FEUILLETON. n VERTELLINGEN. Brabantsche brieven. Gemengd Nieuws. Stervende liefdadigheid. De „doodende straal" Vóór het inzeepen PUROL VERDACHTE BRAND. De meubelen In petroleum gedrenkt. Op het Begijnhof te Haarlem ontstond Donderdag nacht om halfvijf brand. Onmiddellijk werd de po litie gewaarschuwd, die het desbetreffende perceel binnenging en constateerde, dat de meubelen in petroleum en benzine waren gedrenkt. De brand was spoedig gebluscht. De bewoner werd gearres teerd en in verzekerde bewaring gesteld. DOOR EEN PIJL GETROFFEN. Doodelijk ongeluk bij het schieten. Naar het „Dagblad van Noord-Brabant" bericht, is tijdens de kermis te Overslag (Z.), toen een 130- tal boogschutters nog nauwelijks begonnen was met schieten, een elfjarige jongen, die belast was met het afroepen der namen van de schutters, door een pijl getroffen, De jongen, die aan het hoofd ge wond werd, is kort nadien overleden. De oorzaak -van dit ongeval schijnt te zijn ge weest, dat de jongen zijn hoofd te ver buiten zijn schuilhoek gestoken heeft. EEN DAME AANGERAND. Woensdag is in de Meerwijk bij Nijmegen een dame die daar fietste, aangerand door een onbekend oer- soon, die haar van haar rijwiel trok op den grond wierp en haar keel dichtkneep. Op haar hulpgeroep heeft de man haar losgelaten, maar uit haar tas:h toch nog weggenomen een darnesportemonnaie met drie bankbiljetten van tien gulden, een van twintig gulden, een zilveren gulden en eenig klein geld. Ulvenhout, 10 Sept. 1929. Menier, Of 't nouw de leste dagen zoo zyn moes, maar ik kon ginnen kraant open slaan, of 't was alweer zoo! Alderhaande prentjes mee wefkes erop gepottergra- veerd mee spierballen. Vrouwkes mee unieforms aan en 't geweer over d'n schouwer; mee 'nen leeren jas aan en net zo'n broek en ok zo'n mutske op d'ren kop, bij 'n vliegmesjien; aanderen weer die mee hoogspringerijen en zukke soort van dingen rekortjes breken of 't peperkoek is en zoo gade maar deur. En da-d-allemaal in kestumekes, amico, in kestumelces, die net zooveul mee kleeren te maken emmen as 'nen ka len kop mee krulhaar! Maar ollee, as Jaantje Kuiters 't rekort gebroken heet van Mieke Poepkes en meteen 'n kouwke pakte vanweuges die kalekopkrulhaarmode, dan hoef ik er nie van te niezen of te snotteren, wa gij? Maar wa 'k wel 's zou willen weten, da's nouw datte: as die wefkes over 'n hoog gespannen touwke springen as 'nen kakkerlak, in 'n broekske da zoo strak gespan nen staat da ge bang bent da-d-et in de kraant, op 't portretje zelfs, nog scheuren zal, of ge dan, zooas ikke b.v. op zo'n „wondeplekske oewen vinger nie mag leg gen," zooals 's sprikwoord zeet. Of ik, in gewone woor den gezeed, daar 't mijne dan nie 's over zouw meugen zeggen! Want da's teugeswoorig veur 'nen mensch van d'n ouweren stempel 't moeilijke: ge wit niemeer wa wel en wa nie mag. D'n eene mag rondloopen in 'n kestumeke gesnejen naar d'n Parradijssnit en d'n aandere mag dan nog nie zeggen: „daar lopt 'r eene-n-in z'n bloote ge-wlt-wel!" Die zou dan maar nèt motten doen of ie essetee in z'n oogen had zeker!. As 'n wefke d'r eigen uitkleedt om te gaan, ollee, olee, ik vergis m'n eigen, kleedt om uit te gaan, be doel Ik netuurlijk dan is 't grotste gedeelte van d'r eigen „bedekt" deur 'n... laagje poier. Nouw, nimme nie kwalek, amico, maar daar ziede alles deurhenen. Eerst hongen de mouwen over d'r vingers mee schoon kaantwerk, da-d-altij gebrukt wier om de koffie mee te ruren. De kaanten stukken knipten ze 't af. maar toen ze eenmaal aan 't knippen waren, toen bleven ze knip pen, amico! Eerst 'n stukske van d'n mouw boven d'r polske, toen nog "n stukske, nóg 'n ripke, toen maar ineens