De Voorzitter zegt, dat dit voorstel moet worden beschouwd als een eerste stap, misschien dat er eens een soepele regeling komt. In elk geval krijgt dan nu het deel der gemeente, dat niets heeft, eloctriscli licht. De heer Kooij wijst er op, dat ook 't Paadje geen gas of waterleiding hoeft en geschikt is voor aan sluiting bij hot gasbuizemiet. De gascommissie zou haar aandacht hieraan kunnen wijden. De heer Gaijaard zogt, dat de gascommissie het al eens besproken heeft, maar dat het afhangt van het aantal aansluitingen. De Voorzitter deelt mede, dat de kosten van aan sluiting aan liet electrisch net voor 't Paadje zouden bedragen f 4650, welke hooge kosten weer ontstaan door het te bouwen transformatorgebouwtje. De heer Wit wil dat B. en W. op spoedige aanslui ting aandringen on meent, dat het gedeelte van de Kampen naar 't Veld wel spoedig aangesloten kan worden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hun best zullen doon. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel orri aan de Afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een verhoogde contributie van 1/4 cent per inwoner te betalen als bijdrage in de kosten van een geschonK ten behoeve van de inrichting van het te stichten eigen gebouw der Vereeniging. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel aangenomen, waarbij de lieer Wit opmerkt, dat als de geheele provincie bijdraagt, het een groot ge schenk wordt. Snbsidiën. Voorgesteld wordt tot het verleenen van de navol gende subsidies over het jaar 1930: a. aan het Fanfarecorps „Excelsior" f75. b. aan de vereeniging „Volksonderwijs" alhier f0.50 voor elk schoolgaand kind, dat aan haar schoolfeest deelneemt; c. aan de Vereeniging „VolUsmin" te Hoogwoud 1.50 per leerling van de Langereizer school uit deze gemeente, die deelneemt aan liet door deze vereeni ging te geven schoolfeest; d. aan de Witte Kruis-afdeeling fCOO voor de Wijkverpleging, f50 voor sohoolverpleging, zoo noo- dig f 500 voor uitzending van t.b.c. patiënten, hene vens een subsidie ten bedrage van het te verwach- teon tekort op de exploitatie der hadinrichting; e. aan de N.I1. Vereeniging „Het Witte Kruis' VA ct. per inwoner ten behoeve van de ontsinettings- inrichtingon; f. aan de Commissie voor de Malariabestrijding in Noordholland 1 ct. per inwoner. g. aan de Schager Handeldrijvende- en Indu- stricele Middenstundsvcreeniging f 10.— voor eiken leerling uit deze gemeente, die den door haar te geven cursus volgt tot een maximum van f30. h. aan de Vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in Weslfriesland f 10. i. aan het Historisch Genootschap „Oud-West friesland" f 15.—. Ten aanzien van de onder a. en b. genoemde voor stellen wijzen de heeren Gaijaard en Wit op het ver schil van kosten, waarbij de Voorzitter opmerkt, dat „Volksonderwijs" heel wat aan contributie ontvangt. Ken door den heer Wit gedachte oplossing om de kinderen uit Nieuwe Niedorp, die te Langereis school gaan, het feest van Nieuwe Niedorp te doen meevie ren, ontraadt spr., want er ontstaat verbrokkeling door. Het bezoek aan de kermis te Alkmaar of. het aan schouwen van de oorlogsschepen te Den Helder, zoo als door Hoogwoud wel is gedaan, acht de heer Gaijaard ook niet zoo aanbevelenswaard. De heer Fluister meent, dat men misschien heeft willen laten zien wat niet gewensclit is. De lieer Gaijaard vroeg, of niet hooger dan f500 zal worden gegaan voor uitzénding van t.b.c. pa tiënten. De Voorzitter zegt, dat dit geenszins de bedoeling ia. Gelukkig heeft het zooveel nooit gekost, maar als het bedrag moet