„SÜRSUtt MA" ts SCHOORL. De Kanaaltunnel. Verloren Millioenen! BEZOEKT DE DOOM- EN ELGEMKWEEKERII Een noodlottig bad. Een overgevoelige huisknecht. Twee zeer ernstige ziekten onder de kool. De doodstraf in Italië weer ingevoerd. Esn „slagvaardige actrice. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. William Baratt to Hornchill is in het bad zittende gnLiood toen hij met een hand een electrisch kacheltje aanraakte. Zijn vrouw vond hem later met ernstige brandwonden met zijn gezicht op dit kacheltje. Een inspecteur van het electrisch bedrijf verklaarde gisteren bij de lijkschouwing: „Ik zou bang zijn eenig electrisch verwannings- of verlichtingstoestel aan te raken als ik in het bad zat. Zelfs al had het maar 22 volt." In dit geval was de wisselstroom 220 volt geweest. In een badkamer, zoo was de meening der deskun digen, dienen alle clcctrische toestellen geisoleerd te zijn. OM EEN KLEINIGHEID ZICHZELF VAN HBT LEVEN BEROOFD. Dezer dagen is te Guildford in de Engelsche graaf schap Surrey een man begraven, die volgens de be schrijving van zijn meesteres „het ideaal van den volmaakten butler* bereikt had: Waltcr Bond, zoo getuigde mevrouw Clayton bij den lijkschouwer, ,had vorige week verlof om konijnen te schieten op mijn bezitting Michem Hall, die aan het grootere buiten met bosschen van Lord Middleton grenst. Bond vertelde mij bij zijn terugkomst, dat een fazant plotseling voor zijn voeten opgevlogen was en in een reflexbeweging had hij het dier neergeschoten; de fazant viel op Lord Middleton's grond en terwijl Bond den vogel zocht, was hij door een van Lord Middleton's jachtopzieners geverbaliseerd. Twee da gen later kwam een dagvaarding om voor den po litierechter van Guildford te verschijnen en ik be merkte, dat Bond zich dat zeer aantrok. Hij leed nog altijd aan de gevolgen van sholl-shok uit den 'oor log en was buitengemeen fijngevoelig. Waarschijn lijk heeft hij gedacht, dat hij ons geschandvlekt had door dien fazant te schieten, maar natuurlijk had den noch mijn echtgenoot, noch ik het flauwste ver moeden dat Bond, die ruim 12 jaar in onzen dienst was en nooit reden tot klagen, had gegeven, om zulk oen kleinigheid zelfmoord te plegen." Op den morgen dat hij naar den politierechter moest, is hij n.1. op dezelfde plek, waar hij den fa zant geschoten had, dood gevonden met een geweer naast zich. De huisknecht teekende en schilderde ook meer dan verdienstelijk, vele bevriende families bezitten proeven van zijn talent, maar hij heeft het nooit ver der bekend willen hebben, dat hij ook een kunste naar was. Lord Middleton zeide, dat het stroopen op zijn goed nog veel voorkwam, zoodat hij zijn jachtop zieners last had gegeven daartegen op te treden. Hij Voor ©enige weken hrachten mijn werkzaamheden liet mee, dat ik een gohcelen dag op een bieten-proe- vcld moest zijn in den Anna Paulownapolder. Het weer-was verre van aanlokkelijk, doch het werk rupest nu eenmaal gebeuren, dus het ging door. Ik had dien dag genoeg tijd om mijn bli'kkeu eens in liet rond to slaan en ontwaardo toen al gauw twee koolvelden, vlak tegenover elkaar gelegen. Het ©ene veld stond prachtig. Het andere daarentegen zag er net uit of het bezet was geweest met zomerkooi. Hier en daar had men nog een te kleine kool laten staan, zoo leek het tenminste terwijl vele verdorde en vergeelde bladeren aan het geheel een allertreurigst gezicht gaven. Bij nadere beschouwing stond ik voor veld met kool, dat letterlijk geheel verloren was door het optreden van de „vallende ziekte". Ziedaar een onderwerp, om er eens een wijle bij te blijven stilstaan. Met de „vallende ziekte" moet in een adem ge noemd worden een andere koolziekte, n.1.: „de kan ker", omdat beiden veroorzaakt worden door dezelf de zwam. In 100-4 reeds werd door Prof. Riteoma Bos pudding gemaakt van de kankerziekte, aangetroffen ir liei.i toegezonden zieke kooien. In dat zelfde jaar w.