SchagerCourant Haesi&n Raad Schoorl. Laatons tochUwwaschdoen Wasscherij S. KROM - Alkmaar. An^a Raad Anna Paulowna. Tweede Blad. Donderdag 31 October 1929 72ste Jaargang. No. 8555 Vergadering op V/oensdag 30 October 1929, des morgens half 11 uur. Voorzitter de heer Baron von Frydagfo, burgemeester, secretaris de lieer Srnits. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de lezing der notulen en na een paar kleine wijzigingen, goedkeu ring. - Van het gemeentebestuur van Alkmaar was be richt ingekomen, dat voor het genoten Nijverheids onderwijs voor enkele leerlingen uit Schoorl over 1928 nog f530.15 moest worden betaald. Naar aanleiding van het houwen van den heer Kicft, was nu uit een Koninklijk besluit gebleken, dat vrij gebouwd mocht worden 20 M. uit den rand van den harden weg. De heeren Schlimmer en Redeker hadden gelijk ge kregen wat hun aanslag in de grondbelasting betrof. Van de slagers was de opmerking gekomen, dat ook van de noodslachtplaats werd gebruik gemaakt voor het slachten van gezonde dieren. Dit werd on eerlijke concurrentie genoemd. Het bleek dat het niet verboden was door ook voor de gezonde dieren gebruik van de noodslachtplaats te maken. B. en W. zouden overwegen of een nieuwe verbodsbepaling hiervoor noodig was. De heeren Duin, Kaag en Bijl spraken zich uit dat zij in dit slachten van gezond vee in een noodslacht plaats geen oneerlijke concurrentie zagen, omdat daarvoor door de betrokkenen werd betaald, en zij daarin volkomen vrij waren. Voor een Esperanto-Gursus werd voorlopig door dien Raad nog niets gevoeld. Wel wilde men het voortgezet onderwijs op een andere leest schoeien, omdat er ook dit jaar voor dat onderwijs geen vol doende leerlingen waren. Onderwijs in boekhouden en Engelsch was misschien voor volgend jaar voor te bereiden. Door verschillende leden werd in deze op voort varendheid van B. en W. aangedrongen en gewezen op de wenschelijkhcid van boekhoudcursussen voor landbouwers cn zakenmenschen, dit laatste in één schoolgebouw. Meegedeeld dat het voordeelig saldo 1928 van het Fanfarecorps bedraagt i 151.waarin f 150.sub sidie der gemeente. Van de Bloembollencultuurvereeniging was het be kende verzoek ingekomen tot verbod van den ver houw van de Bravo-aardappelen enz. Waar deskun digen als de beer Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar, een verbod ontraadt, zal op voorstel van B. en W. die beslissing worden aangehouden, tot en aleer in Den Haag in deze een beslissing is gevallen. Volgt de bekende circulaire van de Commissie voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. De Raad keurt de voordracht van de heer-en von Frydagh cn Haringhuizen, burgemeesters van Schoorl en Wie- ringerwaard goed en verklaart zich bereid tot de bij drage van f300 per jaar in het exploitatie-tekort, met dien verstande, dat daalt dat tekort beneden het nu (bepaalde bedrag, ook die bijdrage van Schoorl pro- centsgewijze zal dalen. Aan het Bondshuis van de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten wordt *4 cent per inwoner bij gedragen of f5.voor eenmaal. De Pluimveebond te KwadijkHalfweg vraagt subsidie. Er wordt besloten f 10 te geven alleen voor 1930, dus in de oprichtingskosten. Waar het een be- drijfsvereeniging is, moet het daarbij blijven, wordt geoordeeld. Volgt een verzoek van den heer Van der Garde om de f 10.waarborgsom die hij heeft moeten storten voor het betrekken van stroom van het Gem. Elec- trisch Bedrijf, te mogen terug ontvangen. In een uit voerige toelichting tracht adressant het onrechtmatig^ van deze heffing aan te toonen. Uit de hierop volgende discussies treedt wel de meening van het meerendeel der leden naar voren, dat de laatste heffing van f 10 geschiedt door B. en W. juist is geweest en de niet vlotte betaling van adressant daar alle reden voor