SchagerCourant Raad Oude Niedorp. Derde Blad. Dinsdag 12 November 1929. 72sle Jaargang. No. 8561 Vergadering van den Raad op Maandag 11 November 1929, des middags ten 2 ure. Aanwezig zijn dc leden: J. Bakker Jz., D. Ivriller, G. Liefhebber, J. Ligthart, Th. Tromp, J. Wit en J. van Zooncn. Voorzitter: B. J. F. Meijer, burgemeester. De Voorzitter heet de heeren welkom en opent de vergadering. De notulen der vergadering van 26 September j.1. worden onveranderd vastgesteld. Alvorens over te gaan iot de ingekomen stukken, deelt de Voorzitter mede, dat door den Raad een crediet van 1' 800.was verleend voor het plaatsen van brandkranen, doch dat B. en W. de toezegging hadden gedaan dat als t.d.a. bezuinigd zou kunnen worden, dit zou worden gedaan. B. en W. hebben nu besloten tot het plaatsen van 1 brandkraan, waarvan dc kosten f 100.bedragen en hebben een bestaande brandkraan bij het raadhuis overgenomen, kostende f 70.zoodat van het beschikbaar gestelde bedrag maar f170.benoodigd was, waarbij dan komt voor vastrecht f5.per brandkraan per jaar. Ingekomen stukken. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken: a. Schrijven d.d. 24 September 1929, no. 23, van het bestuur der afd. Noord-Holland van de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten, daarbij verzoe kende boven de gewone jaarlijksche contributie, voor 1930 een bijdrage te willen verleenen van *4 cent per inwoner voor de aanbieding van een geschenk ten be hoeve van een te stichten eigen gebouw der vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten. B. en W. adviseeren goedgunstig op het verzoek te beschikken. Conform dit advies wordt door den Raad besloten. b. Afschrift van het proces-verbaal van opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, d.d. 28 September j.1. c. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten d.d. 9 October j.1., no. 46. ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 28 Augustus j.1., tot het voorwaar delijk in eigendom, beheer en onderhoud overnemen van het zijgedeelte no. 3 van den Oude Niedorperweg en het met klinkers bestrate gedeelte van de z.g. Zeu- genbuurt, welke weggedeelten eigendom waren der Banne Oude Niedorp. Deze stukken worden voor notificatie aangenomen. d. Schrijven d.d. 16 October j.1. van de commissie voor den legwedstrijd te Westgraftdijk, daarbij ver zoekende haar ten behoeve van dien wedstrijd een jaarlijksche bijdrage te willen verleenen. B. en W. adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus wordt besloten. e. Aanvrage ingevolge artikel 13 der Lager Onder wijswet 1920 van: a. A. S. Groot te Moerbeek om toekenning ecner vergoeding in de kosten van vervoer van twee zijner kinderen naar de R.K. school te 't Veld, gedurende de maanden October tot Mei; b. A. Dekker te Moerbeek, alsvoren van één zij ner kinderen. B. en W. stellen voor aan adressanten eene vergoe ding te verleenen van 50 der vervoerkosten. De heer Wit vindt 50 te weinig voor deze men schen, en wijst erop dat de bijdrage niet voor een heel jaar maar voor 7 maanden zal worden gegeven. Spr. zou 70 in de kosten willen bijdragen. De heer Van Zoonen wijst er op dat als de kinderen van huis naar school zullen worden gebracht, zè een grooten voorsprong zullen krijgen bij die kinderen, die bijv. 3y2 K.M. van de school afwonen. Dat de ge meente 70 van de kosten zou bijdragen, vindt spr. te veel gevergd en spr. gaat dan ook accoord met het voorstel van B. en W. De Voorzitter onderschrijft wat door den heer Van Zoonen is gezegd en wijst er verder op dat de wet zegt dat de ouders dezer kinderen aanspraak op vergoe ding hebben en de Raad dus verplicht is een bijdrage toe te staan. Het is echter moeilijk te bepalen welk bedrag zal worden verleend. Aan het vervoer zijn groote kosten verbonden, f 12.per week, en als de gemeente 50 bijdraagt, zal dat in totaal voor de 7 maanden f 180.