Raad Warmenhuizen. BARSINGERHQRN. SCHOORL. HEERHUGOWAARD. HOOGWOUD. ZIJPE. ANNA PAUL0WNA. WIERSNGERWAARD. KOEGRAS. SINT PANCRRAS. WIERINGEN. De draverij welke op 8 Sept. tijdens de Florareesten te Den Oever zal worden gehouden, belooft voor de liefhebbers weer iets goeds te worden. De volgende paarden werden reeds aangegeven om aan den strijd deel te nemen: Mignon, eigenaar K. Korver; Olij P., eig. C. Spaans; Cath. Spier, eig. R. v. Wieringen; Mimmi M., eig. J. A. Eakker; Oeke S,, Jb. Koning; Oramega, eig. Verhorst; Petit Ami C, eig. Verhorst; Nelly Schoon, eig. J. Schoon Cuford, eig. J. Schoon; Maggy Henny eig. J. Schoon; Olga, eig. J. Mooi; Pieternel, eig. J. Gerritsen; Marie Magowan, eig. Th. Smit; Qualiteit, eig. Th. Smit; Koosje W., eig. T. Vos. Ziehier een inschrijving van veel goede paarden, en als het weer nu medewerkt, zal het zeker aan belang stelling niet ontbreken. De Evangelisatietent, welke te Den Oever aan de Gasthuissloot is opgesteld, is er een van groot formaat, ongeveer 1200 personen kan ze bevatten. Eiken avond is er samenkomst, en velen bezoeken de bijeenkomsten. J.l. Zaterdag werden de ruim 100 bezoekers vergast op goede muziek. Te Den Oever komt het nog veel voor, dat belha mels wat al te luidruchtig zijn. ok was dit j.l. Zaterdag avond weer zoo. Het geduld der politiemannen schijnt echter te lang op de proef gesteld te zijn. Den laatsten tijd wordt zeer handelend opgetreden. En met resul taat ook, want voor de gummistok en sabel, en soms een berisping, hebben de herriemakers respect. J.l. Maandag werden bij den nieuwen weg-aanleg in polder Waard Nieuwland ongeveer 25 arbeiders aange nomen. Dit geeft weer eenige werkverruiming. Deze weg wordt gemaakt voor het verkeer in aansluiting van het Nieuwland op den polderweg bij „Oosthoeve" te polder Waard Nieuwland. Blijkens een in dit no. voorkomen advertentie wordt a.s. Zondag en Maandag door het Burgernut een bloemen- en plantententoonstelling georganiseerd in het lokaal van den heer Dekker. Daar de inzending ter opluistering voor een ieder vrij is, twijfelen we niet, of een groote collectie planten en bloemen zal die dagen zijn te bezich tigen. Zondag ondernam de Zangvereeniging „Caecilia" alhier een uitstapje naar Schoorl, Bergen en Bergen aan Zee. Begunstigd door prachtig weer, werd 's mor gens te ongeveer 8 uur per rijwiel naar Schoorl gereden Nadat de rijwielen waren geborgen en ieder zich eenigs- zinsh ad verfrischt, ging de tocht door de duinen naar Bergen. Van het mooie, wat den wandelaar op een dergelijken tocht wordt geboden, werd volop genoten. In Bergen aangekomen werd eerst de inwendige mensoh wat versterkt, en daarna eenigen tijd gewandeld door de bosschen. Te ongeveer kwart voor drie gingen allen per tram naar Bergen aan Zee, waar door velen een verfrisschend bad werd genomen, terwijl anderen zich aan het drukke strand met een zonnebad tevreden stel den. De terugtocht werd tot Bergen wederom per tram afgelegd en vandaar te voet naar Schoorl. waar, alvo rens men naar huis ging, de proviand-voorraad nogmaals werd nagezien en een paar nummertjes zang werden ■uitgevoerd. Het zoo nu en dan „even zingen" was in derdaad een aangename afwisseling. Om 9 uur keerden allen, hoogst voldaan over het prettige, gezellige uitstapje, in Barsingerhorn terug. Bij Koninklijk besluit d.d. 21 Augustus 1.1. is de heer Arie Schermer alhier aangesteld als Technisch Ambte naar van de Rijkswaterstaat, met nader aan te wijzen standplaats. De heer A. N. Blauw is toegelaten als leerling van de Rijkszuivelschool te Bolsward. Waar het examen vergelijkend is, waar van de 32 candidaten selchts 8 of 9 toegelaten konden worden, waar de eischen van 't toe latingsexamen gelijk zijn aan die van het examen voor het M.U.L.O.