tot dan elleboog toen boven d'n elleboog, die toen as 'n af gekloven kippenbotje onder da geampeteerde mouwke uit piekte, toen hooger en hooger,en verder geknipt, nèt zoolaank tot er van de mouwen niks aanders over werd en de huismeester, vergezeld door Ashe, binnen trad. Van deze stoornis maakte mijnheer Peters gebruik zich uit de voeten te maken, hoogst verblijd en voor de eerste maal in zijn leven het gezegde in twijfel trek kende: „Wilt ge iets goed gedaan hebben, doe het dan zelf." „Het was mij niet bekend mijnheer," zei de huismees ter, „dat ge nog in het museum bezig waart. Dan zou ik u niet gestoord hebben. Maar deze jonge man brand de van nieuwsgierigheid onze verzameling eens te zien en ik nam de vrijheid mij als gids aan te bieden." „Kom er in Beach, kom er in," zei Baxter. Het licht viel op het gezicht van Ashe, en hij her kende dezen als de vroolijke kwant die hem vóór het diner gevraagd had waar de kamer van mijnheer Pe ters was, en die, naar hij nu ontdekt had, niet George Emerson, de vriend van den Hoogwelgeboren Freddie was, maar evenmin tot de logeergasten behoorde. Hij werd wantrouwig. „O, Beach." „Jawel, mijnheer." „Kom*eens even nader." H ij trok den huismeester de hal in, tot buiten ge hoorafstand. „Beach, wie is dat heerschap?" „De kamenier van mijnheer Peters, mijnheer." „De kamenier van mijnheer Peters?" „Ja mijnheer." „Is hij al lang by hem in dienst?" vroeg Baxter, wien het te binnenschoot dat hy door een knecht, „ouwe jongen" genoemd was. Beach liet zijn stem dalen. Hij en de pientere Baxter kenden elkaar reeds lang. en Beach vond het gepast den secretaris 2ijn vertrouwen te schenken. „Hij is pas bij mynheer Peters, mijnheer, en is nooit eerder in betrekking geweest. Hij zei het me zelf, maar ik heb niet kunnen ontdekken waar hij vóór dien tijd uitgehangen heeft. Zijn houding trof mij, mijnheer, als zeer eigenaardig. Ik heb reeds bedacht of mijnheer Pe ters er zelf wel van op de hoogte zou zijn. Ik zou geen enkel jonkman willen benadcelen, maar, als het uw meening is dat mynheer Peters gewaarschuwd behoort bleef as de èrmsgaten. En toen amloo, toen... keb 't zellevers op Scheveningen gezien, toen zijn ze gatsam- me ok aan de èrmsgaten gaan knippen en zit er in de bloeskes zonder mouwen 'n èrmsgat waar ge riejaant oewen kop deur kunt steken. Ondertusschen knipten ze 'r de nekskes ok af, net zoo laank tot da van achteren d'ren nek al begon in d'r lenden en van veuren van 't zelfde „laken" 'n vest, en is er van 't bloeske nie veul aanders overgebleven as de herinnering. En zoas 't mee bloeskes gong zoo gong *t mee de rokken en meugen we blij zijn, dat de wefkes vruger gin broeken droegen zoo as wij, waht dan hadden ze'r ijskoud de pijpen afgesnejen! Hoewel de rokskes ok veur drie kwart gedeelte herinnering geworren zijn en de wefkes, mee die lange dunne ermkes en beentjes, er eigentlijk net uitzien as spinnekoppen. En wa's nouw 't kasjeweele, 't gekke van de zaak teugeswoorig? Da zo'n dingeske, dat d'r eigen veur 't grotste deel ee „gekleed" in 'n vlieske poeier, net op straat lopt, of ze zeggen wil: kek veur oew, kaffer! Da ze nie 't sprikwoord schijnen te kennen van: die d'n bal ketst mot 'm verwachten. Wa-d-is de wereld toch veraanderd, amico. Tc Zou wel 's 'nen mensch willen teugenlcomen, die veur vijf tien jaren gelejen veur 't een of aander akkevietje in de gevangenis is gezet en nouw vandaag plotsellnk in de wereld trugkwam. Amico, die wer stapelgek. Die zouw op veul punten de gevangenis veul futsoenlijker vinden as de „losse" menschen. Wa-d-in zijnen tijd smeerlapperij was, da zou ie nouw op prentjes openlijk in de kraant zien