Schager Courant VERMAKELIJKE KRONIEK ALASTRM. Vierde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Het vijfde postvliegtuig vertrokken. De kreet uit het huis. Het Suikerwetje in de Eerste Kamer verworpen. Waarom Vogt's Radiorede afgebroken. Brandwonden Kloosterbalsem Gemengd Nieuws. Wisselwachter veroordeeld. Weer een scheepsramp op het Michiganmeer. „Van het Westelijk Front" geen nieuws verboden. De rijkste man van Zuid-Afrika overleden. VAN Groot Gorthuikenburg, door DIRK DUY VEL Junior. Hoofdstad van Opper-Kafferstein Zaterdag 2 November 1929. 72ste Jaargang. No. 8556 Vrees voor uitbreiding in Den Haag. De directeur van den Haagschen Geneeskundigen en Gezondheidsdienst meldt: Terwijl de eerste gevallen van alastrim (varioja minor), die zich in de residentie voordeden, niet tot verdere uitbreiding hebben geleid, zoodat de vier ge vallen tot de enkelvoudige specimina zijn te reke nen, zijn laatstelijk een paar gevallen waargomomen, waarbij met groote waarschijnlijkheid de infectie- Ibron in de stad zelf moet worden gezocht, en dan af hankelijk van gevallen, die aan de waarneming ont snapt zijn. Hiertoe was, als reeds gemeld het geval in de De Gheynstraat te rekenen, terwijl twee in nauw verband met elkaar staande gevallen in de Jaooba- straat en twee in de 's Gravezandelaan, naar adlen aanzien eveneens aan een uiterst licht verloopen en deswege ontsnapt geval zijn te wijten. Hieruit blijkt dat maatregelen van isolatie en van toezicht op de contact-personen, niet met voldoende zekerheid het voortschrijden der ziekte tegen kun nen gaan, waaruit volgt, dat, zooals reeds herhaalde malen in het openbaar betoogd is, inentingen drin gend noodzakelijk zijn, daar al de aangetasten tot personen behooren, die óf nog niet óf laastelijk tien tallen van jaren geleden de bewerking hebben on dergaan. De bestrijding te Rijswijk. In verband met het voorkomen van enkele gevallen van alastrim in de kom dezer gemeente, heeft de burgemeester op advies van den inspecteur voor de Volksgezondheid, dr. Hulshoff, aan alle ouders van schoolgaande kinderen bij circulaire in overweging gegeven hun kinderen te laten revaccineeren. Naar wij voorts vernemen, is een viertal gezinnen op grond van art. 5 der Wet op de Besmettelijke Ziek ten onder medisch toezicht gesteld. HETZELFDE TOESTEL, DAT 14 DAGEN GELEDEN TERUGGEKEERD IS. Donderdagochtend 6.40 is het vijfde postvliegtuig in geregelden dienst op Nederlandsch-Indië, de 3-mo- torige Fokker, genummerd PHAEZ, van Schip hol vertrokken. Dit is het vliegtuig dat 14 dagen ge leden uit Indië is teruggekomen. De bemanning bestaat thans uit Beekman, eerste bestuurder; Van Dijk, tweede bestuurder en Buiten huis, mecanicien. De PHAEZ heeft ongeveer 196 Kg. post aan boord. Ongeveer 100 personen waren op Schiphol gekomen om getuige te zijn van het vertrek en de bemanning een goede reis toe te wenschen. Onder hen was de heer Plesman, directeur van de Kon. Luchtvaartmij. en de Kon. Ned.-Ind. Luchtvaarfcmij. Te Constantinopel zal het vliegtuig dr. Jongbloed aan boord nemen, die dus toch zijn opdracht, om langs de AmsterdamBatavia-route de hygiënische toestanden te bestudeeren, zal kunnen uitvoeren. Den 14den vertrekken Smirnoff en Hondong en den 28sten Soer en Wiersma. Of op 12 December weer een vliegtuig vertrekt is nog niet zeker. VROUWELIJKE FANTASIE-MOORD. Donderdagmorgen heel vroeg hoorde een be,woner van de Delfgaauwstraat te Rotterdam, plotseling: „Moord" roepen. Hij waarschuwde de politie, die ter stond een onderzoek instelde in het huis, waaruit de angstwekkende kreet geklonken had. Er werd niets