Binnenlandsch Nieuws. Groote fabrieksbrand te Landsmeer. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ Einde van de staking te Zaandam. De Leidsche adjudant en de Leerplicht. Gemengd Nieuws. Dreigende orkaan boven de Westkust van de Vereen. Staten. Groote brand in Hongarije. 9.20 ROME (441) Concert 9.50 BERN (403) Concert. 10.15 DAVENTRY (479) Concert en dansmuziek. 10.20 DAVENTRY (1553) Concert 10.30 MOTALA (1348) Concert. 10.35 KALUNDBORG (1153) Concert 10.40 PRAAG (487) Gramofoonplaten. 10.50 KONINGSBERGEN (276) Concert 10.50 HAMBURG (372) Concert. 10.50 BERLIJN (418) Dansmuziek. 11,05 WARSCHAU (1411) Populair concert. 11.20 DAVENTRY (1553) Dansmuziek. 11.20 TURIJN (274) Dansmuziek. TIMMERFABRIEK IN DE ASCH GELEGD. Belangrijke schade aangericht. Donderdag in den vroegen morgen heeft een hevige brand de stoom timmerfabriek van de N.V. v.h. Wes- tenborg en Co., te Landsmeer in de asch gelegd. Het zal ongeveer half zeven zijn geweest toen de stoker in de fabriek kwam om zijn werk te beginnen en bemerkte dat er brand was in de nabijheid van het electrische schakelbord. Hij maakte onmiddellijk alarm, maar toen de Landsmeersche brandweer ter plaatse verscheen, stond het geheele houten fabrieks gebouw reeds in lichte laaie. De woonhuizen in de nabijheid werden ernstig bedreigd en hier en daar be gonnen de huizen reeds te branden. Met groote krachtsinspanning wist de brandweer deze perceelen tegen het vuur te beschermen. De burgemeester de heer C. P. van der Sluijs, zag den toestand ernstig in en riep de hulp in van dè Amsterdamsche brandweer, die onmiddellijk met een motorspuit uitrukte. Toen deze na eenigen tijd arri veerde, was het fabrieksgebouw, dat een oopervlakte heeft van circa 40 bij 80 meter, reeds verloren. Op het uitgestrekte terrein stonden echter nog vele houtloodsen, waarvan er reeds een paar brandden. Met behulp van drie slangen, die door de Amster damsche brandweer werden uitgelegd, kon hetgeen nog niet door het vuur was aangetast, beho den blij ven. De schade is intusschen zeer belangrijk. Het fabrieksgebouw met een groot aantal machine rieën voor houtbewerking ging geheel verloi Voorts werden een bergplaats voor triplex en een opslag plaats voor deuren een prooi der vlammen. Het ketelhuis en de droogplaats zoomede eenige loodsen, waar een groote hoeveelheid hout was opge- GOED ZOO. Deze week mag ik deze landbouwkroniek niet aan vangen, dan nadat ik eerst een woord van erkente lijkheid heb uitgesproken aan het adres van die ouders, welke hun jongens naar de landbouwwinter- school stuurden. We konden ditmaal beginnen met een klasse van 25 leerlingen, een behoorlijk aantal alzoo. We hopen nu, dat er tusschen school en huis een vertrouwelijken band zal ontstaan en dat èn rle leerlingen èn de ouders veel genoegen zullen hebben aan en veel voordeel zullen mogen boeken van het onderwijs, dat aan deze mooie landbouwinstellinig wordt gegeven. Nu flink aanpakken jongens, van meet af aan! Genoegens en pretjes een tijdje tot een minimum reduceeren en eerst aan de schoolzaken denken. Dat moet nu een poosje hoofdzaak zijn Ik twijfel er dan niet aan of bij U en de H.II. Leeraren zal dan de juiste stemminig aanwezig blijven om het onderwijs zoo vruchtdragend mogelijk te geven en te volgen. Daarnaar gestreefd aan beide kanten! Wij zijn dankbaar, zeg ik, maar nog niet voldaan. Hadden er nog niet meer jongelui kunnen komen? Ik geloof van wel. Ik ken er tenminste