staan. As ie de jeugd op den open weg zou zien loopen te vrijen, immekaar gestrengeld as klimop en op 'nen leef tijd da wij vruger nog in de boomen klommen en lede ren dag wedstrijd dejen In hard-loopen mee... d'n veld wachter (dien hij gelukkig altij verloor!) kek zoo eene moes er toch wel niks van snappen. Maar 't zouw ok niemeer noodigzijn, waant zo'nen mensch lag in tijd van 'n uur ondera 'n automobiel en gong 's aves z'n dodstijding deur d'n radio waar over ie z'n eigen op z'nen dooien rug nog zouw omkeeren, maar dan lek ker stiekum dood zou blijven, denk ik... Ja, de tijen zijn wel veul, heel veul veraanderd. As ik oew toch vertel maar onder ons, jong, da'k al een- en twintig jaren was en op trouwen sting mee Trui, ger! Daar olleenig kan 'k 'n dik boekske over opendoen) maar toen gebeurde-n-et, da-d-onderweg Trui d'ren kou- senbaand losgong. Hij was gesprongen en hong toen as 'n stertje aan d'n slèèp van d'ren rok. En toen 'k da-d-ongelukkig eindje kousenband daar over d'n weg zag slieren, toen, toen, ja, hoe za'k da nouw zeg gen, maar toen schokte-n-er van binnen wa-d-in me enne... toen he'k de bruiloft nog 'n maand vervruugd. En toen Trui d'r ongelukske in de gaten kreeg, nouw amico, toen had ze wel in d'n grond willen zinken. Ze schaamde d'r eigen dood. D'r kopke wier 'n vuurballeke gelijk. En wat er toen om te doen gewiest is, om da-d- ongelukske te restereeren, ochirrekesnogtoe! 'n Ker- tierke zijn me omgeloopen eer ze'n plekske gevonden had achter 'n boschke, waar ze d'r been veur d'n dag zouw kunnen halen, maar toen moes ik eerst 'n heel end d'n weg op en kijken of er gin mensch aan kwam en „m'n oogen veur me houwen" zooas Trui mee d'n grotsten nadruk zee. Nouw, amico, eerlijk heur, 'k had 'r gère 'n ogske-n- aangewaagd om Trui d'ren linkerkuit te zien in 'nen dikken wollen kous, maar 't zou nie gaan! Zoo ging 't vruger. En as me dan tot d'n trouwdag kwampen, olie amico. dan hadden me-n-ok 'n vrouw veur ons eigen. Dan wist de heele wèreld nie van de prentjes waar ze op te koop had gestaan, waar oew vrouw 'n moeder- vlekske, 'n vratje of 'n ander intiem dingeske had zitten. Dan was ze nog nie over 't kanaal gezwommen na deur d'n treener gevreven en ingesmeerd te zijn mee vet van kop tot teenen. Neeë, amico, dan was oew vrouw oew heele vreugd en nie 'n gedeelde! Want zukke gedeelde vreugd is nog veul minder as haalve, wa gij? Maar dan dejen me-n-ok zooveul te langer mee me kaar. Dan wier d'r aan gin scheiën gedocht. Daar was trouwens ook gin tijd veur, waant 't eene schip was nog nie te water, of 't aandere sting op stapel, om zoo te zeggen. Dan hoefde ok 's mergens nie oew ontbijt zeivers klaar te maken omda-d-oew vrouw al aan 't treenon was veur d'een of aandere spring-, zwem- of loop-partij. Dan sting-d-ok nie te kijken as 'nen kwajongen, as aandere kérels oew wijf aan 't huldigen waren mee d'r overwinning, terwijl ge bij oew eigen docht: wa zal er van den middag van m'n middogpotje terechte komen! Dan, dan, wel sapperejabel, dan hoefde de kraanten nie veur oew kinders weg te houwen, waar d'r moeder veur schandaal in d'r bloote bibskes en de rest afge beeld sting „aan den start!" En as ge dan ok van revolverdrama's leest van apen van jong van zeuventien jaren; as ge ze 's aves over d'n weg ziet gaan, nog jonger amico, om twaalf uren mid dernacht, (keb ze in Scheveningen op da-d-uur uit de dui nen zien kruipen als kernijnen); as zukke kinders op zestien jaren al te veul weten om „fouten" te maken, ja, dan magde zeggen zooas sommige ouwers: 'n kind mot al vruug van „alles" op de hogte zijn, maar amico, dan mot ik oew zeggen, da'k nie begrijp hoe zukke vaders