FRAAIE ZIJDEN KOUSEN ZIJN VEILIG in LUX UIT DE ZAKENWERELD. EEN VR00LIJKE ROMANCE Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Donderdag 10 October 1929. SCHAGER AlieiBti Nitiis- 72ste Jaargang No. 8543 COURANT. iiisiitilit- Lmlloiflilai. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst» POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden nnar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. v. FORT). 1 In ons vorig artikel over den auto-koning, opge nomen in de „Schager' van 21 Augustus j.1., hebben we o.m. een opsomming gegeven van de bedrijven, welke hij buiten de Vereenigde Staten reeds heeft ge sticht of nog gaat stichten. Over de loonen, welke hij in de nieuwe fabrieken Bal betalen, hebben we niet gerept. Laat ons het eerlijk bekennen: we vonden daarover geen gege vens en door den aard van het artikel drong de loon- Ikwestie zich niet op. Had men ons echter gevraagd: En wat denkt u van de loonen, welke Ford aan lijn buitenlandsche fabrieken zal betalen? dan hadden wij zonder aarzelen geantwoord: Die zullen stellig goed zijn, allicht wat beter dan ide normale, ter plaatse geldende. Ford is immers een voorstander van flinke loonen. Trouwens Ford niet alleen. Het is in zekeren zin het Amerikaansche systeem, om de loonen zoo hoog mo gelijk op te voeren, terwijl aan dezen kant van den Oceaan eerder de neiging bestaat om ze zoo laag mogelijk te houden. Hieruit mag natuurlijk niet afgeleid worden, dat de kapitalisten daar ginder zooveel betere menschen zijn dan de Europeesche. Ford en zijn collega's be trachten geen liefdadigheid; ze vechten ook om de winst en om een zoo groot mogelijke winst, doch zij achten die het best gewaarborgd bij hooge loonen. Wat zijn echter hooge loonen? Als wij hooren, dat een arbeider bij Ford wel 6 dollar per dag kan verdienen, zijn we geneigd, de handen in elkaar te slaan van verbazing. Wij ver gapen ons er aan en rekenen: 6 dollar per dag, dat is 6 rijksdaalders, dat wordt per week wel negentig gulden! Twee dingen vergeten we: de werkweek is dikwijls geen 6, maar 5 dagen en een dollar daar is niet zooveel als een rijksdaalder hier. Het voornaamste is niet, hoeveel men verdient, maar hoeveel men met het verdiende loon kan doen. Wie zich de mobilisatietijd herinnert, geeft dat on middellijk toe. Loonen en prijzen gingen beide om hoog, doch het hoogere loon woog dikwijls niet te- gende hoogere prijzen op. Stellig zouden de Hollandsche arbeiders, die aan de Ford-fabriek te Rotterdam komen werken, beter af zijn dan hun Amerikaansche collega's, als Ford deze redeneering toepaste: Ik betaal in Detroit 6 dollar, welnu, dan betaal ik in Rotterdam 6 rijksdaalders. Ford zal dit niet doen. Ook wil hij zich niet houden aan den plaatselijken loonstandaard. Hij wenscht gelijkheid tusschen de ar beidsvoorwaarden bij hem thuis en elders en daar om laat hij onderzoeken, welk loon in Hollandsch, Engelsch, Spaansch, Deensch geld, gelijk staat met het door hem in Amerika betaalde. Wie hij dat laat uitzoeken? Wel, daarvoor heeft hij zich gewend tot het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève en toen dit tot de ontdekking kwam, dat het voorloopig geen geld had, om zulk een enquête te bekostigen, heeft Ford daarvoor 25.000 dollar beschikbaar gesteld. Over de voorwaarden is men het eens geworden. FEUILLETON door P. G. WODEHOUSE. Ashe glimlachte bedaard. „Gisteren had ik een onderhoud met dat Individu, Jo- nes die te Market Blandings zijn intrek genomen heeft Waarom had hij daar zijn intrek genomen? Omdat hij goede redenen bezat met u in nauwe aanraking te blij ven. Omdat gij op het punt waart in zijn handen iets te laten overgaan wat gij u hebt kunnen toeeigenen, maar dat alleen hij voor u te gelde kon maken. De 8carabee." De Hoogwelgeboren Freddie was sprakeloos. Hij wist niets tegen de beschuldiging in te brengen. Ashe ging voort „Met alen Jones had ik een onderhoud. Ik zei tot hem: „Ik ben in het vertrouwen van den Hoogwelgeboren Frederick Threepwood. Ik weet