aan het woord. Een interessante proef. Radio in dienst van den arbeid. Radio in dienst van den Arbeid. Een kijkje in de pakafdeeling van een choco ladefabriek, waar radiomuziek het een tonige werk opvroolijkt. (Foto: Irpa). VOOR DE LUISTERAARS Men kan een vierlampstoestel gedeeltelijk benutten om een interessante proef te nemen en wel op de volgende wijze: Indien men de telefoon aansluit op de primaire wik keling van den eersten laagfrequenttransformator, werkt deze als een electromagnetische microfoon. De door dezen microfoon geleverde wisselspannin gen worden door den laagfrequentversterkcr zeer krachtig versterkt en zullen door den luidspreker worden weergegeven. Het is op deze wijze mogelijk het tikken van een horloge, door het geheele vertrek hoorbaar te maken. Ook kan men deze schakeling voor allerlei aardige trucs bezigen. Men moet er echter voor waken, dat de telefoon niet te dicht in de nabijheid van den luid spreker komt, daar zeer licht een zoogenaamde ac- coustische terugkoppeling optreedt, waardoor het stel sel heftig gaat genereeren. L. waardoor hij als eerste de juiste wegen ontdekte, in tegenstelling met anderen, die slechts wikten en wogen, mogelijkheden vaststelden, moeilijkheden bespraken, die niet bestonden en geheel in diepzinnige bespiegelingen verward waren." „Toen ik in 1924 voor de Koninklijke Wetenschappe lijke Vereeniging te Londen, de voorspelling deed, dat de toepassing der korte golven een revolutie in het draadlooze verkeer teweeg zou brengen, werd hier van verschillende zijden tegen ingebracht, dat dit zoowel een stap voorwaarts als achterwaarts beteekende", ver volgde de uitvinder. Op het oogenblik, staan de zaken echter zoo, dat wij, door middel van de korte golven, met alle over de wereldbol wijd en zijd verspreide En- gelsche dominions geregeld in verbinding kunnen blij ven. Het is een feit, zooals een geleerde eens zoo tref fend uitdrukte, dat door de toepassing der korte gol ven meer ruimte in den aether is ontsta.n," „Ook de ontwikkeling van de beeldoverbrenging en televisie heb ik voorspeld. Handel en industrie onder vinden thans reeds de voordeelen van de overbrenging van documenten, teekeningen enz., langs draadloozen weg, evenals de rechterlijke macht, voor het helpen ontdekken van misdaden. De misdadigers krijgen hoe langer hoe minder rust, daar het portret van elke bandiet in enkele minuten naar de politiebureaux in elk deel van de wereld uitgezonden kan worden. „Dag voor dag wint de menschheid meer veld in haar strijd met tijd en ruimte. Elke dag brengt ons nieuwe en arbeid besparende vindingen. Met het voortschrij den der wetenschap wordt het door menschenhanden te verrichten werk minder en minder." Gelooft U, dat deze vindingen op den duur invloed zullen hebben op den bouw van het menschelijk li chaam? Denkt U, dat alle lichamelijke arbeid verdwij nen zal? „Het eenige werk, wat overblijven zal, zouden gym nastische oefeningen kunnen zijn, om ons lichaam „fit" te houden. Maar desnoods zouden wij al onze lichaams bewegingen door machines kunnen laten verrichten en ons b.v. op mechanische wijze voortbewegen. Onze her senen zullen zich sterk ontwikkelen en wel ten koste van ons lichaam. In ieder geval zal de lichamelijke arbeid verdwijnen om plaats te maken voor geestelijken arbeid? Op het gelaat van Senator Marconi, dat mij bij het begin van ons onderhoud getroffen had door zijn eenigs- zins vermoeide trekken, was thans duidelijk een vaste en geestdriftige overtuiging te lezen Als de zoon van een lersche moeder en een ïtaliaansche vader bezat hij de energie en de verbeeldingskracht van deze twee rassen, wat iets merkwaardigs aan zijn persoonlijkheid verleent. Alhoewel hij voortdurend overwerkt is, en zijn gezondheid bovendien ernstig geleden