zenuwen Moderne FOTO's FOTOGRAFISCHE ATELIERS Arpad Moldovan. Afscheid Mejuffrouw P. Witlam te Winkel. Gemengd Nieuws. overwerrMc />ZijrifLcuïdJ;'s xgmuwtaMztim, d. Adres afd. Noord-Holl. Vereen. van Ned. Gemeen ten om een bijdrage geschenk voor vereenlgingsgebouw. Behalve de gewone contributie wordt een extra bijdrage gevraagd van cent per inwoner. Goedgevonden. e. Adres Centraal Ziekenhuis-Commissie over bijdrage en benoeming regenten. De Voorzitter deelt mede dat de Burgemeester van Alkmaar verzocht voorhands geen besluit te nemen, om dat bezwaar bestond tegen de formuleering. Spr. zegt de strekking van het ontwerp-besluit telefonisch, bij af- wezigheld van den Burgemeester, aan den secretaris van Alkmaar te hebben toegelicht. Deze zag daarna geen bezwaar meer tegen de vaststelling, zou het besluit nog eens inzien en de zaak met den Burgemeester bespre ken. Spr. verwacht, nu dat de gemeentebesturen nu spoedig van den heer Wendelaar het verzoek zullen krij gen het schrijven als niet gezonden te willen beschouwen Spr. betreurt dat de Burgemeester van Alkmaar niet vóór de verzending van den brief tyd heeft kunnen vin den om met de Commissie overleg te plegen. Het zie kenhuis is 1 Mei geopend; Alkmaar had feitelijk de zaak zoo moeten regelen dat toen reeds de regenten voor de buitengemeenten benoemd hadden kunnen wor den. Wat de benoeming der regenten betreft wil voor zitter waar het verslag der Raadsvergadering te Winkel ook aanleiding kan geven tot misverstand, onder de aandacht brengen dat de voordracht of liever de aan beveling Is opgemaakt in een vergadering van de aan wezig zijnde Dagelijksche besturen van 20 voor het zie kenhuis bijdragende gemeenten, na behoorlijke bespre king en stemming. Elk college van B. en W. wist vooraf bij de oproeping dat het punt aan de orde zou worden gesteld en kon zoo gewenscht, mandaat geven. Van een opmaken in een „onder onsje" is dus ab soluut geen sprake. Het besluit om slechts twee perso nen voor te dragén is evens na beraadslaging geno men in bedoelde vergadering van de 20 Dag. Besturen. De in Winkel geuite critiek treft dus die besturen. Win- kel's eigen bestuur Inbegrepen. De commissie had al leen de opdracht de aanbeveling ter kennis van de Ge meenteraden te brengen. Deze blijven evenwel volkomen vrij. al of niet het advies op te volgen, zij kunnen ook anderen aanwijzen. Immers, in het ontwerp-besluit staat dat Alkmaar zal hebben te benoemen de door het grootst aantal gemeen ten aangewezen personen en het gaat dus feitelijk bij meerderheid van stemmen. Alleen om leiding te geven worden de gemeenten geadviseerd. Indien U dus an deren wil benoemen, is U daarin volkomen vrij. Ik acht echter wel van belang dat Baron van Fridagh wordt ge kozen, omdat die als Oud-medebestuurder der Provin ciale ziekenhuizen ervaring heeft opgedaan. Het perma nent laten blijven van de commissie is niet uitgegaan van do in het Raadsverslag van Winkel genoemde hee ren Mr, Breebaart en Kikkert, maar van mij. Dienstig achtte ik dat er een band blijft bestaan tusschen de be langhebbende buitengemeenten en dat er een commissie zal zijn die bij regentsvacature als anderszins de ge meentebesturen kan inlichten of bijeenroepen. Er is voorts geen sprake van voogdij uitoefenen door de com missie over de regenten, maar de regenten behoeven zicht als er belangen zijn te bespreken, niet te wenden tot allo gemeentebesturen afzonderlijk. De heer De Groot, Burgemeester van Zuid- en Noord- Schermer, is mede lid der commissie, terwijl belde re genten daarin ook zitting hebben. Eenvoudig werd ge oordeeld als elk gemeentebestuur dit aanblijven gaat goedkeuren. Een gemeenschappelijke vergadering van alle gemeentebesturen uit te schrijven om tot defini tieve benoeming eener