z.v.v. 1 1 1 1 1 1 1 Binnenlandsch Nieuws. Het vermoorde meisje te Rotterdam. VERKEERSONGELUKKEN. Aanranding in de Heezer bosschen. De politie slaat een goeden slag. Gemengd Nieuws. In plaats van een danspartij De huisinstorting te Praag. Het Sklarek-schandaal te Berlijn. Hopeloos? AvSiKrma, Uw aclemKftlinq met AKK^'-S Abd Lj AijnoojD. beetje verdedigend en vertoont een lakschheld die als een reactie voordoet van 't spel in de eerste helft ver toond. Aanval op aanval toch onderneemt A en haar half linie houdt Reitsma en Beneker zoodanig af dat er geen doorkmen aan is. Hierdoor komt het dat R. z'n middenlinie op doel terugtrekt, waardoor de ballen die de voorhoede kwijtraakt geheel verloren zijn en 't geheele middenveld door A. beheerscht wordt. Toch houdt H.R.C. stand. Plotseling geeft A's links buiten een voorzet die hoog voor 't doel langs zweeft. Een paar meter naast 't doel echter, nog voor de lijn, haalt Bos om en de toestormende Homan heeft maar voor 't Inschieten. Hij maakt er dan ook dankbaar ge bruik van (2-—1.) Er bestaat evenwel twijfel bij publeik en H.R.C.-grensrechter, welke dan ook met 't geheele elftal mee heftig protesteert. Ze meenen n.1. dat Bos bui ten spel stond. O.i. stond hij ook buitenspel toen hij de omhaal gaf. Na een paar minuten onderbreken wordt weer begonnen en de fut is er bij H.R.C. geheel uit. De scheidsrechter neemt enkele malen zeer onaangename beslissingen. De wedstrijd schijnt als een nachtkaars te zullen uitgaan, 't Spel wordt zeer forsch als H.R.C. pro beert er weer bovenop te komen. Enkele fraaie kansen worden door haar voorhoede om hals gebracht. Een kwartier voor 't einde weet A. dan door snel inloopen de voorsprong tot 31 te vergrooten. Zoo komt met saai spel 't einde. Bij Alcmaria blonk vooral uit na rust de back Kuiper benevens de linksbuiten Hamstra. 't Geheele elftal speel de evenals dat van H.R.C. voor rust zeer goed. Zooals gezegd, de nederlaag van H. wijten we aan 't terugtrek ken harer halflinie. Scheidsrechters leiding was lang niet zonder fouten. Helder—Kennemers. 1L Helder heeft bewezen nog niet rijp te zijn om even tueel naar hernieuwd tweede klasseschap te doen. Als Kennemers den toss wint en Helder aftrapt, blijkt al dadelijk, dat K. sterker is, hetwelk ze spoedig in 10 weet om te zetten. H. pakt, nu beter aan, doch weer blijkt de oude fout van prutserig spel. Weldra is het 2—0 voor K.; beide punten werden door den mid voor gemaakt. Nadat 't nog eenige mooie kansen om hals gebracht heeft, is het rusten. Even hierna maakt K. 3—0, ondanks overwicht van Helder. Steeds is H. in de meerderheid en 'eindelijk kopt Veen uit een corner in 31. Tegen het einde, toen het spel iets ïevondiger werd, wist de K. midvoor, die alle vier punten maakte, in buitenspel-positie 41 te maken. Bij H. was de links half goed, bij K. de midvoor en links half, terwijl de scheidsrechter maar matig vol deed. Stand le ldasse N.H.V.B. Helder 2 3 3 11—5 6 •Succes 4 3 1 15-9 6 Texel 4 2 1 1 9—6 5 Nieuwe Niedorp 4 2 2 18—8 4 H.R.C. 3 3 1 2 5—6 2 Schagen 3 1 2 6—15 1 Helder 3 3 3 4—17 0 Stand 2e klasse A, N.V.B. Alcmaria 5 5 16-5 10 K.F.C. 5 4 1 17—7 9 'H.R.C. 4 2 1 1 9—7 5 Spartaan 5 2 1 2 10—7 5 D.VV.S. 5 2 3 11—11 4 'Ilollandia 5 1 2 2 9—14 4 5 3 10-12 3 West-Frisia 5 3 8—12 3 V.V.A. 4 2 5-9 3 W.F.C. 5 4 7—18 2 „SPARTA". Zondag had Sparta weer een goeden dag. Sparta I handhaafde haar beter spelen en het sterke Texel kon liet niet tot een overwinning brengen. Hoewel Texel niet de rust een 2—0 voorsprong had, pakt Sparta direct na rust nog wat steviger aan en