SchagerCourant Raad Nieuwe Niedorp. Vijfde Blad. De kindermoord te Rotterdam. Laffe oplichterijen. Gemengd Nieuws. Tweemaal zijn vrouw pogen te dooden Het dragen van revolvers in Frankrijk De messensteker van Düsseldorf. De spoorwegovergangen in Frankrijk. De inboedel van mevrouw Zoebkof onder den hamer. De Sloveen Gorton terechtgesteld. Zaterdag 19 October 1929 72ste Jaargang. No. 8548 GETUIGEN, DIE HET MEISJE HEBBEN HOOBEN GILLEN. Nog een aanranding, die niet veel te beteekenen had. Als tragische bijzonderheid van het nog steeds niet opgehelderde misdrijf kan nog gemeld worden, dat het gillen van het meisje door twee getuigen is gehoord. De eerste was een verpleegster, die dien avond tusschen 7.20 en 7.50 uur door den polder heeft geloopen met twee honden, zij heeft toen gegil gehoord, de honden die zy aan een lijn had, wilden naar de plaats, waar het gegil vandaan kwam, toe loopen, doch de dame, die niet dacht, dat het gillen de verschrikkelijke oor zaak had, die later is gebleken, hield de dieren vast en keerde naar huis. De tweede getuige is een paling visscher, die omstreeks half 8 in het verbindingskanaal van de beide Schleën aan het visschen was. Deze man heeft, zij het niet luid, hooren gillen. Hij vond dat het geluid leek op dat van iemand, die in nood verkeert, doch de afstand waar hij zat tot dien waar de moordenaar en het meisje waren, was tamelijk groot, ook kon hij de richting niet dui delijk bepalen. Aan deze twee getuigen heeft de politie voor het zoe ken van den dader helaas niets. Luchtfoto's Van de plaats, waar de misdaad gepleegd is, genomen. Donderdagmorgen zijn door de Kon. Luchtvaart-Mij. uit de lucht eenige foto's gemaakt boven de plaats waar het lijk van Marietje van O. Woensdagavond 7 Octo-ber gevonden is. Hierdoor is de situatie afdoende vastge legd, daar tevens de wegen en paden om en door den Blijdorpschen Polder zijn gefotografeerd. Een aanranding, die vr\j onschuldig is ge bleken. Zooals wij reeds meldden hoorde Woensdagnacht omstreeks halféén een controleur van den nachtveilig heidsdienst op den Beukelsdijk te Rotterdam plotseling een meisje gillen. Met een toevallig passeerenden auto- buschauffeur liep hij vlug naar de plaats, waar het geluid vandaan kwam. Een man, van wien men ver moedde, dat hij het meisje had aangerand, maakte zich uit de voeten en ook het meisje liep hard weg. Eerst achtervolgde men den aanrander, doch spoedig was men zijn spoor bijster. Toen men daarna vlug ln de richting liep waarin het meisje wegvluchtte, bleek, dat ook zij ergens een huis was binnengegaan, zoodat beide perso nen onbekend zijn gebleven. Men vermoedt, dat het meisje nog slechts door den man is aangesproken en beangst voor een aanranding is begonnen te gillen. Naar thans gebleken is, is deze aanranding vrij on schuldig. Een 30- jarige juffrouw, die den avond op weg naar huis was, is bij de politie komen vertellen, dat zij op die plaats is aangesproken, door een haar onbekende man, die haar op haar schouder heeft ge klopt, zij is toen hard gaan gillen en weggeloopen. Poging tot ontvoering van twee meisjes te Venlo. Naar uit Venlo gemeld wordt hadden twee dames van ongeveer 20-jarigen leeftijd op de kermis te Nijmegen kennis aangeknoopt met twee heeren. Te Venlo terug gekeerd, werden zij door de dezelfde heeren wederom opgezocht en aangesproken. Al wandelende kwam het viertal aan het station, waar juist een trein zou ver trekken voor Nijmegen. Plotseling pakten de heeren de dames beet, en wilden haar met geweld in den trein mee nemen. Een der meisjes