commissie over te gaan, achtte Ik te zwaarwichtig, te kostbaar en te tijdroovend, te meer omdat uit den aard der zaak toch in den regel de reeds zitting hebbende personen worden gekozen. Wer.schen do Raden do Commissie niet, welnu, dan hecht men daaraan zijn goedkeuring niet. B. en W. stellen nu voor: 1ste een besluit te nemen overeenkomstig het aangeboden ontwerp. Dit besluit in den aanvang voorgelezen wordt aangenomen; ten 2e, twee personen aan te wijzen voor de benoe ming tot regent waarbij de leden vrij blijven al of niet rekening te houden met het advies der commissie. Met algemeene stemmen worden aangewezen de hee- ren Baron van Fridagh en Burgemeester Haringhuizen; ten Se wordt goedgekeurd dat de In de vergadering der Dag. Besturen van 13 Juni 1929 benoemde commissie permanent zal aanblijven. f. Adres Wed. W. Metzelaar om ontheffing honden belasting, wat betreft een 2en hond. Hierop wordt gunstig beschikt g. Adres van den heer T. Braaf, waarbij verzocht wordt het terrein bij de begraafplaats weer te moger. huren. B. en W. stellen voor het terrein wederom aan Braaf te verhuren voor f 25, onder voorwaarde dat hij ook heeft te maaien dat gedeelte der begraafplaats, dat pas is aangelegd, alsmede het erf achter het polderhuis Allen voor. h. Een adres voor het onderwijzend personeel om sub sidie voor te houden avondcursus, alsmede voor het ge bruik van een verlicht en verwarmd lokaal. Er wordt gevraagd een subsidie ad f 240 berekend f 2 per uur, gedurende 20 weken d 6 uur per week. In een bijgaande toelichting wordt als reden voor de hoogere aanvraag genoemd dat op sommige andere plaatsen eveneens f 2 per uur wordt gegeven en dat ook in aanmerking dient te worden genomen dat behalve de 2 uur les geven ook nog do tijd van voorbereiding en corrlgeeren komt. Voorzitter zegt. dat er wel aanleiding bestaat om het verzoek in te willigen. Do meerderheid van B. en W. is voor het verzoek, mits er 12 leerlingen waren. Er zijn nu elf leerlingen, doch om nu voor die eene leerling af wijzend te beschikken vinden B. en W. toch niet goed. Wethouder Sleutel zegt, dat hij wel heeft gelezen op andere plaatsen van f 1.50 f 1.75, doch niet van f 2,—. Bovendien hadden ze er eerder mee moeten aankomen Voorzitter zegt dat subsidie In den regel wordt aange vraagd kort voor de aanvang v. d. cursus. Het adres is reeds van 13 September, doch de Raadvergadering ia nog al vooruitgeloopen. De heer Sleutel zegt er in B. en W. tegen geweest te zijn, doch wanneer allen er voor zijn, zal hij ook voor stemmen. Hierna wordt met algemeene stemmeh gunstig op het adres beschikt. Voorzitter wil hopen, dat deze cursus zal strekken tot meerdere kennis der leerlingen. Bur gemeester wil hier tevens In het openbaar nog wei eens zeggen, dat hij het erg jammer vindt, dat er niet meer gebruik gemaakt wordt van dit onderwijs. Ais voorbeeld wordt nog gezegd, dat er eerst 13 leerlingen waren en dat er een alweer is afgegaan, om dansles te gaan nemen. Allen zijn het hierover eens, terwijl ook nog wordt gezegd, dat de ouders er ook meer werk van moesten maken. Door den heer Koster wordt nog een voorbeeld ge noemd van een leerling, die nu reeds voor het derde jaar deel neemt en dat deze, wat ontwikkeling betreft, zeer goed bij Is. i. Een adres van den heer H. Cornelissen, waarbij ontslag wordt gevraagd als onderwijzer tegen 1 Novem ber. B. en W. zijn bereid aan het verzoek- te voldoen tegen 8 November, welke datum in overleg met den Burgemeester van Anna Paulowna is gesteld. Met algemeene stemmen wordt het ontslag op de meest eervolle wijze verleend. Het doet Voorzitter leed, dat de heer Cornelissen weg gaat. Gedurende de 8 jaar dat hij hier is, heeft hij zich doen kennen als een zeer uitstekend onderwijzer. We moeten evenwel zijn