Ah U AM££ en haalt vergeet niet!, „SIIÜS1 SIM" te SCH08RL. BEZOEKT DE BOOM- EH 310EMXWEEKERII Bij Scheren PUÏiOL BILLY BOO. ter daarover geen verwijten hooren. De Commissie be last met de organisatie van den fokveedag heeft het programma in drie deelen, zoogenaamde klassen ver deeld, n.1. klasse I de vereenigingskeuringen, bestaande uit 5 rubrieken n.1. stierkalveren, kuikalveren, hokke- lingen, melkgevende twenters en melkgevende oudere koeien, per rubriek kunnen door de deelnemende fok- vereenigingen 5 dieren worden ingezonden: per vereeni- glng en per rubriek worden de beste dieren geprimeerd. Deze klasse heeft men ingelascht om te trachten de af zonderlijke vereenigingskeuringen die soms wel, soms niet worden gehouden te centraÜ6eeren en daardoor de animo daarvoor meer op te wekken. Klasse II zijn de zoogenaamde individueele nummers die men heeft be perkt tot 3 rubrieken, n.1. 2 rubrieken stieren (jarige en tweejarige), en een rubriek oudere melkkoeien; ter wijl klasse m de groepenkeuring omvat, en wel in 4 rubrieken, n.1. groepen van 5 twenters' uit een fokver., van 5 melkgevende koelen uit een fokver., 5 hokkelingen afstammende van 1 stier, en eigenaarsgroepen van 5 melkgevende koeien. Niettegenstaande de zeer beschei den naam der fokveedag en de soberheid van opzet worden 2 October a.s. te Schagen toch nog een 250-tal stuks rundvee bijeen gebracht uit een der oudste en beste fokgebieden uit Noord-Holland. Onder de inzen ders zagen we namen als: Groneman, Kaan, Schenk, Blaauboer, Jimmink e.a., namen bij velen in, maar ook buiten Noord-Holland wel bekend. Wat het' fokmateriaal betreft, dat zal worden Ingezonden zijn bovengenoemde namen voor ingewijden reeds voldoende om te weten dat 2 October te Schagen te zien zal zijn vee behoo- rende tot Noordhollands oudste en bekendste bloedlijnen De vertegenwoordigers behoorende tot de alleroudste stem, n.1. de Fransstam, via de Jonge Max zullen in aantal overwegen n.1. door afstammelingen van Frans 110 8439 S, Frans 116 8277 S, Frans Nicolaas 6586 S, Frans 129 e.a. Behalve deze komen nog afstammelingen uit de Consfantynlijn, verder uit de Wodanlijn. Allen die belang stellen in, of belang hebben bij de fokkerij van het zwartbonte melkveeras in een der oudste fokcentra in ons land mogen niet verzuimen 2 October naar Schagen te gaan, de thuisblijvers zal het zeer zeker berouwen. Waar de Vereeniging tot het hou den van Paaschtentoonstellingen te Schagen zoo be scheiden was wat betreft de keuze van den naam van den fokveedag meenden wij en aan de deelnemende ver- eenigingen en hare leden-inzenders en aan belang stellenden verplicht te zijn hier een en ander nader mede te deelen. Tevens "moet een woord van hulde worden gebracht aan die Vereeniging tot het houden van Paaschtentoon stellingen welke op grond van haar naam niet zou doen vermoeden dat de fokkerij-aangelegenheden haar zoo na liggen, een voorbeeld voor hare zustervereenigingen. Het verval van het Communisme in Centraal Europa. Landen, die eens tot de machtigste cellen van Moskou behoorden, of dat dreigden te worden, hebben zich nu weer volkomen hersteld. De bedreiging van de Bolsjewis tische overheersching in Centraal Europa behoort tot het verleden. Vele communis ten stemmen niet zoo zeer uit overtuiging dan wel uit ontevredenheid. Over de ontwikkeling van het Communisme wordt wel zeer verschillende geoordeeld. Ontegenzeggelijk wordt allerwegen door communistische agenten een geweldige actie ontplooid, waarvoor men steeds op zijn hoede moet zijn. Dat de resultaten voor Moskou echter niet overal onverdeeld zijn moge o.a. blijken uit een schrijven uit Weenen. De ondervinding van het laatste jaar bevestigt het onbetwistbare feit, dat het Communisme in Centraal Europa achteruit gaat, als wij al niet van een alge heel verval kunnen spreken. Men moet zich niet laten