heeft door een ongeluk, dat hem eenige jaren géleden passeerde en waardoor hij aan één oog blind geworden is, schijnt hij dat zware leven goed te kunnen weerstaan. Heeft Einstein's ontdekking betreffende de natuur kundige verschijnselen van het lichtuióg eenigcfi invloed op Uwe onderzoekingen op het gebied van de krachts overbrenging langs draadloozen weg uitgeoefend? Marconi glimlachte. „Een onmiddellijke invloed op mijn werk heeft de ontdekking van Prof. Einstein niet gehad. Wel besef ik ten volle, dat de theorie weer een groote stap verder is in het menschelijk denken. Zij geeft verklaringen van vele dingen, die vroeger nog een mysterie voor de menschheid waren en heeft op natuurkundig, weten schappelijk en philosophisch gebied groote perspectie ven voor de menschheid geopend. „Het over groote afstanden overbrengen van energie langs draadloozen weg voor de voortbeweging van lucht schepen en mailbooten is menschelijker wijze gesproken, evenals de splitsing van het atoom, reeds mogelijk. De transmutatie van metalen is in ik zou haast zeggen ^theoretische theorie" ook al mogelijk. Dus met andere woorden, U gelooft, dat de alche misten en philosofen, die naar de „Steen der Wijzen" en het „Levenselixer" zochten niet geheel en al dwaalden? Marconi antwoordde hierop: „De Alchemisten waren vaak groote geleerden, als zochten zij dikwijls in ver keerde richting. Maar dat deed Columbus ook, die den weg naar Indië zocht en zoodoende een nieuw wereld deel ontdekte. De alchemisten werden door de wereld bespot en een dergelijke behandeling viel ook Columbus ten deel. Thans weet iederen, dat lang niet al hun ideeën van grond ontbloot waren." U gelooft dus, dat de wetenschap de menschheid zal kunnen verlossen van den vloek, die haar weri op gelegd onder de woorden: „In het zweet Uws aanschijns zult gij Uw brood eten" Zal zij de menschheid ook kunnen verlossen van dien anderen vloek de dood? Marconi tuurde ernstig op zijn potlood. Eindelijk ant woordde hij. „Ik ben het niet eens met Freud, die be weert. dat de dood als 't ware bij onze natuur behoort, en er evenals de wensch en het verlangen om te leven, een wensch en verlangen om te sterven !n ons bestaat. Ilc ben niet zoo vast overtuigd, dat de dood een dyna mische noodzakelijkheid is. De proeven, die Canel genomen heeft met het kunst matig laten groeien van cellen en Steinach's bekende verjongingskuur met behulp van bepaalde klierprepa- raten zijn echter te beschouwen als druppels op een heete plaat. De dood is niet absoluut noodzakelijk." De atomen van een standbeeld ondergaan geen ver anderingen, maar de cellen van mijn hand, vervolgde hij, peinzend zijn hand beschouwend, of b.v. een cel van mijn vinger is absoluut niet de zelfde als die waaruit mijn vinger tien jaar geleden bestond. De materie wordt steeds verjongd en vernieuwd. Er bestaat geen enkele wetenschappelijke gegronde reden waarmee men de stel ling zou kunnen ontzenuwen, dat de materie zich niet tot in het oneindige steeds weer zou vernieuwen." Bent u het eens met Bernard Shaw en Ford, die meenen dat het menschelijk leven te kort is? „Het leven is inderdaad te kort," was het verdrietige antwoord van Marconi, „maar ik geloof wel, dat hygi ënische en biochemische ontdekkingen de menschheid in de toekomst in staat zullen stellen, langer dan de thans als gemiddelde aangenomen leeftijd van 70 jaren te leven. Alleen vrees ik, dat die ontdekkingen voor ons wel te laat zullen komen. Gelooft U, dat na den dood het bestaan geheel heeft opgehouden? „Dat kan ik moeilijk aannemen, in de natuur gaat niets verloren." Wat beschouwt U als een maatstaf voor een men- schelijken vooruitgang? Na een oogenblik nadenkens antwoordde Marconi hierop: „Ten eerste de afname van de spierarbeid en ten tweede de