-diploma, waar de heer Blauw slechts ge woon schoolonderwijs had gehad en nu onder zijn dage- lijkschen arbeid door slechts twee jaar heeft gestudeerd, is de uitslag van het examen een mooi succes voor hem en ook voor den heer J. Liefhebber, h.d.s. te Veenhul- zen, die hem zoover gebracht heeft. Algemeene vergadering van de Coöperatieve Vereeni- ging „Ons Belang", gehouden in de zaal van den heer Modder. Met een kort en gepast woord heet voorzitter de heer Braak, de aanwezigen welkom en opent deze vergadering. De secretaris, de heer Veerman, leest de notulen van de vorige vergadering, die met dank aan samensteller worden goedgekeurd. De administrateur, de heer Kuiper, deelt de voorkoopen van de verschillen de veevoeders mee, alsmede de vertrouwensorder van stikstofmeststöffen aan het Centraal Bureau. Verder de belangrijke kwantums kalizout, kainiet, superfosfaat, Thomasslakkenmeel, turfstrooisel, antraciet, enz,, welke door de leden zijn besteld geworden. De balans met de winst- en verliesrekenig gaf na zeer ruime afschrijving en zeer lage texeering van de aanwezige goederen een winst van f 285.80%. De heer J. Kort als commissaris, adviseert de verga dering de rekening goed te keuren met een woord van dank aan den administrateur voor zijn gehouden beheer. Thans volgt het Jaarverslag, waaruit we als het voornaamste vermelden: Invoering van verplichte afna me. Hierdoor verminderde het ledental, voor het mee- rcndeel echter kleine gebruikers, slechts enkele groot gebruikers bedankten, wijl deze nog niet voldoende wa ren doordrongen van Coöperatie. Het offer was echter niet zoo groot als het zioh eerst liet aanzien. De onder handelingen met de zustervereenlging „De Volharding" te Opmeer, om te combineeren, mislukten. De omzet had bedragen f 2.169.627 K.G., waarvoor ontvangen f 243215.84. Er werden 2 winterlezingen ge houden, n.1. door Ir. de Vries, rijksveeteeltconsulent, met als onderwerp: Het T.B.C.-vraagstuk. Ir. Smeding, Rijkslandbouwleeraar over: Ontwatering en Bemesting. Thans volgde verkiezing van een lid van den Raad van Commissarissen, aftr. J. Glas Gz. niet herkiesbaar. De aanbeveling luidde: G. Claij, S. Koomen en D. Jon- gert. Gekozen de heer G. Claij te Sijbecarspel. Verkiezing lid van het Bestuur, aftr. D. Kooiman. Aanbeveling: D. Kooiman, J. Glas, en G. Rooker. Ge kozen de heer D. Kooiman te Opmeer. Bij de rondvraag zegt de heer J. Glas, dat hij het wenschelijk zou vinden, wanneer men een winterlezing hield met als onderwerp: Veevoeding. Het bestuur zal met dezen wenk rekening houden. Daar er niets bijzonders meer te verhandelen is, sluit de voorzitter met woorden van dank, inzonderheid aan den afgetreden commissaris. DE GOUW. De eVreeniging Volksvermaak alhier heeft besloten om tijdens de najaarskermis op Zondag de gewone kin derspelen te houden en Maandagsmiddags koppensnel len en 's avonds gemaskerd bal. Het fanfarecorps te Aartswoud zal worden uitgenoodigd,. een en ander op te luisteren. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 1 tot en met 31 Augustus 1929. Geboren: Willem, zoon van Pieter Dirkmaat en van Antje Deutekom (nog over Juli); Anna Agatha, dochter van Laurentius Theodorus Schilder en van Agatha Kop- pes; Gertrudis Gratiana, dochter van Bernardus Dekker en van Catharina Bos; Anna Maria, dochter van Gode- friedus Kuijpers en van Maria Alida Francisca Gale- sloot. Overleden: Aaltje Meijer, oud 75 jaar, weduwe van Pie ter Hoek. Ondertrouwd: Cornelis Eakker, oud 21 jaar, te Hoog woud, met Dieuwertje Elizabeth Gaijaard, oud 20 jaar, te Nieuwe Niedorp; Francis Maas, oud 35 jaar, te Alk maar, onlangs te Hoogwoud met Aafje de Lange, oud 31 jaar, te Alkmaar. Getrouwd: Geene. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 31 Augustus 1929. Gerardus Mol, R.K., van L 14 naar Wognum; Jan Adema en vrouw, N.H. yan Langei'eis A 52 naar Win kel; Maria de Jong, R.K., van Hoogwoud naar Wervers- hoof; Jacob Slagter, N.H., van Gouwe H 28 naar Andijk; Frederikus Johannes Maria Kuijpers, R.K., van K 22 naar Medemblik; Catharina Aafje Paauw, R.K., van Boekelwegbuurt I 20 naar Made (Noord Brabant); Ger- rit Jan Jonker en vrouw, N.H., van Berkhout naar Aartswoud F 18; Elizabeth Maria Stap, R.K., van Groo tebroek naar Weere K 12; Margaretha Maria van Duin, R.K., von Obdam, naar Zuidend D 8a, Klaas Schaafsma, N.H., van Midwoud naar Pade B 27; Guurtje Wijte, R.K., van Opmeer naar Zuidend D 40. Bij beschikking van den Minister van Devensie, d.d. 27 Augustus j.l. is aan den ingeschrevene Jan Blauw, dienstplichtige van de lichting 1929 dezer gemeente, met ingang van 16 October 1929, voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht, verleend wegens persoonlijke on misbaarheid. De inlevering der rijksgoederen voor dienstplichtigen is voor deze gemeente bepaald op 23 October 1929. SOHAGERBItUG. Mej. A. Koster alhier is benoemd tot tijdelijk onder wijzeres aan de openbare lagere school te Ilippolytus- hoef. ZIJPE. Voor de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school te Petten hebben zich 15 sollicitanten aangemeid. ZIJPE. In de maand October a.s. zullen de volgende dienst plichtigen der lichting 1929 moeten worden ingelijfd: 1 Oct_ B. H. A. Buter, bij Intendance troepen, Utrecht; 3 Oct. A. Eriks, bij 5e Reg. Veldarti, Ede, opleiding of ficier; 16 Oct. Jan Blom, Reg. Kustart. den Helder. Door den hoofdinspecteur van den arbeid is aan de N.V. Baggerwerken D, Vries en Van den Bosch ten be hoeve van het uitvoeren van baggerwerken, vergunning verleend tot 1 October 1929 arbeid te laten verrichten door mannen van 18 jaar of ouder, werkzaam op de bag germolens „Niba en Gelderland IH", in twee ploegen en gedurende 10 uur per dag en 55 uur per week. Gedurende de maand Augustus zijn door E. en W. de volgende bouwverguningen verleend: aan het Par. Kerkbestuur te Breezand tot het bouwen van een school en woonhuis; aan J. Jongejan, W. J. Vieveen, S. Sas, L. van Dijk Fzn., en C. Borst tot het bouwen van een woonhuis; aan L. Raven tot het bou wen van twee woonhuizen; aan Gebr. Lubbert tot het bouwen van twee woonhuizen met bollenschuur; aan K. L. Bakker tot het bouwen van een coiffeurszaak; aan S. Sas tot het bouwen van een bloembollenschuur; aan L. J. Riebot tot het bouwen van een woonhuis; aan KL Timmer tot het bouwen van een woonhuis met puk- plaats; aan S. Portegijs tot het bouwen van een woon huis met garage; aan Gebr. Boerman tot het bouwen van een garage, en aan Jb. Koning tot het bouwen van een schuur. Voor rekening van den heer J. H. 