worden overschreden, kan het bij suppletoire begrooting worden geregeld. Wat het subsidie aan de badinrichting betreft, be pleit de heer Gaijaard het gratis gc-bruik dier in richting door alle schoolgaande kinderen. De heer Fluister deelt mede, dat dit bij B. en W. in studie maar ..at het goed onder de oogen dient te worden gezien, omdat toezicht enz. geregeld dient te worden. In den zomer gaan de kinderen naar do Rijd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het in principe eens zijn met den heer Gaijaard, maar de vraag is of het verplichtend kan worden gesteld. Do heer Gaijaard wijst er nog op, dat de inrichting met die bedoeling is daürgesteld. Al de hierboven genoemde subaidicn worden met algemeene stemmen toegestaan. Salarlsverhooging, Aan de orde wordt gesteld de herziening van de jaarwedden van de ambtenaresse ter secretarie en den gemeenteveldwachter-opzichter. Dit agenda-punt hqeft de volgende toelichting: Eenige vermeerdering van bezoldiging der genoem de functionarissen wordt noodig geacht, ook naar aanleiding van een verzoekschrift van den gemeente- opzichter om zijn jaarwedde als zoodanig te ver- (hoogen. Het gemeentebestuur kan hiertoe twee.vve- gcn inslaan, hetzij vrijstelling van pensioensbijdra gen verleenen, waardoor, wat den veldwachter-op zichter betreft, een minder gunstige verhouding tus- schen zijn jaarwedden komt te ontstaan, of wel de jaarwedden te verhoogen met een ongeveer gelijke som als het verhaal voor pensioen bedraagt, en daardoor wat in liet belang der betrokkenes, hun een lioogeren pensioensgrondslag te verzekeren. Het laatste acht men het meest verkieselijk cn in dat verband wordt voorgesteld de jaarwedde van de ambtenaresse ter secretarie met f100.te verhoo- gori en die van den opzichter met f 150.—. I)e pen sioensgrondslagen worden hij aanneming van dit voorstel met gelijke bedragen verhoogd. Waar het al dan niet vrijstellen van betaling van pensioensbij dragen onverbrekelijk verband houdt met de rege ling dor jaarwedden, behoude men zich voor, indien om welke reden ook tot dio vrijstelling te eenlgcr tijd wordt overgegaan, bovenbedoelde jaarwedden to herzien. De Voorzitter zegt, dat het salaris van de ambte naresse ter secretarie absoluut niet is in verhouding met den door haar gepresteerden arbeid, en dat het daartoe ook niet kan worden opgevoerd, want dat zij het volslagen secretaris-examen achter den rug heeft. Het salaris wordt dan nu f800 f 100 voor dc arbeidsbemiddeling. Als gemeente-opzichter heeft de 'hoer Strijder f 150, wat in verhouding met die werk zaamheden veel te weinig is en waarom wordt voor gesteld het salaris op f300 tc bepalen. De heer Fluister zegt dat met het oog op het feit dat de burgemeester en secretaris straks wel zullen hebben vrij pensioen, het de bedoeling is dat ook de ambtenares en d* gemeente-opzichter vrij pensioen krijgen. Het wordt nu echter in een anderen vorm gegeven, wat iu het voordeel der betrokkenen is. De heer Wit gaat met het voorstel accoord, maar geheel vrij pensoioen is spr.'s principe niet. Do Raad vcreenigt zich met het voorstel van B. en W. en de Voorzitter spreekt den wensch uit dat do beide betrokken ambtenaren met lust en liefde hun taak zullen blijven vervullen. De begrooing voor de Langereizer school wordt vast gesteld in ontvangst op 15551, in uitgaaf op f6511. I)e heer Gaijaard zegt, dat aan do hand van de be- grooting nagegaan kan worden dc kosten van ver- wanning en een vergelijking kan worden gemaakt met de kosten die voor de school te Moerbeek wor den gemaakt. De gemeentebegrooting. - Moet