SchaierCourant De Alk- maarsche Midden stands tentoon stelling Vijfde Blad. Circus Hagenbeek. Grootsche plannen tot stichting van een Tehuis voor Oudelieden. Plaatselijk Nieuws. Districts-fokveedag te Schagen. Zaterdag" 14 September 1929. 72ste Jaargang. No. 8528 De tournee van Hagenbeek door Nederland is een ■ware triomf. Over Den Helder hebben wij zelf een enthousiast artikel geschreven en nu liggen weer ver schillende recencies uit Bussum voor ons. De Gooi- en Eemlander van 11 September bijv. schrijft er over als volgt: Als een kokette jonge dame flaneert de kraagbeer door de arena; de fraai gestreepte tijgers blazen en de „Koningen en Koninginnen" der woestijn grommen vervaarlijk, maar de jeugdige temmer Alfred trekt zich er niets van aan. De beer krijgt een klontje en de leeu wen en tijgers klopt hij eens vriendelijk op den hals. Dan zijn ze tevreden en verrichten hun toeren gedwee en zonder één enkele fout. De heer Kaden gebruikt de zweep niet; hij bereikt alles met een vriendelijk woord, soms ook met een ernstige vermaning, als „Pascha" las tig is en een klauw naar hem uitslaat. Dit laatste pro gramma-nummer van Hagenbeck's openingsvoorstelling gisteravond was wel zéér mooi en vormde een waardig slot van een goed verzorgd en zéér uitgebreid program ma. Hagenbeek gaat, zooals wij hebben kunnen merken, den weg weer op van het circus van voorheen. In den laatsten tijd begon een circus wel wat al te veel te lijken op een variété, en werd de paardendres- suur schromelijk verwaarloosd. Bij Hagenbeek is dit anders geworden en ofschoon het ons te ver zou voeren alle nummers afzonderlijk te bespreken, kunnen wij toch de beste noemen. Daar waren ellereerst de zestien volbloed paarden in vrijheid gedreseerd door den heer Gautier; de drievou dige jockey-act der gebroeders Reinsch en de Hongaar- sche roodschimmel „Nena tahib", waarmede baron Sieg- fried voor Redwitz fraaie staaltjes hoogeschoolrijden te zien geeft. Ook de kleine Hollandsche gevlekte poneys het leek wel kinderspeelgoed trokken de aandacht. Natuurlijk waren er ook zeeleeuwen en olifanten. De nummers, door de paarden gegeven, werden afgewis seld door toeren van acrobaten en krachtmenschen. De krijgsspelen der Somalis uit Afrika waren méér eigenaardig dan mooi. De schilderachtige kleederdracht droeg er veel toe bij, dit nummer interessant te maken. Een aantal grappige clowns hield het publiek in de entr'acts aangenaam bezig. Wij twijfelen dan ook niet, of te Alkmaar, waar het circus thans standplaats heeft, zal het nieuwe triomfen behalen. Door het bestuur der Federatie van diaconiën in de classis Alkmaar is gisteren te Alkmaar een ver gadering gehouden met vertegenwoordigers der dia coniën uit genoemde classis, ter bespreking van ont- wqrp-plannen met betrekking tot de oprichting van een tehuis voor oude lieden. Deze plannen zijn ont worpen door een indertijd benoemde commissie, be staande uit de heeren Ds. D. Eilerts de Haan, Ds. F. v. d. Kieboom, R. G. C. Schröder, arts, Ds. J. Rooker, F. W. Roderwijn, D. Saai, architect en het bestuur der Federatie. Aan alle kerkeraden of diaconiën »n de classis zijn teekeningen met toelichting en begroo ting der exploitatie toegezonden. De stichtingskosten zijn geraamd op f250000. 