Raad Oude Niedorp. KRONIEK VERMAKELIJKE door DIRK DUYVEL Junior. Opper-Kafferstein Binnenlandsch Nieuws. Felle fabrieksbrand te Haarlem. Plotseling krankzinnig geworden. De moord te Den Haag. Twee meisjes onder een vrachtauto. VAN Groot Gortbuikenburg, Hoofdstad van Openbare vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp op Donderdag 26 September 1929. Aanwezig zijn de leden: J. Bakker Jz., D. Kriller, G. Liefhebber, J. Ligthart, Th. Tromp, J. Wit en J. van Zoonen. Voorzitter: B. J. F. Meijer, burgemeester. De Voorzitter heet de leden welkom en opent de vergadering. De notulen der vergadering van 28 Augustus j.1. worden onveranderd vastgesteld. I. Ingekomen stukken: a. Verslag van het Provinciaal Waterleidingbedrijf over 1928. b. Verslag van de Commissie tot voorlichting bij de beroepskeuze te Den Helder over 1928. c. Kantschrijven van Ged. Staten d.d .4 Septem ber j.1., no. 128, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 28 Augustus j.1. tot onderhandsche aanbesteding van het na uitbreken der klinkerbestra ting aanbrengen van een gewalste deklaag van teer- porfier op een gewalste puinfundeering op eene ge deelte van den Oude Niedorperweg. d. Schrijven van de commissies uit de gemeente raden tot het voeren van actie tegen de door Ged. Staten voorgestelde salarisregeling voor Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers betreffende de voorgestelde jaarweddenverbeteringen. VI. Achtung, mclne liebenswurdige Damen und Herrn von die Sjager Courant, Letste neues aus das schone Grossgortboikenboer gerland Het is met diep leedwezen, geliefden, dat ik deze week mijn Komische Kroniek zoo tragisch moet inzetten en mijn vroolijke ouverture moet doen klinken op de droeve melodie van Chopins doodenmarsch. Zoo gaat Jantje naar den bliksem toe, und so weiter. Maar helaas, het valt niet te verbloemen, er is poepe- rette geraakt aan den knikker van mijn beste vrienden de eerste Meivierlingen en leden van de club der rooie tulpen in Groot Gortbuikenburg! In de landelijke boezem der partij schijnt de adder der tweespalt lichtelijk te knagen en het doet mij innig leed dat ik die kloeke strijders voor de rechten van den mensch van Opperkafferstein, Groot-Gortbuikenburg en Kort-Turfland met deernis moet toeroepen: Tu quogo 3mtus ook gij Brutus! Danton Oostergraf met zijn secretaris generaal Ca- mille Desmoulins Gerrit Turf en dezelfs geestelijk saamhorigen hebben het stof van hun sandalen geklopt aan de poorten van de politieke arena. Ze hebben hun lendenen omgord, hun aangelaat bedekt met de slip van hun regenmantel en hebben het veld vrijgelaten aan Robes Pierre Bromsema en zijn trawanten en zul len zich nu voor de wintermaanden gaan trainen in kienen en pandoeren om de winteravonden door te ko men. Het is zeer Jammer, vooral voor den arbeider, die zich vast moet klemmen aan zijn vertrouwensmannen, dat hij nu zulke steunpilaren moet missen in de volksver tegenwoordiging. De 8 piek presentiegeld wil ik buiten bespreking laten. De mammon telt niet mee nicht wahr? Want vaststaat, dat Danton Jan Oostergraf, 'n man netjes putter is in de rooie beweging! Hij paast scherpte van verstand aan de gave der welsprekendheid en zal ving des woords. Leg hem den bijbel voor of de geloosartikelen van Marx en hij zal Je onfeilbaar van je stommiteiten over tuigen. Ook voor Musolini Kusteros, de bulhond der anti poden van de Rooie tulpendragers en 1 Meidansers, de geduchte tegenspeler op het politieke roulettebord: Rouge et noir, 'n hazardspelletje, waar voor de zedige Donner zelfs geen politioneel stokje kan steken, heeft door het vertrek van Danton J. O. een gevoelig verlies geleden! Wat zal er, zoo vragen wij met groote verslagenheid, nog overblijven van de pittige bekgevechten, die