LANGENDIJK, HEERHUGOWAARD. WEERINGEN. t BARSINGERHORN. HARENKARSPEL. HOOGWOUD. WIERINGERWAARD. NOODLOTTIGE SCHEEPS BRAND TE ROTTERDAM. OUDKARSPEL. Zaterdag jl. had er wederom inenting ,en herinen- ting plaats. Van de gelegenheid werd wederom een I zeer druk gebruik gemaakt; vermoedelijk wel tenge- 1 volge van den nadruk, welke de groote dagbladen op het inenten gelegd hebben. Het grootste gedeelte der kinderen van de school werden eerst onder han- den genomen. De dokter was nl. een half uur eerder I gekomen, om de kinderen zoodoende onder de scho )1- Itijden door te nemen. Een en ander had tengevolge hiervan een vlot verloop. Ten zeerste is het echter ie I betreuren, dat er toch nog kinderen waren, bij wie fde inenting niet werd toegepast. Is dit nu een onbe- !grijpelijk gemoedsbezwaar of een zekere laksheid, j welke ondersteund wordt door onwetendheid? Wij weten 't niet, maar wij zouden van deze plaats j een ieder toch ten zeerste aanraden, zich alsnog te i laten inenten. De toestand is gevaarlijk, de vooraan staande medici zijn het er allen over eens. Aan een ieder, die nog niet tot inenting overgegaan is, die het misschien ook niet van plan is, zouden we deze .vraag wel eens willen stellen: Hoe zou, de Alastrim zich verspreid hebben, indien niemand zich ooit had laten inenten of herinenten? NOORDSCHARWOUDE. '--Door de afdeeling van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling is besloten dezen winter een cursus I Esperanto te organiseeren onder leiding van Mej. N. Jyos van Zon. •y.: Bouw Oosterstraat. Voor rekening van den heer P. Visser alhier, zal op het nieuwe gedeelte der Oosterstraat een kool- schuur gebouwd worden door den heer D. van Se- ^yenter, metselaar en den heer P. van Exter, timmer- ihan. Hiermede wordt dus het eerste perceel op het nieuwe gedeelte der Oosterstraat gebouwd. ;v Hoewel aanvankelijk het plan bestond op 17 Sept. ook een kerkdienst te houden in de Herv. Kerk met het oog op het herdenkingsfeest zal dit dien dag niet geschie den; inplaats hiervan zal Zondag 15 dezer door Ds. van den Kieboom van Bergen een herdenkingsrede worden uitgesproken. De catalogus voor de te houden land- tuinbouw- en huisvlijttentoonstelling zal meer dan 700 Inummers bevatten; hieronder zijn zeer belangrijke in zendingen ter opluistering. Aan de N.V. Amsterdamsche Ballast Mij. is teft be- jfaoeve van den sluisbouw te Den Oever van 2 tot en met 128 September overwerkvergunning verleend, geldend [voor pl.m. 250 man en voor 10 uur per dag en 53 uur ;per week. |f In den nacht van Zondag op Maandag is de groote jtent van de tentzending „De blijde boodschap", welke laan den Gasthuisweg te Den Oever was opgeslagen, I afgebroken en op transport gesteld naar station Anna 'paulowna. Vandaar gaat alles per trein naar Sliedrecht, (waar de tent in dit seizoen voor het laatst zal worden opgetrokken. )i Tijdens de feestelijkheden te Den Oever op Zondag avond trachtten eenige ruziemakers de feestvreugde' Jte verstoren, door in verschillende lokaliteiten te evch- jten. De politiemannen pakten de vechtersbazen echter spoedig op, voor er iets gebeurde en sloot ze tot. do3 j Maandagsmorgens op in het arrestantenlokaal. Ook bier laten vele Inwoners zich inenten tegen de gevreesde alastrim. Zoo wij vernemen, zullen B. en W. I binnenkort de gelegenheid openstellen tot kostelooze inenting. i Aan M. Baijs Dz. te Westerklief is een tegemoetko ming Ingevolge de Zuiderzeesteunwet verleend in de 'kosten van opleiding van een zoon tot smit-bankwer- ker voor den tijd van één Jaar. De dienstplichtige A. Walters van de lichting 1925 is ibij ministerieele beschikking voorgoed vrijgesteld we gens kostwinnerschap. jDe inlevering van militaire goederen zal dit jaar plaats -hebben op 14 October a.s., in het raadhuis alhier. Voor het nader onderzoek van dienstplichtigen, dat top 14 October a.s. in het raadhuis zal worden gehouden, zijn opgeroepen de dienstplichtigen Tj. Kruize, P. Kroon 'en G. Korthuis. r Loop der bevolking over Augustus. Ingekomen personen: R. C. Franck en echtgen. van Berlijn; L. J. Verputten van Haarlem; F. Weijts van Medemblik; H. Stulp geb. van der Plas van Velsen; |Mej. J. Jonkvorst van Velsen; J. A. A. van Nol en echtg. van Zandvoort; H. Heres van Odoorn; L. Sieben van jStaphorst; A. H. Lucker van Westwoud; Mej. S. Selie van Hoorn; N. F. Stolk en gezin van Amsterdam; C. 