spoedig is de stand gelijk. Beide partijen zwoegen hard voor den den goal, doch als scheidsrechter Brussel het einde fluit, is het. geen van beiden mogen gelukken den winnenden goal to maken. Het tweede elftal deed hot nog heter en herstelde zich volkomen van de zware nederlaag van den vo- rigen wedstrijd. Oudcsluis I moest met 52 de meer dere erkennen van de hard werkende Spartanen. Hoe wel in het veld Oudcsluis niet veel minder was, wa ren de Spartanen voor het doel veel gevaarlijker, ter wijl de O. voorhoede volkomen in bedwang werd ge houden door de Sparta-achterhoode, en bovendien de enkele kansen die zij kregen, hopeloos verknoeiden door slecht schieten. Togen het einde wisten zij de eer nog te redden, nadat Sparta met 5—0 had voorgestaan. Ruststand 3—0 voor Sparta. Onze gehavende en voornamelijk uit invallers be staande adspiranten-elftal, moest in Bergen tegen Bergen A do puntjes laten, zij verloren met 41. Zondag ontvangt Sparta II Wieringerwaard I. ANNA PAULOWNA. Breczand 2 won haar thuiswedstrijd van Dosko 2 met 31. NIEUWE NIEDORP. Tegen veler verwachting in heeft N. Niedorp I, op eigen terrein nog wel, haar tweede- nederlaag moeten boeken. In een spannenden, goedgespeelden wedstrijd werd met 31 verloren van Helder H. In het veld wogen .de beide partijen volkomen tegen elkaar op, een vrije schop en een strafschop bezorgden de be zoekende club twee doelpunten. N.N. daarentegen was minder fortuinlijk. Na de prachtige start van N.N. I in deze competitie, stellen de resultaten der laatste twee wedstrijden intusschen eenigszins tedeur. Hopen we, dat de wedstrijd N.N.ITexel I weer een kente ring ten goede mag brengen. N.N II is het mogen gelukken tegen Hoorn H haar tweede overwinning te bevechten. Als gewoonlijk, dit was do negende achtereenvolgende maal, won de N.N.-aanvoerder den toss en voor zon en wind af on dernam N.N. al spoedig eenige aanvallen. Beurtelings ■waren beide partijen in den aanval, maar door slecht echieten der respectievelijke voorhoeden bleven doel punten uit. Bij een' vermeend handsgeval van den N."N.-rechts- back, kent scheidsrechter Prins, die over 't geheel uitstekend leidde, een penalty toe, welke door Hoorn in een doelpunt wordt omgezet. Na de rust weer een vrij gelijk opgaande strijd. Ook nu is het geluk voorloopig weer niet met N. Niedorp. Het spel wordt er ln deze.periode niet mooier op en speciaal de linksback van Hoorn ontsiert zijn spel door ongepaschte forschheid. Als nog 5 minuten te spelen zijn, wordt het optre den van genoemden speler met een penalty bestraft, die door Zwagerman onberispelijk wordt ingezet. Nu is N.N. niet meer te houden. Een corner veroorzaakt reeds een gevaarlijke scrimmage voor het Hoornsche doel en bij een volgenden N.N.-aanval gelukt het den N.N.-spil met een prachtig ver schot, juist in den lin kerbovenhoek het winnende punt te scoren. N.N. II kan op een goeden wedstrijd terugzien. Allen speelden voor wat ze waard waren en in dezen vorm durven we N.N. II wel een" overwinning op D.T.S. IH te voorspellen. WEERINGEN. Succes II speelde Zondag te Wieringen tegen Hel der IV. Om 2 uur blaast scheidsrechter Boonstra de elftallen in 't veld. H. wint de toss en verkiest voor den wind en de zon in den rug te spelen. Direct ont wikkelt zich een vlugge partij, wat wij van Helder gewoon zijn, doch de S.ers zitten er flink op en het duurt niet lang of v. d. Slikke geeft zijn club de lei ding, 1—0. Spoedig daarna wordt de keeper van H. voor de tweede maal gepasseerd, waar ook de rust mee in gaat. Na de thee pakt Helder flink aan en weet