wist zich los te rukken, de ander werd in den trein geduwd. Het andere meisje waarschuwde de politie, die de heeren met een auto nazette en hen in Nijmegen wist aan te houden. De dame is naar haar woning teruggebracht. Proces-ver- baal is opgemaakt. WELKE NA MAANDEN SPEUREN TOCH WERDEN ACHTERHAALD. Een Estelandsche zeeman Int telegrafisch geld op rekening van zijn kameraden. Door de Centrale Recherche te Rotterdam is met medewerking van de Amsterdamsche recherche dezer dagen de Estlandsche zeeman J. H. T. gearresteerd, toen hij als opvarende van een schip der Kon. Ned. StoombootHMij. uit Guatamala in Amsterdam terug keerde. Dit heerschap, aldus lezen we ln de ,,Msb." heeft zich schuldig gemaakt aan een reeks laffe oplichterijen, ten nadeele van zijn kameraden en hun familieleden ln Estland. In Juni van dit jaar kwamen bij de Centrale Re cherche te Rotterdam klachten binnen van enkele Est landsche zeelui, dat aan hun ouders of vrouw uit Rot terdam telegrammen waren verzonden, waarin uit hun naam verzocht werd, met den meesten spoed geld te willen zenden, poste restante naar Rotterdam. Uit het onderzoek, dat dientengevolge werd ingesteld, bleek, dat soortgelijke telegrammen naar Estland eeni- gen tijd daarvoor ook waren verzonden uit Antwerpen en Amsterdam. De recherche wist aan het postkantoor te Rotterdam de aanvraagformulieren van twee telegrammen in be slag te nemen. Het eene was bestemd voor de ouders van den zeeman A. T., die ln Kihel-Kona wonen op het eiland Saaramaar, en hield in, dat T. zijn geld had verloren, zijn schouder blad had gebroken en in het ziekenhuis lag en nu 300 kronen poste restante noodig had. (Een Estlandsche kroon is 66 cent waard). Deze menschen worden door hun zoon onderhouden; hij had hun Juist 10 pond ster ling overgemaakt De vader stuurde hiervan onmiddellijk 8 pond ster ling terug. Dit geld werd door den oplichter geïnd. Het tweede in beslag genomen aanvraagformulier was bestemd voor de vrouw van den zeeman J. B., die in Heimaste Orajoe woont, en luidde: „Lieveling, zend 300 kronen, geld en horloge gestolen. Vaar naar Marseille, post restante Rotterdam. Deze vrouw was gelukkig te slim om direct geld te sturen en stuurde haar man voorloopig een brief, per adres van het Estlandsche zeemanshuis in Rotterdam, waarin ze vroeg, in 't Estlandsch natuurlijk: „J&cob, heb je dat geld wel echt noodig?" Deze brief kwam bij Jacob terecht, het telegram had dus geen succes gehad. Een derde telegram bleek uit Amsterdam te zijn ver zonden aan de ouders van den zeeman R. en meldde: „Ben erg ziek, stuur 50 kronen, p.a. die en die, Hout mankade, Amsterdam. De familie R. zond dit geld ook niet, want ongeveer een week daarvoor was al een telegram met het ver zoek 90 kronen te willen sturen, uit Antwerpen gekomen. Het consulaat-generaal van Estland werd, toen deze gegevens verzameld waren, in de zaak gekend. Er verschenen waarschuwingen in verschillende Est landsche kranten en doordat het uit Amsterdam gezon den telegram een bepaald adres vermeldde, kon men daar nadere bijzonderheden inwinnen. Op dat adres woont n.1. een oud sigarenwinkeliertje, bij wien de op lichter was gekomen om te vragen of hij voor eenigen tyd zijn postadres bij hem mocht hebben. De recherche kreeg toen ook het signalement van den dader, door dit sigarenwinkeliertje. Bovendien had men het handschrift, het portret en het signalement door bemiddeling van het Estlandrche consulaat van de politie te Tarto ontvangen en dit alles was herkend. Met zooveel gegevens was het niet moeilijk