SchagerCourant s. „SIISSUEII GOUDA" te SCHOORL. NQORfl-HOLL. STOOMWASSCKERIJ BEZOEKT DE DOOM- EN BLOEMKWEEKERII Vierde Blad. DE RIJKSVERGOEDING GAAT NIET VERLOREN. Ontsmetting van Tarwe, Gerst en Rogge. EEN VR00LIJKE ROMANCE Binnenlandsch Nieuws, Het circus Hagenbeek in Alkmaar. Mevrouw Controle wegenbelasting. Verzonnen inbraak. Ernstig auto-ongeluk bij Roozendaal. Zaterdag 14 September 1929. 72ste Jaargang. No. 8528 Wij ontleenen aan het Weekblad voor Gemeentebe langen van 6 September j.I. het volgende, hetgeen voor de besturen van omliggende gemeenten van be lang is te achten: Op een door den Burgemeester van Kwadijk, Mid- üelie en Warder tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gerichte vraag, luidende: „Volgens art. 195, tweede lid, hebben Ged. Staten 'de bevoegdheid de in dat artikel bedoelde vrijstelling te verleenen. Als nü Ged. Staten weigeren te dispen seeren van die wetsbepaling, heeft dat dan invloed op de Rijksvergoeding, bedoeld in art. 56 der wet? M.i. tot 1936 niet naar de bedoeling der wet, daar naar ik meen uwerzijds aan het moderamen van den R.K. Schoolraad is bericht, dat voor de bijzondere scholen de lichamelijke oefening tot 1936 facultatief in de wet is neergelegd. De bedoeling des wetgevers moge primair geweest zijn geleidelijke invoering van bedoeld vak te bevor deren, in de tweede plaats kan zij toch niet zijn ge weest een ongelijkheid te scheppen voor het openbaar en het bijzonder onderwijs. Is die meening juist?" is van den Minister voornoemd - het volgende ant woord ontvangen: „Uit de omstandigheid, dat in het tweede lid van art. 195 der Lager Onderwijswet 1920 eene uitsluitend voor de openbare scholen geldende regeling is getrof fen tot het bekomen van vrijstelling van het géven van onderwijs in lichamelijke oefening, vloeit voort, dat de wetgever hier opzettelijk verschil heeft gelegd tusschen „openbaar" en „bijzonder" lager onderwijs. Indien de door U bedoelde dispensatie niet wordt verleend, zal dus met het onderwijs in bovengenoefnd vak moeten worden* aangevangen. Genoemde wetsbepaling behoort echter niet tot die, welker overtreding de aanspraak op Rijksvergoeding volgens art. 56 der Lager Onderwijswet 1920 doet ver loren gaan'. Het ontsmetten der zaaigranen behoort een telkèfi jare terugkeerende bezigheid in ieder landbouwbe drijf te zijn! Steenbrand en Fusarum in tarwe wor den bestreden door omscheppen met een oplossing van kopervitriool, Germisan of Uspulun universal. Per H.L. tarwe wordt genomen 20 gram kópervi triool opgelost in 2/4 L. water of 100 gram Gérïriisaii of Uspulun Universal opgelost in 3 L. water'. Bij ge bruik van 50 gr. van deze twee laatste ontsmettings middelen, eveneens opgelost in 3 L. worden ook reeds zeer goede resultaten verkregen, maar de ontsmet ting is niet steeds geheel afdoende. Bij zwak zaad verdient deze zwakkere oplossing de voorkeur mejt het oog op kiembeschadiging. Tegen strepen- ziekte in gerst is omscheppen met Germisan, aangewend in een oplossing van 100 gram in 3. L. water per H.L. het meest afdoende. Tegelijk worden dan ook Steenbrand en Fusarium bestre den. Stuifbrandin tarwe en gerst kan alleen wor den tegengegaan door toepassing van de warmwater- behandelingT De tarwe of gerst wordt eerst V/4 uur: in water te weeken gezet, daarna blijft ze 4^ uur buiten water naweeken om tenslotte gedurende 10 FEUILLETON P. G. WODEHOUSE. 