spoe dig gelijk te maken. S. niet ontmoedigd, pakt flink aan en weet de leiding weer te hernemen. Dan is H. weer aan de beurt en maakt weer gelijk. De S.ers spelen zeer enthousiast en weten het, voor het eind signaal goblazen wordt, te brengen tot 5—3. Ze hebben verdiend gewonnen en gaan weer den goeden weg op. Volgende week krijgt S. II J.V.C. I op bezoek, wat voor hen een zware tegenstandster is. Succes III moest naar Helder V, doch H. had zich teruggetrokken uit de competitie, zoodat onze jongens met dat mooie weer thuis konden blijven. Voor de eerste maal had S. een adspirant-elftal in de competitie en om elf uur togen de jongelui naar Den Helder, om de adspiranten Helder b. te bekam pen. Het was een aardige wedstrijd en de S.-adspiran- ten wi9ten dan ook beide punten mee naar Wieringen te brengen, door met 30 van H. b. te winnen. Een goed begin voor onze jeugd. Ze kwamen dan ook vól goeden moed en zingend weer thuis. OUDKARSPEL. D.T.S.a.—Alcmaria. 03. Wederom boekten de D.T.S.-adspiranten een neder laag, doch hun spel is verbeterd en wanneer ze zoo doorgaan, zal er zeker ook een tijd komen, waarin verschillende overwinningen behaald zullen worden. Volhouden jongelui. D.T.S. in—Vitesse II. 3—4. In een forschen, spannenden wedstrijd, is het Vi tesse gelukt D.T.S. in eigen „home" te slaan. De be- BEGRAFENIS MR. S. MEIHUIZEN. Gistermorgen is op Esserveld te Groningen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van nir. S. Meihuizen, in leven kantonrechter te Groningen, eerder te Scha- gcn. De rechtbank, het kantongerecht, de leden van de balie, beambten van het kantongerecht en ver tegenwoordigers van politie, veldwacht en marechaus- sée, sloten zich aan achter de familieleden, bij den gang naar het graf. Het woord werd gevoerd door prof. mr. I. B. Cohen, plaatsvervangend kantonrechter, mr. F. J. Lisman, president der Groningsche rechtbank en notaris Schönfeld Wichers, zwagers van den overledene. Een broer dankte voor de belangstelling. Een groot aantal kransen bedekte de baar. BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER. Gespannen stemming van het publiek. Gistermorgen heeft onder groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van het bij Rotterdam vermoorde meisje. Overal werden woorden van diepe deernis gesproken. In de kerk, langs deh weg en hij de begraafplaats waren overal getuigen uit de zaak met rechercheurs omdat men rekening had gehouden met de mogelijk heid, dat de dader geen weerstand zou kunnen bie den aan de psychologisch zoo merkwaardige verlei ding om naar de begrafenis van zijn slachtoffer te komen kijken. De man, tegen wien bezwarende omstandigheden bestaan, en van wien elders in dit nummer sprake is wordt nog steeds vastgehouden. Een meisje in een koffer. Uit de volgende gebeurtenis blijkt, hoe gespannen de stemming van het publiek in deze dagen is. Toen namelijk gistermiddag eenige bewoners uit de Schom melstraat zagen, dat een veertienjarig meisje de werkplaats van een schoenmaker in die straat bin nenging, en dat korten tijd daarna de schoenmaker alleen zijn werkplaats verliet, is men onmiddellijk de moeder gaan waarschuwen. De moeder van het meisje is met de politie naar de schoenmakerswerk plaats gekomen, waar intusschen een groote menigte zich voor het bewuste perceel had verzameld. De werkplaats was nog gesloten en men heeft daarom gewacht tot de schoenmaker terugkwam. Met hem zijn toen de moeder en de politiemannen naar bin nen gegaan en daar vond men na eenig zoeken het meisje, dat in een koffer lag verborgen. Het meisje werd