verdachts gevonden, totdat de die naren der wet in een slaapkamer kwamen, waar een vrouw was die vertelde, dat zij even te voren, toen zij nog lag te slapen plotseling wakker was geworden en 'n onbekenden man voor haar bed had zien staan, die toen zij begon te gillen, haar met een doffe stem toebeet: „Hou je Daarna was de man op geheimzinnige wijze ver dwenen. Omdat de vrouw springlevend was en alle sloten van de woning in orde waren, terwijl er nergens spo ren van den indringer ontdekt konden worden, on dervroeg de politie de juffrouw nader. Zij vertelde toen, dat haar man vanmorgen heel vroeg naar zijn werk was gegaan en dat zij nog wat was gaan sla pen. De moordenaar hee^t zich toen waarschijnlijk als droombeeld vertoond. MET 28 TEGEN 1 9STEMMEN. Het wetsvoorstel van den heer Van den Heuvel tot het verleenen van tijdelijken steun aan de nationale beetwortelsuikerindustrie werd Donderdag in de Eerste Kamer in stemming gebracht. De uitslag was, dat het wetsvoorstel werd verworpen met 28 19 stemmen. Met de kous op den kop is de heer Van den Heu vel teruggekeerd, schrijft de N.R.Crt. Opnieuw is gebleken al is ook deze regel niet zonder uitzon deringen dat onze Eerste Kamer allerminst dol is op initiatief-voorstellen. In d i t geval was er trou wens alle reden tot verwerping. De linkerzijde was voltallig; niet één van hare le den heeft voorgestemd. Van de rechterzijde ontbra ken de christelijk-historische afgevaardigden Ver kouteren en De Gijselaar (die wel tegenover den heer Van den Heuvel zouden hebben gestaan) en de roomsch-katholiek Blomjous. Diens geestverwanten Arntz en Van der Lande waren tegen, evenals de hoer De Vlugt, de anti-revolutionnaire burgemeester van de zeer teg enhet Suikerwetje gekante hoofdstad, en de christelijk-historische afgevaardigden Polleraa, Van der Hoeven, Lohman en De Vos van Steenwijk. Van de christelijk-historischen heeft alleen baron van Wassenaer van Catwijk zijn stem aan dit protec tionistische wetje wmen geven. De roomsch-katholie- ken en anti-revolutionnairen waren grootendeels voor. Zoo werd het 26 tegen 19, zoodat men mag aanne men, dat circa drie vijfden der Eerste Kamerleden niets van dit gedoe moesten hebben. Waarmede eer dergenoemd blad de hooge vergadering geluk wenscht. NIEUWE VRAGEN VAN HET KAMERLID FLORIS VOS. Het Tweede Kamerlid de heer Floris Vos heeft de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Waterstaat gericht: Is het den minister bekend, dat omtrent de plan nen van den Radioraad aangaande de verdeeling van den zendtijd over de omroep-organisaties hier le lande in de pers mededeelingen waren gedaan, voor dat de heer Vogt, directeur van het omroepbedrijf van de A.V.R.O., op 21 Oct. jl. zijn op last van het hoofdbestuur der Posterijen gestaakte redevoering hield? Is de minister bereid, mede te deelen, door welke bewoordingen of uitdrukkingen de heer Vogt tijdens zijn redevoering omtrent bedoelde plannen van den Radioraad zakelijke mededeelingen. heeft gedaan, die door de onder de eerste vraag vermelde publicaties nog niet van algemeene bekendheid waren? Wil de minister mededeelen, waarom de rede van den omroeper van de Vereen, van arbeick\rs-radio- amateurs voor de microfoon op 19 Oct. jl., dus voor de redevoering van den heer Vogt gehouden, niet op last van het hoofdbestuur der Posterijen is gestaakt, hoewel daarin omtrent bedoelde plannen van den Radioraad mededeelingen werden gedaan van geheel denzelfden aard als die, welke daarna aanleiding gaven tot het doen staken der redevoering van den heer Vogt? Is de minister bereid, den wettelijken grondslag