DE KINDERMOORD BIJ ROTTERDAM. VERKEERSONGELUKKEN. DE MOORDZAAK-LANS. BEKENDMAKING. Blnnenlandsch Nieuws. Predikbeurten. Eiland bij Mexico weggespoeld. Gemengd Nieuws. Een menschenatende tijger. Plaatselijk Nieuws. VERDACHTE NAAR HET HUIS VAN BEWARING OVERGEBRACHT. Bezwarendo getuigenis van een doofstomme. Wat de politie in twee weken bereikte. Naar de volledige oplossing van het drama? Gister is de verdachte van den afschuwelijken kindermoord in den Blijdorperpolder bij Rotterdam naar liet Huis van Bewaring overgebracht. Dit be- teekeni dus, dat de aanwijzingen tegen hem zoo sterk zijn, dat de rechter van instructie het onder zoek zal voortzetten, de getuigen onder eede kan hooren cn eventuoele rechtsingang tegen hem zal vcrlccncn. Het voorlooplg onderzoek. Onmiddellijk is na den moord, welke gisteren 14 dagen geleden gebeurd is. begonnen met het onder zoek, doch zooals de criminologie leert, zijn bij deze moorden over bet algemeen zeer weinig aanwijzin gen. Op de plaats van het misdrijf worden zelden stuk ken van overtuiging gevonden, vingerafdrukken ont breken bijna altijd geheel. Waar is liet asnknoopingspunt? Bij een „gewo nen" moord zijn het de omstandigheden van den vermoorde, zijn familierelaties, zijn werk, zijn ken nissen, waaruit meestal de aanwijzingen kunnen worden geput (moordzaak Lans). Marietje van Os, is vermoord, zonder eenig mo tief van haar kant, haar persoon viel nagenoeg weg bij het onderzoek. Daarom: eerst de getuigen die haar hebben zien moenernen. Maar dat zijn kinderen, die den moor denaar in het donker slechts even gezien hebben en misschien meer letten op de fiets, dan den man. Kin deren, die, zooals uit de praktijk is gebleken, meestal zwakke getuigen zijn, door hun gemis aan objectief herinneringsvermogen. De medewerking van de zijde van het publiek in deze zaak was buiiengewoon groot, maar desondanks moest men verschillende gevolgde sporen weer los laten, omdat ze niets opleverden, totdat Maandag den liden Octobcr plotseling een nieuwe getuige verschijnt en met dezen begint nu onverwacht do groote race naar den verdachte. Het is zeer belangrijk, wat deze getuige vertelt: Op den inoordavond, te zeven uur heeft hij door de Cooischestrnat geloopen, achter hem aan komt een man op een fiets, een meisje zit op den bagagedrager. Terwijl deze man hem op korten afstand voorbij rijdt, kijkt hij natir den wandelaar, omdat zij elkaar kenner), van vroeger uit een logement in Amster dam. Hij kijkt zelfs om, als hij even voor hem is en zwaait met zijn hand ais groet. Het kwam er nu nog maar op aan, dezen ver dachte op te sporen en dit bleek niet zoo heel een voudig te zijn, omdat hij onder verschillende na men leefde en met behulp van een trouwboekje, dat op naam van een ander staat, al enkele keeren met sucesc heeft getracht een valsche identiteit te doen vaststellen, waardoor hij steeds weer door de mazen van het net wist te glippen. Ditmaal zou hem dit echter niet gelukken. We weten dat hij tenslotte Vrijdagavond om half twaalf te Heerlen gearresteerd is, en den volgenden dag naar Rotterdam is overgebracht. Tot nog toe, kan, hoewel over de andere dagen wel degelijk was na te gaan, waar Visser geweest is, niet worden vastgesteld, waar hij heeft vertoefd, tusschcn Woensdagmorgen 9 October en Donder- dagnamiddng 10 October. Dat het alibi, zooals Visser dit heeft opgegeven, valsch is, vormt thans een der belangrijkste redenen van verdenking De eerste getuige, de kennis uit het Arasterdam- sche logement, zegt, dat hij Visser herkent, als den- geen, die hem op den moordavond in de Coolsche- straat