toename van de verkeers- en verbindingsmid delen. Ik heb U reeds gezegd, dat de machine de spier arbeid van den mensch in zijn geheel vervangen gaat. Vroeger moesten rijen slaven in moeizamen arbeid met hun armen de schepen voortroeien, totdat men de zei len uitvond, welke met behulp van het menschelijk in tellect de spierarbeid vervingen. De zeilen werden op hun beurt opgevolgd door stoom, de stoom door 'olie en de opvolger van de olie zal de electriciteit zijn. Door het intensiever verkeer der volken onderling zal het begrip afstand verdwijnen en zullen ook misstanden niet zoo vaak meer voorkomen. Binnenkort zal ik vanaf mijn lessenaar even gemakkelijk Australië kunnen op bellen als een of ander nummer hier in de stad. Door het systeem van gerichte draadlooze telegrafie zullen in Engeland plaats vindende gebeurtenissen tegelijker tijd in elk werelddeel gevolgd kunnen worden." Gelooft U, dat er door al deze verbindingen en vin dingen een nieuw ras zal ontstaan, een soort „Ueber- mensch," zooals Nietsche zich die voorstelde, of denkt, U, dat men eerder een soort middelmatigheid, zal zien optreden in plaats van genialiteit? „Het genie zal steeds tot de uitzonderingen blijven be- hooren", antwoordde S. Marconi, „en zal als zoodanig ook steeds zijn eigen weg weten te vinden, onafhanke lijk van gunstige of ongunstige omstandigheden. Een dergelijke persoonlijkheid als de Uebermensch zal steeds zelfs de zwaarste moeilijkheden weten te overwinnen." Hebt U de bewering gelezen van Nietsche's zuster, die meent, dat Mussolini de Uebermensch is, wiens komst haar broeder voorspeld had? „Als één man dien titel toekomt, dan is het zeker de Duce," antwoordde hij geestdriftig. „Hebt u al eens ken nis met hem gemaakt?" Ja, antwoordde ik. Ik heb hem meermalen reeds geinterviewd. „Bezit die man niet een bewonderenswaardige en on uitsprekelijke energie?" vervolgde Marconi. „Sommige lieden beweren, dat Mussolini ongeduldig is, doch dit is te verklaren door het feit, dat hij in .één seconde din gen overziet waar anderen een uur over zouden doen." Door wie werd U eigenlijk geïnspireerd? „Door Franklin, Volte, Faraday, Hertz en ontelbare anderen, die vaak verguisd en miskend, de toorts der wetenschap ondanks alles bleven voortdragen." Toen kwam een van Marconi's secretarissen binnen, en begrepen wij, dat wij genoeg gevraagd hadden. Een interessant onderhoud was voorbij... (Nadruk verboden) C. V. Nu de mechaniseering van het bedrijf steeds verder en verder voortschrijdt, is er een strooming merk baar, om het geestdoodende, dat er uit den aard der zaak in deze mechaniseering opgesloten ligt, zooveel mogelijk te reduceeren. Amerika het land met de slechtste arbeidstoestanden ter wereld nam hiertoe WAAR EEN VROUW BELANG IN STELT. Hoe voorkom ik ongevallen. Deze raadgevingen uit het werk „Veiligheid in Huis" hebben betrekking op het gebruik van electrici teit in huis of kantoor. Werk nooit aan voorwerpen of leidingen (inzetten van stoppen, repareeren van snoeren, e.d. zoolang de hoofdschakelaar is ingeschakeld of nog beter: verwijder zelf tijdelijk de zekeringen uit uw instal latie, waardoor voorkomen wordt, dat een ander toch weer stroom opzet. Vul nooit een melkkoker, waterketel of dergelijk toestel, terwijl het ingeschakeld is. Schenk nooit uit een waterketel, melkkoker of dergelijk toestel, terwijl het ingeschakeld is. Gebruik nooit snoeren, contactstoppen of andere electrische apparaten, die niet geheel in orde zijn. Wanneer ge ook maar de minste prikkeling of schok voelt bij het hanteeren van een electrisch toe stel, die u doet vermoeden, dat het apparaat onder spanning staat, waarschuw dan uw electricien, op dat deze het toestel kan nazien. Raak bij het in- of uitschroeven van een gloei lamp nooit aan de metalen