nog genoeg, die ervoor in aanmerking komen. Laten deze thuis blijvers nu eens geregeld gaan praten met jongelui, die de school bezoeken. Zij zullen dan ervaren, dat ook hun plaats op de schoolbanken moest zijn, wil len zij in het latere leven niet in bekwaamheid te kort schieten. Nu dus 25 jongens, het volgend jaar 52. Daar moet het heen. Ziet eens naar Friesland, waar men in Leeuwarden al jaren met dubbelklassen werkt. Wat daar kon. moet hier ook mogelijk zijn Maar deze moot snijden wij later nog wel eens aan. Op dit oogenblik, bij den aanvang van het schooljaar, welkom jongelui, van harte welkom; leerzame en aangename schooldagen worden U toegewenscht. En aan U ouders nogmaals een woord van hulde voor Uw kloek besluit in deze. V. HOE STAAT HET MET DE VEEVOEDE- RING IN DEN AANSTAANDEN WINTER? Ziedaar, een vraag, die vele veehouders zich al wel zullen hebben gesteld en geen wonder ook. Als ge volg van de groote droogte, ik mag wel zeggen ge durende den geheelen zomer, is er op vele plaatsen te kort hooi gegroeid. De kale weiden in den natijd lieten ook niet toe om wat nagras in te kuilen, niets van dat alles, ja op verscheidene plaatsen zag ik reeds het hooi naar de koeien in de weide brengen. Waar moet dat van den winter op uitloopen. Wat minder koeien houden ziedaar een oplos sing. Als allen aldus handelen zal de markt in No vember overvoerd worden met mager vee, dat zeer zeker dan ook niet te hoog in prijs zal zijn. Op die manier kan men het eerste verlies nemen, en dan is men van de zaak af. Welke koeien het eerst voor verkoop in aanmerking komen. Wel de minderwaar dige natuurlijk. In het mij toegezonden verslag van de Coöperatieve Zuivelfabriek „De Eensgezindheid" te St. Maartensbrug, op welk verslag ik later nog wel eens terug hoop te komen, lee6 ik dat de heer J. Kraakman in het bezit is van een beestje: Betje ge- hectcn, die na het 7de kalf geworpen te hebben in 324 melkdagen 6742 K.G. melk met 3,49 vet of 255 K.G. botervet produceerde. Zwartpoot daarentegen vangaf na het 4e kalf in 292 dagen 2686 K.G. melk met 2.83 vet of 81 K.G. boter. Zie, voor hem die aan een controlevereeniging verbonden is, is de quaestie spoedig opgelost. De laatste koe had toch zeker al lang de laan uit moeten zijn. Veel hooi of weinig hooi, weg met zulke dieren. Die kostgan gers brengen vast geen winst aan. De laan uit, zoo spoedig mogelijk. Zij zijn hun plaats op stal niet waard Kraakman, gefeliciteert met je beestje hoor. t Is een beste. Doch om nu weer op ons a propos terug te komen: Bij veelal te kort hooi komt nog, dat bijna alle voe dermiddelen schreeuwend duur zijn. Eiwitrijke krachtvoeders zijn haast niet meer te betalen, hooi en stroo zijn eveneens erg duur, bieten van hetzelfde Alleen de prijzen van gerst en mais blijven nog al constant. Willen wij over deze prijzen eens wat voort- praten, geachte lezer, 't Is er nu wel den tijd voor. Welnu dan, even aandachtig het volgende lezen. We koopen voedermiddelen om een tekort aan zet- moelachtige producten en aan eiwitstoffen aan te vullen. Maismeel nu heeft een zetmeelwaarde van 81.5 en een verteerbaar eiwit van 7 per 100 K.G. Gerstemeel bevat6.6 verteerbaar eiwit en heeft een zetmeelwaarde van 72. Mais en gerst kosten momen teel 10.70 gld. per 100 K.G. Vergelijken wij deze gehal tes en prijzen met die van consumptie-aardappels, dan blijkt het dat 400 K.G. aardappels 78.8 K.G. zet meel en 6.4 K.G. ruw eiwit bevatten, dus in waarde