besluit eerbiedigen en wil ook nog voorstellen hem dank te betuigen voor hetgeen hij in het belang der kinderen heeft gedaan. Allen voor. J. Een schrijven van het Gemeentebestuur van Alk maar over een bijdrage ten behoeve van Jan Schenk Az. aan de Handelsschool ad f 79.68. Dit schrijven is aan B. en W. gericht, doch deze ko men er mee in den Raad. Vorig jaar was deze leerling geheel in Alkmaar, zoodat het toen niet noodig was. Nu Schenk evenwel lederen avond thuis komt, is hij weer Wieringerwaarder en wordt nu de vraag weer gesteld, in allerfijnste uitvoering. Specialiteit in; VERGROOTINGEN en REPRODUCTIES naar elk bestaand portret. Bestellingen voor St. Nicolaas gelieve vroegtijdig te doen. Nieuwe Niedorp Noord-Scharwoude. De heer Van der Kolk wil deze bijdrage wel ver- leenen, doch aan den heer Schenk vragen of deze het wil terugbetalen. Hij zegt dit niet, om den zoon de dupe te laten worden, doch meent dat Schenk niet on genegen zal zijn om te betalen. Voorzitter wil er vooraf op wijzen, dat de gemeente heeft te betalen voor alle scholen,en zou 't nu onbillijk vinden voor deze ééne leerling niet te betalen. Schenk moet bovendien zijn schoolgeld betalen. Hierna wordt besloten, dat de gemeente zich garant zal stellen voor het bedrag. Over het voorstel-Van der Kolk staakten de stemmen, voor de heeren Van <ler Kolk, Goosens en Speets, tegen de beide wethouders en de heer Visser. Alzoo aangehouden. k. Aanvrage Burgerlijk Armbestuur om f 2000 ver hooging subsidie over 1929. De subsidie ad f 7500 is niet toereikend, omdat er ruim f 1100 is uitgegeven voor werkloozensteun. Tevens is f 50 uitgetrokken voor extra werk Boekhouder. B. en W. stellen voor de f 2000 subsidie te verleenen en goed te keuren de extra bij drage van f 50 aan den Boekhouder, wat feitelijk een gratificatie is. Allen voor. Hiermee zijn de ingekomen stukken afgehandeld en ls no. 2 der agenda aan de beurt, n.l.r Benoeming onder wijzer. Nadat hierover in comité inlichtingen zijn ver strekt. wordt de voordracht als volgt voorgelegd: 1. A. Tjallema te Wommels, 2. J. H. Eden te Wieringen, 3. K. van der Schaaf te Sneek. Eerstgenoemde wordt met 5 stemmen tegen een op den heer Eden gekozen. Voorzitter wil hopen, dat we in den heer Tjallema een goede kracht zullen hebben. No. 3 der agenda is goedkeuring begrooting Burgerlijk Armbestuur 1930. Deze sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 8529.70%, met een post ad f 8500 van de gemeente als subsidie. Als laatste punt staat op de agenda vermeld: Vast stelling begrooting 1930. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Voorzitter zegt, dat de begrooting er algemeen gun stig voorstaat. De eerste post ls 't saldo 1928, wat aan geeft een bedrag van f 12176.11%. Vorig jaar was ge raamd f 8481.59%. Er is aan gewetensgeld ontvangen f 4685. B. en W. willen dit bedrag reserveeren voor even tueel niveleeren van belasting en is bedoeld als extra potje bij wijze van fonds. In verband h iermee is een nieuwe post op de begrooting aangebracht De post salaris burgemeester, secretaris, ontvanger, wordt ongewijzigd gelaten, omdat de salarlsregeling van Ged. Staten nog niet Is afgekomen. Bij volgno. 41 vraagt de heer P. Visser of de vergoeding van f 500 voor het huis van den Burgemeester billijk ls. Wethouder Koster zou hierover niet willen spreken, zoolang de salarissen niet zijn verhoogd. De heer Speets zou dit gescheiden willen houden van het al of niet verhoogen der salarissen. We moeten de billijkheid in 't oog houden en zou nu die woning niet meer op f 10, doch op f 5 willen stellen. Voorzitter zegt dat bij het opmaken der begrooting is besloten de zaak van de salarissen te laten rusten, doch wanneer er een voorstel dienaangaande komt, kan dit natuurlijk geschieden. De