't Hart, alhier, zal aan den Zuidermolenvaartsweg door aannemer J. de Graaf een woonhuis met schuur worden gebouwd. Politie. Gevonden: een reservewiel van auto. Ver loren: een belastingplaatje en een hengselmand. Inlich tingen ter secretarie. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan school I te Kleine Sluis hebben zich 8 sollicitanten aan gemeld en voor die van onderwijzeres aan school IH, te Oostpolder, 14. Naar we vernemen, hebben reeds zeer vele dames en heeren ingeschreven op de door den Turnkring „Hollands Noorderkwartier" voor a.s. Zondag uitgeschre ven athletiekwedstrijden, welke op het voetbalterrein van Excelsior worden gehouden. Maandagmiddag behaalden nog 8 personen het zwemdiploma, waarvan we jl. Dinsdag de eischen en de examineerende commissie reeds noemden. De personen zijn: de dames B. de Vries. C. Mets-Jon ker, C. van der Vliet, M. Keijzer, B. v. d Lippe (Wie- ringerwaard), G. Jonkor-Scheltus, H. Raap en de heer S. T. van Dijk. Een goede les. Gistermiddag viel het zoontje van den heer S van de Spoorbuurt, die op de brugleuning van de wipbrug aan de Kleine Sluis liep, te wat8r. Geluk kig kon hij zich aan een fuikstok vasthouden, tot dat men hem met een haak naar den wal trok. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Dieuwertje, dochter van P. Schouten en van H. A. Korstanje; Maartje, dochter van J. van Kooten en van H. C. Timmer. Lopder bevolking van 15 tot en met 31 Augustus. Ingekomen: P. Heebels uit Eramen; Jb. Kos uit Ha renkarspel; Mej. A. Mulder uit Veendam; K. Nieuw land en gezin uit Den Helder; G. Nieuwenhuizen en gezin uit Noordwijk; Th. C. Smakman en gezin uit Haar lemmermeer; A. op 't Ende uit Vlagtwedde; W. Bleijs uit Edam, en J. Mels en gezin uit Zijpe. Vertrokken: J. van Hoek en gezin naar Den Helder; J. Heijligenberg en gezin naar Wieringen; Mej. M. Kooij naar Velsen; G. van Putten naar Velsen; Mej. C. Boer man naar Schagen en J. F. Polet naar Eindhoven. Politie. Gevonden een zilverbon van f 2.50. De damesledcn van de gymnastiekvereeniging „Olympia" alhier hebben zich j.l. Zondag bij de atlethickwedstrijden te Leiden maar weer kranig ge houden. Mej. A. Smit behaalde in de le serie een 2en prijs met 100 M. hardloopen in 13.1 sec., mej. L. But- ter had in de 2e serie een 3en prijs. In de beslissing was mej. Smit derde. Bij de 800 meter hardloopen had mej. C. Rol den tweeden pr. in 2 mm. 56 6/10 sec., ter wijl mej. Bakker den tweeden prijs behaalde met hoogspringen met aanloop, n.1. 1.50 meter. Mej. A. Smit had in de beslissing 100 M. haidloopen 3en prijs tijd 12.9 sec. en mej. B. Rakker was no. 5 met kogel- stooten 8.46V*> M. Het Ned. record was 8.41 M. Tevens had de damesploeg den 3en prijs met 4 maal 100 M. Estafette, wat feitelijk nog een verrassing is. omdat ze I-Iygiea* Den Haag en Brunhilde, Leiden, er af liepen, in welke vereenigirigen de beste loopsters zijn. De Koninginnedag is voor de jeugd in onze ge meente niet ongemerkt voorbij gegaan. Reeds dagen te voren werd een rondgong gemaakt om oude brand bare rommel op te halen, wat moest dienen voor Ko- ninginnestook. Op verschillende plaatsen werden nu hooge stapels gebouwd, welke Zaterdasgvond met mooi stil weer in brand werden gestoken. Alles ter eere van onze Koningin. Door bemiddeling van den heer D. Sleutel, als correspondent van de Arbeidcrsbemiddeling, is alhier een inzameling gehouden ten behoeve van de inrich ting van alleenstaande blinden te