SchagerCourant Raad Zuidscharv.'oude. Vijfde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Een volksgericht te Zuidlaren. Felle uitslaande brand te Leiden. Gemengd Nieuws. Vechtende Zigeuners. Moord op een professor te Luik. F?n onbeheersc'it juffertje. Zaterdag 26 October 1929. 72ste Jaargang. No. 8552 BOER VERKOOPT ZIJN VROUW VOOR f 2400. I Het voornemen van een bende opgeschoten jongens. Het is ongeveer anderhalf jaar geleden, dat melding is gemaakt van een opzienbarend geval te Niebert, een dorpje in het Westerkwartier van de provincie Gronin gen, welks bevolking meende recht te moeten spreken in een delicate zaak. Een dergelijke geschiedenis is nu afgespeeld in het Drentsche dorp Zuidlaren. De Provinciale Groninger Courant meldt daarover o.m.: Niet lang geleden heeft de Zuidlaarder jeugd een volks gericht gehouden, om haar woede te koelen op een man, die eens anders vrouw had gekocht voor f 2400. Op een avond is een bende opgeschoten jongens naar het huis van den kooper getrokken met de bedoeling om hem te zamen met zijn nieuwe aanwinst op een boerenwagen te pronk te zetten en een rit door het dorp aan te bieden. Zij hebben den man en de vrouw echter niet te pakken kunnen krijgen, daar deze zich verdekt hadden opgesteld in den kelder, waar zij voor de bende veilig waren. Ir» finesses heeft dfc zaak zich als volgt toegedragen. Er woont te Zuidlaren een boertje B. dat getrouwd is met een vrouw, die naar men zegt zeer mooi en begeer lijk is. Dit laatste vooral voor een zekeren varkens koopman („zwienekoopman" noemt men dat in het dorpje) hetgeen voor hem aanleiding werd om met de vrouw in relatie te treden, welke relatie, van lieverlede, zeer innig werd. Aanvankelijk bemerkte B. weinig van deze verhou ding en zonder eenige bijgedachte leende hij van T. een som gelds, die naar men zegt f 1400 bedroeg. Eerst iater kwam hij er achter, hoe het stond tusschen T. en zijn vrouw. Hij was daarover eerst zeer ontsticht, doch later werd tusschen de twee de oneenlgheid geliqui deerd, doordat de volgende overeenkomst tot stand kwam: T. zou van B. diens vrouw overnemen, Als tegen prestatie zou T. aan B. diens schuld kwijtschelden en hem bovendien nog 1000 gulden er bij betalen. Op een Vrijdag heeft de vrouw haar hebben en hou den bij haar echtgenoot weggehaald en naar haar koo per overgebracht. Op den avond van dien Vrijdag is een bende, die naar sommigen beweren, bestond uit dertig tot veertig jonge kerels van 18 tot 22 jaar, maar die volgens anderen wel t^n minste vijftig man sterk geweest moet zijn, luid zingende, naar de woning van T. getrokken. Het 'huisje van T. ligt zeer dicht bij de kom van het dorp Het was de bedoeling van de jongelui, om T. en de vrouw naakt op een boerenwagen door het dorp te rij den. Toen bleek, dat beide personen zich in den kelder onbereikbaar hadden opgesteld, heeft de bende vol staan, met de ruiten van het huls en de deur te ver nielen. verwoesting aan te richten onder het huisraad en het linnen uit de linnenkasten te halen en stuk te scheuren. Het bezoek heeft geduurd van des avonds half tien tot des nachts half één. Toen is de menigte, half voldaan, weggetrokken. T. en de vrouw hebben nog een paar dagen in het huisje gewoond. Daarna zijn zij uit Zuidlaren vertrok ken, naar het heet naar Groningen. Zuidlaarders heb ben T. tenminste daar op de markt gesignaleerd. Opmerkelijk is, dat de rijksveldwachter, die niet ver van de woning van B. woont, niets van het rumoer heeft gehoord. Menschen, die verderaf wonen, zijn door het lawaai wakker geworden. Het gehavende huls is tot nu toe niet opgeknapt. MINISTER REIJMER NAAR DE ZUIDERZEE WERKEN. De minister van waterstaat zo Donderdagavound ver gezeld van den directeur-generaal der Zuiderzeewerken en van ir. Rosenwald, administrateur bij zijn departe ment, op reis gaan voor een bezoek aan de Zuiderzee werken. Bezocht zullen worden de proefpolder bij An- dijk, de werken aan den Wieringermeer en bij Den Oever, de uitwateringssluizen en de groote schutsluis en de verder in aanbouw zijnde werken, de werken op 't Breez&nd. de sluisput op het Kornwerderzand en den afsluitdijk naar de Friesche kust. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Wielrijder zwaar gewond. De postambtenaar C. C. P. van L. die Donderdagavond den cnbewaakten overweg te Echt met zijn rijwiel wilde oversteken is door een passeerenden sneltrein aangere den. Met een ernstige hoofdwond en een armfractuur is de man naar het ziekenhuis te Roermond overge bracht. SPEELGOEDWINKEL UITGEBRAND. Donderdagavond ruim acht uur is een felle uit slaande brand ontstaan op de bovenverdieping van het pand Haarlemmerstraat 232 hoek Leege Werf- steeg te Leiden, waarin gelijkvloersch gevestigd is een winkelzaak in speelgoederen, terwijl de zolder evennis de tweede verdieping als bergruimte voor speelgoederen in gebruik is genomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De eigenaar der zaak. de heer P. J. Duiverman, had met zijn knecht het pand om acht uur verlaten. Er was voor een waar de van ongeveer f 15.000 aan goederen aanwezig. De voorraad was voor f20.000 verzekerd. De politie- brandweerspuit gaf het eerste water, terwijl spoedig daarop de brandweer met twee groote motorspuiten aanwezig was. waarvan slechts een spuit behoefde dienst te doen. Ongeveer kwart over negen was men den brand meester. De bovenverdieping was geheel uitgebrand. Doordat de electrische geleiding van de Haag- sche tram uitgeschakeld was, stond het tramver keer op dat gedeelte van de Haarlemmerstraat stil. Bij de Hartelïrug moesten de trams naar Den Haag terugkeercn. Ongeveer tien uur kon de brandweer inrukken. NOG VOLDOENDE CONTANTEN. Een belastingvrije gemeente. Lij de behandeling der gemeentebegrooting deelde de burgemeester van Nieuwe Tonge mede, dat er voor het volgend jaar eigenlijk geen belasting behoefde te morden geheven, daar er nog voldoende contanten aanwezig zijn. In verband echter met de voorgestel de wet op de financieele verhouding tusschen Rijk Gemeenten is het beter dat er een klein perccn- ^Sc geheven wordt. HERBENOEMD TOT BURGEMEESTER. Met ingang van 19 November 1929 is tol burge meester der gemeente Broek in Wateria.u' !-erbe- noemd P. J. Pcereboom, zoon van den xriv i bur- gemeester van Wielingen. DOOR EEN TAK. Ongeluk met doodclijkcn afloop. Maandag heeft een van den weg opspringenden tak te Zeist het leven gekost van een jongen man. Met zijn fiets reed hij over een tak heen; deze sprong op, en kwam tusschen de spaken van het rijwiel. De jonge man viel over het stuur heen op den grnn 1; hij kreeg wonden aan het hoofd, en liep inwendige kneuzingen op. Dinsdagavond is hij aan de gevolgen ven zijn val overleden. GEEN ANIMO. In tegenstelling met de zoo menigmaal voorkomen de berichten over een buitengewoon groot aantal sol licitanten voor een onderwijs-vacature, mag zeker ge meld worden dat er voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school te Marken-Bir.nen slechts twee sollicitanten waren. Eén daarvan heeft zijn sollicitatie weer ingetrokken Het gemeentebestuur van l'itgeest waaronder Marken-Binnen ressorteert zal nu een nieuwen oproep plaatsen. Ruwe OljraOl Handen rUfiVL IN DE NABIJHEID VAN BERLIJN. Elf vrouwen door messteken verwond. Te Charlottenburg bij Berlijn is het Woensdagavond tot een hevige vechtpartij gekomen tusschen twee zi geunerbenden. Eerst na langen tijd slaagde de politie er in de vechtenden te scheiden en de rust te herstellen. Vier mannen werden