overeenkomen met gerst en mais. Doch 409 K.G. aardappelen koopt men voor 4 X f2.15 f6.60, das ruim twee galden goedkooper. Hoe staat het in dit opzicht met suikerbieten. Deze hebben een Z.W. van 15.8 en bevatten 0.9 verteer baar ruw eiwit per 100 K.G. Nemen we dus hiervan 500 K.G., idan hebben we een zetmeelwaarde van 79 en een verteerbaar eiwit van 4.5 De hoeveelheid eiwit blijft dus iets lager dan bij 100 K.G. graanraeel, terwijl de zetmeelwaarde ongeveer even hoog is. Re kent men nog iets voor de gunstige dieetische wer king van suikerbieten, dan mogen we 500 K.G. sui kerbieten in voederwaarde ook gelijk stellen met 100 K.G. graanmeel, En 500 K.G. suikerbieten kosten, zeg 9 gld. 100 K.G. graanmeel f 10.75. Ock suikerbieten zijn veel goedkooper in verhou ding tot hun voederwaarde dan graanmeel. We gaan verder met onze vergelijking; doch voor het gemak plaatsen wij nu eenige voederartikelen onder elkaar en wel als volgt: Eiwitvrije Z.W. Vert. Eiwit Z.W. 100 K.G. aardappelen 19.7 1,6 21,3 100 K.G. bieten 15,8 0,9 16.7 100 K.G. mais 81,5 7.1 88,6 100 K.G. gerst 72,0 6,6 78,6 100 K.G. hooi 36,2 7,4 43,6 1 K.G. eiwitvrije zetmeelwaarde kost dus in aard appelen f2.15:21,3 ruim 10 cent. In maismeel f 10.70: 88,6 ruim 12 cent. In gerstemeel f 10.70:78,6 ongeveer 13.5 cent. In hooi f6.80:43,6 ruim 15y2 cent. In haverstroo ruim 15y2 cent. In roggestroo ruim 22 cent. In gerstestroo ruim 23 cent. Laat ik maar ophouden, want do voederartikelen in dit lijstje worden gestadig duurder per eenheid. Laat ik maar terugkeeren tot de allergoedkoopste; dus tot de aardappels. Dit is een landbouwproduct, dat zéér waarschijnlijk goedkoop zal blijven en veeboeren die tekort hooi of stroo hebben, zullen goed doen hier hun aandacht aan te wijden. Aardappelen bestaan voor een zeer groot deel uit water. Het vochtgehalte ligt tusschen 74 en 83 Voor een voederartikel dat dagelijks in groote kwan- tums zal worden gevoerd is dit watergehalte wel wat groot, vandaar dat men er hooi of liever nog stroo niet geheel bij kan missen. Stroo toch gaat om zijn stoppende werking, de meer of minder afdrijvende werking der aardappels tegen. Verder dient men niet te vergeten dat aardappelen heel weinig eiwitten bevatten. De waarde wordt in hoofdzaak gevormd door het aanwezige zetmeel. Nu zal dit bij de aardappelen die afgeloopen zomer zijn gegroeid, door het vele mooie weer wel aan den hoo- gen kant zijn, dus meer dan 19.7 zooals Starings Almanak dit aangeeft. Aardappelen staan bij de veeboeren min of meer ón der verdenking, dat zij nadeelig inwerken op den gezondheidstoestand der dieren. Diarrhee, trommel zucht en koliek kunnen inderdaad ontstaan door het voeren van aardappelen. Doch wanneer men matige giften uitreikt en bovendien zorg draagt voor genoeg droogvoer, dan heeft men weinig te vreezen. In het bijzonder is juist rundvee weinig gevoelig voor de nadeelen van het voeren van rauwe aardappelen en kan men aan een koe van 500 K.G. levend gewicht wel 12.5 K.G. tot 20 K.G. aardappelen per. dag volgens Kell- ner geven. Laten wij echter zoo ver maar niet gaan en niet meer geven dan 10 K.G. per dag, dan is zeker geen gevaar voo rde gezondheid te duchten. Weet ge, geachte lezer waarom ik zoo lang stil Sta bij het voeren van aardappels aanstaande winter. Men kan zoodoende veel hooi en stroo besparen, want het is mogelijk om van aardappels en wat krachtvoer er bij zoogenaamd kunsthooi te maken De lezer zal de beteeke'nis van dit woord wel snappen. Let eens op: Dr.stof Eiwit Zetmeelw. 