SCHOORL LAGENDIJK, Da Nationale Kolfwedstrijden te Noordscharwoude OUDE NIED0RP. Binnenlandsch Nieuws. De scheepsramp te Rotterdam. Het moorddrama in Den Haag. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Afschuwelijke roofmoord te Warschau. Hei conflict tusschen Rusland en China Ongelooflijke snelheden. WIERINGEN. Ter gelegenheid der Florafeesten te Den Oever, gaf de muziekvereeniging „Apollo", directeur de heer J. U. Bruul, openbare uitvoeringen In de lokalen van de hee- ren Wemmehoven en J. Lont. De muziek en het too- neelstuk „Johan als rentenier" werd keurig ten uitvier gebracht. Vooral het tooneelstuk viel bij de aanwezigen goed in den smaak. Er is onbedaarlijk om gelachen. Het succes was dus wel groot. Ook de voordrachten van den heer D. E. Bakker en Mej. Gr. Bosker Md., wcrd.?n met belangstelling gevolgd. Tot slot een gezellig bal na, waarbij nog vele ouderen met de beencn van de vloer geraakten, besloot dezen goed geslaagden avond. Het wegcnvraagstnlt. Een voorstel van liet raadslid Schermer tot verbetering van den weg BergenCamperduin, Schoorl— Schoorldam en Voorweg. Voor de hedenmorgen gehouden raadszitting der ge meente Schoorl is door het raadslid Schermer het vol gend schriftelijk voorstel Ingediend: Ondergeteekend, lid van den raad der gemeente Schoorl, stelt uwen raad voor, om het college van B. en W. uit te noodigen om te komen met plannen tot al geheels vernieuwing van den gemeentelijken straatweg BergenCamperduinSchoorlSchoorldam en Voorweg Ondergeteekende zou gaarne die plannen willen uit voeren zooals de gedeelten nieuwbouw de laatste jaren zijn tot stand gekomen, t.w. 3 M. nieuwe klinkers, met 60 c.M. aan iederen kant, te maken van het vrijkomende deugdelijke materiaal, zoodat de weg overal een breedte krijgt van 4.20 M. en zoodoende aansluit aan de bestaan de weggedeelten van die breedte. Moge dit al niet het idiaal zijn van een verkeersweg, het lijkt me voor Schoorl het eenig bereikbare en kun nen de kosten dezer vernieuwing uitgevoerd worden zonder de gemeentelijke finantien te veel te schaden, al stemt voorsteller gaarne toe, dat hier een offer geeischt wordt Dit offer zal echter gebracht worden in het be lang van de welvaart van Schoorl, terwijl de gemcente- financien thans een beeld geven, hetwelk toelaat om een hoogere uitgave te doen zonder tot belastingver- hooging te komen. Voorsteller denkt zich in, dat pl.m. 8 K.M. voor nieuw bouw in aanmerking zal komen; volgens het voorgestelde plan zal dit kosten f 105.000 te dekken door een leening van 15-jarigen duur en tegen een rentevergoeding van 4% 4% pCt. De jaarlijksche annuïteiten zouden bedragen ongeveer f 9360.welk bedrag zou gereduceerd worden met de uitkeering uit het wegenfonds voor het gedeelte Schoorl- Schoorldam, welke gedeelte door de voorgestelde ver nieuwing al dadelijk d.w.z. in 1939 voor uitkeering in aanmerking zal komen. Met de gedachte, dat wij als raad in ons geheel heb ben te zoeken naar het middel om het wegenvraag- stuk op te lossen, doet ondergeteekende dit voorstel, niet ligt het idee vóór om de eerste te zyn die dit zou wenschcn (integendeel wenschen we dit wel allen) doch omdat het zeer noodig is dat de stoot wordt gege ven aan een zaak die dringend afdoening eischt. Het ligt in mijne bedoeling dat, zoo de raad instem ming mocht geven, de vernieuwing gereed zal zijn voor het seizoen 1930. Gaarna zal ondergeteekende verder, zoo noodig allo gewenschte medewerking verleenen aan de te maken plannen. 