met ernstige schotwonden naar het ziekenhuis gebracht, terwijl elf vrouwen door mes steken verwondingen hebben opgeloopen. De beide stammen bestaande uit ongeveer 40 perso nen, hadden van de Berlijnsche oolitie vergunning ge kregen om te Charlottenburg in het Westen van Ber lijn met hun woonwagens te overwinteren. Reeds spoe dig werden zij voor de omwonenden tot een plaag. Over dag slenterden de mannen op straat rond. terwijl de vrouwen aan lichtgeloovige lieden de toekomst voor spelden. Woensdagavond nu bezochten eenige zigeuners met hun vrouwen en kinderen een kroeg in de Spandauer Strasse. Daar bevond zich ook een arbeider die zich imet een der vrouwen inliet, hetgeen de jaloezie der zi geuners zoodanig opwekte, dat zij den arbeider aanvie len en hem door messteken ernstig verwondden. De man werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar men niet ïninöer dan achttien steken constateerde. Intusschen hadden de zigeuners de vlucht naar het hun aangewezen terrein genomen, waar zij om de een of andere reden met elkaar slaags raakten. De door schoten en geschreeuw opgeschrikte omwonenden alar meerden de politie, die aanvankelijk geen kans zag de orde te herstellen, daar op het groote in diepe duister nis gehulde terrein de gevechten voortdurend opnieuw oplaaiden. Eerst nadat van alle kanten versterkingen waren komen opdagen, trad weer rust In. De zwaargewonden werden naar het ziekenhuis over gebracht. Toen Donderdagochtend politiebeambten ver schenen, ten einde hun een verhoor af te nemen, bleken allen zich in den loop van den nacht uit de voeten ge maakt te hebben. GEPLEEGD DOOR EEN RUSSISCH STUDENT. Uit wraak over een mislukt examen. Te Luik is de hoogleeraar Bertrand Donderdagmiddag bij den ferugkeer naar zijn woning door een Russisch student, den 26-jarigen Nikolaas Gorin uit Odessa. neer geschoten. De professor was onmiddellijk dood. De da der kon worden aangehouden. Hij verklaarde uit wraak te hebben gehandeld, daar hij de mislukking van zijn eindexamen aan den verslagene toeschreef. Prof. Ber trand was 57 jaar oud en doceerde aan de Luiksche universiteit sedert 1910. Het was een zeer populaire figuur in de Belgische wetenschappelijke wereld. Omtrent den aanslag worden nog de volgende bijzon derheden gemeld: Toen de professor op korten afstand van zijn huis was genaderd, liep een jongeman op hem toe, die twee scho ten loste, welke Bertrand beide troffen. De hoogleeraar deed nog eenige stappen en viel toen neer. Dit alles was zoo snel gebeurd, dat niemand heeft kunnen in grijpen. De straat ls tamelijk afgelegen en er bevonden zich slechts eenige personen in de nanijheid, die den getroffene opnamen en naar zijn huis droegen, waar hij bijna onmiddellijk overleed. Ondertusschen was de moordenaar er in geslaagd te ontvluchten, spoedig nagezet door eenige getuigen van den aanslag. Onder hen bevond zich ook een fietsrijder die een agent waarsclmwde. Deze laatste voegde zich bij de achtervolgers en slaagde er in den student te arres teeren. Volgens een ander bericht zou de student wraak op den professor hebben genomen, omdat deze hem gelde- 1 ijken steun had geweigerd. KRAAN TE ANTWERPEN INGESTORT. Vier slachtoffers. Tc Antwerpen i9 een kraan, waarmee bouwmate rialen voor een in aanbouw zijnd buis werden opge- hesohen, onder den last bezweken, v.aarbij drie ar beiders in den val werden meegesleept en een vierde, die er onder stond, werd verpletterd. Er zijn twee dooden en twee zwaargewonden. DIE NAAR ALLE KANTEN PATSEN UITDEELT. Te Epsom, een stadje in bet F.ngelsche graafschap Suss^x, enkele K.M. ten Zuidwesten van I.onden. had zich Dinsdag een 45-jarige ..jongedame" te ver antwoorden. wegens hardhandig optreden tegen een eerzaam toeschouwer. De