van deze twee edelachtbare standwerkers op de politieke za- turdagavondmarkt onverdroten uitgingen? Die raads- debatten, die heerlijke vroede vaderenheibel was een genot en een ontspanning, die nooit verveelde en 'n reclame voor de Spaansche oliekokerij, waarbij zelfs de yereeniging voor Vreemdelingenverkeer met z'n waag- toren, 'n korsje Edammerkaas en nagemaakte boere- knotjes wel naar de W.C. kon verhuizen. En al die attracties, die boeiende krantenverslagen en Hoofdredactioneele overzichten in de Grootgortbuiken- burgers aanspreker en Opperkaffersteijner zielbescher- mer zullen grootendeels verdwijnen of zóó verwater en melkt worden, dat er geen sjeu meer in geproefd kan worden. Want al mag Robespiere Bromsema zich ook nog zoo uit den naad oreeren, hij zal nooit Jan O. bereiken wat zijn partijgenoot Danton Jan O. op de proppen kon brengen, als h(j Mussolinl met zijn Gregonus de Groote steek- en slakkepikker of de lachende Cavelier Grebseel, blazende op zijn politiek mondorgeltje, voor zijn degen- punt kreeg. 't Is jammer, eeuwig jammer, om de pret zoo te be derven, allemaal alweer omdat nog altijd het klassieke woord waar is: Toen God de mensch schiep, kwam er ruzie! Ja, het huilen zou me waarlijk nader komen dan het lachen en dus vlieg ik liever naar de vroolijker spheeren van biefstuk, kalfspooten, snertkluiven, huts pot, ratjetoe en boerekoolprak, waarmee de Landbouw- feestcn me Wijd hebben gemaakt Je moet in aanmerking nemen, beminde christenen, dat ik altijd het eerste en liefst de culinarische en ma- terieele kant der zaak in overweging neem. Al die mooie exposities van vette riblap, en spekdragers, die reuze zeugen, kool, fruit en groenten hebben voor mij weinig waarde, als ik niet zeker weet, dat ik er zelf behoorlijk myn deel van te kluiven krijg als de winter naakt Maar voor het overige valt ook het feestelijk gedeelte niet dood te zwijgen, integendeel! Het is wel alle jaren dezelfde soep, en rfle meeste lol hebben de bestuursleden van de afdeeling en de feestcommissie, maar dat pretje, zullen we die z.g. 1 a n d b o u w-s pecialiteiten maar niet misgunnen. Het is al een genot om onze oude luxe boer, Raadsmonu- ment, staande boven alle baatzuchtige baantjeszoekers, geestelijk landbouwadvlseur en steunpilaar van markt en gemeenterelniging, Dirk Stieremelker ga tc slaan, als hij 's morgens om 11 uur op het waagpleln de feesten opent met zijn traditioneele dank- en huldespiets, 'n e. 'Adres van de Centrale Esperanto Propaganda- Commissie te Nijmegen d.d. Augustus j.1., houden de verzoek om oprichting van gemeentewege van een Esperantocursus ten behoeve van de leerlingen der hoogste klassen van alle in de gemeente aan wezige scholen. B. en W. adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus wordt zonder discussie of hoofde lijke stemming besloten. f. Rekening en verantwoording 1928 en begroo ting 1929 van de afdeeling Nieuwe Niedorp voor de gemeente Oude Niedorp en Nieuwe Niedorp der Ver- eeniging „Het Witte Kruis". g. Besluit van Ged. Staten van 28 Augustus j.1., no. 66 (Provinciaal Blad no. 96) ter afkondiging van het Besluit der Staten van Noordholland van 21 De cember 1926 no. 31 tot vaststelling eener verordening houdende beperkende bepalingen betreffende het maken van uitwegen naar en het bouwen langs pri maire wegen. h. Raming der ontvangsten en uitgaven der Ge zondheidscommissie, zetel Hoorn over 1930. De stukken, genoemd onder a. tot en met d en die, vermeld onder f tot en met h worden voor notifica tie aangenomen. 2. Vaststelling suppletoir kohier der hondenbe lasting, dienst 1929. Wordt onveranderd vastgesteld op een bedrag van f6. 