Brabanfsche brieven. Moeders! J. G. VAN BARNEVELD DE PROVINCIALE BEDRIJVEN. aan het Plant Breeding Instituut van de Universiteit gemakkelijker dan op de weilanden van de boeren. Professor Stapledon werkt met veertien glazen kassen, waar ongewenscht stuifmeel geen toegang heeft. De boeren werken in open lucht. Om nu ook voor hen den toestand zoo gunstig mogelijk te maken, wekt de pro fessor de gebruikers van zijn grassoorten op hun wei landen steeds aan te leggen tusschen twee akkers, en aan andere boeren, die gewone grassoorten gebruiken, te verzoeken deze te maaien, voor het gras gaat bloeien. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat zich hier bij wel eens moeilijkheden zullen voordoen. Naar de resultaten van proefnemingen in de open lucht op groote schaal wordt intusschen met belang stelling uitgezien, niet alleen door het Plant Breeding Instituut, maar ook door de regeering. Wat gedaan kan worden onder bijzonder gunstige omstandigheden op een kleine oppervlakte slaagt nog niet altijd onder gewone of misschien ongunstige omstandigheden in het groot. Professor Stapledon heeft tot nu toe slechts over ongeveer 400 M2. te beschikken gehad. Hij is er zich dan ook volkomen van bewust, dat allerlei tegenslagen zich in de praktijk kunnen voordoen. Om te beginnen, heeft hij reeds gewezen op het ernstige gebrek aan kalk in den grond van Wales. Hier, zoo redeneert hij, behoort de regeering op groote schaal op te treden. Geweldige" hoeveelheden kalk moeten van regeeringswege op verschillende plaatsen, waar spoor wegen kunnen komen, aangevoerd worden, om dan ver der met behulp van motor lorries naar alle boerderijen, ook de meest afgelegene vervoerd te worden. Als daar aan eerst voldaan werd, en als dan die kalk niet, zoo als nog vaak gebeurt, over het land werd uitgestrooid, maar bij het ploegen onder den grond werd gebracht, dan, Ja dan, zegt de professor, zou bij het gebruiken van zijn zaadsoorten de productie van het land met ge weldige sprongen omhoog gaan. Zoover zijn de boeren in Wales nog niet, maar de weg tot een betere toekomst is hun in elk geval gewezen. Ulvenhout, 26 Augustus 1929. Menier, Wa-d-'n schoon wirke, wa-d-'n kollesaal wirke! As ge deuzen tijd goei weer het, amico, dan is 't 'n dubbel genot! As 'n laauw bad, zoo val-d-oew d'n asem van de natuur op oew bot ten. De lekkere milde locht spoeld-om oew henen en deur oew longen da-d-'t is, of zoe'w heelemaal opnimt in d'r zachte, mollige er- men en da ge d'ren loch- ten, wolkigen parfuum in oew neus vuult kriebelen. Dan vuul-d-oew eigen worren lijk 'n blaaike van de boomen waar 't zonneke dwars deurhenen sohijnt, zóó, da ge 't nervengeraamte as 'n fijn kaantwerkske teugen 't licht ziet teekenen; da ge 't lioht en d'n daauw en alles wat er zoo goed veur is, deur z'n zieltje henen ziet drenken! Da-ge 't slijm tusschen de okseltjes van 't gewas uit ziet siepe- ren. Ja, amico, 't is zeldzaam wirke! Om Iets baldadigs te doen. Om platte kiedelsteenen over de Mark te zeilen, da ze drie, vier keeren van 't water optitsen as veugels die over 't oppervlak scheeren. En laat ik 't oew maar eerlijk zeggen; keb 't gedaan ok. Mee d'n kleinen Dré, giesteren. Ja, die is 'ok weer ier, dieën ridder. Dré de verver is mee heel z'n emmen-en-houwen, da's