Almeei Nltm Denk ©in baby's teere huid MIK Radioprogramma Donderdag 31 October 1929. 72ste Jaargang No. 8555 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. BEDRIJF OF DIENST? DE R00DE - VINGERAFDRUK. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330; INT. TELEF. No. 29. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TI6N van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Particulieren, die iets ondernemen, moeten zorgen, dat ze uitkomen. Niet elk jaar hoeft winst op te le veren, maar de gemiddelde uitkomst mag geen ver lies zijn. Elke zaak, waarin dit wel het geval is, is tot ondergang gedoemd. Plet doel is immers winst te maken, er beter op te worden en zoodra het anders loopt, staat men aan het begin van het einde. Het in-teren kan niet duren. Dat kan zelfs de meest ka pitaal-krachtige niet volhouden. Zoolang de maatschappij is, als zij is, zal het niet anders worden. De grondslag, waarop zij rust, is niet Ihet gemeenschappelijk welzijn. Ieder vecht voor zich zolf cn het doel kan nog niet anders zijn dan het persoonlijk oordeel. We groeien naar iets beters, iets hoogers, doch bereikt is dat nog lang niet De gemeenschap staat er anders voor dan de par ticulier. Een gemeente, die haar ingezetenen gas gaat leve ren, kan de rekening zoo opzetten, dat haar bedrijf net uitkomt. Winst is niet noodzakelijk. Dat er niettemin dikwijls winst wordt gemaakt en dat die gestort wordt in de gemeentekas, is een feit, doch voor het bedrijf is dit zeker niet noodig en yelen keuren het dan ook af. Verlies moet er natuurlijk niet worden geleden, al is het geen doodwond. Neem eens aan, dat een gemeente licht levert aan al haar ingezetenen. Als het jaar om is, blijkt er een flink overschot te zijn, dat dus door alle in woners is bijeengebracht Logisch is het nu, om dit overschot aan te wenden ten bate van het bedrijf. Er zijn misschien verbeteringen mogelijk of een ta riefsverlaging, die het overschot in één of meer ja ren opslokt. Zij die het overschot fokten, krijgen het dan in een of anderen vorm terug. Ja, zegt men dan wel, dit is ook het geval, als het overschot in de gemeentekas wordt gestort, want dan kan de belasting lager zijn. Inderdaad, maar dan profiteeren niet dezelfde mcnschcn. Ieder gebruikt licht, ook de armste, doch niet ieder betaalt belasting. Wordt dus een te-veel aan licht geld aangewend om de belasting lager te houden, dan profiteeren daarvan andere personen en juist zij, die het niet het allereerst noodig hebben. Deze redeneering kan men ook volgen, maar dan in omgekeerden zin, als de richtprijs te laag zou zijn. Dan is er een te kort, dat ingehaald kan worden door de prijzen te verhoogen of door een greep te doen uit de gemeentekas. In het eerste geval treft men dezelfde personen, die van den te lagen prijs hébben geprofiteerd, terwijl in het tweede geval de niet-belastingbctalers niet zouden medehelpen om het tekort aan te zuiveren. Vooral op het platteland zal het zelden voorko men, dat alle gezinnen profiteeren van door de over heid geleverd licht, gas of water. Dan klemt het des te meer, om bedrijfskas en gemeentekas goed ge scheiden te houden. Wie bijv. zelf niet van licht of gas kan profiteeren, omdat hij te afgelegen woont, moet het voelen als een onrecht, als hij toch zou ■worden aangesproken voor een tekort op een dier be drijven. Evenwel kan hier onderscheid gemaakt worden, en dit onderscheid drukt men dan uit door de woor den bedrijf en dienst. Gas- en electriciteitslevering dat geschiedt door zuivere bedrijven. De waterlevering begint te lijken op een dienst. Geen gas en geen eiectriciteit beteekent alleen minder gemak. Geen waterleiding beteekent behalve minder gemak FEUILLETON Uit het Duitsch van M ATT Hl AS BLANK. HOOFDSTUK IH. Het hoorde tot de gewoonten van den heer Langen- bach om aan de ontbijttafel zijn particulieren secreta ris aanwijzingen voor den heèlen dag te geven. De jon geman stond een pas of vijf van hem vandaan, in voor overgebogen houding, in de linkerhand een blocnote, in de rechter een potlood en met zijn knipperende