Schager Courant Groott ATHLETIEK-WEDSTRIJDEN op het Sportterrein te Kleine SBuis. DE HAAGSCHE CONFERENTIE GESLAAGD ALASTRSM. DE ONLUSTEN IN HET HEILIGE LAND BEZOEKT Zondag 8 September van den Turnkring H.N.K. Derde Blad. Binnenlandse!! Nieuws. Een zonderlinge verloofde. De onbewaakte overweg bij Rilland—Bath. Een brandende trein. Ernstige auto-botsing bij Oirschot. De Alkmaarsche Ziekenhuisquaestie. Raadsleden uit „poffertjes" eten. Een .uitgevroren" wethouder. Alkmaar's financiën. Zaterdag 31 Augustus 1929 72ste Jaargang. No. 8520 „VAN ONMETELIJKE BETEEKENIS VOOR DE VERZOENING DER VOLKEN". Een blijde ontknooping na uren van Span ning. Wat er bereikt is. De ontruiming van het Rijnland begint 15 September. pi' ^De dag van Donderdag heeft in Den Haag de lang verbeide ontknooping gebracht, eindelijk, na vele uren van spanning. i De Haagsche conferentie is geslaagd! i Geslaagd, nadat 3% week lang, den eenen dag wat meer, den anderen wat minder, de politieke gemoederen, der verschillende landen, die aan de Herstelconferentie de^lnapien, in de heftigste beroering waren geweest, en er 'zelfs dagen waren, dat de spanning ten top gevoerd wksi en alle moeite, om de rust in het ontwrichte Europa na den grooten wereldoorlog te herstellen, ver- geéfs<^'V)eek, alles in één slag verloren scheen. Maar neen, zóóver is het gelukkig niet gekomen. Het tegen overgesteld^ was veel eerder waar. De resultaten, die bereikt zijn, bewijzen dit voldoende. En al is dan mis schien alles nog niet vereffend, de moeilijkheden, die zich de laatste dagen hadden opgestapeld, en de con ferentie naar het scheen tot een mislukking doemden, zijn als met één slag uiteengevallen. En laten we hopen met den heer Henderson, die namens de politieke commissie het rapportheeft aan geboden, dat de opgeloste kwesties van onmetelijke beteekenis zullen blijken te zijn voor de verzoening der staten van Europa, en voor de goede verstandhouding tusschen de natiën, waarvan op den langen duur de vrede afhankelijk moet zijn. Nu blijft alleen nog maar formeel werk over. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zaten de juristen bij een, om de protocolen in den vereischten zuiveren vorm te gieten. Gistermorgen om half 11 zou in alle stilte de onderteekening plaats vinden. Daarna zou men nog ijverig aan het werk gaan om de laatste hand te leggen aan de financieele regelingen. Commissies worden in elkaar gezet en krijgen hun instructies, om het tech nische financieele werk, dat ter uitvoering van het plan-Young tot regeling der financieele aangelegen heden noodig is, voor te bereiden. Waar de commissie tot. opbouw van de internationale bank haar taak zal verrichten, in Zwitserland of in Parijs, ls nog niet bekend. Heden (Zaterdag) middag zal waarschijnlijk nog een openbare slotzitting plaats vinden; wellicht echter nog niet de laatste zitting van de Haagsche Conferentlè.- Missehiejr beïeven we nog, schrijft de ster-corr. van dé N.R.Ct. in zijn overzicht, dat men nog nog eens naar hier terugkomt voor de definitieve onderteekening, zoo dat het werk van de liquidatie den naam van Verdrag van Den Haag in de geschiedenis met recht zal kunnen dragen. De dag van die onderteekening zal een feestdag zijn voor ónze residentie. I De ontruiming van het Rijnland. Tot de bereikte resultaten van de politeke commissie is die van de ontruiming van het Rijnland het be langrijkste. In deze aangelegenheid was de taak der commissie beginselen te vinden, op grondslag waarvan de bezet ting van Duitsch grondgebied door gewapende troepen machten van andere naties tot een einde kon werden gebracht. Moeilijk was dit, temeer, waar een bezetting vat» vreemd grondgebied door groote troepenmachten gedurende een periode van tien lange jaren niet kon nalaten