aan te wijzen van de bevoegdheid der regeering om een radioredevoering te doen staken, anders dan we gens de bezwaren, die deze naar haar oordeel ople vert voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde, of de goede zeden, en wil de minister mededee len, op welke gronden art. 3 ter sub b van de P. cn T. wet door hem niet limitatief wordt beschouwd? Is de minister bereid, de spoedige totstandkoming te bevorderen van wettelijke regelingen, die de vrij heid tot het houden van radio-redevoeringen waar borgen in dezelfde mate, waarin de vrijheid van drukpers door de geldende wetgeving is verzekerd? EEN VAN DE ZAANSCHE TOLLEN TER ZIELE. De eerste van de zesl De secretaris der Zaansche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer deelt mede, dat het bestuur van het Waterschap Enge Wormcr heeft besloten, den tol bij de kruising van den weg WormerveerPurme- rend en ZaandamPurmercnd op te heffen. Deze tol, die berust op een oud voorrecht van ongeveer 150 jaar geleden, is de eerste van de zes Zaansche tollen, die ter ziele gaat. AUTO OMGESLAGEN. Een ernstig gewonde. Men meldt uit Doetinchem: Gisterenavond is tusschen Doetinchem en Zeve naar een auto van het Kasteel Slangenburg omgesla gen, doordat op een hoop basalt werd gereden. Beide inzittenden, de heer von K(jrner, bekwam een hersenschudding, de tweede de heer von Wütekom kwam er met lichte kneuzingen af. Na verbonden te zijn, werden beiden naar huis overgebracht. TRAMSTAGNATIE TE AMSTERDAM. Een ernstige tramstoring heeft Donderdagmorgen omstreeks 9 uur te Amsterdam plaats gehad. Een wagen van lijn 2 is bij het Centraal Station in aan raking gekomen met den draad van de elcctrischc verlichting, die dienst had gedaan in de lichtweek. Daardoor ontstond kortsluiting. Ongeveer 20 minu ten duurde de vertraging, waardoor een zeer groot aantal wagens zich ophoopte. 1 zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid I vernield is. Akker'sKloosterbalscmerop verdrijft dadelijk de pijn. doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. „Geen goud i zoo goed" 1 DOODE EN 3 GEWONDEN ALS GEVOLG VAN ZIJN NALATIGHEID. De wisselwachter Leske werd Donderdag tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens schuld aan het spoorwegongeluk nabij he>t station Baum- schulenweg bij Berlijn, waar een trein uit Königs- vvusterhausen in een ploeg arbeiders reed, één arbei der doodde en drie zwaar verwondde. De medebeklaagden de machinist Meizer, de ploeg baas Schulze en de weginspccteur Schmidt, werden vrijgesproken. liet ongeluk had zich als volgt toegedragen: Onder een brug nabij het station moesten arbeiders de rails verleggen. Leske moest de aankomende treinen door geluidsignalen aankondigen. Hij is dezen plicht niet ten volle nagekomen, zoodat door zijn schuld de ar beider Heinc werd gedood en drie andere arbeiders werden gewond. DE AFSCHAFFING DER DOODSTRAF IN ENGELAND. Motie aangenomen om een commissie te benoemen. In het Lagerhuis heeft Woensdag het lid der Ar beiderspartij William Brown voorgesteld de doodstraf door burgers gepleegd of te schaffen. Op voorstel van den liberaal Sir Herbert Samuel werd besloten een commissie te benoemen, die de quacstic van de dood straf zal onderzoeken. VERGOEDING AAN SLACHTOFFERS IN PALESTINA. Reuter meldt uit Jeruzalem: In een officieel communiqué over de vergoeding voor verliezen tijdens de jongste onlusten wordt ge zegd, dat daar de opgelegde boeten onvoldoende zul len zijn, om aan de eischen te voldoen. De Palestijn- sche regeering heeft besloten, bij wijze van gunst, compensaties te verstrekken. Deze vergoedingen zul len worden uitgekeerd aan nagelaten betrekkingen, welke totale of gedeeltelijke ongeschiktheid tot wer ken met zich hebben meegebracht. 