alles. Hebt gij instruc ties voor mij?" Hij gaf ten antwoord. „Wat weet gij?" Waarop mijn antwoord luidde: „Ik weet dat de Hoog welgeboren Frederick Threepwood iets heeft dat hij u wenscht te overhandigen, maar dat hij niet heeft kun nen doen omdat hem een ongeval overkomen, en hij aan zijn legerstede gekluisterd is." Toen verzocht hij mij te vragen hem de scarabee per boodschapper ter hand te stellen." Freddie deed een poging zich van zijn schrik te her stellen. Zijn toestand was netelig, maar hij meende één laatste kans te zien. Zijn bekendheid met detective-ver halen had hem geleerd dat detectives somtijds hun hart laten spreken wanneer zij met 'een geval van zich ver dienstelijk maken te doen hebben. Zelfs Gridley Quayle werd somtijds verteederd door een aandoenlijk verhaal. Freddie kon zich een half dozijn gevallen herinneren, waarin een ontmaskerd misdadiger gespaard werd, om dat hij zich door de edelste beweegredenen had laten leiden. Hij besloot zich op genade of ongenade aan Ashe over te leveren. „Ik moet eerlijk zeggen;" zei hij vleiend, „dat het ver Het I.A.B. heeft gezorgd, dat zijn onafhankelijkheid van den railden gever onaangetast blijft en ondanks het verzet der werkgevers zal nu worden uitgezocht wat het loon in 17 groote Europeesche steden, ver deeld over 12 landen, moet zijn, opdat Fords arbei ders er evenveel zullen kunnen koopen als hun col lega's in het Westen. Met belangstelling zien wij de uitkomst tegemoet. Vergelijkingen zijn altijd moeilijk en ze zeggen zoo weinig, als de waarde der factoren niet hekend is. Deze enquête kan ons cenigermate op streek hel pen en zal in elk geval eenig licht verspreiden over het Amerikaansche loonpeil. De werkgevers-leden van het I.A.B., die van dit onderzoek niets wilden LUK Indien fijne z'-jd'n kon een Bleekt» 'én» verkeerd gcwasschen worden, vormen zij spoedig laddertje»—waecb ze daarom stced» in Lux. Met Lux kunt li ze herhaaldelijk wa»«chen zonder de kleur, de slanke vorm of het fijne weefsel te schaden. Klop de Luxvlokkcn in een teil met heet water tot een dik schuim en voeg koud water bij tot het sop lauw is. Lux is veilig omdat het zoo zuiver is. Zoudt U Uw kostbaar bezit aan iels anders dur ven toevertrouwen? n. V. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDTNGEN bazend knap is dat gij alle gegevens hebt kunnen ver zamelen." „En7" „Maar ik geloof dat gij de zaak zoudt laten rusten, als ge mijn zijde van het geval aangehoord hebt." „Ik ken uw zijde van het geval. Gjj zijt bevreesd dat een zekere juffrouw Valentine chantage tegenover u wil plegen, omdat gij haar vroeger brieven geschreven hebt. Zij denkt daar niet over. Juffrouw Valentine, heeft die brieven vernietigd. Dat zei zij reeds tot dien Jones, toen hij haar in Londen kwam bezoeken. Hij stak die vijf honderd pond in zijn eigen zak. en probeert nu on der valsche voorwendsels u er nog duizend af te zet ten!" „Wat! Dat kan onmogelijk waar zijn." „Ik spreek altijd de waarheid." „Ge moet u vergissen." „Me vergissen doe ik nooit." „Maar hoe weet u het dan?" „Ik heb mijn bronnen van inlichtingen waaruit ik put." „Maar zal zij mij dan niet wegens schending van trouwbelofte vervolgen?" „Daartoe heeft bij haar nooit het voornemen bestaan." De Hoogwelgeboren Frederick Het zich in zijn kus sens terugzinken. „Brave meid!" zei hij met vuur. Hij straalde van ge luk. „Dat," zei hij, „is dus in orde." „Laat dat rusten," zei Ashe. „Geef mij de scarabee. Waar is ze?" „Wat zult ge er mee doen?" „Haar aan den rechtmatigen eigenaar teruggeven." „En zult ge mij bij den ouwen heer verklikken?" „Neen.' „Ik moet zeggen," zei Freddie erkentelijk, „dat Ik u een geschikten kerel vind. Ge maakt op mij den indruk van een echte kraan van een vent te zijn! Zij ligt onder mijn matras. Toen ik die buiteling deed had Ik haar in mijn zak, en daarna kon ik haar nergens verstoppen". Ashe nam de scarabee er onder uit. Hij bekeek haar, In gepeins verdiept. Hij kon nauwelijks gelooven dat zijn deel bereikt was, en dat er een klein