problemen op te leveren, die uiterste ingewik keld waren. Niettemin is de oplossing voor dit vraagstuk gevon den en het mag tot groote verheugenis strekken, dat deze oplossing algemeene voldoening zal geven aan alle regeeringen en alle volken, die er bij betrokken zijn. Van wat tot stand gebracht is, werd door de presi dent der bovengenoemde commissie, de Engelsche ge delegeerde Henderson, als volgt uitengezet. In de eerste plaats handelen de bezettende mogend heden niet ieder op zichzelf, doch alle tezamen. De samenwerking, welke tusschen haar bestaan heeft ge durende de bezetting blijft voortbestaan, nu zij haar tot een einde brengen. - VejTVplgens zal de ontruiming terstond aanvangen; binnen twee weken na heden zullen de troepen in be weging zijn. Verder zijn de regelingen, door ons getroffen, van sood^jijgen aard, dat iedere onnoodige oorzaak van mógelijke vertraging of wrijving vermeden zal worden en geloof mij, bij zulk een groote operatie kunnen de <}pr2&ken van vertraging of wrijving vele zijn. >;,TsMs}ötte, en wat misschien het belangrijkste van dJles.'is, zijn wij in staat te verklaren dat indien de ^Igëmeene overeenkomsten, welke deze conferentie zal hamaken, door de betrokken regeeringen geteekend en bekrachtigd zullen zijn, zoo snel als wij mogen hopen dj&t zulks zal geschieden, de ontruiming tot haar defi nitief einde zal worden gebracht binnen een billijke en redelijke tijdsruimte. Er is één bijzonder punt in verband met deze over eenkomsten, waarop ik den nadruk zou wenschen te leggen. Wij allen wenschten, dat het ontruimingsproces snel zou zijn; maar het was duidelijk, dat de spoed, waarmede de ontruiming kon worden tot stand gebracht, afhankelijk moest zijn van den aard der overeenkom- Steh, welke omtrënt de liquidatie ervan moesten worden getroffen: In; het bijzonder heeft de ervaring bewezen, dat de arbeid van het verifieeren en vaststellen van verderingen wegens schade enz., een zeer langdurig werk is. In het algemeen belang, dat wij allen hebben bü het bespoedigen der ontruiming, bepalen onze over eenkomsten daarom, dat van zulke aanspraken moet worden afgezien en ik zou deze gelegenheid willen aangrijpen om hen, die voornamelijk bij dit wijze be sluit betrokken zijn, daarmede geluk te wenschen. In hun toespraken waren de verschillende afgevaar digden volkomen van dit geluk overtuigd, waaraan ze dan ook onomwonden uitdrukking gaven. Hiermee was dus voor het oogenblik die samenwer king bereikt die het mogelijk maakt, om de doeleinden té verwezenlijken, waarvoor de Haagsche Conferentie was belegd. Het einde van die doeleinden zal zijn de finale liquidatie van de oorlogsproblemen een liqui datie, gebaseerd op de beginselen van billijkheid en rechtvaardigheid en tot stand gebracht door de methode van vertrouwende samenwerking. Laten we hopen, dat de te nemen besluiten zullen be- teekenen, dat van nu af aan de wereldoorlog met zijn scheidingen, met zijn haat en met de botsingen van te genstrijdige belangen, welke hij achterliet, spoedig niets meer zal zijn dan een booze herinnering. Thans heeft zich het pad geopend voqr het construc tieve werk van het opbouwen van de algemeene wel vaart en voorspoed der volkenop den st^yigen grond slag van bestendigen, duurzamén vr*ede. Een 7-jarig knaapje van dé familie de G. aan den Delfgaauwschen weg te Delft, lijdende aan alastrim, is in de barak van het gasthuis ter verpleging opgenomen Té Rotterdam heeft zich weer een nieuw geval van Alastrim voorgedaan. Naar uit Gorichem gemeld wordt zijn ook daar twee pérsonen door de ziekte aangetast. KORTSTONDIGE EN DURE KENNISMAKING VAN EEN AMSTELVEENSCHE SCHOONE MET EEN ..HEER"' UIT UTRECHT. Door middel van een huwelijksadvertentie maakte een Amstelveensche schoone kennis met een heer uit