z'n vrouw (Lewiese) d'n kleine Dré, Truike en Bart, die tusschen twee hokskes nog aan de borst leed, maar opgroeit as kool, en z'n verfdoos, veur 'n paar weken bij ons. Zooveul as mee vakansie; uit Amsterdam over. Al 'n heel huishouwen hee-t-ie bij mekaren gekwast, dieën Dré van me. Eerst kwam ie olleenig, toen mee z'n meske, toen wier ze z'n vrouw, toen d'n kleine Dré en nouw is 't zaakje al uitgedijd tot vijf man. Toen *k ze oplaaide op m'n sjees, toen zee ik al teu gen 'm: „Sjonge-sjonge, Dré, m'n sjees wordt laankza- merhaand te klein om jouw van de statie te halen." En Wieske laohtte-n-is mee trots, da zag 'k wel. Ze waren 'n bietje laat in 't jaar gekomen, want hij had 'n hekspesisie van z'n schilderijen g*ouwen en die moes eerst veurbij zijn. er zelfs een compliment over. Hij zei, dat mijn uiter lijk zeer ordinair was." „Dat zal ik niet bepaald zeggen. Ge ziet er zoo sterk en flink uit." „Maar er zijn toch zeker gespierde kamerdienaars ook?" 1(4Ja, dat zou ik ook haast zeggen." Ashe keek haar aan. H" dacht bij zichzelf dat hij nog no.oit zoo'n mcol en lief meisje gezien had. Wat zij met zichzelve gedaan had was hem een raadsel, maar het een of ander, een trucje met haar kleeding, had aan haar uiterlijk iets verleend, dat haar onweerstaanbaar maakte. Zij was gekleed in somber zwart, den idealen achtergrond voor haar sohoonheid. „Nu wij het er toch over hebben," zei hij, „weet ge wel dat ge er in 't geheel niet uitziet als een kamenier? Ge ziet er uit als een vermomde prinses." Zij lachte. „Ik vind het héél aardig van u, Mijnheer Marson, maar ge hebt het mis. Op een mijl afstands kan ieder een aan mij zien dat ik kamenier ben. Ge maakt im mers aanmerknig op mijn kleeding?" „De kleeding doet het hem niet. Het is de algemeene indruk. Ge hebt de rechte gelaatsuitdrukking niet Er zit... er zit... iets dartels in. Ge zijt niet ootmoedig ge noeg." Joan sperde haar oogen wijd open. „Ootmoedig! Hebt ge ooit een kamenier gezien, Mijnheer Marson?" „Neen, rteen, nu ik er goed over nadenk, was dat nooit het geval geloof ik." „Welnu, laat mij u dan zeggen dat ootmoedigheid een van haar laatste eigenschappen is. Waarom zou zij ootmoedig zijn? Komt zij niet onmiddellijk na den Op- per-kamerdienaar?" „Komen? Waar komen?" „Aan het diner." Zij glimlachte toen zij zijn verbijsterd gezicht zag. „Ik vrees dat ge niet veel afweet van do Otiquette in de nieuwe wereld die ge zoo overijld binnengetreden zijt. Is het u niet bekend dat de regels van voorrang bij het bediendcnpersoneel van een deftig huls strenger in acht genomen worden en veel ingewikkelder zijn dan die van de Gezelschapswereld?" „Ge schertst." „Ik scherts heelemaal niet Probeer op Blandings eens bij het aan tafel gaan een rang in te nemen die u niet toekomt, en ge zult wat beleven. Een scherpe terecht wijzing in het openbaar van den huismeester, is het geringste wat u overkomen kan." Het zweet begon Ashe op het voorhoofd te parelen. Veul verkocht had ie nie, maar 't was 'n goeie re clame veur z'n naam zee-t-ie. Waar g*anders nog gin kwaje segaar voor koopen kunt, maar ollee, 'nen mehsch z'n lust is 'nen mensch z'n leven. Hoe ze deur den tijd scharrelen da snapte nie, maar d'r schijnt 'nen aparten lieveneer te zijn veur d'artiestën die