huls van de lamp en kom bij het aansteken van een contactstop nooit aan de pennen. Als ge nieuwe branders in een straalkachel wilt zetten, overtuigt u dan, dat de contactstop uit de con tactbus is gehaald, dus dat het geheele instrument stroomloos is. Raak nooit onder spanning staande geleiders aan en wees vooral in vochtige omgeving (kelders, bad kamers, e.d.), voorzichtig met electrische toestellen of leidingen. Draag zorg bij het schoonmaken, vooral met natte doeken, niet in de nabijheid van electrische toestel len te komen. Kom vooral nooit aan onder stroom staande toe stellen, of blanke geleidingen, terwijl ge met de an dere hand of eenige lichaamsdeel in contact zijt met de'aardleiding van uw radiotoestel, met de water- of gasleiding of met het telefoontoestel. Hoe men vlekken uitwischt Vaak komt het voor, dat op kleedingstukken zich kleine spatjes vertoonen, waarvan men de herkomst niet kent. De eigenares van zoo'n japon, jumper of mantel, probeert de kleine ongerechtigheden te ver wijderen met behulp van allerlei vloeistoffen, die maar al te vaak meer bederven dan goed maken. Een kleine raadgeving kan in deze misschien heel wat teleurstelling voorkomen. Een propje droge wat ten (geen vette gebruiken dus!), waarmee men lang durig over het leelijke vlekje wrijft, verricht vaak wonderen. Het is een geduldwerkje en bij teere weef sels moet men natuurlijk voorzichtig wrijven om te voorkomen, dat de draden verschuiven. In zeer veel gevallen geeft echter een dergelijke onschuldige be handeling schitterende resultaten. Om schoenen goed te houden. Wilt gij uw schoenen goed houden? Zet ze dan nooit bij een kachel om te drogen als ze nat zijn. Wrijf uw zwarte schoenen geen peau de suède met een flanellen lapje in lijnolie gedoopt, bruine schoenen met wonderolie en lakleer met witte vase line en laat ze dan drogen. Zijn ze droog, wrijf ze dan met schoencrême op. Natte suède-schoenen ,in welke kleur ook, moeten eerst absoluut droog zijn en dan met het fijnste schuurlinnen opgewreven wor den.. Gebruik nooit die stale borsteltjes, die er wel voor aangeraden worden. Wanneer 'n nestel van een goede schoenveter loslaat, steek hem dan even in wat gesmolten lak van dezelfde kleur als de weter, draai de veter in een punt en stop deze dan in de gelakte nestel. Gescheurde vitrages. Om gescheurde vitrages nog een tijdlang mee te kunnen laten gaan, doen wij als volgt: Kook een beetje dikke stijfsel en maak daarmede een lapje oude vitrage doornat, plak daarna het lapje op de gescheurde plaats van het gordijn, strijk het glad en laat het drogen. De gordijnen gaan dan nog een tijdlang mee. Miss Olive Shea, die de zoo juist te New-York gehour den Wereldradio-tentoon stelling tot Omroepkoningin der Vereenigde Staten werd gekozen. Zij is de beste en mooiste vrouwelijke omroe per van Amerika. (Copyright World). het initiatief en riep de hulp in van de Radio. En met succes! Want het bleek al spoedig, dat men hier in een onovertroffen middel bezat om de mensehen bij hun geestdoodenden arbeid nieuw leven in te bla zen. Van Amerika is deze wijze van verstrooiing naar Europa overgewaaid. Ook in ons land wordt in ver schillende grootbedrijven het Amerikaansche systeem, eerst ais proef, al heel gauw voor goed in dienst van het bedrijf gesteld. Onze foto toont een luidspreker in een chocoladefabriekJ een door en door modern bedrijf, dat het hoofdzakelijk van mechanischen ar beid moet hebben. In de tallooze zalen en vertrekken, waar de verschillende chocoladelekkernijen vervaar digd worden, heeft de voortvarende directie sedert korten tijd een twintigtal luidsprekers laten opstel len. Opwekkende muziek doet de arbeiders nu het monotone werk aan den „band zonder eind" verge ten. De muziek wordt in een radio-centrale