Utrecht. Woensdag ontmoetten de twee elkaar in de oude Bisschopsstad. De galant was zeer voorkomend en bezocht met het meisje tal van inrichtingen van ver maak. Waar genoemde titularis „vergeten" had vol doende geld bij zich te steken, klopte hij al spoedig bij zijn niéuw meisje aan om voorschot. Zij toonde zich niet karig en gaf contanten. Tenslotte belandden de twee in een café. De man zag daar kans ongemerkt te verdwijnen met het taschje van het meisje, inhou dende circa elf gulden. Daar het meisje vreemd was en geen raad wist' hoe naar huis te komen, is onder de cafébezoekers gecollecteerd; er is een bedrag van f 9 bijeengebracht, welke de zoo snood verlatene ter hand werd gesteld. Voor opsporing der verloofde zal de po litie in den arm worden genomen. OPRUIMING VAN HET WACHTHUIS. Op de vragen van den heer Boon betreffende het af breken van wachthuis 20 A bij den onbewaakten spoor wegoverweg té Rilland-Bath, luidt het antwoord van „den heer Feymer, öfinistQir.«SiS Waterstaat: Aan- het -vfoörneïhéiv, om wachthuis 20 A bij den on bewaakten overweg te Rilland-Bath af te breken, is zoo spoedig mogelijk gevolg gegeven. Aan het daarin wonende gezin is opgedragen onverwijld een andere wo ning te zoeken, terwijl aan het gemeentebestuur onmid dellijk de vereischte vergunning tot het afbreken van het wachthuis is gevraagd. Eerst fiadat deze vergunning verleend was» en voorts het gezin geslaagd was in het vinden van een nieuwe woning, kon de datum van aan besteding van de afbraak worden vastgesteld en wel op 27 Augustus. Het werk wordt daarna terstond gegund. De meening, dat het auto-ongeval op 3 Augustus j.1. een gevolg zou zijn van gezichtsbelemmering van den betrokken chauffeur door het wachthuis, wordt niet be vestigd door de uitkomsten van het ingesteld onderzoek. Het wachthuis vormde voor den ter plaatse volkomen bekenden bestuurder van de auto in dit geval geen be letsel om tijdig waar te nemen, dat een trein naderde. Het ongeval kan alleen verklaard worden door zijn al- geheele onoplettendheid, daar de trein eerder dan de auto den .overweg bereikte en de auto tegen den trein is opgereden, terwijl deze den overweg voorbijreed. Op een zijspoor gebracht en daar uitgebrand. NEGÉN WAGONS IN VLAMMEN OPGEGAAN. Toen Woensdagavond tegen 10 uur een goederen trein uit de richting Groningen het station Vries— Zuidlaren naderde, ohtdekte het personeel, dat de tiende wagon achter de machine in brand was geraakt. Wei nige oogénblikken nadat de trein bij het station tot stilstand was gébracht; laaiden de vlammen reeds hoog op uit negen wagons. Daar de vüurzee, aangewakkerd door den westelijken wind, gevaar opleverde voor de stationsgebouwen, liet de chef den brandenden trein op een zijlijn rangeeren. De brandspuit uit _Vrtes was wel bij den brand aanwezig, doch kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Op het terein van den brand waren o.a. aanwezig de burgemeester van Vries, in welke gemeente het station ligt, de heer A. Jongbloed en diens collega uit Zuid laren, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Vermoedelijk is de brand ontstaan door vonken uit de locomotief. De materiale schade is groot. Van de negen wagons die geheel uitgebrand zijn, waren vier geladen met stroo en glas en één mèt spinazie-zaad. De andere waren ledig. DRIE PERSONEN UIT DE STUUR-CABINE GESLINGERD. Een schipper gedood. Donderdagavond reed op den weg OirschotBest onder de gemeente Oirschot bij Eindhoven de vracht auto van A. van Beers in de richting Best. Naast hem zaten in de cabine het knaapje Steenbekkers en de schipper Iv. Balgooy van het scnip „Arnold De wa gen was geladen met planken. Achter deze vracht auto reden twee personenauto s; uit de tegenoverge- stelide richting kwam een andere wagen