gaf. Wel wordt het wenschelijk geoordeeld, dat de te eischen waarborg som niet hooger wordt gesteld dan het te verwerken bedrag per maand in den regel zal beloopen. De vroeger geëischte f25, inmiddels gerestitueerd, scheen niet geheel volgens de bepalingen der be staande verordening te zijn geschied. Met algemeene stemmen wordt afwijzend op het verzoek tot terugbetaling der f 10 beschikt. Van de heer C. Roos was het verzoek ingekomen, om niet van hem te eischen f 50 per jaar gedurende 5 jaar voor de aansluiting van zijn perceel aan het G. IC. net. Uit de gegeven inlichtingen door B. m W. blijkt, dat het gebruik van Roos zoo gering is, dat deze de aansluitkosten, die op f500 worden geraamd, niet kunnen dekken en daarom is deze bijdrage van f 50 voor 5 jaar geëischt boven stroomprijs en vast recht. Roos wil eenmaal de f 50 betalen. Da heer Stam, anders voorstander dat een elk kan aansluiten, redeneert dat Roos achteraf is gaan wo nen omdat de grond daar goedkoop is en het nu niet aangaat de hoogere kosten, die aanleg van elec- tricileit enz. meebrengt, op het algemeen maar te verhalen. De heer Van Lionen oordeelt, dat het Electr. Bedrijf al genoeg toegeeft. Het vraagt maar 5 jaar lang f 50, terwijl het tekort eerst in 10 jaar betaald is. Met algemeene stemmen wordt het verzoek afge wezen. Het verzoek van den heer Groentjes te Bergen, om Radio-distributie aan te leggen, achten B. en W. niet gewenscht, omdat de lijnen langs die van het G.E.B. moeten worden gelegd. B. en W. zullen het evenwel Hop éens onderzoeken. Op voorstel van den Pensioenraad wordt®de pen sioengrondslag van den Secretaris-Ontvanger be paald 'op f3930. Voorzitter deelt mee, dat de onderhandelingen met het Prov. Electr. Bedrijf over de overname van het Gemeentelijk Bedrijf nog gaande zijn. De gedane voorstellen zijn door de gemeente niet te aanvaarden en nu is om nader overleg gevraagd. Voorzitter wijst er op, dat de aanvraag van het Bij zonder Schoolbestuur om gelden voor het terrein en lokaal voor vrije cn orde-oefeningen voor 10 Decem ber moet ziin beslist, dus in de volgende vergadering aan cie orde komt. Subsidlën. Aan de orde wordt gesteld de behandeling van de verschillende subsidiën. Goedgekeurd worden Tuin- bouwafd. f25, R.K. dito f25, Witte Kruis f150, R.Iv. bibliotheek f25, Algemeen Welzijn f25, Floralia f 10, Wijkverpleging f500, Fanfarecorps f 100, voetbal f25, V.V.V. Schoorl f 100, V.V.V. Groet f 100, R.K. Lyceum f50, f200. Armbestuur f2000, Vacantiekolonie f50, Gymnastiek f50, Rijwielpadvereeniging f 10, V.V.N. f 10. A.NAV.B. f25, Zomerfeest Groet flO, dito Schoorl f 10. Al deze subsidies worden goedgekeurd, alleen over die van het fanfarecorps volgt eenige discussie, om dat de heer Gutter meent, dat waar er zooveel nood lijdende vereenigingen in de gemeente zijn en het fanfarecorps een voordeelig saldo heeft van ruim f 150, deze subsidie wel kan worden verkleind of achterwege blijven. De heer Duin wijst er op, hoe het fanfarecorps steeds in moeilijke omstandigheden heeft verkeerd. Alleen de verloting heeft wat geld opgebracht voor nieuwe instrumenten. Spr. wil de subsidie handha ven, waarmee ten slotte allen zich mee vereenigen. Bagrootingen. Volgen de begrootingen: a. Begrooting Gemeente Electriciteitsbedrijf, in ontvangst en uitgaaf f 21925, onvoorzien f 1605,30. b. Idem Burgerlijk Armbestuur: in ontvangst en uitgaaf f 4176.59, onvoorzien f 30,39. c. Idem Vleeschkeuringsdienst: in ontvangst en uitgaaf f 3152,82, onvoorzien f 81.35. d. Idem Gemeente Begrooting: in ontvangst en uitgaaf (gewone dienst) f 92766,73^, kapitaalsdienst f 10750, onvoorzien f 855,92. De heer Stam brengt namens de commissie met- het nazien belast geweest, rapport uit. Op de begroo ting van het Electriciteitsbedrijf zijn geen bemer kingen. Gevraagd was naar de hooge