20 K.G. aardappels 5.20 0.18 4.10 10 K.G. haverstroo 8.57 0.1 1.6 2y2 K.G. sojameel 2.182 0.892 1.895 5 K.G. maismeel 4.35 0.330 4.075 37x/2 K.G. samen 20.302 1.502 11.670 Gemiddeld procent 54,1 4 31,1 Als men dus 20 K.G. aardappels, 10 K.G. haverstroo, V/% K.G. sojameel en 5 K.G. mais voert, heeft men een gemengd voer van 4 verteerbaar zuiver eiwit en een zetmeelwaarde van 31.1. Wat de zetmeelwaarde betreft, komt dit nauwkeurig met gemiddeld hooi overeen. Het gehalte aan eiwit is iets hooger (4 te gen 3.8 in gemiddeld hooi). Als men dus voert 8 aardappels op 4 stroo, op 1 sojameel en 2 maismeel, gaat het niet verkeerd. Wat is nu de prijs van dit kunstmatige hooi. Aard appels 2y2 cent per K.G., haverstroo f 38 de 1000 K.G., sojameel f 16 de 100 K.G. en maismeel f 11.20 de 100 K.G. De aardappelprijs a 2x/2 cent do K.G. moge naar sommiger mcening wat laag zijn, men moet er bij denken dat alles wat het veld oplevert als veevoeder, dienst kan doen. Het behoeft in geen geval consump- tiewaar te wezen. Voor het kunsthooi krijgen wij dus onderstaande berekening: 20 K.G. aardappels a 2Vfc cent 50 ct, 10 K.G. haverstroo a 3.8 cent' 38 ct. 2l/2 K.G. sojameel a 16 cent 40 ct. 5 K.G. maismeel a 11.2 cent 56 ct. Samen 37y> K.G. f 1.84 37.5 K.G. van dit denkbeeldige hooi kost dus f 1.84. of per K.G. 4.9 cent. Ik geloof wel niet dat ergens hooi van 4.9 cent de K.G. of iets minder dan 2x/2 cent per pond te krijgen zal zijn. Wanneer wij dus een veehouder hebben met tame lijk gebrek aan hooi, dan zou die aan zijn dieren kun nen uitreiken 4 K.G. aardappels, 2 K.G. haverstroo, y> K.G. sojameel en 1 K.G. maismeel. Hij had dan als grondslag voor zijn rantsoen reeds evenveel voeder waarde aangebracht, als door de uitreiking van 7 K.G. hooi. Wanneer hij uit eigen voorraad nu nog IY2 K.G. werkelijk hooi aan kan toevoegen, dan zou voor een koe van 500 K.G. met een melkgift van 10 L. al een aardige grondslag zijn gelegd voor het droge stofgehalte. Door toevoeging van een sojakoek zou het geheele rantsoen voor een melkgift van 10 L. per dag, aldus luiden: w. K.G. kunsthooi /2 K.G. werkelijk hooi 1 K.G. soja Eiwit Zetmeelw. 0.30 2.332 0.285 2.325 0.357 0.758 0.942 5.395 Volgens de Kellnersche normen is noodig 0.9 K.G. eiwit en 5.7 K.G. zetmeelwaarde. Aangezien men het stroo niet precies behoeft af te wegen, kan men de dieren daarvan gerust iets meer voorleggen. Daar door zal het droge stofgehalte en tegelijk de zetmeel waarde nog eenigszins kunnen worden opgevoerd. De kosten van dit rantsoen bedragen: 36.75 ct. 4- 48 ct. 16 ct. 101 ct. per dag. Ook in tijden van schaarsch- te moet men zich kunnen redden. Dat is vooraecl van landbouwkcnnis. S. V. slagen, konden behouden worden. Hoe groot de schade was kan niet bij benadering worden opgegeven. Waarschijnlijk ook groote schade voor de eendenbroeierijen. Te ongeveer 10 uur kon de motorspuit van de Am sterdamsche brandweer weer naar de stad terugkee ren. De schade voor Landsmeer is wellicht no«- grooter dan men op het oogenblik kan nagaan. In deze gemeente zijn groote eendenbroeierijen. waar door middel van broedmachines de eieren wor den uitgebroed. De brand is oorzaak geweest, dat de electrische stroom die de broedmachines op temperatuur houdt, wordt uitgeschakeld. Landsmeer is daardoor oen paar uur zonder stroom geweest en de broedmachines zijn gedurende dien tijd niet op