-rd bevonden, dat de vallende ziekte die reeds toen Li de kool verbouwende streken zooveel schado ver- o irz. akt en die ook nu nog elk jaar veel slachtoffers onder de kool maakt, door een zwam wordt veroor zaakt en' wel door de Phoma Oleracea. Deze zwam, die in den grond leeft op doode plan- tendeelen, tast de plantjes op de koolbanen al reeds aan en de ervaren koolbouwer kan in vele gevallen vrij goed bepalen hoe het met de ziekte op de zaai- bedden is gesteld. Zijn de bladeren van de gezonde planten meer horizontaal geplaatst, die van de zieken zijn schuins omhoog gericht en geven de jonge plant jes een stijf aanzien. Iets beneden den wortelhals dor meer duidelijk zieke plantjes is de hoofdwortel mis kleurig, grijsachtig bruin; daar woekert de zwam reeds, daar gaat de wortel bij vochtig weer tot rot- t'ag over of schrompelt bij aanhoudend droog weer in een. Wel tracht het jonge plantje door het ma ken van hijwortels aan den wortelhals zijn leven te redden, doch in vele gevallen wordt deze poging niet met goeden uitslag bekroond. Hetzelfde zien wij ge- beuien met de. planten op het veld, die bij het uit zetten in zoo geringe mate waren aangetast, dat zij v:«»r >zond zijn aangezien of wel met die, welke op den akker door de zwam worden aangetast. Ook van deze planten worden de hoofdwortels gedood en slechts die, welke in staat zijn bijtijds voldoende bij wortels te vormen, brengen er 't leven af. De minder gelukkige leggen er het bijltje bij neer. zij vallen te gen den grond, het zijn dan terecht „vallers" ge worden. Gemakkelijker is het meermalen do ziekte te con- etateeren bij de reeds meer gevorderde planten op het veld, dan bij die van de zaaibedden. Niet alleen dat de roodo kool meermalen inplaats van blauw, een meer roode kleur aanneemt, ook de achterlijk heid en het vormen van kleine kroppen is in vele gevallen reeds een aanwijzing, dat zij door de zwam zijn aangetast Van alle soorten kool heeft de roode kool het meest te lijden, do gclo of savoyekool het minst Deze heeft een sterken stam, 'n goed ontwikkeld wortelgestel, dat de plant ook in staat stelt zich spoedig en vol doende te herstellen voor allerlei beschadigingen, hetzij door insecten of door zwammen toegebracht. Bij het oogsten der kool is het niet mogelijk alle exemplaren, die in zeer geringe mate door Phoma zijn aangetast te herkennen. Het gevolg is, dat met de gezonde ook kooien worden opgestapeld, die de ziekte ondep de leden hebben. Bij deze laatste ont staan in den stronk onduidelijk begrensde plokjes, lichtgrijs of lichtbruin van kleur, die met het bloote oog van liet overige, helderwitte weefsel van den afgesneden stronk zijn te onderscheiden. Deze mis kleurige plekjes worden gaandeweg donkerder en grooter, de daar woekerende zwam dringt dieper in de stronk en tast den voet van de bladstelen der buitenste bladeren aan. Vandaar gaat de ziekte op de bladschijf over. Ook op andere, hooger gelegen plaat sen van rip hladschiiven kan de ziekte uitbreken, waar zi» als 't ware invreet en de meer naar binnen bad met het uitbrengen van de dagvaarding ecL- ter slechts bedoeld een verontschuldiging van Bond te verkrijgen, met de verzekering dat hij zich niet meer vergissen zou. Zoowel de heer en mevrouw Clayton als Lord Middleton hadden prachtige kransen bij de begrafenis gezonden. HET NIEUWE WETBOEK VAN STRAFRECHT. V.D. verneemt uit Rome: De nieuwe strafwet, bij het Italiaansche parlement ingediend, heeft 749 artikelen en wijkt in vele op zichten