30 PERSONEJI OMGEKOMEN. Reuter meldt uit Chicago: Het stoomschip „Senator", dat een veerdienst on derhield, zonk na een botsing in den mist met een veerpont die automobielen vervoerde. Do botsing had op twintig mijl afstand van de haven van Washing ton, in Wisconsin, plaats. Van de dertig personen, die zich naar men gelooft aan boord van hot stoom schip bevonden, zouden slechts twee zijn gered. (Dit is de derde scheepsramp in betrekkelijk kor ten tijd.) Later wordt nog gemeld: Volgens een N.T.A.-bericht zou het bovenbedoeld stoomschip „Senator von Micholson" hecten en zou er geen sprake zijn van een veerpont, doch van een vrachtboot, genaamd „Marquette". Ook zou er niet 30, maar 33 slachtoffers bij de ramp zijn te betreuren. „GEEN SOLDATEN-LECTUUR". Wol ff meldt uit Praag: De commandant van het tiende infanterie regi ment, generaal Kadlec, heeft den soldaten van zijn regiment de lectuur van het boek „lm Westen niohts Neues" verboden. Tot dergelijke verboden hebben de generaals, op grond van een decreet van 1920 het recht, zonder dat zij daarvoor toestemming van de autoriteiten noodig hebben. ZUN HEELE LEVEN BESTEED AAN „GELD MAKEN". Te Kaapstad is, 89 jaar oud, overleden de million- nair Sir J. B. Robinson, die als de rijkste man van Zuid-Afrika gold. Zijn vermogen werd op ten min ste tien millioen pond geschat. Zijn hoele leven heeft bij besteed aan geld maken; aan het maatschappelijke en openbare leven nam hij geen deel. Hij is klein begonnen, maar was een der eerste die hij was toon winkelier vernam van de ontdekking van diamanten in Kimberley. Hij kocht grond, die ten slotte in de De Boers combinatie werd opgenomen. Daarna ging hij naar den Rand. Zijn belangen in de goudmijnen aldaar verkocht hij ongeveer 12 jaar geleden aan Barnato Bros; sedert leefde hij stil. In 1922 werd hem een pairschap aangeboden, waar door een storm van protesten opsteeg, Robinson schreef aan den premier of hij de eer van de hand mocht wijzen, daar deze hem koud liet. De grondslag van zijn fortuin had hij gelegd in dc jaren omstreeks 1860 in den wolhandel. BRITSCH SCHIP GEZONKEN. Bemanning gered. Reuter meldt uit New York: Een Britsch vaartuig, welks naam James B zou zijn, is Donderdagmorgen na een aanvaring met een kustpatrouilleschip op 30 mijlen van Long Island binnen een kwartier gezonken. De kustwacht redde de uit acht man bestaande équipage en zette deze aan land. Men zal haar, in afwachting van een offi cieel onderzoek, nog niet toestaan te vertrekken. (Vörzoeke niet op het nummer te letten.) Op het oude en sterke wordt gesmaald, Maar het nieuwe en slechte in huls gehaald. Kan na 2 maanden overdenking als origineel worden gegarandeerd. Een verdroogd hart getroost. Heerlijke en dierbare voornemens van onze rénze ministers. IJdel Grootgortbuikenburg. Vanitas vanitaium, omina vanitaszegt opa Salomo. Onze stedelijke maarschalk nog ingetogen genoegen. Een belang rijke onthulling van liet geheim der weten schap. Zondige Zondagsver maken. Voortsuizende gehakmachines 100 kilome ter in de bocht. Kruienbitteruiltje knappenstofwisseling bevordert slipper tje. Verleidelijke bajadères op de duo zitting. Krachtige medewerkingont leend aan de voedzaamheid van zuurkool met spek, toegezegd. Recept tot genezing der stinkende wonden van Grooigorthui- kenburg. Het degelijke ouderwelsche wordt vervangen door onsoliede nieuwe rommel. Definitie van een pierement. Broeinesten van ongerechtigheid. - Brave