DE ZAAK GIESSEN- NÏEUWKERK BERICHT! ALASTRIM. niet door hem gedrukt is. Drukkerij Boonacker, Binnenlandsch Nieuws. Het drama in het ziekenhuis te Zandvoort Na den overval op Curagao. De Koningin naar Den Helder. De scheepsramp te Rotterdam. Levensgevaarlijk raadslidmaatschap. van een dergelijk gebouw vereischt een bijzondere stu dio en veel tijd, en spr. durft het niet op zijn verant woording nemen, het aan den opzichter over te laten. Al eerder heeft spr. gevraagd de zienswijze van B. en W. te mogen vernemen voor en aleer tot het maken van plannen werd overgegaan, en nu wordt het maar aan den opzichter opgedragen. De Voorzitter zegt van slechts potloodschetsen. In de eerstvolgende vergadering van B. en W. zal het worden besproken. Hierna sluiting. Als iets heel nieuws kan worden medegedeeld, dat gedurende de geheele zitting, de helft onzer politie macht present was. Na de pauze komt eerst het een en ander in bespre king omtrent het verhoor van de Kroon's voor de rechtbank te Dordrecht, waarbij zou zijn gewezen op het gewicht van den eed. Een 10-jarig dochtertje van het echtpaar Kroon ver klaarde, dat de ter terechtzitting aanwezige hamer niet van haar ouders is. Op een dag kwam de agent Vos een hamer thuisbrengen, zeggende: „ik kom je den hamer terugbrengen." Zij heeft den hamer niet willen aanpak ken. Getuige Vermeer, metselaar van beroep, heeft het feestje bij de Kroon's ook bijgewoond. Ook deze getui ge verklaart, dat recheroheur De Jong steeds pressie op hem heeft uitgeoefend om een andere verklaring van hem te krijgen. Omdat De Jong zoo bleef zaniken, heeft getuige ten slotte gezegd: schrijf maar op, dat Klun- der en Teunissen geruimen tijd zijn weggeweest, maar steeds heeft getuige, ook voor Rechtbank en Hof, blij ven volhouden: zij zijn onschuldig. Pres.: Heeft De Jong u wel eens bedreigd? Get. Vermeer: Hij zei, dat hij mij krijgen zou voor een valsche verklaring. Verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling der verdachten. Ondergeteekende bericht hierbij aan het Schager publiek, dat het strooibiljet „Kroniek: Politiek schan daal in Schagen" Indien de schrijver „Een Schager" nog eenig idéé van fatsoen heeft, verzoek ik hem dringend, dit be richt per advertentie in dit blad te willen bevestigen. Heerenstraat Schagen. Er komt weer een andere tijd, zegt de heer Gorter. De rondvraag. De heer Van Erp herinnert aan de verwikkelingen tusschen Sparta en den eigenaar van het vorige voet balterrein en vraagt of B. en W. aan deze zaak hun aandacht hebben gewijd. Immers spr. acht het noo- dig dat B. en W. een en ander onder de oogen zien of het hebben van een gemeentelijk sportterrein niet wenschelijk is. Spr. wijst op andere gemeenten, als Anna Paulowna en Oudkarspel en oordeelt het niet hebben van een goed ingericht sportterrein een ge mis. In comité zal spr. het nog nader bespreken. De heer Van Erp vraagt of B. en W. nog eens wil len publiceeren dat er volgende week kostelooze in enting zal zijn. De Voorzitter zegt, dat de inenting voortdurend kosteloos door Dr. Melchior wordt verricht en er wordt een enorm gebruik van gemaakt. Hoewel het niet op de agenda voorkomt, stelt de heer Bakker voor, zoo spoedig mogelijk te doen bou wen een tweede voedingspunt ten behoeve van de voorziening van electrischen stroom. De Voorzitter is het met den heer Bakker volmaakt eens. In de laatste vergadering van B. en W. is