-— bedragen. Een tamelijk bedrag dus, temeer waar het niet onmogelijk is dat dit voor beeld navolging krijgt Het voorstel-Wit wordt niet ondersteund, waarna de Raad het voorstel van B. en W. aanneemt. f. Kantschrijven van Ged. Staten d.d. 2 October j.1., no. 48, ten geleide van een uittreksel uit het Ko ninklijk Besluit van 20 September 1929, no. 3. houden- de^ goedkeuring tot 1 Januari 1935 van het Raads besluit van 24 Juni 1929 tot heffing van steigergeld. g. Alsvoren d.d. 16 October j.1., no. 86, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 26 September j.1., strekkende tot verhuring der onderwijzerswoning no. 36, met bijbehoorend erf en bijbehoorenden tuin aan I. J. Schroevers, hoofd der O. L. school te Oude Niedorp. Deze stukken worden voor notificatie aangenomen. h. Een schrijven van de Centrale Verecniging tot behartiging van dc maatschappelijke belangen van Zenuw- en Zielszieken. Over dit schrijven hebben B. en W. zich nog niet kunnen beraden en overeenkomstig het advies van B. en W. wordt het adres in hun handen gesteld tot het uitbrengen van prae-advies. Voor de veiligheid van het verkeer en tegen het voil maken der wegen. 2. Voorstel tot wijziging en aanvulling der Bouw en Woningverordening. Door den Voorzitter wordt toegelicht dat de voor gestelde wijziging en aanvulling, naar het oordeel van B. en W. in het belang zal zijn van de verkeersvei ligheid, omdat beoogd wordt het tegengaan van het plaatsen van hekken en heiningen die het vrij uit zicht belemmeren en het maken van uitwegen naar de wegen. Hot plaatsen van hekken, muren en hei ningen in hoeken en bochten, waardoor het vrij uit zicht zal worden belemmerd, zal verboden zijn, terwijl wat de aanwezige heiningen e.d. betreft, door ver plicht hoog opsnoeien zooveel mogelijk een onbelem merd uitzicht zal kunnen worden verkregen. De ver ordening voorziet er voorts in dat B. en W. het makeji van uitwegen niet behoeven toe te staan, dan onder bepaalde voorwaarden, terwijl wat de bestaande uit wegen betreft, B. en W. kunnen bepalen dat ze ter lengte van hoogstens 20 meter, en ter breedte van den bestaanden aansluitenden weg, worden bcharrl. De heer Bakker vraagt of de dammen der lande rijen ook als uitwegen worden beschouwd. De Voorzitter antwoordt bevestigend, alle uitgangen die toegang geven tot de bestaande wegen. B. en W. kunnen echter ontheffing verleenen, b.v. onder voor waarde dat tot gedeeltelijke beharding wordt over gegaan. Het dient om te doorkomen dat slik en mod der enz. op den weg komt, van het wielen schrapen e.d. komt weinig terecht. Het gaat toch niet op dat de menschen voor niets gebruik maken van de bermen der wegen en de gemeente met vuile wegen komt te zitten. De heer Bakker maakt bezwaar tegen de genoemde lengte van 20 meter en vraagt of de bepaling ook zal gelden voor nieuwe stichtingen. De Voorzitter zegt, dat juist de bepaling voor nieu we stichtingen geldt, voor de bestaande uitwegen is een maximum lengte van 20 meter bepaald, de voor te schrijven lengte zal van omstandigheden afhan gen. Er kunnen gevallen zijn waar B. en W. bijv. 5 meter beharding voldoende achten. De heer Kriller informeert of de bepaling alleen zal gelden voor gemeentewegen of ook voor de ban- newegen. De Voorzitter zegt, dat B. cn W. thans nog alleen de nieuwe gemeentewegen op het oog hebben, maar overleg gepleegd zou kunnen worden mot het Banne- bestuur. Als voorbeeld wijst spr. op den uitweg van molenaar Slijboom, het gaat niet aan dat die weg niet behard is. De heer Kriller zegt, dat die uitweg toevallig een druk verkeer heeft, maar spr. wijst op al die andere dammen, de uitgangen van erven, waar de verorde ning dus betrekking op zal krijgen. De heer Bakker vreest, dat als de voorgestelde re geling consequent zal worden doorgevoerd, er zich zeer veel practischc moeilijkheden zullen voordoen. Spr .vreest, dat er niets van terecht zal komen. De Voorzitter deelt die vrees geenszins, als B. en W. de betrokken personen aanschrijven. Spr. kent gemeenten waar meer dergelijke voorschriften gel den. Het