heeft gegroet. De leugen over de fiets, nl. de verklaring van ver dachte, dat hij sedert maanden niet meer op een gewone fiets heeft gereden, terwijl het door getuigen vast staat, dat hij Donderdagavond na den moord per fiets bij een logement in Maastricht is aange komen, cn dat dit rijwiel den dag daarop spoorloos is verdwenen, is een volgende aanwijzing. Bezwarende getuigenis van een dool- stomme. Hij heelt verdachte met het meisje achter op do flets den polder in zien trekken. Een nieuwe, nog geheel onbekende aanwijzing ligt voorts in de pas sinds kort afgelegde verklaringen van een doofstomme. Op den moordavond heeft een doofstomme, die zegt, Willem Visser reeds van vroeger te kennen, gezien en met behulp van een leeraar van het doofstommen- instituut nan de politie medegedeeld, dat hij hem mot een kind achter op zijn fiets in den Blijdorp- schcn Polder heeft zien verdwijnen. Deze getuige heeft zeer kort na den moord zijn bevinding nan zijn huisgenooten verteld, doch door dat men aanvankelijk niet goed heeft begrepen, wat hij eigenlijk bedoelde, is deze man pas Maandag j.1. bij de politie gekomen. Omdat deze verklaring van zeldzaam groot belang is, wanneer zij juist is (doofstommen hebben meestal een bijzondere opmerkingsgave en een zeer goed geheugen van wat zij gezien hebben) zijn de inspec- tours Kalkman en Grevelink gisteren met hem in den Blfjdorpschen Polder geweest met den leeraar als tolk en hebben hem zoo goed mogelijk laten uit duiden, wat hij precies gezien heeft. Voor zoover deze inspecteurs hebben begrepen de getuige is zelfs door den leeraar niet geheel te volgen in zijn uitingen moet hij den moordenaar van dichtbij hij de Melkmarkt hebben gezien, met het meisje achter op de fiets. I)e herkenning op het politiebureau van Visser, door dezen doofstomme, is zeer pertinent. De leeraar heeft den indruk gekregen, dat de man de waarheid aprekt. De politie tracht nu dit alles verder na te zoeken. Aulo tegen een boom gereden. gewonden. Drie Dinsdagmiddag heeft op de Soesterbergschestraat nabij het Sanatorium „Zonnegloren" te Soest een ernstig auto-ongeval plaats gehad. In een bocht van den weg reed de auto van den lieer D. uit Soest. Doordat de zoon van den heer D. die den wagen bestuurde inplants van op de rem op liet gaspedaal trapte, kwam de auto met groote snelheid tegen een boom terecht. De auto sloeg om, waardoor de vier inzittenden onder den wagen kwa men. De heer D. brak een pols, zijn echtgenoote kreeg ccnige kwetsuren en ccn jong meisje dat ook in den wagen zat, word ernstig gewond. Zij werd in liet Sanatorium „Zonnegloren" opgeno men. De zoon van den heer D. kreeg geen letsel. Dronken op de f»c*-. Een knaapje gewond. Op den Amsteiveenschcn te Buitenveldert kwam Dinsdagmiddag een wielrijder met zijn rijwiel te vallen waarbij zijn zevenjarig zoontje zoodanig terecht kwant dat hij zijn linkerarm brak en een bloedende hoofdwonde bekwam. Bij onderzoek bleek, dat het ongeval te wijten was aan het feit, dat de man onder den invloed van sterken drank verkeerde en wel op dusdanige wijze, dat hij zijn stuur niet meer kon houden. Zonder omkijken overgestoken. Toen gisterenavond de 14-jarige G. J. B. de Markt straat te Naardcn zonder omkijken wilde oversteken, geraakte hij onder een auto. Met gebroken arm, vermoedelijk heupbreuk en beenwonden, is hij naar de Majellastichting te Bus- sum vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. Losse locomotief ontspoord. Dinsdagavond tc kwart over zeven is een losse locomotief op weg naar België om den trein uit Pa rijs te halen, op een wisselblok, op het station-em placement te Roosendaal, ontspoord. Tengevolge van deze ontsporing werden zoowel wisselblok als de lijn ernstig beschadigd. Het verkeer moest over enkel spoor worden geleid, tengevolge waarvan vertraging in den treinenloop ontstond. Gisternacht heeft men de locomotief kunnen opvij zelen, doch des voonniddags was het verkeer nog niet hersteld, aangezien de wissel grondige reparatie behoeft. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor ALASTRIM. Te Delft weer twee nieuwe gevallen. To Delft zijn gisteren twee nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. VOORTGEZETTE BEHANDELING VOOR DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Een getuige, die zich volgens den presi dent „schandelijk heeft misdragen". De regenjas van verdachte ging mee in de lorren. Een incident op de publieke tribune. Gister is de behandeling van de moordzaak—Lans voor de Rotterdamsche Rechtbank voortgezet. De publieke belangstelling is niet zoo groot als een dag van te voren. Eerst wordt de weduwe van het slachtoffer gehoord, die verklaart, dat haar man op den bewusten dag gezegd had: „Kind, ik kom vanmiddag vroeg thuis, want er is niet veel te doen op het kantoor." De heer Lans zei altijd, wanneer mevrouw zich on gerust maakte, dat zij zich niet ongerust behoefde te maken, omdat Van O. (de verdachte) altijd met hem meeging. Op verscheidene punten wordt verdachte nu nog ondervraagd, doch wanneer het een en ander niet blijkt te kloppen, zegt hij maar, dat hij zijn bedoeling niet goed heeft weergegeven of dat het verkeerd be grepen is. Leugens van een der getuigen. De president vraagt de verdediging, of zij er prijs op stelt, dat getuige De Jager zal worden ge hoord. Mr. v. d. Meer zegt dat deze getuige bij den rech- ter-commissaris verklaringen van veel gewicht heeft afgelegd welke verklaringen later sterk zijn ontze nuwd. Mr. Van der Meer stelt er zich niet veel van voor. De president: „U speelt hoog spel ten opzichte van De Jager. Als De Jager hier mocht blijven, neemt u dat er dan op den koop toe bij? De verdediging wil De Jager laten beslissen, wat hij verklaren wil. De president wijst daarna De Jager op het gewicht van den eed en op het voor hem dreigend gevaar, wanneer hij niet de waarheid spreekt. Getuige De Jager verklaart daarop, dat hij op den avond van den moord, zooals hem later is gebleken, met een vriend van hem uit de achterdeur van de firma De Haas aan de Admiraliteitskade een man heeft zien komen, die eerst rondkeek, daarna weer naar binnen ging en kort daarop weer naar buiten kwam met oen groot pak, dat door dien man in het Boerengat is geworpen. Het was omstreeks zeven uur. Bij het verder verhoor van getuige trekt hij echter een groot deel van zijn verklaring in en als de pre sident nog eens uitdrukkelijk vraagt, of het wel op den avond van den moord is geweest, trekt getuige zijn woorden in en als hij zich dan omdraait om heen te gaan, zegt do president: Ho! ho! dat gaat zoo niet. Hij dient getuige een ernstige berisping toe voor zijn houding in een zoo ernstige zaak, waarin hij zulke aperte leugens heeft gezegd, alleen om gewich tig te schijnen, of, om, zooals de president vermoedt, blijkens door dc Jager aan de verdediging geschreven brieven, er iets aan te verdienen. Mr. Kokosky merkt op, dat het aan de houding van den president te danken is, dat het voor getuige De Jager zoo is afgeloopen. Een nieuw bewijs tegen verdachte. Inzake de regenjas van Van O., welke jas in een pak lorren is gevonden, vraagt de president aan ver dachte of het werkelijk zijn jas is. Verdachte antwoordt