WAPENSTILSTANDSDAG. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Noodlottig tram-ongeluk in België. Incident in een café te Belgrado. Jit de Schaakwereld. Binnenlandsch Nieuws. Een flinke buit. Kleur bekennen. Bij den post subsidie Bijzondere Vrijwillige Land storm merkt de heer Van Zoonen het volgende op: Mijnheer De Voorzitter! Het spreekt wel van zelf, dat ik mij met dezen post weer niet kan vereenigen. Nu zou ik evenals vorig jaar weer een heel betoog kunnen houden tegen het instituut van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm. Ik wensch dat dit jaar niet te doen. Ik ken het standpunt van de meerderheid van den Baad L en de Raad kent mijn standpunt. Ik wensch echter van deze gelegenheid gebruik te maken, om een en ander te zeggen naar aanleiding van de houding in deze aangenomen door den heer Liefhebber. Ik wijs er op, dat deze voor mijn intrede in den Raad nim mer tegen dezen post is geweest. Toen ik nu twee jaar geleden er voor het eerst tegen op kwam, was het mij een groote vreugde te constateeren, dat de heer Liefhebber, evenals de heer Kriller, in dit op zicht met mij meeging. Den Voorzitter moest toen de verzuchting van het hart, dat deze post op de begrooting was gebracht met medewerking van den wethouder, den heer Liefhebber. Dit verbaasde mij toen eenigermate, maar vorig jaar werd mijn verbazing nog grooter, toen mij, naar aanleiding van de stemming bleek, dat de heer Liefhebber opnieuw was omgzwaaid. Ik heb daar toen niet meer over kunnen spreken, daar naar mijn mecning na de stemming over het besluit niet meer het woord wordt gevoerd. Ik wil nu ech ter verklaren, dat ik zeer benieuwd ben hoe de heer Liefhebber nu zijn stem zal uitbrengen. Stemt hij te gen, dan zal hij wellicht in conflict komen met de meerderheid van B. en W. Stemt hij echter voor, dan .wijs ik er op, dat hij zijn eigen beginsel verzaakt daar hij hier naar mijn meening zit als Vrijzinng-Demo- craat en deze partij tegen deze instelling is. Boven dien zou dan de stemming niet zuiver den wensch der bevolking weergegeven, daar ik er van overtuigd ben, dat deze in dit deel der gemeente met den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm niets op heeft. Ik zou daarom gaarne van den heer Liefhebber verne men of hij nu werkelijk voor of tegen dezen post is. Do heer Liefhebber wijst er op dat toen 2 jaar ge leden de begrooting in behandeling kwam, hij pas wethouder was en die begrooting al eenigszins voor elkaar was gezet door het vorige college. Dat spr. verleden jaar niet tegen den post heeft geageerd, komt, omdat spr. er niet voor is, ieder jaar weer terug te komen op hetgeen oud is. Als het noodig is legt spr. zich bij de meerderheid van het college van B. en W. neer. Of spr. in beginsel voor of tegen den ipost is, houdt spr. aan zich zelf. De heer Van Zoonen wenscht vast te stellen dat de heer Liefhebber dus geen antwoord op zijn vraag wil geven, maar spr. zal dan stemming over dezen post vragen, opdat hij weet hoe de heer Liefhebber zijn Btem uitbrengt. De Voorzitter wijst er den heer Van Zoonen op, dat wanneer deze opnieuw over deze zaak een politiek debat had willen uitlokken, spr. hem zou hebben teleurgesteld, want het was spr.'s bedoeling niet ge- j.wecst op het betoog van den heer Van Zoonen in te Lgaan. Immers nieuwe gezichtspunten doen zich ten aanzien van deze quaestie niet voor en de Raad zou dus door dat politieke steekspel niet van gedachte .veranderen. Wat nu de vraag aan den heer Liefhebber betreft, spr. meent dat wanneer men oordeelt dat iemand ter verantwoording moet worden geroepen, dit beter in de fractie kan gebeuren dan in openbare vergadering. En spr. wijst er dan