temperatuur gehouden. Ongeveer vijftig werklieden waren aan db fabriek werkzaam. OVER ENKELE DAGEN HERVATTING VAN HET WERK? 30 September of 7 October. Donderdagmorgen heeft het bestuur van de boot- werkersvereeniging Eensgezindheid, verslag uitge bracht aan de ledenvergadering, omtrent de gevoerde onderhandelingen met de Scheepvaartvereoniging Noord. De vergadering heeft de daar getroffen over eenkomsten bekrachtigd, waardoor een einue is ge komen aan het sinds een half jaar bestaande conflict in het Zaansche houtbedrijf. Nieuwe moeilijkheid bij de liquidatie van het conflict. Aanvankelijk was op de hier bovengemelde vergade ring besloten het werk op 7 October a.s. te hervatten d..ar de bootwerkers wenschen dat eerst alle werk willigen (Spakenburgers) naar hun woonplaats zul len zijn teruggekeerd. Door dit besluit is een nieuwe moeilijkheid in de afwikkeling van het conflict ontstaan, daar de sta kende houtwerkers de door den Bond van ./erkgevers in het Houtbedrijf gestelde voorwaarden hebben aan vaard; waarbij was bepaald dat de werkgevers hun toezegging slechts gestand kunnen doen, indien het werkelijk uiterlijk op 30 September a.s. is hervat In den loop van den middag hebben Donderdag de hoofdbestuurders der organisaties over deze aange legenheid èen conferentie gehad met het da„elijksch bestuur van den Bond van Werkgevers in het hout bedrijf. In de daarop gehouden bestuursvergadering van de organisaties, waarbij de heer De Groot, van de R.K. organisatie aanwezig was, is besloten de ledenverga deringen van de stakers te doen uitmaken of :ij op 30 September dan wel op 7 October a.s. het wérk zullen hervatten. De Centrale Bond van Transportarbeiders en de Federatie, hebben direct na de door de besturen ge nomen beslissing een vergadering gehoude.i, terwijl de confessioneelen vandaag hierover zullen stemmen. De uitslag van do door de Federatie en den Centr. Bond gehouden stemming zal niet bekend worden ge maakt, vooraleer de R. K. en Chr. over dit ount heb ben beraadslaagd en gestemd. Ieder verstandig rooker Heeft G0MARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. EEN TEGENVALLER. Bij de verloting voor een volksgebouw te Sappemeer. met twee paarden als hoofdprijs, bleek, toen reeds een groot aantal prijzen, w.o. de hoofdprijs, waren uitgeloot, dat men van twee bussen de verkeerde had genomen, zoodat opnieuw moest worden begonnen. De eerste prijswinnaar had reeds telegrafisch bericht ontvangen. STAKING AAN DE COKESFABRISK TE SLUISKIL. 450 man loggen den arbeid neer. Donderdagochtend is aan de cokesfabriek te Sluis kil de staking ingegaan. Van de ongeveer 450 arbei ders is slechts één oude man de fabriek binnenge gaan. Naar vernomen wordt is een 40-tal Belgen uit het Walenland in Sluiskil gearriveerd en in de fabriek ondergebracht om het allernoodzakelijkst werk te doen. „HET NAAR SCHOOL ZENDEN DER KINDEREN IN STRIJD MET GODS GEBODEN." Aanleiding tot ontzetting uit de onderlijke macht? Zooals men zich herinneren zal heeft voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch en in hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage eenige malen terecht gestaan een adjudant-onderoffi cier uit Leiden, die wegens overtreding van de Leer plichtwet werd veroordeeld tot verschillende geld boeten. Deze militair wenschte zijn kinderen niet naar school te zenden, omdat zulks naar zijn opvatting in strijd zou zijn met Gods geboden. In verband hiermede had de