aanrijden. Toen de eerste van de twee volgende personenauto's de vrachtauto had gepasseerd, wilde ook de tweede inhalen, doch doordat de uit Best komende tegelijk passeerde, werd de passage te' nauvy, met het gevolg, dat de tweede personenauto, woarvan de bestuurder nog dacht te kunnen voorbijrijden, met het achter spatbord tegen de vrachtauto reed. Dientengevolge raakte de bestuurder van den vrachtwagen net stuur ft wijt en reed tegen een boom. Alle drie inzittenden werden uit de cabine geslingerd:' De bestuurder Van Beers en het knaapje Steenbekkers hadden nagenoeg geen letsel. De schipper Van Balgooy geraakte tus schen een boom en den wagen bekneld. Met gebroken borstkas en zware kneuzingen is hij naar het zieken huis te Oirschot overgebracht, waar hij anderhalf uur na het gebeurde is overleden. De verongelukte Van Balgooy is gehuwd en laat een vrouw zonder kipderen achter. MET EEN MES GESTOKEN. f De politie te Middelburg heeft gisteren een man aan gehouden, die na ruzie met een vrouw, met wie hij heeft samengeleefd, deze met een mes in het hoofd had ge stoken. Daarna had hij haar schoonzoon een steek in de borst toegebracht en bovendien een spiegelruit ver nield. De wónden van degetroffenen bleken niet van ernstigen aard te zijn. AANSTELLING VAN EEN DIRECTEUR GENEESHEER. In aansluiting op het bericht in het nummer van Donderdag over de aanstelling van een directeur- geneesheer aan het Alkmaarsche Neutrale Ziekenhuis, kan nog worden meegedeeld, dat in de Donderdag middag gehouden Alkmaarsche raadsvergadering de burgemeester in verband met een daarover gestelde vraag mededeelde, dat Ged. Staten nog geen beslissing hebben genomen inzake de door den Raad genomen besluiten over de uitbreiding van het regentencollege aan het ziekenhuis en de aanstelling van een genees heer-directeur. Ged. Staten moeten hierover wel beslis sen, daar het een reglementswijziging betreft waarvoor het advies van regenten noodig was. De reeds genomen raadsbesluiten moeten dus slechts als principieel be schouwd worden. Thans is het advies van regenten ingekomen en zal de Raad opnieuw de besluiten moe ten nemen, waarover Ged. Staten daarna moeten oor- deelen. (Naar verluidt, zou het advies van regenten tegen de door den Raad reeds genomen besluiten zijn). ALKMAAR'S BURGEMEESTER FUIFT. Na afloop van de Donderdagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Alkmaar heeft de burge meester, mr. W. C. Wendelaar de raadsleden uitgenoo- digd gezamenlijk naar het hier tijdens de kermisweek staande etablissement Porton te gaan om er poffertjes te eten. Vrijwel alle raadsleden zijn door den burge meester in deze kraam vervolgens op poffertjes, bier of ^anja getracteerd. Eigenaardig geval in een Drentsch dorp. MAG EEN WETHOUDER WERKLOOZENSTEUN ONTVANGEN? Dezen winter heeft zich te Sleen (Dr.) een eigen aardig geval voorgedaan. Wethouder Van Tellingen is arbeider en voor hem golden dus dezelfde regelingen als voor andere werklooze en uitgevroren arbeiders. Hij is dus ook behandeld als andere arbeiders en heeft ook een uitkeering gehad krachtens de algemeen geldende tiitvriesregeling, welke door de gemeente wordt betaald en waarvoor het rijk een subsidie verleend heeft. De gemeenteraad vond dit in strijd met de wet, daar artikel 94 van de Gemeentewet bepaalt dat een wet houder uit de gemeentekas niet anders mag ontvangen dan zijn jaarwedde, vastgesteld door Gedep. Staten gehoord den Raad. Uit zijn midden heeft de Raad een commissie benoemd, welke een rapport heeft gemaakt en aan den Raad voorgelegd. Dit rapport is echter in een nachtelijke vergadering behandeld. Deze behande ling heeft echter niet geleid tot besluiten. Men bleef van mqening dat de wethouder in strijd met de gemeente wet had gehandeld en geschorst