misleiden door de min of meer sensationeele berichten over Bolsjewistische samenzweeringen, nu eens ontdekt te Boekarest, Sofia of Praag, dan weer te Belgrado of te Agram. Het gebeurt dirwijls, dat deze politieke ma noeuvres verborgen, bestemd om de aandacht van het publiek af te leiden. Het feit is, dat de agitatie van Moskou er steeds minder in slaagt, om nieuwe aan hangers te winnen, zelfs om de oude partijgangers te behouden. De tijd, dat de Balkanstaten een prooi van het Bolsjewisme schenen te zijn, is voorbij; de successie- staten hebben, dank zij hun goede samenwerking, de propaganda van de derde Internationale gedempt de maatregelen genomen tegen de wedergeboorte van het Communisme, zijn ruim voldoende. Men behoeft niet eens te denken aan het communistische fiasco van den eersten Augustus, om te weten dat de bedreiging van de Bolsjewistische overheersching in Centraal Europa tot het verleden tfehoort Hongarije, vroeger de citadel van Moskou ln het centrum van Europa, heeft zich volkomen van het Bols jewisme losgemaakt. Roemenië, waaraan Boedapest niet genoeg dank kan wijten, heeft het sovjet-regiem in Hongarije zoo volkomen verwoest, dat de Hongaar- sche autoriteiten bijna niets meer behoefden te doen. Momenteel bezit het land geen gevaarlijke extremisti sche elementen meer, en de van tijd tot tijd gemelde bolsjewistische samenzweringen kunnen niet au séri- Na het lossen van die zes schoten, moest hij van het ge- ♦en van kikken niet meer hebben. Een stem van boven de stem van den Bisschop liet zich hooren: „Ik geloof dat je hem doodgeschoten hebt, Clarence." Een andere stem die van Kolonel Horace Mant zei: „Draal toch die verdoemde lichten op. Waarom draait niemand die lichten op, verdikkeme!" En uit volle borst begon het geheele gezelsohap om licht te roepen. Toen het licht verscheen, verscheen het van de an dere zijde van de hal. Zes revolverschoten, te kwart over twee in den nacht afgevuurd, doen zelfs slapende be dienden ontwaken. In het dienstbodenkwartier heerechte een drukte als ln een bijenkorf. Gegil van vrouwen doorkliefde de lucht In een roze zijden pyjama, een kleederdracht waarvan niemand hem beschuldigd zou hebben, verscheen mijnheer Beach aan het hoofd van een troepje bedienden boven aan de trap, niet zoozeer omdat hij er op gesteld was die plaats aan het hoofd in te nemen, als omdat zij hem vooruitduwden. De door gang ln de groen baaien deur geraakte verstopt, en men schreeuwde Mijnheer Beach toe haar open te maken en ook anderen gelegenheid te geven om te zien wat er te doen was, maar mijnheer Beach was slimmer, en drong terug, zoodat bij zich niet langer op den voorgrond be vond. Na dit gedaan te hebben, schreeuwde hij. „Laat die deur open staan, laat die deur open staan. Ga eens kij ken wat er aan de hand is." Ashe deed de deur open. Sedert zUn vlucht uit de hal had hy zich achter de groen baaien deur in de nabijheid opgehouden, en zich tusschen de opdringende menigte gemengd. Zoodra hij de vrije ruimte had, stiet hij de deur open, en draaide de lichten op. Zij beschenen een verzameling half aangekleede ge daanten, verzameld op de trap; een hal, waar gebroken glas en porcelein overal verspreid lag; een gong met een deuk er in; een verbeterde uitgave van het levensgroot portret van de voormalige Gravin van Elmsworth; en den pienteren Baxter, die in een overjas en met schoe nen met rubber zolen aan de voeten, met de wang tegen een koude ossetong op den grond lag. Dicht in zijn nabijheid lagen een aantal andere voor werpen een mes, een vork, een brood, zout, een ku'r- ketrekker, en een flesch wyn, Ata, het uitstekende schuur middel wordt in de Persil fabrieken vervaardigd. Wie eenmaal de proef met Ata heeft genomen, blijft er bij, want Ata is een schuur* en reinigingsmiddel van bij zondere kwaliteit. Alles blijft als nieuw door Eerig