hebben van een dergelijke bepaling is voor het dorp van zeer groot belang, achter in de Moer beek natuurlijk niet. Wij hebben een weg gewild van een dergelijke breedte, omdat hij schoon zou blijven en nu dienen we de consequentie daarvan te aan vaarden. Spr. wijst er op, dat bij den aanleg van den nieuwen Reidersweg verschillende ingezetenen vrijwil lig hun toegang tot dien weg een sproeiphalmortelbe- harding hebben gegeven en ook hier zijn er die tot beharding van hun toegangsweg zijn overgegaan De heer Bakker zegt, dat al heeft men een stukje laten beharden, men toch de wielen zal moeten schrapen. De Voorzitter beaamt dit, maar de heer Bakker zal toch moeten toegeven, dat van wielen schrapen niets terecht komt, als niet een stukje behard is. De heer Bakker: Een stukje, maar de verordening spreekt van 20 meter. De Voorzitter antwoordt van niet mer dan 20 me ter, de raad stelt dus aan B. en W. een limiet. De heer Ligthart zou dan niet verder willen gaan dan van den weg tot de scheiding van 't belendende perceel, want anders grijpt men aan andermans eigendommen. De Voorzitter zegt, dat dit moeilijkheden zal op leveren. Den heer Tromp is het niet duidelijk welke bezwa ren men tegen de verordening heeft. B. en W. heb ben de te beharden lengte maar willekeurig op 20 meter genomen. Als men de lengte op 10 of 15 me ter wil stellen, heeft spr. daar geen bezwaren tegen, als maar een zeker gedeelte wordt behard. Dat er iets gedaan zal moeten worden, daarmee zal men het toch wel eens zijn. De heer Bakker: In sommige gevallen wel. De heer Van Zoonen: In bijna alle gevallen. De heer Bakker stelt dan voor de lengte op hoog stens 12 meter te bepalen. De heer Kriller wil bepalen tot de scheiding, maar de Voorzitter ontraadt dit. Door den heer Van Zoonen wordt het amende ment-Bakker ondersteund en B. en W. nemen net amendement over en d voorgestelde wijziging wordt vervolgens aangenomen, alleen de heer Ligthart stemde tegen. De heer Van Zoonen herinnert er aan, dat hij vorig jaar bij de algemeene beschouwingen de wensche- lijkheid had betoogd voor te schrijven, dat in de wo ningen aparte slaapvertrekken zouden zijn. Nu de bouw- en woningverordening wordt gewijzigd, infor meert spr. daarnaar. De Voorzitter verzoekt dan heer Van Zoonen dit of bij de algemeene beschouwingen bij de gemeente- begrooaing of bij de rondvraag ter sprake te willen brengen. 3. Alsvoren tot wijziging van artikel 75c der Al gemeene Politieverordening. De Voorzitter zegt, dat nu de schutsluis te Verlaat is verlengd, de opzichter te kennen heeft gegven, dat het zeer gewenscht was, de bestaande bepaling, dat het verboden is een stoom- of motorboot in de sluis in werking te houden of te stellen, uitgestrekt werd tot 15 meter buiten de sluis. B. en W. hebben aan het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp met oordeel gevraagd en B. en W. dier gemeente hadden er geen bezwaar tegen, doch vertrouwen dat de bepaling met oordeel zal worden toegepast. De heer Kriller vindt de bepaling wel mooi op pa pier, maar niet in het gebruik. Deze sluiswachter treedt al streng op, en om nu de scheepvaart niet meer te bemoeilijken, zou spr. de bestaande bepa ling willen handhaven. De menschen martelen al genoeg om door de sluis te komen. De Voorzitter zegt, dat de opzichter er op heeft ge wezen dat de bepaling zeer gewenscht was, want dat anders de sluis weer spoedig in ongereede zou ge raken. Spr. geeft toe, dat men het de schippers niet noodeloos moeilijk moet maken en daar zal den sluiswachter ook op worden gewezen. De heer Liefhebber wijst er op dat de bepaling noo- dig is, want anders kunnen de deuren niet voldoen de gesloten worden. Het voorstel-Ivriller, om de verordeninig onveran derd te laten, wordt niet.ondersteund en het voorstel van B. en W. wordt dan ook geacht te zijn aange nomen. 