zuillie deur 't leven trek.t Hoe dan ok, ze komen er en aan d'n kleinen Dré te zien, groeien die brakken op as biggen. Acht jaren is ie nouw, maar 'nen beest, 'nen beest, d'r is gin huis mee 'm te houwen. Iedere mergen gaat ie mee mit d'n gruuntewagel. Ieveraans belt ie aan en hij wit me preseis te vertellen of ik 'r nuuwe klaanten bij gekregen eb of ouwe verloren. Da-d-onthouwt ie net zoo goed as ikzelvers en 't is of ie heel 't jaar in Am sterdam leeft mee z'n hartje-n-in Ulvenhout. As ie deur de wei kan duikelen, de koeien aan d'rn stèèrt trekken; de verkens tempteeren da za's gekken deur de hokken loopen te knorren; of as ze leggen te soesen ze mee 'n strooike in d'r neusgaten friemelen, dan lèèft ie. Meewerken op d'n akker is z'n lust en z'n leven. En beziën plukken? In 'n oogenblikske hee-t-ie 'n benneke vol en dan motte nog nie vragen wat er alle maal in z'n bukske terechte komt. Maar af-en-aanrijen op de lcèèr mee d'n bles, da-d-is 'n fiest veur 'm! Dan staat ie as 'nen groote mee de zweep in z'n kleine, steuvige knusjes te klappen dat de zweep nouw en dan in de takken van de boomen blijft haken, langs d'n weg. En as ie 's aves thuiskomt van d'n akker, dan ziet ie d'r uit, amico, as 'nen schoorsteenveger. Want as ie toevallig mee z'n schoongewassen ketoenen paske in 'nen hoop „spinazie" van de koeien duikelt, of dat ie tot z'nen nek in 'nen vuilen sloot stapt, 't lopt 'm alle maal letterlijk kou langs z'n broekske. Z'n stopwoord is: ,,'t droogt wel op!" 't Is 'nen sloeber, maar ge lacht oew eigen krom as ge 'm lot begaan. Giesteren mee d'n Zondag, ben 'k mee 'm opgetrok ken deur de bosschen en over de heiën. Dré zat ergens te verven en Wieske bleef bij Trui aan d'n koffiepot zitten keuvelen na d'n eten. 'k Zee: „nouw dan gaai ik mee d'n kleinen Dré. waant ik kan mee zuk weer nie op 'nen stoel blijven plakken." En in 'n secondeke sting ie naast me en zee: „ik ben klaar, opa". Deur de akkers zijn me de bosschen ingegaan en toen me 'n uurke geloopen hadden, toen stingen we aan d'n raand van d'hei. Hij lop net as 'n hondje. Veur oew, achter oew, dan blijft ie weer staan, komt dan weer aangerend en zit mee 'nen fikschen sprong in oewen nek, kortom, hij lopt d'nzelfden weg persies drie keeren teugen ik ééns! Hier bleef ik effen staan om m'n pijp veur d'n dag te halen. Net ha'k ze uitgekrabt en mee 'n sprietje deurgestoken, waant kad echt trek in 'n lekker frisoh pepke, toen 'k ineens heurde naast me: „dat droogt wel op ee, opa?" Amico, ik docht da'k brook! Van d'n prins gin kwaad wetende, stak ik d'n braand in m'n pijp en keek toen schuins over m'n haanden naar benejen naar m'n kleinzeuntje, Dré TTT Z'nen kop 'n bietje schuin, 'n paar oogen d'rin as van 'nen engel van onschuld, z'n èrmen recht wijd uit ge spreid, liep 'm 't water in z'nen nek en uit z'n broeks pijpen. Toen 'k uitgelachen was, zee ik: „Ja, Dré, opdrogen zal 't wel, daar ben ik niks bang veur, maar waar komde gij in Sjissesnaam vandaan?" „Uit die sloot,' wees ie, „was breejer als ik dacht, zieje." „G'ad best kunnen verzuipen," schrok ik toen. „Hak u wel geroe pen, opa," stelde-n-ie me gerust. „Kom maar gaauw mee." zee ik en ik nam 'm aan 'n haandje en rende mee 'm de hei op. Keb 'm z'n eigen uit laten kleejen, heelemaal, en toen