diende te worden. Wij vernemen thans, aldus schrijft men uit Coevorden aan het „Hsbl.", dat men in die vergadering ook beslo- texv heeft de meening van Gedeputeerde Staten van Drente te vragen, aangezien men niet tot schorsing wenschte te besluiten vooraleer vaststond dat de kans groot is, dat Gedeputeerde Staten doorop een besluit tot vervallenverklaring van het lidmaatschap van den Raad zouden doen volgen. Gedeputeerde Staten moeten thans aan de personen die bij hen terzake informeerden hebben medegedeeld, dat naar hun meening het ontvangen van een uitvries- regeling, geldende voor alle werklooze arbeiders die uitgevroren zijn, niet is te beschouwen als een over treding van artikel 94 der Gemeentewet en derhalve geen grond voor schorsing oplevert. DE GEMEENTEBEGROOTING VERSCHENEN. Belastingverlaging in uitzicht gesteld. Versohenen ls de begrooting voor Alkmaar voor het dienstjaar 1930. De gewone dienst sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 3.037.184 (v. j. f 3.027.002), de kapi- taaldienst met een totaal van f 2.095.795 (v. j. f 2.030.400) De rekening van den gewonen dienst over 1928 sluit met een voordeelig saldo van f 65.334. Ten behoeve van den dienst 1929 ls hierover tot een bedrag van f 5128 beschikt, zoodat van den dienst 1930 ten goede komt f 60.205. In de begrooting voor 1929 moest daarentegen een nadeelig saldo van f 13.661 voor den dienst 1927 worden gedekt. Het gunstige verschil van f 73.867, ge voegd bij een mindere uitgaaf aan renten en aflossingen ad f 39.142, in totaal f 133.010, vergemakkelijkte in be langrijke mate de samenstelling der begrooting. Dit stelt het college in staat ook voor het kohierjaar 1930 1931 uitzicht te openen op verlaging van den verme nigvuldigingsfactor der inkomstenbelasting. Hoever de ze verlaging zal kunnen gaan is nog niet te ramen, maar B. en W. verwachten, dat de factor, thans 0.75 tot 0.70, derhalve met ruim 6#pct. zal kunnen dalen. Er was bovendien gelegenheid tegemoet te komen aan de groote bezwaren die verschillende in het alge meen belang werkende vereenigingen van de ingevoerde subsidieverlagingen ondervinden. Vandaar dat verschil lende subsidiën tot een hóoger bedrag dan het vorige jaar zijn uitgetrokken. Een minderheid in de financi eele commissie wilde inplaats van belastingverlaging, vroegere bezuiningingen b.v. afschaffing van den aftrek van pensioenpremie, herstel van het bureau voor beroepskeuze of van het vervolgonderwijs weer op heffen. B. en W. blijven het evenwel als een eersten eisch van finantieel beleid beschouwen den belasting druk te verminderen. GIDSENTAAL. (Lustige Blatter). Dit is het gat, waardoor de juweelen uit het rraf van den Koning der Gothen gestolen werden. )e politie heeft de dieven nog niet te pakken. Wanneer is het gebeurd? In het jaar 300. Het ontstaan der incidenten. Toenemen de onrust in Joodsche kringen. Duizen den Joodsche vrijwilligers in andere landen bieden zich aan om dc rust In Palestina te herstellen. De ernstige onlusten, die zich sedert de vorige week Vrijdag in Palestina hebben voorgedaan, hebben overal groote ontroering gewekt in de kringen, die met het Heilige Land bijzondere betrekkingen hebben. Het» is natuurlijk in de eerste plaats in de Joodsche kringen, waar de onrust bij den dag groeit. In vrijwel alle lan den worden door de Zionisten protestvergaderingen be legd tegen de gruwelen, welke in Palestina hebben plaats gehad. Den leiders van deze vergaderingen hebben volgens hun uitgesproken meening de gebeurtenissen in Pales tina niet verrast en de incidenten aan den Klaagmuur zouden niet de oorzaak zijn, doch slechts een voor wendsel zijn geweest. De oorzaak ligt volgens hen in het feit, dat de Arabieren 700.000 van de 800.000 zielen, die de bevolking van Palestina