meer, den man te pakken te krijgen, te meer, omdat er in Amsterdam zeer weinig Estlanders zijn, meestal slechts 10 a 15 tegelijk. Dezen houden zich in bepaalde loge menten op. Men kwam dan ook te weten dat deze J. H .T. zich had laten aanmonsteren op het schip van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, dat juist toen in Guatamala was. De arrestatie was eenvoudig; toen het schip weer terugkwam werd T. aangehouden. Hij heeft ten deele bekend en is ter beschikking van de justitie gesteld. DE MINIMUMSTRAF VAN 3 JAAR TE HOOG GEACHT. Wolff meldt uit Berlijn: Het Schwurgerecht verklaarde heden den bioscoopmu zikant Weber, die tweemaal tevergeefs gepoogd had, zijn vrouw door gas te dooden, schuldig aan poging tot moord en veroordeelde hem tot de minimumstraf van drie jaren tuchthuis. Er werd echter op gewezen, dat de wettelijke mini mumstraf in verband met de bijzondere omstandigheden te hoog moeSt worden geacht en dat men gratie in den zin van verandering der straf zou voorstellen. De beklaagde werd ook niet in arrest gesteld. LEIDT TOT VERSCHEIDENE MOORDZAKEN. De gezworenen der Seine gevraagd haar te verbieden. Naar uit Parijs gemeld wordt, hebben de gezworenen van het departement der Seine een motie aangenomen, waarin zij zeggen, dat er in een loop van de October- zitting vanhet hof van assissen in het Seine-departe- ment verscheidene moordzaken zijn berecht, die onge twijfeld hadden kunnen worden vermeden wanneer zij, die de misdaden pleegden niet in het bezit van brow nings waren geweest. De gezworenen geven den wensch te kennen, dat eindelijk de verkoop van wapens en het in bezit hebben van wapens worden geregeld en dat dan daarbij de browning in Frankrijk ten strengste wordt verboden. De gezworenen zeggen nog in hun motie, dat het wenschelijk zou zijn, zoo het Hof, zelfs ln geval van vrijspraak en zonder rekening te houden met de te lichte straffen, die er tegenwoordig op het dragen van een verboden wapen worden toegepast, een bijzondere ge- va ngennisstr af kon uitspreken over eiken beklaagde, die daad met een verboden wapen had gepleegd. En dat er bijgevolg alle keeren, dat men heeft te maken met het delict van het dragen van een verboden wapen, een ver volging worde Ingesteld en een beteugeling steeds mo gelijk zij. EEN REEKS MOORDEN. Het werk van een krankzinnige. De lezers zullen zich herinneren, dat geruimen tijd geleden herhaaldelijk berichten in de kranten voorkwa men, dat in de Duische industrie-stad Düsseldorf, aan eenige personen des avonds laat door een man op straat messteken waren toegebracht Niettegenstaande alle in het werk gestelde pogingen kon men geen spoor van den dader ontdekken. Inmiddels is gebleken, dat men hier niet te doen heeft met op zich zelf staande gevallen, maar dat sinds een maand of acht in Düsseldorf en omgeving een soort stelselmatige terreur bestaat, die door een gehelmzinni- gen „steker" wordt uitgeoefend. In dien tijd n.1. zijn ze ven menschen vermoord, acht door messteken en mis handelingen zwaar gewond. Na iederen aanval verdwijnt de moordenaar spoorloos, om na een bepaalden tijd weer op te duiken en zijn vreeselijk werk te hervatten. Op drie Februari, aldus ontleent het „Hsbl." aan een uitvoerige Berlijnsche cerrespondentie in de „N. Fr. Presse", vond in het oosten van de stad een eigenaar dige misdaad plaats. Uit het nachtelijk duister stortte zich een man op de oude vrouw Kühne. verwondde haar zwaar door eenige messteken en was het volgende oogen- blik verdwenen. Zes dagen later ontdekten voorbijgan gers bij de