z'n spullen uitgewrongen tot z'n kousen toe. „Ziezoo," zee ik teu gen 'm, „nouw magde 'n uur achter mekare ieverans inrollen en inspringen onder 't zonneke over de hei. Ik rook ier m'n pepke onderwijle en zal oew goed zoü nouw en dan omkeeren, dan „droogt 't wel op", 't is ier 'n echt parredijs en zooas gij er nouw inlopt, zoo is Adam ck begonnen in z'nen tijd." Hij was onder d'n indruk van die groote ruimte. „O, opa," riep ie mee groote oogen, z'n bad was ie allaank vergeten en dat ie in z'n bloote basje rond moest loopen vond ie 'n genot, „o, opa, net de zee! 'n Zee van bloempjes." En pats, daar mokte-n-ie 'nen duik tusschen 'nen heuvel dophei,da'lc 'm niemeer zag. Maar gaauw kwam ie te veurschijn, mee 'n gezicht van da val teugen. Z'n basjé zat vol rooie schrammekes en bedenkelijk sting ie er naar te kijken. „Dat droogt wel op," laohtte-n-ik en roets daar vloog ie de hel, de prachtige hei over, as 'nen kleine wilde. Wa-d-is de Brabantsche hei toch wonderschoon, ami co! Purper, éénen plas purper, zoover as oew oog zien kan. Hier en daar stikt 'r 'n torentje-n-op van donkergru- nen mast, da z'n eigen teugen de locht as 'n sielewetje afteekent. As er dan 'n windeke komt geroosen over dieën pèèrscn oceaan, dan is 't of ie golft. Dan buigen de dunne twijgskes waar d'n dophei aanhangt, allemaal openneer mee zacht gerausch en dan spoelen de zware bosch-en-heigeuren om oew henen. Dan lijken de lage heuveltjes mee de gele plakaten heizand as golven mee schuim en as de zonnestralen dan teugen 't scherpe, „Mijn God!" stamelde hij. „Als een huismeester mij in het openbaar een berisping toediende, zou ik zelf moord plegen, geloof ik. Ik zou het niet overleven." Hij staarde met open mond in den afgrond van af schuw, waarin hij zoo lichtvaardig gesprongen was. Het Dienstbodenvraagstuk, op deze groote schaal, was tot nog toe een gesloten boek voor hem geweest. In de dagen van zijn jeugd, te Munch Middleford, Salop, werd in zijn behoeften voorzien door een pezige Iersche vrouw. Later. in Oxford, had hij zijn „oppasser" en zijn bed-opmaker gehad, beiden onschadelijke wezens, mits men zijn whisky achter slot hield. En den laatsten tijd, in Londen, was hij verzorgd door een reeks van ge dienstigen van het tijpe van het slordige dienstmeisje in No. 7A. Dat er, hier en daar over het land verspreid, huishoudingen waren, waar men er een grooteren be- diendenstaf op na hield, was hem vaag bekend geweest. Ja waarlijk, in Gridley Quayle, Detective, „Het Avon tuur van de Vermiste Markiezin", (numero 4 van de serie) had hij zelf het huiselijk leven van een hertog geschetst waarin een huismeester en twee gepoederde lakeien een rol gespeeld hadden. Maar hij had er geen flauw denkbeeld van gehad, dat het leven van deze menschen naar strenge en ingewikkelde regels der eti quette bestuurd werd. Zoo hij dit denkbeeld eenige aan dacht geschonken had had hij het zich voorgesteld, dat, als het uur voor den maaltijd geslagen was, de huis meester en de twee lakeien naar de keuken gehold zou den zijn om neer te vallen op een plaatsje, waar ruimte voor hen was. „Vertel me eens," zei hij, „alles wat ge er van weet Ik heb een gevoel alsof ik aan een vreeselijke ramp ont komen ben." „Vermoedelijk zijt ge dat. Ik kan me niets