Importeur E Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam ln handige strooiSesschen Prija 13 cent. Fabrikante: Henkei Cie. A. G., Düssetdorf eux worden genomen. Hetzelfde is het geval met Joego slavië, dat zich eveneens van haar Moskou-parasieten ontdoet. Trouwens met de koninklijke dictatuur aldaar, is het geheel onmogelijk een politieke actie te beginnen, speciaal niet voor de linksche partijen. Roemenië was door Bessarabië neg het meest toegankelijk voor het Bolsjewisme, maar de maatregelen, door het Roemeen- sche gouvernement tegen de derde Internationale ge nomen, zijn zoo draconisch, dat zij wel een positief re sultaat moeten opleveren. De Bolsjewistische zende lingen, die hier gevangen worden genomen, weten niet, wat hen wacht; in ieder geval moeten zij in de laatste jaren regelmatig vervangen worden. Griekenland scheen een oogenblik een gemakkelijke prooi voor het Bols jewisme, vooral, toen de Macedonische tabaksbewerkers zich tot extremistische ideeën lieten overhalen. Maar sedert den terugkeer van Venizelos is alles veranderd; de communistische golf is in het zand verdroogd. Zon der twijfel zijn de door hem genom.en maatregelen om een tegenstander te bestrijden, te drastisch geweest, zelfs voor Oostersche begrippen, maar in ieder geval is het gevaar voor een communistische overheersching van de Heleensche repubiek verbannen. Bulgarije, dat ten tijde van de boerenoverheerscbing, een van de machtigste cellen van Moskou was, heeft zich weder hersteld. Evenwel moet het Bulgaarsóha gouvernement steeds acht geven op de handelingen van Moskou, waarin het echter geholpen wordt docr de me dewerking van de autoriteiten van de omliggende sta ten. De wegen van Moskou worden constant bespied, maar dat is een algemeen belang van alle burgerlijke Vrije wandeling, zonder verplichting. Massa voorraad. Uiterste prijzen. mmnam TUINARCHITECTUUR mm SL1MI (Gutierrez.) Moeder: Waarom maak je je ooren todi niet schoon, vieze jongen? Pieti'e - l i ijiJïr, ik hoor zoo héél goed- De eerste die eenige samenhangende woorden kon uit brengen was de Graaf van Elmsworth. Hij keek naar zijn neerliggenden secretaris en zei: „Baxter! Mijn beste jongen, hoe heb ik het nu voor den duivel met je?" Het geheele gezelschap werd met een gevoel van bit tere teleurstelling bezield. Het belachelijke van den toe stand ontstemde hen. Voor een oogenblik, toen de pien tere zich niet verroerde, begon de hoop te herleven, maar .:oodra het zichtbaar werd dat hij niet eens gewond was, daalde de stemming weer. Slechts twee dingen hadden hen kunnen bevredigen een inbreker of een lijk. Een inbreker, dood of levend, zou welkom geweest zijn, maar als Baxter de rol nqar behooren vervullen wilde, had hij moeten gezorgd heb ben dat hij zoo dood als een pier geweest was. Het stelde allen diep teleur dat hij bleek het voorwerp van hun onderzoekingstocht geweest te zijn. Dat hij zelfs niet geschramd was, was méér dan zij verdragen kon den. Terwijl hij langzaam van den grond opstond, heerschte er een ijzige stilte. Nauwelijks was zijn blik op de ossetong gevallen, of hij schrikte, en bleef er met strakke oogen naar staren. De verbijstering verlamde hem. Lord Elmsworth keek ook naar de ossetong, en kwam tot een zeer verklaarbare gevolgtrekking. Hij sprak koud en uit de hoogte, want hij was niet zooals de an deren misnoegd over het belachelijke, maar beleedigd. Hij wist dat hij niet een van die gastheeren was die er zich onophoudelijk druk over maken of hun gasten zich vermaken, maar er was één ding, waarop hij als gastheer uitermate trotsch was. Waar het den Inwen- digen mensch betrof, liet hy het zijn gasten aan niets ontbreken. Hy hield bewonderenswaardig tafel. „Waarde Baxter," zei hij op denzelfden toon, dien hij doorgaans alleen aanwendde als hy zijn zoon Freddie berispte, „als je zoo'n honger hebt