gemeentelijke badinrichting onder een hoop brandende takken het gedeeltelijk verkoolde lijkje van een meisje, de achtjarige Rosa Ohliger. Het kind was met 13 messteken gedood, waarvan verschillende in het hart De bevolking geraakte in groote onrust, toen van medi sche zijde werd vastgesteld, dat beide moorden met het zelfde mes waren begaan. Vier dagen later werd een 51-jarige arbeider vermoord op straat gevonden. De moordenaar had hem blijkbaar van achteren rvallen en hem met niet minder dan 21 messteken maakt. Uit alles bleek, dat de geheimzinnige dader uitsluitend op moord uit was. Overvallen met een lasso. De politie te Düsseldorf riep de hulp in der Berlijn sche recherche. Een rechercheur verscheen, maar moest na eenigen tijd onverrichter zake terugkeeren. Het mys terie bleef onopgehelderd. Begin April twee nieuwe opzienbarende aanslagen. Een 16-jarig meisje, dat ergens buiten de stad langs een vrij eenzamen weg liep, kreeg plotseling een lasso om het hoofd geworpen en werd tegen den grond ge trokken, waarna een man haar trachtte wurgen. Bij de toevallige nadering van enkele personen ging de aan valler op de vlucht. Drie dagen later een herhaling: weer werd een vrouw met een lasso gevangen. Het slachtoffer wist zich echter zoo krachtig te verdedigen, dat haar belager moest wijken. Enkele dagen later werd een 20-jarige werklooze als de vermoedelijke dader gearresteerd. De man vertelde den politie de moorden en overvallen gepleegd te heb ben. Hij was een lichamelijk en geestelijk achterlijk we zen, het kind van een dronkaard en een zwakzinnige moeder. Als motief voor zijn daden gaf hij op. dat hij zich op de menschen, en speciaal de vrouwen, had wil len wreken, omdat hij altijd beschimpt en gehoond werd. Tegenover zijn verdediger nam de man echter zijn be kentenis terug; hij bleef intusschen in verzekerde be waring. Op 21 Augustus begonnen de geheimzinnige misdaden opnieuw. In dezelfde wijk, waar ook vroeger de overval len plaats vonden, werden achtereenvolgens een jong meisje, een vrouw en een man van achteren aangeval len door een persoon, die hen bliksemsnel eenige malen met een mes in den rug stak en dan verdween. Drie dagen later werden op een buitenweg twee kin deren op gruwelijke wijze vermoord gevonden; dien zelfden nacht werd een jong meisje door messteken zwaar gewond. In geen enkel geval werd het slachtof fer beroofd of werd een zedelijkheidsmisdrijf begaan. Meer en meer wint de overtuiging veld. dat men met een krankzinnige te doen heeft. Op 30 September werd op een afgelegen plek nabij de rivier het lijk van een jonge vrouw gevonden: dit keer was het slachtoffer af gemaakt door acht slagen op het hoofd met een zwaar voorwerp, waarschijnlijk een hamer. De vrouw, afkoms tig uit Gelsenkirchen, was naar Düseldorf gekomen voor haar genoegen, heeft waarschijnlijk den onbeken den misdadiger leeren kennen en is door hem op een eenzame wandeling vermoord. Wederom werd hulp gevraagd aan Berlijn, dat een van zijn bekwaamste speurders zond. Nauwelijks had de man zijn taak aanvaard, of men vond, op 12 October, ln de onmiddellijke omgeving van Düsseldorf, een ster vende vrouw: vermoord met acht hamerslagen op het hoofd. Een vergeefsche razzia. Een belooning uitgeloofd. De Justitie heeft een belooning uitgeloofd van 3000 M. voor bet opsporen van den onvindbare. In den nacht van Zondag op Maandag is een groote razzia gehouden in alle steden, waar moorden zijn begaan. Tevergeefs. De geheele bevolking is op haar qui vive en is recher cheur-mee. Men leeft in vrees voor