Schager Courant Raad Oudkarspel. Donderdag 10 October 1929 72ste Jaargang. No. 8543 Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 9 October, 's avonds 7 uur. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, tevens secre taris. De Voorzitter opent met een woord van welkom ook aan de pers, en hoopt bij deze belangrijke agenda op zakelijke en aangename discussies. Mededeeiing of verklaring? De notulen. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Kostelijk allereerst het woord. Spr. komt op tegen het gezegde van den Voorzitter in de laatste vergadering, waarbij deze mededeelde, dat de post welke op de begrooting 1929 was uitgetrokken voor den ambtenaar ter se cretarie, dit jaar gehandhaafd zou worden. Volgens spr. is dit een mededeeiing en geen verklaring, zoo als-in de notulen staat. De Voorzitter zegt» dat door hem wel degelijk een verklaring is afgelegd. In de vergadering van 26 Juli heeft spr. mededeeiing gedaan van de benoe ming van den heer Sloof. De heer Kostelijk verkeert in de vrij vaste meening dat het een mededeeiing was. De vergadering werd zonder meer gesloten, zoodat er niet meer over ge sproken kon worden. De Voorzitter blijft er bij, dat het een verklaring was. De heer Zaagman vraagt het woord en zegt, het eens te zijn met den heer Kostelijk. Het komt er min der op aan of het een mededeeiing of wel een ver klaring is. Het gaat over het raadsbesluit, om den post voor den ambtenaar te schrappen. Volgens arti kel 70 van de gemeentewet is het genomen raadsbe sluit niet in strijd met de wet. De heer Bakker, wethouder, is van meening dat het gezegde van den Voorzitter wel een mededeeiing was. Wat den ambtenaar betreft, acht spr. niet ge- wenscht dezen zonder meer op straat te zetten. Als wethouder stelt spr. er prijs op dat het een mede deeiing was namens B. en W. De heer Groen vindt het ook een mededeeiing en heeft dit steeds als zoodanig opgevat. De heer De Boer sluit zich hierbij aan. De Voorzitter antwoordt, zich wel bij de meening van den Raad te kunnen neerleggen. In de vergade ring van 26 Juli heeft spr. mededeeiing gedaan, zoo dat spr. gemeend heeft in de vorige vergadering een verklaring af te moeten leggen, dat B. en W. den uitgetrokken post voor hun verantwoording namen. De zaak was voldoende besproken. In de pers stond ook dat. de Voorzitter een verklaring aflegde. De heer Kostelijk zegt, er over gevallen te zijn, dat de pas zonder meer afgesneden werd, om er nog iets over te zeggen. Het behoorde onder mededeelin- gen thuis. Zoo dit geschiedt was, had er nog iets over gezegd kunnen worden. Wat is de bedoeling, vraagt spr., om de vergadering zoo te sluiten? Daar komt spr. tegen op. De Voorzitter zegt ,dat een rectificatie aangebracht zal worden. Mededeelingen. De Voorzitter doet de navolgende mededeelingen: Dat rapport is ingekomen van de hooistekers. Al les was in orde. Dank wordt hierin uitgesproken voor de betoonde medewerking. Dat de heer J. Gorter, onderwijzer aan de U.L.O.- schooi, elders benoemd is. In verband hiermede zegt spr., dat het aantal leerlingen gestegen is tot 43, zoo- dat een derde leerkracht aangesteld zal worden. Met B. en W. van Noordscharwoude en Zuidscharwoude is reeds vergaderd. Dat aan den heer Sloof, ambtenaar ter secretarie, wegens ziekte tot 14 October verlof is verleend. Zijn plaats is geheel belangloos ingenomen door den heer Korver van Schoorl. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Dit is voor de leden ter inzage. b. Adres van de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur, houdende verzoek tot het uitvaardigen van een verbod tot het telen van bepaalde soorten aardappelen, ter voorkoming van wratziekte. B. en W. achte dit adres van zoo'n groot belang, dat voorgesteld wordt om advies te vragen bij de plaatselijke Tuinbouwvereeniging „De Eendracht' om daarna een beslissing te nemen. De heer De Boer kan zich hiermede volkomen ver eenigen, daar hier veel aardappelen worden geteeld. De heer Bakker, wethouder, is er niet tegen dat ad vies gevraagd wordt, spr. is geen warm voorstander, daar de bloembollencultuur hier een geringe plaats inneemt. Aldus werd besloten. c. Adres van de vereeniging voor wettelijke die renbescherming, houdende verzoek in de bouwver ordening eenige bepalingen op te nemen, waaraan veestallen moeten voldoen, met het oog op brandge vaar. B. en W. stellen voor, de bouwverordening niet te wijzigen, daar geconstateerd kan worden, dat het boerdenjbedrijf hier vermindert. Wel is men genegen hij nieuwbouw de genoemde wenken in overweging te geven. Aldus wordt besloten. d. Verslag van de Volksuniversiteit voor Alkmaar c. o. over 1928—1929. Dit ligt ter inzage voor de leden. e. Een adres van de tuinbouwvereeniging om de zen winter weder gratis gebruik te mogen maken van een lokaal ten behoeve van een tuinbouvveursus. B. en W. stellen voor, om het gymnastieklokaal bechikbaar te stellen tot weder opzegging, daar de andere lokalen allen in gebruik zijn. Een en ander in overleg met het hoofd der school De heer De Boer acht het gymnastieklokaal hier voor te groot. Het vorige jaar met den strengen win ter is er koude geleden, wat niet bevorderlijk was voor het bezoek. De leeraar vindt het - lokaal ook riet geschikt. De Voorzitter antwoordt, dat er tegenwoordig da gelijks in het lokaal geoefend wordt en dat aanstonds de kachel den geheelen dag zal branden, zoodat men niet bang behoeft te zijn, dat er koude geleden, zal worden. Het volgende jaar kan er misschien een an dere regeling getroffen worden. f. Van het R.K. Schoolbestuur te Noordscharwoude is nog een adres ingekomen met verzoek om een subsidie van f 100 ten dienste van het fröbelonder wijs. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek voor de derde maal is ingediend. Twee keer hebben B. en W. een en ander onder oogen gezien, zoodat men thans kort kan wezen. Voorgesteld wordt het adres voor kennis geving aan te nemen. De heer Groen betreurt, het standpunt van B. en W., spr. vindt het een nuttige zaak. De 'heer Kostelijk wil het voorstel niet van partij oogpunt bekijken. Spr. is in zijn geheel tegen een Fröbelschool. Voor de steden acht spr. het een nut tige instelling, doch voor deze plaats niet. De lieer Zaagman is het met den vorigen spr. eens en verklaart zich tegen, ook in eigen gemeente. De heer Kroon is er ook niet voor, ook omdat het 7e leerjaar weer is ingevoerd. De heer Bakker, wethouder, is van mccning, dat dc gemeente gonocg doet op onderwijsgebied. De kin deren zijn tegenwoordig van 5^—14 jaar op school. De Voorzitter zegt wel voorstander te zijn van dit onderwijs. Spr. heeft alleen 'bezwaar tegen den af stand OudkarspelNoordscharwoude. De heer Groen zegt nog dat de kinderen den meesten tijd op den weg zijn, zoodat spr. warm voor stander is. Daar geen stemming verlangt, wordt, werd het adres voor kennisgeving aangenomen. De begroeting 1930. Algemeene be schouwingen. De Voorzitter zegt, dat de meerderheid van B. en W. voorstelt om den post A an 1300.voor den amb tenaar, van de begrooting af te voeren. De .minderheid, welke spr. vormt, is hier tegen, daar dit niet in het belang van de gemeente is. De heer Kostelijk is de eerste spr. bij de algemeene beschouwingen. Aan de hand van dc notulen leest spr. een en ander voor van wat er gezegd is over de aanstelling en bezoldiging van een ambtenaar