't Welk doend, enz. Ook van de zijde van het college van B. en W. kwam een voorstel van dezelfde strekking op de agenda voor. NOORDSCHARWOÜDE. Door het R.K. fanfarecorps „Genot door Kunst" zijn nog twee prijzen gewonnen op het gehouden muziek concours te Hoorn, n.1. de medaille van H.M. de Ko- nigin voor het hoogste aantal punten over het geheele concours, en de medaille van Z.K.H. Prins Hendrik, voor het hoogste aantal punten in de afdceling Fanfare Met de twee reeds behaalde eerste prijzen dus een mooie prestatie. Dinsdag werd ter afwisseling door de deelnemers wederom een boottocht gehouden, opgeluisterd door muziek van de „Kleine Kapel". Thans werd een bo zoek gebracht aan do veiling en aan de R.K. Kerk. De wedstrijden werden inmiddels voortgezet en duurden tot namiddags half zos. Door Dr. van Balen Blanken, den eminenten voorzitter, werd toen tot sluiting overgegaan. De uitslagen zijn als volgt: le Eereprijs: Een zilveren wisselbeker voor het corps, welke het hoogst aantal punten slaat in 3 se ries. Deze beker kan gewonnen worden en in eigen dom overgaan aan de club, welke den beker 4 maal achtereen wint of 5 maal in het geheel. De winnen de club ontvangt een oorkonde, telkenmale wanneer deze gewonnen wordt: „Recht Door" te Alkmaa1* met 455 p. 2. Een groote verguld zilveren medaille als l«tc korpsprijs voor gummiballen met 3 kleine zilveren herinneringsmedaillcs voor de korpspelers: „Vrien denkring" te Noordscharwoude met 422 p. 3. Een groote verguld zilveren medaille als lste korpsprijs voor sajetballen met 3 kleine zilveren her- imreringsmedailles voor de korpsspelers: ,Op Maat" te zuidscharwoude met 393 p. 4. Een groote zilveren medaille als 2de korpspriis voor gummiballen met 3 kleine bronzen herinnenngs- medailles voor de korpsspelers: „Mik Wis", te Koog aan de Zaan met 3GG p. 5. Een groote zilveren medaille als 2de korpsprijs voor sajetballen met 3 kleine bronzen herinnerings- medailles voor de korpsspelcrs: „T.O.G.I.D.O.' te Krommenie met 286 p. 6. Junioresprijs klein zilveren medaille. Bovenstaande medailles werden uitgeloofd door het Hoofdbestuur. Deze prijs werd gewonnen door den hoer Th. Vro ling van „Gezellig Samenzijn" te Zuidscharwoude. Personeele wedstrijd: le prijs Kunstvoorwerp en een groot zilveren medaille, aangeboden door het Hoofdbestuur: M. Schots, Krommenie met 159 p.; 2e prijs Kunstvoorwerp: T. Kostelijk, Alkmaar mot 155 p.; 3e prijs Kunstvoorwerp: J. Hagenaar, Alk maar, met 153 p.; 4e prijs Kunstvoorwerp: D. Brand eer, Alkmaar met 147 p.; 5e prijs Kunstvoorwerp: C. Langedijk Pz., Noordscharwoude, met lii p.; 6e prijs Kunstvoorwerp:A. Berkhout, Zuidscharwoude, m<»t 144 j). (ovftr gekolfd); 7de prijs Kunst'voorwerp: P. Kostelijk, Heerhugowaard, met 142 p. Voor dengene, die na den zevenden prijswinnaar het hoogste aantal punten slaat, een Kunstvoorwerp, aangeboden door den hoer K. Boot (fa. A. Groot Nz') te Noordscharwoude, welke gewonnen werd door T. Pranger, Noordscharwoude, mctl42 p. (over gekojfd). BIJZONDERE PRIJZEN. Gouden medaille, aangeboden door het Gemeente bestuur van Noordscharwoude, voor den speler, wel ke in de 1ste en 2de serie tezamen de moeste pun ten slaat: P. Boon, Zuidscharwoude, met 107 p. Gouden medaille, aangeboden door den Edel Acht baren lieer Jhr. A. L. van Spengler, Burgemeester der gemeente Noordscharwoude, voor den speler