belangrijk af van het tegenwoordige wetboek. Zeer belangrijk zijn de nieuwe bepalingen betreffen de politieke delicten, die in het buitenland door niet-Italianen zijn begaan. Artikel 8 bepaalt, dat deze misdrijven door den Italiaanschen rechter zullen worden berecht op vordering van het departement van Justitie of klacht der betrokken belanghebben den. Hetzelfde artikel zegt nog, dat voor politieke delicten Italianen of niet-Italianen door de Italiaan sche rechtbanken kunnen worden vervolgd, al zijn zij reeds eerder voor dezelfde delicten voor een vreem den rechter gebracht. Verder wordt de doodstraf we der ingevoerd voor gewone delicten; deze straf zal door den kogel in de gevangenis zonder openbaar heid worden voltrokken. Sinds 1SS2 bestond de dood straf slechts voor militaire delicten en zij was in 1928 weer ingevoerd voor zware politieke misdrijven. TOONEELCRITICUS EEN KLAP IN ZIJN GEZICHT GEGEVEN. De Amerikaansohe actrice Lilian Foster is in het Little Theatre in Johnstreet te Londen opgetreden in „Conscience". De criticus Hannen Swaffer vond het niet mooi en schreef: „Volgens den tekst vermoordt de man zijn vrouw, omdat hij haar wenschte te vrijwaren van een leven der schande. Ik geloof eerder, dat hij het deed om haar geaffecteerd kinderstemmetje, dat me deed den ken aan het geluid van een buiksprekende pop." Woensdag zat de criticus in het Savoy Hotel aan de lunch, toen mej. Foster binnenkwam. Zij liep rechtstreeks naar zijn tafeltje en gaf hem een stevigen klap in het gezicht. Swaffer riep een kellner en liet haar buiten de deur zetten. Een vertegenwoordiger van de Dail. Tel. is de actriob dadelijk gaan interviewen. Zij vertelde: Als het een rechtvaardige critiek was geweest, zou ik er me niets van hebben aangetrokken, maar het was, omdat ik een Amerikaansche hen. Ik wilde hem overtuigen, dat ik op het toonfcel an ders spreek dan in werkelijkheid. Daarom liep ik gelegen bladeren aantast. De kool kankert weg lang zaam of spoedig, al naar de lucht droger of vochti ger, de temperatuur laag of hooger is van de om geving, waar de kool geborgen Is. Het recht spreekt men van de „kanker" in de schuur en de „vallers" op het veld. De zwam, waarvan de draden hot weefsel op de zieke plekken heeft doorwoekerd, en de cellen heeft gedood, vormt op de doode plaatsen vruchtlichaam pjes, kleine, spoedig donker gekleurde puntjes, waar in duizenden sporen worden gevormd, die zoodra het vruchtlichaampje rijp is geworden, naar buiten wor den gedrongen. Die vrij gekomen microscopisch kleine sporen wor den door ons zelve, door insecten, door wind, enz., verspreid en kunnen dus ook op andere kooien te recht gekomen, ook deze ziek maken. Aangetoond is, dat de uit deze sporen groeiende kiemdraden, alleen onze planten op het veld of onze kooien in de schuren kan aantasten, wanneer door verwonding, op welke wijze dan ook de deur als het ware is ingedrukt en de kiemdraden zonder eenig bezwaar de weefsels kunnen binnendringen. Het is prof. Quanjer te Wagenangen bij zijn onderzoekingen gebleken, dat vooral de vreterij van de koolvliegmade aanleiding geeft tot de vestiging van de zwam in de worteds der koolplanten. De koolvliegen zelf, die van kool tot kool vliegen om de eieren aan den wortelhals af te zetten, zijn zonder twijfel even zoovele goede ver spreiders der ziekte op het veld. Daar de zwam vor der In de op het veld achtergebleven, rotte wortels en andere zieke resten in den grond overblijft, is het geen wonder, dat in de koolbouwende streken vele velden sterk besmet zijn met de Phoma-zwam. Kan men het verloop der ziekte bij bewaarkool in de schu ren nog ©enigszins tegengaan, door bij het omleggen der kooien alle zieke deelen weg te