het behanreld maar er is niets tegen om nu al het be sluit te nemen. Spr. geeft de verzekering, dat al staat het niet op de agenda, het toch besproken zou zijn geworden. De heer Van Erp wil dat niet zoo voetstoots behan delen, maar het in handen stellen van B. en W. Spr. wijst ook nu weer op de onderhandelingen met het P.E.N. De Voorzitter zegt van het P.E.N. niets meer te hebben gehoord en spr. vindt het eigenaardig als de gemeente nu de vraag aan het P.E.N. gaat stellen. Het P.E.N. is er over begonnen en moet nu maar een voorstel doen. De heer Van Erp zegt dat getracht kan worden het in die richting te sturen, opdat we straks weten hoe we er voorstaan. Spr. wijst bijv. op aansluiting buiten wijken. De Voorzitter zegt, dat een tweede voedingspunt de zaak waardevoller maakt De heer Bakker meent dat zoo'n safe bedrijf niet direct naar hot P.E.N. behoeft over te gaan. De heer Van Erp zegt dat dit vanavond hier toch niet is gedemonstreerd. De heer Schoorl geeft als zijn persoonlijk© meening te kennen, dat hij veel vertrouwen heeft in het G.E.B. Er is nog onzekerheid over de resultaten van het vast- rechttarief en dus mag niet verder met het verleenen van faciliteiten worden gegaan, maar toch vertrouwt epr. dat in den loop van 1930 B. en W. zullen kunnen komen met nadere faciliteiten voor vastrecht, zoowel als van klein industrie. Wat de aansluiting van buiten- wijzen betreft, spr. denkt dat er dan meer is te ver wachten van een gemeentelijk bedrijf dan van 't P.E.N. Spr. wil dus maar niet te hard loopen naar het P.E.N. De heer Van Erp wijst er op dat de aansluiting van buitenwijken één der voorwaarden zou kunnen zijn. Spr. heeft altijd gevochten voor de aansluiting van de buienwijken en vindt het absurd dat de menschen in de kom per politieverordening tot aansluiting worden ge dwongen en de buitenwijken gaan aansluiting bij het P.W.B. kunnen krijgen. De Voorzitter zegtj dat aan den anderen kant er op kan worden gewezen dat hier de menschen gedwongen moet worden, door procesverbaal, om aan te sluiten, terwijl ze in de buitenwijken om aansluiting soebatten. In de eerstvolgende vergadering zal dit punt ter sprake worden gebracht. De heer De Vries informeert nog eens naar de ver betering van het vaarwater. Peilingen zijn gedaan, maar voorts is men niet verder gekomen, deelt de Voorzitter mede. Ook al zal er weinig aan worden gedaan dan nog zullen de verbeteringen tamelijk wat geld kosten. Begin Augustus is er een conferentie met het pol derbestuur geweest; bericht is er nog niet op ingekomen. De heer De Vries wijst opnieuw op de noodzakelijkheid zoo goed mogelijk vaarwater te hebben, nu nog niet is te zien wanneer de kanalen tot stand zullen 1 a. De heer Bakker zegt dat bij boer De Groot het t.K. Kerkbestuur een schoeiing 3 meter in 't water plaitst De toestand voor de schippers zal er ongunstiger door worden en° ook voor het R.K. Kerkbestuur zal het weggegooid geld beteekenen. De Voorziter zegt dat dit reeds een oude zaak is. De heer Van Erp wil dat B. en W. zich eens wenden tot de Commissie-Van Aalst en vragen wat de gemeente Schagen nu moet betalen om de kanalen te krijgen. Aan Prov. Staten is medegedeeld, dat als de bedragen *an belanghebbenden toereikend zijn, dan tot uitvoering van die gedeelten der kanalisatie zou worden overgegaan. De Voorzitter wil deze zaak liever in comité bespreken. De heer Van Erp: Dacht U