4. Alsvoren tot wijziging en aanvulling der begroo ting, dienst 1929. De gewijzigde begrooting wordt zonder bespreking vastgesteld, zoowel wat betreft den gewonen dienst als den kapitaaldicnst en tevens wordt daarbij be sloten om een geldleening aan te gaan van f27.300, pari, rentende ten hoogste 5 af te lossen in 20 jaren. Deze definitieve leening is noodig tot be strijding van de kosten voortvloeiende uit de ver breeding van de wegen, verbetering schutsluis, aan bouw kapperswinkel, verbouw schooi, enz. De algemeene beschouwingen bi] de go- meentebegrooting. 5. Voorstel tot vaststelling der begrooting, dienst 1930. Van de gelegenheid die door den Voorzitter wordt geboden om algemeene beschouwingen te houden, wordt door den heer Van Zoonen gebruik gemaakt, die dat doet in de volgende bewoordingen: Mijnheer de Voorzitter! Evenals vorige jaren grijp ik wederom gaarne de gelegenheid aan, om naar aanleiding van verschui lende dingen, bij de algemeene beschouwingen over de begrooting een en ander te zeggen, over verschil lende zaken, de gemeente betreffende. Allereerst zij het mij vergund, te wijzen op 'de verschillende din gen, die in het afgeloopen jaar wederom tot stand zijn gekomen. Daar is in de eerste plaats de school, die in gebruik is genomen Voor de kinderen zoowel als voor het on derwijzend personeel is dit naar het oordeel van mij een groote verbetering, die alom gewaardeerd wordt. Ik zou het op prijs stellen, wanneer de Voorzitter van den Raad te zijner tijd mededeeling deed over 't gebruik van de schoolbaden, hoe of deze voldoen, of er door ouderen nog al gebruik van wordt gemaakt cn zoo neen, of er geen middelen kunnen worden be raamd, om dit op te voeren. Verder is gereed gekomen de vernieuwing aan de sluis te Verlaat, de aanlegsteiger te Oude Niedorp en last not least, de verbetering va den Oude Nie dorper weg in het dorp zelf. Ik heb opzettelijk deze wegverbetering het laatste genomen, teneinde de gele genheid te hebben, over dit punt oen en ander te zeggen. Ik herinner er aan, dat in de vergadering van 24 Juni het besluit is genomen om dezen weg te behar den onder voorwaarde, dat de weg moest voltooid zijn voor 15 September. Nu is een cn ander, doordat de aanbesteding een teleurstelling was, wel wat ver laat, doch ik zou gaarne vernemen welke datum nu gesteld was, waarop het werk voltooid moest zijn en of er nog boetebepalingen waren opgenomen. Ik zeg dit hierom, omdat, was er eerder met het werk be gonnen, die naar mijn meening aan den weg zeer ten goede was gekomen. Verder wil ik iets opmerken naar aanleiding van het toezicht, dat er geweest is bij het maken van den weg. Ik herinner er aan, dat er vorig jaar bij het maken van het gedeelte weg van af het betonnen bruggetje tot aan het Pijpje en ook bij den Reiders weg een opzichter steeds cn den heel*-n dag aanwezig was. Nu is dat niet het geval geweest. Ik zou gaarne vernemen, waarom of dit nu niet het geval was. Achten B. en W. dit nu niet noodig, of zijn er vorig jaar ten dien opzichte minder aangename ervarin gen opgedaan? Ik vinid het in ieder geval een be vreemdend verschijnsel. Nu is weliswaar de heer Wartenhorst met het opzicht belast geweest, doch deze was uit den aard lang niet altijd aanwezig cn gezien de belangrijkheid van het werk had ik voort durend toezicht wel gewenscht geacht. M. de V. Ik zou gaarne vernemen, hoe het staat met het afmaken van den weg in Oude Niedorp. Moet hij zooals hij thans is, dezen winter blijven liggen, ot' zal aJ het mogelijke worden gedaan, om hern nog voor het aanbreken van een vorstperiode, waterdicht te maken. Toen ik hierover nog in den drogen tijd met den uitvoerder sprak, zei deze, dat het voor het wegdek beter was, dat de deklaag er op kwam, daar er dan geen water in kon doordringen en dit voor den weg veel beter ws. Nu zal het wel zeer moeilijk zijn om den weg af te dekken, doch in verband hiermee rijst de vraag, of het niet beter was geweest, de dek laag aan te brengen direct nadat de andere lagen gewalst waren. Ik vertrouw, dat B. en W. in de toekomst aan een en ander de noodige aandacht zullen