RADIO-RUBRIEK. De Wereldreis van Dicky en Dirrekie Durf De achterbuurten van Londen. De Marokkaansche folterkooi. De bekrachtiging van den e,d. luid spreker. WARE WOORDEN. Het vruchtbare werk der „settlenjunts.1* Om jonge menschen voor den onder gang te behoeden en ze in de maat schappij vooruit te helpen. De achterbuurten van Londen zijn in den loop der eeuwen wereldberucht geworden. Reeds Dickens beschreef hen als een verzamelplaats van vuilheid, dronkenschap, van uitvaagsels en dieven, enz. De toestanden zijn langzamerhand nog verergerd, zoo dat dit gevaar nu niet alleen meer Londen zelf be dreigt, maar voor geheel Engeland een te duchten kwaad is geworden. Na den grooten wereldoorlog zijn pogingen aangewend om dit euvel te bestrijden. In het begin bleek alles tevergeefs; later evenwel is het werk met de beste resultaten bekroond geworden In Londen heerscht een groot gebrek aan hulzen, met het gevolg, dat een gezin, soms bestaande uit 8 10 menschen, samen moeten wonen in een ka mertje van 15 X 20 voet. Het eenigste huisraad, dat zoo'n gezin bezit, bestaat uit een schotel, welke tege lijk moet dienen voor wasch-, vleeschschotels en dergelijke. Uit een en ander blijkt wel, dat er een titanen-arbeid noodig was, om in deze ergerlijk- sociale toestanden eenige verbetering te brengen. Een der veelvuldig voorkomende Londensche straat beelden, naar een origlneele schets. Met dit doel stichtte men de beroemde Toynbee Hall, welke op het oogenblik gebruikt wordt als centraal administratief kantoor, en tevens als de voornaam ste ontspanningsplek dienst doet. Deze plaatsen wor den „Settlements" genoemd, en bestaan uit groote slaap-, eet-, gymnastiek- en ontspanningszalen, voorts is er nog een keuken, bijkeuken, badkamer en kan tine. De „settlements" zijn gebouwd van geld, dat door particulieren werd geschonken, en worden door rijk en gemeente gesubsidieerd. De kosten van dit gebouw bedroegen ongeveer 100.000, terwijl er ieder jaar 2.000 noodig is om het in stand te hou den. liet bestuur bestaat uit 6 gewone en 21 buiten gewone leden, die. gekozen zijn uit de vertegen woordigers van de" verschillende liefdadigheidsver- eenigingen. Het doel van de „settlements"' is: om in do behoeften van jonge menschen te voorzien; om hen, die zonder vrienden zijn, een gezellig thuis te HET MIDDEL. (11 Travaso.) Dokter, mijn man praat heel veel in zijn slaap. Wat zou daartegen te doen zijn? Probeert u eens om hem- overdag wat te laten praten.... bezorgen; om hen te redden van de slechte invloeden, welke zij opdoen in een ongeregeld en vuil huls; om hun kleeren en voedsel te verschaffen, wanneer zij in grooten nood verkeeren; om voor hen werk te zoeken, wanneer zij werkeloos zijn; om hem tot degelijke huisvaders te vormen; in het kort, om van hen goede burgers inplaats van nietsnutters te ma ken, en om hen een degelijken godsdienstigen grond slag te geven: Iedere behoeftige is welkom in de „settlement"; hij kan daar eten, drinken en slapen voor niets, zoolang tot hij werk heeft gevonden, in welk geval hij een deel van zijn inkomsten voor lo gies moet betalen. Het gemiddelde logiesgeld bedraagt 171- per persoon en per week. Hij kan genieten van alle voordeelen welke het kosthuis biedt. De ontspan ningszaal staat voor alle kinderen uit de buurt open. Het doel is om de kinderen van de straat te houden, Zij leeren er dansen, kaartspelen, biljarten, tooneel- spelen, zwemmen, teekenen, schilderen, enz. Er wor den prijzen uitgeloofd voor zindelijkheid en netheid. De slaapzalen