dat er buitengemeenten zouden zeggen, wij betalen er maar niet aan, want Schagen zal de rest wel betalen? De heer Van Nuland deelt mede, dat de comptabili- teits-commissie aan het departement van Waterstaat een gunstig advies heeft uitgebracht over het kanaal KolhornSchagenStolpen. Binnen afzienbaren tijd zai het kanaal er dus wel komen. De zaak komt dus wel JD het reine. Men zal ook niet terug deinsen om weiger achtige belanghebbenden op een of andere manier te verplichten in de kosten bij te dragen. Op welke wijze is nog niet bekend. De Voorziter zegt, dat wij daarom maar niet moeten zeggen, alles te willen bijdragen. De heer De Vries dringt er nogmaals op aan, het bestaande vaarwater zoo goed mogelijk te maken. De heer Lookman dringt er op aan, ter wille van hel verkeer, tegenover het perceel Rotgans, Molenstraat, een hoek van het plantsoentje af te nemen. Ook bepleit spr. het plaatsen van een urinoir bij het Plantsoen, tegenover het Station. Dan zegt de heer Lookman, dat de bewoners van de Spoorlaan voor hun perceelen boompjes hebben doen planten, omdat de gemeente dat niet deed. Snoeien van die boompjes is evenwel noodig en op prijs zou worlen gesteld als de 4gemeente daar voor zorgde. Algemeen oordeelt men dat de gemeente zich niet op dezen weg moet begeven. De heer Gorter vraagt hoever het met den schoolbouw ls gevorderd. De Voorzitter zegt dat de opzichter met het plan be zig is. De heer Gorter herinnert aan zijn mededeeling dat het spr.'s bedoeling was dat een architect zou worden aangesteld. De Voorzitter acht den opzichter voldoende bekwaam en een architect zal oneindig veel duurder wezen. Spr. wijst op den bouw van de U.L.O.-school. De heer Gorter meent dat de omstandigheden geheel anders zijn. De heer Van Erp wil dat B. en W. volgend maal over leggen een opgaaf van kosten, als de opzichter het doet of als het een architect wordt opgedragen. De heer Overtoom wijst op den grooten omvang van het werk, en vreest dat andere werkzaamheden van den opzichter in het gedrang zullen komen. Het bouwen De hoofdgetuige, vrouw Kroon, aan het woord. Hoe zij door rechercheur Be Jong, dien zij haar kwelduivel noemde, geprest werd. Gevangenneming van rechercheur De Jong gevraagd wegens meineed. (Zie ook 1ste pagina, Derde Blad.) Ook gister, (Vrijdag), was er weer groote belang stelling voor de moordzaak GiessenNieuwkerk, bij de voortgezette behandeling van het revisie-onderzoek tegen de beide verdachten Klunder en Teunissen. Getuige rechercheur De Jong opnieuw voor het getuigenhekje. Eerst komt het bewuste briefje, dat getuige op ver zoek van vrouw Kroon zou hebben opgesteld, ter sprake, maar daarvan schijnt getuige zich niet veel meer te herinneren, waarbij de president opmerkt, dat hij niet moet vergeten, dat dit een belangrijk wapen is in de handen der verdediging. Voorts vindt de president het zeer eigenaardig, dat getuige dit niet meer weet; spr. noemt dit een lacune, een gaping in het onderzoek van getuige. Tijdens het verdere verhoor beklaagt getuige De Jong zich, dat de president hem gisteren verweten heeft, dat hij trucs gebruikte. „Ik gebruik geen trucs, alleen heb ik handigheid aan den dag gelegd". De president wijst hem echter op verschillende fei ten en vraagt of dat dan geen trucs zijn zooals bijv. 