van één der zes Langedijker Sociëteiten, welke in de le serie het hoogste aantal punten slaat: T. Kostelijk Noordscharwoude, met 55 p. Verguld zilveren medaille, aangeboden door Dr. G. C. van Balen Blanken, Voorzitter van den Neder- landschen Kolfbond, voor den speler van „Vrienden kring" die in de le on 2e serie tezamen de meeste punten slaat: G. Hop, Noordscharwoude, met 84 p. Verguld zilveren wisselmedaille, beschikbaar ge steld door den heer C. F. H. Klokke te Zeist, lid van het Hoofdbestuur, voor het hoogste aantal punten voor sajetballen. Deze medaille moet 3 maal achter elkaar of 4 maal in het geheel gewonnen worden. Het laatst gewonnen door „Mik Wis", Koog a. d. Zaan. Than9 weder gewonnen door de zelfde. Verguld zilveren medaille, aangeboden door de har monie „Excolsior" te Noordscharwoude, voor den speler, die in de le serie het meeste aantal punten slaat. J. Klopper, Bovenkarspel, met 54 p. Verguld zilveren medaille, aangeboden door de So ciëteit „Op Maat" te Zuidscharwoude, voor den spe ler, die in de 2e serie het meeste aantal punten slaat: A. G. Middelbeek, Utrecht, met 54 p. (sajet). Zilveren medaille, aangeboden door den heer L. Hop, hotel „Concordia" te Noordscharwoude, voor den speler, die in de le serie üc meeste twaalven slaat: L. Stokman, Oudkarspei, met 3 twaalven. Zilveren kruis, aangeboden door de Redactie van de „Nieuwe Langedijker Courant' voor den speler, die in de 2e serie de meeste twaalven slaat: P. Mo lenaar, Zuidscharwoude, met 3 twaalven. Kunstvoorwerp, aangeboden door de Gymnastiek vereenigingen „Hercules" en „Hygiéa" voor het Lid van het Hoofdbestuur, dat in de le en 2e serie het hoogste aantal punten slaat: J. Halft, Alkmaar, met 76 p. Medailles, aangeboden door de Tooneelvereeniging „Het Kleine Tooneel" en de Zangvereeniging „Cres cendo" en een Zilveren Lauwerkrans, aangeboden door de N.V. „Concordia"' te Noordscharwoude, voor het korps, dat na de prijswinnaars het hoogste aan tal punten slaat: „Sta Vast' te Bovenkarspel, met 347 p. Zilveren medaille, aangeboden door de Sociëteit „Ons Genoegen" te Noordscharwoude, voor den spe ler, die in de le en 2 serie de meeste zevens slaat: P. Goet, Zuidscharwoude, met 2 zevens. Kunstvoorwerp (Kolf), aangeboden door d9n heer iv Vroling, te Zuidscharwoude, voor den speler van oei: der zes Langedijker Sociëteiten, welke in de 2e serie het hoogste aantal punten slaat: Jb. Gelder, OudKarspel, met 54 p. Kunstvoorwerp, aangeboden door de Sociëteit „Ge zellig Samenzijn" te Zuidscharwoude, voor den spe ler, die in de le serie de meeste elven slaat: D. Tie- meijer, Koog aan de Zaan, met 3 elven. Kunstvoorwerp, aangeboden door ue Sociëteit „Vol harding" te Oudkarspel, voor den speler, die in de 2e serie de meeste elven slaat: J. Schrieken, Oud karspel, met 4 elven. De prijzen waren- gedurende den wedstrijd ge- etaleerd bij den heer K. Boot (Firma A. Groot Nz.). De Feestavond. De groote Concordia-zaal was flink bezet toen cl voorzitter van „Vriendenkring'', de heer T. Kostelijk, met een kort woord opende. Hij gaf vervolgens het woord aan den eere-voorzitter, Jhr. A. L. van Spenc Ier, Burgemeester dezer gemeente, die de aanwezige dames in het bijzonder verwelkomde. Daarna verkreeg Dr. van Balen Blanken het woord om tot prijsuitreiking over te gaan. Staande weru hem eerst het Welkomstlied toegezongen. In een geestige speech, zooals wij van hem gewend zijn, werden de prijzen