administratieuitga- vcn. Ingelicht wordt, dat hieruit de drukwerken, als meterboeken, kaarten, enz. worden betaald en enkele kleine uitgaven. De post rentekweeking was verlaagd, omdat aan de gemeente f 11000 was uit gekeerd voor uitbreiding net; van die f 11000 werd dus de rente voor het bedrijf gemist. De post stroomverkoop was verhoogd met f 1200, waarom dan ook niet de post stroominkoop was ge vraagd. Deze was echter vorig jaar wat te hoog ge raamd, gezien de uitkomsten. Deze begrooting wordt goedgekeurd. Over de begrooting Armbestuur had de commissie geen aanmerkingen en werd deze goedgekeurd. Dito de begrooting Vleeschkeuringsdienst. De Gemecntebegrooting gaf de commissie de aan merking om de salarissen van Burgemeester, Secre taris en Ontvanger niet te verhoogen en tevens om het pensioenverhaal te handhaven op 5 Voorzitter licht toe, dat B. en W. gezien de circu laire van Ged. Staten, de verhoogde salarissen op de begrooting hadden geplaatst en dat de meerderheid de pensioenaftrek wilde handhaven. B. en W. den ken echter de afloop van deze zaak maar rustig af te wachten, ofschoon de raad krachtens de pen sioenwet zijn standpunt inzake pensioensverhaal kan handhaven tot in hoogste instantie. Ged. Staten wilden eenvormigheid in deze en zouden dan, waar de pensioenaftrek werd gehandhaafd, de salarissen verhoogen met dat bedrag, zij wilden de plooien wegstrijken. De heer Kaag handhaaft het vroegere standpunt en ook de heer Schermer verklaart zich voor pensioen aftrek, omdat geen enkele ambtenaar premievrij pensioen heeft. Ged. Staten kunnen wel willen, het is gemakkelijk riemen snijden van een andermans leer. En als deze ambtenaren vrij pensioen zouden krijgen, moeten ook de anderen het hebben. De heer Bijl zegt dat de meerderheid van B. en W. tegen premievrij pensioen is eveneens op het mo tief dat ook de andere ambtenaren dit niet hebben. Qe heer Duin is eveneens voor een aftrek van 5 De heer Gutter is echter een voorstander van pre mievrij pensioen voor alle ambtenaren. De heer Schermer is dat ook, maar laat dat voor beeld dan maar eens vanuit Den Haag worden gege ven. De heer Stam wil vrij pensioen voor de ambtenaren als alle menschen, die allen werken voor het alge meen welzijn, dat krijgen. De commissie wil verder een geheele in orde bren ging van het archief en daarvoor f300 uittrekken. Allen verklaren zich hier voor. Voorzitter deelt nog mee, dat er op dit oogenblik geen cent kasgeld is opgenomen behoeven te worden, terwijl er nog rufm f 1000 in kas is. De bégrooting is dit jaar ruimer opgemaakt kunnen worden, waarmee spr. de gemeente feliciteert. De begrooting wordt nu met algemeene stemmen goedgekeurd. Vermenigvuldigingscijfer. Voorzitter zegt dat vorig jaar f 38.000 benoodigd was op de begrooting van gemeentelijke inkomstenbelasting. Nu hebben B. en W. f 35.000 noodig geacht. Het ver menigvuldigingscijfer is vorig jaar geweest 1.4 en B. en W. stellen nu voor 1.3. Er zijn ook stemmen opgegaan uit den raad om het op 1.4 te houden. Maar waar in Schoorl en terecht steeds is geklaagd over te hooge belasting, willen B. en W. nu het kan, die verlagen. Het is niet een bescheiden verlaging van f 2700 over ongeveer 700 aangeslagenen. De heer Gutter wijst op zijn gedaan voorstel om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te ver hoogen van f 600 op f 800. Spr. wil dit tegelijk behan delen. De heer Duin is niet warm voor het voorstel van B. en W. Waar het 't laatste jaar is voor deze belas tingheffing en er dan een verandering komt door de nieuwe wet, had spr. het oude percentage willen hand haven. Spr. acht het gevaarlijk, de inkomsten nu te verlagen, gezien het onzekere van den toestand. Spr. wijst ook op de greote plannen van wegenverbetering en de waarschijnlijke verlaging van het belastbaar In komen der burgerij. Het