op dat men in het college van B. on W. zich wel eens niet met enkele punten kan vereenigen, doch dat men zich er bij neerlegt, omdat men bij wijze van compromis weer wat anders ge daan weet te krijgen. Als men op die Wijze tot samen werking weet te komen, acht spr. dat in het belang der gemeente en getuigt dat van ruim standpunt. De opmerking dat de heer Liefhebber als vrijzinnig democraat niet voor dezen post behoort te zijn, kan spr. niet deelen, want hij weet bij ervaring, dat er zeer vele vrijzinnig-democraten zijn, die zich voor dit instituut hebben verklaard, Iets anders is of het voor komt op het staatkundig programma dier partij. De heer Van Zoonen vraagt stemming over den post en de heer Kriller ondersteunt dezen wensch. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Zoonen en Kriller, wordt subsidie van 125.toege staan. De heer Van Zoonen stelt voor om het salaris van iden doodgraver van f 80.op f 100 te brengen, nu de salarissen goed op peil zijn gebracht en ook de jaar wedden der wethouders en het presentiegeld voor de raadsleden is verhoogd. Het baantje van doodgra ver noemt spr. één van de onaangenaamste baantjes. De Voorzitter zegt, dat toen een nieuwe grafdelver deze naam is onlangs gekomen in de plaats van doodgraver is benoemd, het salaris is verhoogd van f GO.op f 80.en dat is nog zeer kort geleden. Spr. gelooft dus niet dat er aanleiding is om nu •het salaris weer te verhoogen. Het voorstel-Van Zoonen wordt niet ondersteund. (Rest morgen.) Gisteren den llden November hebben in ver schillende landen de herdenkingsplechtigheden plaats gehad van de in den oorlog gevallen slachtof fers, de plechtige viering van den Wapenstil standsdag, den dag, waarop het dit jaar 11 jaar fs geleden, sinds in den oorlog het laatste schot werd gelost. Door het Centrale Bureau voor Statistiek te 's Gra- venhage verzameld, werd door het Vredes Studie Bu- rueau de volgende cijfers gepubliceerd, welke als een resultaat zijn saamgevat van de vreeselijke ramp, die toen over Europa woedde. Gedood: Frankrijk 1.427.800 Rusland 2.762.064 Gr.-Brittanië 938.904 Italië 507.160 België 267.000 Amerika 107.281 Servië 707.343 Roemenië 339.117 Griekenland 15.000 Portugal 4.000 Japan 300 Duitschland 1.611.104 Oostcnrijk-Hongarije 911.000 Turkije 436.924 Bulgarije 101.224 Totaal 10.136.244 Gedoodo burgers 16.000.000 26.136.244 (D.w.z. dat tijdens den oorlog per dag werden gedood ongev. 16.721 menschen). Verminkten 20.297.551 (pl.m. 10.000.000 levens lang). Commentaar overbodig! Do kosten van 3 Aug. 191411 Nov. 1918, hebben bedragen 485 milliard gulden; d.i. 310 millioen gulden per dag; d.I. 13 millioen gulden per uur. Commentaar overbodig! Engeland betaalde in 1925/26 voor oorlogspcnsioe- ncn aan 1.794.400 personen f802.800.000. Frankrijk betaalde op 31 Dec. 1925 aan 4.704.141 pedsonen f2.182.000.000. Commentaar overbodig! „"Het Volk" 'teekent hierbij aan: Welsprekender dan deze cijers zijn kan de meest eloquente redenaar niet wezen. En toch, nog steeds is de massa niet wakker geschrikt; nog steeds blijven de talloozen fatalistisch berusten onder alle voorbereidende maatregelen die getroffen worden ter herhaling van dezelde ramp en dezelfde misdaad maar dan duizendmaal erger, omdat se dert 11 November 1918 de techniek met reuzenschre den is vooruitgegaan; nog steeds genieten de volkeren van cultuur zonder ethiek, die het duldt dat ze geringeloord worden door een immoreelc wetenschap die zich in dienst stelt van 't hoogste gezag en door een immoreele minder heid die ter handhaving van zichzelf en van het historisch gewordene geen middel te schuw en geen offer te groot acht; nog steeds gaat, ondanks alle