19 diaconiën waren vertegenwoordigd. De plannen werden met instemming begroet en uit de vergade ring werd warme sympathie en ingenomenheid met een en ander betuigd. De vergadering was van oor deel, dat er werkelijke behoefte bestaat aan een cen traal op modernen leest geschoeid Oudeliedengesticht voor de classis Alkmaar. Zoowel valide als invalide personen kunnen in dit tehuis plaatsing krijgen. De maatschappelijke toestanden, zoo oordeelde men, zijn de laatste jaren zoo veranderd, wat betreft de eischen welke men stelt aan de verzorging van oude lieden, zoomede 2wat de kringen betreft waaruit behoefte bestaat voor oudeliedenzorg, dat de bestaande dia- condle oude Mannen- en Vrouwengestichten langza merhand uit den tijd raken. Het benoodigd kapitaal moet door een obligatielee- ning verkregen worden. Ook zal de gelegenheid open gesteld worden, opdat particulieren mede aan deze leening kunnen deelnemen. Men hoopt ten zeerste, van de 52 diaconiën in de clasis, op gunstige voor waarden deze leening te verkrijgen. Met het bestuur en de commissie was de vergade ring van oordeel, dat de onderhavige plannen op energieke wijze moeten worden aangepakt. Er werden geen bindende besluiten genomen, doch in de eerstvolgende vergadering stelt men zich voor de statuten te behandelen en eene vereeniging van diaconiën op te richten, waarop de Koninklijke goedkeuring gevraagd zal worden. Het ligt in de be doeling ook particulieren in de gelegenheid te stel len als contribuant of donateur van de nieuw op te richten vereeniging toe te treden. RIJKSTANDBOUWWINTEK SCHOOL. De wnd. Directeur der R.L.W.S. te Schagen deelt ons mede dat ter tegemoetkoming in de kosten van de studie aan bovengenoemde school ook dit jaar van Rijkswege wederom een beperkt bedrag beschikbaar is gesteld voor het verleenen van toelagen aan on- of min vermogende leerlingen van goeden aanleg. De bezitters van een dergelijke toelage kunnen tevens van het betalen van schoolgeld worden vrijgesteld, ter wijl leermiddelen hun, zoo noodig kosteloos zullen wor den verstrekt. Een verzoek om hiervoor in aanmerking te mogen ko men kan gelijktijdig met de aangifte worden ingediend; verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt. PAS OP! In het no. van Donderdag hebben we gewezen op de draden die voor de a.s. verlichting over de Ge dempte Gracht zijn gespannen en verzocht ze niet door hooge voertuigen stuk te rijden. Donderdagmor gen is dat. door een vrachtauto reeds gebeurd en sneuvelde een gedeelte van den aanleg. We herhalen dus onze waarschuwing en verzoeken den bestuurders van dergelijke hooge voertuigen goed op te letten. N.O.G. Den 12den vergaderde op de bovenzaal van De Posthoorn alhier de afd. Schagen van het N.O.G. Nadat de voorzitter, de heer v.d. Laan van Dirks- horn zijn openingswoord had gesproken en de secre taris, de heer K. Schoorl van Barsingerhorn, de no tulen had gelezen, die onveranderd werden goedge keurd, bracht de heer De Vries van St. Maarten een kort maar pittig verslag uit van de door hem als 2e afgevaardigde bijgewoonde algemeene vergadering te Haarlem. De 1ste afgevaardigde, die als zoodanig geacht wordt verplicht te zijn verslag uit brengen, was om onbekende redenen niet ter vergadering aanwezig. Het eerste punt van de afd. Schagen op den beschrijvingsbrief, meedoen aan alle pogingen tot verlaging van den leeftijdsgrens voor pensioen, was opgenomen in andere ongeveer gelijke punten van andere afdeelingen en door de alg. vergadering aan genomen. Het 2e punt: uitschrijven van districts-ver gaderingen door afdeelingen van het N.O.G., werd op de alg. vergadering ingetrokken. Men wees er op dat b.v. Alkmaar reeds zoo iets doet, maar uitgaan de van meer onderwijzerscorporatics in het district, dan alleen van de afdeelingen van het N.O.G. De heer Schoorl bracht naar voren dat op de alg. vergade ring veel nadruk was gelegd op het maken van pro paganda voor het N.O.G. Hij wekte allen op zooveel mogelijk leden te werven en hem in elk geval op te geven wie nog geen lid was van de