dat je onmogeiyk tot het ontbijt kunt wachten, en in het holst van den nacht myn provisiekamer moet gaan plunderen, dan wou ik waarlyk dat je het gedaan had zonder zooveel spektakel te maken. Ik misgun je de spyzen niet eet er zoo veel van als je wilt maar bedenkt dat menschen die niet zoo'n razenden honger hebben als jy, niet gaarne In hun nachtrust gestoord worden. Het zou veel ver standiger zijn als je je sandwiches of taartjes of wat je het meest versterkend acht - bq je op je staten. Wat Oostenryk betreft, dit telt maar eenige dui zenden communisten, die zelf geen vertegenwoordiger in het parlement hebben. Dit verschijnsel, dat verwonde ring zou kunnen wekken, is echter hierdoor te verkla ren, dat de linkelvleugel van de sociaal-democratische party aldaar zoo geavanceerd is dat Moskou niet rooder kan zijn. (Een pendant dus van „Plus royaliste que le roi.") Voor eenigen tyd ging Weenen door voor den centra- len propaganda-zetel van het Communisme in Centraal Europa; de arrestatie van Bela Kun scheen dit vermoe den te bevestigen. In ieder geval, of het waar is of niet, deze centrale heeft niet veel té beteekenen. Het Communisme scheen diep wortel te hebben ge schoten in Tschecho Slowakije. Daar is echter een radi cale verandering gekomen. Het Communisme bevindt zich in volkomen verval; het feit, dat hier en daar een verkiezingssucces werd behaald, kan dit feit niet ver doezelen, dat de werklieden niet meer naar de bevelen van hun partychefs luisteren, en dat deze laatsten niet meer op de discipline en de toewijding van hun party- gangers kunnen rekenen. De communistische partij, die zich met haar 61 ge kozenen in de kamers erop kon beroemen de op een na sterkste party te zyn, heeft den laatsten tyd klinkende geen stukgaan en pijn meer en ook geen na- schrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct nederlagen geleden. Bovendien is er een scheuring in de partij gekomen: meer dan twintig afgevaardigden heb ben zich van Moskou afgescheiden. Te Moskou weet men zeer goed, dat de Tschechische groep niet te ver trouwen is, en dat deze zonder tegenstand alle maatre gelen verdraagt, welke het gouvernement tegen haar neemt. AL de pogingen om de bolsjevistische party in. Tschecho-Slowakije te reorganiseeren, hebben schip breuk geleden. Het echeo van verschillende stakingen heeft er veel toe bijgedragen om de arbeiders het vertrouwen in do communistische party te doen verliezen; de diepere oor zaak echter van haar onvermogen is het feit, dat er op de duizenden communistische kiezers er nauweiyka een paar honderd zyn, die werkelijk overtuigd zijn. Bij de laatste verkiezingen gaven de ontevredenen van alle partyen hun stem aan de communisten, omdat zy op de oppositie wilden stemmen. De Tschechische commu nistische kiezers zyn dus slechts menscben, die oppositie willen voeren, maar die absoluut niets te maken hebben met de theoriën van Lenin of Stalin. In werkelykheid is elke Tschechische burger een patriot, die trotsch is op de jonge bloeiende republiek. De communistische beweging in Centraal Europa schynt dus in volle ontbinding te zyn. Politiek behoeft men niet te vreezen, dat Moskou het Europeesehe even wicht bedreigt. Tenslotte, na de achtervolging, Was de moed der apen zeer gezakt, Want met z'n allen hadden zy Het vlugge apennootje niet gepakt. Vermoeid, en naar adem snakkend, Rustten zy op den grond, Terwyi Knickey rustig en zich Frisch als een hoentje vond. Iedereen hem toejuichte, Denkend, dat hy was gered. Billy en ook Redneb, Hadden de meeste pret. Maar de apen, geslepen, loerden, Waren voor den sprong gereed. Pakten, toen hy buigend dankte, Den armen Knickey eensklaps beet Ik denk, dat we Knickey vaarwel kunnen zeggen. kamer liet brengen." Zelfs de kogels hadden Baxter niet zoo van zijn spraakvermogen beroofd als deze monsterachtige be schuldiging. De