snijden, de aan getaste exemplaren onder in den stapel te leggen, de temperatuur gelijkmatig laag en de lucht droog te houden, niet alzoo is het gesteld rnet de door de „val lende ziekte" r.angctaste planten op het veld. Tot nog toe is geen middel bekend, waarmede 'n door de zwam bewoonde plant kan worden gered. Rekenen wij, dat, zooals door den Plantenziekten- kundigen Dienst gebleken is, de vallende ziekte ook met zaad kan overgaan, dan kunnen wij nagaan, welke middelen kunnen worden toegepast om de bo vengenoemde zwamziekten zooveel mogelijk te voorko men. Ie. Het zaad dient te worden ontsmet. 2e. Zaaibedden worden aangelegd op onhesmetten grond of op grond, waarop nog geen kool verbouwd werd, niet in de luwte, niet dicht bij huizen of schu ren. Dit laatste met het oog op de aantasting door de maden van de koolvlieg en de kans op besmetten grond. 3e. De grond van zaaibedden en velden worde goed bewerkt en voldoende gemest, opdat de planten aan niets gebrek hebben en in staat zijn spoedig de noo- dige bijwortels te vormen, indien de hoofdwortel mocht worden aangetast. 4e. Voor het uitzetten der planten, wordt gesor teerd. Slecht bewortelde exemplaren worden ter zijde gelegd, evenals te lang en geil uitgegroeide planten met dunne opperhuid, die nimmer bestand zijn tegen de aantasting van allerlei parasieten, worden liever niet genomen. Verdachte exemplaren worden ver brand. De goede bewortelde. korte, gedrongen planten, die weer en wind hebben getrotseerd, dat zijn de uit verkorenen. Van deze wordt de wortelhals tusschen vinger en duim schoon gemaakt om eventueele aan wezige koolvliegeieren of larfjes van de koolvlieg te constateeren. 5e. Van de „vallers" worden de stronken verbrand. Let wel verbrand. Achtergebleven op het veld, bevor deren zij de grondhesmetting. In de sloot geworpen, wordt de zwam later met den bagger weer op het veld gebracht. 6e. Men winne zaad van gezonde planten, die be halve andere goede of gewenschte eigenschappen, ook een goed wortelgestel bezitten. 7e. Afval van zieke bewaarkool mag niet op den akker terecht komen. Noch de sloot, noch de mest hoop is de plaats, alleen het vuur mag ze vernieti gen. Se. Vruchtwisseling worde zooveel mogelijk toege past. Nemen wij deze 8 punten in acht, dan hebben wij vrij wel alles gedaan wat ons tegen de groote schade door de Phoma-zwam kan behoeden. S. V. Vrije wandeling, zonder verplichting. Massa voorraad. Uiterste prijzen. wmmtm TUINARCHITECTUUR kbzaan naar zijn tafeltje en zei: „Mr. Swaffer, geloof ik? Kent u me niet meer?" Hij zei van neen, waarop ik antwoordde: „Ik dacht, dat u me zoudt herkennen, vanwege mijn stem, die u zoo vreeselijk vindt, U hebt me niet bcpaaid een compliment gemaakt!" Hij verontschuldigde zich met te zeggen, dat hij zooveel menschen ontmoette. „Dan zal ik me voorstellen", zei ik, „ik ben Lilian Foster!" Ik verzekerde hem, dat ik zijn compliment op z'n Amerikaansch zou beantwoorden en bewees hem, dat een Amerikaan sche voor haar rechten weet op te komen. Ik gaf hem een slag in het gelaat. Ik voegde er aan toe: ..Het was alleen, omdat ik een Amerikaansdie ben!" Hij riep een kellner, om me te laten verwijderen, waarop ik hein nog een klap gaf, uit naam van alle Amerikanen." TRAMBOTSING TE BERLIJN. Achttien inzittenden gewond. Donderdagnamiddag heeft in de Leipzigerstrasse tengevolge van een ontsporing een botsing tusschen twee tmmwagens plaats gehad. Achttien personen liepen hierbij verwondingen op. DE ITALIAANSCHE KONING EN DE PAUS. Eten bezoek in November aan het Vatikaan. Uit Rome wordt gemeld: Vóór de maand November wordt een officieel be zoek van den Koning van Italië aan den paus aange kondigd. Er zou in het Vatikaan zelf