krijgen namen, welke meestal be staan uit namen van groote helden, b.v. Nelson, Cromwell, Scot, enz., met het gevolg dat er bij de kinderen groote nationale trots wordt aangekweekt. Aan elke instelling is een persoon verbonden, die moet zorgen, dat iedere inwoner zoo spoedig moge lijk werk vindt, en die hem zoo ver mogelijk vooruit helpt, dat hij een zelfstandig bestaan kan hebben. De inwonenden moeten hun tijd zelf regelen; dit wordt gedaan om hen een eigen meening te geven en zelfstandig te doen handelen. De „settlements" heb ben reeds prachtige resultaten opgeleverd, en het plan is om de vereenigingen nog meer uit te breiden. Treurig overblijfsel van een gruwelijke straf, die de Marokkanen tot in het jaar 1917 aan dieven, moordenaars en politieke misdadigers toedienden. In het museum van Fez in Marokko is een eigen aardig voorwerp te zien, n.1. een kooi met zware ijzeren sloten en tralies. Als men dit ding zoo op het eerste oogenblik ziet, zou men denken voor een kooi te staan, die bestemd is voor het transport van wilde en zeer gevaarlijke dieren, maar aanstonds zou men dit idee verwerpen omdat men dadelijk zou opmerken dat de kooi voor dezo dieren veel te klein Het is vrijwel regel, dat bij bekrachtiging van den e d. luidspreker met een z.g. drogen gelijkrichter een hoorbare bromtoon optreedt; doze bromtoon is in meerdere of mindere mate liinderlijk. Als men het toestel uitschakelt, maar de bekrachti ging van den luidspreker „in" laat staan, mag deze zacht gonzende toon wel hoorbaar zijn. Hinderlijk moet men het echter noemen, als gedurende de ont vangst de „hum" zich op den voorgrond plaatst. Overigens is het hier weer een kwestie van gauw of niet gauw tevreden zijn met het gereproduceerde en zal de een hinderlijk noemen, wat de ander als „on hoorbaar" kwalificeert. Door eenige gevallen waarmee wij persoonlijk te maken hadden zijn wij ertoe gekomen, dit nieuwe vraagstuk nader te bezien. Wij moeten hier in de allereerste plaats opmerken, dat van het fabrikaat luidspreker ook wel een en ander afhangt. De veld- wiltkeling in den luidspreker doet n.1. dienst als smoorspoel, het aantal A.W.'s (ampère-windingen) kan dus belangrijk uiteenloopen, dus ook de waarde die deze smoorspoel voor de afvlakking heeft. Een nieuw schema voor een luidsprekerbekrachti- gingseenheid geven wij hieronder, waarbij het voor namelijk aankomt op de schakeling van den conden sator. Deze condensator wordt dus parallel gescha keld aan de magneetwikkeling en behoort minstens een capaciteit te hebben van 2000 m.f. Daar de aan- sluitklemmen van dezen condensator gepolariseerd zijn, kan men dezen niet zonder meer aansluiten. Men behoort er zeker van te zijn dat deze aanslui ting goed is. Op de eenvoudigste manier kan men dit bereiken door te letten op den stroomdoorgang. uitgaande van de droge gelijkrichtercel. Door de capaciteit van den condensator hooger te nemen, verhoogt men de kans op een betere afvlak king. Men dient echter rekening te houden met het spanningsverlies. Een eigenaardig geval deed zich onlangs met dit type luidspreker voor. Een klant beklaagde zich dat de hem geleverde e.d. luidspreker „rammelde". De retour gozonden luidspreker voldeed echter op het toestel van den leveranciei' uitstekend. Bij onderzoek ter plaatse bleek het, dat de fout te zoeken was in het toestel van den klant. De e.d. luidsprekers ge ven iedere onvolkomenheid onmiddellijk weer, wat de magnetische luidspreker niet doet. Zoodoende is het mogelijk dat de ontvangst bij