het onderhoud van de wegen in handen komen van het gemeentebestuur? Een levens gevaarlijke weg. Bij de vaststelling der begrooting voor 1930, infor meert de hoer Wit naar de hoegrootheid van den post voor onderhoud van wegen en voetpaden. En op dc mcdodeoling dat die post tot een bedrag van f300 is uitgetrokken, zegt de heer Wit dat hem is gebleken hoe hinderlijk het opjagen van stof voor de school te. Moerbeek is. Spr. zou willen dat de weg tegenover de school, over een lengte van 50 a 75 meter stofvrij zou worden gemaakt, op de wijze als in den Waardpolder is gedaan. De Voorzitter wijst er op, dat het is een Banneweg en dat het niet te lang zal duren of er zal een conle- rontie plaats hebben tusschen Banne- en Gemeente bestuur, om do geheel e geschiedenis te behandelen. Want er zijn moer plekjes als door den heer Wit be doeld. Dc heer Gaijaard wijst er op dat het recht maken van den weg vanaf 't Hoefje tot de tram tamelijk veel zal kosten en daar is geen rekening mee gehouden bij het opmaken der begrooting. De Voorzitter acht dit wat vooruitloopen op de be sluiten die door het Bannebestuur zullen worden ge nomen. Officieel heeft het Bannebestuur nog geen en kele medodeeling gedaan, wel is spr. officieel bekend, dat als de verbreeding gebeurt, het de bedoeling is dat de aanvulling minstens een jaar blijft liggen, op dat zij voldoende kan zakken. De heer Gaijaard vraagt in welk verband het ge meentebestuur staat met het bannebestuur. De Voorzitter zegt dat als er van een ergelijk wan beheer sprake is, het gemeentebestuur er recht op heeft hierop te wijzen. De heer Gaijaard zou dan willen dat het gemeente bestuur stappen deed bij het bannebestuur, om het onderhoud aer wegen voor rekening der gemeente te krijgen. Spr. vindt het een verkeerde instelling dat een bannebestuur de gemeentewegen beheert. Het bannebestuur wordt door de ingelanden gekozen, heel wat ingezetenen zijn verstoken van het stemrecht, terwijl van die ingezetenen er velen zijn die toch be lang hebben bij een goed onderhoud. Alleen op die gronden al liehooren de wegen in onderhoud bij de gemeente. Naar spr.'s meening is het een ondemo cratische samenstelling en spr. zou willen dat B. en W. oen onderzoek instelden of wij gemachtigd zijn het Bannebestuur dit onderhoud te ontnemen. Spr. wijst er op dat te Winkel het onderhoud in handen is van liet gemeentebestuur en de Banne daar in de kosten bijdraagt. Er zijn nu veel gebruikers van de wegen, die niet in de lasten bijdragen. Spr. heeft deze Kwestie al mcor ter sprake gebracht, onder den heer Kuilman on den papa van Voorzitter. De Voorzitter zegt dat in hetgeen door den heer Gaijaard is gezegd, theoretisch veel is, dat spr. on derschrijft, maar er zit heel wat aan deze zaak vast. Overname van het onderhoud door de gemeente zal niet in het finantieel belang dor gemeente zijn. En we zullen verder komen mot een vriendschappelijke bespreking. Spr. denkt dat het bannebestuur oen ver zoek, als aoor den heer Gaijaard bedoeld, met beide handen zal aannemen. Spr. wijst er nog op dat bet schijnt dat de polderbesturen straks het recht zullen hebben ook de bebouwde eigendommen aan to slaan. B. en W. zullen de kwestie onder do oogen zien. De heer Gaijaard zegt, dat het bannebestuur in comité vergadert en men dus niets afweet van do besluiten. Spr. herhaalt dat hij het een buitengewoon ondemocratische instelling vindt De heer Kooij zegt. dat als de Voorzitter wil door gaan met de bespreking van dit punt, ook hij we! wat wil zeggen. De heer Gaijaard zegt de kwestie ter sprake t.e