't briefje van vrouw Kroon, dat aanvangt met de woor den: „Lieve man, zeg het maar" en een andere brief, waarin staat: „Ge kunt zeggen dat en dat". Verder maakt mr. Jolles getuige er opmerkzaam op, dat hij aan getuige Kroon twee dagen vóór de terechtzitting f2.50 gaf. Get. De Jong: Waarom mag ik niet liefdadig zijn? Aan het eind van dit verhoor merkte mr. Jolles op: „Ik geloof niet, dat ik reden heb om mij te be klagen over wat ik gisteren heb gezegd." Hierna verscheen getuige M. KroonKoppelaar voor het getuigenhekje. Mr. Roobol verzoekt vrouw Kroon te hooren buiten aanwezigheid van De Jong. De bedoeling van de ver dediging ls n.1. straks vervolging wegens meineed van rechercheur De Jong te vragen. Dit verzoek wordt echter niet ingewilligd. Dan vangt onder groote belangstelling het ver hoor van vrouw Kroon aan. Na verklaart te hebben, dat Teunissen en Klunder den bewusten avond hoogstens een kwartier buiten haar woning te Sliedrecht zijn geweest, dus niet lang genoeg om heen en weer naar GiessenNieuwkerk te gaan, en dat zij bij hun vertrek niet om een hamer en een fietslantaarn hebben gevraagd, deed zij ver volgens een uitvoerig en emotievol relaas van de sfeer van verdenking, die tegen haar bestond. Onder tranen en hevige opwinding vertelt zij, hoe zij den volgenden dag in de directeurskamer door recher cheur De Jong werd gehoord. Deze stond voor haar te schreeuwen en haar uit te schelden: En nu zul je de waarheid zeggen, die hamer is van jou, begrijp je! En als je dat niet bekent, zul je als medeplich tige vervolgd worden en wegens abortus! Om van alles af te zijn, aldus get., heb ik toen maar gezegd: Nou dan is die hamer van ons! Toen waren zij opeens veel vriendelijker. Alle verklaringen die zij heeft afgelegd, en die steeds bezwarender voor Klunder en Teunissen wer den, zegt zij, dat ze door De Jong voor haar op pa pier werden gezet. De president wijst getuige er nogmaals op, dat ze onder eede staat, maar vrouw Kroon houdt snikkend vol, dat het zoo is. Rech. De Jong blijft ontkennen, waarop vrouw Kroon hem toevoegt: „Jij en Mijnster zijn de schuld van de heele misère!" De subst.-officier mr. A. J. Kroonenberg verklaarde desgevraagd, dat vrouw Kroon zeer bewogen was toen zij haar bezwarende verklaring herriep. Hij zei 't doodjammer te vinden, dat vrouw Kroon hem nooit meegedeeld heeft, dat zij onder dwang van rechercheur De Jong stond. Hij heeft dit niet. kunnen vermoeden. Vrouw Kroon: U wist toch wat er gebeurde! Mr. Kroonenberg: Maar niet, dat u onder dwang van De Jong stond. Omtrent den hamer wordt door een deskundige ver klaart, dat deze niet in den handel is, en niet door den eerste den beste kan worden gemaakt. De getuige Cornelis Kroon, echtgenoot van vrouw Kroon, vertelt eveneens van de pressie, die recher cheur De Jong op hun verklaringen heeft uitgeoe fend. Ook de directeur van het Huis van Bewaring had gedreigd met te zeggen, dat hij zijn vrouw en kinderen naar den blzou helpen, als hij niet zei, dat de hamer van hem Kroon 1 was. Na nog meerdere verklaringen te hebben afgelegd, wordt rechercheur De Jong weer voorgeroepen en deze roept uit. „Voelt u niet president, dat deze menschen van A tot Z staan te liegen. (Hierdoor ontstaat algemeene beweging in de zaal en valt Kroon woedend tegen De Jong uit, zoodat de presi dent tot kalmte moet manen.) VERZOEK TOT GEVANGENNEMING VAN RECHERCHEUR DE JONG. Ondor ademlooze stilte vraagt Mr. Roobol na de onmiddellijke gevangennneming van reohercheur De Jong, met last tot