onmiddellijk verhoord, en zij ver klaarde, bij den schoenmaker gekomen te zijn, omdat zij zich niet wel gevoelde, en toen de man een bood schap was gaan doen, had zij hem gezegd, dat hij haar gerust eenigen tijd alleen kon laten. Toen zij evenwel politie hoorde komen, benevens haar moe moeder, was zij bang geworden, omdat deze laatste haar meremalen verboden had naar den schoenma ker toe te gaan. Uit angst had zij zich toen in den koffer verborgen. Het is in de Schommelstraat naar aanleiding van dit incident nog geruimen tijd rumoerig gebleven, en in de stad begon zich het onrustbarend gerucht te verspreiden, dat er een vermoord meisje in een kof fer was gevonden, hetgeen bij onderzoek gelukkig volkomen onjuist bleek te zijn. Geruchten. Ook te Overschie heeft gisteren het gerucht de ron de gedaan, dat er een meisje zou zijn ontvoerd. Het bleek evenwel, dat er een man den weg had gevraagd aan een meisje en dat hij, nadat zij hem den weg had gewezen, haar regelrecht naar school had ge bracht, zoodat dus ook hier van niets wat op een misdrijf gelijkt sprake was. Op den Wageningschen Berg rüdt een auto op enkele wandelaars in. Een doode en twee ernstig gewonden. Zondagmiddag te ongeveer 4 uur heeft op den Wage- ningschen Berg J. J. Schik, die met vrienden in een huurauto op weg was naar Arnhem, bij het passeeren van een andere auto, door te veel naar rechts uit te wijken drie personen aangereden, die op het rijwielpad, tevens wandelpad, liepen. Een, de 28-jarlge F. J. Alberts, los arbeider, werd op slag gedood; de anderen, zijn ver loofde, het 27-jarige meisje G. Klein, alsmede mej. M. vrij ernstig gewond. Zij werden naar „Ziekenzorg" ge bracht. De politie nam den bestuurder in arrest en legde beslag op de auto. De bestuurder is na verhoor op vrije voeten gesteld. NEKKRAMP. To Warssum is Zondag bij een tien-jarig meisje nekkramp geconstateerd. Een der geneesheeren te Wormerveer heeft bij oen 19-jarig meisje nekkramp geconstateerd. Zij is ter verpleging in het gemeente-ziekenhuis opgeno men. zoekers namen al spoedig de leiding, welke ze wisten te vergrooten tot 2—0. Daarna kwam de thuisclub op zetten en kon nog voor de rust gelijk maken. Rust 2—2. Na de thee was Vitesse in het begin sterker, welke meerderheid ze in 2 doelpunten wist uit te drukken. Hierdoor werden de gastheeren wakker geschud, Aan val op aanval werd ondernomen. Vitesse werd geheel terug gedrongen. Er werd nu zeer forsch gespeeld en de scheidsrechter deelde een paar waarschuwingen uit. D.T.S. zag nog een keer kans te doelpunten, 34, met welken stand het einde kwam. OUDESLUIS. Zondag j.1. had DOSKO I bezoek van Sparta II uit Schagon. In een aardig gespeelden wedstrijd is S. er in geslaagd D. op eigen veld een 52 nederlaag toe te brengen. Met de rust had S. reeds een 30 voorsprong, welke zij na de rust opvoerde tot 50, terwijl D. in de laatste 10 minuten haar achterstand wist te ver kleinen tot 52. S. wist in dezen wedstrijd de kan sen te benutten, terwijl dit met D. niet het geval was, ondanks zij wel 5 kansen kreeg tegen S. 2. DOSKO II was bij Breezand II op bezoek, doch keer de ook met een 31 nederlaag huiswaarts. A.s. Zondag krijgt DOSKO II bezoek van Anna Pau- lowna II. DE AANRANDER NA EEN HEVIGE VECHTPARTIJ OP DE VLUCHT GESLAGEN. In de Heezer bosschen tegenover Sterkzel bij Hel mond, stapte een heer uit Asten even van zijn fiets om zijn pijp aan te steken, toen een ham onbekende man, die zijn hoed diep in het gezicht had gedrukt, hem naderde en trachtte te bewegen tot afgifte van zijn geld. De wielrijder, die zeer