een appartement in gereedheid worden gebracht, waar de koning van Italië en andere buitenlandsche vorsten, wanneer zij n*ar Rome komen, voorloopig gastvrijheid zullen vin den, hetgeen den paus in staat zou stellen onmiddel lijk hun bezoek te beantwoorden. Men zegt, dat de koning van Italië zou worden vrijgesteld van de' for maliteiten van den voetkus, wat, indien dit wordt be vestigd, ongetwijfeld voor alle buitenlandsche vorsten zou gelden. Het rapport der Britscbe Tun- nelcommissie. De oppositie in Engeland belangrijk ver minderd. Een plan, dat reeds van 120 Jaar geleden dateert. Het eene plan al fantastischer dan het andere. De voor- en nadeelen van dezen overzee- schen verbindingsweg. Sinds eenlgen tijd is de aandacht van het publiek wederom gevestigd op het plan om een tunnel onder het Engelsche Kanaal te leggen, daar het schijnt, dat de oppositie In Engeland belangrijk verminderd is. Dezer dagen lazen we tenminste het bericht, dat de In Maart J.l. door den vorigen Engelschen premier, Bal- dwin, ingestelde commissie van onderzoek naar de eco nomische aspecten van de Kanaaltunnel, op het punt stond, haar rapport bij de regeering in te dienen en dat genoemde commissie met haar conclusies ten op zichte van de economische vooruitzichten van het tun nelplan, thans zoover gekomen ls, dat het onderzoek nu een vergevorderd stadium bereikt heeft, zy ls echter met betrekking tot de termen, waarin haar rapport zal worden vervat, nog tot gcenerlel beslissing gekomen. Het plan, om een tunnel onder het Kanaal te graven dateert reeds van 120 jaar geleden. Na den vrede van Amlens werd reeds door Napoleon en de Engelsche minister Fox de mogelijkheid overwogen van een nnderzeeschen verbindingsweg tusschen de beide landem. En ook na de Restauratie kwamen telkens nieuwe plannen naar voren om een verbinding boven of onder water aan te brengen. Maar geen van deze ontwerpen was bruikbaar, daar het een nog al fantastischer was dan het andere. De Fransche Ingenieur Thomé da Ga» mond, die van 1833 tot 1867 op den Kanaalbodem ver schillende geologische ontdekkingen deed, was de eerste die een werkelijk wetenschappelijk plan opstelde. Zijn eerste gedachte was om een brug over het Kanaal te leggen, maar al spoedig verwierp hij dit plan, daar de pijlers voor de scheepvaart te veel gevaar zou opleve ren. Ook een snelveerpont, welke de treinen geheei zou overbrengen, voldeed hem niet. Zoo kwam hij tot een tunnelplan, hetwelk door Napoleon III en Koningin Victoria krachtig werd gesteund. In 1869 werd een Fransch-Engelsch comité samengesteld, en in 1$70 be gonnen de diplomatieke onderhandelingen. Duitechland verzette zich heftig tegen deze plannen, daar men meen de, dat een dergelijke tunnel in geval van oorlog voor Dultschland zeer nadeelig zou zijn. De Franach-Duit- sche oorlog van 1870 maakte echter een einde aan deze onderhandelingen, welke eerst In 1873 werden hervat. Erg vlot gingen de besprekingen niet, want eerst op 27 1575 verscheen er een wet, welke concessie verleende aan de „Assoclatlon francaise du tunnel sous-marin". Deze maatschappij deed verschillende onderzoekingen en liet een proeftunnel van 2 K.M. lengte aanleggen. Het wachten was nu nog slechts op de concessie van Engeland. Door verschillende Engelsche maatschappij en werden voorbereidende maatregelen getroffen, maar in 1882 werd door de Engelsche pers een zoo heftige oppositie gevoerd, dat men het plan geheel verwierp. Bij een bespreking In het Lager Huis stemde de geheele Conservatieve party tegen. Hoofdzakeiyk waren het militaire bezwaren, welke men tegen het plan had. In het leger zag men er een bedreiging ln van de onar- hankelykheld van het land. Ook de Angiicaansche