schoonste trachtte te sug- gereeren de terukeern .1. tot het boven-alles „vrouw zijn." Vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afd. Opmeer en Omstreken, ten huize van J. Ruiter op Woensdag 28 Aug. 1929. Voorzitter, de heer Stapel, opent de vergadering met een woord van welkom en herdenkt de operatie van bode Nieuwpoort en hoopt op een spoedig herstel. Aanwezig waren 14 leden en 1 gast. De secretaris, de heer Harnas, leest de uitgebreide en als altijd keurig gestelde notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Mededeelingen volgen, n.1. dat de rekening van de ten toonstelling sluit met een nadeelig saldo ad f 450. Er waren 1400 entrée's minder ontvangen. Van de verloting was aan de afdeeligen van het Witte Kruis, volgens de wet uitbetaald rujm f 1450, t.w. aan de afd. Westfries land f 907.02, aan de afd. Sijbecarspel f 349.23, aan de afd. Abbekerk f 221.25. Toezegging van subsidies waren ingekomen van Opmeer f 100, Spanbroek f 100, Sijbe- karspel f 50, Abbekerk f 25, Obdam f 25, Hoogwoud Hensbroek Tot leden van de pluimveecommissie werden benoemd de heeren D. Kooiman te Opmeer, Jr. Smit te Span broek en P. Groen te Hoogwoud. Van de ingekomen stukken werd langdurig gesproken over het wetsontwerp Pacht en Pachtcommissie. Het zal verder door de Bestuursleden worden bestudeerd, waarna men een vergadering zal beleggen met een spreker over bovengenoemd onderwerp. Verzoek van de afdeeling Bodegraven, om toezegging medaille. Afwijzend op beschikt. De afdeeling Hoorn zal f 5 ontvangen voor den te houden fokveedag. Van de vergaderingen van Hollands Noorderkwartier en van de Holl. Mij van Landbouw werden door de eventueele afgevaardigden beste verslagen gegeven, waarvoor zij dank ontvingen. Behandeling van de agenda voor de Algemeene Ver gadering volgde en aan den afgevaardigde werd vrij mandaat verstrekt Als afgevaardigde werd gekozen de heer J. Harp en als plaatsvervanger de heer L. Glas. Voor de te houden vergadering in 1930 wordt den af gevaardigde opgedragen om Hoorn te stemmen. Bij de gehouden stemming werd als voorzitter her kozen de heer G. Stapel Gz. Sr. en als bestuursleden de heeren P. Pluister en K. Braak, inplaats van de heeren K. Bos en L. Glas, aftredend en niet herkiesbaar. Als vice-voorzitter werd vervolgens gekozen de heer P. Pluister. Het adres voor de verloting in 1930 te houden, werd vervolgens goedgekeurd. Er wordt verder besloten te trachten een Landbouw- cursus in Aartswoud en een cursus in motcfr-, paarden- en veekennis te Opmeer of Spanbroek op te richten. De rondvraag bracht weinig bijzonders, waarna sluiting met dank volgde. ST. MAARTENSBRUG. Men deelde ons mede, dat het huis, erf en tuingrond, eigendom van den heer J. Meijer alhier en S. Greeuw te Schoorl uit de hand verkocht is aan den heer Jb. Brouwer te Harenkarspel. ST. MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen is het bouwen van een burger woonhuis voor rekening van den heer G. Veuger Gz., alhier, opgedragen aan den heer P. G. Veuger te St, Maartensbrug. SCHAGERBRUG. De bouw van de nieuwe openbare lagere school is thans zoover gevorderd, dat daarop Donderdag het eerste spant kon worden geplaatst. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 28 tot en met 30 Augustus 1929. Geboren: Petrus Johannes, zoon van Albertus de Wit en Berdina Maria Schaper; Nicólaas Petrus, zoon van Johannes Besteman en Guurtje Mekken. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. Donderdag kwamen in Hotel Lont alhier bijeen, de afgevaardigden der vier bestaande kaasfabrieken, welke commissie, bestaande uit acht personen, tot opdracht had, te onderzoeken of een eventueel op te richten zoet- fabriek te Wieringen levensvatbaarheid zou hebben. De Commissie hield thans hare besprekingen in tegen woordigheid van Dr. Scheij uit Hoorn. Bij het kiezen der leden van de commissie waren er juist zooveel leden voor als tegen oprichting eener zoet- fabriek. Thans zijn er meer voor als tegenstanders. Tot oprichting zal het echter nog niet komen, en toch in de toekomst zal ze zeer zeker verrijzen. Dr. Scheij legde een teekening over voor een te bou wen zoetfabrielc te Texel. Dez wordt zoo ingericht dat ze met weinig onkosten zou kunnen worden vergroot, want, zegt Dr. Scheij, als u er toe overgaat om te bouwen, zal ze in de toekomst zeer zeker te klein blij-- ken, met het oog op het droogmaken der Wieringermeer Spr. zegt ook nog tot de commissie: ga nooit met uw melk gedeeltelijk naar elders geplaatste fabrieken, want dan komt hier nooit geen zoetfabriek. Dat hebben we in Schagen ook gezien. Tevens wordt besloten dat over ongeveer 14 dagen de commissie van onderzoek eenbezoek zal brengen aan de zoetfabriek te 't Zand. Dan stelt Dr. Scheij voor, dat elke fabriek een leden vergadering belegt over de besprekingen, en dan zal Dr. Scheij daarna een lezing houden over oprichting zoet fabriek te Wieringen op een nader te bepalen datum. Met ingang van 2 Sept. a.s. is tot tijdelijk onder wijzeres aan de O. L. school te Hippolytushoef benoemd Mej. Koster van Schagerbrug, in de plaats van Mej. E. M. Mulders. De Zuidelijke opengebleven doorvaartruimte in den dijk tusschen Anna Paulowna (Oosthoek) en de Hau- kes wordt thans dicht gemaakt. En de Noordelijke door vaartruimte wordt dicht gemaakt op een klein gedeelte na. Deze kleine open ruimte blijft vooreerst nog bestaan om het drijvende werkmaterieel, wat thans nog in de Wieringermeer in werking is, daardoor in het Amstel- diep te brengen. Dit is noodzakelijk omreden de groote baggermolens niet door de sluizen geschut kunnen wor den. Rijkssubsidie in de kosten van werkloozen- ondersteuning. Aan onze gemeente heeft de minister van binnen- landsche zaken en landbouw een subsidie toegekend in de kosten van werkloozenondersteuning gedurende den afgeloopen winter ten bedrage van 60 pet. der totale kosten. Dagelijks bezoeken zeer vele vreemdelingen en ook landgenooten onze gemeente, om de Zuiderzeewerken te bezichtigen. Zoo kwamen Donderdag Markies A. Theo- dolie, een Italiaan met zijn dochter, op hun doorreis in ons land de werken bezichtigen. Onder gelelde van Ir. Vetter werd een boottocht langs verschillende werken gemaakt. De in de j.1. Maandag, met bijna algemeene stemmen benoemde directeur der zangvereeniging „Zang en „Vriendschap", den heer Jb. Hovenier van Nieuwe Nie- dorp heeft zijn benoeming aangenomen, en reeds heden Zaterdagavond zal de eerset 'repetitie worden gehouden. „Zang en Vriendschap" laat er dan nu ook geen gras over groeien. In het gezin van den heer W. P. te De Haukes is een geval van roodvonk geconstateerd. Aan de gemeente Wieringen is door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een subsidie toe gekend in de kosten van werkloozenondersteuning tij dens den afgeloopen winter, groot 60 pet. Door de aannemers Gebr. Hegoman zullen aan den Molgerdijk twee woonhuizen worden gebouwd, resp. voor P. Lont Kz., alhier, en N. Lont Kz. te Anna Pau lowna. Door den aannemer J. C. Klein wordt aan den Koogerweg een woonhuis gebouwd voor J. Rot gans Nz. JULIANADORP. Zondag a.s. belooft het op het J.V.C.