ter secretarie. Verschillende raadsleden.hebben betoogd, dat het alileen om den heer Spanjaart ging. Nu deze oen betrekking heeft aanvaard in een andere ge meente, is de zaak heel anders geworden. De houding van B. en W. .keurt spr. ten sterkste af. Spanjaart heeft met medewerking van de beide wethouders een andere betrekking gekregen. Wat de Voorzitter betreft heeft spr. bet tegendeel ver nomen. Een ander is evenwel toch benoemd, wat dooi den Raad met 43 stemmen is verworpen. Als zoo iets weer gebeurt, aal spr. anders moeten, optreden. De tijd zal wel leeren hoe. De lieer Zaagman zegt dat 'gedurende zijn raads lidmaatschap -besluiten zijn genomen, waarbij spr. gemeend heeft zijn stem naar beste weten te hebben uitgebracht. Spr. noemt den Twuijvenveg, waar nu de groote autobussen weer over heen kunnen rijden, de verlichting van den Laanweg, het 'besluit tot aan schaffing van brandkranen, het verbroeden van de Dorpstraat enz. Toch worden hier fouten gemaakt, wat spr. niet aan den Raad wil verwijten. Spr. «wijst op het noodzakelijke van goede woningen en goed 'bouwterrein. Dat de prijzen van bouwterrein zoo duur zijn, acht spr. niet in het belang van die gemeente. Spr. vraagt een cn ander wel onder oogen te willen zien. De Voorzitter antwoordt, dat het woningvraagstuk de aandacht van B. en W. heeft. Spr. is het met den heer Zaagman eens, dat hier een te kort is aan goede woningen, Om krotwoningen te ontruimen langs den wettelij'ken weg, acht spr. niet mogelijk, daar dit met langen duur gepaard zou gaan. Ter zijner tijd zullen B. cn. W. hier op terug komen. Met klem zegt spr. tegen den heer Kostelijk, dat deze overtuigd kan zijn van spr.'s eerlijke bedoelingen. Aan de hand van art. 179 der gemeentewet is tot be noeming van een ambtenaar overgegaan door B. en W. Baar Sloof nog geen diploma heeft, werd liet sa laris op f300.gesteld, alzoo f200.minder als er voor uitgetrokken was. Wat de andere zaak betreft, zal spr. liet. zeer op prijs stellen als dc heer Kostelijk hierover 'eens per soonlijk met spr. komt praten. De heer Bakker, wethouder, zegt dat. het stand punt van B. cn W. was dat een gemeente als deze er één is, een ambtenaar noodig heeft. Bij afwezig heid van den Burgemeester kan deze dan worden vervangen. Spr. vindt het onjuist dat het om Span- jaaait is gegaan. De gemeente heeft, er toch nog wel iets aan. Spr. heeft nog voorgesteld om een volontair te be noemen, doch zich tenslotte bij de méerderheid van B. en W. neergelegd. Spr. dacht dat het geen bezwaar was den post tot 1 Januari te handhaven. De zaak kon dan nogmaals bekeken worden. Spanjaard is in het drukste moment weggegaan. Spr. komt er te gen op, dat er gezegd is, dat de zaak bekonkeld i.s. Nu de meerderheid van B. en W. besloten heeft den post niet te handhaven, mag men ons wel dankbaar zijn, inplaats van afkeuring uit te spreken. De heer Kroon, wethouder, zegt, dat het iets heel gewoons is om van zienswijze te veranderen. Aan den Burgemeester zegt spr. een woord van dank voor de vele werkzaamheden, als voor den keuringsdienst e d., welke door dezen geheel zonder financieele ver goeding verricht worden. De heer Zaagman, in tweede instantie het woord verkrijgende, zegt niet bedoeld te hebben, dat er ge konkeld is, doch de behandeling in de vorige verga dering heeft spr. tegengestaan. Een raadsbesluit moet uitgevoerd worden, waaraan ook de wethouders die nen mee te werken. Dat de Voorzitter den vorigen keer is weggeloopcn, acht spr. fout. (Na afloop dei- vergadering.) Het is geen manier om de zaken op deze wijze te behandelen. De Voorzitter zegt, dat 3 keer is gevraagd of de heeren het dan goed vonden dat tot Janauri de