vermogen in de palm van zijn hand lag. Freddie beschouwde hem met bewonderende blikken. „Ja, ziet ge," zei hij, „ik heb altijd zoo verlangd een detective te ontmoeten. Ik snap maar niet hoe jelui kerels al die dingen uitzoeken. „Wij hebben onze methoden." „Dat geloof ik graag. Gij zijt een verbijsterend won der! Wat bracht u het eerst op mijn spoor?" „Het zou te veel tijd vergen, u dat uitvoerig te ver tellen," zei Ashe. „Natuurlijk moest ik tot eenige ge- volgtrekkend redeneeren mijn toevlucht nemen. Maar ik kan u niet lederen schakel verhalen waarvan ik achter eenvolgens den keten smeedde. Het zou u gaan verve len." „Mij nooit!" „Op een anderen keer." „Zeg eens, ik zou wel eens willen weten of ge ooit die verhalen van Gridley Quale gelezen hebt? Ik ken ze van buiten. Nu de scarabee veilig in zijn zak zat, kon Ashe het felkleurlge boekdeeltje dat de ander hem aanreikte, zon der te grooten afschuw beschouwen. Reeds begon hij met den in een hoek gezetten Quayle een soort van me delijden te gevoelen, als met iets dat een deel van zijn leven geweest was. „Leest gij die dingen?" „Nu en of!" „Ik schrijf ze." Er doen zich dingen van die diep verheffende oogen- blikken voor, die geen beschrijving toelaten. Zulk een oogenblik, waarvan-hij nooit gedacht had dat er in zijn leven één zou voorkomen, werd door Freddie begroet met een ontstellenden uitroep en een stuiptrekkende be weging van al zijn ledematen. Hij schoot uit zijn kussens overeind en zag Ashe verbijsterd aan. „Schrijft ge ze! Ge wilt toch niet zeggen dat gij ze schrijft?" „Ja." „Genadige God In den Hemel!" Hij zou ongetwijfeld nog meer gezegd hebben, maar juist in dat oogenblik werden op de gang stemmen hoor baar. Men vernam voetstappen. Toen werd de deur ge opend, en een kleine optocht trad binnen. Voorop liep de Graaf van Elmswortli. Achter hem, mijnheer Peters. En in het zog van den millionnair ver schenen Kolonel Horace Mant en de Pientere Baxter. Zij stapten de kamer binnen, tot naast het bed. Ashe nam de gelegenheid waar om weg te sluipen. Freddie keek het gezelschop zonder belangstelling aan Zijn geest was met andere dingen bezig. Hij dacht dat zij gekomen waren om naar zijn enkel te vragen, en hij was den hemel dankbaar dat zij tegelijk gekomen waren in plaats van een voor een. De deputatie rang schikte zich om het bed, en schuifelde met de voeten. Er heerschte een stemming van gedruktheid. „Ahem! Frederick," zei Lord Elmsworth. „Freddie, mijn jongen." Mijnheer Peters speelde verlegen met een punt van het dekbed. Kolonel Mant schraapte zich de weten, schijnen te vreezen, dat de uitkomst de Euro peesche loonen omhoog zal jagen. Een van hen, zoo lezen we in Het Volk in een correspondentie uit Genève, een van hen meende zelfs dat dit het doel van de door Ford verlangde vergelijkende studie was. De Amerikanen ondervon den in hun poging om dc geheele wereldmarkt te beheerschen, nog steeds eenigen weerstand van Eu ropa, dank zij den lageren loonen. Zij wilden thans het Internationale Arbeidsbureau gebruiken als mid del, om aan de lage loonen een einde te maken en aldus zelf onbestreden heerschcrs over de wereld te worden op economisch gebied Het lijkt ons nog al ver gezocht. Ook zonder de enquête is het Ford immers moge lijk boven de plaatselijke loonen uit te gaan. Is het zijn bedoeling, om hier het loonpeil op te jagen en aldus zijn Europeesche concurrenten lam te slaan, dan heeft hij daarvoor een enquête niet noodig. Natuurlijk weten wij niet, of Ford een geheime be doeling met zijn onderzoek heeft. Een engel is hij volstrekt niet en wij zien hem best in staat, om zijn concurrenten dood te drukken, als hij daarvoor de ge legenheid heeft. Zij, die dat kunnen en op deze wijze zich omhoog werken, zijn overal de gevierde koningen der in dustrie. Zoo is nu eenmaal nog onze moraal. Of meent u, dat de Europeesche werkgevers, die naar hun eigen getuigenis zie hierboven slechts tegen Amerika kunnen concurreeren dank zij den lageren loonen, er eenig bezwaar in zouden