grijze oogen keek hij naar den Consul-Generaal die juist een ei verorberde en niet veel notitie nam van de aanwezig heid van zijn gedienstige geest. Hebt u nog iets bijzonders meneer? Neen, U kunt wel gaan. Om tien uur kom ik in mijn werkkamer. De magere gestalte, wiens figuur Iets jongensachtigs had dat een tegenstelling vormde met het rimpelige, geelachtige gezicht maakte eerst voor zijn meester een buiging, toen voor diens echtgenoote en verliet geruisch- I003 de kamer. Richard Langenbach wendde zich nu naar zijn vrouw, die langzaam een kopje mocca dronk. Ik wilde twintig duizend mark aan de stichting van Prinses Aldegonde geven. Je vindt het zeker wel goed, want een dergelijke vereeniging dient gesteund te wor den. Over haar smal, bleek gezicht trok een lachje, en zij haalde de schouders op. Waarom vraag je dat? Je verandert toch niet van idee als je eenmaal een besluit genomen hebt. Toch wil ik weten of jij er mee accoord gaat, een ook een gevaar, niet alleen voor de betrokkenen, maar ook voor derden. Zuiver water voorkomt ziekte en besmetting. Er is dus een algemeene kant aan de levering van goed water en de overheid kan aldus redeneeren: het is van zoo groot gewicht voor de heele gemeenschap, dat ik er gerust geld op toe mag leggen. Natuurlijk heeft dat bijpassen een grens en ver standig lijkt het, om het bedrijf niet de beschikking te geven over de overheidskas. Wat Noord-Holland van plan is te doen, lijkt ons uitstekend. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf wordt als be drijf beheerd. Het moet rondkomen, doch hoeft geen winst te maken. De kommen der dorpen, flinke buurtschappen zijn alle aangesloten. Met de geldende waterprijzen, ongeveer 25 cent per M3., is de exploi tatie mogelijk. Aansluiting van kleine buurtjes en eenzaam ge legen woningen zou uitloopcn op schade, verlies. Dat kan het bedrijf niet dragen cn als het er toch toe overging om er water te leveren, zou het, om uit te komon, overal den prijs van het water moeten ver hoogen of het tekort verhalen op de provinciale kas. Wasch zachte kleertjes nooit met scherpe zeep. Dit veroorzaakt prikkeling van baby's teere huid. Gebruik altijd Luxen Lux alleen. Lux is zoo zacht voor teere wol en fijn katoen—cn verwildert het vuil zoo gemakkelijk uit het weeïsel. En tevéhs zoo vlugKlop een handvol Luxvlokken in een teil heet water tot schuim en koel het overvloedige sop wat af. Haal dan het kleedingstuk door het sop. Na het uitspoelen zult U zien dat het heerlijk frisch en zacht is bij uitstek geschikt voor baby's teere hntd. a. v. DE LEVEB'S ZERP MAATSCHAPTCJ VIXUlDBtCEN dergelijke zaak moet heusch ondersteund worden. Ze leunde achterover in haar stoel. Geef je niet zooveel moeite om comedie te spelen; het zijn immers niet de armen die je wil helpen. Prin ses Aldegonde moet aan je bestaan herinnert worden en daarbij moet er zeker ook nog een bericht in de kran ten komen: De door liefdadigheidsztn bekenden Con sul-Generaal... enz. Het is duidelijk genoeg waarom je dergelijke dingen doet Zijn dikke hand pakte de botervloot, en kauwend gaf hij ten antwoord: Het spreek vanzelf dat ik bij mijn bedoelingen een doel voor oogen heb. Dat weet ik, je hoeft je niet te verontschuldigen, ik geloof niet dat er tusschen ons geheimen bestaan. Dat hoort ook zoo, of denk jij misschien anders daarover? Mevrouw Langenbach zag er vermoeid uit, er was van ochtend een scherpe trek op haar mooi gezicht. Neen, jij hebt er voor gezorgd dat ik niet meer aan geheimen hoef te gelooven, evenmin als aan idealen. Langenbach bestreek zijn broodje dik met boter en gaf ten antwoord: Idealen zijn goed voor jonge meisjes, dichters en dwazen. Een verstandig man vervult zijn plichten, doet zijn werk verlangt van iederen arbeid geen tegenpres tatie Dat weet ik Wat ben jij toch een buitengewoon verstandig mensch! Toen schoof Kitty haar kopje van zich af en stond op. Ze ging naar het venster, steunde met haar rechter arm tegen den muur en keek, met het hoofd op de ar men geleund, naar het park, waar de boomen met een weelde van witte en