afd. in Scha pens ressort. Als typisch voorbeeld van propa~anda- redeneering haalde de heer Schoorl het volgende aan: Een collega vroeg aan Bondsleden, die hij trachtte „over te hevelen" steeds: Zijt ge wezenlijk voor de Deze naam klipkt ongetwijfeld velen in en om Alk maar bekend in de ooren. Duizenden zullen zich nog herinneren de zoo goed geslaagde tentoonstelling in de zalen van de .Harmonie" en in de hulpgebouwen op het Doelenveld, een tentoonstelling, die door meer dan 18000 bezoekers werd bezocht, en waarvan meerdere malen is getuigd, dat ze de best geslaagde was, sinds menschen heugenis ooit in Alkmaar gehouden. En nu, na 5 jaar, zijn de voorbereidingen tot het hou den van een tweede, veel grootere G.A.M.I.T. reeds ver gevorderd en zal binnen enkele dagen, ae „Harmonie" haar deuren openen om de ongetwijfeld talrijke bezoe kers uit geheel Hollands Noorderkwartier toegang te geven tot haar zalen en het prachtige tijdelijke buiten gebouw, waar Alkmaar's Middenstand door deze groot sche expositie, haar kunnen kracht zal toonen. Waarom organiseeren de Alkmaarsche Middenstands- vereenigingen deze tentoonstelling? Welk nut is daar van te verwachten en hoe is men er toe gekomen? Bijna ieder Middenstander en fabrikant gevoelt dik wijls de behoefte een speciaal artikel extra naar voren te brengen. Echter mist men maar al te vaak de gele genheid om op bepaalde eigenschappen en kwaliteiten extra de aandacht te vestigen en veelal is slechts door persoonlijk contact tusschen leverancier en afnemers en langs de weg van demonstratie een duidelijk beeld te geven van het artikel. Vroeger noodigde de winkelier dikwijls persoonlijk de aspirant-kooper tot binnentreden in zijh winkel uit, doch deze mondelinge invitatie is bijna geheel in onbruik ge raakt door meer doeltreffend etaleeren en adverteeren Hoe doeltreffend deze beide laatste methoden ook mo gen zijn, het persoonlijk element is daarbij bijkans ge heel uitgeschakeld en vooral dit, doet velen naar het middel bij uitstek demonstreeren op tentoonstellingen, grijpen, om te toonen wat zij vermogen. Niet elk artikel vraagt natuurlijk om deze mondelinge toelichting, doch de aandrang uit de Middenstand zelf op de besturen uitgeoefend, tot het organiseeren van een tentoonstelling, werd zoo sterk, dat 5 jaar geleden in samenwerking met de Gemeente-Lichtbedrijven on der den naam G.A.M.I.T. een tentoonstelling werd ge houden, die buitengewoon slaagde en die in één week tijd meer dan 18000 bezoekers mocht tellen. Alle standhouders waren over arganisatie en opzet, zonder eenige uitzondering, buitengewoon tevreden en het beste bewijs is gelegen in het feit, dat, toen de plannen voor een tweede G.A.M.I.T. bekend werden, de groote standruimte, die voor deze geweldige plannen ter beschikking stond, in 14 dagen tijd, zonder reclame, was verhuurd, een resultaat, dat zeker als een unicum mag gelden en dat hoogst zelden voorkomt. Dit spontane beheer van Alkmaars Middenstanders teekent voldoende de behoefte aan persoonlijk contact met den verbruikers en het vertrouwen is zeker gewet- hoofdelooze of republikeinsche school met een door het personeel gekozen hoofd, voelt ge zooveel voor de S.d.a.p. dat ge als Bondslid goedvindt aansluiting bij het N.V.V. met het bijdragen van een zeer aan zienlijke contributie, zoudt ge niet liever voor minder contributie even goede behandeling van uw ondcr- wijzersbelangen begeeren? Word dan lid van het X.J.G., de algemeene vakvereeniging, die niet is aan gesloten bij een politieke partij en zonder bezoldigde hoofdbestuursleden uw zakeu en die van het onder wijs behartigt. De heer De Vries sprak een zeer op