overhandigd. Het was een treffend moment, toen de heer J. Hagenaar, de oude 81-jarige veteraan van de kolfclub „Recht Door' te Alkmaar, als Eereprijswinnaar naar voren kwam. Een spontaan applaus volgde. De feestavond zelve werd gevuld met een blijspel, en een Dames-Symphoniegezelschap benevens enkele tableaux van de gymnastiekvereniging „Hercules" en „Hygiëa". Het was reeds laat toen allen huiswaarts keerden en hiermede behooren de kolf feesten weer tot het verleden. ZIJDEWIND. In den nacht van Maandag op Dinsdag geraakte de vischauto van den heer Jh. van Duin uit Hoorn, ter wijl hij hiermede op de kermis stond, plotseling in brand. In een ommezien was de auto, alsmede de aanwezige visch, verbrand. Het spuithuis waarbij de auto vlak bij stond, wist men nog te behouden, door vlug de spuit er uit te halen en het vuur te blusschen. Inmiddels was de auto door de vele mcnschen die kwamen aanloopen, in de sloot geduwd, zoodat hier ook alle gevaar voor uitbreiding geweken was. Voor de vele kermisklanten was het natuurlijk een aardig verzet, maar voor den heer Jb. van Duin was het minder mooi, daar de auto niet verzekerd was en heelemaal vernield. —OUDE NIEDORP. Uitslag van den schietwedstrijd van de Bijz. Vrijw. Landstorm te 't Veld. Op kermismaandag werd op het terrein van J. P. Pepping aan de Weel de eindwedstrijd gehouden van deelnemers aan den schietwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm te Oude Niedorp over 1929 met den volgen den uitslag: le prijs Jac. Jong Jnz te 't Veld met 95 punten. 2e prijs W. H. Bierman te 't Veld met 93 punten. 3e prijs J. G. Impink te 't Veld met 91 punten. 4e prijs Casp. Stroet Jr. te 't Veld met 91 punten. 5e prijs J. de Boer Szn. te 't Veld met 90 punten. 6e prijs P. Brink te 't Veld met 86 punten. 7e prijs G. Veldman Czn. te De Weel met 83 punten. 8e prijs J. Slijkerman, Wester- weg te N. Niedorp met 77 punten. 9e prijs J. Wit Jzn. Jr. te 't Veld met 76 punten. 10e prijs Th. Schiebroek te 't Veld met 69 punten. 11e prijs G. van der Stoop Sz. Valbrugweg met 64 punten. 12e prijs G. Portegijs te De Weel met 61 punten. 13e prijs A. Koomen Kzn., Wester- weg met 59 punten. 14e prijs A. Goudsblom te Leijer- polder met 37 punten. De eerste prijs bestond uit contanten en de andere uit sigaren en sigaretten. Van de algemeene optocht door Zijdewind en 't Veld, die ter gelegenheid van de kermis gehouden werd en waarvan dedeelname naar keuze was, was de uitslag als volgt: le prijs C. van Baar, met een versierde flets; 2e prijs de dames A. Droog en M. Groen, met rood, wit en blauw 3e prijs H. de Boer, met Cowboy; 4e prijs Mej. A. Raat gers, met waschvrouw; 5e prijs IJ. Groot, met clown 6e prijs de heeren Groen en Bleeker, met honderkar; 7e prijs de dames Sinnige en Groot, met het verleden, het heden en de toekomst; 8e prijs de heeren Pancras en Blauw, als marktkooplui. De prijzen bestonden in contanten. Des middags werd er te Zijdewind oen wedstrijd ge houden in het waschophangen voor dames, met den volgenden uitslag: le prijs Aafje de Graaf; 2e prijs Aafje Bakker; 3e prijs Neeltje Kamper; 4e prijs Tonia Bijwaard; 5e prijs Aagje Dekker; 6e prijs Maria LIgthart Wd. DE ALASTREM TE AMSTERDAM. Nog drie verdachte gevallen. Gisteren zijn te Amsterdam nog drie verdachte geval len in de quarantaine-inrichting aan den Zeeburgerdijk opgenomen. (Zie ook elders in dit nummer.) DOODELIJK ONGEVAL OP HET STATION TE UTRECHT. Rangeerder tusschen twoo wagons bekneld. V.D. verneemt uit Utrecht: Gistermiddag is op het rangeerterrein der Nederland- sche Spoorwegen aan den TweedeDaalsche Dijk een ernstig ongeluk gebeurd. De 29-jarlge rangeerder C. van T., wonende op Elinkwijk te Zuilen, is, vermoedelijk doordat hij heeft nagelaten een wissel over te trekken, bekneld geraakt tusschen twee wagens. Bijna onmiddel lijk was de man dood. Het Hjk is naar de woning van het slachtoffer overgebracht. NOG EENIGE NADERE BIJZONDERHEDEN. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand. Over den noodlottigen scheepsbrand te Rotter dam^ waarbij verscheidene mcnschen om het leven zijn gekomen, worden nog de volgende bijfcjnderhe- den gomeld: Toen men bezig was de Vimeira te verhalen naar het dok, lag een sleepboot van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij voor en twee achter. Naast het schip voer de motorboot Onderneming, kapitein W. Stevens, welke boot de waterklerk naar boord had gebracht. Plotseling zag men vuur op het water. De vlammen vlogen pijlsnel voort en schoten langs den wand van het zeeschip omhoog. Dadelijk daarna was het geheele voorschip een vuurgloed, waaruit dikke rookwolken opstegen. Al gemeen verwachtte men een geweldige ontploffing. De kapitein van de voor liggende sleepboot liet dan ook terstond de tros werpen en voer weg. Kapitein Stevens bedacht zich geen oogenblik, maar ondanks fret groote gevaar, voor zijn bemanning en zijn schip bleef hij met de Onderneming vlak naast het voor schip van Vimeira varen, met draaienden motor, omdat de eb de Vimeira deed afdrijven: In de vlam menzee aan dek van het tankschip zag men mcn schen radeloos heen' weer rennen velen sprongen hals over kop over boord. Er waren er, heel wat. die niet konden zwemmen. Ook waren er, die te ernstig waren gewond om te kunnen zwemmen. Het is de bemanning van de Onderneming gelukt een groot aantal van deze mcnschen te redden en aan wal te brengen, Aan den kranigen kapitein van de Onderneming cn zijn mannen :s het te danken, dat het aantal slachtoffers, dat bij .leze ernstige ramp is te betreuren nog niet veel grooler is. Ook op het achterschip van de Vimeira bevonden zich op het oogenblik, dat de brand uitbrak heb wat menschen. De sleepbooten die aan deze zijde het schip vasthadden, lieten do trossen niet los cn velen hebben zich hierlangs laten afglijden aan boord van de sleepbooten. Tot dezen behoorden ook de wa terklerk en de loods. Geen nalaiagheid of onachtzaamheid de oorzaak. Maandagmorgen hebben de commissaris van poli tie in de vijfde afdeeling, de heer T. Aiberda en do inspecteur van de bouwpolitie ir. \V. Vallerpoort, die belast is met het toezicht op de bcnzineterrei- ncn, een voorloopig onderzoek ingesteld, aan boord van de Vimeira. Daaruit is o.a. gebleken, dat de Vimeira leeg te Rotterdam is aangekomen, varende in waterballast. Twee tanks in het voorschip waren geheel met water gevuld. Het spreekt van zelf, dat in dergelijke tanks altijd resten van de lading ben zine achterblijven. Op het water dreef dan ook een laag benzine van circa Yi centimeter dikte. De tankluiken waren open en met het slingeren van het schip is het zeer. W3l mogelijk geweest, dat van deze benzine over den kraag langs deze luiken is geloopon, waardoor hot dek met een laag benzine is overdekt. Door de spuigaten kan best wat benzine langs den wand van Vimeira zijn geloopen Hoe het ook zij, in elk