conferenties, de be wapening tot in het onzinnige voort, op grond van de oude heidensche wijsheid: „si vis pacem, para bcllum" bewijs van 't laatste? De oorlogsuitgaven bedroegen in 1923. resp.: Engeland 943 millioen en in 1927 1221 milj. Frankrijk 722 millioen en in 1927 701 mill. Italië 357 millioen en in 1927 386 mill. Amerika 610 millioen en in 1927 1693 mill. Japan 245 millioen en in 1927 486 mill. guldens. Dit alles: zonder de luchtvaart-uitgaven. Waanzin of geen waanzin? Zou het ook noodig zijn, dat wij allen ernst met deze dingen gaan maken? „Tune tue ros agitur dum proximus ardet", zeiden de Romeinen, d.i. „als het huis van uw huurman in brand staat, geldt het uw zaak." Of zou misschien ook in ons eigen huis een klein vlammetje ook al spelen? Te lang hebben wij geloofd in do diplomaten; of, als wij niet in ze geloofden, het als een vaststaand feit beschouwd dat in die regionen onze kijk en ons willen toch niets te bcteckenen hebben. Ook wij maken echter een deel van het geheel uit; het geheel bestaat altijd nog uit deelen en, al gaat ook het kleinste deel maar anders kijken en anders willen, dan kan dat niet nalaten effect te hebben. Cicero, de beroemde Romeinsche redenaar, begint een van zijn beroemde oraties met deze woorden, die tot gevleugelde woorden zijn geworden: „Quousque tandem, Catilina, abuteris patientia nostra?" Laten wij dien kreet van verontwaardiging over nemen en herhalen: „Hoe lang nog zult gij misbruik maken van ons geduld, o Catelina, o leidslieden der volken?" Algemeene mobilisatie van energie; alge- meene organisatie van wie gruwen van den gruwel der verwoesting; staling van een algemeenen wil tot vrede door altijd weer den menschen voor te houden wat op 't spel staat en door 't den gewetens in te branden, dat ieder individueel verantwoordelijk staat voor wat misschien straks weer internationaal staat te gebeuren. AUTO TE WATER. Zondagmorgen geraakte op de Loet de auto van den heer de L. te water. De auto stond op de Loet en werd achteruit de Blerkadebrug opgereden, ging door een hek heen en reed zoo achteruit de Loetsloot in. Een der inzittenden kon uit de auto springen en de andere kwam er met een nat pak af. De auto werd later door de reddingswagen van de fa. Elaauboer en Kossen op het droge gebracht. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd, ln den loop van de maand October op spaarbankboekjes Ingelegd f 7893.62, en terugbetaald f 5338.57, derhalve meer Ingelegd dan terugbetaald f 2555.05. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 5. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes Ingeschreven nominaal f 50, en afgeschreven f derhalve meer ln- dan afgeschreven f 50. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Jan de Boer en Maartje Hartman. POLITIE. Gevonden: een kinderwantje; een vulpenhouder. NOODWEER BOVEN ZUID-ITALIë. V.D. verneemt uit Rome: Uit Meesina wordt gemeld, dat hevige regens eenige aardverschuivingen veroorzaakten. Twee personen werden gedood. De verbindingen wer den verbroken. Uit Cagliarl wordt gemeld, dat tengevolge van den hevigen regen de Coghinas en eenige andere rivieren buiten haar oevers zijn getreden. Groote uitgestrekthe den in het Noord-Oostelijk deel van Sardinië staan on der water. De spoorwegverbindingen zijn op verschillende plaat sen onderbroken. OVERSTROOMINGEN IN CUMBERLAND. V.D. verneemt uit Londen: Cumberland is door groote overstroomingen geteis terd. Vele landgoederen hebben groote schade geleden; veel vee is verloren gegaan. Op verschillende plaatsen hebben tengevolge vande grondstroomingen aardverschui vingen plaats gehad. MEISJE MET GRANAAT. Met haar moeder en broertje doodelijk gewond. In