besteden. In verband met een en ander en tevens in verband met kwesties bij aanbestedingen zou ik het zeer wen- schelijk achten, dat er vanwege de provincie een Wegenbedrijf zou worden gesticht, om de gemeenicn die wegen naar de eischen des tijcis wenschen aan te leggen, te helpen. Hierdoor zou naar mijn meening kunnen worden voorkomen, dat de gemeenten bij aanbestedingen, indien heeren aannemers hun zin doordrijven, tot een melkkoetje worden gemaakt. Ik spreek er mijn ernstige afkeuring over uit, dat er bij werken als deze in sommige gevallen zulk een som op wordt gezet. Verder, M. de V., wensch ik er de aandacht op te vestigen, dat de weg vanaf de betonnen brug tot aan de pijp zich niet zoo bijzonder goed houdt. Vooral vlak na een regenbui valt dit op, daar er zich dan in den weg reeds tamelijk wat kuilen bevinden, waarin liet water blijft staan. Zoon noodig zou ik willen voor stellen dat B. en W. zich hierover met den uitvoer der zouden verstaan. Wanneer ik hierover al deze opmerkingen maak, zou het den schijn kunnen wekken, dat het mij uit sluitend te doen is om het leveren van kritiek en ik geen oog zou hebben voor de goede zijde der din gen. Dat zij verre. Het is mij een behoefte, hier ook een ander geluid te doen hooren, op gevaar af van te moeten hooren, dat de beschouwingen, die ik hield toen ik voor de eerste maal de behandeling der be grooting meemaakte, tamelijk wat pessimistischer waren. Ik waag het er op. M. de V., Alle verbeteringen, die in deze gemeente in de laatste jaren tot stand zijn gekomen, als daar zijn de wegenverbetering, de straatverlichting, de school verbouw en nog andere, zijn geweest besluiten van den Raad op voordracht van Burgemeester en Wethouders. Ik stel er prijs op te verklaren, dat deze genomen zijn door den Raad in zijn geheel, zonder te letten ip politieke of andere bijkomstigheden, waar voor ik mijn politieke tegenstanders hulde breng. Ik hoop en vertrouw, dat wij in de toekomst zoo zullen doorgaan. Maar een bijzonder woord van hulde wensch ik U te brengen, M. de V., want hoewel de besluiten door ons college zijn genomen, is in vele gevallen de groote stuwkracht van Uw persoon uitgegaan. Ik zeg dit hierom, omdat er nog wel eens in dien zin ge sproken wordt, als zouden de financieele offers, die de gemeente zich getroost, niet gemotiveerd zijn. La ten die mopperaars naar de verbeteringen zien en zich dan afvragen of die niet iets waard zijn. En nu M. de V., nog een en ander over hetgeen in de toekomst gedaan moet worden. Daar is allereerst dc weg van Oude Niedorp naar Verlaat. Ik kan er niet gonoeg op aandringen, om daar nu toch vroegtijdig mee te beginnen, zoodat zij klaar is voor het natte seizoen aankomt. Ik hoop, dat B. en W. hiermee rekening zullen houden. Verder wijs ik er op, dat het m.i. zeer gewenscht zou zijn, wanneer langs den Oude Niedorper weg ten spoedigste boomen worden geplant, daar het wel licht bij eventuele gladheid van den weg ongeluk ken zal kunnen voorkomen. Verder zij het mij vergund te wijzen op den toe gangsweg tot onze gemeente vanuit Terdiek. Dit be hoort weliswaar niet tot onze gemeente, maar ik vestig er toch de aandacht op. Wij krijgen nu een goede weg, in de hoop het verkeer door ons dorp een levendiger aspect te gevon, maar wanneer men nu uit onze gemeente gekomen, direct een weg vindt die aan de eischen die het verkeer stelt, in geen enkel opzicht voldoet, is het wel een beetje moedeloos. Zouden B. en W. geen stappen kunnen overwegen die tot verbetering van een en ander leiden? Dit M. de V. was, hetgeen ik naar aanleiding van de Begrooting in het algemeen wenschte op te mer ken. Over verschillende onderdeelen zal ik straks gaarne nog enkele opmerkingen maken. Het antwoord van den Voorzitter. De Voorzitter zegt, dat hij namens B. en W. den heer Van Zoonen zal beantwoorden, naar wiens be schouwing spr. met veel aandacht heeft geluisterd. En evenmin als spr. vorig jaar het breede betoog van den heer Van