instructie ter zake van vermoede- lijken meineed. De onmiddellijke gevangenneming vraagt hij, omdat hij ongelukken verwacht als straks de verdachten Klnnder en Tennissen vrijkomen, ter wijl hij ook de Kroons niet meer veilig acht als De Jong langer op vrije voeten blijft. Hij is ook bang, dat de Kroons niet opgewassen zijn tegen de machi naties van De Jong. Kroon wordt door den president gewezen op het ge wicht van den eed, maar deze volhardt in zijn ver klaring. Dan wordt de zitting voor eenigen tijd geschorst. Mr. Roobol: Onder nw schitterende leiding, mijn- heer de president, is gebleken, dat deze manschen bijna vijf jaren onschuldig hebben gezeten. Ik geloof, dat het een aangename taak vooi den proenreur- generaal zal zijn om voor deze menschen onmiddel lijke invrijheidstelling te requireeren. Mr. Bandnin: Doet u het verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling? Mr. Roobol: Ja: Mr. Den Hollander sluit er zich bi] aan. Mr. Baudnin: Ik maak geen bezwaar om aan het verzoek te voldoen. (Luid applaus). Het Hof begeeft zich hierop in raadkamer. De beslissing wordt aangehonden. Na raadkamer besliste het Hof, dat het de beslis sing wenscht aan te honden totdat alle getuigen in deze zaak gehoord zijn, want het Hof vindt het niet wenschelijk om een dergelijken ingrijpenden maat regel te nemen, zonder al het materiaal voor zich te hebben. De echtgenoote van den vermoorden seinhuiswach ter, als getuige gehoord, verklaart nog steeds te denken, dat Boxmeer de dader is. Deze persoon had een mes bij zich, dat veel leek op het mes van haar man. De beweegredenen voor den moord kan getui ge zich niet verklaren. Vijanden had haar man bij haar weten niet en van personen, die hem ver dringen wilden en zijn plaats innemen, is haar niets bekend. Uresident mr. Jolles geeft daarop aan enkele, getui gen verlof zich te verwijderen. Als hij vraagt of er nog meer heeren zijn, die weg willen, steekt ver: dachte Klunder de hand op en zegt: „Kunnen er geen bijzondere voorwaarden gesteld worden aan onze invrijheidstelling?" Pres.: 't Kan niet. Gesteld dat wij u loslaten en er kwamen bezwarende verklaringen, dan zouden wij u weer gevangennemen! Nog verschillende andere getuigen worden gehoord bet betrekking tot den hamer, maar niemand heeft dezen ooit bij de Kroons gezien. Een der getuigen, Koopman Mijnster te Sliedrecht, verklaart echter uitdrukkelijk den bewusten hamer bij de Kroons te hebben gezien, doch mr. Roobol zegt wel tien getuigen bijeen te kunnen brengen, die kunnen verklaren, dat Mijnster lichtvaardig met de waarheid omspringt. Hij is de oorzaak van alle el lende! Nog steeds worden andere getuigen gehoord om trent den hamer, doch uit hun verklaringen kan geenszins komen vast te staan, dt Kroon er de eige naar van was, terwijl sommige getuigen zelfs perti nent ontkennen er den hamer ooit gezien te hebben. De zitting wordt dan te kwart over zessen verdaagd tot heden (Zaterdag)morgen. STEEDS MEER NIEUWE GEVALLEN. Te Delft. Te Delft zijn Donderdag vier patiënten in het gast huis opgenomen. Er worden thans vüflien patiënten in het gasthuis verpleegd. Te Rijswijk. In een woning aan de Brasserskade onder Rijswijk, bij Delft, is bij zes kinderen alastrim geconstateerd Te Almelo. Te Almelo hebben zich twee gevallen van alastrim in lichten graad voorgedaan bij kinderen in hetzelfde gezin. Weer een dokter te Rotterdam aangetast. Gister