24. De overijlde handeling, waaraan Mijnheer Petera zich kort na het diner schuldig maakte, kan men alleen toe schrijven aan den zenuwachtigen toestand, waarin hij geraakt was, als een gevolg van het onderhoud met Ashe in 2ijn slaapkamer. Kort na het diner, verkeerde mijnheer Peters in een gevaarlijke en roekelooze stemming. Tijdens den gehee- len maaltijd had hij zich doodelijk geërgerd. De kok van Blandings had ter eere van de gasten geen moeite ge spaard, en een reeks gerechten te voorschijn getooverd, die mijnheer Peters, in gelukkiger dagen, gretig ver slonden zou hebben. Uit gezondheidsredenen gedwongen te zijn het zwijgend aan te zien, is voldoende om den grootsten optimist den domper op te zetten. Mijnheer Peters had onduldbare folteringen doorstaan. Gelegen heden tot smullen en zich te goed doen zooals deze, wa ren voor hem evenveel slagvelden waarop de gulzigheid met de voorzichtigheid streed. Tijdens het geheele diner zat hij zich het hoofd te breken over de voorspellingen van Ashe en de verschrik kelijke gevolgen van die voorspellingen. Mijnheer Peters had een van zijn pijnlijkste herinneringen bewaard aan een veertiendaagsch verblijf in het beroemde herstel lingsoord van mijnheer William Muldoon te White Plains, in den Staat New York. Een ander millionnair, dien hij tot zoo lang als zijn vriend beschouwd had, had hem overgehaald zich er heen te begeven. De her innering aan de koude stortbaden en een streng sy steem gymnastische oefeningen, bracht hem nog aan het rillen. Het denkbeeld dat hij onder het strenge regime van Ashe geheel alleen opnieuw datgene te verduren zou krijgen, wat hij vroeger in de koel-inrichting van Mul doon met een aantal lotgenooten gezamenlijk te door staan had gehad, vervulde hem met afgrijzen. Hij wist alles van die gezondheids-peuteraars, die verkondigden dat zij alle menschelijke kwalen met koude baden en flinke wandelingen genezen konden. Zij waren allen eender, en zij vermoordden Iemand bijna. Zijn vréess- Jykste nachtmerrie was geweest, toen hij .bij Muldoon minuten in warm water te worden ondergedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur 53 gr. bedragen, voor gerst 5152 gr. C. Er moet zeer nauwgezet ge werkt worden, daar anders beschadiging van het graan plaats heeft, of de ziekte niet voldoende wordt tegengegaan. Hoewel dit jaar waarschijnlijk minder Fusarium «■n de rogge zal voorkomen dan voorgaande jaren, verdient een ontsmetting, zekerheidshalve toch aan beveling. Goede ontsmetting der rogge wordt verkre gen door om te scheppen met een oplossing van Ger misan of Uspulun universal ter sterkte van één procent. Per H.L. rogge wordt gebruikt 3 L. van déze oplossing (30 gram ontsrnettingsstof op 3 L. water per H.L.) Bij sterke aantastinig is aan te raden 40 gram op 3 L. water per H.L. Behandeling der rogge met droogontsmettings- middelen, als Abavit, Tillantin, R. Tillantin of Tutan met de door de fabrikanten aangegeven hoeveelhe den geeft eveneens goede resultaten, hoewel niet steeds afdoende. De aandacht wordt speciaal gevestigd op de machinale omschepmethode, die als een 'verbetering van de gewonè methode kan worden aangemerkt. Het graan wordt hierbij in een appa raat gestort, dat gebruikt wordt bij droogontsmet- ting van zaden (droogontsmettingstrommel). De ma chine mag niet geheel gevuld worden, daar anders de menging van graan en oplossing onvoldoende is. Er dient 3 a 5 minuten gedraaid te worden. Uitste kende bevochtiging van het zaad wordt