advocaat-fiscaal reeds het vorig jaar bij den Voogdijraad te Leiden aang°- drongen, om de kinderen van den adjudant aan diens ouderijke macht te onttrekken. De Voogdijraad vond daartoe evenwel geen aanleiding, omdat z.i. hier niet van „verwaarloozing" sprake zou zijn. Thans heeft de officier van justitie bij de Haagsche rechtbank de zaak ambtshalve in onderzoek genomen, om te overwegen of er aanleiding bestaat, dat hier door de rechterlijke macht wordt ingegrepen in het be lang der kinderen, die tot dusver in het geheel geen onderwijs hebben genoten, doch volgens dei. wil van den vader de dagen met spelen moeten doorbrengen. FLORIDA IN REP EN ROER. V.D. verneemt d.d. 26 September uit New York: Geheel Oost-Florida is door de aankondiging van het meteorologisch instituut over het naderen van een or kaan van de Bahama's in opschudding gebracht. Uit gebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Het meteorologisch instituut houdt de autoriteiten voortdurend op de hoogte van denweerstoestand. Men verwacht dat de orkaan bij Miami het land bereiken zal. Talrijke plaatsen en nederzettingen in deze streek zijn reeds ontruimd. Vrouwen en kinderen worden in de stad ondergebracht. Slechts de mannen blijven ter plaatse om maatregelen tegen den naderenden storm te nemen. Overal worden de vensters en deuren der huizen met planken gedekt. Op vele plaatsen zijn red dingsstations ingericht. De Amerikaansche meteorologische instellingen zijn niet in staat de sterkte van den orkaan met zeker heid vast te stellen, zoodat nog steeds gehoopt wordt, dat de storm niet de ergste vormen zal aannemen. Uit een Reuter-telegram uit New-York blijkt, dat tengevolge van den orkaan, die in den Bahama-archi- pcl is losgebarsten, het Britscho s.s.,JDomira" gestrand is bij het eiland Abaco en herhaaldelijk noodseinen uitzendt, daar de equipage van 30 man in grooten nood verkeert Volgens de bladen is het scheepvaartverkeer tus schen Cuba en Florida totaal gestremd door den or kaan. TALRIJKE HUIZEN VERNIELD. DRIE DOODEN. Een Wolff-telegram uit Boedapest meldt d.d. 20 dezer: In de gemeente Szcntpeterfa, in het comitaar Eisen- burg, dicht aan de grens van Burgernland, geraakte Woensdagmiddag een huur in brand. Bij den heerschenden wind greep de brand zeer snel om zich heen. Tot middernacht waren 80 woonhuizen en nevenge bouwen in asch gelegd. Twee kinderen en een oude vrouw vonden den dood in do vlammen. Ter bestrijding van den brand werd uit Stoinaman- ger een compagnie militairen door de brandweer der stad gezonden. Aan het blusschingswerk, dat door watergebrek zeer bemoeilijkt werd, namen ook de brandweren uit 20 gemeenten deel. Te middernacht was het nog niet gelukt den brand meester te worden. BANDIETENSTREEK IN MEXICO. Omnibuspassagiers tot op het hemd uitgekleed. Reuter meldt uit Mexico: Roovers hielden te Amozec een omnibus aan en schoten op de passagiers, van wie zij er een doodden en een verwondden. Zij schudden de andere reizigers uit, namen hun zelfs hun kleeren af en lieten hen naakt op den weg achter. EEN WAKKERE DOMINEESJUFFER. Met een draaiorgel er op uitgetrokken om geld in ie zamelen. De vrouw van een predikant te Liverpool heeft een origineel idee in practijk gebracht. De kerkelijke school had geld noodig om te kunnen voldoen aan de eischen van het schooltoezicht en dus is zij er met een draaiorgel, door een pony getrokken, op uit ge gaan en hoopt zij zoo de benoódigde 800 pond