dame in kwestie was als bestuurster van een auto met een dito vervoermiddel in botsing geko men. Een toeschouwer zag het ongeval gebeuren en de dame wilde hem sonuneeren, als getuige op te tre den. Zij vroeg hem, of hij het ongeluk gezien had en toen hij weigerde te antwoorden, schold zij hem uit en sloeg hem verschillende malen pardoes in het gezicht Een collega van den man die in de nabijheid stond, zeide, dat de dame ook op hem af kwam, maar dat hij het op een Inopcn had gezet. Toen hem door den rechter gevraagd werd, waar om hij weggeloopen was, zeide hij: „Je kunt je tech niet omdraaien om goedsmoeds een dame een klap te geven. Het beste was, maar weg te loopen. Want je kan ook moeilijk blijven staan om je een paar pat sen op je gezicht te laten toedienen. Een politieman kwam verklaren, dat de dame zijn notitieboekje uit zijn hand geslagen had en dat hij door haar optreden niet in staat was geweest een behoorlijk proces-verbaal van het ongeval op te maken. De dame bood ter rechtzitting haar welgemeende excuses aan het slachtoffer harer or.b>-heerscht- heid aan en werd tot CO gulden boete veroordeeld. WIND EN REGEN IN ENGELAND. Overstroomingen in verscheidene streken. Reuter meldde Donderdag uit Londen: Hevige winden van stortregens vergezeld gaande, joegen vandaag over Groot Brittannic. l'it verschei dene deelen van het land. vooral Noord-Wales en Lan eashire, worden overstroomingon gemeld, waarbij be langrijke schade werd aangericht. HONDERD K.G. IJZER OP DE RAILS GELEGD. Omdat hij ta lang fc'.j den overweg moo.L v/acliten. Op het traject 'i cst hen—Wadovit/. is Donderdag een misdadige aanslag gepleegd op een spoortrein Een 100 K.G. wegend stuk ijzT was op de rails ge legd. Nog op lut laatste oogenblik kon een ramp worden voorkomen; de locomotief van een naderen den trein werd echte r zwaar beschadigd. ITet bloei: da* men hier 4e doen had met do wraakneming van een man, die naar zijn oordeel te lang voor de ge sloten slagboomen van een spoorwegovergang had moeten wachten. Donderdagavond half acht vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente in voltallige zitting ten roadhuize. onder voorzitterschap van den Ed.Achth. 'Teer Jhr. Van Spengler. Secretaris de heer J. Th. Kunnen. De Voorzitter heet de aanwezigen welkom. De no tulen worden ongewijzigd vastgesteld. Mededelingen en Ingekomen Stukken Meegedeeld werd dat kasverificatie bij den gemeen te-ontvanger heeft plaats gehad. De ontvanrr-ten be droegen f 51134.99, de uitgaven f 34187.13. alzoo rut saldo van f 16.3C7.65, waarvan f 12.G00 op een bank instelling was geplaatst. Kas en boeken waren in orde bevonden. Ingekomen was het verslag van de Volksuniver siteit te Alkmaar, wat voor kennisgeving Vcrd aan genomen. Op hat bekerde teeltverbod voor aard appelen wordt nader teruggekomen. Van de Algemeene Verceniging voor Bloembollen cultuur was het bekende verzoek aanwezig, om een teeltverbod van met name genoemde 4 soorten van aardappelen uit te vaardigen, in verband met de vat baarheid voor wratziekté. Dit verzoek was in de laatste vergadering om advies gezonden aan de al hier bestaande tuinbouworganisatie De Toekomst. Dit advies verwees naar de in de bladen verschenen ver slagen van vergaderingen over dit onderwerp gehou den, in het bijzonder naar dat van den Proeftuin Kennemerland. Dit is zeer afwijzend, vooral daai ook de Schotsche muizen, die hier zeer veel verbouwn worden, zeer vatbaar voor de wratziektzijn. Ook was ingekomen een schrijven van de afdeeliilg Lan gendijk van den L.T.B., waarin het het beste wordt geoordeeld, dat de aandrang in dezen van de bou wers uitgaat. Zij staat tegenover een teeltverbod van de meest vatbare soorten niet geheel en al afwijzend: wel is zij van oordeel, dat