zijn te Rotterdam weer twee nieuwe geval en van alastrim aangegeven. Een van de twee pa- tienten is Dr. J. Bouman. Overzicht van de alastrim-gevallen tot 1 September. Een matroos bracht de be smetting. Aan een overzicht van de alastrim-gevallen tot 1 September verstrekt door den Gemeentelijken Genees 'cundigen Dienst te Rotterdam, is het volgende ont leent: Het is gebleken, dat de besmetting hier (te Rotter dam) binnengebracht is door een matroos, die op 2-1 Mei j.1. uit Nederlandsch-Indië thuis kwam. Onder weg zou hij aan waterpokken en malaria geleden hebben. Zijn vrouw is 3 Juni ziek geworden, terw':i haar vijfjarig niet gevaccineerd dochtertje 17 Jun: werd aangetast. De overige kinderen in dit gezin die ingeënt waren, bleven verder gezond. Deze fami lie vormt dus de eerste besmettingsbron. Daarna is de infectie overgegaan naar Spangen, waar 20 Juni een man ziek werd, die ongeveer twaalf dagen tevoren in de eerst besproken familie was geweest. Zijn huis gezin vormt het uitgangspunt van de verdere uit zaaiing over dit stadsdeel en geeft aanleiding tot de epidemie in het ziekenhuis aan den Coolsingel. In deze inrichting werd n.1. 12 Juli een oningeënt doch tertje van laatstgenoemden man opgenomen; het kind overleed den volgenden dag. Een tweede kind uit ditzelfde gezin werd 15 Juli ter verpleging bin nengebracht. Het nat der Koepok-inenting. Over het nut der Koepok-inenting wordt in genoemd overzicht o.m. het volgende gezegd: het blijkt dus, dat de alastrim-lijders in de eer ste plaats zijn jonge, oningeënte kinderen; dezen vor men ongeveer een vierde deel van het totale aantal. De personen boven de dertig jaar vormen bijna de helft van het geheele aantal, terwijl de rest, dat is meer dan een vierde deel, de personen tot dertig jaar omvat. Slechts zes der geVallen waren ingeënte kinderen beneden tien jaar. DIEFSTAL VAN EEN GELDTROMMEL. Ten huize van een logementhouder uit de Prins Hendrikstraat te IJmuiden heeft een zeeman, die tij delijk in dit logement verblijf hield, een geldtrommel met ongeveer 600 gulden ontvreemd. VRAGEN VAN HET STATENLID M. DE HARTOGH. Het lid van Prov. Staten van Noordholland, dr. M. de Hartogh heeft aan Ged. Staten de volgende vragen gesteld: le. Kunnen Ged. Staten nadere inlichtingen ver strekken omtrent het in de dagbladen vermelde dra ma in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, het tweede van dien aard in betrekkelijk kort tijdsver loop? 2e. Zijn Ged. Staten bereid naar het gebeurde een ernstig onderzoek in te stellen en aan de Staten den uitslag van dat onderzoek kenbaar te maken? 3e. Zijn Ged. Staten van meening, dat maatregelen moeten worden getroffen om dergelijke gevallen te voorkomen, ten eerste in het belang van de verpleeg den en ten tweede in het belang van den goeden naam der inrichting? GOUVERNEUR FRUIJTIER NAAR NEDERLAND ONTBODEN. Het Haagsche Corr. Bureau verneemt: Aangezien het door de commissie-Hoorweg op Cura^ao ingesteld wordend onderzoek binnenkort zoo ver gevorderd .zal zijn, dat de aanwezigheid van den gouverneur daar niet meer strikt noodzakelijk is, heeft de regeering hem tot het verstrekken van nadere ophelderingen herwaarts ontboden. De gouverneur zal omstreeks 3 Oct. a.s. de reis naar Nederland aanvaarden en op zijn wensch door zijn gezin worden vergezeld. Als waarnemend gouverneur zal na het vertrek van den heer Fruijtier optreden de heer