en moeders en kinderen mekare nog recht in de oogen durven kyken! Da mag dan moderren, stadsch en deftig zijn, ik pas veur die misère-kaart. As er teugeswoorig 'nen burgemeester is, die deur z'n veldwachters die vrijende snotneuzen van de sloots- kaantjes lot schuppen, dan wordt ie in de kraanten te worden... Het kan een ieder overkomen dat een jonk man zonder getuigschriften zooala deze zich indringt. Mijnheer Peters is misschien bedrogen, mijnheer." De pientere Baxter was verstrooid. Zijn hersens werk ten snel. „Behoort hij gewaarschuwd te worden, mijnheer?" „Wat! Wie?" „Mijnheer Peters mijnheer. Als hij eens bedrogen was!" „Neen, neen. Mynheer Peters kent zijn eigen zaken het best." „Ik wil volstrekt niet opdringerig schijnen, mijnheer, maar..." „Mijnheer Peters kent hem waarschijnlijk van haver tot gort. Zeg me eens, Beach, wie van jelui kwam op het denkbeeld van een bezoek aan het museum? Jij?" „Dat Ik hem hierheen vergezelde, geschiedde op uit drukkelijk verzoek van den man, mijnheer." De pientere Baxter was zonder een woord te zeggen in het museum teruggekeerd. Ashe stond midden ln het vertrek en prentte de plaatselijke gesteldheid in zijn geheugen. Hij was zich niet bewust van den blik vol argwaan die van achteren op hem geworpen werd. Hij merkte Baxter niet op. Hij dacht zelfs niet aan Baxter. Maar Baxter was op zijn hoede. Baxter bevond zich op het oorlogspad. Baxter wist er alles van. HOOFDSTUK VL L Tot de schadeloosstellingen voor het naderen van den ouderdom behoort een gezond pessimisme, dat, terwijl het den fijnen kant afneemt van welke triomfen die wij ook mogen vieren, de bewonderenswaardige uitwer king heeft van het Lot te beletten, ons te omhangen met die gouden steenen, munten, aan kettingen gehecht, en onuitgebroede kuikens, waarnaar de Overmoedige Jeugd met zulk een vuur grijpt, om vervolgens bittere teleurstelling te ondervinden. Zoodra wij de twintiger jaren voorbij zijn, nemen wij de gewoonte aan, het lot dat ons met zyn gaven nadert, met een bedenkelijk oog veur idioot uitgemokt. As Pater Borremeejus de Greve z'n eigen duvels mokt over de mode, dan wordt ie deur de rooie penridders veur gek neergezet; as 'nen burge meester 'n vuil filmke of tooneelstukske lot schrabben, dan is ie in konflict mee de Kunst. Maar... as er ier en daar (ik wil ginnen plotsnaam noemen, waant deus briefkes komen ieveraans mee jouw kraant), as er ier of daar in één huishouwen twee meskes, een van vijftien en een van zeuventien mee 't kampeeren in de jeugdorganisatie effekes de kachel aangemokt emmen da vader en moeder d'r eigen nood- geneeren vanweuges de uitbreiding van 't gemeente zielenaantal, za'k maar zeggeri, dan... dan zwijgen zukke penneheeren Amico, ik heb toevallig nie vijftien jaren in de kast gezeten, maar man, 't ga mijn toch nog allemaal boven m'n petje. Nie da zukke dingen gebeuren kunnen. Ollee, ok vru ger was er uitvaagsel. Maar da nouw 'nen futsoendelij- ken mensch veur idioot uitgemokt wordt en de zwijnerij mee d'n mantel der liefde wor bedekt nie olleen, maar deur alderleie rottige prentjes en lichtzinnig geschrijf nog aangemoedigd wordt ok! Kek, amico, daarvon brikt m'nen klomp! En d'n mijne nie olleen, d'n dieë van Trui net zoo goed. Trui kan rebèls worren, as ze zukke dingen ziet.heurt of lee3t. Toen ze van de week 't Bolsewistisch prentje zag, mee die frummessen in uniform en 't geweer op d'n schou wer, toen hè'k inwendig Stalin, d'n Bolsewieken-koning gefieliesieteerd, dat ie nie bij me thuis was. Want zooveul prots kan ie nie emmen, zooveul schoone woorden om smerige dingen goed te praten, Trui had 'm mee d'r eerlijk, verstaandige praat en