een geheel verbod te verstrekkende gevolgen zou hebben, dorh dat het goed zou zijn het advies in te winnen bij den Plantenziek- tenkundipen Dienst. B. en W. stellen voor nader op deze zaak terug te komen na verkrijging van dit. advies en het dus voor loopig aan te houden. Te meer stellen zij dit voor, daar de Directeur van den Landbouw zich vóór, de heer Hazeloop. Rijkstuinbouwconsulcnt, tegen een teeltverbod verklaard heeft. De heer Groen wil niet tegen het advies van den T..T.B. ingaan en is met B. en \Y. van oordeel dat deze zaak haar volle beloop moet hebben. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Do Vereeniging van N'ed. Gemeenten afd. Noord Holland vraagt een bijdrage van de gemeente voor het inrichten van een Eigen Gebouw, berekend naar Vd cent per inwoner. Aangenomen wordt het voorstel van R. en W. om f 4.50 bij te. dragen. De bijdrage voor een eventueel exploita- t'e-tekort var. het Neutrale Ziekenhuis te Alkmaar. Van het Comité der subsidieerende gemeenten bij een eventueel exploitatie-tekort van het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar, waarvan voorzitter is de burge meester van Callantsoog en secretaris de burgemeester van Koedijk, was een schrijven ingekomen, waarbij dit comité in overweging geeft, dat de Raad het be sluit herziet, waarbij besloten werd bij te dragen in dit eventueele exploitatie tekort onder de voorwaar den, dat ten hoogste het te bepalen bedrag zal wor den uitgekeerd, bij toetreding van meerdere buiten gemeenten het verhoudingscijfer der bijdrage pro- portionneel zal worden gewijzigd, maatregelen geno men, dat het Ziekenhuis een strikt neutraal karak ter zal behouden, 2 regenten uit de subsidieerende gemeenten zullen worden benoemd, gelijkgerechtig- heid zal bestaan met patiënten uit Alkmaar, alzoo opname naar rangorde en de tarieven voor inwoners uit niet-snbsidiecrende gemeenten dezelfde te doen zijn als uit de subsidieerende. Als vertegenwoordi gers der subs. gemeenten wordt voorgesteld, te be noemen de heeren Frydagh en Haringhuizen, resn. burgemeesters van Schoorl en Wieringerwaard. Voorzitter licht dit schrijven nader toe en deelt mee. dat nog een schrijven over deze zaak is inge komen van den Burgemeester van Alkmaar, waarin deze het op prijs zou stellen, dat de Raad nog geen besluit nam, alvorens door hem nadere mededeelin gen zullen zijn gezonden. B. en W. stellen voor nog geen besluit te nemen doch er later op terug te komert. Zij zijn van oordeel, dat de tarieven voor inwoners van alle buitenge meenten gelijk moeten zijn en dat de naam moet worden veranderd. In het hijzonder wijst voorzitter er op, dat de minderbedeelden hier zouden worden gedupeerd, daar zij het dubbele tarief zouden moeten betalen van wat voor Alkmaar geldt. Een en ander kan oorzaak zijn, dat het tekort gmoter zou worder dan bij inwilliging der wenschen, die pas naar voren zijn gebracht. Voorzitter zou de bijdrage .afhankelijk willen stellen van inwilliging der gestelde eischen.' De heer Du Burck was het eens rn-t den wensch van B. en W. om te trachten genoemde wenschen in vervulling te doen paan, en in het bijzonder, waar het gold op te komen voor de minder bedeelden Toch komt het niet in hem op, de bijdrage afhanke- 1 ijk te stellen van de inwilliging. Hei Neutraal Zie kenhuis is voor hem van te groote bcteckenis, dan dot hij de mogelijkheid" van exploitatie daarop zou willen laten stranden. Hij is er voor ten sterkste ;e protesteeren tegen de verschillende tarieven voor inwoners van subs. en niet-subs. gemeenten, doch daarvan de bijdrage te laten afhangen, gaat spr. te ver. Dat Zt.it >ijn spelen in de kaart der tegenstan ders, die .