klinkt wat vreemd als men zich uit tegen belastingverlaging en daarom zal spr. er ook niet tegen stemmen, maar er tegen waarschuwen doet spr. wel. Spr. becijfert, dat deze belastingverla ging voor vele menschen niet veel beteekent, of dit bijv. f 140 of f 130 is, maakt niet veel onderscheid. De heer Kooij zegt dat door 't redeneeren des heeren Duin de schijn gewekt wordt, alsof zijn rapport niet volledig is. Wel is in de commissie gesproken, zooals de heer Duin doet, maar het eindresultaat is geweest dat de raad met B. en W. zou meegaan en het dus niet in het rapport zou worden vermeld. De heer Schermer beaamt dit, maar nu er eenmaal over gesproken is, wil ook spr. wel zeggen, dat deze be lastingverlaging hem niet zonder gevaar lijkt. Er is al tijd nog een bedrag van f 3000 van de wegenverbetering dat nog niet gedekt is en dat men wel denkt dat het zal rondloopen. maar zeker is het niet. Het verlagen met 1/10 fcct. is meer een mooi gebaar dan een daad van beteekenis. Men komt er bij de menschen wel mede in 't gevlei, maar dat mag toch geen argument zijn. In 1930 krijgen wij een geheel anderen toestand op financieel gebied. Spr. had nu maar liever alles gelaten zooals het was en ook nog omdat wij de kans loopen, dat door deze belastingverlaging de rijkstoeslag minder zal worden. Voorzitter zegt, dat de verlaging der belasting over het jaar 1930 geen directen invloed uitoefent op de bepaling der rijksbijdrage. Dat heeft voor 1931 en vier volgende jaren geen invloed, wel voor de daaropvol gende 5 jaar. B. en W. willen nu het kan de belasting verlagen en nu mag het voor sommige inkomens niet zooveel schelen, voor de kleine inkomens beteekent het zeer zeker wel wat of men f 13.50 of f 1 minder moet be talen. De heer Gutter wil nu zijn voorstel inleiden, cn zegt dat hij als Soc.-Democraat beter vindt dat de aftrek voor het levensonderhoud wordt verhoogd. Dit toch komt in de eerste plaats de kleine inkomens ten goe de, terwijl de belastingverlaging van B. en W. in de voornaamste plaats de hooge inkomens ontheft Zijn voorstel is d-us veel democratischer. De heer Stam vraagt naar de finanticeie ge-volgen van dit voorstel. Voorzitter heeft globaal becijfert, dat 163 aange slagenen dan zullen komen te vervallen als do aftrek van f000 gebracht wordt op fSOO. Daarmee gaat ver loren f1530 aan belasting. Ook dc 554 nog ovorbl ij- yenden zullen ieder 1200 minder belastbaar zijn, wat Onze aflevering is prima en de prijzen zeer billijk. het belastbaar inkomen sterk beïnvloed. De inkom stenderving begroot spr. op 15500. Spr. becijfert, dat van een inkomen van f 1750 155 belasting of 5 moet worden betaald of van f 1200 27.70 is 4 wat spr. zeer hoog vindt. Zou het voorstel van den heer Gutter worden aangenomen, een voorstel dat spr. sympathiek is, zou dat een dusdanigen invloed heb ben? dat het vermenigvuldigingscijfer niet zou kun nen worden verlaagd van 1.4 op 1.3, maar verhoogd tot 1.5. B. en W. durven dc gevolgen van dit voorstel idan ook niet aan. De heer Gutter had de finantieelo gevolgen niet zoo ingrijpend verwacht. Spr. berekent dat 1/10 verlaging vermenigvuldigingscijfer f2700 is. Het zou misschien 2/10 gekund hebben (teekenen van ont kenning) is f5400. Mijn voorstel heeft een nadeeligen invloed volgens voorzitter van ongeveer f5500, dat is vrijwel hetzelfde. Spr. wil echter aan de bezwaren tegemoet komen en stelt voor te gaan tot f700 aftrek. De heer Duin had intrekking van het voorstel- Gutter verwacht. Het is spr. te erg en hij waar schuwt, gezien de omstandigheden waarin wij ver- keeren, niet te veel te plukken aan de gemeentelijke inkomsten. De heer Schermer is niet In beginsel tegen het voorstel-Gutter, maar spr. wil nu het 't laatste jaar is der oude belastinginkomsten, het laten als het is. Wij weten nog niet wat komen