gebruikmaking van een conusluidspreker van lagen prijs voldoet, maar bepaald onzuiver wordt bij toepassing van een ((veel gevoeliger) e.d. luidspreker. Een gemakkelijke controle op zuiverheid van het toestel heeft men door in den plaatkring van de eindlamp een Voltmetertje op te nemen. Als het wijzertje van den Voltmeter gedurende de ontvangst „stil" staat, zijn er geen fouten in het toestel, al thans in normale gevallen. Men doe er zijn voor deel mee. Radio op de Jaarbeurs. De lezer dient het mij te vergeven, wanneer ik mij deze keer met slechts enkele regels van deze taak kwijt. Maar het spreekwoord zegt, dat waar niet is, de keizer zijn recht verliest. En er is nu eenmaal niet. Niets „nieuws" ten minste. De radio-techniek is er. Wonderbaarlijke uitvin dingen die een algeheele revolutie in den toestel- bouw veroorzaken, zullen, zóó zij nog voor zullen komen, tot de zeldzaamheden gaan behooren. Dit jaar is het den ijverigen speurder en experimenteur niet gelukt met iets geheel nieuws te komen. De toestellen worden in- en uitwendig verfraaid. De meeste fabrikanten gaan over tot twee (of en kele meer) standaardproducten. Krachtversterkers dringen zich ook meer op den voorgrond. Nagenoeg iedere fabrikant die zichzelf respecteerte maakt ze. Radio-gramofoon, deze combinatie heeft haar be staansrecht reeds lang bewezen. Voor zalen, feestlo kalen, café's enz. worden ze al lang toegapast, al thans de electrische gramofoons, die gramofoonmu- ziek electrisch versterkt weergeven, Een kleine en handige radiogramofoon trekt de aandacht. Keurig in uitvoering, handig in gebruik en niet duur, zal dit tweelingapparaat zijn weg wel vinden. Trouwens, de verbroedering tusschen de gramofoon- en radio industrie wordt steeds inniger. Op het gebied van luidsprekers weinig nieuws. Een verbetering in de weergave over de geheele linie, en dit vooral door de conusluidsprekers, omdat de e.d. luidsprekers op dit punt bijna niet meer te verbete ren zijn. Men moet het geheim hiervan zoeken bij de nieuwe en moderne luidsprekersystemen, de vier- polige. DE EEUWIGE PROF. (En rolig half Timma.) Zoo, ben je een wees, Johanna? Is je vider gestorven voor je geboorte? Ja professor. En is je moeder .ié. Arader gestorven? is. Inderdaad is deze kooi niet voor dieren maar voor menschen bestemd en is het treurig overblijfsel n een gruwelijke straf die de Marokkanen tot in jaar 1917 aan dieven, moordenaars en politieke misdadigers toedienden. Men zette hen eenvoudig in deze vreesclijke kooi en liet hen er zoo lang in tot zij zich bereid verklaarden al hun misdrijven te bekennen. Nu zou men denken, wanneer men de kooi ziet dat het toch niet zoo vreeselijlc moet zijn om erin opgesloten te worden. Doze verblijfplaats i3 echter zoo ingericht dat degeen die er in zit, lang zamerhand in vertwijfeling geraakt. Immers een korten tijd kan hij zich in een houding erin ophou den, maar dan wil hij die houding veranderen en hij bemerkt dat dit onmogelijk is. Hij kan noch gaan zit ten, noch zijn beencn een andere houding geven. Hij kan zich niet oprichten, noch ergens tegenaan leunen, hij moet steeds in zijn in elkaar gehurkte houding blijven. Deze houding brengt niet de minste rust en hij krijgt ontzettende pijn in wervelkolom en ledematen. Zelfs de taaiste gestellen kunnen het In deze vreese- lijke kooi niet langer dan een paar dagen uithouden. Zij worden dan wel tot een bekentenis gedwongen en worden in absoluut verstijfden toestand uit het folter- werktuig gehaald. De Franscho regeering die in het