zien om Ford van de wereldmarkt te werken, als zij sl echts konden? Naastenliefde en samenwerking zijn nog geen gang bare munten niet in het wereldverkeer en niet in onze eigen kleine omgeving. De harde praktijk leert nog: De een z'n dood, is de ander z'n brood. WAAR EEN VROUW BELANG IN STELT. De lamp als voornaamste hulp middel om zijn huis gezellig in te richten. Nu de oude tijd wederom is ingetreden en het kille seizoen met zijn vroege donkerte zijn intrede heeft gedaan, nu nog te meer dan anders is de ech te huisvrouw er op bedacht, om haar „home" zoo ge zellig en aantrekkelijk mogelijk te maken. Een van de eerste vereischten hiertoe is, dat men „sfeer", d.w.z. een zekere intimiteit weet te brengen in zijn woning. Dat in dit opzicht de lamp wel een zeer bij zondere plaats inneemt, zal wel niemand willen ont kennen. En het is juist de lamp, waarmede vooral in den tegenwoordigen tijd in tegenstelling met vroe ger zoo ontzaggelijk veel te bereiken is. Met al de el lende en narigheid, welke in vroegere jaren verbon den was aan kaars- en petroleumlicht, viel toch niet te ontkennen, dat hierin meer poëzie school dan in de nuchtere gasverlichting en zelfs aanvankelijk veel meer dan in de meest verstarde lichtbron, welke met electriciteit gevoed wordt. Maar daar is allengs verandering in gekomen, Men heeft thans wel niet meer het fantastische flikkerlicht van kaarsenkro nen, noch het opflakkerend vlammengespeel van pe troleum- of gaslicht, maar daar staat tegenover, dat men in die dagen gebonden was aan één vaste licht bron, een lamp, welke persé in het midden van de kamer vanaf het plafond moest neerhangen. Men is toen daaromheen gaan fantaseeren: ijzeren geraam ten werden met zijde en anderszins omspannen, om- plooid en omfladderd. Men fabriceerde stofnesten, keel. De Pientere Baxter grijnsde en keek woedend. „Ahem! Freddie, beste jongen, ik geloof dat wij een pijnlijken ahem! een pijnlijken plicht te vervullen hebben!" Deze woorden troffen het schuldige geweten van den Hoogwelgeboren Freddie diep. Hadden ook zij de lucht van zijn handelingen gekregen en kwamen zij hem nu beschuldigen van het stelen van die vermaledijde sca rabee? Bij het denkbeeld dat het beroerde ding niet lan ger in zijn bezit was, kende zijn verademing geen gren zen. Een brave kerel zooals die detective zou hem niet verraden. Hij behoefde niet anders te doen dan het hoofd op te houden en alles te heeten liegen. Dat was do manier. Alles heeten liegen. „Ik weet niet wat u bedoelt," zei hij defensief. „Dat is verdikkeme nog al glad," zei Kolonel Mant. „Wij komen het je juist vertellen. En ik zou graag wil len beginnen met te zegen dat, hoewel het in zekeren zin mijn schuld is, ik niet inzie hoe ik anders had kun nen handelen..." „Horace." „O, best hoor. Ik probeerde alleen maar een verklaring te geven." Lord E'msworth morrelde aan zijn bril en beproefde op het behangsel te lezen wat hij zeggen moest. „Freddie, mijn Jongen," begon hij weer. „wij hebben een eeaigszins onaangename ahem! een eenigszins verbluffende... Wij zijn verplicht het je te zeggen. Wij zijn allen zeer ontdaan en ahem! diep begaan!"... De Pientere Baxter nam het van hem over. Het duur de hem te lang. „Juffrouw Peters," gooide hij er botweg uit, „is met uw vriend Emerson weggeloopen." Lord Elmsworth slaakte een zucht van opluchting. „Jawel, Baxter. Goed. Je hebt het kort en bondig ge zegd. Waarlijk, beste jongen, je bent onbetaalbaar." Alle oogen waren op Freddie gericht om op zijn ge zicht teekenen van de diepste radeloosheid te ontdekken Do deputatie verlangde smachtend naar zijn eersten noodkreet. „Hé? Wat?" zei Freddie. „Het ia de volle waarheid, beste jongen, mijn Freddie. Met den trein van 10.50 ging zij met hem naar Londen." „En, als men mij niet met geweld weerhouden had," zei Baxter hatelijk met een woedenden blik op Kolonel Mant, „zou ik het belet hebben." Kolonel Mant schraapte zich de keel en streek zijn knevel op. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1