3. Voorstel tot intrekking der verordening van 4 April 1924, nopens verhaal van pensioensbijdragen. De Voorzitter, het voorstel toelichtende', zegt, dat waar voor den Burgemeester, Secretaris en Ontvan ger de verplichte bijdragen voor eigen- en gezins pensioen zullen vervallen, het wenschelijk wordt ge acht, deze pensioensbijdragen ook voor de andere ambtenaren te doen vervallen. In eenige gemeenten in de naatste omgeving worden reeds gedurende ja- lullificatie voor de vuist weg, bejubeld door applaus en fanfaris, waarmee de stadsnotekraker Maas z'n manne tjes laat te barsten blazen. De plechtigheid wordt dan besloten door de beroemde landbouwmarsch 'n com positie van den directeur, geïnspireerd op de retirade op woorden van een Grootgortbuikenburger gelegen heidsdichter die men allang had moeten ophangen naast den uitvinder van de eenheidsworst, walgingwekkende gedachtenis. Het valt te betreuren, dat ditmaal ook bij dit festijn de burgemeester gemist werd! Wat zou die deze fijne magistraat en genteleman par excellenze het weer mooi versierd hebben. Wat zou hij ze onthaald hebben, die oliekoppen van Grootg.b.b. en die kevers van Opperk.k.s., op likken stroop van de beste kwaliteit die in heel korte Turf land te krijgen is. Nu werd zijn taak ingenomen door meester Grebseel, die in zijn Zondagsche jaquet ook lang geen slecht fi guur maakt en zijn best doet de burgemeesterlijke stroop zoo goed mogelijk na te maken, maar het moet mij van 't hart: Het is en blijft maar ersatz! Feitelijk had loco-burgerpipa André Mopson dit festijn der agrariërs moeten openbaren, maar ZEd.a.b. is ver moedelijk gezwicht voor het gedrein van neefie Greb seel, die al dagen lang heeft gezeurd: Nee, oome Dries, nou ik eris opene, as ik nou eres mag opene, dan mag jij weer eres naar de harddraverij van St.-Maartensvlot- brug, hè, toe nou, oome Dries, om die dicht te doen, mag Jij 'n tooverbal uit mijn zak met snoep, die Ik cado heb gekregen van de gesjochten boeren, die ik hun -slechte kiezen heb getrokken Nou en toe heeft natuurlijk die lobbes van 'n oome Dries het maar weer goed gevonden! Maar die ouwe gezelligheid, die er vroeger onder de bestuursleden van de afdeeling der N. M. v. Landbouw heerschte, geloof ik echter niet, dat er nog bestaat. Dat was nog in de goeie dagen, dat de burgemeester van Ooijevaarsdorp nog voorzitter was. Jonge, wat konden ze dan 's avonds bij het vuurwerk toch gezellig uit zijn! Zóó echt lekker sikker! De moppen waren niet van de lucht en -hadden niet minder succes dan de vuurpissers en zevenklappers die door lucht sisten. Het parool was: schipper hou je roer recht en als de penningmeester, die toen ook nog niet onder de regeering van Hare majesteit de 50 procent werd platgemangeld, dan 's avonds in „Diligentia" zat te orakelen, dan gaf ie veel meer reden tot vermaak, dan de vermolmde Chanteuse die op de planken stond te kakelen als 'n half geplukte soepkip over het actueele onderwerp: Een kind verleid al door het zoet, zooals een valsche minnaar doet Ja, dat waren de dagen van Olim! Toen kon 'n nette boer of burger nog eens uit zijn luur van fatsoen rollen! Maar die blauwe knoop heeft de intieme drank- solidariteit totaal verpest. Maar natte of droge lol, met al die grappenmakerijen leeft GrootGortbuikenburg de zer dagen maar weer in een zwelging van genottelijk- heden en zorgverdrijving. Hij denkt zelfs niet meer om belasting, dwangbevel en deurwaarders! Kermis Ha genbeek Gamit Landbouwfeest en straks weer het beroemde 8ste October-feest. Die laatste verkwikking van het verdroogde burgerhart is nou de grand attrac- tion geworden voor heel GrootGortbuikenburg! Voorheen mocht een deel van de Burgerij op straffe des doods zelfs niet om 'n'hoekje kijken, niet vlaggen, geen lintje op en geen voetzoeker of zevenklapper de lucht in blazen. Gaf natuurlijk niks, want er werd