mee 'nen stalbessem d'n maantal uitgeveegd, dat ie ontoonbaar was gewiest om veur z'n leger van soldatenwijven te verschijnen. Amico, 'n wefke da-d-in „herinderingen" gekleed is, is 'n waandelend vergifpilleke; maar 'n wefke da-d-as soldaat mee gelajen geweer daar wegstapt, da-d-is 'nen waandelende mijn! Zoowel 't een as 't aander, is de pest veur deuse wereld, die na twee duzend jaar nèt zoo ver is as toen. Kek maar naar de mode... Dat er nouw per ongeluk 'nen radio en 'n vliegmesjien bestaat, da wijst er olleen maar óp dat de mensch gewiekster is geworren in d'n loop der tijen, maar ee niks te maken mee wezenlijke beschaving en veurtgaank. Inteugendeel: zukke dingen in haanden van geweten loos volk, daarvan hedde de gevolgen gezien in d'n les ten oorlog. Maar affijn, me krijgen nouw de Vpreenig- de Staten van Europa, volgens Briejaand. En dan éénen Marseljèse, één Got zeeft de King en èènen Wocht am Rijn en de Vereenigde Staten vallen van mekaar as loszaand! Diezelfste Vereenigde Staten zijn ons toevluchtsoord... Och èrme! Amico, ik schei d'r af. 'k lees veurloopig gin kraan ten meer, waant ze jagen me de smoor In. Volgende week krijgde 'n leutiger brieflte hoop ik. Maar ik laat ginnen duvel op m'n hart smoren. As ik de ju in eb mot 't eruit Veul groeten van Trui en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe rr.è. GEEN 10 MENSCHEN TE VINDEN, DIE 3 MARK WILLEN GEVEN. De bekende Duitsche tooneelspeelster, Hedwig Wan- gel, heeft zich, volgens de „Voss. Ztg." gedwongen ge zien, het door haar opgerichte tehuis voor ontslagen vrouwelijke strafgevangenen „Das Tor der Hoffnung" ln Hubertushohe, bij Stoikow, te sluiten, wegens finan- cieele moeilijkheden. In een schrijven verhaalt mevrouw Wangel, dat zij in den liaatsten tijd aan 4800 stations plakkaten had laten aanbrengen, met het verzoek om een jaarlijksche onder steuning, tên bedrage van 3 Mark voor haar tehuis. Er waren echter^ alles bij elkaar geen tien menschen gekomen, om dit verzoek in te willigen. EEN REUSACHTIG BEDROG. De monteur Albert Brühahn uit Keulen, die reeds in Juli jegens bedrog veroordeeld werd tot 15 maanden gevangenisstraf, heeft thans in hooger beroep te Frank fort terecht gestaan. Brühahn, z.g. van den berichten „doodenden straal" heeft twee weken lang voor den rechter pogen trachten vol te houden dat zijn uitvinding, waarmede men op groote afstanden als het ware draadloos zou kunnen dooden, door het tot explosie te brengen van ontplof bare stoffen, werkelijk bestaat. Talrijke getuigen kwa men de bruikbaarheid van den doodenden straal beves tigen Brühahn zou reeds gedurende den oorlog er mede geopereerd hebben. Toen en ook later had hij steeds weer lieden bereid gevonden die zijn uitvinding finantieel wilden steunen. Steeds opnieuw is het den man gelukt, ook intellectueelen om den tuin te leiden. Zoo waren Brühahn door een Opper-Silezische maat schappij 60.000 M. ter beschikking gesteld om zijn uit vinding te voltooien. Twee advocaten uit het Rijnland aan te zien. Wij loopen daardoor, misschien, de beloo ning mis, maar wij vermijden het tevens, blindelings in de val te loopen. Ashe Marson had den leeftijd van dat bezadigde wan trouwen nog niet bereikt, en, toen het scheen dat het lot hem vriendelijk bejegende, was hij nog jong ge noeg om die vriendelijkheden te aanvaarden voor wat zij leken, en zich er over te verheugen. Terwijl hij dien avond, den eersten dien hij onder het dak van het kasteel doorbracht, op den rand van zijn bed zat, vond hij, dat hij door de Fortuin buitengewoon begunstigd werd. Hij had zich, niet alleen zonder schan de op zijn hoofd te laden, maar zelfs met eere, door