nieuwe misdaden, daar in het moordwerk een zekere regelmatigheid is te ontdekken. RADICALE AFSCHAFFING DOOR AANLEG VAN TUNNELS. De Fransche Kamercommissie voor financiën, welke is getroffen door het groote aantal ongelukken bij de spoorwegovergangen, de bewaakte zoowel als de onbewaakte, heeft een eigenaardig besluit genomen. Zij wil de overwegen niet verbeterd of sterker bewaakt zien, maar ze radicaal afgeschaft hebben en door onderaardsche tunnels vervangen. Vandaar dat zij een crediet van 13 millioen francs heeft goedgekeurd om de afschaffing, welke in het geheel 230 millioen zou kosten, te bespoedigen. Er zijn in Frankrijk in het geheel 33.220 spoorweg overgangen, waarbij 28.730 bewakers zijn aangesteld. Tot dusver zijn een dertigtal dezer overgangen door tunnels vervangen. Gaat men in dit tempo voort, dan zal Frankrijk over 1107 jaren van zijn bovenaard- sche spoorwegovergangen zijn verlost! In afwachting van hun afschaffing durft men er niet aan om het aantal onbewaakte overwegen te ver meerderen. Het voorbeeld in Italië lokt niet tot navol ging. Italië heeft 18.000 spoorwegovergangen: 12.000 De- waakte en 6000 onbewaakte. Op de bewaakte bedroef het aantal doodelijke ongelukken 13 tegen 31 op de onbewaakte. „NOG NOOIT ZOO GOEDKOOP GEKOCHT.'» Naar men uit Berlijn meldt, heeft de eerste dag van de veiling van den boedel van mevrouw Zoebkof. de zuster van den ex-keizer. 72.000 mark opgebracht, het geen aanmerkelijk minder is dan werd verwach-t. En- gelsche kunstkandelaars, die op de veiling waren ver schenen, verklaarden nog nimmer zoo voordeelig te hebben gekocht. Een kostbare met diamanten versier de pot, die door koningin Victoria werd geschonken, bracht 620 mark op. Donderdag was de verzameliner porcelein van mevrouw Zoebkof aan de beurt. Hierbij werden af en toe goede prijzen betaald. Voor Chinee- sche schalen en kannen werden van 200 tot 300 mark betaald. Twee Fransche pendules brachten 400 mark op. Een groot, uit zeshonderd stukken bestaand Bor- lijnsch servies, vervaardigd naar modellen van Frode- rik den Groote en versierd met teekeningen van Men- zel, ging voor 30.000 mark over in het bezit van een Berlijnschen verzamelaar. ANTMTALIAANSCHE MANIFESTATIES TE AGRAM. Naar V.D. uit Milaan verneemt, is de Woensdag ter dood veroordeelde Sloveen. Wladimir Gorton, Donder dagmorgen vroeg terecht gesteld. Uit Agram werd nu Donderdagavond gemeld: Het vonnis der rechtbank te Pola Inzake het Orjuna- proces had Woensdagavond nieuwe anti-Italiaansche manifestaties ten gevolge, welke ernstiger waren dan die van Dinsdag. Een groep studenten hield in de aula der universi teit een protestvergadering waarbij de Jougoslavische vlag met rouwfloers was omwonden. Daarna verzamelden de demonstranten zich voor het Fransche consulaat, waar het volkslied en de Marseil- laise werden gezongen. De politie dreef de studenten opnieuw uiteen, doch deze konden zich toch weer ver zamelen voor het Duitsch consulaat Daar werd de ..Wacht am Rhein" gezongen en een student uit Istrian hield een gloedvolle rede, waarin hij sympathie betuigde met Zuld-Tirol. Daarna ging het naar het Oostenrljksche consulaat waar de sympathie-manifestaties werden herhaald. Op nieuw greep de politie in en arresteerde 47 studenten. Toen de menigte naar het Italiaansche Consulaat wilde trekken voerde de bereden politie een charge uit. Ver scheidene groepen studenten waren intusschen het bi oscooptheater binnengedrongen, om daar de voorstel ling te onderbreken. Ook in het theater wilden de stu denten binnendringen doch