Wolfhezen, welke f 81.55 heeft opgebracht. JULIANADORP. Zaterdagavond (Koniginnedag) gaf de Harmoniever- eeniging „Kunstzin" alhier het aangekondigde concert in haar muziektent, staande in het Plantsoen te Juli- anadorp onder directie van haar Directeur, den heer J. van Glabbeek van Den Helder. Het schitterende mooie weer van dezen dag dreigde tegen den avond plotseling te zullen veranderen, want reeds schoot God Donar zijn felle bliksemschichten door de donkere lucht in het Westen en ratelde zoo af en toe de donder. Het liep echter best af, de bir bleef in zee en verwijderde zich Noordwaarts. Intusschen was men met het pro gramma begonnen en waren de luisteraars op komen dagen. Deze laatsten waren er niet zooveel als bij vo rige concerten. Velen zullen zeker naar Den Helder geweest zijn, om te kijken naar de Gondelvaart en ook naar het Circus Hagenbeek. Maar niettegenstaande dat alles heeft „Kunstzin" zich weer dapper van haar taak gekweten, want er behoort toch een zekere dosis moed toe om met zulk een lichte bezetting een concert in het openbaar te geven. Perfect werd dan ook het 9 nummers tellende programma afgewerkt, ja zelfs nog een extra nummer werd gegeven. Met een dankbaar applaus werd een en ander beloond, hetwelk o.L dubbel en dwars was verdiend. Wellicht kan ook dit weer een aansporing zijn voor eenige jongelui om ook hun krachten aan de muziek te gaan wijden, want het is en blijft altijd een schoone taak om door zijn gaven het leven van zijn medemensch te kunnen veraangenamen. De aloude spreuk van „Klein maar dapper" is op „Kunstzin" dan ook van toepassing en wij voegen er den wensch aan toe, voordat de zomer ons gaat verlaten, nog eens of een paar maal van een openluchtconcert te kunnen genieten. Toen wij deze regelen neerschreven, werd ons zoo terloops medegedeeld, dat het 't voornemen is om gedurende de maand September eiken Dinsdag op de tent muziek te maken. Voorwaar een goede gedachte. Overdag had men niet veel van dezen nationalen feestdag gemerkt Slechts een paar vlaggen hingen uit, voor den middag in de lucht de twee escardilles vlieg tuigen van „de Kooij" die aan de parade zouden deel- ntmen. De heer Beuneman had de entrée van zijn café met groen en lampions versierd en alles bij elkander genomen werd er tenslotte op zeer gezellige wyze dezen Zaterdagavond doorgebracht In den omtrek zag men op verschillende plaatsen de van ouds bekende vreugde vuren hun roode vlammen tegen het donker afsteken. Zondagavond j.l. trad In de zaal van den heer H. J. Beuneman op, de in Noord-Holland alom bekende ca- bnrettier, de heer Daan Pool, van Oudesluis. Ook voor dezen avond schenen de verwachtingen voor een groot bezoek aanvankelijk schipbreuk te zullen moeten lijden, want er is immers overal wat te doen. Maar dat kwam heel goed terecht, want toen zoo ongeveer te half negen Daan op het podium verscheen, was de zaal goed bezet. Daar kwam ook nog iets anders bij. Daan Pool trad hier voor de 10e maal op en het was 10 jaar geleden dat hij hier voor het eerst kwam, en nu een volle zaal, dat was een soort jubileumavond, zooals hij dat noemde. Met een „Ode aan de meisjes van Koegras" werd het programma geopend en werden vervolgens een 13-tal verschillende voordrachten door hem op verdienstelijke wijze weergegeven. En. het was geen droog in elkaar ge zet programma, neen, er werd aan elk wat wils geboden. Een krachtig applaus en een tot weerziens was wel