door jong en oud, ongeacht welke richting, op Hof en Waagplein en Steenebrug los gepaft dat het liefhebberij was. Eens hebben we zelfs een soort oproer gehad, toen de toenmalige burgemeester, die in zijn jeugd te veel kruit had gerooken met geweld een eind aan het spectakel wilde maken. Maar 'n Herrie, meneer, als de weerlicht! De 6 houten dienders, waarover de GrootGortburger politiemacht kon beschikken, hadden net zooveel uitwerking op de vuur werkers of je 'n zieke aap naar de onderwereld schopte. De WelEd.gestrenge polltieprefect uit die onrustige dagen, Judocus Graaf Slikheer, anders 'n kerel, die in staat was een malariamug ouderdomsrente te bezorgen, was woest over zooveel opstandigheid van zijn nuchtere kalven-kudde. Hij stond hevig overspannen midden in de vuurlinie van voetzoekers en zevenklappers, zwaaide zijn gala-stok met ivoren knop en bulderde: Terug! ach teruit... ik sommeer jelui... Waarop een brutale oproerkraaier grlnnekend terug- schreeuwde: Je mag welderis naar huis gaan, Judocus, want Toon de Korte zit vast weer bij je vrouw te Trik- trakken... Man, man, wat 'n gijn, 'n donderend applaus en 'n hoera of er met lachgas en jeukpoeier gewerkt werd! De geheele strafactie der overheid viel in puin! Maar je begrijpt, dat er onder zulke ongunstige om standigheden aan onderdrukking van het voetzoeker- oproer niet kon worden gedacht Dus werd er 'n detachement rijksveldwachters gere- quireerd en deze groote mannen met baarden als Turken voelden net zoo min wat voor de privilegiën van de GrootGortbulkenburgers als voor de grove geestigheid van de bierkaai. Ze trokken de lat over de ribben van de vuurwerk-demonstranten en binnen 3 dagen was er 's avonds in de Lange Komkommerstraat geen kip meer te kijk, laat staan dat je vuurwerk hoorde ploffen, 'n Natte flodder op vest bij de ijzerfabriek was alles wat er van dit schrikbewind overbleef. D. D. Jr. ren geen pensioenbijdragen verhaald. Deze ongelijk heid weg te nemen is tevens het doel van dit voor stel. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten. 4. Voorstel tot verhuring der onderwijzerswoning no. 36, met erf en bijbehoorenden tuin te Oude Nie dorp. De Voorzitter deelt mede, dat de huurtermijn op 1 September j.1. is verstreken. B. en W. stellen voor bedoelde woning met erf en tuin wederom aan den tegenwoordigen huurder te verhuren voor de thans geldende huursom. Aldus wordt besloten. 5. Voorstel tot vaststelling eener verordening hou dende verbod tot het telen van bepaalde soorten aardappelen, ter voorkoming van wratziekte. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich nader over dit voorstel hebben beraden en tot het besluit zijn gekomen, om eerst nog bericht en raad in te win nen bij de land- en tuinbouworganisaties, in verband waarmede het College dit voorstel voorloopig in trekt. 6. Voorloopige vaststelling der gemeenterekening dienst 1928, sluitende in den gewonen dienst met een voordeelig saldo van f 5924.8614 en in den kapitaal- dienst met een voordeelig saldo van f 327.85 en vast stelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1928, sluitende met een nadeelig saldo van f263.24. De Voorzitter mededeelende, dat deze rekening en bijbehoorende bescheiden inmiddels zijn onder zocht door de ter vorige raadsvergadering benoemde commissie, verzoekt den rapporteur dezer commis sie, den raad verslag te willen uitbrengen omtrent hare bevindingen. De heer Van Zoonen deelt hierna namens de com missie mede, dat de rekeningen en bescheiden gron dig zijn onderzocht en dat hoewel de commissie eeni ge hoop koesterde om een foutje te ontdekken, waar door de arbeid der commissie eenigermate resultaat zou hebben gehad, er geen enkele fout was te vin den, waarvoor spr. den Ontvanger namens de Com missie een woord van dank wil brengen. De gemeenterekening sluit in den gewonen dienst met f25450.33 in ontvangst en met fl9525.46>4 in uit gaaf, zoodat het voordeelig saldo bedraagt I5924.86M en in den kapitaaldienst met f67015,85 in ontvangst en met f66688.