Zoonen, dat deze elk jaar sinds zijn intrede als raadslid, bij de behandeling der be grooting houdt, op den voet heeft gevolgd, evenmin zal spr. dat betoog ook thans op den voet volgen, doch slechts op enkele punten antwoorden. Dat de Oude Niedorperweg voltooid moest zijn vóór 15 September, volgens een bepaling in het bestek, is inderdaad het geval, maar bij het werk is gekomen de opdracht van het Bannebestuur ten aanzien van dc beharding der aansluitende weggedeelten. B. en W. hebben daarom gezegd dat de termijn van oplevering van het werk verlengd diende te worden. Aan den anderen kant echter geeft spr. toe. dat de weg eerder had kunnen worden opgeleverd. Dat is dan ook in de vergadering van B. en W. ter sprake geweest en aan den aannemer medegedeeld dat een boeto van f 100.zoö v*orden toegepast, indien de garantie termijn van 2 jaar verlengd werd tot 2V2 jaar- Als de aannemer geen boete zou willen zien toegepast, dan diende de garantietermijn tot 3 jaar te worden verlengd. Door den aannemer is geantwoord, dat hij deze kwestie binnenkort met. B. en W. zal bespre ken en als die bespreking heeft plaats gehad, zal het resultaat ervan aan den Raad worden medegedeeld. Wat het toezicht betreft, ook B. en W. hadden gaarne gezien dot er dagelijks toezicht was gehou den, maar zij hadden niet meer de beschikking over den ambtenaar van vorig jaar, omdat die inmiddels hij den Prov. Waterstaat in dienst was getreden. De heer Wartenhorst wus toen bereid het toezicht te hou den, maar de Raad weet, dat diens werkzaamheden van dien aard zijn, dat hij niet eiken dag het toe zicht kon houden. Wat het teren of waterdicht maken van den weg betreft, ook spr. had gaarne gezien dat dit was ge beurd, maar de materialen kwamen te laat aan, zoo dat het werk niet op tijd klaar kon. Wel poogt de aannemer nog op tijd klaar te komen, maar spr. vreest dat het niet meer zal kunnen gebeuren, om dat het geen goed droog weer meer is. Spr. vreest dus flat het teren zal moeten wachten tot het vol gend voorjaar. Ten aanzien van de opmerking over den weg naar Terdiek, zegt spr., dat hij juist van oordeel is dat de weg zeer goed is. Het heelt den Voorzitter verbaasd, dat deze zeer slechte weg zich zoo buitengewoon goed heeft gehouden. Wel zijn er enkele plekken, waar het water blijft staan, maar dat is niet te wijten aan de constructie, docli aan de tonrondte die op advies van den Prov. Waterstaat aan den weg gegeven was. Spr. gelooft wel, dat dc I'. W. er toe zal komen, die tonrondte te versterken. De weg naar Oude Niedorper Verlaat heeft de volle aandacht van B. en W. B. en W. zullen, zoodra de kosten hekend zijn, met een voorstel hij den Raad komen. Het planten van boomen daar, waar boomen gerooid zijn, ligt in het voornemen van B. cn W. Spr. kan voorts niet nalaten zijn dank te betui gen voor de woorden van lof, die de heer Van Zoo nen tot spr. heeft gesproken. De heer Van Zoonen dankt den voorzitter voor zijne beantwoording, waarmede hij volkomen tevreden is. Daarna wordt overgegaan tot artikelsgewijze be handeling der gemeentebcgrooting en waarhij de vol gende voorstellen van B. en W. door den Raad wor den aangenomen: a. Voorstel om overenkomstig de ingekomen ver zoekschriften de navolgende subsidiën voor 1930 te verleenen: le. aan de commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noord-llolland 1 cent per in woner; 2e. aan de Schager Handeldrijvende- en Indu- strieele Middenstandsvereeniging f 10.voor eiken leerlingen, die uit deze gemeente aan den cursus deel neemt tot een maximum van f30. 3e. aan de verecniging ter bevordering van het vak onderwijs in Westfriesland f 10. 4e. aan het bestuur der afdeeling Nieuwe Niedorp Ier verecniging „Het Witte Kruis'' (400,voor wijkverpleging en f200.voor tuberculosebestrijding; 5e. aan de afd. 