kalm bleef, bukte naar zijn fiets, richtte zich plotseling op en gaf den onbe kende een hevigen slag. De aanrander trok hierop een mes en er ontstond een vechtpartij. De wielrijder, trachte de aandacht te trekken van een ln snelle vaart passeerende motorrijder, hetgeen hem niet gelukte. De aanrander is toen in de bosschen ontkomen. De wielrijder bekwam slechts enkele lichte verwondingen, maar zijn kleeding is door messteken vernield. TREINDIEF AANGEHOUDEN. Die voor duizenden guldens bijeen had gestolen. Zaterdagavond is op het C. St. te Utrecht een Duit scher op heeterdaad betrapt toen hij ten nadeele van de Nederlandsche Spoorwegen een pakje suikerwer ken wegnam. Deze aanhouding had tot gevolg dat Zondagmiddag huiszoeking is gedaan in de woning van den Duitscher, aan de Merelstraat te Hilversum, door de Hilversumsche recherche in samenwerking met de Utrechtsche. Het verrassend resultaat was, dat een reusachtig aantal voorwerpen, waaronder ja ponnen, zoowel als electro-motoren, in beslag werden genomen. Alles tezamen vertegenwoordigt het een waarde van duizenden guldens. Bovendien heeft de Duitscher bekend reeds voor groote bedragen aan ge stolen goederen te hebben verkocht. De dader, een gehuwd man, werkt op een fabriek te Hilversum. Hij was in het bezit van een maand- kaart voor de spoorwegen, zoodat hij waarschijnlijk na werktijd zich schuldig maakte aan treindiefstallen. Vele der in beslag genomen artikelen dragen nog eti ketten der spoorwegen, waardoor het dus voor de po litie gemakkelijker wordt vast te stellen wie de ge dupeerden zijn. MEISJES DOOR GEMASKERDE IEREN OP EEN EENZAME PLAATS TEGENGEHOUDEN. Hun schoenen en kousen verbrand. Gewapende en gemaskerde mannen hebben Don derdagavond, naar de „Daily Telegraph" uit Lon- donderry meldt twee en twintig meisjes uit die stad, die op weg waren naar een danspartij in een der for ten van Lough Swilly, op een eenzame plaats tegen gehouden en haar schoenen en kousen en andere kleedingstukken verbrand. Ze werden voorts op een ren gezet en haar wer dgezegd, dat zij doodgescho ten zouden worden. Ten slotte worden zij door bur gerwachten gevonden. Twee waren niet in staat te rug te gaan naar Londonderry, vermoedelijk omdat ze geen voldoende kleeding hadden. De anderen kwamen den volgenden morgen om acht uur in de- solaten toestand te Lonötonderry aan. Hoewel geografisch tot den Vrijstaat behoorend, zijn de forten van Lough Swilly ingevolge het En- gelsch-Iersche verdrag Britsch gebied. De soldaten zijn over het algemeen zeer gezien bij de bevolking. De meisjes waren tot een danspartij in een der for ten uitgenoodigd, en een soldaat werd afgezonden om voor een autobus te zorgen en als gids te dienen. Onderweg naar het fort werd de bus door veertien gemaskerde mannen aangehouden, van wie sommi gen revolvers droegen. Zeven der gemaskerden dron gen de bus binnen en dwongen den bestuurder naar een eenzaam eiland op 9 km. afstands te rijden. Hier moesten de meisjes haar schoenen en kousen uit trekken en in verschillende gevallen ook haar man tels en andere kleedingstukken. In de bus werd ook naar dansjurken gezocht. De kleedingstukken wer den met benzine begoten en verbrand. Daarop moesten de meisjes met den soldaat, die door revelvers in bedwang was gehouden, op een rij gaan staan en werd gezegd dat allen doodgescho ten zouden worden. Eén jonge vrouw ging voor den soldaat staan om hem te beschermen, zeggende dat het haar man was. Toen gingen de gemaskerden weg en de meisjes bleven een uur waar zij waren, zich zoo goed mogelijk in een greppel