zal, laat ons dat eerst eens zien. De kleine inkomens zijn toch ook gebaat met 1/10 verlaging belasting. En bovendien, spr. wil ook eerst eens goed zien welke finantieele invloed het voorstel-Gutter heeft. Na nog eenige discussie stelt Voorzitter voor het vermenigvuldigingscijfer voorloopig te bepalen op 1,3 of liever het belastingbedrag op f35000. Later in het voorjaar moet het cijfer toch nader worden be paald. Spr. wil dan het voorstel-Gutter nader onder zoeken. De heer Gutter wil dat, mits ook over het verme nigvuldigingscijfer niets wordt beslist. Spr. wenscht er niet in te vliegen. Voorzitter zegt, dat dit de bedoeling niet is, maar nu is de volkomen strekking van het voorstel-Gutter niet na te gaan. Spr. toch gaf maar voorloopige cijfers. De heer Gutter handhaaft zijn voorstel f700 af trek, wat met op een na algemeene stemmen wordt verworpen. Het voorstel B. en W., 1.3 vermenigvuldigingscijfer wordt met algemeene stemmen voorloopig vastge steld. Wegenverbstering. Voordracht B. en W. tot goedkeuring in algemeenen zin van: a. Plan en begrooting tot algeheele vernieuwing met klinkerbestrating en verbreeding tot 4.25 M. van den Duinweg vanaf Berger grensscheiding tot den Heereweg en den Heereweg vanaf Schoorl tot Cam perduin (Zeewering), alsmede van den Zaan- en Damweg, zulks met onvermijdelijken grondaankoop voor verbreedinig en afronding. b. Het sluiten eener geldleening, groot ten hoog ste f 100.000,voor uitvoering van bovengenoemde werken. c. Tot vernieuwing en verbreeding der bestrating van den Voorweg tot 3.75 M. met de vrijkomende klinkers, en aanvulling met nieuwe, een cn ander te bestrijden uit de resteerende middelen van de geld leening sub B en de gewone middelen van dienst jaar 1930. Voorzitter zegt, dat uit een bespreking van den Toeristenbond, gemeenteopzichter en den heer Scher mer nu een plan is voortgekomen om de wegen te verbeteren, dat f 100.000 zal kosten. In dat bedrag is f2000 opgenomen voor grondaankoop. Spr. hoopt, dat de betrokken eigenaren zooveel goede burgerzin zul len hebben, dat zij hun eigendom voor niet te veel aan de gemeente zullen afstaan. Een goede gewoonte is geweest dat de grond cadeau werd gegeven en de gemeente voor het hek zorgde. Te meer is dat mo gelijk, omdat de omliggende bouwterreinen door het vernieuwen van den weg in waarde zullen stijgen. B. en W. hopen, dat er geldmiddelen genoeg overblij ven om ook den Voorweg een beurt te geven. De heer Duin dacht, dat eerst de Duinweg van Ber gen naar Camperduin en de Laanweg naar Schoorl- dam aan de beurt was en dan eerst de Voorweg. Uit het voorstel van B. en W. blijkt echter wat anders. Spr. acht het echter gewenscht eerst de hoofdwe- g(yi te nemen. Spr. wijst ook nog op het Harger- wegje, dat nog nooit een nieuwe steen heeft gehad. De f 100.000 zullen spoedig genoeg op zijn en spr. denkt wel niet, dat alles daaruit kan worden bekos tigd. De heer Kaag wil juist de Voorweg absoluut ver beterd hebben. Voorzitter zegt, dat de verbetering van den Voor wég facultatief wordt gesteld. De heer Stam heeft dit punt met groote voldoe- Bing op de agenda gezien en spr. gaat gaarne met het voorstel mee. Spr. is van oordeel, dat ook de Voorweg verbetering behoeft, maar dat zal blijken of dat ook kan. Spr. hoopt echter, dat gezien de wijze van werken, het mogelijk zal maken. Hoe meer goe de steenen er uit den hoofdweg komen, hoe beter beurt de Voorweg krijgt. De heer Gutter heeft eveneens met voldoening het voprstel op de agenda gezien. Als melkrijder heeft spr. eiken dag met de slechte wegen te maken. De heer Schermer zegt, dat al confereerende de commissie haar plannen wat heeft gewijzigd. Het is niet goed geoordeeld om den weg met nieuwe stee nen te bestraten cn dan voor de vleugels oude te ne men. Het verschil in prijs is alleen het meerdere