'H. W. van Rossum du Chattel van Haarlem; Mej. G. ;lJijterwaal van Utrecht; G. van der Wal en gezin van |Den Helder; L. Bosscher en gezin van Medemblik; Mw. K. Lethem geb. Ehmen van Groningen; H. Middel en echtg. van Medemblik; R! Haveman en gezin van Gro ningen; K. Bont en gezin van Medemblik; A. J. H. iKeppel van Assend^lft; Mw. J. J. Brouwer geb. Teunisse |van Sint Annaland; B. Lubberts en gezin van Medem- 'blik; J. Meijwaard en gezin van Medemblik; H. Bosker jvan Andijk; J. Heijllgenberg en gezin van Anna Pau lowna; A. J. Schotting van Den Helder; Mw. M. G. .Vroone geb. Bakker van Alkmaar. Vertrokken personen: E. B. Kaman en gezin naar Velsen; C. van Mook en gezin naar Wonseradeel; K. :Leeuwenstein en gezin naar Sliedi'echt; J. H. C. Schoen makers naar Maastricht; L. Koelewijn naar Baarn; G. ■Woudenberg en gezin, L. Vermaat en gezin naar Won- 'eeradeel; Mw. H. L. Harder geb. van Veen, naar Vel- ,sen; J. Staal naar Eindhoven; F. A. de Greef naar Overschie; M. T. Bergman en T. Henkes naar Barsin- gerhorn; II. Rump en gezin naar Den Helder; J. P. ,Bais naar Vüssingen; W. J. Ronda naar Velsen; D. A. Brouwer geb. Wijnands naar Rotterdam. D. Mulder en echtgcn. naar Alkmaar; Mej. A. B. Zijlstra naar Acht- karspelen; Mej. M. Mikeska naar Hoorn; S. Brommer en echtg. naar Zijpe. Burgerlijke Stand over Augustus. Geboren: Jan Hendrikus, zoon van J. Walburg en H. Blouw; Alida Gerda, dochter van J. G. Schreurs en J. H. P. Harmsen; Wilhelmus Anthonius, zoon van A. Zwanink en A. M. H. Hollander; Maria Catharlna, doch ter van H. Boersen en E. Krommedam; Hilke Louise, dochter van H. A. Luter en W. E. SchrÖder; Petronella Gerarda, dochter van J. G. Schilthuis en C. J. H. Was senaar; Dina Maria, dochter van S. Bakker en T. Gor ter; Maartje, dochter van J. de Wit en M. Keesman; Cornelis Jan, zoon van C. J. Visser en J. Lammen; Mai'ie, dochter van H. Bouwman en N. Hoeflaak. Ondertrouwd: K. Topper en W. Hoitinga; D. Tijsen en C. M. Langes; W. Kaan en A. D. Veerdig; A. Veerdig en M. Hoogmoed; A. Meeldijk en C. Lont. Overleden: J. W. Boersen, oud 48 jaar, weduwe van J. H. Bleijendaal; C. M. van der Kleij, oud 46 jaar (over leden te Nijmegen); H. Beukema, oud 76 jaar. weduwe van J. Halfweeg; A. Koster, oud 75 jaar, echtgenoote van D. Lont. if" Door de Kaasfabriek „de Krell" werd over het tijdvak 18 Juli t.m. 10 Aug. uitbetaald f 6.60 per 100 K.G. melk bij eon gemiddeld vetgehalte van 2.45 pCt Van de gelegenheid tot vaccinatie in de school te Ha- •ringhuizen en te Barsingerhorn op Vrijdag j.1. werd een jdruk gebruik gemaakt, zóó zelfs dat te Barsingerhorn verscheidenen onverrichterzake huiswaarts konden keeren. Naar wij vernemen zal nogmaals de gelegenheid tot inenting worden opengesteld. KOLHORN. De heer H. Boon, waker bij de Zuiderzeewerken, is met ingang van 16 September benoemd tót buitengewron opziohter bij bovengenoemd werk. Wat voor den heer Boon een mooie bevordering beteekent. KOLHORN. Zondagavond zou de vrouw van den heer S. den heer B. E. uit Anna Paulowna wat benzine geven voor zijn motorrijwiel, waardoor een weinig benzine met de car- bidlantaarn in aanraking kwam van het motorrijwiel, waarop onmiddellijk een brandvlam volgde, waardoor de vrouw van den heer S. ook in brand geraakte aan de kleeding. Bij geluk was zij zoo goed bij gedachten om onmiddellijk te water te springen, waardoor zij het met brandwonden aan hand, arm en been er afbracht. DIRKSHORN. Bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is over het jaar 1929 aan „Het Witte Kruis" alhier, ten behoeve van het instituut T.B.C.