geval heeft op de rivier de Nieuwe Maas, rond de plek waar de Vimeira lag een laag benzine op het water gedreven. Hoe deze in brand is geraakt, is nog niet met zekerheid te zeggen. Het onderzoek wordt nog voortgezet, maar het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat vonken uit den schoorsteen van een van de sleepbooten de benzine heeft doen ontvlam men. Het vuur heeft zich verbazend snel over den wa terspiegel verplaatst, is tegen den scheepshuid opge- leopen en had in mihder dan geen tijd het dek be reikt, waarover het zich in een oogwenk over had uitgestrekt, van voorsteven tot dekhuis. De wind stond juist in de lengterichting van het schip, zoodat enkele seconden, nadat het vuyr aan dek was gekomen, het geheele voorschip een vuurzee was. Enkele arbeiders, die in tanks aan het werk waren hebben dan ook verklaard, dat zij opeens eei. hellen vuurgloed boven zich zagen. Bevreesd voor een ontploffing, zijn zij dwars door de vlammen naar hoven gerend. Daarbij hebben vele ernstige brandwonden opgeloopen. Twee mannen die reeds aan dek waren, zijn door het vuur verrast. Zij konden nicl meer weg komen en zijn verbrand. De heeren Aiberda en Valderpoort zijn tot de con clusie gekomen dat cr van een ontploffing geen sprake is geweest. Merkwaardiger wijze heeft hpt in een van de tanks in het voorschip niet gebrand. Er zijn in beide tanks, die met ballast waren gevuld, peilingen gedaan. In de eenen had het water een blauwachtige kleur, maar er werd geen benzine meer in aangetroffen. Deze is dus geheel verbrand. In den anderen tank is de laag benzine niet door het vuur aangetast. Voor zoover thans reeds een oordeel gevormd kan worden, meent de hoer Aiberda dat hier geen kwestie van nalatigheid zich voordoet, al ware het achter af geredeneerd beter geweest, de luiken gesloien te houden. Twee lijken opgehaald. De rivierpolitie te Rotterdam heeft gisteravond uit de rivier de Nieuwe Maas ter hoogte van het terrein van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aan Tuin dorp Heyplaat opgehaald het lijk van den 23-jarigen J. M. Geolk, gewoond hebbende in de Tweede Carnisse- straat, en van den 39-jarigen L. M. van Pelt, gewoond hebbende Maximiliaanstraat, beiden arbeiders van de R.D.M., die bij de ramp aan de Heyplaat zijn verdron ken. De lijken zyn naar Crooswijk overgebracht. EEN BELANGRIJKE NIEUWE GETUIGE. In het geval van den afschuwelijkün Haagschen roofmoord, heeft zich dezer dagen een belangrijke ge- •tuige bij de Haagsche politie gemeld, in den persoon van een hulppostbesteller, tegen wien verdachte eenigen tijd voor het plegen van den moord zou hebben gezegd, dat hij op weg was naar een oude dame op het Bezuidenhout. „Ik zal probecren dat ik wat geld achterover trek', aldus moet hij toen ge zegd hebben. De hulpbesteller is gister met den verdachte ge confronteerd en hield in diens bijzijn zijn verhaal vol. Verd. ontkende echter pertinent hem gesproken te hebben over de oude dame. Intusschen wordt aan de verklaring van den hulpbesteller door de politi° zeer groote waarde gehecht, daar het een nieuwe schakel is in de keten van vermoedens, dat verd. den moord wel degelijk heeft gepleegd. DE WINKELWEEK. Vrijdag 20 Sept. zullen ter gelegenheid van de Winkel week georganiseerde feesten aanvangen met Volks spelen op de Gedempte Gracht, waaruit deze spelen zou den bestaan was tot nog toe door de commissie niet be kend gemaakt, dus zijn wij