amb tenaar zou worden gehandhaafd en de heer Zaagman toen antwoordde dat zijn voorstel een verdere strek king had. Spr. herinnert zich nog hoe ook de heer Bakker als bemiddelaar trachtte op te treden en er op wees, dat de raad bij de behandeling der begroo- .ting alle gelegenheid had de kwestie te bespreken. Het had geen zin meer om na de vergadering te vra gen of het goed gevonden wex-d tot 1 Januari een ambtenaar te handhaven, dan had de vergadering heropend moeten worden, of de zaak uitgesteld wor den tot de volgende vergadering, want we moeten wettig handelen. De heor Kostelijk herhaalt dat het den Voorzitter bekend was, dat de opinie van den raad was dat ec-n ambtenaar er zou zijn, zoolang als Spanjaard hier was en spr. begrijpt dan ook de houding van de wet houders niet. Spr. meent, dat de raadsleden als kwa jongens zijn behandeld, want, als dan de ambtenaar gehandhaafd kon worden, omdat de post op de be grooting stond, dan geen stemming noodig was ge weest. liet bewijst dus dat de raad voorzichtig moet wezen met iets op de begrooting te plaatsen. Spr. heeft er altijd op vertrouwd dat als B. en W. een be drag niet noodig hadden, het niet uitgegeven zou worden. De heer De Boer zegt, vorig maal niet erop voor bereid te zijn geweest, dat gestemd zou worden. Spr. meent, dat hier wel een ambtenaar noodig is, omdat de burgemeester-secretaris dan meer vrijheid van be weging heeft. Ook spr. wijst er op, dat de burge meester optreedt als voorzitter-secretaris van den vleeschkeuringsdienst, daar heel wat werk aan heeft en geen vergoeding ervoor ontvangt, terwijl te Schoorl er f300 voor wordt betaald, te Barsingerhorn zelfs f600. In de vergadering van het Burgerlijk Arm bestuur is de burgemeester iedere maand aanwezig, maakt notulen, begrooting en rekening in orde en hoeft dal toch niet. te doen. Als we geen ambtenaar meer hebben, zal de burgemeester dat niet meer kunnen doen en daarom acht spr. het niet in het belang der gemeente als er geen ambtenaar meel is. Spr. wijst ook op dc ziekte van den burgemeester in 1927. Be Voorzitter: Toen ik met mijn ambtenaar de za ken aan mijn bed regelde. De heer De Boer zegt, dat de gemeente het dan in den vervolge in zulke gevallen met vreemde krach ten zal moeten doen, ook in vacantietijd. En spr. refereert zich dan aan een verklaring van burge meester Kroonenburg, dat in iedere gemeente een ambtenaar noodig is cn te St. Pancras dan ook met algemeene stemmen de vergoeding van f150 op f250 werd gebracht. Te Callantsoog werd voor den amb tenaar voor 1930 f750 gevoteerd, te Hoogkarspel krijgt de beer Spanjaard een salaris van f 1000. Spr. vraagt zich af of voor die f200 a f300 het belang van de burgerij niet op 't spel staat. De burgemeester is nu bereid de menschen ten allen tijde te ontvan gen, maar hij kan zich-ook één dag of een morgen disponibel stellen. Spr. gaat er niet mee accoord dat de burgemeester zelf den ambtenaar zou moeten betalen, het is zijn schuld niet, dat zijn salaris door Ged. Staten op f5200 is bepaald. Misschien heeft de burgemeester vroeger wel gezegd, dat hij het zonder ambtenaar zou kunnen redden, maar de praktijk heeft het wel anders uitgewezen. In 1930 krijgt de gemeente van de f 5200 maximum f 3000 terug en spr. geeft dan ook in overweging het hebben van een ambtenaar niet af te stemmen. Be Voorzitter wijst er den heer Kostelijk op, dat het vaststellen der begrooting betcekent dat B. cn W. bin nen heit raam blijven van de uitgetrokken posten. Bij liet nazien der rekening kan de Raad de rekening toetsen aan dc bedragen der begrooting; iecler man- d'aatje kan worden gecontroleerd de doelmatigheid en de rechtmatigheid der uitgaven