— in uitgaaf, zoodat het voordeelig saldo van den kapitaaldienst bedraagt f327.85. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur sluit in ontvangst met f 3125.60 en in uitgaaf met f 3389.24, zoodat deze rekening een nadeelig saldo aanwijst van f263.64. De Voorzitter brengt der commissie dank voor den door haar verrichten arbeid en zegt zich gaarne aan te sluiten bij het dankwoord, den gemeente-ontvan ger gebracht. Spr. stelt den Raad thans voor de ge meente-rekening op de genoemde bedragen voorloo pig vast te stellen en de rekening van het Burger lijk Armbestuur vast te stellen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt conform dit voorstel besloten. 7. Aanbieding der gemeentebegrooting, dienst 1930 en der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1930. De Voorzitter stelt voor, de gemeentebegrooting overeenkomstig de desbetreffende bepalingen der ge meentewet gedurende 14 dagen ter visie te leggen en hiervan bekendmaking te doen geschieden en tevens de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur ter secretarie ter inzage te leggen. Aldus wordt besloten. 8. Rondvraag. De heer Bakker heeft vernomen, dat de slangen van de brandspuit te Zijdewind slecht zijn. Spr. vraagt, of, indien dit inderdaad het geval is, het niet gewenscht is nieuwe slangen aan te schaffen. De Voorzitter zegt, dat deze aangelegenheid repds de aandacht van B. en W. heeft. De slangen zijn inderdaad slecht, waarom het College besloot nieuwe aan te koopen. Er is bereids prijsopgave gevraagd. De heer Bakker dankt den Voorzitter voor de ver strekte inlichtingen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. WAAR EEN VROUW BELANG IN STELT. Het bewaren van druiven. Wie houdt er niet van die heerlijke sappige vrucht? Vooral nu wij zulk een goed druivenjaar hebben, denkt menigeen bij zichzelf; hoe jammer dat wij niet een trosje kunnen overhouden voor den winter. Toch is het bewaren van druiven niet zoo moeilijk als men wel denkt, en voor velen, <fie nu druk in de weer zijn met het inmaken van pruimen en abrikozen (de tallooze augurkjes niet eens meegerekend) is het misschien niet onaardig te weten, hoe zij het aan moeten leggen om 's winters versche druiven op tafel te hebben. Een een voudig middel, dat met goeden uitslag in Algiers en Zuidelijk-Rusland wordt toegepast, is dit: Men zorge altijd rijpe trossen te hebben; druiven, die maar het minst zijn aangestoken, moeten er zorgvuldig worden uitgeknipt. Vervolgens legt men ze in kleine, lichte ton netjes met kurkmeel, in dier voege, dat elke tros van alle zijden door kurkmeel is omgeven, door een flinke laag is gedekt en niet met zijn buurman in aanraking komt Zoo gegt men enkele lagen boven elkander tot dat het tonnetje is gevuld, dat dan door een flinke hoeveelheid kurkmeel wordt toegedekt. Bij deze manier van bewaren blijven de druiven ruim een jaar lang goed. Als men ze dan gebruiken wil, wascht men ze eerst wat In water af, waardoor ze er even goed uit zien als waren ze versch geplukt Nog een andere manier: Men neme heele trossen, waaraan geen enkele druif ontbreekt en waarvan geen enkele druif geschonden is. De steel moet zorgvuldig wor den toegelakt, en zoo hangt men de trossen aan een draadje naast elkaar op. Men heeft er maar op te letten, dat ze niet tegen elkander hangen en ze zullen lang goed blijven. Het sap van Citroenen. Het sap van citroenen is een voortreffelijk geneesmid del tegen een aantal kwalen, niet enkel bij jicht maar ook bij