dit werd hun door de politie belet Niettemin gelukte het den studenten na 9 uur binnen het theater te komen en met geweld de voor stelling te doen onderbreken, hoewel de directeur een rouwpauze van 5 minuten in verband met hooger ge meld vonnis had laten inlasschen. ONGEVAL OP BERGSPOORWEG IN ROEMENIë. Vier arbeiders gedood en veertien gewond. Wolff meldt uit Boekarest: Een trein van den bergspoorweg is na ontspoord te zijn, in den afgrond gestort. Van de arbeiders, dié met den trein werden vervoerd, zijn vier gedood en veertien zwaar gewond Vergadering van den Raad op Vrijdag 18 October 1929, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer A. Visser, burgemeester, secre taris de heer P. Haringhuizen. I)e Voorzitter opent de vergadering en hoopt op bekorting van de discussicn, omdat er zeer veel te be handelen is en we toch op tijd zouden wenschen te middagmalen. De notulen worden gelezen, waarna ze onder dank zegging worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen informeert de heer Gaijaard hoe het staat met de verwarming van de Lange reizer-school. De Voorzitter meent, dat de heer Gaijaard naar den hekenden weg vraagt, want hij heeft zeker wel het raadsverslag van Hoogwoud gelezen. Blijkens dat ver slag zal nog een jaar met de gewijzigde verwarming worden gewacht en een onderzoek zal worden inge steld naar de kosten van centrale verwarming. Maar een eigenaardige opmerking is gemaakt, doordat ge zegd werd dat wij het kostenverschil tusschen steen koolverwarming en gasverwarming zeker niet wilden zeggen. Tot spr.'s spijt en verwondering kwam de heer Vijn tot die conclusie, want het is absoluut niet waar. De kosten houden ten nauwste verband met de ge strengheid van den winter. Ook werd den schijn ver wekt alsof wij partijdig waren, maar wij stellen ons in geen geval partij. De heer Gaijaard zegt dat misschien een vergelijk was te maken met de verwarming van de school t« Moerbeek en van die in de Langereis. De Voorzitter zegt, dat hij oorspronkelijk gedacht had van de vroeger gemaakte vergelijkingen gebruik te kunnen maken, maar dat bleek niet mogelijk te zijn. We hebben dan ook geschreven dat een vergelij king moeilijk was te maken, dat gasverwarming ech ter wel iets duurder was maar er zooveel groote voor- deelen tegenover stonden. De heer Gaijaard vraagt naar het onderhoud dat plaats gehad heeft met vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel over de kanalisatie. Dc Voorzitter zegt. dat binnenkort B. en W. hun meening kenbaar zullen maken en het dan eis agenda-punt op een andere vergadering behandeld zal worden. Den heer Wit heeft bevreemd de mededeeling in den Raad van Hoogwoud als zou gasverwarming nadeelig voor de gezondheid der kinderen zijn. Spr. heeft zelf do verwarming met genoegen gebruikt. De Voorzitter zegt dat gasverwarming zeer nauw verband houdt met den trek in het lokaal. Dc heer Borst informeert naar den aanleg van wa terleiding in Hanedoes. B. en W. hebben nog geen haast gemaakt in ver band met de andere regeling die bij de provincie schijnt te bestaan ten aanzien van een bijdrage in de kosten voor de niet-rendabele gedeelten. De heer Borst bespreekt ook de ongesteldheid van de onderwijzeres der naaischool en vraagt of die onge steldheid ontstaat doordat het in het lokaal zoo trek kerig is. En spr. vraagt of de toestand bestendigd moet blijven. De Voorzitter denkt niet dat die ongesteldheid door de koude ontstond. Er zal een kachel worden gezet. Gesproken wordt nog over het plaatsen van een schot, wat evenwel ook