vreese- lijkers voorstellen dan een snauw van een huismeester." „Als dat zoo is. mag ik er niet aan denken. Toen ik te Oxford was, logeerde ik nu en dan bij een vriend van me, die een huismeester had, die er uitzag als een Ro- meinsch keizer in rok: Ik was bang van hem. Ik kroop voor den man in het stof. Geef me als 't u blieft alle wenken die ge kunt" „Nu dan, als kamerdienaar van Mijnheer Peters zult ge een tamelijk gewichtig persoon zijn, vermoed ik." „Zoo zal ik me niet voelen." „Hoeveel gasten er ook zijn, is Mijnheer Peters waar schijnlijk de voornaamste, dus zal uw rang daaraan ge- evenredigd zijn. Gij komt na den huismeester, de huis houdster, den opperkamerdienaar, den lakei van Lord Elmsworth, de kamenier van Lady Ann Warblington..." „Wie is dat?" blinkende zand aanketsen, dan springen er de vonkskes af. De hei bij ons is schoon, amico. As 'nen hemel. En tellekens veraandert ze van kleur, eet er weer 'nen aanderen gloed over van 'n diepe kleur die ge nie noe men kunt, tot brons toe, dikkels! En dan die misterejeuse stilte... 't Is of er allemaal gefluisterd wordt. Of 'r onzicht bare elfkes daansen in groote sluiers, die ge nouw en dan efkens deur de zonnestralen ziet. Sluiers van gou wen sterrekes, zoo klein as speldenknobbekes, die in slierten over de hei deinen. Sluiers van zulverig gaas ontstaan uit 'n wolkske van m'n pepke, da dunner en dunner wegsliert in grooter en grooter gewolk om eindelijk opgezogen te worren deur de wije lochten. Laangs 'n partij-ke mast flitsen zonnestralen op de maat van 't windeke en dan is 't of onzen lieveneer de maat slaat mee 'nen grooten, deur- zichtig-gouwen stok. En as ge zoo dan door oew ooghorkes te droomen zit op die oneindige hei, waarop zooveul en niks gebeurt, dan schieten 'r mee wiekgeraas 'n paar zwarte veugels deur de locht die oew uit oew gedroom halen. Weg zijn de alven, ingetrokken d'r sluiers en wieken en as koper wordt de hei. 't Zonneke gaat dan verzinken achter 'n rooie, 'n purpergloeiende streep, waar de hei in ver vloeit. Toen vuulde-n-ik veur 't eerst even de eenzaamheid, maar as 'n engeltje da vliegen kwam uit die purperen hemelpoort, die van 't goud te stralen sting in daveren de pracht, kwam daar d'n kleine, nakende Dré aange rend, springende en duikelende over de heuveltjes mee z'n ermen vol van heiblommekes en de ondergaande zon bescheen z'n vleezig basje of 't rood wier deurge- licht 'n Prentje, amico, 'n pracht van 'n prentje. "'k Heb 'n haak in m'n broek, opa," lachte-n-ie en hij wees op 'n schram in z'n billekes. „Droog wel op," zee ik, en d'n bengel schaterde dat er 'nen zwem veugels van opvloog. Z'n spullen waren natuurlijk kurkdroog geworren onderwijle en toen ie gereed was zag ie er uit... om op te schieten. „Kun je 'r nog wat van zien, opa?" vroeg ie en hij ging zoo mooi in de houding staan as ie kon. Ik bekeek 'm 's goed, mee 'n gezicht of ik 't meende, liet 'm z'n eigen omdraaien, schupte-n-'m toen veur z'n bil len en zee: „me gaan!" „Wa zegde nouw van de hel, Dré?" vroeg 'k 'm. „Mooier als Santfoort," zee-i-Ie beslist, „veel mooier! En net zoo groot!" „Zoude hier nie willen wonen, veur altij?" „Ikke wel, opa, maar 't mag niet!" „Van wie mag da nie?" „Van vader. Keb 't al eens gevraagd ziet u en vader heeft gezeid: nee, anders groeit er 'n b o e r uit je, zei-ie, en ik zal probeeren 'n mensch van je te maken!" Zooda 'k meteen wiest hoe de verver over z'n vader docht, amico. Keb m'n eigen 'nen aap gelachen. Mee donker kwammen me thuis. Dré ruukte naar de hei en achter mekaar smeerde-n-ie 'm naar 't opka- merke en kwam in z'nen hansjop weer binnen, mee 'n knipogske naar mijn toe. „Vader!" riep Dré Hl naar Dré II, „mag ik nouw hier blijven wonen bij opa?" „Neen," zee Dré beslist. „Neeë manneke," zee ik, „anders groeit 'r 'nen boer uit oew en jouwen piepa wil 'nen mensch van oew ma ken!" Dré trok aan z'n sigaar da'k 'm niemeer zitten zag en Wieske kleurde. „En nouw naar bed," commedeerde Dré na 'n oogen blikske en Dré III gong... na 'n uur! Amico, ik schei d'r af. Dieën brak verveel *t dub- belèndwars, da gekalk van me en al 'n paar keer hee-t- ie gevraagd of ik er nog nie „gegroet Dré" onder kon zetten en mee groote letters, dan was 't papier gauw vol, zee-t-ie. Koopt het beste voor Uw kincH. Prijs per pak 25 cent. Gezondheid en Levenskracht. Engros verkrijgbaar: SCHAGEN „Lady Ann? De zuster van Lord Elmsworth. Sedert den dood van zijn vrouw woont zij bij hem in. Wat zei ik ook weer? O ja. Na hen komen de lakei van den Hoogwelgeboren Frederick Threepwood en ik, en dan komt gij." „Dan ben ik dus eigenlijk niet zoo héél hoog?" „Ja, dat zijt ge wel. Want er komen er een heele massa achter u aan. Het hangt er alleen van af hoeveel gasten er nog zijn behalve Mijnheer Peters." „Ik kom zeker aan het hoofd van een kudde kamer meisjes en bordenwaschters?" „Mijnheer Marson, als een kamermeisje of een bor- denwaschter het wagen ^ou de Eetkamer der Bedien den te betreden en met ons aan het diner te zitten, zou zij..." „Door den huismoeder berispt worden?" „Gelyncht worden, zou ik eerder zeggen. Kamermeis jes en keukenmeisjes eten in de keuken. Chauffeurs, lagere lakeien, de onder-huismeester, koksjongens, knechtjes, schoenpoetsers, en de man voor de Bedien den-Eetkamer, eten in de Dienstboden-Kamer, en wor den bediend door een knechtje. De meisjes van de pro visiekamer ontbijten en drinken thee in de provisieka mer en dineeren en soupeeren in de Dienstbodenhal. De kamermeisjes en de kindermeisjes ontbijten en drinken thee in de zitkamer van de kamermeisjes en dineeeren en soupeeren in de hal. De eerste werkmeid volgt in rang onmiddellijk op de eerste juffrouw van de pro visiekamer. De waschmeisjes en strijksters hebben haar eigen afdeellng bij de wasschery, en de eerste strijkster staat in rang boven de eerste werkmeid... Kan ik er u nog meer van vertellen, Mijnheer Marson?" Ashe staarde haar met wezenlooze oogen aan. Hij schudde versuft het hoofd. „Over een half uur stoppen wij te Swindon," zei Joan zacht. „Zoudt ge niet verstandig doen met daar uit te stappen en regelrecht naar Londen terug te keeren? Bedenk eens wat ge u besparen zoudt, Mijnheer Mar son." Eindelijk kon Ashe spreken. „Het is om ontzettend tegenop te zien." „Ge zoudt in Arundell Street veel gelukkiger zijn. Waarom stapt ge te Swindon niet uit en gaat terug?" Ashe schudde het hoofd. „Ik kan niet. Er... er bestaat een reden voor." Joan nam haar magazine weer op. De vijandigheid was uit het hoekje gekropen waar zij haar weggestopt had en kreeg bij haar weer