verdiend. Ook aan de dames pianiste en violiste, want ook hun prestaties vielen bij het publiek op. Bijeengenomen een echt genoegelijken avond en wie er meer van weten of hooren wil, welnu Daan Pool woont aan de Oudesluis. Tot slot een gezellig bal na, en dezen dag was daar mede ook weer vol. GEMEENTE SINT. FANCBAS. Ingeschreven gedurende de maand Augustus 1929. Geboren: Hendrik, zoon van Abraham Smit en Hinke van der Werff; Neeltje, dochter van Cornelis Visser en Aaltje Kooij Gejertje, dochter van Simon Duif en Neel- tje Wonder; Guurtje, dochter van Jacob Wagenaar en Guurtje Pilkens. Gehuwd: Gerx-it Stins en Geertje Ploeger. Overleden: (te Alkmaar): Jacob Gerrit Groen Pz., oud 2 maanden. Vergadering van den Raad op Maandag 2 Septem ber 1929, des avonds acht uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secretaris de heer H. G. Rijs. Na opening volgt onveranderde vaststelling der no tulen, onder dankzegging aan den secretaris. Ingekomen stukken. Een schrijven van den Bond van Administratief personeel bij 's Rijks belastingen in Nederland, Afd. „Alkmaar en Omstreken", waarin verzocht wordt al het mogelijke te willen doen om te voorkomen dat de voorgenomen maatregelen tot het opheffen van ont vangkantoren en zitdagen ten plattelande tot uitvoe ring komen. Voorgesteld wordt, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. B. en W. zijn van oordeel, dat de onderhavige quaestie voor onze gemeente niet van belang is, om dat de belasting op het postkantoor betaald kan wor den. De heer Slot wil de zaak in 't algemeen bekijken, er zijn bezwaren tegen dat alles tot de steden gecon centreerd wordt. Spr. meent dat opheffing niet in het belang van het platteland is. De Voorzitter kan het belang van het platteland er niet inzien. De heer Slot blijft van oordeel dat het z.i. wel in het belang van het platteland is als de kantoren ge vestigd blijven, 't Is toch beter, dat men in contact kan komen met bedoelde kantoren. Ook de ambtena ren met hunne inkomens worden naar de steden ge trokken. De Voorzitter oordeelt, dat elk geval op zich zelf beschouwd moet worden. Spr. acht het goed dat de be lasting op de postkantoren betaald kan worden. De heer Molenaar juicht den tegenwoordigen toe stand toe, en wil dus geen adhaesie betuigen. De heer Swan wijst op de besparing voor het Rijk en op het gemak alle dagen de belasting te kunnen betalen aan de postkantoren. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, tegen stemde de heer Slot. Een schrijven van J. Spaan te Schoorldam om een strook grond achter zijn perceel, in eigendom toebe- hoorende aan de gemeente, in erfpacht te mogen heb ben. Voorgesteld wordt, aan het verzoek te voldoen mits voor een behoorlijke afscheiding wordt zorg ge dragen en voor het erfpacht, hetgeen tot wederopzeg ging toe wordt verleend, jaarlijks één gulden wordt betaald. De heer Slot wil dit voor de gemeente waardelooze stukje grond trachten te verkoopen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit kunnen over wegen en wil het punt aanhouden. De heer De Groot meent, dat het voorstel van B. en W. evengoed kan worden aangenomen. Wil Spaan het terreintje koopqn, dan kan dat evengoed. Goedgevonden wordt dat B. en W. het met den heer Spaan zullen bespreken. Voor het raadslidmaatschap bedankt. Een schrijven van den heer P. J. van der Meijden, waarin verzocht wordt ^lag aan hem te willen verleenen als lid van dei. ;ad, lid van de Schattings commissie en lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Schoorldam. Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen De heer Van der Meijden zal zich te Schoorl vesti gen. De Voorzitter wijst er op, dat de heer Van der Meij den steeds ijverig zijn taak heeft waargenomen en we zien hem dan ook ongaarne vertrekken en wenschen hem toe dat het hem in zijn nieuwe woonplaats goed moge gaan. De heer Van der Meijden dankt voor de vriendelijke woorden en de aangename besprekingen die steeds hier werden gehouden. De gevraagde ontslagen worden verleend. Een schrijven van de Vereeniging voor wettelijke dierenbescherminig, waarin in overweging wordt ge geven in de bouwverordening eenige bepalingen op te nemen waarin eischen worden gesteld, waaraan feestallen moeten voldoen, in verband met het voor komen van brand in boerderijen, waardoor dikwijls vele dieren een prooi der vlammen worden. Voorge steld wordt het adres voor kennisgeving aan te ne men. B. en W. meenen dat de stallen hier goed ingericht zijn en wijzen op de toename van den tuinbouw, wat samengaat met vermindering van de veeteelt. De heer Slot is het niet eens met B. en W., bij even- tucelen brand moet het vee gewoonlijk door een deur en bij nieuwbouw zou spr, nieuwe voorwaarden willen stellen. De heer Molenaar meent dat het voor onze gemeen te geen zin heeft. De heer Swan zegt dat ook hij van oordeel is dat de tegenwoordige stallen allesbehalve schitterend zijn ingericht. Het is gewoonweg treurig bij eventueelen brand. Maar spr. geeft toe dat er niet veel nieuwe vee stallen in onze gemeente gebzouwd zullen worden. De heer Slot wijst op de groote hoeveelheid grasland in onze gemeente en op de mogelijkheid dat op een kwaden dag boerderijen afbranden. Dan zullen er nieuwe stallen gebouwd moeten worden en zal het goed zijn dat er bepalingen in de bouwverordening voorkomen. De Voorzitter meent dat de betrokken eigenaar dan toch zelf wel zoo verstandig zal zijn zijn stallen goed te doen inrichten. De heer Slot is daarvan nog niet zoo vast overtuigd en wijst op de vele andere verordeningen en bepalin gen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Hof en Slot De rekeningen. Voorgesteld wordt de rekening der gemeente over 1928 met de daarbij behoorende bescheiden van het gas-, tuinbouwbedrijf en het algemeen Burgerlijk Armbestuur vast te stellen. Namens de commissie, die de rekeningen heeft nagezien, rapporteert de heer Slot, dat alles in orde werd bevonden. Een paar dingenevenwel wil de commissie opmerken en dan wijzen op de hooge be dragen voor krankzinnigenzorg en voor armenzorg. Wat de krankzinnigenzorg betreft, daaraan is niets meer te verhelpen, maar wat de armenrekening betreft, er zijn meer gevallen waarbij toch wel wat meer is te verkrijgen van de familieleden. Er zijn nl. menschen die geheel door de gemeente worden on derhouden, waar niets door de kinderen aan wordt gedaan, terwijl er toch wel gevallen zijn, waarbij dat wel kan. Het zal goed zijn, dat het Armbestuur daar rekening mee houdt. De Voorzitter dankt de commissie voor haar werkzaamheden en voor de opmerking over het verhaal der armlastigen. Bepaalde gevallen zijn niet genoemd en B. en W. zullen de opmerking aan het Armbestuur overdragen. De rekeningen worden goedgekeurd. Nog meer verbetering van het plein. Voorgesteld wordt over te gaan tot den aankoop van een stuk grond van H. Slikker, behoorende bij