wekkend woord om het Ondersteuningsfonds niet te vergeten, dat aan zooveel hulpbehoevende onderwij zers of hunne nabestaanden geldelijke hulp ver leent, Vooral voor de jongere collega's meende hij iets over dit fonds te moeten mededeelen. Zijn woord vond weerklank, want staande de vergadering mocht hij 9 nieuwe contribuanten boeken. De buiten gewone vergadering, feestavond geheeten, werd be paald op 19 Oct. a.s. en het programma voor dien avond schematisch opgesteld. De vergadering werd bijgewoond door 17 van de 44 leden. Op den feest avond hoopt men de afdeeling op het getal 50 te heb ben gebracht. tigd, dat ook de consumenten gaarne gebruik zullen maken van de voorlichting op verschillend gebied, die haar daar, vaak ten koste van groote geldelijke offers, wordt geboden. Het zal van voldoende bekendheid zijn, dat de plan nen voor een 2e G.AÜ.I.T. weder werden opgedragen aan de heeren architecten J. en C. D. van Reijendam. De beschrijving van de inrichting der G.M.A.I.T. door de heeren architecten volgt hieronder. Bij een algemeen overzicht van het project zal het direct opvallen dat de plannen voor deze 2e G.A.M.I.T. veel grooter van opzet zijn als die van de vorige. Buiten de groote zaal, de foyer en de tuinzaal, wordt dit ge- heele complex van vaste gebouwen door een tijdelijke betimmering van bijna het geheele Doelenveld als ten toonstellingsterrein in beslag genomen. Vanuit de vestibule van het Harmoniegebouw komen wij eerst In de dancing van de „Harmonie" tijdelijk aan haar bestemming onttrokken, op fraaie wijze voor haar doel, het exposeeren van radio-artikelen etc. ingericht. Teruggekeerd in de Hal bereiken wij direct het hoofd gebouw van de tentoonstelling, de groote zaal. Rondom de wanden zijn de stands opgesteld, die door een rond gaande betimmering, afgesloten zijn van de looppaden. Deze looppaden omsluiten een eenigszins verhoogden vloer, geflankeerd door 4 bloembakken aan de hoeken, welke vloer verder geen omtimmering bevat om de mid denstand niet aan hoogte voor het exposeeren te be perken. De rondgaande omtimmering wordt afgesloten door 2 lichttorens tegen het tooneel, die in hun op gaande lijnversiering, uitnoodigen om de breede toe- gangstrap tot het tooneel te betreden. De foyer is aan één zijde van stands voorzien met opgaande betimmering, terwijl aan de zaalzijde tafcis zijn aangebracht. Vanuit de foyer geven twee gangen toegang tot het bebouwde gedeelte van het Doelen veld, waar van de eene als ingang en de andere al9 uitgang zal dienst doen. Deze gangen door gedempt kunstlicht verlicht en aan beide zijden van stands voor zien, geven toegang tot het hel door zonlicht besche nen binnenplein van het tentoonstellingsterrein. Dit terrein is omgeven door goed overdekte waterdichte stands, terwijl de daaraan grenzende gangen ook over dekt zijn, zoodat de bezoekers ook bij regen de geheele tentoonstelling, zonder daarvan last te hebben kunnm bekijken. Van de bovengenoemde gangen krijgt men aan de overzijde, het volle gezicht op het overdekte restaurant, zie de perspectiefteekening, geflankeerd door een 10 M. hoogen toren en op een door een pergola omgeven 2de binnenplaats, die dienst doet als open luchtcafé. Dit plein wordt wederom geflankeerd door een 6 M. hoogen lichttoren om beide pleinen bij avond te verlichten. Alle stands zijn tegen de buitenzijde van de bebouwing gelegen en omgeven door een breed«-n wandelweg. Deze gang loopt tevens langs het restau- De groote Fokveedag, die 2 October a.s. hier zal worden gehouden, belooft schitterend te zullen sla gen. De volgende aangiften zijn rccils ingekomen: Stierkalveren 47; Kuikalveren 48; Hokkclingen 