-u-door hun zin zouden krijgen, nl geen bijdrage ie verleenen. Aan een naam hecht de heer Du Burck niet veel, al vindt hij het goed dat Stads ziekenhuis in Centraal Ziekenhuis wordt gewijzigd. De heer Zeeman uit zich ongeveer in denzelfden zin en wijst op het verschil tusschen het oude zie kenhuis cii het nieuwe inzake klassenverplegmg. De heer Kramer wil een zoodanige regeling, dat hel belang van de subsidieerende gemeente zooveel mogelijk wordt gediend, wat bereikt kan worden, door de tarieven zoo concurreerend mogelijk te ma ken. Goedgevonden werd na eenige verdere discussies, het verder verloop af te wachten. Ingekomen een verzoek van den gemeenteveld wachter, om salarisverhooging, hetwelk bij de be grooting wordt behandeld. Van den Algem. Ned. Politiebond een verzoek om als begunstiger toe te treden met een subsjdie van f 10. Dito. De scmoenteb.ïörooling. Is de Raad in competent om de begrooting te behande len? v'eïsohil van meening tusschen den voorzitter en den heer Dn Burck. De Voorzitter vraagt, wie of er een algemeene be schouwing wenscht te houden. L)e heer Zeeman maakt van dit recht gebruik en vraagt, of door B. cn \V. een onderzoek is ingesteld naar ae wegen en of de woningtoestand al onder zoent is. Ken onderzoek is zeer noodzakelijk, wij zijn hier 25 jaar op achter. Spr. wenscht niet af te wach ten, tot de Bouwvereeniging tnei voorstellen komt. ingrijpen is zeer noodzakelijk. Voorzitter antwoordt den heer Zeeman, dat B. en \Vnog niet in de gelegenheid zijn geweest, gevolg te geven aan hel inaertijd door hem gedane verzoek omtrent den aanleg van wegen. B. en W. moeten eerst zekerheid henben omtrent de uitvoering van het Provinciale Wegenplan, zoodal het niet mogelijk is verdere mededeeiingen te doen. Wat krotwonin gen betreit, door Zeeman genoemd, B. en W staan nog altijd op het standpunt, dat hier hei particulier inniatie! em taak heeft, welke niet op den weg der gemeente ligt. Hij betreurt hei, dat de eigenaars zelf clc woningen dan niet in een beteren toestand bren gen. Van b. cn W. zijn geen voorstellen te wachten, in den zin als door uen heer Zeeman bedoeld. De heer Du Burck heen zich de vraag gesteld, of de gemeenteraad competent is om de begrooting te oehandeicn. De hegrooiimg is z.i. niet aangeboden zooals de Gemeentewet dal voorschrijlt, immers luidt art. 203: „De begrooting der plaatselijke in komsten en uitgaven wordt, met de vior maanden voor den aanvang van liet jaur wuarvooi zij moet dienen, door B. en W. aan den Raad aangeboden.' Lr is in de vorige vergadering nooit een aanbieding geweest. In de vorige vergadering heeft de Voorzit ter gezegu. dal de begrooting nog met gereed was. itet was spr.s persoonlijke meening, maar omdat men altijd voorzichtig moet zijn, heelt hij zich tot deskundigen gewend, - waarvan de inlichtingen zoo v,aren, dat ik er door in mijn meeningen werd ver sterkt. De bekende gemeente-specialiteit Van boenen zigt tocii in zijn handboek: „De begrooting moet aan den Raad worden aangeboden.'' De aanbieding zal uit den aard der zaak in een raadsvergadering moeten geschieden, immers ije Raad als college moet in staat zijn, er kennis van te nemen, en dit is alleen mogelijk in een raadsvergadering.' Spr. stelt voor, de begrooting niet te behandelen, daar de raad in competent is, dit te doen. De Voorzitter merkt op, dat dit builen de alge meene bescnouwingen valt. Als U iets verder had gelezen, zou U het volgende hebben opgemerkt: „In tusschen is een aanbieding in een vergadering als een noodelooze formaliteit ie beschouwen en' t ware gewenscht dat de wet uitdrukkelijk schriftelijke aan bieding toeliet.' In (le vorige vergadering heb ik ge zegd. dat de begrooting bijna klaar was. De heer Du Burck heeft de begrooting toch ook ontvangen? Ik zou voor deze begrooting dus een vergadering kun