gal- en leverziekten. Het wekt de lever en de organen der spijsvertering op en sterkt het heele lichaamsstelsel in het algemeen. Bij zenuwhoofdpijn is niets beter dan het drinken van een glas water, waarin het sap van een halve citroen is opgelost. Een stroop- achtlg mengsel van citroensap en suiker helpt tegen hoesten en een ruwen hals. Een zware leverziekte deelt mee, dat zijn verzwakte lever hem onbeschrijflijk veel pijn gedaan had; maar zoodra hij eenigen tijd 's morgens en 's avonds het sap van een halve citroen in warm water gebruikt had, was de kwaal snel verbeterd, de hoofdpijn verliet hem, zijn eetlust keerde terug en aan zijn verloren gewicht won hij in weinige weken verscheidene ponden terug. Waterdichte schoenen. Men kan zijn schoenen waterdicht maken als men het bovenleer met warme ricinus-olie en de zolen met warme lijnolie bestrijkt en goed laat opdrogen. Zelfs sneeuwwater zal er niet in doordringen en zoo kan dit eenvoudige middeltje 's winters velen van nut zijn. Om planten groen te houden. Na een paar maanden ln een kamer te hebben ge staan, beginnen de groene planten, vooral de palmboo- men, geel te worden en te verleppen. Zij zijn onher roepelijk verloren, indien men niet aanstonds een middel vindt om haar nieuwe levenskracht in te storten. Dit middel bestaat en is zoo eenvoudig, dat iedereen het kan toepassen. Men koopt ijzersulfaat en laat den dag voor men zijn planten wil besproeien, ongeveer tien gram in een liter water oplossen, en begiet daarna met dit water zijn planten. Na verloop van een veertien dagen zien deze er weer jeugdig en frisch uit. Wat kinderen van zee jaar weten. ^_Een Engelsche psycholoog heeft indertijd eens nage gaan wat kinderen van zes jaar zooal weten, als zij voor het eerst naar school komen. Volgens zijn onderzoekin gen, die hij gedurende verscheidene jaren te Boston heeft voortgezet, is dat al bedroefd weinig. Zoo heeft hij geconstateerd dat van de honderd kinderen 14 nog nooit sterren hadden gezien, dat 45 nog nooit buiten de stad waren geweest, dat 20 niet wisten, dat de melk van koeien komt; dat 55 niet wisten, dat het hout door de boomen geleverd wordt; dat 15 de kleuren groen, blauw en geel niet bij name wisten te noemen; dat 47 nog nooit een varken gezien hadden. KOEKFABRIEK IN DE ASCH GELEGD. Donderdagavond half zeven heeft te Haarlem in de Helmbrekerssteeg een felle fabrieksbrand gewoed. Daar is gevestigd de electrische koek- en banketbak kerij ,de Damiaatjes", vroeger gedreven door de firma Ivuijper, die nu nog eigenares van het perceel is, maar de fabriek heeft verhuurd aan de firma Lam mens. De heer Lammens had kwart over zes de fabriek verlaten. Ongeveer vijf voor half zeven bemerkte men dat de vlammen uit het dak van het huis sloe gen. De brandweer was spoedig ter plaatse. Er was in die nauwe dichtbebouwde steeg groot gevaar voor uitbreiding en reeds begon de dakgoot aan de tegen overliggende ververij en chemische wasscherij van Jul.Wulff te branden. Met tien slangen op de water leiding slaagde de brandweer erin, het vuur tot de koek- en banketbakkerij te beperken. Om acht uur was zij den brand meester. De firma Lammens was tegen brand verzekerd doch niet tegen bedrijfsschade. De oorzaak is onbekend, maar vermoed wordt die iemand van het personeel achteloos een lucifer heeft weggeworpen. TRAGISCH VOORVAL TE PURMEREND. Mejuffrouw K. te Purmerend, woonde sinds eenigen tijd met haar zoon alleen. Woensdagavond werd de vrouw naar het gasthuis vervoerd, daar zij 'ziek en oud was. Haar zoon, die toch al stil en in zich zelf gekeerd was, stond dit niet aan. Hij ging het huis uit met een zwaren hamer en bewerkte daarmede een groote spiegelruit van de firma De Haas en Zoon, manufacturiers, in de Hoogstraat, welke hij