H. Schotburg, administrateur van financiën. TER BIJWONING VAN DE ZEILWEDSTRIJDEN. Naar vernomen wordt, zou het in het voornemen van H. M. de Koningin liggen om Zaterdag 21 Sep tember a.s. de zeilwedstrijden bij te wonen, welke door de Kon. Marine Jachtclub zijn uitgeschreven ter reede van Den Helder, ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van het Kon. Instituut van de Marine. Prins Hendrik zal eveneens aanwezig zijn. en op Vrijdagavond 20 September aanzitten aan het groote reunie-diner. Vrijdagmorgen zal minister Deckers het Instituut bezoeken. HET AANTAL SLACHTOFFERS MET ééN VER MEERDERD. DE LAATSTE VERMISTE GEVONDEN. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, waar hij ter verpleging was opgenomen, is de 43- jarige metaalbewerker W. Voorbeitel, die bij de ramp van de Viemeira ernstige brandwonden had opge- loopen, aan de gevolgen overleden. Het totale aantal slachtoffers bedraagt dus nu elf. De rivierpolitie heeft uit de rivier de Nieuwe Maas opgehaald het lijk van den eersten machinist van de Viemeira, den Engelschman Cyril Bone. Het is naar Crooswijk vervoerd. Thans zijn dus alle als ver mist opgegeven slachtoffers gevonden. ORIGINEEL IDEE VAN HET COMMUNISTISCHE RAADSLID VAN HOOGKERK. Bij den gemeenteraad van Hoogkerk (Gron.) is een motie ingediend door het communistische raadslid floiting, die op 15 Augustus j.1. weer uit den raad moest worden verwijderd, om te besluiten, aange zien hij, in verband met de behandeling welke hij heeft ondergaan, het bezoeken der raadsvergaderin gen levensgevaarlijk acht, bij de overheid vergun ning aan te vragen tijdens deze vergadering vuur wapenen te mogen dragen, zoolang de tegenwoordige burgemeester voorzitter blijft en voorts bij den Offi cier van Justitie te verzoeken de intrekking van de met de wet strijdige rechterlijke vervolging, tegen hem ingesteld. LIED VAN DEN DAG. Brandweer-Ambtenaar. Ged. Staten van Noord-Holland hebben nietig verklaard het besluit van den Gemeenteraad van Koog aan de Zaan, om den heer J. Gruys, brandmeester al daar, niet als raadslid toe te laten. Zij stelden daarbij tevens vast dat brand meesters geen ambtenaren zijn in den zin der wet. (Courantenbericht.) Als de Nederlandsche brandweer Nu eens ambte-narig was. Och, dan zat ons heele landje Morgen al in zak en asch. Als dan soms de rooie haan weer Plotseling eens had gekraaid Zou de brand gebeurd zijn eer men Hem den nek had omgedraaid, Als de brandklok dan zou luiden Gaat de opeprbrandweerman Eerst de troepen inspecteeren, En bekijken man voor man. Even een kwartiertje wachten Spuitgast 11 is er nog niet Even je geduld bewaren Tot... het brandje is geschied. Dan wordt er een lijst geteekend Heel de brandweer is present Ieder wordt met naam en voornaam Heel nauwkeurig opgepend. Paparassen, dikke boeken Komen er dan aan te pas Bijna zijn ze dan vergeten Dat er nog een brandje was. Leeftijd, datum van geboorte Lang en slank, gezicht ovaal Haren zwart, de neus normaal. Eind'lijk gaan ze dan aan 't blusschen Eindelijk begint het feest! Brand? Meneer, dat laatste brandje, Dat is verleden week geweest. Als de Nederlandsche brandweer Eens zoo ambtenarig was, Och dan zat ons heele landje Morgen al In zak en asch. Maar... Gedeputeerde Staten Zeiden: Neen dat is niet waar! Brandweer dat moet brandweer blijven Brandweer is geen ambtenaar! TROUBADOUR.

Schager Courant | 1929 | | pagina 20