de overhand. Zij wist dat het onbillijk was, maar zij kon er niets aan doen. Ter wijl zij hem een blik in het Wetboek der Dienstboden- Etiquette gegund had, was bij haar een flauwe hoop Veul groeten van Trui dus, 'n saluutje van d'n klei nen Adam en gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Zoowei van het Prov. Electriciteitsbedrijf als van het Prov. Waterleidingbedrijf zijn de jaarverslagen 1028 verschenen. Beide getuigen van een goeden gang van zaken. Eerst iets over het P.W.N. Er is nu op het vasteland van Noordholland nog één gemeente, welke geen leidingwater wenschi te hebben. Dit unicum is Warder, zooals de directie op merkte voor het bedrijf van niet veel belang, want het telt slechts 493 inwoners. In 1928 werd afgeleverd S.900.273 Mo. water, 19 meer dan in 1927. Het aantal aansluitingen steeg met 8.6 en kwam op 73.454. Dit is 88V^ van het aantal perceelen, dat „aansluitplichtig" is. Bovendien waren nog 2959 per ceelen aangesloten, voor welke die „plicht" niet geldt. In den loop van 1928 hebben Ged. Staten er som mige gemeenten, waar het aansluitingspercentage Be langrijk achtergebleven was, op gewezen, dat de ver ordening op de verplichte aansluiting geen ioode letter mocht zijn. Dit heeft, gelijk uit de cijfers blijkt, goede gevolgen gehad. Vermelding verdient, dat het Bedrijf dc eer genoot van als voorbeeld eener plattelandswatervoorziening te worden bezichtigd door een internationale com missie van hygiënisten van ongeveer 30 verschillende nationaliteiten, ingesteld door den Volkenbond, ter bestudeering van de „Hygiène rurale" gezondheids zorg ten platteland e Van belang zou het zijn te weten, hoeveel wonin gen nu nog niet bij de waterleiding zijn aangesloten. We vernemen slechts, dat er onder de aansluitplich- tige nog 9000 zijn, maar hoe groot het getal nict-aan- sluitplichtige is, vinden we niet vermeld. Elk gemeentebestuur kan dit voor zijn eigen ge bied wel te weten komen. De financieele uitkomsten zijn gunstig. Er is ex ploitatie-overschot van ruim f411.000, dat voor extra afschrijvingen of extra-reserve wordt bestemd. Verlies, zooals men in de eerste jaren verwachtte, is nooit ge leden. De ontvangsten waren: Opbrengst waterverkoop f 1.886.054.29 Diverse baten f 102.584.08 Totaal De uitgaven bedroegen: Algemeene dienst Waterwinning en opvoer Distributie Interest Gewone afschrijvingen volgens annuïteiten Saldo f 1.988.634.37 141237.33 215.143.36 273.604.45 f 719.605.11 f 221.650. f 411.398.22 Totaal f 1.98S.638.37 De kapitaalschuld aan de Provincie is bijna f 15.500.000. Het personeel bestaat uit 124 personen, van wie 2 op proef en 23 tijdelijk. De capaciteit van de waterwinplaats te Bergen, waaruit dit district wordt voorzien, wordt vergroot. Voltooid is een 400 m.M. transportleiding van Bergen naar Schoorldam, welke aldaar na knitai**#? van het Noordhollandsch Kanaal, op de leiding Schoorldam— AlkmaarHoorn is aangesloten. Dit verhoogt ue be drijfszekerheid, evenals de watertoren te Wieringer- waard. De directie verdedigt zich tegen het verwijt, dat het bedrijf zijn roeping, de Volksgezondheid te bevorde ren, zou verzaken, omdat het niet in alle huizen wa ter brengt. Dit is een belangrijke kwestie, die niet in enkele woorden is af te doen. We stellen ons voor, daarop nog eens apart terug te komen. Het streven der directie is gericht op tariefsverla ging. Zooals men weet is dit nu 25 c. Sinds 1 Jan. 1929 is ook in het belang der hygiëne de prijs voor het eerste water-closet in een woning verlaagd van f8 op f5.