roode bloesems prijkten. Je schijnt je niet goed te voelen, je hebt vanoch tend niets gegeten, merkte haar man op. Er kwam geen antwoord. Is dat de nawerking van je ontmoeting van gister avond? Meneer von Matrel is weer opgedoken; je hou ding zal hem wel niet In twijfel gelaten hebben dat hij niet hoeft te trachten je nader te komen, maar het komt me toch voor dat die ontmoeting je aangegrepen heeft. Ik vergis me zeker niet? Ik weet dat het verleden nooit meer het heden kan worden, klonk het mat Neen! Maar dikwijls verlangt een mensch dat het wel zou kunnen en die wensch is meestal de eerste schrede op den weg van de verleiding. En voor dien eersten keer dien morgen gold zijn op merkzaamheid haar alleen; hü keek haar aan en in zijn blik was een loerende, argwanende uitdrukking. Ik speel geen dubbel spel, zei ze hoog. Wat voor bij is, is voorbij en het heeft geen doel om nog verder over de zaak te praten. Zooals je wilt. Ik dacht alleen maar aan hem op dat je mij op bijna verwijtenden toon een verstandig mensch noemde. Dat heb ik in ieder geval nooit gedaan, met spelen doelloos geld wegsmijten. Ik kreeg daarnet den indruk dat je lichtzinnigheid een verdienste schijnt te vinden, vandaar dat ik aan von Matrei dacht. Die was lichtzinnig! Ik wil zijn naam niet meer hooren. Je zult toch niet kunnen verhinderen dat je hem In het vervolg af en toe ontmoet. Dan zal ik doen wat de beleefdheid eischt. Ik verwacht ook niets anders van je; het is alleen de vraag of hij daarmee tevreden zal zijn. Je kunt het gerust aan mij overlaten. Ze keek hem, toen ze dit zei, zoo ijzig koud aan dat hij zweeg en hij vervolgde zijn ontbijt zonder verder iets- te vragen. Kitty bleef aan het venster staan; haar oogen dron ken de heerlijkheid van den voorjaarsdag in en zij droomde van een anderen tijd, waaraan de herinnering haar nimmer wilde loslaten. Ja, haar man had goed geraden! Do ontmoeting van gisteravond had haar aangegrepen. Al had haar houding het niet verraden, wat zij inwendig geleden had. dat wist alleen zij. En zij dacht ook aan wat haar man nog meer had gezegd: als Bobbie eens niet tevreden was met een omgang als tusschen volslagen vreemden! Neen, daarin zou ze onder geen voorwaarde bewilligen. Maar als hij opheldering zou elschen hoé alles zoo ge komen was, kon ze hem dan een antwoord weigeren? Plotseling duwde Consul-Generaal Langenbach zijn stoel zoo heftig achteruit, dat zij ervon schrok; ze liet haar arm zakken en keerde zich om, met een uitdruk king van angst in haar oogen. Ik wil je niet langer storen, zei hü norsch, ik ben in mijn werkkamer als er naar mü gevraagd wordt. Gedeputeerde Staten willen van dit laatste niet weten, terwijl prijsverhooging vanzelf is uitgesloten. Ged. Staten kunnen natuurlijk niet zeggen tegen het bedrijf: ga uw gang maar, de provincie., is er goed voor! Wel kan dit: Gedeputeerde Staten kunnen overwegen wat een meer algemeene voorziening van goed drinkwater in het belang der heele gemeenschap waard is en in overleg met Provinciale Staten een bedrag vaststel len, waarmee onrendabele gebieden geholpen kun nen worden. Hot bedrijf blijft dan bedrijf in den zin, dat het rond moet komen, doch dc hulp dcrProvincie, door deze zelf te bepalen, stelt het in staat om gedeeltelijk als dienst te functionneeren. Die provinciale hulp zal wel afhankelijk gesteld worden van wat de belanghebbenden en de gemeen ten doen, doch dit verandert het principe niet. Óm de sociale betcekenis van de watervoorziening is een greep uit de publieke kas gemotiveerd. Ge zamenlijk brengen we iets tot stand wat een aantal onzer in het bizondcr helpt, doch die hulp reikt ver der cn is ook hulp aan de gemeenschap, omdat die als het ware veilig gesteld wordt voor de gevaren, die uit het gebruik van ondeugdelijk water kunnen voortkomen. Zoo staat het overheidsbedrijf op hooger plan dan het particuliere. Zij, die er in werken in dc eerste plaats, maar ook wij die er alleen van profiteeren, moeten het voelen als een plicht aan de gemeenschap, om mede te werken, dat zulk een bedrijf ten volle zijn taak kan vervullen. VRIJDAG 1 NOVEMBER. Hilversum (298 M. na 6 uur 1875 M.) 10.00 Tijdsein, Morgenwijding, 12.00 Politieberichten, 12.15 Avro-ensemble, 2.00 Schoolultzending, 2.45 Gra- mofoonmuziek, 3.00 Maak het zelf! 4.00 Gramofoon, 5.00 Lezing Ir. J. Gratema, „De ontwikkeling der moderne architectuur in Nederland, 5.30 Hongaarsche kapel, 6.00 Tijdsein, 6.30 Koersen, 6.45 Spaansch, 7.15 Radiocursus Binnenvaart. 