verkregen bij aanwending van de bovengenoemde hoeveelhe den oplossing. Voor grootere partijen kan gebruik gemaakt wor den van groote mengmachines. Na de ontsmetting houde men er rekening mede, dat voorkomen moet worden dat het ontsmette zaad opnieuw besmet wordt. Daarom mag dit alleen dan ter droging uitge spreid worden op een dorschvloer, als deze vooraf met de ontsrnettingsstof schoon gemaakt is, ook mag het ontsmette zaad niet in dezelfde zakken ge stort worden waaruit het gekomen is, tenzij ook de zakken ontsmet zijn. Ook de zaaimachine kan een bron van besmetting opleveren. Nadere inlichtingen worden gratis verschaft door den PlantenziektenkundigeTi Dienst te Wageningen en door bij dien Dienst werkzame ambtenaren. De aankomst en het opbouwen van het witte paleis. Heden, Zaterdagmorgen, omstreeks 7 uur, is het wereldcircus Carl Hagenbeek vanuit Bussum met zijn extra-treinen in Alkmaar aangekomen. Oogenblikkelijk heerschte in den omtrek van de losplaats die interessante bedrijvigheid, die aan het circus eigen is en die altijd zeer vele menschen trekt, zooals ook nu het geval was. Direct -waren personeel en olifanten in de weer, om de wagens, die het eerst noodig waren, te lossen en naar de plaats te brengen, waar het fonkelnieuwe circus binnen eenigé uren zóu verrijzen en waai* reeds denzelfdën avond de elite der internationale artisten- wereld hare prestaties aan het Alkmaarsche publiek zou laten zien en de knapste dresseurs hun werk zaamheden met de prachtigste dieren zou toonen. Den geheelen morgen rolden dc zware wagens door de straten en des'middags vond het Vervoer van het dierenmateriaal plaats. De roofdieren als leeuwen, tijgers, beren en ook de zeeleeuwen, werden per wa gens vervoerd, terwijl de paarden, olifanten, kamee- len„ muilezels en zebra's gewoon door de stad trok ken en de. algemgene^aauclacht trokken. D^ üieutvsgierighöld' van -lTet publiek steeg ton top, toen uit twee wagens^en groote troep Somalis kwa men, mannen, vrouwen en kinderen in hun schilder achtige kleedij, die doodleuk Alkmaar inliepen, als kwamen zij-er iederen dag en in een der restaurants binnentraden, om daar als gewone menschen hun koffie te drinken en hun boterhammen op te peuze len. Het geheele opbouwen van het circus gebeurde in de grootste orde en met de grootste kalmte, zonder het ruwe geschreeuw en geroep, waarop men bij andere ondernemingen wel eens verrast wordt. De gehéele Nederlandsche pers is één in zijn oor- Vrije wandeling, zonder verplichting. Massa voorraad. Uiterste prijzen. MM TUINARCHITECTUUR bemh gedroomd had, dat hij zijn paard naar den top van dien vervloekten heuvel buiten het dorp gesleept had, ter wijl, als men boven was, Iemands eenlge belooning daar uit bestond dat men in de verte het gezicht had op de gevangenis Sing-Sing. Hij zou het vertikken. Hij mocht gehangen worden als hij het niet vertikte. Ashe kon naar de maan loo- pen. Maar als hij Ashe naar de maan liet loopen, zou hij weggaan, en hoe kon hij dan zijn kostbare scarabee terugkrijgen? Mijnheer Peters begon de ware beteekenis van het gezegde omtrent de horens van een dilemma te door gronden. Het netelige van dit dilemma hield hem tot den af loop van het diner bezig. Hij schoof onrustig op zijn ^toel heen en weer. In totaal overspannen toestand stond hij van tafel op. En zie, in den loop van den avond zag hij zich in de groote hal plotseling alleen, op weinige ellen afstands van de deur van