eerst het gebruik van de kooi nog toestond, heeft dit in 1917 verboden, niet alleen om het gruwelijke van deze foltering, maar ook omdat het voorkwam dat onschuldigen in deze kooi werden opgesloten en door de pijnen ertoe gebracht werden misdaden te beken nen die zij nooit begaan hadden. De laatste kooi die nog gebruikt werd heeft men nu in het museum ten toongesteld en men kan niet anders dan dankbaar zijn dat zulk een folterwerktuig uit de samenleving verbannen is. MISVERSTANDEN. i S Er zijn twee perioden in het leven van den man, die een vrouw niet begrijpt. Welke dan? Die voordat hij haar trouwt en die na» dat hij haar getroirrd heeft. Het lachen is vaak een bestraffing; daardooi wreekt zich de maatschappij over de vrijheden, die men zich met haar heeft veroorloofd. o Een ongeslepen diamant is meer waard dan de fijnst geslepen keisteen; maar hij heeft een kenner noodig. Evenals pillen, behoort meestal goede raad vex'- guld te worden. Vroomheid is geen wonderboom, die in één nacht opgroeit; de hitte van één dag zal haar ook niet doen sterven. Maar de weg b 1 ij f1 niet zoo mooi vlak. Hij klimt uit het dal boven op de bergen. Weet jullie nog niet hoe hij dat doet? Bekijk het plaatje dan maar. Zoo'n weg, die tegen een stellen bergmuur op moet klimmen, is net een kurketrekker. Hij maakt eerst een heel wijde boog, die langzaam oploopt Daarmee kom je op de eerste verdieping. Als je daar bent zie je het begin van den weg recht onder je voetjes. Als je tenminste niet duizelig wordt. Nu, en zoo gaat het door. Boven de eerste boog komt een tweede en een derde. Soms zijn er wel zes boven mekaar. Dat is natuurlijk, zoo alles bij elkaar een leelijke omweg. Kilometers lang draai Je in het rond, of je „de boom die wordt hoe langer hoe dikker" speelde Soms moet je een uur loopen zonder dat Je een meter verder gekomen bent, alleen twee- of driehonderd meter hooger. Daarom hebben de menschen, die in de buurt wonen, paadjes aangelegd tegen den bergwand. Die gaan haast recht naar boven, zonder kurketrekkers. Een voetganger met dikke zolen, waar spijkers uitsteken, en met een bergstok, kan zulke paadjes wel beklimmen, maar met een fiets, een auto of een motorfiets behoef je het niet te probeeren. Dan lig je met je voertuig dadelijk ln scherven. Nu, op dien mooien kurketrekker van een weg zal de wedstrijd tusschen Simon, Ludovicus, Dicky, Dirrekie en Gerrit worden beslist. Broeders en zusters, houdt mijn pet vast! En let er op, hoe dat afloopt! Daar komt Simon Swaantjesjager aan. Uit den weg alstublieft... Wat gaat dat razend snel. De motor snort als een heele zwerm bijen. Gelukkig maar dat er geen menschen op den bergweg zijn. Anders liepen ze alle kans, overreden te worden. Dat gaat zwaar, denkt Simon. En ik moet uitkijken ook. Als je hier van de trap valt ben je zeker "veel te gauw beneden. Daar komt Ludovicus Lenigheid aansnorren op zijn motot- fiets. Het ding ratelt, stottert, gorgelt, spat, proest, snort, trilt en klapt of het aanleg heeft om uit mekaar te springen. Maar Ludovicus houdt vol. Hij weet dat de zware auto van Simon niet zoo hard kan loopen op een stijgenden weg. Dus heeft hij een mooie kans om den boef hier te pakken te krijgen. En die kans laat hij zich niet ontglippen. Nog even volhouden, denkt hij, en de zaak is voor den bakker. Nog twee of drie bochtjes om en ik heb hem, den schavuit... Mij zal hii niet ontsnappen. Dat is me nog nooit gebeurd... En het zal me niet gebeuren ook, pot vol blommen...

Schager Courant | 1929 | | pagina 22