7.45 Politieberichten, 8.00 Tijdsein, Opera avond: Hélène Cals, sopraan. Lit Fuldauer, sopraan, C. de Vos, tenor. M. Plooljer, tenor.^E. v. d. Bosch, bariton, E. v. d. Ploeg, bariton, G. Leenders, bas; Om roeporkest; 9.30 Nieuws, 9.45 „Paljas", Opera in 2 be drijven, o.l.v. C. de Vos, daarna gramofoonmuziclc. Kuizen (1875 M.) 10.30 Tijdsein, Ziekendlenst N.C.R.V., 11.00 Kerkuitzon- ding, 12.30 K.R.O.-trio, 1.30 Gramofoonplaten, 2.15 Gra- mofoonpl.. 3.00 Tijdsein, Concert, 5.00 Allerheiligen en Allerheiligenpreek, 6.40 Tuinbouwhalfuurtje: „De teelt van kruisbessen en roode bessen", 7.00 Schriftverbete ring, 7.35 Persnieuws, 7.40 Cathechisatie, 8.15 Opening Propaganda-avond, 8.15 Openingswoord, 8.20 Concert, 8.20 „Het beginsel der Vrijzinnig Hervormden", 9.00 Concert, 9.20 „Vrijzinnig Hervormde Vereeniging", 9.40 Concert. Zeesen (1635 M.) 9.20 V. Mühlefeld: „De Drooglegging der Zuiderzee", 11.20 Gramofoon, 3.05 Voor de vrouw, 3.50 Concert, 4.50 Gesprekken over muziek, 6.40 Wetenschappelijke voor dracht voor Artsen, 7.20 Opera-uitzending „Spanische Stunde", muzikale comedie in 1 acte, 8.50 Zesdaagscne Rennen. Daventry Jr. (479 M.) 3.20 Orgelmuziek, 4.20 Dansmuziek, 6.50 Concert, 7.20 Concert 8.20 Tweede B.B.C.-Symphonieconcert 9.35 „A Mass of Life", 2e deel; 10.35 Jack Hylton. 11.35 Dans muziek. Londen (356 en 1553 M.) 10.35 Morgenwijding, 12.20 Sonatenconcert, 7.05 Grond slagen der muziek, 8.05 Militaire muziek. 8.15 Concert, 8.20 Cabaretprogramma, 11.20, Verrassing, 11.35 Dans muziek J. Payne. Ze knikte, maar toen de deur zich achter hem geslo ten had, drukte ze haar blanke voorhoofd tegen de koele glasruiten alsof zij een gloed moest uitblusschen die opgelaaid was door de gedachten aan het verleden. En zü ging van het venster weg en belde om een dienst meisje die zij aanwijzingen voor den dag gaf. De Consul-Generaal was op weg naar zijn werkkamer, toen zijn particulieren secretaris hem tegemoet kwam: hy gaf hem een gesloten brief die door een hoteljongen gebracht was. Met een hoofdknik nam Langenbach den brief in ontvangst en de secretaris liep onhoorbaar te rug. Richard Langenbach draaide den brief om en om. Het handschrift van het adres kwam hem onbekend voor. Hü scheurde de enveloppe open, maar nauweiüks had hij de eerste regels gelezen of een opeenvolging van emoties was in zün gelaatstrekken zichtbaar. Zijn oogen sperden zich wijd open, zün gezonde kleur verdween, hij werd aschgrauw. Zijn lippen waren op elkaar ge klemd en schenen tusschen de tanden te verdwijnen, de neusvleugels gingen hygend op en neer en hy scheen op zijn beenen te wankelen. Hü smeet het papier op de schrijftafel en sloeg in machtelooze woede met beide vuisten op den brief. Maar spoedig kreeg hij zün zelfbeheersching terug, hij strekte zich, streek met uitgespreide vingers een paar maal door zijn haar, lachte in zichzelf en ging toen weer zitten. Achterover geleund in zün stoel, bleef hij een heelen tüd peinzend zitten; zün handen gebald op de schrijf tafel. Toen stond hü langzaam op. Hü scheen tot een besluit gekomen te zün; hij greep naar den brief, ging er mee naar de kachel en stak daar het papier met een lucifer aan en zag toen hoe de vlammen het verteer den. Maar dat alleen was hem niet voldoende. Met den briefopener verspreidde hü de zwartverkoolde rest, zoo dat er niets meer overbleef dat ook maar in de verste verten op de overblijfselen van een brief leek. Bü dit vernietigingswerk waren zijn gedachten zoo ingespan nen, dat de anderen op zün voorhoofd als koorden uit puilden. Toen ging hü langzaam weer naar zün schrijftafel te rug. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1