geheel verbrijzeld.e Vervolgens vernielde hij een spiegelruit van het naastgelegen huis van den heer Rins. Toen de politie kwam ging hij gewillig mee. NIEUWE BEZWARENDE BEWIJZEN TEGEN DEN VERMOEDELIJKEN DADER. Deze bewaart echter nog een hardnekkig zwijgen. De wijze waarop K. v. d. M., verdacht van moord op de 72-jarige mevrouw Odem in perceel Bezuiden- hout 395 te 's Gravenhage, de woning is binnenge drongen, was tot heden een raadsel, dat niet opgelost was. De Haagsche Crt. verneemt thans echter, dat het onderzoek tot een resultaat is gekomen, dat zeer bezwarend is voor den verdachte en meer licht werpt op de motieven, welke verdachte hebben geleid tot het plegen van zijn daad. Van den aanvang af is het vermoeden geopperd, dat een tekort van f66 in de kas van den filiaalhou der B., een neef van mevrouw Odem, niet geheel vreemd aan deze geschiedenis zou zijn De bewijzen, welke de politie thans in handen gekregen heeft, ma ken dat vermoeden tot zekerheid. Bij het regelen van den boedel en papieren van mevrouw Odem, een werk, terstond na den moord door de justitie ter hand genomen, moeten twee brie ven gevonden zijn, die daarover opheldering geven- De eerste brief is er een, geteekend met den naam van B., den neef, waarin deze zijn tante meedelt dat hij een tekort van f86 in de kas der firma H. heeft, en waarin hij haar verzocht, ter voorkoming van on aangename moeilijkheden, dit tekort voor hem te willen regelen. Het eigenaardige is echter dat deze brief niet door B., doch door K. v. d. M. geschreven is. Het schijnt nog niet vast te staan, in hoeverre B. van dezen brief op de hoogte is. In aansluiting op dezen brief moet er nog een tweede schrijven gevonden zijn, waarin zoogenaamd de firma H. aan mevrouw Odem tegen Donderdag 5 September, den fatalen dag van den moord, het be zoek van haren vertegenwoordiger aankondigt. Als vertegenwoordiger kwam toen volgens de verklaringen van de huishoudster K. v. d. M. Na dat hij door haar was binnengelaten, werd hem on middellijk bij mevrouw Odem in de voorkamer toe gang verleend. Wat er vervolgens in de kamer tusschen K. v. d. M. en mevrouw Odem besproken is, blijft voorloopig nog een raadsel. Immers de verdachte weigert hier omtrent elke inlichting en blijft pertinent ontkennen de dame vermoord te hebben. Of mevrouw Odem geweigerd heeft aan K. v. d. M. een bedrag van f86 ter hand te stellen, omdat zij het spel doorzien heeft en of de verdachte daarom uit zucht voor zelfbehoud haar van het leven heeft be roofd, is een vraag, waarop de politie het antwoord nog niet gevonden schijnt te hebben en waaromtrent ook de huishoudster geen inlichtingen geven kan. De verdachte bewaart een hardnekkig stilzwijgen, zelfs tegenover zijn verdediger. EEN HUNNER GEDOOD, HET ANDERE GEWOND. Te Moordrecht is Donderdagmiddag een ernstig on geluk gebeurd. Een zwaarbeladen vrachtauto van Van M., uit Zegwaard, kwam de bocht van de Kerkstraat om en reed de helling af, waarbij twee jeugdige meis jes, die het voertuig tegemoet liepen, werden gegre pen. De kleinen kregen de wielen over het lichaampje en kwamen onder den auto te liggen. Toen men de kinderen had bevrijd, bleek het eene, een 5-jarig doch tertje van den heer J. van Vliet, uit de Kerkstraat, te zijn gedood, terwijl 't andere, het even oude kind van den heer C. Boogaart, uit dezelfde straat, eenige lichte kwetsuren had opgeloopen. DE RAMP TE VEENDAM. Steeds ls een comité in actie geweest om gelden in te zamelen voor de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van de fabrieksramp te Veendam. Thans echter is de inzameling gesloten. Er is in totaal f 19.962.38 bijeen gebracht, Over de wijze, waarop de gelden zullen wor den aangewend is nog niets besloten.

Schager Courant | 1929 | | pagina 14