-be- strijding en prophylaxe, een subsidie van f 435 toege kend. In de jl. gehouden vergadering van de Vereeniging „Hoogwoud Vooruit" zijn respectievelijk tot voorzit ter en secretaris-penningmeester gekozen de heeran P. Donker Jz. en C. Commandeur, terwijl als bestuurs leden zullen fungeeren P. Zee, A. Modder, J. Groote- wal, K. Mulder en K. Groot Pz. Ten huize van den heer J. Modder, kastelein al hier, had op Vrijdag 6 September een buitengewone vergadering plaats van de vereeniging „Hoogwoud Vooruit". Scheen het dezer dagen dat deze vereeni ging ten doode was opgeschreven, thans kunnen we tot ons genoegen mededeelen, dat ter gelegenheid van de najaarskermis op Maandag, den 16'September a.s. de volgende wedstrijden zullen plaats vinden en wel a. Des morgens: voor jongens van 8, 9 en 10. jaar, touwtrekken; voor jongens van 11, 12 en 13 jaar, ton- kruien; voor meisjes van 8, 9 en 10 jaar, hardloopen op muilen en voor meisjes van 11, 12 en 13 jaar, prij zen knippen. b. Des namiddags voor volwassenen, ringsteken per fiets. De prijzen bestaan uit luxe voorwerpen en huis houdelijke artikelen. Zaterdagmorgen kwamen twee achter elkander ge bonden wagens, beladen met pakken stroo van uit Anna Paulowna, bestemd voor mej. wed. S. te Barsin gerhorn, In de Groote Buurt moesten ze de auto van de Coöperatie van Winkel passeeren waardoor de ach terste wagen even te veel in den berm van den weg geraakt, met gevolg dat de achterste wagen kantelde en in de vaart terecht kwam. Een gebroken as, waar door een wiel van den wagen geraakte en een groote hoeveelheid kletsnat stroo waren de gevolgen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jb. Haker, thans kaasmaker te Abbekerk, is uit 44 sollicitanten benoemd als bedrijfsleider aan de Zuivelfabriek te Midden-Beemster. Vrijdagavond hield de Afdeelin der H. M. v. Land bouw alhier eene algemeene vergadering, waar slechts 9 leden aanwezig waren. Oe voorzitter, de heer Daan Kaan, opent de ver gadering, waarna de secretaris de notulen leest der vorige bijeenkomst, die worden goedgekeurd. Een verslag van de op 12 Juni 1.1. te Schhgen ge houden vergadering in zake de werkeloosheid ten platten lande wordt door den heer H. K. Koster toe gelicht. De voorzitter zegt, dat door de benoemde commissie voor proefvelden nog weinig is gedaan. Alleen zijn een 25-tal grondmonsters getrokken, om deze op kalkgehalte te laten onderzoeken. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De rekening van de Gezamenlijke Aankpopver- eeniging is onderzocht door den heer P. J. Visscher, Deze deelt mede, dat de ontvangsten met inbegrip van het saldo over 1927 hebben bedragen f 10309.28^, de uitgaven f 10098.36, batig saldo f210.92%, en ad viseert tot goedkeuring. Aldus wordt besloten, onder dank aan penningmeester voor het richtig beheer en den rapporteur voor de genomen moeite. Volgt bestuursverkiezing, aftredend zijn de secre taris en de penningmeester. Beiden zijn herkiesbaar en worden met nagenoeg algemeene stemmen herbe noemd. De afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam, de heer P. J. Visscher, brengt verslag uit van het op die vergadering behandelde en oogst hiervoor den dank der vergadering in. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering te Bodegraven, wordt besloten als candidaat voor het hoofdbestuur te steu nen den heer R. C. Schenk te IJpolder, voor lid der finantieele commissie Mr. J. M. J. v. d. Minne te Rotterdam en als plaats voor de tentoonstelling in 1930 Hoorn. Niets meer te behandelen zijnde, volgt sluiting. AAN BOORD VAN EEN TANKSCHIP. PANIEK ONDER DE BEMANNING. Verscheidene dooden en gewonden. Een angstwekkend schouwspel. Gistermorgen is bij de Rotterdamsche Droogdok- maatschappij een ramp gebeurd, zooals er in langen tijd niet alhier is voorgekomen. Eergisteren is hier aangekomen het Britsche stoomschip Vimeira, een