ver- Voer der oude steenen naar den Voorweg, begroot op f300. Als men oude vleugcis neemt naast een nieuwen weg, leert de practijk dat de vleugels niet worden bereden ten koste van de nieuwe straat. Al de bruikbare steenen uit den hoofdweg gaan na^r den Voorweg cn moet men deze beschouwen alp een zoogenaamde secondaire weg. Het is een minder drukke weg als de hoofdweg.. De hoofdweg wordt dan bestraat met geheel nieuwe steenen. En de- weg langs mevr. Wed. Peeck zal eveneens onder handen worden genomen en worden bestraat, daar voor zijn 50.000 steenen noodig. Voor den hoofdweg worden genomen de beste klinkers, nl. Vlamovenklinkers. Voor den Voorweg wordt de nog benoodigde nieuwe steen van wat min der kwaliteit genomen. Het deel grintweg van den Voorweg wordt in orde gemaakt met puin. Voor den grootcn weg heeft men de f 100.000 noodig. Of misschien schiet daar nog iets van over, vooral als de grondeigenaren billijk zijn met het afstaan van hun grond. En ook spr. doet een beroep op die eige naren vooral te Camperduin, waar voor den weg grond afgegraven dient te worden. Voor den land- of tuinbouw is die grond waardeloos en als bouw terrein krijgt het meerdere waards. Daarom kunnen ook uit een speculatief oogpunt de eigenaren de be noodigde grond zoo goed als gratis afstaan. Spr. becijfert, dat voor de f 100.000 voor 1930 rente is te betalen, maar geen aflossing, dat hoeft eerst in 193^. En nu wilde men die eerste aflossing benut ten om de Voorwegverbetering te betalen. Spr. be cijfert dat dit bedrag I80GO beloopt. Spr. zegt ver der nog, dat de goede gedeelten in den hoofd weg er uit moeten, omdat het onmogelijk is, deze aan de oude gedeelten aan te straten, dit als ant woord op een opmerking van den heer Duin. Dat kost trouwens niets anders nis wat arbeidsloon, ter wijl de weg er veel door verbeterd. De heer Bijl zegt, dat B. en W. de Voorweg niet buiten de plannen bobben gehouden, wel buiten de leening. Voor den Voorweg wa3 ook alreeds f9000 op dc begrooting uitgetrokken. De heer Duin is volstrekt niet tegen verbetering van den Voorweg, dat moet men niet denken. Spr. is echter bang, dat al die mooie plannen niet uit die f 100.000 zullen kunnen worden betaald. Spr. vreest dat er nog wel f 10.000 of f 15.0000 bij komt. Voorzitter zegt, dat als de aanbesteding tegenvalt, de Raad gevraagd zal worden om meer gehl te vo- teeren, of om een deel van het werk te schrappen. De heer Duin en ook de heer Bijl zijn bevreesd voor hoogere bedragen, die noodig zullen blijken en de Raad moet wel weten dat als men u zegt, b zal moeten volgen. Voorzitter becijfert dat f 100.000 noodig is u 5 is f5000, aflossing in 15 jaar is f6650, te zamen f 11.050. Waarvan is af te trekken bijdrage Rijkswegenbelas ting f650, blijft f 11.000. Op de begrooting 1930 is f8000 vvogenonderhoud geraamd, dus wordt hot f3000 hooger, dat is ook voor andere jaren. Het verschil is d-at de rente na dc aflossing elk jaar f350 minder wordt. Met algemeene stemmen wordt het voorstel goed gekeurd, waarmee voorzitter dc gemeente feliciteert. Bij de rondvraag brengt de heer Schermer de gas leveringvan Warincnhuizon ter sprake en meent aan de hand van de besprekingen op een gehouden ver gadering te mogen zeggen, dat er kans is dat. do voorwaarden van Warmcnhuizen meer soepel zullen zijn. Voorzitter valt den heer Schermer in de rede, met de mededeeling, dat het beter is hierover in open bare vergadering niet verder te spreken. B. en W. zijn nog aan het onderhandelen en in de a.s. Decem- bervergadering zullen dc raadsleden kunnen beslis sen of er kookgas komt, ja of neen. Spr. beaamt de opmerking des heeren Schermer, dat nu er een nieuwe weg komt, het tijd wordt dat eerst de beslis sing valt. Spr. deelt ook nog mee, hoe op een ver gadering van Algemeen Welzijn, V.V.V. enz., de stemming