worden gecontroleerd. En heeft, men dan bezwaar tegen een gedane uitgaaf, dan kan men dat bezwaar ter kennis brengen van Ged. Staten en als het'bezwaar gegrond blijkt t.e zijn, •dan zullen B. en W. zoo'n uitgaaf terug moeten stor ten. Bat is dus de veiligheidsklep tegen mogelijk wan beheer van B. en W. Spr. is den heer Be Boer erkentelijk voor diens vriendelijke woorden cn zegt dat als hij slechts per week 1 uur te spreken is voor de burgerij, niemand, ook niet de hoogcre autoriteiten, hem daarover lastig kunnen vallen. En het is juist zoo leuk dat het. de lieer Kostelijk was, die tot spr. zou zeggen dat hij zich niet. moest verdiepen in allerlei quaesties, want dat er zoo nog wel honderden liepen. Maar spr. oordeelt dat juist een mooie daad voor een 'burgervader cn de 'lieer Kostelijk weet wel, dat spr. kwesties die reeds jaren liepen ,aan zij heeft weten te krijgen. Menschen die liever niet op dc secretarie komen, ontvangt spr. aan huis en spr. geeft de verzekering in die richting te zullen doorgaan, hij zal volgons eer en geweten zijn plicht doen, zonder aanzien des persoons. Be heer Bakker wijst er op dat de wethouders niet konden helpen dat dc Voorzitter liet. voorstel-Zaag- man 111 stemming bracht cn spr. brengt in herinnering dat hij vorig maal heeft gezegd: laten vye, gezien de minder aangename discussie, dan 'goedvinden dat tot 1 Januari een ambtenaar wordt gehandhaafd, mis schien dat B. en W. zich dan wel zullc-n beraden of hij daarna gehandhaafd moet worden. Alles wat dooi den heer Be Boer is gezegd, klinkt spr. sympathiek in de ooren, ook spr. gelooft dat 'het in het belang is van de gemeente, hier een ambtenaar te hebben. Maar gezien do uitspraak van den Raad heeft spr. geen vrijheid kunnen vinden den post op de begroe ting te helpen plaatsen. Spr. heeft het nog over een compromis niet den secretaris van het gewest, waar bij accoord zou worden gegaan met handhaving van een ambtenaar tot 1 Januari, 11a 1 Januari volstaan zou worden met een volontair of zoo iets. Be heer Kroon gaat accoord met de woorden van den heer Bakker, hot kwam door het beleid van den voorzitter, dat. er stemming is gehouden. Spr. is sterk voor een ambtenaar ter secretarie. Be heeren Kostelijk en Zaagman vragen nogmaals het woord, waarbij de beer Zaagman zegt dat hij in tweeden termijn nog niet het woord heeft gevoerd. Be Voorzitter merkt echter op, dat hij de termijnen bepaalt, Spr. zal nu de heeren Kostelijk en Zaagman voor den laatstern keer het woord verleenen. B<e lieer Kostelijk begint, met te wijzen op de po gingen om de gemeente in de klasse geplaatst te 'krij gen waarin ze behoorde, pogingen die hebben gefaald en waarna getracht is de ambten van burgemeester en secretaris gecombineerd te krijgen. E11 het was toen de burgemeester die verklaarde geen ambtenaar noodig te hebben en spr. houdt zich aan die woorden. En spr. acht het. een zuivere zaak dat als hier dan een ambtenaar -voor het gemak van den burgemeester zit, hij die f200 uit eigen zak kan betalen. De Voozitter: U krijgt van mijn salaris straks f3000 terug. De heer Kostelijk,: Dat maakt me niet uit, er kan hier een leerling zitten, want f300 voor een ambte naar is ook niets. De heer Zaagman zegt, dat, als even gevraagd was of de raad het. kon goedvinden dat de ambtenaar tot 1 Januari zou worden gehandhaafd, alle ellende niet was ontstaan. Spr. zegt, dat de houding van den Voorzitter den laatsten tijd de'gemoederen wat heelt geprikkeld en spr. betreurt dat, want het is beter dat een kleine raad als de onze gemoedelijk werkt. Waar art. 70 zegt, dat de uitvoering der besluiten aan den burgemeester is, meent spr. dat de wethou ders toch