het aangekochte gedeelte van het plein voor het raad huis, onder bepaling, dat de nieuw te bouwen garage, aan de woning van Slikker wordt gebouwd overeen komstig de goedgekeurde teekening en hiervoor een bedrag beschikbaar te stellen van f750 en voor bij komende werken een bedrag van f325. De garage zal niet tegenover het perceel-Slikker worden gebouwd, maar naast het perceel. In comité zegt de Voorzitter, is een en ander reeds voldoende besproken. t Verder wordt voorgesteld onteer dank voor de toe zegging van J. Tesselaar te aanvaarden een bedrag van f100.als bijdrage in de verbetering van het plein. De heer De Groot zegt, in comité reeds tegen het voorstel te hebben gestemd en ook nu nog is spr. er tegen. De heer Slot zegt, dat er niet veel meer over het onderwerp gesproken behoeft te worden. Het is een publiek geheim dat. de gemeente het perceeltje ge kocht heeft. De Voorzitter bevestigt dit en zegt dat het te ne men beslhit, dan ook is een formaliteit. De heer Slot vindt het toch goed in het publiek te zeggen dat de raad niet zoo enthousiast was bij den aankoop, want dat de verbetering daar ter plaatse reeds een hoog bedrag had gevorderd en meerdere verbetering voor velen niet meer zoo noodig werd geoordeeld. Maar nu de gemeente in de gelegenheid was dit mooie plein te houden en het in de toekomst misschien nog mooier kan worden, nu werd ge meend dat we deze gelegenheid niet voorbij mochten laten gaan. Dat was de algemeene meening in de comité verga dering, behal ve dan van den heer De Groot. Het voorstel wordt aangenomen, tegen stemde de heer De Groot. B. en W. stellen nog voor tot aankoop van een stukje grond te besluiten, liggende voor het perceel van den ouden heer Kraakman, thans eigendom van Wester. Het is 14 meter breed en 80 k 90 c.M. diep en is te koop voor f75, terwijl het de bedoeling is het perceeltje bij de straat te trekken De heer Slot oordeelt, van met beide handen aan pakken. De heer Swan merkt op, dat de prijs per vierkante meter wel iets boven den gewonen norm is, maar het is een stukje dat heelemaai wordt gebruikt en dan ook wat meer waarde heeft. De heer Molenaar merkt op. dat het voor het per ceel minder mooi wordt, geheel als het aan den weg komt, en daarom is de prijs niet hoog. De heer Swan merkt op, dat het een winkelhuis is en daarom het zijn nut heeft als het geheel aan den weg komt. Onvriendelijke woorden jegens een pro vinciaal bedrijf. Bij de rondvraag brengt de heer Milenaar ter sprake de houding die het P.E.N. aanneemt tegen over de afnemers van de electriciteit. Wel Jicht het niet op den weg der gemeente, die zelf een gasfa briek heeft, het den afnemers van electrischen stroom zoo gemakkelijk te maken, maar spr. meent, dat het toch op den weg van het P.E.N. moet liggen zooveel mogelijk te electrificeeren en dan niet den menschen, bij de tweede aanbieding van de quitantie te dreigen met het wegnemen van de meter. Spr. zegt, dat de menschen geen geldschie ters voor de provincie behoeven te wezen. Uit de bespreking Mij kt ons dat spr. het niet goed kan vin den dat de aangeslotenen aan de hand van het vastrechttarief in den zomer meer electrischen stroom moeten betalen dan ze hebben afgenomen. Spr. weet niet of de gemeente zooiets ongedaan kan maken, maar acht dé regeling ongewenscht De heer Slot meent, dat in de vorige vergadering deze zaak reeds door den heer Swan ter sprake is

Schager Courant | 1929 | | pagina 6