het museum. De beteekenis van dit feit drong niet oogenblikkelijk tot zijn hersens door Hij was de hal ingeloopen omdat eenzaamheid bij zijn stemming paste. Eerst na het roo- ken van zijn sigaar Ashe zou hem niet beletten na het diner te rooken begreep hij opeens dat hij ln zijn hand had al zijn moeilijkheden zelf op te lossen. Eèn kort oogenblik van handelen, en de scarabee was weer de zijne, en Ashe kon ophoepelen. Hij keek om zich heen. Ja, hij was alleen. Sedert het wegnemen van de scarabee bij mijnheer Peters opgekomen was, had hij geen oogenblik gedacht aan de mogelijkheid zich persoonlijk weer van haar meester te maken. Het gevaar was te groot om het een oogenblik te overwegen. Maar nu deed zich een kans voor, waaraan zoo goed als geen gevaar verbonden was. Evenals Ashe, had hfj de uren na middernacht als de n^eest gunstige voor het herkrijgén van zijn scarabee beschouwd, een waagstuk, dat ondernomen moest worden teiwijl het geheele kas teel ln de rust lag. Dat zich een gelegenheid aanbieden zou, waarin hij niets anders te doen had dan het mu seum bedaard in-, en met zijn scarabee in zijn zak weer uit te wandelen, had hij nooit kunnen vermoeden. En toch deed deze gelegenheid zich nu zoo eenvoudig mogelijk voor, en hij had de hand maar uit te steken. De deur van het museum was zelfs niet gesloten. Van de plaats waar hij was, kon hij zien dat zij op een kier stond. Hij liep voorzichtig ln die richting niet in een rechte lijn, als was het museum zijn doel, maar langs een omweg, als iemand die doelloos ronddrentelt. Van tijd tot tijd keek hij achtei; zich» Ons bedrijf is geheel gemoderni seerd, waarbij slijtage tot het mi nimum is beperkt. Dooreen speciaal controle-systeem is het merken Uwer goederen niet meer noodig. deel, dat Hagenbeek weer het beste van het beste ge bracht heeft en dat de voorstellingen op een hoogte stonden, die nog zelden door een andere onderne ming bereikt werd. Ook een en al lof was men over de prachtige nieu we tent, over het keurige materiaal. Het zal wel overbodig zijn de bewoners van Alk maar en omstreken nog aan te sporen naar Hagen beek te gaan. De naam garandeert reeds voldoende en iedereen zal zich haasten het internationaal wereld- programma te gaan zien, dat voor Holland enkel gloednieuwe nummers bevat en dat gedurende 15 maanden door duizenden en duizenden in Zuid-Ame- rika is bejubeld. DE TERMUN VOOR WEGING OPNIEUW MET EEN MAAND VERLENGD. Vanwege de K.N.A.C. wordt gemeld: Als antwoord op het verzoek van het Bestuur der Kon. Ned. Automobiel Club tot het verleenen van uit stel van den termijn voor vrijwillige weging van auto mobielen onder ambtelijk toezicht is het bericht inge komen van den Minister van Financiën, dat de termijn van 16 September tot 14 October a.s. is verlengd. Daar tevens vermeld werd, dat langer uitstel niet meer ^al worden verleend, wordt men dus ten sterkste aangera den zijn automobiel vóór den vastgsstelden datum vrij willig onder ambtelijk toezicht te laten wegen, om later oponthoud en moeite te voorkomen. FANTASIE VAN EEN ONEERLIJKE DIENSTBODE. Een 19-jarig dienstmeisje van den landbouwer te Barneveld heeft zich $an diefstal van een bankbiljet van f 60, ten nadeele van haar patroon schuldig re- maakt. Om de verdwijning van het geld aannemelijk le maken, heeft zij een diefstal met inbraak ten huize van bedoelden landbouwer gefingeerd. Zij had daartoe een kaas en een kleedingstuk weggenomen en een glas ruit stukgeslagen, waardoor midden op den dag de dief zou zijn ontsnapt, na haar eerst ernstig te hebben mis handeld. Terwijl zij lilde van pijn, vonden de huisge noten het dienstmeisje op den grond liggen. Aan de politie echter bekende zij het geheele verhaal te hebben- gefantaseerd. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. MOTORFIETS TEGEN EEN BOOM. Eén doode. In de gemeente Roden is de heer P. Thie, hande laar in landbouwwerktuigen, met zijn motorfiets te gen een boom geredeen. Bewusteloos is hij naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. DRENTE EN DE DROOGTE. Tengevolge van de langdurige droogte is het wa ter in de scheepvaartkanalen en wijken in Oost- Overijsel en Zuid-Oost-Drente zeer laag. De scheep vaart ondervindt daarvan zeer veel hinder, Vooral bij het passeeren en bij het laden in plaatswijken. Men kan bijna nooit zonder groote moeite en het ge bruik van lieren uit die wijken varen naar de groo tere scheepvaartkanalen. Hij kwam bij de deur, aazelide even, en wipte naar binnen. Hij keerde zich om, liep naar de deur terug, en ging weer in de hal. Een oogenblik gingen zijn oogen over alle hoekjes en gaatjes; toen nam hij een plotse ling besluit en schoot als een konijn over den drempel. In datzelfde oogenblik begon de Pientere Baxter, die, beschut door een pilaar op de galerij, die de hal voor twee derden omringde, de zonderlinge handelwijzen van dezen voornamen gast ongezien gadegeslagen had, de trap af te dalen. Rupert Baxter, de onvermoeide particuliere secretaris van den Graaf van Elmsworth, behoorde tot die men schen, wier voornaamste karaktertrek is dat zij een eeuwigdurend wantrouwen jegens hun medemenschen koesteren. Hij verdacht ze niet van deze of gene mis daad; hij wantrouwde ze eenvoudig. Hij waarde rond door het leven, zooals volgens de overlevering de Spoken van Midian rondwaarden. Wat hij in dit opzicht ver mocht was op Blandings van genoemzame bekendheid. De Graaf van Elmsworth zei: „Baxter is onbetaalbaar, beslist onbetaalbaar." De Hoogwelgeboren Freddie zei: „Men kan in huis geen voet verzetten, of men stuit op dien verdoemden vent van een Baxter." De knecht en het dienstmeisje binnen de poorten, die evenals juffrouw Willougghby de gave bezaten, het bizonder eigendom van de Engelsche volksklasse om karakters kernach tig te beschrijven, noemden hem Piet Wijsneus. Terwijl hij, over de balustrade van de galerij geleund, naar omlaag gekeken had, naar de vreemdsoortige ba- wegingen van mijnheer Peters, die in de hal dansen en sprongen uitgevoerd had als studeerde hij een nieuw soort tango in, was de Pientere Baxter op onverklaar bare wijze hij wist zelf niet waarom eenigszins vaa.g achterdochtig geworden Hij zou mijnheer Peters niet bepaald hebben willen beschuldigen dat hij iets kwaads in het schild voerde, maar toch, hij voelde als het ware dat hij iets van plan was. In dergelijke gevallen bezat hij een zesde zintuig. Maar zoodra mijnheer Peters, tot een besluit gekomen het museum binnengerend was, verloor de achterdocht van Baxter haar vaagheid en begreep hij. De zekerheid trof hem als een donderslag bij helderen hemel. Voor den rechter, zou de Pientere Baxter, gezworen hebben dat J. Preston Peters het museum binnenge gaan was met het doel zijn scarabee te verdonkerema nen. Uit vrees dat men het geniale ingevingsvermogen van den secretaris van Lord Elmsworth eens mocht over schatten, haasten wij ons er