heb ben gebracht, met bet oog op de vraag of de weg van af 't Hoef je in de f 300 op de begrooting was begre pen en of de beharding is aan het gemeentebestuur en niet aan het bannebestuur. De heer Kooij meent dat deze zaak rijpelijk dient te worden overwogen. Wat nu het onderhoud wegen betreft, bij spr. is een groote massa materiaal op den weg gebracht en daardoor verkeert de weg in een toe stand, dat hij onberijdbaar is en voor fietsen en mo torrijwielen gevaarlijk. In dat opzicht is spr. het met den heer Gaijaard eens dat het op den weg der ge meente ligt een dusdanigen toestand niet te laten be stendigen. Die weg komt voor op het Provinciaal wegenplan en liet is misschien goed aandrang uit te oefenen dat mot verbetering van die wegen spoedig een begin wordt gemaakt. Spr. vraagt of wellicht ook andere leden zich willen uitspreken over den toestand van den door spr. bedoelden weg. De heer Borst heeft den weg tot Koetenburg ge zien en erkent dat de weg heel vol is en onberijdbaar is. De Voorzitter zegt, dat het hier geen kwestie be treft die het Bannebestuur aangaat en het is niet ge makkelijk te willen veronderstellen dat wij hot beier kunnen. Spr. zou niet verder op deze zaak willen in gaan, hot zijn op- of aanmerkingen op hun bestuur. De heer Kooij zegt dat de weg gevaarlijk is voor het verkeer en de gemeente dat niet lijdelijk mag aan zien. Het betreft hier den eersten toegangsweg tot de gemeente en die moet in goeden berijdbaren toestand zijn. De heer Wit heeft den weg Maandag bereden en het paard ging uit zichzcijf naar den kant. Spr. dacht ook dat er te veel tegelijk op gebracht was. Wat nu door den heer Gaijaard is gezegd in zijn kwaliteit als in geland, zou spr. er voor zijn, dat het onderhoud der wegen in handen van de gemeente kwam, maar als raadslid niet, want spr. denkt niet dat 't in den geest van de burgerij zou zijn. Spr, wijst er op dat dan ook velen in do kosten zouden bijdragen die weinig of geen gebruik van de wegen maken. De heer Gaijaard noemt als voorbeeld dat aan de Langereis, men betaalt f8 aan bannebestuur en er menschep zijn die nooit gebruik van de wegen ma ken. De heer Fluister wijst op het historisch ontstaan. De Voorzitter zegt ook, dat die lasten een deel van do koopsom hebben uitgemaakt. Er zullen ook zijn rncnschen met groote inkomens, cn die dus, als het onderhoud aan de gemeente kwam, veel daarin zou den bijdragen maar die weinig of geen gebruik van de wegen maken cn pok andersom zal het ge val zijn. De hoer Pluister zegt, dat de kwestie door het Bannebestuur al meer is besproken, want het wegen- onderhoud wordt te zwaar voor de banne. Een der gelijk gebruik van de wegen heeft men vroeger niet voorzien en spr. gelooft wel, dat het bij 13. en W. voorzit de behulpzame hand te bieden. Het is onmo gelijk om een weg met zwaar, druk en snel verkeer tn onderhouden met los materiaal. Den heer Wit bevreemdt het, dat het Bannebe stuur nooit met een verzoek bij het gemeentebestuur is gekomen. De Voorzitter zegt. dat er ook nog maar een plan aanhangig is. Ze hebben nog niets gedaan. De heer Wit wil, nu hij steun krijgt, van gemeen tewege het verzoek aan het Bannebestuur doen, om do vergaderingen openbaar te houden. De Voorzitter meent, dat een dergelijk verzoek van de ingelanden moet uitgaan. De heer Pluister wijst er op, dat in een vergade ring niet wordt besloten hoeveel M3. grint er op een weg zal worden gebracht. Dat wordt aan den voor zitter en aan den wegwerker overgelaten. De heer Wit zegt, dat als de heer Pluister dan over tuigd is, dat de zaken door het