eene verontschuldiging na de andere woelde in zyn verward brein dooreen, maar hy kon geen woord uitbrengen. Waarheen hy den blik ook wendde, hy ontmoette niets dan ernstige, verwijtende oogen. George Emerson zag hem met diepe verachting aan. Ashe Marson's gezicht was het gezicht van Iemand die dit nooit had kunnen gelooven als hij het niet zelf gezien had. De afkeurende blikken van den jongen die de messen sleep was onverdraaglyk. Hy stamelde iets. Woorden begonnen over zyn lippen te vloeien, maar struikelden over elkaar. De yskoude afkeuring van Lord Elmsworth werd er niet minder om. „Doe geen poging om je te verontschuldigen, Baxter. De lust om te eten is menschelyk. Alleen de gluiperige en lawaaierige manier waarop je getracht hebt je voed sel te verschaffen is my zeer hinderlyk. Laten wij allen naar bed gaan." „Maar, Lord Elmsworth „Naar bed," beval Lord Elmsworth streng. Het gezelschap begon met langzame schreden de trap te beklimmen. De lichten werden uitgedraaid. De Pien tere Baxter sleepte zich voort Uit de richting van de dienstbodendeur klonk in het duister een stem. „Gulzig varken!" riep zy verachtelijk. De stem geleek veel op die van den jongen die de messen sleep, maar Baxter was te ellendig om er onder zoek naar te doen. Hy vervolgde zyn weg zonder te biyven stilstaan. „Zich leder uur van den dag en den nacht zoo vol te proppen!" zei de stem. Uit den onzichtbaren drom van bedienden ging een goedkeurend gemompel qp. HOOFDSTUK IX. Naarmate wy ouder worden en de aantrekkelijkheid van het menecheiyk geluk leeren inzien, komen wy tot het besef dat het eenige ware en duurzame geluk in het leven daarin bestaat, dat wy vreugde verschaffen aan anderen. Daaruit volgt dus dat de Pientere Baxter nog niet den leeftyd bereikt had waarop deze waar heid tot den mensch doordringt, want het feit dat hij aan dozijnen van zijn medemenschen oprechte vreugde verschaft had, was voor hem geen balsem. Aan de vreugde die hij hun verschaft had, mocht geen oogenblik getwijfeld worden. Zoodra de gasten een maal over hun teleurstelling, dat zy geen dooden inbre ker aangetroffen hadden, heengestapt waren, hadden allen van ganscher harte vermaak geschept in het voor val dat de eentonigheid van het leven op Blandings Castle verbroken had. Familieleden die jaren lang met elkaar gebrouilleerd geweest waren, waren hun veeten opeens vergeten, en wandelden gearmd over het terras, Baxter besprekende. Men was algemeen van gevoelen dat hy gek was. „Maak my niet wijs dat die kerel ze alle vijf by me kaar heeft," zei Kolonel Horace Mant, „want ik weet wel beter. Heb je wel eens goed naar zijn oogen geke ken? Gluiperig! Loerend! Een gemeene glans er in. En, verdoemd nog toe, heb je gisterenavond in de hal ga- keken, nadat hy weggegaan was? Eén en al verwoes ting, mijn waarde heer, één en al verwoesting. Mo» moest letterlijk door het gebroken perselein en over de omgegooide tafeltjes heenwaden. Kom er niet mee aan dat het een toevallige botsing was ln het donker. Myn waarde heer, de vent moet eenvoudig het opzet gehad hebben te vernielen. Hij moet in een vlaag van razerny of zooiets gehandeld hebben. Een dokter zou er wel een naam voor weten. Het is een bekende soort van krankzinnigheid. De kolder noemen ze het zoo niet? Bloedsaandrang naar de hersenen, gevolgd door dolheid. Ik heb in Indië menschen er van hooren spre ken. Inlanders krygen het Zy weten niet wat zy doen en rennen door de straten, onder het zwaaien van een groot mes. En zoo was het met dien jongen man net eender, waarschijnlijk ln gewijzigden vorm. Als het hem op een zekeren nacht weer overvalt, zal hy Elmsworth in zijn bed afmaken." „Myn waarde Horace!" De stem van den Bisschop van Godalming had een gepasten klank van afgryzen, maar tevens een zalvenden toon van genot Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2