bevestigend. President: Is deze regenjas nog betrekkelijk nieuw. Verdachte zegt de jas reeds lang te hebben gedra gen. Getuige J. Lecluse heeft op 14 December van me vrouw van O. een pak looren gekocht voor slechts weinig geld. Daarbij was ook een regenjas, die nog heel goed was en best door getuige nog kon gedragen worden. Vervolgens wordt de mogelijkheid besproken, of verdachte ook door het bloed in het portaal bespat is kunnen worden. Volgens een der getuigen was het niet noodig om in do bloedplas te trappen, dus zou den de bloedvlekken, die op verdachte's kleeren za ten, daarop gekomen zijn, doordat hij in het keukentje was geweest. De rechtbank hoort daarop nogmaals den kleer maker Hage uit Arnemuidcn, die verklaarde dat een van de mannen, en wel de lange, die hij heeft hoo ren praten, een Amsterdamscb accent had. De president leest daarop een proces-verbaal voor, dat ingekomen is van commissaris Dijkstra, naar aanleiding van een verhoor van getuige. Uit dit pro ces-verbaal blijkt, dat getuige Dinsdag na de zitting een van de mannen, die hij destijds had gezien te Rotterdam, heeft herkend. Ook vanmorgen in Rot terdam terug heeft hij dien man weer gezien. Getuige Hage verklaart, nu, dat hij absoluut den indruk heeft gekregen, dat de man hem volgde, te meer, omdat hij op hem had staan wachten, nadat getuige geruimen tijd in een vendu-huis had vertoefd. Ieder verstandig rooker Heeft GOMARUS in 2'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. De publieke tribune gesloten. Wanneer de president daarop gelast, de publieke tribune te sluiten, weten een paar menschen te ont glippen, waarop de veldwachter een berisping krijgt, waarom hij die menschen heeft laten gaan. De „vluchtelingen" worden echter achterhaald, doch getuige Hage herkent niet den bewusten man onder hen. Weer de vijl. Hierna komt de vijl weer ter sprake en worden verschillende deskundigen gehoord naar aanleiding van hun onderzoek of met de gevonden vijl dusda nige wonden kunnen zijn toegebracht, dat de dader daardoor niet met bloed behoeft bevlekt geweest te zijn. Dr. Hulst verklaart, dat, wanneer men met de vijl plat slaat, het bloed uitsluitend naar twee kan ten spatte. De bloedvlekken in het portaal Het verdere verhoor liep over de bloedvlekken in het portaal, waarbij volgens den verdediger de groote fout in deze kwestie is, dat er geen foto's gemaakt zijn. Uitvoerig wordt nagegaan hoe groot de bloedvlek ken in het portaal zijn geweest en die onderaan de trap. De politie was van oordeel, dat er weinig of geen bloed in de gang bij de trap achter de deur zou hebben gelegen. De journalist Liber heeft voor den rechter commissaris verklaard dat hij bloed op de mat heeft zien liggen. De bloedspatten op de kleeding van verdachte zijn aanleiding tot een lange discussie, waarbij door de deskundigen uitgewijd wordt over de mogelijkheid, waardoor de bloedspatten zouden kunnen zijn ont staan. In dit opzicht blijk ener verschillende moge lijkheden te zijn. Tenslotte volgt een conclusie van deskundigen of verdachte physiek in staat was geweest de misdaad te bedrijven, waarbij de meeningen nogal uiteen- loopen. De zitting werd daarop geschorst tot Zaterdag ochtend tien uur. ZONDAG 27 OCTOBER 1929. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Petten, nam. 7 uur, Ds. Van Dijk. Dirksborn, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Gezag en Macht. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. Nieuwe Niedorp, zie Oude Niedorp. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Onderwerp: „Een verstandig mensch". Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Hippolytushoef, nam. 7 uur, Ds. Van Eeek. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Anna Paulowna, nam. 7 uur. Ds. Vorstman. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Roobol. Veenhuizen, zie Heerhugowaard. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Zillingcr Molenaar. Collecte Noodl. Kerken. Barsingerhorn, nam. 7 uur, Ds. Haars. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Hamilton. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Jellema. Burgerbrug. voorm. 10 uur, Ds. Witkop. St.-Maartensbrug, zie Burgerbrug Oudesluis, nam. 7 uur. Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haara. EVANGELISATIE tc: Schagen, voorm. 11 uur ,de heer Heeresma, van Am sterdam. Nam. 6 uur, Ds. Van Balen, van Broek op Langendijk. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur. de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. ONTPLOFFING AAN BOORD. Drie dooden. Aan de Oostkust van Sleeswijk zijn drie visschers door de ontploffing van een mijn gedood, terwijl een vierde visscher ernstig gewond werd. Zij hadden de mijn aop volle zee gevonden en aan boord genomen. Bij het uit voeren van een manoeuvre ontplofte de mijn. VOORTVLUCHTIGE BANKIERSBEDIENDE. Zekere H., bediende bij een wisselagent te Bcrchem (Antwerpen) is spoorloos verdwenen na het bedrag van drie chéques, door hem ontvreemd, totaal 610.000 frank, te hebben geïnd. Men vermoedt dat hij naar Nederland is gevlucht. MEER DAN 100 PERSONEN VERDRONKEN. Uit Mexico wordt gemeld, dat door een plotseling opgekomen vloed in de Suchiantcrivicr in den staat Chiacas een eiland in deze rivier met 20 huizen en alle zich daarin bevindende personen weggespoeld is. Meer dan 100 personen moeten verdronken zijn. De gouverneur, die zich per vliegtuig naar de plaats des onheils begaf, kon van het gcheele eiland niets meer ontdekken. AFSCHAFFING VAN FOOIEN VOOR TAXI CHAUFFEURS. Te Londen. Einnen enkele dagen zullen de eerste taxi's van een nieuwe onderneming te Londen In dienst gesteld wor den. Voorloopig zullen het er vijftig zijn. De chauffeurs, die een uniform dragen, hebben zich verbonden, geen fooien aan te nemen en de directie zegt dat dit onnoodlg is. omdat zij hun een voldoende loon betaalt. In elke taxi zal een waarschuwing aange bracht worden om geen fooien te geven, daar de chauf feur die een fooi aanneemt, zich bloot stelt aan de kans van ontslag. NEGEN EN ZESTIG BOEDDHABEELDEN GESTOLEN. Naar uit Peking gemeld wordt, zijn door samenwer king tusschen antiquiteiten-handelaren en Chineesche soldaten vele oude Boeddha-figuren gestolen. Van officleele zijde wordt medegedeeld, dat in totaal de koppen van 69 Boeddha-beelden, die van voor 500 jaar voor Christus dateeren, gestolen zijn. De gestolen figuren zijn de oudste overblijfselen van de Boeddhistische kunst van deze soort DE ZUINIGE. Smith's Wcekly. «naf ACHTER DE TRALIES IN DEN LONDENSCHEN DIERENTUIN. Dinsdag ls In de Zoo te Londen voor het eerst een menschenetende tijger te zien geweest, die vóór hij op Sumatra gevangen werd, verscheidene inlanders had gedood en verslonden. Hij is de eerste werkelijke men schenetende tijger, dien de Londensche dierentuin, ooit bezeten heeftHtj was den vorigen dag met een verza meling zoogdieren en reptielen uit Singapore aangeko men, allen een geschenk van Sir. Alban Smith daar ter stede, die den Londenschen dierentuin al meer bedacht heeft. Het dier is buitengewoon woest en vliegt naar de tra lies zoodra iemand zijn hok nadert. Deze tijger, zoo vertelt een Londensch blad, ls waar schijnlijk de laatste die Sumatra