Bannebestuur goed worden geregeld, waarom i8 er dan bezwaar tegen openbare vergadering? De heer Pluister zogt, dat het aanstonds wet zal zijn in het openbaar te vergaderen. De heer Wit: Men voelt daarom dat het nu piet is zooals het behoort. De Voorzitter merkt op, dat we hier niet zijn op een bannevergadering en sluit de discussiën. De gemeentebegrooting wordt onveranderd voor- loopig vastgesteld, voor den gewonen dienst op f78714.73, voor den kapitaaldienst op f4888.70. Zonder eenige bespreking hecht de raad zijn goed keuring aan begrooting gasbedrijf, boerderij bedrijf, en Armbestuur. Deze begrootingen sluiten op: gasfabriek, gewone dienst f61554.04, kapitaaldienst f234.77; boerderijbe- drijf, gewone dienst f12591, kapitaaldienst f 157.60; Armbestuur f7882.08, met een gemeentelijke subsi die van f4000. Voor straatweg, enz. B. on W. stellen voor tot het aangaan van een geld- leening groot f 3000.wegens meerdere kosten van den straatweg, de Valbrug en de badinrichting. De rente ware te bepalen op ten hoogste 5 en de af- losslnigen in 10 jaren. Wat het verbreeden en afdekken van den weg van af de tramrails tot het Hoefje betreft, blijkt de Voor zitter er prijs op te stellen, dat we de volgende toe lichting vermelden: Dit gedeelte weg, dat bestond uit een grintweg van p.m. 4 Meter, is gebracht op een gemiddelde breedte van 5.30 Meter, en is na het aanbrengen der puin laag afgedekt met een penetratie deklaag, los ge spreid 8 c.M. dik. De kosten hiervan hebben bedragen: Aan verbreeding en aanbrengen der vlak- en puin laag en bijkomend materiaal f 1319.— Aan de penetratie deklaag f2711 Totaal f4030.— Opgemerkt diept te worden, dat dit gedeelte weg, na verbreeding, den geheelen winter zonder afdekking voor het verkeer heeft opengelegen, zoodat toen aanbrengen van grint en basalt noodzakelijk was. De gewone onderhoudskosten kunnen dus worden afgetrokken cn bedragen ongeveer f 130. Blijft aan totale kosten f 3900. De oppervlakte bedraagt 1091 M2. Totale kosten per M2. f 3900 1091 f3.57K. Hulde aan het Hoogheemraadschap. De Voorzitter gelooft, dat de gemeente voor dezen prijs een buitengewoon besten weg heeft en dat we diep tegen een betrekkelijk laag bedrag hebben, heb ben we, zegt de Voorzitter, te danken aan de buiten gewone wijze waarop het Hoogheemraadschap ons ter zijde heeft gestaan, niet alleen door de bekwame, zeer deskundige hulp, maar ook doordat wij in de gelegenheid werden gesteld te profiteeren van de buitengewoon lage prijzen, die door het Hoogheem raadschap worden besteed. Spr. acht zich verplicht in het openbaar het bestuur van het Hoogheemraad schap daarvoor ten zeerste dank te zeggen. Teekenen van instemming. De heer Pluister zegt, dat de kosten belangrijk minder zijn dan eerst was besproken'en de kosten per M2. f 1.50 minder dan voor een klinkerbestrating. De heer Wit vraagt of het aanbrengen van mate riaal per paard en kar niet had kunnen plaats vin den met gebruik van een paard van de gemeente- boerderij. De Voorzitter zegt, dat het paard niet gemist kan worden en in korten stond moest materiaal wor den aangevoerd. Hoe sterk de valbrug moet worden. Wat de meerdere kosten van de valbrug betreft, deelt de Voorzitter mede, dat de opzichter met de teekening naar den Prov. Waterstaat is geweest en men daar opmerkingon had die B, en W. zeer be vreemdde. De brug moest oneindig sterker worden dan was gedacht. Ipplaats van 5 ijzeren leggejs, 7 en dan 2 c.M. dikker, een dek van eiken platen 8 c.M. dik. De kosten zouden daardoor f 500 hooger worden, f 4000 inplaats van f 3500. Met het bestuur van den W.O.L.