heer Visser wil er wel een voorstel van maken, Wethouder Koster adviseert om af te wachten. Er was destijds in gedisconteerd een bedrag voor zware verbouwing; dat geld voor aflossing is door andere middelen bijeengebracht Laten we liever afwachten wat Ged. Staten er van zeggen. Voorzitter merkt op, dat dit ls verschil van Inzicht De heer Speets wil er nadruk op leggen, dat hij be doelt dat het gescheiden blijft van hetgeen Ged. Staten zullen doen. De heer P. Visser blijft 't eenigszlns onbillijk vinden. Wethouder Sleutel zegt, dat Burgemeester het zelf heeft aangeboden om f 500 te betalen. De heer Koster merkt nog op, dat er Indertijd f 6000 ls verbouwd, het is dus ongeveer 8 pet. van de kosten en ieder weet dat dit bij alle gebouwen noodig ls. Voorzitter zegt, nog te willen verklaren, Indertijd gezegd te hebben dat bedrag te willen betalen. Hij zal dus niet om verlaging vragen. Overigens zal hij er niets van zeggen. Het voorstel-Speets wordt met 4—2 stemmen verwor pen, voor de heeren Speets en Visser. Bij den post vergoeding politiehonden, wordt door den heer Koster ter sprake gebracht, dat Van Iperen thans ook een hond heeft, die als zoodanig zal worden op geleid. 't Zal althans worden geprobeerd. Is 't mis schien gewenscht, als blijk, dat we dezen ambtsijver op prijs stellen, een kleine vergoeding te geven? Uit de besprekingen hierover blijkt, dat sommigen willen afwachten, tot dat de hond werkelijk dienst kan doen. De heer Van der Kolk stelt ten slotte voor f 25 te geven, wellc voorstel met 51 stem wordt aangenomen. Bij den post jaarwedde dokter vraagt de heer Speets inlichtingen over extra vergoeding voor onzen dokter wegens extra werk vaccinatie. Voorzitter deelt mede, dat er bij 't opmaken der be grooting niet over gesproken is, doch gevoelt er wel voor De heer Speets wil 't wel aan B. en W. overlaten. Voorzitter vindt dit goed en zullen B. en W. ter gelegener tijd met een voorstel hieromtrent bij den Raad komen. Bij den post vergunningrecht wordt door wethouder Koster opgemerkt, dat de verhouding tusschen Schenk en Veeter, die beiden f 25 betalen, niet goed is. De heer Schenk zal toch zeker dichter aan Van der Woude staan, die f 37.50 betaalt Voorzitter zegt dat het minimum f 25 ls, en wil dit voorloopig nog maar aanhouden. Hiermede zijn we aan het einde gekomen en wordt als sluitsom genoemd f 58818.43 met een post onvoorzien ad f 2480.23. De begrooting wordt aldus vastgesteld. Rondvraag. De heer P. Visser brengt ter sprake dat de school jeugd veel op het emplacement bij *t station aanwezig is, zij grijpen soms voorbijgaande tramwagens, wat zeer gevaarlijk ls. Kunnen ze niet verwijderd worden? Voorzitter meent dat zulks zeer moeilijk ls, doch. wil wel de verzekering goven op een en einder te zullen letten. Verder zou de heer Visser bij verdere uitbreiding der kinderverlamming de school geheel willen sluiten, als zijnde een verzamelplaats voor besmetting. Spreker vindt de ziekte te ernstig om niet alle voor zorgsmaatregelen te nemen. Voorzitter ziet de zaak ook ernstig In. Er is overleg gepleegd met den dokter en Inspecteur van Volksge zondheid. De school geheel te sluiten wordt nog niet noodig geacht Wel zullen de kinderen, die met de aan getaste kinderen fn aanfaldng zijn geweest, van de school worden geweerd. Mede omdat het zoo ernstig is, hebben B. en W. circulaires laten drukken, waarbij verschillende wenken worden gegeven. De hoop wordt uitgesproken dat ledereen deze wen- schen goed ter harte zal nemen. Wethouder Sleutel wil den Burgemeester nog hartelijk filiciteeren met de herbenoeming als zoodanig. Ik ge loof, aldus de heer Sleutel, dat we hier een Burge meester hebben, die niet beter voor onze gemeente kan zijn. Burgemeester, ik feliciteer U nog