verlaten heeft, aange zien do Nederlandsch-Indische autoriteiten kortgeleden den uitvoer van de dieren verboden heeft. TEGEN HET STRAATRUMOER TE LONDEN. Gerulschlooze autobussen. De pogingen der autoriteiten om het straatrumoer in Londen tegen te gaan hebben volledige Instemming van de omnibusbouwers, die gedurig proeven nemen om hun wagens even geruischloos te maken als de beste particuliere auto's. Bij tweehonderd nieuwe bussen, wel ke gebouwd worden voor de Londensche General Om nibus Company zijn de laatste vindingen op dit gebied toegepast. Eenlge dezer wagens, welke zes wielen hebben, die voorzien zijn van luchtbanden, zijn reeds in dienst ge steld. Bovendien worden proeven genomen om tot een constructie te komen, welke het geluld zal dempen. Deze vinding zal niet alleen worden toegepast op bussen en luxe-auto's, maar eveneens op bedrijfsauto's. WEER EEN GROOTE DORPSBRAND IN POLEN. boerderijen verbrand; 320 dokloozen. In het Poolsche dorp Lubowicz zijn 39 boerderijen tot den grond toe afgebrand. 320 personen zijn daardoor dakloos geworden. De schade bedraagt 670.000 zloty. ONTPLOFFING IN EEN LEISTEENGROEVE. Uit Trler wordt gemeld: In een leisteengrocve bij Feil zijn bij een ontploffing verscheidene steenen te vroeg losgegaan. Een arbeider werd op slag godood. Een andere arbeiders werd orn- stig gewond. Wat zeg je? Ben Jk niet zuinig? Wel. ik gebruik al drie weken dezelfde gramofoon- naald. MARKTPOLITIE. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat, in verband met de op Don derdag 31 October a.s. te houden fokveemarkt, op het Slotplein, aldaar, op dien dag geen auto's worden toe gelaten. Schagen, 23 October 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. LEGUIT, L.B. De secretaris, ROGGEVEEN. MARKTPOLITIE. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat gedurende de maanden November 1929 en Februari 1930 het vee niet vroeger dan 7 uur des morgens ter markt zal wor den toegelaten, en gedurende de maanden December 1929 en Januari 1930 niet vroeger dan 7.30 uur des morgens, een en ander met dien verstande, dat het tijdstip van toelating ln geen geval vóór zonsopgang wordt gesteld. Schagen, 23 October 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. LEGUIT, L.B. De secretaris, ROGGEVEEN. ZIEKENZORG. Dezer dageu zullen aan onze geachte ingezetenen wederom de bekende lijsten van „Ziekenzorg" ter inteekening worden aangeboden. Waar dezp zich tel- kenjare in de milddadige belangstelling van onze burgerij mogen verheugen, is het wellicht haast over bodig om de lijsten nog eens in uwe welwillendheid aan te bevelen. Toch mag misschien nog even ter inlichting dienen, dat het ingezamelde bedrag geheel besteed zal wor den aan onvermogende of minvermogende inwoners van alle gezindten, die wegens ziekte of om andere noodzakelijke redenen versterkende middelen behoe ven. Er bestaat aan deze ondersteuning steeds weer groote behoefte en dank zij do vele goede gaven, kon in de vele gevallen weer rijkelijk geholpen worden, kon een zonnestraaltje gebracht worden daar waar duisternis heerschte. Ook thans weer hoopt Ziekenzorg, dat vele goede vrienden haar weer zullen gedenken met hunne of fervaardigheid en (lat zij daardoor steeds v.'eer aan de vele aanvragen kan voldoen. Waar het verder nogal eens voorkomt, dat men Ziekenzorg geheel rekent tot het Witte Kruis te be- hooren, wordt nog even medegedeeld, dat Ziekenzorg een geheel apart fonds is mei haar eigen geld middelen. Het beheer enz. wordt gevoerd eveneens door geheel los van het Witte Kruis slaande dames

Schager Courant | 1929 | | pagina 6