—. Dit beteekent voor enn ar beiderswoning een vermindering van den abonne- prijs van f20 op f 17, dus 15 Zooals gewoonlijk maakt ook dit jaarverslag een prettigen en degelijken indruk. Het P.W.N. is voor de Provincie nooit een smarte- kind geweest. Integendeel! Voor een belangrijk deel is dit natuurlijk te drni- ken aan de goede technische leiding. De benoeming van den heer Van Oldenborgh is indertijd een zeer gelukkige greep geweest. In een volgend nummer vertellen we iets van het P.E.N. ontstaan dat haar mededinger zich daardoor afge schrikt zou gevoelen, en de ondervonden teleurstelling ergerde haar. Zij verdiepte zich in een kort verhaal, en beantwoordde de pogingen van Ashe haar in een nieuw gesprek te betrekken met éénlettergrepige woorden, tot hij die pogingen staakte en in een som ber stilzwijgen verzonk. Hij voelde zich beleedigd en boos. Haar plotselinge koelheid, gevolgd op de vriendelijkheid waarmee zij zich een tijd lang met hem onderhouden had, was hem on begrijpelijk en stemde hem woedend. Het was hem als was hij afgesnauwd, en zonder reden. Hij verwenschte dat beschermend Magazine, hoewel hij het zelf voor haar gekocht had. Hij nam haar haar houding van te doen alsof hij niet bestond kwalijk. Hij werd door een verdriet, een diepe neerslachtigheid aan gegrepen. Hij piekerde over de onuitsprekelijke, kinder achtigheid van het menschdom, voornamelijk het vrou welijk gedeelte er van, in het opwerpen van kunstmati ge slagboomen voor de vriendschap. Het was zoo onredelijk. Bij hun eerste ontmoeting, bij welke gelegenheid zij alles tot haar verontschuldi ging had kunnen aanvoeren als haar houding stijf ge weest was. had zij hem op den meest vrijen voet be handeld. Bij het eindigen van die ontmoeting bestond er tusschen hen een zwijgende overeenkomst dat alle voorafgaande verlegenheid tijdens de eerste oogenblik- ken van de kennismaking achter den rug was, en dat als zij elkaar weer ontmoetten, zoo dit het geval mocht zijn, zij tegenover elkaar gestaan zouden hebben op een voet van vriendschap. En daar was zij nu. Eerst nam zij hem voor haar in met schijnbare voorkomend heid, om daarna weer in haar schulp te kruipen als had hij iets misdaan. Er kwam een geest van verzet bij hem op. Wat kon het hem schelen! Laat haar maar koel en op een af stand zijn. Hij zou haar toonen dat zij niet de eenige was die deze eigenschappen bezat. Hij zou geen woord tegen haar zeggen tot zij hem aansprak, en als zij hem aansprak, zou hij de beleefdheid in acht nemen, maar haar voor het overige zijn onverschilligheid toonen... De trein ratelde voort. Joan las haar magazine. Er heersche stilte in het compartiment. Swindon werd bereikt en zij lieten het achter zich. De duisternis begon over de velden te vallen D® begon Ashe eindeloos voor te komen. Maar weldra knarsten de remmen, en de trein kwam op een volgende stopplaats aan. Op het perron werd een stem hoorbaar die riep: „Market Blandings! Market Blandings!" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2