het Servische dorp Araos had een 14-jarig meisje op het veld een granaat gevonden. Ze nam deze mede naar huis. Toen haar moeder haar wees op het gevaar lijke van het voorwerp, wierp zij de granaat naar bui ten, welke daardoor ontplofte. Het meisje, haar moeder en haar 8-jarig broertje werden doodelijk gewond. Vijf andere personen, die zich in de nabijheid bevonden, lie pen eveneens verwondingen op. DE TOESTAND VAN MEVR. ZOEBKOF. De toestand van mevr. Zoebkof is Zaterdagmiddag weer ernstiger geworden. De koorts is weer hooger. De doc toren hebben een zware griep geconstateerd. Motortram met een lOOO-tal passagiers gede railleerd. Ver geef sche pogingen om de tram op de helling tot staan te brengen. Tien zwaar gewonden en 22 licht gewonden. VD. vernam Zondagavond uit Brussel: Hedenavond keerde een extra tram, bestaande uit twee motorwagens en 21 bijwagens, van Hasselt, waar een voetbalwedstrijd gehouden was tusschen twee clubs, naar Tongeren terug. In de tram werden een duizendtal toeschouwers van dezen wedstrijd vervoerd. Op de helling kreeg de tram plotseling, ondanks de pogingen tot remmen van den conducteur, een groote snelheid, met het gevolg dat onderaan de helling, waar een bocht in den weg is, de motorwagens uit de rails liepen, evenals de eerste drie bijwagens, die echter allen bleven staan. De vierde bijwagen echter kwam dwars over de rails te staan, zoodat de vijfde wagen daar met groote snelheid tegen aan botste, terwijl de zesde met kracht op de vijfde liep. De rest der wagens derail leerde hierdoor eveneens. Op het rumoer en hulpgeroep kwam spoedig hulp uit de omgeving. Men haalde 32 gewonden onder de puinhoopen uit, waarvan tien zwaar gewond. Zoo werden een conducteur beide beenen afge- kneld. De gewonden zijn vervoerd naar Hasselt. Het parket van Hasselt en de politie hebben zich naar de plaats van de ramp begeven. BANDIETEN DOEN EEN TREIN ONTSPOREN. Bij een overval in Californië. Reuter meldt uit Los Angeles: Nabij Saugus hebben bandieten een trein doen ont sporen, waarbij de machinist is omgekomen. Onder be dreiging met een revolver werden de reizigers vervol gens gedwongen hun bezittingen af te geven. EEN TREIN-OVERVAL IN BULGARIJE. De bende Oezoenof weer aan het werk. Men zal zich herinneren, dat eenlgen tijd geleden een rooversbende, die uit Zuid-Slavië zou zijn gekomen, drie rechters, die per auto reisden, heeft vermoord. Naar het V.D. uit Sofia meldt, is deze bende, onder leiding van Oezoenof, weer aan het werk geweest. Zij heeft n.1. een trein, welke op een stationnetje van de lijn SofiaVidin stilstond, overvallen. De reizigers wer den van al hun kostbaarheden beroofd. Politie en militairen achtervolgen de bandieten. NIEUWE TRAMSTAKING TE PEKING. Botsingen tusschen stakers en militairen. V.D. verneemt uit Peking: Naar gemeld wordt, zijn te Peking tien communisten, die tegen de Chineesche regeering wilden demonstree- ren, neergeschoten. Gisteren is weer een tramstaking uitgebroken, waardoor het straaatverkeer geheel werd stopgezet. Het trampersoneel heeft loonsverhooging ge- eischt Men doet pogingen om het tramverkeer gedeel telijk gaande te houden met behulp van vrijwilligers. In verschillende deelen van de stad kwam het tot botsin gen tusschen stakers en militairen, die in eenige ge- vlalen van de wapens gebruik maakten. VLIEGTUIGEN DOOR GOLVEN VAN HERTZ BESTUURD. Op de proefvelden van William Loth te Vaux aan de Seine is het met behulp van golven Van Hertz gelukt een vliegtuig 45 minuten lang in de lucht van den grond af te besturen. Het vliegtuig werd bij den start en bij de landing door een piloot bestuurd. De golven werden door twee stations uitgezonden, die ter plaatse