beschuttend. Twee harer waren er echter, toen de bus was aan gehouden, in geslaagd in de duisternis te ontkomen en waren naar een naburige kazerne van de burger wacht gesneld. De burgerwacht vond de meisjes en zond het moerendeel harer met een bus terug. VULCANISCHE UITBARSTING OP MARTINIQUE. Bevolking verlaat de bedreigde zone. Uit Fort de France .werd gister gemeld: Hedenmorgen tegen vier uur heeft een vulcanische uitbarsting plaats gehad van den Mont Pe lée, welke nog heviger was dan die van 16 September j.1. De bevolking van de plaatsen Precheur, St Pierre en Morne Rouge heeft gedeeltelijk de woonsteden verlaten. De gouver neur van het eiland heeft alle mogelijke voorzorgsmaat regelen genomen. EEN JONGEN DOODT EEN LEEUWIN MET PIJL EN BOOG. Naar.de Morning Post uit Johannesburg in Zuid- Afrika meldt, heeft een 12-jarige jongen, die op een boerderij de koeien hoedde, met pijl en boog een leeuwin gedood. Toen het dier zich plotseling op een os wierp, schoot de knaap de leeuwin een pijl in den buik, die door de bewegingen van het woedende dier diep in het lichaam drong. Met een tweede pijlschot in het oog maakte de knaap tben het dier af. TRAM TEGEN EEN GOEDERENTREIN. Uit Rome wordtg emeld: De p.Tribuna" meldt, dat gistermorgen te Milaan in de nabijheid van Campolo een ernstig verkeersonge luk plaatshad, waarbij zes personen den dood vonden en vijftig personen meer of minder ernstig werden gewond en vijftig anderen licht gewond werden. Het ongeluk had plaats doordat een tram met een goederentrein in botsing kwam. DE SCHULDIGEN GEVONNIST. Men herinnert zich, dat in October van verleden jaar tengevolge van het instorten van een in aanbouw zijnd woningcomplex te- Praag 46 menschen werden gedood en 20 gewond. De verantwoordelijke personen hebben thans terechtgestaan. De ingenieur Mondl en de architect Vlastimil zijn veroordeeld tot een jaar streng arrest, terwijl hun de verplichting werd opgelegd voor zoover zij daartoe in staat zijn de door hen veroorzaakte schade te vergoeden. BRAND AAN BOORD. De bemanning in de reddingsbooten. Reuter meldt uit Colombo: Gisteren brak brand uit aan boord van het Duitsche stoomschip „Hochst" dat onlangs in deanbijheid va het eiland Minicoy aan den grond liep. De kapitein en de bemanning ten getale van achtentwintig koppen bega ven zich in de reddingsbooten. Zij werden vandaag door een stoomschip opgepikt. STROOMEN BEZOEKERS NAAR STRESEMANN'S GRAF. Zondag meer dan honderdduizend geteld. Wolff meldt uit Berlijn: De laatste rustplaats van dr. Stresemann is in de afgeloopen dagen tot een ware pelgrimsplaats der Ber- lijners geworden, Terwijl men de eerste dagen der week gemiddeld 50.000 bezoekers telde, werd het graf Zondag door moer dan honderdduizend mannen en vrouwen uit alle klassen der bevolking bezocht. Van den vroegen ochtend tot het invallen van de duisteris trok een ein- delooze stoet langs het graf van den overleden staats man. VERKLARINGEN VAN DEN DIRECTEUR DER STAD TB ANK. Wolff meldt uit Berlijn: De directeur Hoffmann van de Stadtbank heeft vol gens de „Nachtausgabe" zijn verdediger den Unterkom- missar, een omvangrijke verklaring doen, overhandigen waarin hij de zakenrelaties tusschen de Stadtbank en de gebr. Sklarek beschrijft. Hij verklaart, dat de aan de Sklareks verleende credleten niet alleen de goedkeu ring der directeuren van de Stadtbank, maar ook die van de credietcomrnissie der bank behoefden. De eerste maal kreeg de firma een crediet van 150.000 mark, dat later, toen de zaken zich uitbreidden, grooter werd. De gebr. Sklarek, aldus