zijn eerste onderdompeling in den maalstroom van het wetboek der bedienden-etquetle, heengeslagen. In plaats dat1 hij zich verlegen en verward betoond en zich te recht de verachting van de kamer van den huismeester op den hals gehaald had, was hij het leven en de ziel van de verzamelden geweest. Als hij morgen, in een bui van verstrooidheid, zich zelfs zoover vergat dat hij vóór den opperkamerdienaar naar binnen wilde gaan, zou men hem dit vergeven, want de humorist heeft zijn voorrechten. Dat was dus in orde. Maar dit was nog slechts een deel van de goedgunstigheid van de Fortuin. Dat hij reeds den allereersten dag van hun samenzijri* ontdekt had welken weg hij met zijn kribbigen irteester moest inslaan en hoe deze aahgevat moest worden, was een nog 'grooter zegening. Als zyn omgang met mijnheer Peters voortgezet had moeten worden op denzelfden voet als waarop hij begonnen was, zou de toestand on draaglijk geworden zijn. Maar, Ashe, had zijn tanden laten zien, en nu was mijnheer Peters zoo mak als een hondje.. Ten derde, en het belangrijkste van alles, had hij zich niet alleen precies kunnen vergewissen waar de scara- bee zich bevond en hoe, maar had hij zich met stellige zekerheid kunnen overtuigen dat het wegnemen van de scarabee en het verdienen van de duizend pond, het gemakkelijkste werkje was van de wereld. In gedach ten gaf hy het geld reeds uit, en terwijl hij op den rand van zijn bed de gebeurtenissen van den dag aan zijn geest liet voorbijglijden, voerde zijn optimisme hem Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig benevens zakenmenschen uit Frankfort en Berlijn had den vrij aanzienlijke bedragen voor dit doel afgestaan. Eerst op den laatsten dag van het proces is beklaagde min of meer door den mand gevallen en heeft hij toe gegeven, dat zijn z.g. uitvinding een reusachtig bedrog was. De ambtenaar van het O. M., die Brühahn schetste als een beroepsoplichter, die heelemaal niet in staat was zijn uitvinding technisch toe te lichten, eischte drie en eën half jaar tuchthuisstraf en vijf jaar eerverlies. De man kwam er tenslotte af met twee jaar gevan genisstraf met aftrek van vier maanden preventief. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK TE BORDEAU. Uit Parijs wordt gemeld: In een fabriek te Bordeaux is een gascompressof ont ploft met het gevolg, dat een arbeider en een meester knecht door de uitstroomende gassen werden gedood, terwijl twee arbeiders door de stukken ijzer, die weg geslingerd werden, ernstig gewond werden. Enkele jonge meisjes, die in de fabriek werkten, zijn met verschijnselen van gasvergiftiging naar het zieken huis gebracht. GROOTE BRAND OP HET VLIEGVELD BREMEN. Een groote brand Is Donderdagnacht omstreeks 12 uur uitgebroken op het vliegveld Bremen. Alle werk plaatsen en twee groote vliegtuigen, waaronder een pas gebouwd toestel, warden een prooi der vlammen. Eenige kleine toestellen konden worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Donderdagmirgen is aan den spoorweg bij Kirschen- berg a.d. Oder het lijk van een ongeveer 40 jaar ouden man gevonden, die waarschijnlijk uit den trein is ge vallen. Daar de doode nog een polshorloge aan had, neemt men aan, dat men hier niet met een misdaad te doen heeft. GEVAARLIJKE PASSAGIER Hij schiet op de politie; bommen in zijn koffer. Reuter seint uit Bombay: De „Times of India" meldt, dat een Indisch passagier wiens bagage door de politie bij aankomst op het sta tion van Bhusawal aan de Great Indian Peninsular Rail- way werd doorzocht, plotseling een revolver trok en op de politie schoot. Gelukkig werd niemand ernstig ge wond. De passagier en zijn metgezel werden gearres teerd. Medegedeeld wordt dat in hun bagage bij nader onderzoek twee bommen werden gevonden. GROOTE BRAND TE GOENOENG BATOE. 