sterling bijeen te krijgen. Moet de vrouw, volgens bijbelsch voorschrift, al zwijgen in de gemeente, op straat mag zij gerust or- geldraaien, vooral met zulk een goede intentie. DE ONTRUIMING VAN DE TWEEDE ZONE. Op 1 December a.s. alles weer weg. Naar de bladen vernemen zijn Frankrijk, Engeland en België overeengekomen, de ontruiming van de tweede zone (het bruggehoofd van Koblentz) in twee étappes uit te voeren. Eerst komt het oorlogsmate riaal aan de beurt en men verwacht dat het vervoer daarvan op 15 October zijn beslag zal hebben gekre gen. Daarop volgt het vertrek der manschappen, zoo dat tegen 30 November de ontruiming zal zijn ge ëindigd. Op 1 December zal dus de geheele zone vrij zijn van de bezetting. GROOTE DORPSBRAND IN GALICIë. 55 boerenhoeven in de asch gelegd. Naar uit Lemberg wordt gemeld, is hel dorp Opluko in Galicië door een enormen brand bijna geheel in de asch gelegd, terwijl het grootste deel der inwo ners naar de naburige jaarmarkt was. In totaal zijn 55 boerenhoven met alle bijgebouwen een prooi der vlammen geworden, waarbij ongeveer 300 personen hun woning en have verloren. De scha de beloopt meer dan 500.000 Mk. TRAMBOTSING TE LODZ. Elf gekwetsten. Te Lodz zijn op de Petrikanerstraat twee traras met elkaar in botsing gekomen. Elf personen hebben daarbij kwetsuren opgeloopen. INGEMETSELDE GRANAAT ONTPLOFT. 4 dooden, 7 gewonden. Wolff meldt uit Moskou: Bij het afbreken van den klokketoren der kathe draal van Jaraslaw ontplofte een in een muur inge metselde granaat, waarbij 4 arbeiders gedood, 3 zwaar en 4 licht gewond werden. EEN „POOTIGE" JUFFROUW. Twee vechtende mijnwerkers opgepakt. Te Polesworth (Warwickshire) waren twee mijn werkers aan het vechten, vlak voor den politiepost aldaar, terwijl de dienstdoende politie-sergeant Ren- netf afwezig was. De vrouw van den politieman bedacht zich ech ter geen oogenblik, pakte de kerels in hun kraag en wist ze in letterlijken zin „in de wacht te sleepen'' en op te sluiten. De kranige juffrouw had een complimentje van de autoriteiten in ontvangst te nemen. BOOTONGELUK IN BRITSCH-INDI6. Reuter meldt uit Karachi: Door het omslaan van een te zwaar beladen boot zijn vijf menschenlevens verloren gegaan. De boot vervoerde een aantal personen uit de door cholera geteisterde stad Kandiaro (Zuid). INSTORTING IN EEN BELGISCHE MIJN. 5 arbeiders bedolven. Uit Winterslag wordt bericht, dat aldaar vijf ar beiders door de instorting van een steenkolenmijn werden bedolven. Het reddingswerk is in vollen gang. EEN GOED TEEKEN DES VREDES. Overtollige wapenen te koop aangeboden. Het Fransche ministerie van oorlog deelt mede over te gaan tot den publieken verkoop van overtol lige wapenen en munitie, nl. 35.000 geweren en kara bijnen, 40.000 bajonetten, en 18.000.000 patronen. JAPANSCH OUD-MINISTER VOOR DEN RECHTER GEDAAGD. Corruptie gepleegd. De oud-minister van spoorwegen Ogawa, de voor naamste vertrouwensman van baron Tanaka, werd voor den procureur van het Hof gedaagd, teneinde een verhoor te ondergaan betreffende verschillende beschuldigingen wegens corruptie. Volgens de bladen werd Ogawa beschuldig^ 6.000.000 Yen te hebben aangenomen. De beschuldigin gen, tegen hem ingebracht, schijnen invloed te zullen uitoefenen op de algemeens verkiezingen, die begin 1930 zullen plaats vinden, vooral daar Ogawa de voornaamste organisateur der politiek van de Seiyukai of partij eler oppositie is.

Schager Courant | 1929 | | pagina 10