zeer warm was om te helpen gas hier te krijgen. Men wilde f500 bijdragen in het exploitatie tekort. Voorzitter dankt daarna den heer Schenner voor zijn vele goede werk bij dc wegcnplanncn en voor de prettige samenwerking. Voorzitter deelt tot slot nog mee, dat er een klacht is ingekomen over het niet verstrekken van verster kende middelen aan een ziek kind. B. en W. heb ben zich gejvend tot het Armbestuur en zal voortaan aan alle menschen die het noodig hebben, versterken de middelen worden gegeven, ongezien welke arts of dit voorschrijft. Hierna sluiting. a Bronchitis en Kinkhoest SirOOP perflesch 1 gulden Bonbons per doos 60 cent Bi| Apoth en Droglstm Vergadering van den Raad op Woensdag 30 October 1929, des middags 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovlnk, burgemeester, secre taris de heer C. Keijzer. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dank zegging worden vastgesteld. Als de notulen zijn gelezen blijken alle leden tegen woordig te zijn. Behalve de reeds in ons no. van Zaterdag j.1. vermelde ingekomen stukken kwam ook nog in een dankbetui ging van den lijnwerker, den heer J. Wiegman voor zijn loonsverhooging en voor het behoud van zijn loon, toen hij voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst was De heer Cornelis6en, benoemd onderwijzer, zal 7 No vember In dienst treden. Wat de vernietiging van den forensenaanslag, o?g> legd aan A. J. L. Volker betreft, wordt medegedeeld, dat een verkeerd persoon was aangeslagen, aangesla gen had moeten worden H. Volker. Een nieuwe aanslag zal dus moeten worden gedaan. Ten aanzien van het verzoek van de Cantrala espe- ranto-propagandacommlssie tot invoering van een cur sus voor deze wereldhulptaal, stellen B. en W. voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, omdat er al zooveel onderwijs wordt gegeven- De heer Hoorn zou het onderwijs niet vcor de school kindereu willen bestemmen, maar als er voor grooteren een cursus werd gehouden, dan zou hij van gemeeiUc- wege wel steun willen verleenen. Op den duur zal uit onderwijs zijn nut afwerpen. De Voorzitter oordeelt dat het dan meer op den weg van de particulieren ligt. De heer Keuris daarentegen meent dat het meer op den weg van het gemeentebestuur ligt. De vraag is echter of er iemand is te vinden die het onderwijs kan geven. Was dat wel het geval dan zou spr. het adres niet voor kennisgeving willen aannemen maar er o» in gaan. De Voorzitter zou dan toch eerst het advies der hoof den van scholen willen hooren. De heer Keuris bedoelt een meer algemeenen cursus. De Voorzitter vindt dat het dan maar van particulie ren moet uitgaan. De heer Stammes meent - dat door de Vereeniging van Burgemeesters cn Secretarissen in het kanton Schagen deze zaak zou kunnen worden aangepakt. Voor verschillende gemeenten zou dan een leider kunnen wor den benoemd. De heer Koorn zegt dat in het adres staat dat men in een jaar klaar is, maar spr. vindt het zware kost. De Voorzitter: In een jaar met behulp van een jaar boek. Spr. zegt toe dat hij de kwestie ter sprake zal brongen bij de Vereeniging van burgemeesters en sec retarissen. Bij de kasopname bleek in kas te zijn f 38117.70, bij de Coop. Boerenleenbank f 13900. Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Benoeming hoofd der oj. school L Voor de benoeming van een hoofd der o.I. school S luidt de voordracht: 1. G. 't Hart, Den Helder, 2. J. Lief hebber, Heerhugowaard, 3. J. P. Wage, Rijswijk. Er waren 10 sollicitanten. Ter bespreking van de sollicitanten wordt de open bare vergadering geschorst. Na heropening wordt tot stemming overgegaan, waarbij de heer 't Hart wordt benoemd met 9 stemmen. 2 stem men werden uitgebracht op den heer Liefhebber. Zoo mogelijk in dienst treden op 1 Januari a.s.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5