waren ge bouwd. Het vliegtuig maakte binnen het bereik der gol ven verschillende wendingen. ITALIAANSCH MILITAIR ATTACHé SLAAT EEN SERVIëR EEN BLAUW OOG. In de chicste bay van Belgrado bevond zich Vrijdag avond de Italiaansche militaire attaché in politiek. Een Serviër aan een naburig tafeltje richtte vfij luid een onaangenaamheid aan het adres van Mussolini in het bijzonder en Italië in het algemeen, waarop de attaché zonder zich bekend te maken den Serviër een vuistslag in het gelaat gaf. De Serviër sloeg den attaché een zijner oogen dicht, voordat vrienden en kellners de strijdenden konden scheiden. De Italiaansche gezant Galle heeft gistermiddag de Servische regeering offici eel om opheldering en genoegdoening verzocht De Ser vische bladen betruren het voorgevallene, maar wijzen erop dat de Italiaansche kolonel den Serviër na zich bekend te hebben gemaakt, eerst had kunnen verzoe ken zijn woorden in te trekken. Op deze wijze zou geen mensch in zijn eigen land meer zijn opinie kunnen zeg gen. DR. ALJECHIN BLIJFT WERELDKAMPIOEN. De Zondag te Wiesbaden gespeelde 24ste partij van den schaak-tweekamp Aljechin-Bogoljubovv om het wereld-kampioenschap is na een zeer levendig verloop in remise (wegens eeuwig schaak) geëindigd. Door dezen uitslag heeft dr. Aljechin thans 15 pun ten verzameld, waardoor hij zijn titel van wereldkam pioen behouden heeft. Immers, Bogoljubow kan in het gunstigste geval, n.1. indien hij alle resteerende partijen wint, even eens nog op 15 punten komen, in welk geval volgens de getroffen regeling de houder van den titel daarvan in het bezit blijft. Om den tweekamp te winnen, heeft Aljechin even wel nog een half punt noodig. Hij zal er echter en waarschijnlijk reeds in de volgende partij zonder twijfel in slagen, dit te behalen. Inbraak in een pas opgerichte Juweliers- zaak te Wijk bij Maastricht. Voor 115000 aan diamanten en f 1200 aan baar geld ge stolen. Zondagnacht is Ingebroken ln de pas opgerichte Juwe- llerszaak van den heer Hubertus Bertae, wonende Wij- kerbrugstraat, schuin tegenoevr het politiebuerau te Wijk( Maastricht). De dief heeft aan de achterzijde van de woning een ruit Ingedrukt, Er is voor een waarde van f 15000 aan gouden horloges en brillanten ringen verdwenen, bovendien nog f 1200 aan baar geld. De heer R. was niet verzekerd. Hij was reeds met de derde ver zekeringsmaatschappij in onderhandeling, maar het schijnt, dat zijn woning, een nieuw gebouwd huis, niet beantwoordt aan de eischen door de verzekering gesteld Doordat alleen de meest waardevolle voorwerpen zijn meegenomen, vermoedt men met een beroepsinbreker te doen te hebben. Door den kellner van de Stations-Restauratie is een signalement van iemand, die 's morgens reeds vroeg in de wachtkamer was, met een Duitsch accent sprak en daar wat broodjes met bier heeft gebruikt. De re cherche Is druk in de weer en de heer van Wageningen directeur van den keuringsdienst van waren, heeft vin gerafdrukken gevonden. Verder kon de politie nog niets mededeelen. Stormvertraging. Hedenmorgen was tengevolge van den nachtelij ken storm de treinenloop op de lijn AmsterdamDen Helder deerlijk in de war. De trein, die 10 voor 8 uit Amsterdam alhier moest arriveeren, kwam niet bin nen Een uur vertraging, heette het. Couranten, post, alles te laat. Wel kwam er een hulptreintje om half- negen uit Alkmaar binnen, die passagiers vervoer de, vanaf Alkmaar, maar overigens kwam piets, geen passagiers uit Amsterdam, geen post. Wij vernamen, dat te Uitgeest door den storm een goederenwagen was gaan loopen en op de lijn was terecht gekomen. Daar liep de trein vanuit Amster dam tegen op met het gevolg dat er veel materieele schade