eens op informatie uitge togen. Zoo wij vernemen heeft de commissie een drietal spe len op het programma, o.a.: gevulde broodjes happen, voor mannelijke personen.Dit is 'n reeds van ouds bekend spelletje, doch heeft nog nimmer nagelaten onder toe schouwers en deelnemers de noodige hilariteit op te wekken. Daarnevens staat op het programma een Sle derace voor vrouwelijke personen. Alhoewel dit naar ons werd medegedeeld nu juist niet als iets geheel nieuws is te beschouwen, zal toch ook dit ongetwijfeld blijken een wedstrijd te zijn, die inslaat daar de deelneemsters nu juist niet de gemakkelijkste manier kunnen benut ten om hun einddoel te bereiken. Als derde en laatste spel'werd ons medegedeeld dat Romeinsche Aqua wa genrennen zullen worden gehouden. Dit laat3te is een geheel nieuw spel voor paren. Ons werd gezegd dat een zeer groote bekwaamheid wordt vereischt om deze ren nen met succes te kunnen volbrengen en het feit dat voorloopig, omdat het spel nieuw is, alle deelnemende paren zonder routine zijn, zal zoo werd ons gezegd, een groote jool veroorzaken daar bij dit spel door gebrek aan routine zeer bijzondere complicatie's doet ontstaan. Het is ons .niet mogen gelukken meer volledige in lichtingen te verkrijgen, daar blijkbaar de commissie meent hierdoor straks het publiek een aangename ver rassing te zullen bereiden. Wachten, en als de spelen er zijn, zelf gaan kijken is dus het parool. WINKELWEEK. In de op gisteravond gehouden vergadering van de buurtcommissie, Molenstraat, werd na eenige besprekin gen besloten tot electrische verlichting van de plant soenen in de Molenstraat. De Stationsweg en Nieuwe Laagzijde zullen door middel van lampions verlicht worden. Het bekende muziekinstrument de Concertophoon, van den heer Willemse, zal gedurende de 5 feestdagen iederen dag gedurende enkele uren op verschillende punten in alle straten haar muziek laten hooren. Een flink bedrag werd uitgetrokken voor de te hou den kinderfeesten en wedstrijden voor dames en heeren Zoo mogelyk zullen deze feesten en wedstrijden worden gehouden op Zaterdagmiddag. Het in de vorige vergadering geopperde idee om een dansplankier te plaatsen kon vanwege de hooge kosten daaraan verbonden niet doorgaan. Door den Voorzitter werd nog een woord van dank gebracht aan allen, welke door het teekenen op de lijs ten medegewerkt hebben ,om ons in staat te stellen dit feest te organiseeren. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Hillegonda Geertje, dochter van Cornelis Bestevaar, en Jacoba Maria Brugman. Overleden: Maartje Bankras, oud 64 jaren, echtge- noote van Klaas Boon Antja Botman, oud 71 jaren, weduwo van Klaas Vlaar. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie, een fietsplaatje, een boord. Verloren: een portemonnaie, een fietsplaatje. MACDONALDS BEZOEK AAN DE V. S. Hij hoopt nog steeds eind September. Reuter meldt uit Londen: MacDonald hoopt nog steeds, dat het hem mogelijk zal zijn einde September naar Washington te vertrek ken voor besprekingen met Hoover over de vlootver- mindering. Definitieve regelingen voor de reis zijn ech ter nog niet getroffen. RUSSISCHE TANKBOOT ONTPLOFT. Tien dooden, negen zwaar gewonden. Wolff meldt uit Moskou: Op de Wolga in de buurt van Jaroslawl is een tank boot in de lucht gevlogen. Twee leden der bemanning werden gered, de tien anderen verdronken. De door de ontploffing veroorzaakte brand sloeg over op een in de