-polder zal Dinsdag worden geconfe reerd. De brug wordt slechts door één flinkep bper hereden en gewezen wordt op het kanalcnplan, waar door de brug misschien 10 jaar ligt. De heer Keesom wil voor herstellen f2000 beste den, maar betwijfeld wordt of Waterstaat dat zal goedvinden. Zooals medegedeeld, met het bestuur van den W.O.L.-polder zal worden geconfereerd. Het voorstel tot het aangaan van een geldlaening wordt goedgekeurd. Een suppletoire begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van f7152.68. Benoeming onderwijzeres. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de school in de kom is in overeenstemming met het rapport van het Hoofd der school cn het advies van den Inspecteur L. O. de voordracht als volgt samen gesteld: 1. J. M. C. van Oostveon te Amsterdam, 2. I. P. Molenaar te Heerhugowaard, 3. A. A. Steilberg te Den Helder. Voorgesteld wordt de benoeming te doen ingaan op nader door B. en W. te bepalen-tijdstip. De heer Gaijaard beklaagt zich er over dat hij de agenda voor deze raadsvergadering zóó laat ontving, dat hij een der dames op bezoek kreeg, nog voor hij bekend was met de voordracht. Een onderzoek was dus niet in te stellen en spr. hoopt dat in den ver volge de agenda eerder wordt toegezonden. Do Voorzitter zogt dat dit als regel ook. gebeurt, maar dat het nu, door een ongelukje, een uitzondering was. De heer Wit heeft hetzelfde bezwaar, maar opge merkt wordt dat de wettelijke oproeping op tijd was, alleen de toezending van de agenda met toelichting- was door omstandigheden ontstaan door het terug trekken van de sollicitante, wat later dan gewoonlijk. De heer Wit valt er ook over dat eerst genoemd wordt het rapport van het Hoofd der school, en daar na dat van den Inspecteur. Spr. dacht dat een hoo- gcre autoriteit voor diende te gaan. Eere wlen ecre toekomt. De Secretaris zegt, dat de volgorde is dat het hoofd der school inlichtingen inwint en daarvan rapport in zendt. De heer Wit: Is dat eisch of gewoonte? De Secretaris: Dat is eisch. Met 5 stemmen wordt benoemd mej. Molenaar, 2 stemmen werden uitgebracht op mej. Van Oostveen. Moeten we een gemeentelijk radio-distri butiebedrijf hebben? Aan de orde is een adres van een 13-tal ingezetenen in de Moerbeek, met verzoek er toe mede te werken, dat zij aangesloten kunnen worden aan het net van den radiodistribuant te Lutjewinkel, wijl diens tarief 30 cent goedkooper is per maand dan dat van don distrihuant in de kom van hot dorp alhier. De beslis sing hierover is aan don Minister van Waterstaat, die voor onze gemeente alleen aan den laatste concessie hooft verleend, met uitsluiting van anderen. Waar aan een gewijzigde regeling moeilijkheden zijn verbon den. is hot niet waarschijnlijk, dat er in zal worden toegestemd. B. en W. willen er natuurlijk gaarne toe medewer ken, dat men in de oMerbe^k op voordeelige conditie aansluiting krijgt on zullen trachten als bemiddelaars op te treden en de zaak tot een goede oplossing te brongen. De heer Wit wil dat B. en W. pogingen doen bij den Minister, maar de Voorzitter is er vrij zeker van dat daarvan geen resultaat is te verwachten, want de distrihuant zou don minister kunnen wijzen op de aan hem verleende concessie. Do heer Gaijaard wijst er in da eerste plaats op dat met den heer Coops de regeling is aangegaan door B. en W„ zonder den Raad er in te kennen. De Voorzitter zegt dat de heer Coops reeds bezig was voordat de Minister ingreep. De heer Gaijaard maakt er B. en W. geen verwijt van maar er zijn consequenties aan verbonden. In een