57; Melkgevende Twenters 33; Melkgevende Oudere koeien 58; Jarige Stieren, geboren in 1928 of daarmee golijkgcstelden 5; Tweejarige Stieren, geboren in 1927 of daarmee gclijkgestelden 2; Oudere koeien, melkgevend, geboren in 1925 of vroeger 58; Groepen van 5 melkgevende Twenters uit één fokvereeniging 5; Groepen van 5 melkgevende ouder koeien uit één fokvereeniging. Elk van deze ingezonden groepen moet bestaan uit dieren die toebehooren aan minstens twee eigenaars, 8; Groepen van 5 Hokkelingenv waar bij de dieren van elke groep moeten afstammen van één vaderdier, 7; Eigenaarsgroepen, bestaande uit 5 melkgevende dieren of waarbij naast 4 melkgevende dieren 1 zichtbaar drachtig rund, 8. rant, echter zoodanig, dat ieder die dit restaurant niet wil bezoeken, hiervan vrij kan blijven en toch de be wegelijkheid van dit gedeelte van de tentoonstelling kan gade slaan. Voor hen die echter hiervan wel gebruik willen maken, is gezorgd voor groote attractie. In het midden nl.d. van dit overdekte restaurant ligt een groote dansvloer, waaromheen gelegenheid is te zitten, zoodat bij iedere weersgesteldheid hiervan gebruik ge maakt kan worden, terwijl bij gunstig weer hiervoor nog een groote ruimte aanwezig is, die niet overdekt is. Tusschen beide ruimten wordt een muziektent ge bouwd, terwijl onder de groote toren en de lichttoren een bar en een buffet zijn ondergebracht. Wanneer wij langs de verschillende stands de wan delweg volgen, komen wij tenslotte aan dc tuinzaal tn kunnen door de deur aan de Lombardsteeg de tentoon stelling verlaten of teruggaan naar de groote zaal. Gaan wij terug naar de groote zaal, dan krijgt men in het voorbijgaan nog een totaal gezicht op het groote voor plein, dat aan de korte zijde, de wandelgang met stands benevens een in de hoek aangebrachte groote stand te zien geeft. Verder is gezorgd dat op verschillende plaat sen nooddeuren aijn aangebracht, (zie de plattegrond), waardoor men het open gedeelte van het Doelenveld op diverse plaatsen door naar buiten openslaande deuren kan bereiken, die bij de minste druk aan de binnenzijde open gaan. De smalle deuren geven gelegenheid tot het aanbrengen van brandslangen. Aan de achterzijde is een breede gang aangebracht naar de toiletten, eveneens van twee nooddeuren voorzien, terwijl een breede deur opening toegang geeft tot de autostands om de auto's binnen het tentoonstellingsterrein te brengen. Tenslotte nog iets omtrent de versiering en de verliching. Het ge heel zal in wit beschilderd worden, afgezet met een voudige, in sterk sprekende kleuren uitgevoerde banden. De torens en peilers zullen van vlaggen worden voorzien en aan den voet van de sterk sprekende bebouwings- deelen zullen kleine grasvelden worden aangelegd, waar op met planten en bloemen gevulde bloembakken do overgang zullen vormen van den beganen grond tot ''e hooger opgaande betimmeringen. De opening tusschen de peilers rondom de pleinen zuilen 's avonds verlicht worden met electrisch licht, omgeven door kleurige ballons, terwijl in het restaurant veelkleurige ballons hun licht zullen verspreiden over de bezoekers. De groote verlichting van het geheel zal plaats vinden van de groote lichttoren. Zooals men ziet een project zoo g-roots en zoo luxe van opzet, als Alkmaar tot heden nog niet kende. Rekent men daarblij nog. dat de tuinzaal van de „Harmonie" bijna geheel wordt ingenomen door Philips gloeilam pen fabrieken van Eindhoven, dan is het begrijpelijk, dat hier gesproken kan worden van een tentoonstelling van groote beteekenis, niet alleen voor Alkmaar zelf, maar voor geheel Hollands Noorderkwartier.

Schager Courant | 1929 | | pagina 17