ook rekening hebben te houden met de uitspraak van den Raad. Wat het door den heer Bakker bedoelde compromis betreft, spr. heeft zich de volle vrijheid voorbehouden. De Voorzitter sluit hierna de algemeene beschou wingen om over te gaan tot artikelsgewijze behande ling der begrooting. Nog altijd de ambtenaar ter secretarie. De heer De Boer stelt voor een. post van f 300 uit te trekken voor een leerling-ambtenaar ter secretarie. De heer Kroon ondersteunt dit voorstel. De Voorzitter zegt niet voor eigen parochie te spre ken. maar spr. acht het in het finantieel belang dei- gemeente, dat naast den burgemeester-secretaris een ambtenaar is. Het gaat bij spr. niet om het salaris, want al besluit de raad afwijzend, de ambtenaar blijft toch zitten, dan- zal de burgemeester hem wel betalen. De heer De Boer zegt, niet te spreken voor den burgemeester. De Voorzitter: Dat moet niet eens verondersteld worden. De heer Zaagman: We moeten zakelijk blijven. De heer Groen wijst op de combinatie van de ambten van burgemeester en secretaris, wat als een voordeeltje voor de gemeente werd gedacht. Heeft de burgemeester z.i. hulp hoodig, laat hij dan gewoon betalen, dat deed zijn voorganger ook. Spr. kan er zich niet mee ver eenigen, dat er weer een ambtenaar wordt benoemd. De heer Zaagman maakt een vergelijking met Noord en Zuidscharwoude, waar naast den secretaris geen ambtenaar is, terwijl burgemeester Van Spengler heeft verklaard, geen secretariswerk te willen doen. Spr. blijft van oordeel, dat hier geen ambtenaar noodig is. De heer Kroon acht het in het belang der gemeente dat er wel een ambtenaar is. Na 3 jaren is sprekers meening in dat opzicht gewijzigd. De Voorzitter wijst erop, dat al zou zijn salaris f 10.000 zijn, dat geen gewicht in de schaal moet leggen. Als de heeren de inkomstenbelasting eens nagaan, zullen zij zien, dat hij uit 3 posities f 5300 verdient, terwijl er hier zitten die uit één positie het dubbele verdienen. Maar dat hindert niet, de ambtenaar blijft en de heer Zaagman spreekt dan wel over het parasiteeren op de gemeente, welnu laat de gemeente dan parasiteeren op het salaris van den burgemeester. De heer Kostelijk zegt, dat niet de bedoeling is, dat de burgemeester den ambtenaar zelf moet betalen, maar de burgemeester heeft zelf gezegd, het wel met een volontair af te kunnen die geld toegeeft. Het is ter vergemakkelijking van den burgemeester. De heer Zaagman wijst het woord parasiteeren op kosten der gemeente af. Spr. heeft de zaak steeds conse quent behandeld, het salaris van den burgemeester steeds buiten beschouwing gelaten, maar is van oor deel, dat een ambtenaar niet noodig is. Het voorstel-de Boer om voor een leerling-ambtenaar een bedrag van f 300 uit te trekken, wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen, voor stemden de heeren Kroon en De Boer. Bij de verdere behandeling der begrooting worden over enkele posten inlichtingen gevraagd, die door den Voorzitter worden verstrekt. Op het verzoek van den gemeente-veldwachter om salarisverhooging, wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten, de jaarwedde van f 1200 op f 1300 te brengen, en de vergoeding voor kleeding en gebruik van rijwiel van f 160 op f 200. Voor kosten t.b.c.-bestrijding is uitgetrokken een post van f 500 en de Voorzitter deelt mede, hoe deze zaak bij provinciaal blad van 1924 is geregeld. Verleent de gemeente voor t.b.c.