opgevangen en vandaar uit over de verschillende afdeelingen ver deeld. In het begin stonden de werklieden en pakmeisjes wel wat vijandig tegenover deze moderne nieuwig heid, maar nu ze er eenmaal aan gewend zijn, zou den ze hun radiomuziek niet gaarne willen missen. Op onze vraag of de prestaties van de arbeiders door deze nieuwe wijze van verstrooiing niet te lijden hadden, vertelde de Directie, dat juist het tegendeel het geval is; de achteruitgang der productie, die men haar bij het begin voorspeld had, bleek zelfs een voor uitgang te worden! H. S. j„De wetenschap zal het komen van den „Ueber mensch" van Nietsche bespoedigen en de menschheid bevrijden van de slaverij der lichamelijke arbeid, waar- van in het Boek Genesis gesproken wordt. De mensch der toekomst zal lichamelijk minder, geestelijk echter veel meer ontwikkeld zijn als het huidige geslacht", zegt de uitvinder der Radio! Senatore Marconi, de uitvinder der Draadlooze. (Copyright Irpa). /'„Binnen afzienbaren tijd zullen de woorden „in het zweet Uwe aanschijns zult gij Uw brood verdienen", hun kracht verloren hebben. Alle lichamelijke arbeid zal I ophouden te bestaan." Deze eenigszins ongeloofwaardig klinkende voorspelling hoorde ik uit den mond van Senatore Marconi tijdens een onderhoud, dat hij mij toestond in zijn werkkamer in Marconi House in Lon den, vanwaaruit een geheel netwerk van over de gan- sche aardbol verspreide draadlooze verbindingen be- Btuurd wordt. j i „Oscar Wilde" stolde als voorwaarde voor een be- schaving het houden van slaven", vervolgde hij. „De i menschelijke slavernij was immoreel en beteekende een j vernedering van het menschdom. De toekomst van de ■wereld hing af van de bevrijding der slavernij door i de machine. De droom van den grooten Ierschen dichter is werkelijkheid geworden. De hedendaagsche wetenschap heeft tot taak de twee volgende problemen op te lossen, n.1. de splitsing van het atoom en meer in mijn gebied, het overbrengen van energie over groote afstanden door middel van de draadlooze tele- 1 grafie. „Hoe lang het nog duren zal voor deze groote pro- j blemen opgelost zijn, kan een kwestie zijn van dagen, doch ook van tientallen jaren. Doch opgelost zullen ze worden. Dan zal het mogelijk zijn met behulp van een bepaalde hoeveelheid energie, die niet meer plaats in- neemt als het potlood, dat ik hier in mijn handen heb, een schip van- de afmetingen van een „Statendam" of „Bremen" over den oceaan te sturen. „Ik ben niet iemand, die zich aan phantastische en onmogelijke voorspellingen waagt", ging de groote uit vinder voort, „Toen ik voor het eerst aan de wereld bekend maakte, dat ik over den oceaan wilde telegra- feeren, werd ik door velen voor een phantast of gek uitgemaakt. Toch is het nu al weer 28 jaar geleden sinds ik mijn eerste telegram over dien afstand ver zond." „Hoe bent U eigenlijk tot de ontdekking van de draadlooze telegrafie gekomen? „Die vraag is voor mij niet gemakkelijk te beant- woorden. Maar leest U eens, wat een van de rechters van de „United States Circuit Court" in een juridische uitspraak hierover zeide". Met deze woorden haalde Marconi eenige documenten uit een der vele in zijn kamer aanwezige brlevenmappen te voorschijn. Deze rechter, Willlam K. Townsend, liet zich hierover in vaak lyrische termen als volgt uit: „Terwijl andere uitvinders slechts voortdreven op de zee van ontdekkingen, die over het wezen der electri citeit gedaan waren en de springvloed, die de ontdek king van de Hertzsche golven veroorzaakte, aan zich lieten voorbijgaan, zonder de groote moeilijkheden te beseffen, die deze ontdekking voor het wereldverkeer in zich droeg, had Marconi den moed op deze zee de zeilen te hijschen en dapper voorwaarts te dringen,

Schager Courant | 1929 | | pagina 24