kerk was In de oppoBitie; zy vreesde n.1. dat Parijs een te groot aantrelcklngspunt voor de eilandbewoners zou worden en dat de tunnel nadieelig zou zyn voor het zieleheil van haar volgelingen. Toch gaf men den moed op verwezeniyklng van de plannen niet op en tel kens werden er nieuwe aanwijzingen gemaakt om de critiek van den Genoralen Staf af te breken, maar alles was tevergeefsch. De Admiraliteit en de Generale Staf waren en bleven tegen het Wee. Het tunnelplan heeft hierna ongeveer een halve eeuw rust gehad. Toen brak de wereldoorlog uit. Frankrijk en Engeland streden te zamen en het ontbreken vdh een verbinding zooals de tunnel heeft aan'Engeland duizenden manschappen ge kost Engeland kwam tot de overtuiging, dat zyn Iso latie, sinds de ontwikkeling van de aviatiek, toch niet meer zoo volkomen Is. In 1924 verzocht een deputatie uit het Lagerhuis aan MacDonald om de constructie van een kanaaltunnel te staan. Hij riep de Commissie van Ryks Defensie by- een om de plannen te bestudeeren, maar deze adviseer de afwyzend. Thans schijnt de openbare meening in Engeland geheel veranderd te zyn, en heeft do Labour- regeering zich zelfs bereid verklaard aan den bouw van den Kanaaltunnel mede te werken. De kosten van dit bouwwerk zouden 30 millioen bedragen; Frankryk en Engeland zouden beide do helft der kosten dragen. De totale lengte van den tunnel zal ruim 60 K.M. bedragen De tunnel zal bestaan uit twee buizen van zes meter doorsnee, welke onafhankelijk van elkaar zijn, maar op verschillende plaatsen door dwarslynen zijn verbonden. Dan zal er ook nog «en derde tunnel worden gegraven voor eventueele watorafvoer. Men rekent, dat de werk zaamheden aan den tunnel zes of zeven jaar zullen du ren. Men zal van Fransche en Engelsche zyde tegelijk beginnen, zoodat men naar elkaar toegraaft. Als dit grootsche plan wterkelykheid zou worden, dan zouden de twee groote v/ereld-centra Parijs en Londen in den ty"d van vyf uur te bereiken zyn. Maar men wacht even als vyftig jaar geleden nog slechA op de toestemming van Engeland. De meeningen omtrent den Kanaaltunnel. Painlevé, de Fransche Minister van Oorlog, Is een warm voorstander van de Kanaalplannen. In de uitvoe ring van deze plannen ziet hy dan ook geen enkel be zwaar. Volgens zyn meening kunnen er van militair, standpunt geen ernstige bezwaren tegen de tun nel gemaakt worden. Als Frankryk en Engeland met el kander in oorlog zouden geraken, dan zouden de uit gangen aan beide zijden binnen enkele seconden ver nield kunnen worden en dan zou niemand eenig recht op den tannel hebben. En in geval zij weer als bondge- nooten moesten optreden zou een dergelyke onderzee- sche verbinding onschatbare diensten verrichten. Ook de Fransche oud-minister van Openbare Werken Le Troquer, die voorzitter van het Fransche Comité is, acht de doorroering van het plan heelwelmogelyk. Volgens zijn berekeningen zouden de resultaten toch nog altyd 5 a 6 procent opleveren, zelfs al werden de kosten tot een maximum opgevoerd. Ook van Engelsche zyde voelt men «Jen laatsten tyd veel voor het aanleggen van een dergelijke verbinding. De bezwaren welke nog bestaan, zijn hoofdzakelijk van militairen aard. De moeilijkheden betreffende de instandhouding, en omtrent de geraamde kosten zijn vrywel gehel opgeheven. Men beschouwt dan ook het gemak voor het publiek en de winst, welke, mem van deze onderneming verwacht, van grooter waar- do, dan de militaire voordeelen, welke men zou hebben als het plan niet doorging. De Fransche gezant in Lon den de heer Fleuriau heeft verklaard, dat de Fransche regeering bereid is de noodige overeenkomsten te tref fan, indien het Britsche gouvernement de zaak wil aan vatten. Southern