-verzorging subsidie, dan ontvangt zij van de provincie terug 50 pCt. der kosten tot een maximum van f 500. Door het Witte Kruis is om uit zending van een kind gevraagd, n.1. voor het kind van Stegers en B. en W. hebben hun medewerking toege zegd. De Voorzitter wijst er echter op, dat niet vooraf bekend is, of de post van f 500 niet zal worden over schreden. De heer Zaagman, die denkt dat deze zaak dus in handen van het Hoofdbestuur van „Het Witte Kruis" heeft nu juist niet zoo'n groot vertrouwen in dat hoofd bestuur, omdat hij zich herinnert, hoe dat Hoofdbe stuur in Alkmaar heeft vergaderd en toen een groot feest is gevierd, dat een tekort van 6 a 7 duizend gul den opleverde. De Voorzitter stelt den heer Zaagman evenwel ge rust, en deelt mede, dat het Hoofdbestuur er finantieel geheel buiten staat De heer De Boer wil B. en W. voor een dergelijke nuttige zaak liever niet aan het bedrag van f 500 binden. Van andere zijde wordt er echter op aangedrongen, dat de post van f 500 wordt gehandhaafd en aldus wordt dan ook besloten. De afdeeling Langendijk van het Centraal Genoot schap van Kinderherstellings- en Vacantiekolonies vraagt de helft van de verpleegkosten van elk uitge zonden kind. Waar er dit jaar 7 kinderen werden uitgezonden, hebben B. en W. een bedrag van f 200 uit getrokken en stellen zij voor in principe te besluiten de helft der verpleegkosten door de gemeente te beta len, tot wederopzegging. Na afloop van de uitzending wordt een verslag enz. tegemoet gezien. Goedgevonden. Uitgetrokken wordt een bedrag van f 447, voor sub sidie aan het Centraal-Neutraal Ziekenhuis te Alkmaar en mededeeiing gedaan dat de subsidieeerende buiten gemeenten nu 2 leden zullen afvaardigen. De Raad keurt goed dat daarvoor zullen worden aanbevolen de heeren Van Fridagh, Schoorl en C. Haringhuizen, Wie- ringerwaard. Voor verbetering straat is weer f 3500 uitgetrokken, opdat weer een flink stuk verbeterd kan worden. A.s. voorjaar zal als proef gedurende 6 weken de vuil nis worden opgehaald. Daarvoor is uitgetrokken een be drag van f 125. De heer Bakker had liever gezien dat een regeling was getroffen als te Noordscharwoude. Het voorstel van B. en W. om voor één schoollokaal nieuwe banken aan te schaffen, veroorzaakt een lang durige discussie. Verschillende leden toch oordeelen dat de oude bun ken als ze goed werden gerepareerd, geschilderd enz., nog zeer goed bruikbaar waren. B. en W. wezen echter op de groote doelmatigheid van de nieuwe banken en op de groote verbetering die in een lokaal was verkregen, door de aanschaffing van nieuwe banken, rijksmodel. Het resultaat van de besprekingen was, dat op voor stel van den heer Zaagman een onderzoek zal worden ingesteld naar de kosten van reparatie enz. De post aanschaffen en onderzoek van schoolboeken en leermiddelen was verhoogd van f 600 op f 1025 en do heer Kostelijk vroeg of daar de lichamelijke oefening en handenarbeid onder begrepen was. Uit de toelichting door den Voorzitter blijkt dat de verhooging ontstond door het 7e leerjaar en door de aanschaffing van turnartikelen, tot een bedrag van f 196. De heer Kostelijk blijkt groot voorstander te zijn van de vrije- en orde-oefeningen, maar gevoelt er weinig voor dat de schoolkinderen op het D.T.S.-terrein spel letjes doen. Waar dat eerst in 1936 wettelijk zal zijn voorgeschreven, wil spr. daar maar niet te vlug mee beginnen. De heer Groen oordeelt er ook zoo over. en beschouwt rekenen, lezen en schrijven als de hoofdzaak. De heer Kroon wil het vak lichamelijke oefening ge leidelijk invoeren en met de gevraagde f 196 wordt een klein begin gemaakt. Do heer Bakker houdt een pleidooi voor dit nieuwe vak van onderwijs. De ontwikkeling van lichaam en geest moet gelijkgaan. De heer Zaagman vraagt of die spelletjes niet zullen zijn ten nadeele van het gewone onderwijs. Door den Vooqrzitter wordt medegedeeld, dat dit niet het geval is, de lichamelijke oefening op het D.T.S.