-terrein een drukke middag te worden. Dan houdt J.V.C. n.1. serie wedstrijden. Om één uur speelt eerst J.V.C. I tegen een H.R.C.- combinatie. Om twee uur spelen Wiergerwaard I en Succes II en daarna krijgen we de verliezers van deze wedstrijden en vervolgens de winnaars tegen elkaar. Voor deze wedstrijden zijn vier prijzen beschikbaar gesteld door eenige supporters van J.V.C. De dienstplichtigen der lichting 1929 uit deze ge meente J. Bruin en J. C. Herman zijn bestemd om op 1 October 1929 bij de treinafdeeling van de 4e artillerie brigade te Utrecht voor eerste oefening onder de wa penen te komen en de dienstplichtige A. Schenk bij het regiment kust-artillerie te Den Helder op 16 Oct. 1929. Naar wij vernemen is tot Rijksveldwachter aangesteld de heer E. J. Marskamp te Enkhuizen, aan wien als standplaats is aangewezen Kolhorn. Politie. Verloren: een gouden medaillonnetje van een horlogeketting, waarin een portretje. Inlichtingen ver zocht ter secretarie te St. Maarten. NOORDSCHARWOUDE. Voor de a.s. kolfwedstrijden heeft zich nog opgegeven de kolfclub te 's Gravenland, zoodat er nu 23 vereeni- gingen aan zullen deelnemen. Op den verjaardag van H.M. de Koningin is het kan toor van den Postdienst alleen geopend van 814 uur. Voorts zal het kantoor op dien dag gesloten zijn voor de behandeling van postwissels (met uitzondering van telegrafische), postbcwijzen, quitantiè'n, belasting post cheque en girodienst (behalve voor spoedbehandeling), uitgifte van pasmunt. NOORDSCHARWOUDE. De verbreéding van de dorpsstraat nabij de Ooster straat, is thans gereed gekomen, daar ook de telegraaf paal welke daar stond, verplaatst is. Nu de oude stal van Deutekom nog uit den weg geruimd, daar dit een zeer gevaarlijke hoek is voor het verkeer met de Oosterstraat. ZUIDSCHARW OUDE. Verschillende kaartjes, gehecht aan de ballonnetjes van den Woensdag gehouden ballonwedstrijd zijn reeds bij het comité ingekomen. Er zijn er bij uit Friesland, zoodat deze de reis over de Zuiderzee hebben gemaakt. Er blijkt eenige ontstemming te heerschen bij en kele winkeliers, leden der RJ.D.B., die hadden ge- wenscht, dat deze winkeliersvereeniging met het Oranje-Comité had samengewerkt ter viering van het Oranjefeest. Het Bestuur wilde dit niet om alle par tijdigheid te vermijden. Voor het Koninginnefeest is f 275 bijeengebracht. Heden vierden hier de kinderen der o. 1. school en die der R.K. school te Noordscharwoude het feest van den verjaardag der Koningin. In de kolfbaan werden ze onthaald en op het terein van den heer De Boer wer den kinderspelen gehouden. Het mooie weer werkte mee, om alles te doen slagen. LANGENDIJK. We vernemen dat eerlang de Twuijverweg voor het verkeer zal worden geopend. Alle gemeentebesturen, behalve Oudkarspel, dat nog vergaderen moet, heeft het verzoek van de ge meente Noordscharwoude, om een ophaaldienst voor vuilnis in het leven te roepen, verworpen, n.1. Zuidschar- woude, Broek op Langendijk, Koedijk, en St. Pancras. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groen- tencentrale te Broek op Langendijk, op Woensdag 28 Augustus, onder presidium van Burgemeester Slot. Tegenwoordig waren 23 personen, waaronder één lid van „Koophandel". De keurlijst over Juli, welke 20 keuringen bevatte, werden geen op- of aanmerkingen over gemaakt Uit het rapport over het nazien van het betaalkantoor werd medegedeeld, dat alles in goede orde was be vonden, en dat er in de maand Juli geveild was voor een bedrag van f 459484.12, waarvan voor Broek op Langendijk f 66651.55, St. Pancras f 143295.26, idem R.K. f 21376.85 Heerhugowaard f 19314.60, Idem R.K. f 34594.20, Hensbroek f 20638.95, Sohermerhorn f 11746.50, De Rijp en Omstreken f 9461.17, Koedijk f 41244.42, Zuidschar- woude f 17096.90, idem R.K. f 6804.80, Ursem f 7204.71, de Schermer f 16260.96, Oterleek f 4973.94, de Rijp L.T.B. f 14998.19, Diversen f 23821.72, Schrijven ingekomen van de Prov. Comm. met bericht dat er voldoende eigen geteeld reuzenbloemkoolzaad uit Italië komt, zoodat nu iedere vereeniging kan bestellen wat zij voor hare leden noodig heeft. Opgaaf van het verlangde kwantum wordt verwacht vóór 1 Oct. a.s. Dit is enkel geldend voor tusschensoort, zaad van de vroege reuzen of kortpoot, is maar een klein kwantum beschikbaar. De prijs is voor het tusschensoort f 15 en voor de kortpoot f 20 per pond. Besloten werd dat iedere afgevaardigde in zijn ver eeniging zal nagaan hoeveel er geplaatst kan worden, welke het dan zullen opgeven bij den secretaris. Nog een schrijven ingekomen van de Prov. Comm. waarin vermeld, dat van de vereeniging „Koophandel" en van het U.C.B. bericht was gekomen, om te trachten een betere sorteering in te voeren voor de vroege aard appelen, in hoofdzaak voor de tweede helft van het seizoen. In dat schrijven wordt'voorgesteld om de aardappelen boven 33 m.M. in tweeën te sorteeren en wel tot 55 m.M. en daarboven, met een speling van 2 m.M. Voor zitter zegt, dat er een andere sorteering is voorgesteld, doch met het oog op het vergevorderde seizoen, wordt dat thans niet behandeld. Verschillende bestuursleden voeren over dit onder werp het woord, waaruit blijkt, dat men de moeilijkheid er wel van inziet, doch ieder acht het noodzakelijk dat er een betere sorteering komt. Van de zijde van den handel wordt gezegd, dat dit jaar de kleine aardappe len een belemmering geweest zijn voor den ^xport en dat ook een betere sorteering voor het binnenland zeer gewenscht is. Gevraagd werd, of, als het bestuur het aanneemt, het dan verplichtend is. Voorzitter zegt, dat wij thans de voorgestelde sor teering niet verplichtend zullen stellen, doch het de leden kunnen adviseeren, dan kunnen wij in de win tervergaderingen de sorteering nader vaststellen. Ge adviseerd zal worden, om vanaf heden de sorteering te doen als volgt, drielingen van 28 tot 35 m.M., volgelin gen van 35 tot 55 m.M en daarboven groote witvlezige aardappelen boven 45 m.M. Schrijven ingekomen van de Raff. Bank te Broek op Langendijk, dat aan de vereeniging een crediet is ver leend groot f 100.000 voor uitbetaling van bloembollen. Schrijven ingekomen van de vereeniging „De Koop handel", waarin verzocht wordt om de sorteering van de bloemkool in drie soorten te handhaven. Thans wordt gevraagd, om zoolang dit nog niet gebeurt, het z.g. tweede soort onder den naam van uitschot te veilen. Steeds lezen de afnemers de prijsnotering van tweede soort bloemkool' en er wordt ook tweede soort besteld, maar de koopman hier kan ze niet koopen, omdat het geen tweede soort is. Voorzitter zegt als wij het tweede soort uitschot noe men. dan gaan wij achteruit, want dat product brengt geen prijs op, zoodat dan het eerste soort ook niet vol doende uitgeschoten zal worden. Het is noodzakelijk dat de bloemkool