't Veld van den R.K. Land- en Tuinbouw Bond (60.bijaldien vanwege die afdee ling een tüinbouwcursus wordt gehouden. Do jaarwedden der wethouders en het presentiegeld der leden van den raad. b. voorstel tot verhooging der jaarwedden van de wethouders en het presentiegeld der leden van den raad, ingaande 1 Januari 1930. Ten aanzien' van het voorstel om de jaarwedden van de wethouders met f oO voor ieder te verhoogen en dus te brengen van 1109 op f 150, deelt de Voor zitter mede, dat B. en W. dit voorstel gronden op de overweging, dat sedert de jaren waarop de jaar wedde op f 100 werd bepaald, de werkzaamheden zeer zijn toegenomen en dat ook in onze omgeving die jaarwedden f150 tot f200 bedragen. Spr. deelt mede dat dit voorstel van hem afkomstig is, omdat hij meent, dat f 100 voor het wethouderschap te Oude Niedorp te gering is. De lieer Bakker informeert of dit het gevoelen was van het geheele college. De Voorzitter zegt. dat het voorstel feitelijk van hem afkomstig is, de weihouders hebben er zich niet over uitgelaten, alleen ze waren er niet tegen. De heer Tromp deelt mede, dat de Voorzitter oor spronkelijk voorstelde de verhooging voor ieder op f 100 te bepalen, maar spr. zich daar tegen had ver klaard. Een verhooging van f 100 voor ieder vindt spr. te hoog. De heer Van Zoonen verklaart, sympathiek tegen over dit voorstel te staan. De werkzaamheden zijn belangrijk uitgebreid en spr. oordeelt dat het niet aan gaat dat een wethouder veel tijd geeft aan zijn be trekking en hem daarvoor een uiterst schrale beloo ning wordt toegekend. Zonder hoofdelijke stemming wordt de voorgestelde verhooging goedgekeurd. B. en stellen voor, 0111 het presentiegeld der radsleden van (2.50 per lid per bijgewoonde vergade ring te brengen op 13.ook weer in verband met da meerdere werkzaamheden cn gelet op het presentie geld dat aan (le raadsleden in onze omgeving wordt oetaald. De heer Ligthart zou liever het presentiegeld op f 2.00 laten, maar wil wel een vergoeding toekennen aan de raadsleden die kosten maken om hier te ko men. Wel komen die raadsleden per auto van den heer Tromp, doch dal gaat ook met kosten gepaard. De heer Van Zoonen vindt het wel een beetje gek om een verhooging te verdedigen die hemzelf zou worden toegekend, maar spr. acht het gewenscht dat het presentiegeld op een behoorlijk peil wordt ge bracht, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat or raadsleden zullen komen die hun werk in den steek moeten laten en hun inkomsten niet kunnen missen. Voor het voorstel-Ligthart voelt spr. in prin cipe niet veel. De Voorzitter merkt op, dat of men nu het presen tiegeld verhoogt of men zou vervoerkosten voor de leden van Zijdewind en 't Veld vergoeden, dat komt op hetzelfde neer. En spr. acht het practischer om dan het presentiegeld te verhoogen, want of een aparte post voor het vervoer van raadsleden bij Ged. Sta len wel ingang zou vinden, betwijfelt spr. Spr. wijst er op, dat de besluiten zoowel tot verhooging der jaarwedden van de wethouders, als tot verhooging van het presentiegeld der leden van den raad slechts beteekenen het uitbrengen van advies aan Ged Sta ten, want dit college stelt die jaarwedden en dat presentiegeld vast. Met algemeene stemmen verklaart de raad zich voor de voorgestelde verhooging van het presentie geld der raadsleden. De heer Van Zoonen merkt op, dat de post klee ding en uitrusting politiedienaren zoo verschillend rs Spr. dacht dat er een vast bedrag voor werd toe gekend. De Voorzitter antwoordt, dat aan den gemeente veldwachter een vast bedrag van f 100 wordt uitge keerd, maar de resteerende f 25 is voor eventueele bewapening en kleeding van De Giuot te Zijdewind. Je heer Van Zoonen inlormeert naar de kaarssterkte van de lampen der straatverlichting. De Voorzitter meent, van in t algemeen 100 kaarsen. Den heer Van Zoonen schijnt het toe, dat het licht voor die sterkte dan wel eens zeer gering is. Den Voorzitter heeft dit ook wel eens getroffen. Er kan wel eens worden overgegaan tot gebruik van sterkere lampen, zooveel bedragen de meerdere kos ten niet.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9