tankschip van 5728 ton, eigendom van de naamlooze vennootschap Vimeira, directie Gow Harrison te Gias gow. Het schip heeft ligplaats genomen aan hot ter rein van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij aan de Heyplaat alhier. Gistermorgen zou het schip voor onderzoek en repa ratie in een van do dokken van deze maatschappij worden openomen. Zooals altijd met tankschepen het geval is, moest ook de Vimeira tevoren worden ont- gast. Daartoe is een ploeg arbeiders van de Rotterdam sche Droogdokmaatschappij, groot circa vijftig man aan boord gegaan. Deze menschen werkten bijna allen in de ruimen. Aan boord bevond zich verder nog de bemanning. Tegen elf uur werd order gegeven het schip naar het dok, dat reeds gezonken klaar lag, in het dokhaventje van de R.D.M. te verhalen. Daartoe werden enkele sleepbooten aan voor- en achterzijde aan de Vimeira vastgemaakt. Het oogenblik waarop het ongeluk gebeurde. Toen het schip reeds een eind uit den wal was is het ongeluk gebeurd. De juiste oorzaak is nog niet be kend, maar naar van verschillende kanten werd mee gedeeld, heeft men gloeiende sintels over boord gewor pen. Vonken moeten toen door n van de patrijspoor ten of een andere opening in het voorruim terecht zijn gekomen. In ieder geval stond dit ruim opeens in lichte laaie. Onder de menschen die in dit ruim werk ten, ontstond een wilde paniek en allen renden dwars door de vlammen en den verstik ken clen rook heen naar boven aan dek. Maar ook dat raakte dadelijk vol rook en de vlammen sloegen ook reeds hoog op uit cle openingen in het dek. Men. durfde niet aan boord.te blijven en een groot aantal van de menschen, die zich in een hachelijke positie geplaatst zagen, sprongen pardoes over boord. Sommigen hebben nog kans ge zien een reddingsboei te grijp en deze rond het lichaam te hangen. zaam bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij; Bovendien bevinden zich onder de personen die naar het ziekenhuis aan den Coolsingel zijn overgebracht, enkele zwaar gewonden. De slachtoffers. Toen de brand gebluscht was, heeft de rivierpolitie aan dek twee gehèel verkoolde lijken gevonden, die na identificatie bleken te zijn van den 21-jarigen P. de Haan, wonende Wilgeweerd 43 te Rotterdam en de 27- jarige Matthijs van Beuren, uit de Schimmelstraat te Hoek van Holland. Zij waren geheel verminkt. Beiden waren arbeiders van de Rotterdamsche Droogdok Mij. Zeven arbeiders waren overboord gesprongen, zoodat men meent te kunnen aannemen, dat zij verdronken zijn. In totaal werden 'e middags nog negen mannen ver mist, t.w. zeven van de Rotterdamsche Droogdok Mij. en twee Engelsche zeelieden. Voor het kantoor van de Roterdamsche Droogdok Mij. D9 F.ngelscho tankboot „Vimeira" uit Giasgow is grootste deel der opvarenden verbrandde. Het blus- in den haven van Rotterdam in brand gevlogen. Het schmgswerk. Een der ooggetuigen vertelt. Een der ooggetuigen vertelt de volgende nadere bij zonderheden: Ik wilde mij juist aan boord begeven om naar eeni ge leden van mijn personeel te gaan kijken, toen juist de brug tusschen schip en kant, werd weggehaald, daar het schip voor het dok zou versleept worden. Plotseling zag ik bij den voorsteven een vlam, clie zich snel naar het .middenschip voortbewoog en daar aan den buitenwand een benzinestraaltje ontmoette. Een geweldige vlam sloeg naarboven, boven de dek ken uit. Het vuur scheen onmiddellijk aan boord te zijn bemerkt, want binnen een minuut renden tiental len over de dekken. De kapiteinsvrouw, die van boord wilde springen, kwam op de rug van den machinist van een sleepbootje terécht en brak een been. Ver scheidene leden van het personeel en vaii de beman ning zag ilc in vlammen gehuld met en zonder red dingsgordel van boord springen. De aanblik was angstwekkend. Een der timmer lieden wist een touw aan de railing vast te maken en liet zich dadelijk zakken. Dit voorbeeld werd door vijf anderen gevolgd zoodat 6 menschen de