bij te voegen dat de ge heimzinnigheid die aan deze curiositeit kleefde, den pienteren Baxter geen oogenblik met rust gelaten had, sedert het oogenblik waarop Lord Elmsworth haar een DE RAAD VAN HAARLEM OPGESLOTEN! Men melttt uit Haarlem: Bij het emde van de geheime raadszitting. Woens dagavond gehouden, deed zich een vermakelijk ge val voor. Toen de dames en heeren zich huiswaarts wenschten te begeven, bleek het dat de bewaarder de toegangsdeur tot het stadhuis gesloten had, niet vermoedende dat de geheele raad nog zat te verga deren. Onder groote hilariteit van allen trok mr. Heerkens Th.vssen eenige malen luid aan de bel in de tijdingzaal. Gelukkig was dc bewaarder spoedig ter plaatse, zoodat de raad na een korte onvrijwillige gevangenschankon worden vrijgelaten. Via schoolkin deren en schoonmaaksters zijn wij nu al bij de edel achtbare dames en heeren beland! DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Evenals ten vorigen jare zal H.M. de Koningin bij de opening van de Staten-Gencraal vergezeld zijn van Z.K.H. den Prins en H K.H. Prinses Juliana. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat het dit jaar 25 jaar geleden is sinds de opening der Sta- ten-Generaal voor het eerst plaats had in de gerestau reerde Ridderzaal, op 20 September 1904. NAAR DE HONDERDDUIZEND. De groei van Eindhoven. Woensdag bereikte de stad Eindhoven 85.000 zielen. Op 26 October 1928 werd het feest herdacht van de inkomste van den 75.0T)0sten inwoner. Binnen het jaar vermeerderde het zielental der halve met 10.000. met welke cijfers Eindhoven het record heeft geslagen in de geschiedenis van ste- dengroei. Amsterdam vermeerderde in 1928 met 8520, Rotter dam met 8552 en Den Haag met 8940. Alles wijst er op, zoo wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat voor Januari a.s. het inwonerstal van Eindhoven de 90.000 zal hebben bereikt. HARDDRAVERIJ TE ZAANDAM. Woensdag had op de Stationstraat te Zaandam een handicap-draverij op de korte baan plaatë, waar voor 19 paarden waren ingeschreven. Drie kwamen niet op. Geplaatst werden Harold, 310 M., Omega 305. Rem- placant 310, Sally Harvester 325, Prinses Dulith 300, Meteoor 310, Senator Axbond 315, Othella 305, Ma**y Magowan 315, Nicky Henri 315, Jeannette Harvester 325, Oplooper 310, Petite Amie C 290, Qualiteit 300 en Pretty Molly 295. De uitslag was als volgt: 1. Jeannette Harvester van J. Vergay, Purmerend, berijder eigenaar; 2. Sally Harvester van B. de Vries, Heerenveen, berij der de Vries; 3e en 4e prijs (de prijzen werden ge deeld) Senator Axbond van Z Davidson, Hoorn, be rijder K. Davidson en Maggy Henri van J. Schoon, Medemblik, berijder J. van Leeuwen Sr. Er wis, dank zij het mooie weer, de uitstekende regeling en de prachtige propaganda van het nieuwe bestuur zeer veel belangstelling. MET GROOTE SNELHEID TEGEN EEN BOOM GEVLOGEN. Vier Inzittenden zwaar gewond. Woensdagavond Is op den Bredaschenweg nabij de kom der gemeente Roozendaal, een ernstig auto-onge luk gebéurd. In dé hocht van .den weg, genaamd de WitteBareel, passeerden. een luxe-auto. §n een tractor met aanhangwagen elkaar uit tegenovergestelde rich ting. Een luxe-auto die uit Breda kwam wilde met groote snelheid in deze bocht den anderen luxe-auto passeeren. In de bocht gekomen bemerkte de chauffeur plotseling den tractor; hierdoor werd hij zenuwachtig en gpoide plotseling het stuur om, waardoor de auto slipte; tegen een boom botste en dwars