266 huizen verbrand. Officieel wordt gemeld dat te Goenoeng Batoe 266 huizen zijn verbrand benevens een margabali en een moskee. De schade aan de huizen veroorzaakt be draagt f 825.247 en de totale schade f 2.050.889. Sommige menschen zijn van welgesteld ineens doodarm geworden. Achttien uren na den brand ving het Gouvernement aan met het gratis verstrekken van rijst, welk» ver strekking thans omgezet is in werkverschaffing. MOORD TE NEW-YORK. Slachtoffer van duistere elementen. Uit New York wordt gemeld: Op de achterbank van een op de Fifth Avenue staande auto is het met kogels doorzeefde lijk gevonden van een persoon, die het slachtoffer van duistere elementen i* gewórden. ONTPLOFING IN EEN SPAANSCHE CONSERVENFABREEK. Twintig dooden? Naar uit Valencia wordt gemeld, is te Polina een cohservenfabriek door een ontploffing vernield. Men vermoedt, dat er 20 arbeiders onder de puinhoopen be- 4 graven zijn. Een kind is door vallende voorwerpen ge dood. EEN GROOT JAGER OP GROF WILD. Uit Kampala wordt het overlijden gemeld van Piet Pearson, een vermaard jager op grof wild, die den laatsten tijd jachtopziener in dienst van de regeering van Britsch-Oost-Afrika was geweest. Bijna dertig jaar had hij op grof wild gejaagd en hij was vooral bekend als autoriteit voor de jacht op olifanten. Bij het bezoek van den prins van Wales, werd Pearson verleden jaar uitgekozen om hem op jacht te verge zellen. zelfs zoo ver, dat het bij hem alleen nog maar een punt van overweging uitmaakte of hij zich terstond van de scarabee zou meester maken, of daarmee wachten tot hij mijnheer Peters lichamelijk een weldaad bewezen zou hebben met het systeem waarnaar hij hem wilde laten leven. Want het sprak vanzelf, dat zoodra hij de scarabee aan den rechtmatigen eigenaar ter hand ge steld en zijn belooning opgestreken had, zijn verhouding tot den millionnair als heelmeester en trainer, automa tisch zou eindigen. Dat speet hem, want hij vond het jammer dat een ziek mensch niet weer gezond gemaakt kon worden. Maar, alles bijeen genomen, en van ieder gezichtspunt bekeken, was het beste dat hij zich zoo spoedig mogelijk van de scarabee verzekerde, en mijnheer Peters zelf voor zijn gezondheid liet zorgen. Zes en twintig jaar en optimist zijnde, koesterde hij geen argwaan dat het lot met hem zou spelen, dat lot, dat onaangename verrassingen voor hem ln zijn schoot kon houden, dat lot, dat er zelfs in dit uur op uit was zijn triomf door middel van dat machtige wapen, den Pienteren Baxter, te bederven. Hij keek op zijn horloge. Het was vijf minuten voor écn. Hij had er geen denkbeeld van of men op Bian- dings Castle laat opbleef of niet, maar hij achtte het raadzaam de huisgenooten nog een uur te gunnen om zich ter ruste te begeven. Daarna zou hij eenvoudig naar beneden gaan en de scarabee wegnemen. De roman die hij te Londen bij zich gestoken had, was gelukkig boeiend. Het was twee uur voor hij het wist. Hij liet het boek in zijn zak glijden en opende de deur van zyn kamer. Alles was stil stil en buitengewoon donker. Langs den corridor waar zijn kamer gelegen was, hoorde hij het gesnurk, het zich in bed omdraaien, van slapende bedienden. Maar zij schenen allen de gewoonte te heb ben van te snurken, sommigen luidruchtig, anderen zacht, weer anderen klagend; maar de hoofdzaak was dat ieder snurkte, hetgeen bewees dat zoover deze zijde van het huis betrof, de kust veilig was en hij geen storing in zijn plannen behoefde te vreezen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 14