goed gesorteerd wordt en wel in drie soorten, I, II en III. Verschillende leden voeren hierover het woord, waar uit blijkt, dat allen voor een goede sorteering zijn en wordt besloten om de sorteering in drie soorten te doen Ingaan op Maandag 2 Sept. en tevens wordt ge-- zegd dat daar streng de hand aan gehouden moet wor den. Veilingleider en keurmeester krijgen de opdracht om de volle aandacht te schenken, aan de bloemkool- sorteering en vooral de vrachtvaarders hierop te wijzen. Voor het sorteeren van uien over de machine moet 30 cent per 100 K.G. betaald worden. Hiervoor worden de uien gesorteerd, geveild en geleverd. De machine is vanaf heden disponibel. Voorzitter deelt mede, dat de bloembollenveilingen goed verloopèn zijn. De aanvoer was bevredigend en vele koopers waren opgekomen, zoodat goede prijzen werden verkregen, ook de aflevering en al wat daarmee in verband staat, is vlot verloopen. Hier kunnen wij zeker dankbaar voor zy«; daar het gebleken is, dat wij voor onze leden in een behoefte hebben voorzien, wat zeker in de toekomst duidelijk naar voren zal komen. Bij de rondvraag werd gevraagd, of uien die over de machine gesorteerd zijn en alzoo reeds een keur op toegepast is, na verkoop nog meer gekeurd kunnen worden. Gezegd werd, dat de uien bij de machine nauw keurig gekeurd worden, zoodat er later van keuren wei geen sprake zal zijn, doch den koopman wordt het recht van keuren niet ontnomen. Door den heer Tromp werd medegedeeld, dat over drie weken het groote feest in Heerhugowaard gehouden zal worden en wekt alle bestuursleden op, om dat feest te bezoeken. De voorzitter deelt nog mede, dat op Vrijdag 6 Sept. de eerste plangoedveiling van bloembollen gehouden zal worden, waarna de vergadering onder dankzegging werd gesloten. ZUIDSCHARWOUDE. De prachtig geslaagde R.I.O.B.-optocht van versierde fietsen, kruiwagens, autopeds, vliegende Hollanders, poppenwagens, auto's, kinderwagens, karretjes enz. was in één woord schitterend. Een groote deelname, waaron der bizondere fijne voorstellingen. Opmerkelijk waren in dezen optocht de vele sympathieke huldeblijken aan de R.I.O.B. Donderdagavond is nogmaals rondgegaan wegens de vele verzoeken van de zijde der honderden en nogmaals honderden toegestroomde belangstellenden. De Jury, welke hier voor een moeilijke taak stond, had laat in den avond haar uitslag gereed, welke luidt: (Beoordeeling geschiedde in drie groepen). Ie prijs groep 74 punten, R.I.O.B. Bestuur met hun dierbare ton: Richard Luyting, L. de Graaf, Hennie en Anna, K. Wood; 2e prijs groep 72% punt, Jan Otsen, Teun en Willy van Loenen, en Aba Kroon; 3e prijs 68 punten, Gerrit Gerbrand en Dirk Kramer: Kramers zuurkool. Ie Prijs 72% Roeiboot, Leen en Teun Kostelijk; 2e prijs 72 punten, Wagen uit 't jaar 1817, Piet Kostelijk, 3e prijs 70% punt: Boot, Piet en Riekes Pannekeet; Eereprijs hoogst aantal punten 75%: De Kortenear, v. L. v. d. Oord en Co. Molenaar. Ie prijs 71% punt, Melkmeisje, Marie Otsen; le prijs 71% punt: Molen, Nelli de Geus Dd.; 2e prijs 70% punt, Voordeelen der R.I.O.B., Klaas v. d. Welle; 2e prijs 70% punt: Heidewagen, Jo Barten; 3e prijs 67 punten: Auto, Cor v. Exter; 4e prijs 61 punten: Rijdende Wo ning, Aris Weel. HET GEVAARLIJKE BEROEP. (Brnmmer). Wat voor redenen hebt u, voor uw verzoek om een vuurwapen te mogen dragen? Ik ga dikwijls rond om geld te innen. Dus tegen bescherming van roovers? Nee, tegen de schuldenaars.

Schager Courant | 1929 | | pagina 16