wel. Algemeene felicitatie. De heer Haringhuizen dankt den heer Sleutel voor de waardeerende woorden, 't Doet Z.Ed. veel genoegen die woorden van den heer S leutel te hooren en hiermee werd de vergadering te ruim half elf gesloten. Tengevolge der bepaling dat het onderwijzend per soneel op 65-jarigen leeftijd de school moet verlaten, was 't heden den Iaatsten dag dat juffrouw Witlam haar onderwijs gaf. Op 65-jarigcn leeftijd, met nagenoeg 40 dienstjaren, gaat juffrouw Witlam, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school voor L. O. cn U.L.O. alhier, het onderwijs en daarmede de gemeente verlaten. 40 dienstjaren te Winkel doorgebracht, is zij in het leven van moeders en kinderen een bekende geweest, en heeft zij een plaats bekleed in het tijdvak, waarin de school werd bezocht. Tal van leerlingen heeft ze zien komen, tal van leerlingen heeft ze zien gaan, het leven in, waarvoor ook zij ze iets had aangebracht en medegegeven. 't Is begrijpelijk, dat deze dag niet ongemerkt kon en mocht voorbijgaan. Zoo'n levenstaak wordt niet zoo maar afgesloten, vandaar dus, dat er in en bui ten de school iets gaande was, om haar iets mede te geven, dat blijvende zou herinneren aan den tijd hier gearbeid en hier geleefd te midden harer leerlingen. Des namiddags begaven het college van Burgemees ter en Wethouders zich naar haar woning, waar haar bij monde van den Burgemeester dank gebracht werd voor het vele, dat zij had gedaan ten dienste van het onderwijs in deze gemeente gedurende een tijdvak van bijna 40 jaren. Het gemeentebestuur heeft deze waardeering niet alleen bij woorden willen laten, doch heeft gemeend, door aanbieding van een envelloppe met inhoud, haar in de gelegenheid te 'moeten stellen een blijvend blijk van herinnering daarvoor aan te koopen. Juffrouw Witlam dankte het gemeentebestuur en den Burgemeester voor deze belangstelling en steeds ondervonden medewerking, welke zij in de vervul ling van haar taak noodig had en hoopte dat het Winkel nu en in de toekomst goed moge «gaan. Inmiddels reed de auto voor om de scheidende juf frouw af te halen naar de kolfbaan van den heer D. A. de Bruijn, waar haar een andere huldiging wachtte. Daar waren verzameld de commissie van toezicht op het lager onderwijs, het «onderwijzend pedsoneel, alle schoolgaande meisjes en tal van oudleerlingen en het gemeentebestuur. De voorzitter van de commissie van toezicht, heette allen welkom. Spreker schetste hoe de commissie het initiatief tot deze huldiging had genomen en hoe zij warme belangstelling daarvoor had ondervonden. 40- jarigen arbeid is zoo n belangrijk tijdperk, meende de commissie, dat dit niet ongemerkt mocht voorbijgaan. Leerlingen en oudleerlingen weten wat het zeggen wil en we zijn er dankbaar voor daar op dezen af- scheidsdag van te mogen getuigen. Door de leerlingen zijn enkele passende versjes ge leerd, welke dan worden gezongen, terwijl daarna een groepje oudleerlingen een gedicht zegt. Onder al deze belangstelling is het de scheidende juffrouw moeilijk zich goed te houden en meermalen wellen de tranen op in haar oogen. 't Is een stuk leven dat zij heeft gegeven en 't is haar moeilijk zich in te denken in de werkelijkheid, dat het heden de laatste dag is en morgen een. an der haar plaats zal innemen. De voorzitter treedt dan andermaal naar voren om, en nu sprekende namens oudleerlingen haar een di van met kleed aan te bieden, als bewijs van dank baarheid en waardeering, in de hoop dat het in haar welverdiende rust een blijvende herinnering moge zijn. Het hoofd der school spreekt namens personeel en leerlingen en schetst in gevoelvolle woorden de ver vulling van haar taak gedurende 40 lange jaren en wat het zeggen wil dit in het onderwijs te volbren gen. Als dan straks de scheidende