oude kasteleins met weemoed herdacht. Degradatie der goede oudeJwercherbergen Maison de Piep Jan Knor thans troef. Politienerkcerschaffing. Goede bur gers beroofd van nachtrust en bescher ming. Het stadsbestuur van G.G.B.B. krijgt een strafpredicatie. Het zwarte kerkje maakte kans op een voorganger van prima kwaliteit. Liefdevol afscheid. Aan mijn Hooggeachte Verslinders van Lichtzinnige Courantenlectuur: den fas- cistengroet. Heil Musolini! Het heetft mijn voor ruim 70 procent verdord Groot- gortbuikenburger oude vrijers hart recht aangenaam getroffen, dat onze nieuwe Korte Turflandsregeering, verjeugdheid en vernieuwd door stroomen van frisch en bruisend bloed (aanziet die reuzen van gestalte.) van wetenschap en Initiatief, onzer ministerieele voorgan gers), het gezegende voornemen heeft gedurende haar bestuursperiode die zoo zij hartelijk hoopt binnen het jaar niet zal beëindigd worden, met allo voorradige kracht en doorzettingsvermogen, de Zondagsrust te be vorderen. Die toezegging geeft mij overvloedige reden tot ver heugenis en ik hoop maar al te zeer, dat ook Grootgort- buikenburg die genadestroom op den rechten prijs zal stellen» want van een passende zondagsviering heeft het meerendeel der Grootgortbuikenburgers helaas nog niet terug! En ik vrees met groote vreeze, dat onze beminde bur gercommandant, afgezien van alle onmiskenbare goede en zelfs voortreffelijke eigenschappen, die hem bij zijn eclatante (dit is een welklinkend woord, dat Ik heb ge vonden in mijn zakgymnasium Kramers woordentolk op bladzij 169 en dat opzienbarend beteekent) u ziet ik ben heelemaal niet geheimzinnig met de bron, waaraan lk mijn onleschbaren dorst naar kennis laaf Ik her zeg dan, zou Levy zeggen eclatante geboorte e... e... zijn medegegevü, helaas nog een te wereldschen en le- venslustigen natuur bezit om de zoozeer gewenschte zon dagsrust en heiliging krachtiger door te voeren. Wat wordt er bij ons In G.G.B.B. niet voortdurend gezondigd tegen het 3e gebod.' o... Daar wordt maar gevoetbald, en getennist, harddrave rijen georganiseerd, waarop zondige en onwettige wed denschappen en gokpartijen worden aangegaan... En dan die verderfelijke motorraces, waarop geregeld een der deelnemers met een stoffer en blik moet worden opgeveegd, en dat op Zondag!! En dan die godvergeten wilde worst en oude klareverslindende amateursmotor rijders, die de kern van de toeschouwers moeten uitma ken en geheel Opperkafferstein in oorlogstoestand bren gen door hun geknal, gesnurk, gerochel en verderfelijk opzet de onschuldige wandelaars, die op gepaste wijze hun Zondag doorbrengen met 'n stevig kruiebittertje, 'n middagtukkie en spijsverteeringbevorderend kuiertje, tot ragout en beendermeel te verwerken! Om dan nog van de booze begeerten en zondige verlangens opwekken de duoknotjes met hun schoorsleenvalletjes lijkende sportrokjes en vleeschkleurige sjanskouzen, dan nog maar niet eens te spreken. Ik zeg en herzeg dus met Levy, aan dezen mensch onteerenden toestand moet en zal een eind gemaakt worden. En ik geloof je, beminde toehoorders, dat lk daar toe zal medewerken met al de reuzekracht die ik bezit en waarvan ik dagelijks onmiskenbare blijken geef in het glansrijke uur wanneer de zuurkool met pekelspek wordt opgeschept. Want er zijn nog veel meer stinkende wonden ln Grootgortbuikenburg, waar h'et vlijmscherpe mes van den moreelen chirurg in gezet moet worden. Ja, kin deren, het spijt mij, dat ik dit moet Zeggen van mijn, ondanks alles wat er gebeurd is, teerbeminde vader stad, maar plicht gaat boven liefde, (noteer dit ast-u- blieft). In de