Hoffmann, stonden als absoluut be trouwbaar te boek, de informaties, welke de stad moes ten hun millioenen opbrengen.. Zij werden n.1. overal met voorname personen gezien. Het aantal beschuldigden. Later wordt nog uit Berlijn gemeld: In de zaalt-Sklarek zijn volgens de „V. Z." gister drie zakenvrienden der Sklareks als beschuldigden gehoord die verdacht worden niet de bedriegerijen op de hoogte te zijn geweest. Het aantal beschuldigden bedraagt thans zeven. OP DEN UITKIJK. De kwestie van het slechte vergaderlngbezoek is op allerlei wijzen en door allerlei wijzen aangesneden £n behandeld. De een zoekt het in de diepte, de ander in hoogte, een derde in de lengte en een vierde ln de breedte. Deze week nam de „Vrijz. Democraat" het vraagstuk onder de loupe. Niet zwaar wetenschappelijk zooals onlangs Prof. v. Poeteren, maar toch ook weer niet al te oppervlakkig. De schrijver in de „Vrijz. Democraat" beantwoordt de vraag waarom vergaderingen zoo onpopulair zijn als volgt: „Omdat er altijd menschen zijn geweest, nog zijn en voorloopig wel zullen blijven ook, die hun eigen stem zoo gaarne hooren en die door hun breedsprakige niet- zeggendheid anderen aanwezigen de lust en ook wel de gelegenheid ontnemen in weinig woorden veel te zeggen, 't Is moeilijk voor den leider der vergadering herhaal delijk op kortheid aan te dringen. Zoolang de niets zeg gende veelpraters hun euvel niet inzien, zal er geen ver betering komen. Als je werkelijk iets te zeggen hebt, doe het dan zakelijk in een gedocumenteerd betoog! Wil je ook een „duit In het zakje gooien," doe het dan kort, heel kort! Wij allen kunnen daar niet anders dan wel bij varen!" Of de zaak zoo gemakkelijk ls als de „Vrijz. Dem." voorstelt, gelooven .wij niet. Wie wat veel vergaderingen bezocht en verschillende vergaderingleiders gadegesla gen heeft, weet wel, dat noch spoedige, noch langzame afwerking der agenda iedereen bevredigt De menschen kan men onderverdeelen in drie klas sen. Ten eerste de gemoedelijke gemakzuchtigen, die geen andere horizon kennen dan die van eigen krin getje; met geen stok krijgt men dezulken gewoonlijk naar een bijeenkomst. Ten tweede de zakelijk aange- legden, die den tijd missen of te kostbaar vinden om lange vergaderingen bij te wonen, Inaar wel zouden komen wanneer zij wisten binnen één of anderhalf uur weer thuis te zijn en ten derde de menschen, die er naar hunkeren om er een avond tusschen uit te knij pen en bij het bereiken van dit verlangde hun geluk zoo lang mogelijk te zien te rekken. Van deze twee laatste categorieën moeten de verga- deringen het hebben, maar het is te begrijpen, dat tusschen deze twee groepen een klove gaapt, die niet te overbruggen is. Maakt de voorzitter van een ver gadering het voortdurend erg kort, jaagt hij de treu zelaars onverbiddelijk op, belet hij leder niet ter zake doende uitweiding, hamert hij het persoonlijke in gru zelementen en eischt hij alleen het zakelijke, voor zeker de eerste groep zal aanwezig zijn, maar na "n paar vergaderingen blijft de derde groep weg. Is de voorztiter daarentegen wat handzamer dan zal de derde groep weer komen aanmarcheeren en de tweede groep langzamerhand deserteeren. Het lijkt doodgewoon ho- deloos vooral wanneer men weet, dat de eerste groep nog grooter is, dan de twee andere groepen tezamen. Een middel weten wij slechts om een vergadering goed be zet te krijgen. Dat is de garantie van een relletje. Doch aangezien dit middel erger is als de kwaal, kunnen wy dit niet aanbevelen. \o& die bcvctie ©pj, x^rrciim

Schager Courant | 1929 | | pagina 12