onderwijzeres zich weer gaat vestigen in haar geboorteplaats, dan wil len personeel en leerlingen iets medegeven, iets dat past in haar omgeving, die zich aansluit aan den modernen tijd, nl. een schemerlamp, geschikt voor electrisch licht. Moogt ge nog lang genieten van die welverdiende rust en moge bij de divan der oud-leer lingen, deze schemerlamp het genot daarvan ver hoogen, nog lang, zeer lang. De jongens der teekenschool, ja, ze zijn wel eene in jeugdige overmoed wat roerig geweest, maar toch bestond er eonige erkentelijkheid tegenover deze ver trekkende juffrouw, die hun lokaal verzorgden en lieten door denzelfden spreker een schilderij aanbie den, terwijl het bestuur dier school een bloemstuk aanbood. Spreker hoopt, dat dit alles zal zijn en blij ven een blijde herinnering aan collega s en leerlin gen. Wat zal er in haar omgegaan zijn, al deze blijken van warme genegenheid, 't Was duidelijk merkbaar ten zeerste bewogen, kon zij niet zelf bedanken, doch de voorzitter deed dit voor haar en dankte allen die hadden bijgedragen tot deze huldiging en die ver eerden met hunne tegenwoordigheid. De Burgemeester, hoewel aanvankelijk niet voor nemens hier te spreken, omdat reeds op een andere plaats het bestuur uiting gaf aan zijn waardeering, wenscht met een enkel woprd uiting te geven aan zijn gevoelens van groote waardeering vooi de wijze waarop deze huldiging is opgezet cn waardoor dien dag voor de scheidende juffrouw een onvergetelijke is geworden. Dan wordt de piano aangeslagen en luid klinkt het „lang zal zij leven" en dit is het einde, allen geven juffrouw de hand en vertrekken. 't Is voorbij, juffrouw Witlam zal straks Winkel verlaten en haar werkzaam leven ten dienste van het onderwijs, zij het dan ook slechts voor een deel van dat onderwijs, is afgesloten. Met tevredenheid mag ze daarop terugzien en er van verzekerd zijn, dat zij vanuit Winkel den wensch mede krijgt, „Het ga U goed" in uwe nieuwe woonplaats. DE POOLTOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Overeenstemming bereikt. Naar de „Voss. Ztg." verneemt, zijn de onderhan delingen ter bijlegging van de mceningsverschillen tusschen de bemanning van de Graf Zeppelin en Aero-Arktis met succes bekroond. Na verbetering der materieclc voorwaarden voor de bemanning in verband met de verzekering en sa- larieering, staat thans de expeditie vast. Het be stuurslid van de Aero-Arktis dr. Bleistein is reeds naar Amerika vertrokken om met de ovcriieid aldaar de maatregelen ter ondersteuning op Aljaska te be spreken. kalmeeren en worden gesterkt door ^^^^uisj^75ctBi^poU^?r^)rogisten^ DE BEGRAFENIS VAN VON BüLOW. Een mooi gebaar van den ex-keizer. V.D. verneemt uit Rome: In opdracht van den vroegcren Duitsdhen keizer heeft zijn vertegenwoordiger te Rome, von Granzy bij de zerk van vorst von Bülow een krans neerge legd in de „Villa Malta". Tevens bracht hij mondeling aan de familie het rouwbeklag van den ex-keizer over. HET FORD-VLIEGTUIG. Het geheel metalen driemotorige Ford-vliegtuig, dat begin September ons land bezocht en te Amsterdam en Rotterdam werd gedemonstreerd, is verkocht aan de Tsjecho-Slowakijsche regeering cn zal gebruikt worden op de Staatsluchtlijn tusschen Praag en Boe karest Vóór aflevering aan de koopers heeft dit fraaie vlieg tuig van 220 tot 250 vlieguren op zijn logboek en een afstand van ongeveer 40.000 K.M. afgelegd, zonder ecnig ongeval en zonder eenige mechanische storing van welken aard ook. ZEPPELIN-DIENST AMERIKA-PHILIPPIJNEN. Aanvang in 1930. Door de Pacific Zeppelin Transport Company zul len naar reeds vroeger is gemeld, twee reuzen-lucht schepen worden vervaardigd, die vijftien millioen dollar zullen kosten. Het plan is in 1930 een regel- matigen dienst te openen tusschen Zuid-Californië en de Philippijnen. DE EERSTE TAXEI-CHAUFEUSE IN ENGELAND. De gemeenteraad van Worthing heeft, ondanks het afwijzend advies van de commissie ad hoe, met 28 tegen 7 stemmen aan mevrouw Hilda Booth vergun ning verleend om een taxi te chauffeeren. Bij het debat dat eraan voorafging, werd in het licht gesteld dat deze vrouw al auto's bestuurd had toen deze pas hun intrede hadden gedaan en toen met het besturen ervan voor zichzelf en haar moeder den kost had verdiend. HET NEDERLANDSCH IN DE BELGISCHE KAMER. Een nieuwigheid. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt: Verscheidene Fransohtalige bladen melden, dat bij de hervatting van de werkzaamheden der Kamer op Dinsdag 12 November a.s., het oudste lid, de katho lieke Vlaamsche afgevaardigde voor GentEecloo, Si ff er, de Kamerzitting, als tijdelijk voorzitter, in de Nederlandsche taal zal openen. Gebeurt dit werke lijk, dan zal het de eerste maal zijn sedert het be staan van het koninkrijk België. TEGEN HET LAWAAI OP STRAAT. Ook België treft maatregelen. Door een conferentie van de burgemeesters van Brussel en voorsteden is besloten maatregelen te tref fen tegen het overdreven straat- en burengerucht. Voortaan zal zonder toestemming van den burge meester het gebruik van luidsprekers op den open baren weg verboden zijn. Hetzelfde eeldt voor het ge bruik van luidsprekers als reclamemiddel binnen de perceelen. Verder zal voortaan van geluidsignalen door auto's cn andere vehikels een matig gebruik die nen te worden gemaakt. WERKVERSCHAFFING IN DENEMARKEN. Aanleg van wegen. De Deensche minister van handel, Frits Skotte, heeft bij het Folketing een wetsontwerp ingediend tot ver leening van een crediet van 72 millioen kronen, waar uit de provinciale en gemeentelijke autoriteiten zullen worden gesteund voor den aanleg van wegen. Deze aanleg zal dienen tot bestrijding der werkloosheid. Voor het crcdiet zullen rentedragende obligaties worden uitgegeven, wier aflossing met 1932 begint en in 20 jaar zal zijn afgeloopen. De gelden voor de aflossing zullen worden gevonden uit de belasting op de motorrijtuigen. ROOKERS. Wat er in Oostenrijk de lucht ingeblazen wordt. In 1928 zijn in Oostenrijk 3500 millioen cigaretten gerookt. Als men het aantal inwoners op 7 millioen stelt (het was in 1923 nog bijna een half millioen min der) is dat dus 500 cigaretten per hoofd van de be volking. AARDSCHOKKEN IN FRANKRIJK. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn er in Bretagne wederom heftige aardschokken waarge nomen, die ongeveer zes seconden aanhielden en ge paard gingen met een dof gerommel, tn vele huizen te Vannes werd glas- en aardewerk uit de kasten ge slingerd. terwijl de dakbedekking van verscheidene huizen werd afgeworpen. VIER DAGEN OP WRAKHOUT RONDGEDREVEN. Tlmoreesche schipbreukelingen met moeite gered. Aneta meldt uit Soerabaja; Het Britsche s.s. „Nirvana" heeft hier aangebracht vier totaal uitgeputte Timoreesche schipbreukelin gen van een prauw, die op reis van Larantoelca naar Sagor schipbreuk hadden geleden. De menschen hadden vier dagen op wrakhout rondgedreven tot zij met groote moeite door de „Nirvana" werden gered, die hiervoor langdurig heeft moeten manoeuvreeren. ANTI-FASCISTISCHE AANSLAG TE ESCH. Italiaan op slag gedood. Uit Luxemburg wordt gemeld: De anti-fascistische aanslagen te Esch duren npg steeds voort. Woensdagavond werden door een venster zeven revolverschoten gelost op den zich in een ka mer bevindenden Italiaan Sciotti, die als fascist be kend staat. Door de kogels werd de Italiaan Testa, die zich bij Sciotti bevond, op slag gedood. De aan slag had in dezelfde straat plaats, waar Zondag j de dadet van den jongsten aanval werd gegrepen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 10