uitmaken tellen, en dat de Arabieren zich met ongerustheid vragen, wat er van hen terecht zal komen als Palestina werkelijk een 'Joodsche staat zou worden. De klaagmuur-incidenten waren aen gevolg van de vijandschap der Arabieren, die den grohd, waarop de klaagmuur staat, als hun eigen dom opeischen, en die als wfaak voor dezen inbreuk op hun eigendomsrecht het bloed vergoten van niet-weer- bare mannen. Hoe de strijd begon. De correspondente van de „Daily Mail" heeft aan haar blad een beschrijving gezonden van het begin van den strijd te Jeruzalem. Vrijdagmorgen vroeg merkte zij op, dat tal van Ara bieren met zware stokken gewapend waren. Men ver telde haar dat zij alle stokken in de stad hadden opge kocht en een aanval gingen doen op de Joden. De uit barsting geschiedde na de gebeden in de moskee van Harem El Sjerif. De bediende van de correspondente, die den dienst in de moskee had bijgewoond, deelde mee dat de menigte zich in verschillende richtingen had ver spreid en wraak wilde nemen op de Joden. Alle Jood sche winkels in de oude stad werden gesloten, maar iedere Jood die zich op straat vertoonde werd onmid dellijk met een mes gestoken. Van haar huis op den heuvel, dat uitziet op Jeruzalem, zag de correspondente opgewonden menigten Arabieren uit de poort van He rodes stroomden. De heer Harold Wiener, een Joodsch advocaat en fi lantroop, bracht een joodsch vriend met zijn auto naar huis. Bij de poort van Herodes werd zijn auto tegen gehouden en werden de heer Wiener en zqn vriend doodgeschoten. De Britsche chauffeur, die een Mohammedaansch hoofddeksel droeg, werd ongemoeid gelaten. De menigte snelde langs den tuin van de correspondente naar de Joodsche wijk te Masjearlm onder het geschreeuw van „Doodt de Joden!" Op Christenen werd geen aanval ge daan. Het ergste ging het toe bij de poort van Damascus waar onder de ramen van regeeringsgebouwen verwoed en bloedig gevochten werd. Een Engelsche, die van haar balkon uitkeek op den weg van Jaffa, vertelde dat men hier zoo weinig aan ongeregeldheden daoht.dat de Joodsche winkels nog open waren. De Mohammedaansche menigte schreed rustig voort, geleid door de politie, tot zij tegenover het gemeentelijk park was. Eensklaps hief de leider zijn hand op en slaakte een kreet. Onmiddellijk keerde de menigte zich teg^i de voorbijgaande Joden en stak ze in koele bloede overhoop. De winkels werden overhaast gesloten en de Joden op straat werden aan hun lot overgelaten. Den heelen dag werden twee Joden door een Arabier in zijn huis verborgen; dergelijke gevallen kwamen meer voor. Des avonds zag de correspondente Arabieren schieten op auto's die naar de Hebreeuwsche universiteit gin gen. Poolsche vrijwilligers naar Palestina. Woensdag zijn 45 jeugdige Zionisten uit Warschau naar Palestina vertrokken om zich te scharen bij de troepen, die de Arabieren bestrijden. In geheel Polen vinden voortdurend protestdemon straties plaats. Te Lemberg is het daarbij tot een bot sing met de politie gekomen, waarbij vijftien Joden ge wond werden. Tienduizend Joodsche vrijwilligers aangebo den. Reuter meldt uit Washington: Het Joodsche legioen te New York heeft aan den Britschen ambasadeur telegrafisch de dienstep aange boden van tienduizend strijdbare mannen om te helpen de rust in Palestina te herstellen. Ook de Arabieren bereiden zich voor. Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat in Transjordanië drei gende troepenbewegingen der Arabieren plaats hebben De autoriteiten in Transjordanië trachten deze tegen te gaan. De over een sterke en uitstekend gedisciplineerde strijdmacht beschikkende sultan El Atrasj zou zijn le ger reeds hebben gemobiliseerd en een opmarsch naar Palestina voorbereiden.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9