zeer uitvoerig betoog herinnert spr. aan de aan sluiting van de Langereis en zegt, dat, hoewel aan de hand van de verleende concessie, de heer Coops hsel loyaal heeft gehandeld, dc bewoners van de Langereis per maand tot 2 kwartjes meer moeten betalen dan de menschen in de kom en Terdiek. Spr. is over tuigd, dat de meerkosten voor Moerbeek ook wel 2 kwartjes zullen bedragen cn spr. vraagt zich nu af of de consequentie niet meebrengt, dat als de Kampen enz. ook worclt opgenomen, de gemeente de extra kosten, dus ook van Langereis, voor haar rekening neemt. De menschen die aan den zelfkant zitten, zijn er toch al beroerder aan toe. De beer Pluister verbaast zich er over dat do hoor Gaijaard als sociaal-democraat niet verder gaat en een gemeentelijk radiobedrijf wil. Het idée-Gaijaard valt spr. wel wat koud op zijn lijf. De heer Gaijaard wil clan het voorstel wel overne men om een gemeentelijk bedrijf te stichten. Het was niet spr.'s schuld, B. cn W, hebben den heer Coops aangesteld. De hoer Pluister zegt geen voorstel te hebben ge daan. De Voorzitter vraagt of het voorstel-Gaijaard zóó ondersteund wordt dat 't volgend maal op de agenda zal komen. De heer Wit wil met 't voorstel-Gaijaard in laatste in stantie misschien wel mee gaan, maar hij acht het voor de gemeente bet voordeeligst dat B. en W. naar den Minister gaan. De Voorzitter wijst er in zijn antwoord op, dat de heer Coops meent dat in de toekomst de Moerbeek rendabel zal zijn maar als wij dan willen dat hij ook naar de Kampen gaat, dan gaat het niet op een gedeelte van Moerbeek aan een distrihuant buiten de gemeente te geven. De heer Kooij zegt, dat de indruk wordt gewekt als zouden B. cn W. niet op de buitenwijken hebben gelet, maar de heer Coops was de eenige die in den beginne er liefhebberij voor had. Nu zijn er misschien wel anderen die de geheele gemeente zou willen aan sluiten. De heer Pluister: Toen was het zelfs in het dorp niet rendabel. De heer Borst: Het heeft zoo'n vlucht genomen. De Voorzitter meent, dat er moeilijk over renta,<- biliteit kan worden gesproken. In de toekomst kan het zich wel zoo wijzigen, dat men geen distributie wenscht. De heer Gaijaard berekent, dat het net van Lan gereis in 5 jaar zal zijn afgelost en als voor Moer beek, de Kampen, en Oosterweg een ringleiding wordt gemaakt, verwacht spr. dat ook dat net in 5 a 6 jaar kan worden afgelost. Finantieel is het idéé van spr. voor de gemeente wel te doen, en als de winst van den heer Coops zoo'n vlucht neemt, zou de heer Coops wellicht een klein gedeelte aan de gemeente willen afstaan. De heer Kooij wijst er op, dat het hier op neer komt, of de gemeente de subsidie aan de buitenwij ken zal uitbreiden of niet. Voor de waterleiding is aan Langereis een niet onbelangrijke subsidie ver leend en de vraag is, moeten we er nog een schepje op doen of zeggen er is een grens. Misschien acht de heer Gaijaard die grens niet zoo spoedig bereikt, maar hoewel spr. er niet zoo onsympathiek tegen over staat, geldt voor hem wel de vraag, is de grens niet al bereikt. De heer Gaijaard zegt, dat in den vorm van be lasting de buitenwijken meebetalen aan de geneug» ten die bat dorp biedt, als mooie straat, mooi trut- toir en straatverlichting. De heer Pluister meent, dat iemand die zich in da buitenwijlcon vestigt, die wetenschap heeft, dat men daar niet krijgt wat men in het dorp krijgt. Het voorstel-Gaijaard wordt ondersteund door de heeren Borst en Keesom en zal dus door B. en W, worden nagegaan. De heer Wit zegt, dat, Moerbeek dan dezen winter goen distributie krijgt, maar