- terrein zal plaats hebben, ter vervanging van de vrije- en orde-oefeningen. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 2 stem men aangenomen, tegen stemden de heeren Groen en Kostelijk. Voor het vervolgonderwijs zijn 7 leerlingen, terwijl de kosten zullen bedragen f 260. Bij de 'besprekingen komen 2 stroomingen naar voren, in de eerste plaats dat dit aantal verhouding van de kosten te gering wordt ge acht en het beter geoordeeld wordt om het aan het particulier initiatief over te laten en dan van gemeen tewege subsidie te verleenen. Aan den anderen kant ver klaren enkele leden zich voor het doen geven van ver volgonderwijs aan deze 7 leerlingen. Van een eventueele samenwerking tusschen Noord scharwoude en Oudkarspel blijkt men weinig heil te verwachten. Een voorstel-Bakker om toch vervolgonderwijs te doen geven wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Bommer, G^oen en Kostelijk. De post uitgaven voor volksfeesten f 100 ontmoet oor spronkelijk bezwaar bij den heer Zaagman en op de me-» dedeeling dat deze post ook feitelijk wel promemorie kan worden uitgetrokken, wijst de heer Zaagman er op dat juist de laatste dagen is gebleken dat als het een maal op de begrooting staat, de raad alle zeggingschap mist. Spr. kan zich met de post vereenigen als de raad voor ieder verzoek dienaangaande uitspraak zal doen. De Voorzitter zegt dat dit ook de bedoeling is, het is louter een maatregel van orde. De post wordt goed gekeurd. B. en W. stellen voor de toetreding tot de districts arbeidsbeurs te Alkmaar op te zeggen omdat de werk loosheid 's winters ontstaat bij gesloten water en de werkloozen dan op de ijsbaan te werk worden gesteld Bovendien vragen de werkgevers nimmer personeel via hel arbeidsbemiddelingbureau. Goedgevonden. De post gemeentelijke inkomstenbelasting wordt uit getrokken op f 22000, dat is f 1000 lager dan vorig jaar De gemeentebegrooting wordt zonder hoofdelijke stem ming voorloopig vastgesteld. Prijsverlaging voor industriegas. Bij dc behandeling der begrooting van de gasfabriek wc-rdt medegedeeld dat de commissie van beheer voor stelt de tarieven voor industriegas te verlagen en wel voor de eerste 1000 M3. 8 cent per M3., de tweede 1000 M3. 7 cent, de derde 1000 M3. 6 cent en alle verdere M3. 5 cent per M3. De heer Bakker zegt dat voor de transportbaan de gewone afschrijving wordt toegepast, terwijl hij van bevoegde zijde heeft vernomen, dat zij niet meer wordt gebruikt. Er is een bedrag van f 23000 mee gemoeid en spr. meent dat als zij niet meer zal worden gebruikt zij geheel dient te worden afgeschreven. Spr. hoopt dat de gascommissieleden er naar zullen vragen. Spr. heeft gehoord, dat de transportbaan niet deugt en spr. oor deelt dat de firma Klüne haar dan in orde had moeten maken, voor en aleer zij haar geld ontving. De Voorzitter zegt, dat de transportbaan niet wordt gebruikt, omdat een nieuwe motor moet worden inge steld en daar f 1000 voor op de begrooting staat. Door het vele werk voor particulieren, heeft de uitvoering nog niet plaats gehad, want de directeur wil den motor met eigen werkkrachten plaatsen. -De transportbaan zal dan ook opgeknapt worden. Het rijden van de kolen kost geen cent meer. Spr. zal de zaak in de Gascom- missie ter sprake brengen en vragen of de menschen die aan den heer Bakker de inlichtingen hebben ver strekt, in de commissie mogen verschijnen, teneinde hunne bezwaren mede te deelen. Den raad zal daarna mededeeiing worden gedaan. De heer Bakker zegt dat men van spr. de namen niet te weten zal komen. Spr. zou ook graag het geor ganiseerd overleg willen zien ingevoerd, Als men nu

Schager Courant | 1929 | | pagina 9