was en het verkeer gestremd is. Ook de trei nen naar Amsterdam kunnen niet passeeren. Met man en macht trok men aan 't werk om den weg vrij te maken. Onze lezers» blijven door 't uitblijven van de post verstoken van 't laatste nieuws. Ook in de electriciteitsvoorzicning was vanmorgen vroeg stagnatie. Er was geen spanning genoeg; ook daardoor had ons bedrijf vertraging. Bij Wormer- veer was door een defect de 50.000 volts kabel buiten bedrijf en werd Noordholland voorzien met de 10.000 volts kabel, vandaar te lage spanning. Om halfacht was echter hier de toestand weer nor maal. Delft binnenkort alastrim-vrtf. Te Delft zijn gister de laatste patiënten, die lijdende waren aan alastrim drie kinderen uit de barak ken van het gasthuis ontslagen. In de barakken in het St Hippolytusgesticht wordt thans nog een dame en een kind verpleegd, beider toestand is zoo gunstig, dat ook hun ontslag uit het ziekenhuis aanstaande is. DE ONDERSCHEIDING VOOR DE KONINGIN. De Groote Ster der Oostenrijksch republiek. De koningin heeft gistermiddag ten koninklijken pa- lelze Het Loo ontvangen den heer A. Dufek, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Oostenrijk, ter overhandiging van de versierselen (Groote Ster) van het eereteeken voor verdiensten jegens de Oosten- rijksche republiek, benevens van een eigenhandig schrij ven van den Oostenrijkschen Bondspresident. MET EEN BROODMES GESTOKEN. Ruzie tusschen twee Chineezen. Zondagnacht om circa half twaalf kregen twee Chi neezen ln het Chineezenkwartier aan de Lloydkade te Rotterdam met elkaar ruzie. De twist liep zoo hoog, dat op een gegeven moment de 30-jarige Chinees Pair.- kin, stoker aan boord van het s.s. „Tambora", zijn land- genoot den 28-jarigen Jungtoi, eveneens stoker aan boord van genoemd schip, met een broodmes in den arm i stak. Hevig bloedend werd laatstgenoemde aan het po- j litiebureau gebracht, waar hij werd verbonden. De won- de was echter niet zoodanig, dat de man in het zieken- j huis moest worden opgenomen. Hij kon dan ook weer i naar het Chineezen-kwartier vertrekken. De dader die hem de steekwonde had toegebracht zit momenteel op het bureau van de Rivierpolitie in bewaring. OUD-MINISTER WASZINK. Benoemd tot burgemeester van Roermond. Bij Kon. besluit is mr. M. A. M. Waszink benoemd tot burgemeester van Roermond, als opvolger van den heer J. A. H. Steinweg, die burgemeester van Nijmegen geworden Is. LIED VAN DEN DAG. Hier sta ik weer voor een seizoen Te droomen en te branden. Ik laat maar alles met mij doen Al gloeien ook mijn wanden Ik slok maar steenkool, turf en hout En somtijds ook briketten, Om wie versteend is en ijskoud In vuur en vlam te zetten, Eerst stond ik eenzaam en alleen Mij daag*lijks te vervelen. En niemand wou, 'k wa3 koud als steen, Mijn eenzaamheid eens deelen. Maar toen het kouder werd en guur, Is men mij komen halen Nu moet ik weer met vlam en vuur Mijn binnenkomst betalen. 'k Werd in een hoekje neergezet En aan een pijp verbonden, Direct werd er een emmer met Steenkool door mü verslonden. 'k Was eerst een beetje opstinaat, Toen men begon te stoken. Totdat men schold: die onverlaat Scheidt maar niet uit met rooken. Een nam er toen een ijz'ren stok, Om in mfjn ingewanden Te porren, tot ik eindlijk trok En goed begon te branden. Toen kwam de wind er ook nog bU. Ik kon het niet meer houden En ik verdreef in guur getij Weer binnenshuis de koude, Nu brand is weer behagelijk Zooals de menschen willen; Voor mij is het ondragelijk En somtijds om te gillen. Ik brand weer maanden lang, totdat De lente Is verrezen. Dan word ik voor een maand of wat Weer zolderwaarts verwezen. TROUBADOUR.

Schager Courant | 1929 | | pagina 10