tegen den vol genden boom sloeg. De wagen werd geheel vernield en vier inzittenden werden ernstig gewond en naar het ziekenhuis te Roozendaal gebracht. Het waren de echt paren J. de Vlieger-de Looze en A. Westdorpe-Polman uit Serooskerke. Den heer De Vlieger was de borstkas ingedrukt, zijn echtgenoote had een gecompliceerde dij beenbreuk, de heer Westdorpe heeft vermoedelijk een bekkenfractuur en mevrouw W. een aantal ongevaar lijke vleeschwonden. De auto is ln beslag genomen. Donderdagochtend was de heer De Vlieger, die 51 jaar oud is. er ernstig aan toe. Een bijzonderheid is het, dat, hoewel de auto geheel vernield werd, het glas, het z.g. onbreekbare vorstglas, niet gebroken is. Ware dit wel het geval geweest, dan zouden de verwondingen vermoedelijk nog ernstiger zijn geweest. plaats in zijn museum gegeven had. Hij wist hoe snel Lord Elmsworth alles vergat, en wat deze hem daarom trent meegedeeld had. had hij niet recht vertrouwd. Scarabee-maniakken zooals mijnheer Peters gaven een exemplaren uit hun verzameling ten geschenke. Maar hij had niet de ware toedracht geraden, hoe het in Londen gegaan was. Hij was tot de gevolgtrekking ge komen dat Lord Elmsworth de scarabee gekocht, en daarna de heele geschiedenis vergeten had. Tot steun van deze theorie kon aangevoerd worden dat de graaf zijn chequeboek naar Londen meegenomen had. Een langdurige omgang met den graaf had Baxter geleerd, dat als eerstgenoemde "naar Londen ging met zijn che queboek, er geen dwaasheid bestond zoo groot of hij was er toe in staat. Wat de beweegreden van mijnheer Peters om het mu seum binnen te gaan betrof, daaromtrent kon volgens den secretaris geen twijfel bestaan. Hij was zelf een hartstochtelijk verzamelaar en secretaris van verschei dene verzamelaars geweest, en hij wist zoowel uit waar neming als uit eigen ervaring, dat de verzamelaar ieder oogenblik bezeten kan worden door een soort van vreemde krankzinnigheid, die hem zonder eenige ge wetenswroeging alle moraliteit en het besef van het „mijn en het dijn" uit het oog deden verliezen. Verza melaars, die er niet aan zouden denken een brood te stelen al stierven zij van den honger, bezwijken voor de verleiding bij het zien van een begeerde curiositeit, ea dat v/as Baxter bekend. Hij ging de trap af met drie treden tegelijk, en trad het museum binnen in hetzelfde oogenblik waarop de vingers van mijnheer Peters op het punt waren zich over zijn kleinood te sluiten. Hij zag den neteligen toestand met onnavolgbaren tact onder de oogen. Toen mijnheer Peters hem had hooren naderen, had hij een achterwaartsen sprong ge maakt. die voor een bewijs van schuld kon gelden, en zijn gezicht stond zwart van teleurstelling. De pientere Baxter deed evenwel alsof hij niets opmerkte. Toen hij sprak, deed hij het kalm en ongedwongen. „Ha! U is bezig onze kleine verzameling eens te be kijken, mijnheer Peters? Dan heeft u zeker gezien welk een eereplaats wij toegekend hebben aan uw Cheops. Maar het is dan ook een prachtig, een zeldzaam exem plaar." Mijnheer Peters herstelde zich langzaam. Bax'ter praatte door ten einde hem daartoe den tijd te geven. Hij sprak over Moeth en Ammon, over Boebastis en het Boek der Dooden. Hij wees den ander op dc Romein- sche munten. Hij draafde door over eenige eigenschappen van Prinses Giloekhipa van Mitannl, waarin zijn toehoorder onmogelijk belang kon stellen, toen de deur geopend

Schager Courant | 1929 | | pagina 13