onderste juist met den hals boven het water aan het touw bengel den. Allen konden echter door toeschietende booten van havenwerken en politie worden gered. Bovengenoemde zegsman kwam ook aan boord om daar de identiteit der slachtoffers vast te stellen. Op het dek bevonden zich twee verkoolde lijken, waar van er een verschrompeld door de geweldige hitte, nagenoeg onherkenbaar was. Deze twee menschen zaten op het moment van de ontploffing rustig te schaften en werden door het vuur en de hitte over vallen. Op het oogenblik worden nog vijf zes personen van het personeel van de Droogdok Mij. vermist o.w. de baas van de Stoep, huisvader van een gezin van 12 kinderen. De brand werd gebluscht met tien stralen. In werking waren Havendienst X, Gemeentewerken, Havendienst V, Dokwerken I, Maaswerken II, Rijn haven II, Havendienst IV en Havendienst III. Het s.s. „Vimeira", een Engelsche tankboot, werd in 1927 gebouwd bij R. Duncan en Co. Ltd. te Giasgow en meet 5728 ton bruto en 3432 ton netto en is eigen dom van de reeders Gow Harrison en Co. Ltd., te Giasgow. Vermoedelijk zeven dooden. In het geheel heeft deze scheepsramp vermoedelijk zeven dooden geëischt, waaronder twee die aan boord zijn verbrand en vijf die bij het over boord springen zijn verdronken. Al deze. slachtoffers waren werk speelden zich hartverscheurende tooneelen af. Familie leden van arbeiders zijn er samengekomen en verlangen nieuws van hun verwanten. De directie was echter bij voortduring in conferentie met de Scheepvaartinspectie, die terstond ter plaatse verscheen en een onderzoek heeft ingesteld. Wij kunnen nog mededeelen, dat alle ruimen aan boord van het schip zijn onderzocht. Buiten de twee verkoolde lijken zijn geen slachtoffers meer gevonden. Een officieel communiqué van de Rotterdamsche Droog dok Mij. maakt melding van 4 ernstig gewonden en 5 vermisten, allen arbeiders van deze Mij. De oorzaak* Omtrent de oorzaak van den brand kan met zeker heid niets worden gezegd, maar omdat getuigen voort durend spreken van een vuur dat zich langs den bui tenkant van. het schip bewoog en daarna plotseling naar binnen sloeg, is het vermoeden niet ongegrond, dat er benzine op het water is gemorst welke benzine zou zijn ontbrand doordat een van de sleepbooten, wel ke bezig waren het schip naar het dok te sleepen, gloeiende asch buitenboord heeft geworpen. Er zijn groote hoeveelheden water in het schip gewor pen, zoodat de tank grootendeels onder water staat, terwijl zich ook in het voorschip een groote massa wa ter bevindt. Een andere ooggetuige, arbeider van de Droogdok Maatschappij, die mee aan boord van het schip was,"ver telt nog het volgende: Wij zijn aan boord van de "Vimeira gegaan om het schip, dat een tanker is, te ontgassen, hetgeen noodi.g was vóórdat het in een van onze dokken geplaatst mocht worden. Het schip moet hier namelijk reparee- ren. Het dok is neergelaten en het schip zou worden verhaald, terwijl wij in de ruimen bezig waren. Wat er op een gegeven oogenblik precies is gebeurd, weten we niet, maar eensklaps stond het ruim, waarin wij ona bevonden in vlammen. Een verstikkende rook belette ons het uitzicht en er ontstond onder de kameraden een wilde paniek. Wij renden dwars door vlammen en rook naar boven, aan dek. Maar daar was het ook niet uit te houden, en hals over kop zijn wij toen maar over boord gesprongen. Sommigen zagen nog kans een red dingsboei te grijpen, maar velen misten deze kans. Waar allen zijn gebleven, is niet bekend. Wij vreezen, dat ze ker vier van onze kameraden zijn verdronken. Maar er zijn er ook aan boord achtergebleven en wij weten niet wat er van hen is geworden. Een der gewonden overleden. Gisteravond is de 20-jarige ijzerwerker J. van Schaick die met brandwonden overdekt naar het ziekenhuis aan den Coolsingel was vervoerd, aan de bekomen ver wondingen overleden. De lijken worden van boord gedraen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 8