eerste plaats moet ik mijn droevige ver bazing kenbaar maken over het zonderlinge feit, dat hier stelseelmatig nette drankgelegenheden «net fat soenlijke kletstafels spoorloos verdwijnen, om plaats te maken voor duistere gelegenheden, met lichtzinnige pierementen (u weet toch wel wat een pierement is, niet waar? Zoo'n dansorgel en blaaspoepen-automaat, die door het inwerpen van een ordinair muntstuk een geest en zenuwmoordend muzikaal spectakel ontketent?) waar door de drank en onreine hartstochten opgewon den, door de zwoele stadslucht en gevaarlijke aanlok kingen des duivels onrijpe jonge menschenkinderen van beiderlei kunne, gevaar loopen, finaal bedorven te wor den. Ja, mijn hart bloedt, geliefden, dat lk zedelijk verval nog vóór mijn stoffelijke ontbinding moet aanzien. Daar verdwijnen voortdurend aan zichtbaar verval van krachten, ouwerwetsche en degelijke ontspanningen, met vriendelijke, weldoend ln de ooren klinkende namen, zooals De Zwarte Valk, de Leeuwerik, het Bruine Paard, de Ossekop, het Langendijker welvaren, het Kleine Koffiehuis van Lievendag, al deze nuttige en gevaar- looze pleisterplaatsen, waar brave burgers als Klaas Konijn, Klaas Molenaar, Us Oldenburg, Willem Baas, Karei Sap in hun deftige welgedaanheid in de tapluist troonden. Zij zijn met hun exploitanten verdwenen of omgebouwd ln onooglijke pakhuizen van brandstoffen of landbouwproducten. En wat hebben we er voor in de plaats gekregen? De Kuil, de Yokki-bar, de Stille knip, Walhalla, Allambra en de manke zielverslinder met zijn bokspoot mag weten, hoe al die moderne, de jeugd en grijsheid bedervende dranktempels nog anders gedoopt mogen zijn. De politiedienst wordt door <le vestiging van zulke minderwaardige ontspanningsgele genheden belangrijk verzwaard. Want we behoeven me kaar geen mietje te noemen, maar we weten allemaal uit de verslagen van de politierechterszitting, welk soort van bloembollen daar lafenis en vermaak zoeken, 't Is niet alleen het zaksel van Grootgortbuikenburg, maar ook het dito van de omliggende dorpen die ln dergelijke kroegjes en zoogenaamde bars samen komen, de rustige burgerslaap storen en zijn eigendommen vernielen. Voortdurend moet dan ook politlehulp worden ingeroepen als er heibel is en moet de rechtmatig ge- eischte bescherming der rustige, belastingbetalende ingezetenen er onder lijden. Daarom zou ik het gemeentebestuur van Grootgort buikenburg eerbiedig in overweging willen geven, wat minder gul te zijn met het verleenen van verlof aan twijfelachtige ondernemingen, waarvan enkele niets anders zijn dan verkapte lichte cavelerie-kazernes maison „de Piepjanknor" zeggen ze hier in Grootgort buikenburg. Laat onze stedelijke overheid, alle mannen van reine, zondeverafschuwende en menschopheffende beginselen, met ernst bedenken dat hun verantwoordelijkheid te dien aanzien heel heel hééél groot is. Laten ze niet ter wille van een armzalige grijpstulver, waaraan de tranen kleven van schreiende vrouwen en hongerend kroost, waarmee de stadsbelastlngkas moet gevuld worden, aan de moreele onkrenkbaarheld van ons dierbaar Grootgortbuikenburg, een onherstelbare schade toebrengen ende overwegen, dat hetgeen zij op die manier aan hun zooien winnen aan hun onsterfe lijke zielen verloren zal gaan. Met deze bede, beminde discipelen, neem ik deze week alzoo van u afscheid onder dankzegging voor ae welwillende aandacht die ge mij wel hebt willen schen ken. Ik verwacht stellig, dat een beroep als predikant bij het zwarte kerkje aan de Zuiden-aart, mij eerstdaags wel zal bereiken. In liefde,

Schager Courant | 1929 | | pagina 13