de heer Pluister merkt op. dat dit niet ven B. en W. afhangt. Ingevolge schrijven van de Ccntraal-ZïekenhuU- commissie voor de bijdragende gemeonten wordt ten slotte voorgesteld: a. den Raad van Alkmaar voor de benoeming van twee regenten aan te wijzen de heeren S, G. T„ T. Baron van Frida Sb. Burgemeester van Schoorl, en C. Haringhuizen, Burgemeester van Wieringerwaard, en b. het raadsbesluit van 5 November 1925 tot toe kenning van een subsidie ten behoeve van het Cen traal Ziekenhuis in verband met een gewijzigd ver- hourlingscijfer te herzien volgens aan te bieden ont werp. Algemeen goedgevonden. De bijdrage der gemeen te zal maximum f 498 bedragen. De rondvraag. De heer Wit vraagt, of de leverantie van drak en bindwerk door den tegenwoordigen leverancier heeft plaats gehad. Dé Voorzitter zegt. dat die leverantie is gebeurd. De heer Wit merkt op, dat hem gebleken is, dat de leverantie op een tijdstip beeft plaats gehad, die veel te laat was. Spr. weet bijv, dat on den verkie zingsdag van de Tweede Kamer een nieuwe presen tielijst voor 1929 werd afgeleverd en zoo zijn spr. meerdere gevallen bekend. Spr. vraagt of de leve rancier dan 50 reductie geeft, omdat de leveran tie een half jaar te laat gebeurde. De Voorzitter zegt dat stagnatie is ontstaan door de ziekte van secretaris de Ridder. De lijsten zijn door ona betrekkelijk gauw Ingeleverd, maar door de ziekte van den heer De Ridder heeft het dit jaar wat lang geduurd. Het ligt wel In de bedoeling er in de commissie over te praten. De heer Wit meent dat de secretaris geen half jaar ziek is. De Voorzitter zegt, dat de opmerking behandeld zal worden in de vergadering van burgemeesters en secre tarissen. De heer Wit acht het gewenscht, dan een anderen leverancier te nemen en als het afhangt van de ziekte van den secretaris, dan dient een plaatsvervanger te wor den benoemd. De Voorzitter zegt dat er wat anders tusschen zat. De heer Wit informeert wanneer het perceel bouw land langs den Terdleker weg zal worden verhuurd. Moet nog besproken worden. De heer Wit acht het wenschelijk, platen met foto's betrekking hebbende op de regels van dfen weg in de scholen op te hangen. Ze zijn kosteloos verkrijgbaar. B. en W. zullen ze aanvragen, boekjes zijn reeds uit gereikt. De heer Wit wil ook drang zien uitgeoefend op de laatste perceelen, die nog aangesloten moeten worden aan de waterleiding, voordat de gemeente een standje van het P.W.B. krijgt. De voorzitter deelt mede dat 3 aanschrijvingen zijn verzonden om voor 1 Novermber aan te sluiten; het aantal is dus wel'zeer miniem. Een er van zal wel pro ces-verbaal moeten hebben. De heer Borst informeert naar een adres van de af deeling van den Landarbeidersbond. Zal in de volgende vergadering worden behandeld. De heer Kooij wil drang uitoefenen bij het Prov. Be stuur om spoedig te beginnnen met de uitvoering van primaire wegen en aan andere gemeentebesturen adhae- sie vragen. De Voorzitter herinnert aan een courantenbericht dat er een tekort aan uitvoerders van dergelijke werken is. Aanstonds in de herfstzitting zal de kwestie wel door de Statenleden worden besproken. Maar spr. heefet geen bezwaar het onderwerp ter sprake te brengen bij da vereeniging van burgemeester en secretarissen. De heer Wit informeert naar de plannen om meerdere leerlingen te krijgen voor het vervolgonderwijs. De Voorzitter zegt dat de heer Wit dit binnenkort te weten zal komen. Door den heer Gaijaard was gevraagd naar het teelt verbod van enkele voor wratziekte vatbare aardappel soorten.

Schager Courant | 1929 | | pagina 18