nen uitschrijven om half acht, de vergadering ope nen, zeggen dat de begrooting gereed was en de ver gadering weer sluiten. Dan zouden de heeren toch wel verbaasd zijn. De heer Du Burck is het niet met Voorzitter eens, het toezenden der begrooting is toch geen bewijs, dat hij aangeboden is. De Gemeentebegrooting zegt, „met bescheiden en inlichtingenWanneer de wet liet voorschrijft! moet hel ook gedaan worden. Uok al was dan dat eene punt slechts-aan de orde, dan zou dit toch moeten geschieden, de wet schrijft dit eenmaal voor. Hield men zich niet aan dien regel, dan zou dit tot allerlei consequenties leiden. Om een voorbeeld ter vergelijking aan te geven, noemt spr. het doen van af- en overschrijvingen en suppletoire begrootingen. Ook in dat geval, waarbij veel slechts een formaliteit is, zouden B. en W. toch zeker er niet aan denken, dit buiten een raadsvergadering te doen. Voorzitter vraagt, of de heer Du Burck ook eenig bezwaar heeft ondervonden, of de cijfers anders waren of zoo iets. De heer Du Burck antwoordt ontkennend en zegt, dat wat Prof. van Locnen zegt, voor hem voldoende bewijs is, dat hij het in dezen aan het rechte eind heeft. De Voorzitter wijst er op, dat Prof. van Loenen er toch ook voor is, om de wet te wijzigen. Begrooting Lichtbcdrijven. Door den heer Du Burck, als rapporteur voor de commissie, wordt gezegd, dat de begrooting is na- gezien, doch het de commissie niet mogelijk was, alle cijfers aan een onderzoek te onderwerpen, daar zij de begrootinig voor zich kreeg, zonde» er van ie voren inzage van te hebben gehad. Zij heeft dan ook aangenomen, dat deze cijfers wel juist zullen zijn en in overeenstemming zullen zijn met vorige jaren. De commissie stelt daarom voor, de begrooting goed te keuren, afgezien van de bijzondere wenschen, die de leden individueel naar voren wenschen te bren gen. De begrooting voor het Electrisch bedrijf sluit met een totaal van inkomsten cn uitgaven van f 74014,03 voor den gewonen dienst, met een post voor onvoorzien van f 3850.90 en voor den kapitaal- dienst niet een totaal van inkomsten en uitgaven van f8170. De begrooting van liet Gasbedrijf «luit met een totaal van inkomsten en uitgaven van f 110427.61 voor den gewonen dienst, met een bedrag voor on voorzien van-f 2567.63 e* voor dn kapitaaldienst met een totaal van inkomsten en uitgaven van f21.618. De heer Zeeman vond het ook een eigenaardige behandeling. Spr. zou gaarne zien, dat er een an dere toezending der stukken kwam. Hij bepleitte te vens het vormen van een reserve voor het aanleg gen van een ondergrondschen kabel, daar door de groote uitbreidingen hel net overbelast wordt en er op het oogenblik mplaats van 220, maar 200 Volt spanning op staat. Verder wees hij op het gewenschte van het invoeren van georganiseerd overleg. Hij zou gaarne oe toezegging erlangen dat er bij de Gas- coimnissie op zal worden aangedrongen. De heer Du Burck bepleit ook hei instellen van het instituut Georganiseerd Overleg. Op i oogenblik brengen de personeelleden individueel vaak klachten over aan een of ander raadslid, dat dan de tolk is in een betrokken raadsvergadering van den klager. Bij hem zrlf is ook een klager geweest. Dergelijke toestanden keurt hij af. De vak vereeniging is geble ken te zijn een machtig middel voor sociale vooruit gang. Daarom rnoet die hoog worden gehouden en moet de mogelijkheid worden geschapen, dat via de vak vereeniging de wenschen en verlangens van het personeel met. de Ga «commissie kunnen worden be pleit. Ter verdere illustratie van zijn verdediging over dit onderwerp haalt spr' aan de vele uren, die het personeel in het harre wintertij van verleden jaar zonder loon heeft moeten werken. Ten aanzien

Schager Courant | 1929 | | pagina 17