Railway Company wacht met mede werking, totdat de regeering een beslissing heeft geno men. Everard Baring, president van deze maatschappy, heeft gezegd, dat zyn maatschappy steeds krachtig zou medewerken, hoe of de tunnel ook zou worden. Door den tunnel zou alleen Engelsch materiaal ryden; maar de Engelsche wagons hebben gemiddeld 25 pet. ruimte minder dan de Fransche, zoodat deze exploitatie voor de Fransche Spoorweg Maatschappyen nadeelig zou zyn. President Baring gaf toe, dat de Southern Railway geen voldoende materiaal ter beschikking heeft om een 10-minuten-dienst door den tunyei te onderhouden. Er zullen echter nog wel meer moeilijkheden ontstaan, als het plan eenmaal doorgaat, maar de Southern Railway is tot medewerking gaarne bereid, hoewel de tunnel voor haar geen direct voordeel zal zyn. Over het geheel ls men in Frankryk tegenover de mogelykheid van door voering der plannen optimistischer gestemd dan in En geland. In Frankryk bestaat nog steeds de Associatlon Frangaise. Het eenige ls nu nog, dat men ook in Enge land een dergelyke maatschappy opricht. Toen wij ons ln het nümmer van 12 Octobcr j.l. waag den aan een artikel ovter „Duur geld" verwachtte men ln finantieele kringen blykbaar reeds, dat er ongelukken zouden gebeuren. Nu, die zyn gebeurd en het eind is nog niet te zien. In New York ls het begonnen. De enorme speculatie had de beurswaarde van ver schillende effecten opgedreven tot 'n waanzinnige hoog te, die ver uit ging boven de werkelijke, de intrinsieke waarde. Dag aan dag, neen uur aan uur werden de gelukkige bezitters rijker. Eigenlijk ging het nog veel vlugger en was meermalen een minuut of korter voldoende, om de koersen een nieuwe sprong opwaarts te zien maken. Toen kwam de krach, de Instorting. De stijging was snel gegaan, het tempo van de daling werd nog veel sneller. Geen duizendein, millioenen werden verloren en nog is het einde niet te zien. Op New York volgde Londen en nu vallen de slagen ook in Amsterdam. De Telegraaf berekent, dat op de twee eerste dagen dezer week op 12 fondsen een beurswaarde-verlies werd geleden van 441 mlllioen gulden. Dit ls echter niet alles. Van byna alle fondsen kelderde de koers, zoodat het totale verlies veel grooter is dan 441 millioen. Dit treft niet de Nederlandsche geldmenschen alleen. Van de bedoelde fondsen en ook van de andere zyn de bezitters over heel de wereld verspreid, doch voor zoo ver het Nederlandsche fondsen betreft, zyn de eigenaars stellig In hoofdzaak landgenooten. De Telegraaf heeft ook een staatje gemaakt, waarin naast elkaar zyn geplaatst de hoogste koersen van 1929 en de laagste van j.l. Dinsdag. Het zyn dezelfde twaalf fondsen, waarvan hierbovcen reeds sprake was. Het staatje ziet er aldus uit: Koersverliezen in 1929. Hoogste koers koers in van 29 Koers 1929 Oct verlies (ln percenten) A. K. U. 449 162 287 Marg. Unie 680 386 294 H. V. A. 691 560 131 Philips 948 435 531 Koninkiyke 460 376 84 Accoustiek 232 76 206 Boeton 389 116 273 Alg. Exploratie 279 105 174 Calvé Delft 285 123 162 Van Berkel 348 175 173 Ned. Ford 429 225 204 A'dam Rubber 295 181 114 Laat ons met een enkel voorbeeld de beteekenis toe lichten. Een aandeel van f 1000 ln de Margarine Unie heeft nog in den loop van dit jaar een waarde gehad van f 68000. Wie er destijds een gekocht heeft en het j.l. Dinsdag moest verkoopen, verspeelde f 2940, want toen was de koers gedaald tot 384 en de opbrengst dus maar f SS40. Volgens de Telegraaf ls het duideiyk, dat het totaal- verlies aan beurswaarde ln de laatste maanden bedraagt enkele mllllarden guldens! Speculeeren Is een verleidelijk werk. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ

Schager Courant | 1929 | | pagina 14