nabijheid liggend stoomschip, van welks equipage negen personen zwaar werden gekwetst IN EEN SYNAGOGE. Een 80-jarige rabbyn neergeslagen. Een gruwelijk misdrijf, dat in een synagoge t® War schau is gepleegd, heeft in de geheele stad groot opzien gewekt. Op-een gegeven oogenblik hoorde de koster uit de synagoge luide jammerklachten naar buiten dringen. Hij snelde naar binnen en vond tot zijn ontzetting een geheel met bloed bedekten grijsaard op den grond lig gen. In het slachtoffer herkende hij onmiddellijk den SO-jarigen Palestijnschen rabbyn Avel Mordhei, die sedert eenige weken in de Poolsche hoofdstad vertoefde en eiken ochtend de synagoge bezocht De ongelukkige werd in allerijl naar een ziekenhuis overgebracht doch bezweek reeds tijdens het transport. Gebleken is, dat hij het slachtoffer van een roofmoord is geworden. Naar kon worden vastgesteld, was de rab bijn uit Haifa via Triest en Weenen naar Warschau gekomen, waarheen hij zijn geheele vermogen, bestaande uit 50C0 pond sterling en 30.000 dollar, had meegenomen. De moordenaar heeft den rabbijn, terwijl deze in ge bed verzonken was, met een hamer neergeslagen. De kleeren en de kaftan van het slachtoffer waren met een scherp mes opengereten, waarna de aanvaller haas tig de bankbijetten heeft weggerukt Enkele minuten later had hij zich reeds uit de voeten gemaakt EEN STAD DOOR SOVJET-VLIEGTUIGEN GEBOMBARDEERD. Verscheiden dooden en gewonden. Een officieel communiqué uit Moekden meldt: Het station, het radiostation en het telegraafbureau van Pogranitsjna zijn door de bommen der Russische vliegtuigen vernield. Daarbij werden 50 soldaten en c.a. 20 spoorwegambtenaren gedood of gekwetst Russische schepen hebben getracht de Soengari op te varen, doch de Chineezen hielden den riviermond on der vuur. Nieuwe actie der Russische vliegers. Reuter meldt nog uit Charbin: Russische vliegtuigen hebben opnieuw Pogranitsjna gebombardeerd, waar een volkomen anarchie moet heerschen. De straten worden door roovers onveilig ge maakt Gistermorgen hebben de Russische vliegers ook bom men geworpen op de stad Moelin (ten W. van Pogra nitsjna), waarbij zij het Chineesche hoofdkwartier toi doelwit kozen. MET EEN VAART VAN RUIM 572 KILOMETER DOOR DE LUCHT. Nadat Zaterdag j.1. de Engelsche vlieger Waghorn en zijn collega's de wereld verstomd hebben doen staan door de snelheid die zij bereikten bij het winnen van de Schneider Cup hebben gister luitenant Orlebar en luitenant Stainforth een poging gedaan om het wereld- snelheidsrecord, dat nog steds op naam staat van den Italiaan luitenant De Bernardi, te verbeteren. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden zijn zij beiden daarin geslaagd, daar luitenant Orlebar een uursnel heid bereikte van 572.48 K.M. en Stainforth een snel heid van 541.10 K.M. KOE MET HOUTEN POOT. Operatic door Decnsch professor. Uit Kopenhagen wordt aan rle „Tel." gemeld: Professor Morkeherg van de landbouwhoogeschool alhier heeft heden eon merkwaardige operatie ver richt. Hij heeft namelijk bij oen koe, die aan koud vuur leed, de linker voorpoot beneden de knie ge amputeerd en door een houten poot vervangen. De koe maakt het uitstekend en graast kalmpjes op de weiden dor universiteit. Deze operatie wordt van groot belang geacht in verhand mt de mogelijkheid kostbare dieren bij dergelijke ziekten in bet leven te kunnen behouden.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6