bezwaarlijk schijnt te zijn. Ingekomen stukken. Goedgekeurd besluit tot het aangaan van dc geldlee- ning, groot f2650: idem tot aanwijzing van het naai- schoollokaal tot tijdelijk schoollokaal: bericht van aanneming der benoeming van den Armenvader en Moeder: proces-verhaal van kasverificatie, aangeven de, dat in kas was en moest zijn de som van f 662.13V2» waarvan f 284.51 op de postrekening; begrooting van de Gezondheidscommissie voor 1930: verslag der ver gaderingen van de Commissie tot uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst op 27 Augustus en 10 October j.I. en een idem der Gascommissie op 18 September JJ. Op de vraag van den heer it of er iets meege deeld kan worden over de nieuwe gasprijsregeling, zegt de Voorzitter dat klachten erover niet inkomen. Verzoek van de Vereeniging voor Wettelijke Dieren bescherming om in de bouwverordening bepalingen op te nemen, waarin eischen worden gesteld ten op zichte van veestallen. Geadviseerd wordt dit in overweging te nemen bij de samenstelling der nieuwe bouw- en woningveror dening, welke B. en W. voornemens zijn binnen af- zienbaren tijd bij den Raad in behandeling te brengen. Aldus wordt besloten. Een esperantocursus. Verzoek van de Centrale Esperanto-commissie te Nijmegen, om alhier een esperanto cursus te doen geven. B. en W. stellen voor hen te machtigen een zoo- danigen cursus- zoo mogelijk tot stand te brengen. Het zal afhangen van het aantal cursisten en of er een leider voor den cursus gevonden kan worden. Voorstel om in het komende winterseizoen wede- voortgezet onderwijs te doen geven, geheel op den voet van het vorige jaar. Voor de kom is het aantal leerlingen genoeg, nl. 23, voor de Moerbeek 4 jongelui en 1 oudere en gc- tiacht zal worden er een paar leerlingen bij te krij gen. De heer Gaijaard vraagt, of, als er voor Moerbeek een tekort is de personen die zich hadden aange meld, den cursus in de kom kunnen volgen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot het opnieuw aanvragen van vrijstel ling van het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening aan de Moerbeoker school, wederom voor den tijd van twee jaren en idem voor de Langereis- school. Aldus wordt besloten. Aansluiting aan het electrisch net In verband met ten kantore van het Prov. Electr. Bedrijf gehouden besprekingen wordt verder voor gesteld om tegelijk met den aanleg van het elec trisch net in de kom en de Moerbeek een net te doen aanleggen van den Wateringskant naar de Kolonie aan den Westerweg via de Kampen en 't Veld. De kosten hiervan zullen, volgens nader bericht van de Directie van het P.E.N., voor de gemeente komen op f2740. Bij aanneming van dit voorstel zijn B. en W. voor nemens op een Spoedige uitvoering aan te dringen. De heer Wit vraagt, of dit cijfer onaanvechtbaar is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat er heel wat geschreven is. De heer Gaijaard informeert, wat B. en W. den ken over aansluiting van Terdiek, Langereis en t Paadje. De Voorzitter zegt, dat allereerst meer aandrang dient te komen van de belanghebbenden en dat de offers die gevraagd zullen worden niet gering zul len zijn in verband met de stichting van nieuwe transformatorgebouwtjes. De heer Pluister wijst er op, dat Langereis reeds gas- en waterleiding heeft en als enkele bedrijven electrische stroom wenschten, zou misschien aanslui ting mogelijk zijn vanaf den hoogen kant. Van Ter diek komt geen voldoende drang, het is jammer, dat aansluiting vanaf Oude Niedorp niet mogelijk ia.

Schager Courant | 1929 | | pagina 17