Alftimi Ifitns- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Gemengd Nieuws. Vijftien jaar geleden. Uit onze omgeving. ZIJPE. BARSINGERHORN. ANNA PAUL0WNA. Bloembollenveiling te Brcezand. WIERÏNGEN. LANGENDIJK. Woensdag 13 November 1929. 72ste Jaargang No. 8562 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Dij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23320. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.G5. Losse nummers G cent ADVERTEN-1 TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. .VERKEERSONGELUKKEN IN HET EUITENLAND. Spoorwegongeluk in de Vereen. Staten. Vier dooden en 40 gewonden. Uit New wordt d.d. 11 November gemeld: De ochtendexpress Atlanta-Cincinnati is bij Oakdale ontspoord. Er zijn 13 wagens omgevallen. Zes menschen werden gedood; het aantal gewonden, dat nog niet nauwkeurig is vastgesteld, bedraagt ongeveer 50. Wolff meldt nader uit Nashville: Het ongeluk, met den express Atlanta-Cincinnati is geschied in een scherpen bocht van den weg. Volgens de laatste berichten zijn 3 spoorwegbeambten en 1 reiziger gedood. De trein bestond uit negen rijtuigen waarin zich dagjesmenschen bevonden, die hattanooga en den Loo!:out-berg bezocht hadden. Te Chattanooga is een hulptrein met 40 gewonden aangekomen. Treinbotsing in Polen 15 personen gewond Bij Biczanow, niet ver van Krakau, is Maandagoch tend een personentrein in botsing gekomen met een vrachtauto. Vijftien personen zijn gewond. En het is aan het beleid van den machinist te danken, dat een catastrofe van grooteren omvang vermeden kon worden. Ernstig autoongeluk bü Rome. Drie doo den. Zondagavond is nabij Magliana Sabina, ongeveer 60 K.M. van Rome een autoongeluk gebeurd, waabij Mon- tiglio, de gewezen commandant van de luchtvaart, de luitenant-vlieger Quido Keiler en nog een officier Sali- na genaamd, den dood vonden. Majoor Ferrari, perschef van het fascistische partij bestuur en de bestuurder werden ernstig gewond opge nomen en naar een der ziekenhuizen overgebracht. De auto was in volle vaart tegen een brugleuning gebotst. Bü een motor-ongeval drie dooden te betreu ren. Zondagnacht heeft op den straatweg van Landsberg naar Augsburg een ernstig motorongeluk plaats gehad, waardoor 3 personen om 't leven zijn gekomen. Een motorrijder was met zijn begeleider op v/eg naar Augsburg, toen plotseling een wielrijder voor zijn motor verscheen en een botsing onvermijdelijk was. Het nood lottige gevolg was, dat alle drie zóó ernstig gewond werden, dat ze kort daarop zijn overleden. „ZAKENVRIENDEN" VAN WILHELM II. Ead de ex-keizer nandeelen in de fabriek van Krupp? In een artikel onder het opschrift „zakenvrienden van Wilheim II" heeft de Berliner Morgenpost op 24 Oct. 1.1. o.a. geschreven dat de ex-keizer aandeel had gehad in de fabriek van Krupp, dat hij zich steeds had beschouwd als een compagnon van Krupp en dat h$j, met het oog op dit matericele belang had weten door te zetten, dat er uitsluitend geschut van Krupp werd aangeschaft, ofschoon dit materiaal, naar het heet, In vergelijking met dat van andere firma's minderwaardig was. De Duitsche veldartillerie was derhalve met minderwaar dig materiaal ten oorlog getrokken. Op deze wijze was het keizerlijk inkomen ten koste van het Duitsche volk en van het bloed zijner beste zonen geweldig verhoogd. Naar aanleiding van dit artikel, zoo meldt het W. B. wordt van een zijde, met welke de ex-keizer in nauwe betrekking staat, het volgende verklaard: Van deze ge- heele mededeeling is geen woord waar. Door deze schan delijke, met de feiten in strijd zijnde beweringen, wordt niet alleen de ex-keizer, maar worden ook de voormalige militaire autoriteiten, wier hoog verantwoordelijkheids gevoel over de heele wereld bekend is, zwaar beleedigd en belasterd. Een aanklacht van den ex-keizer tegen do Berüner Morgenpost, wegens beleediging. Men meldt later uit Berlijn: De gewezen Duitsche keizer heeft een klacht inge diend tegen de Berliner Morgenpost. Het blad had en kele dagen geleden een artikel gepubliceerd, waarin werd beweerd, dat Wilhelm II finantiee! geïnteresseerd was geweest in de firma Krupp. Tevens werd daarin te verstaan gegeven, dat het Duitsche leger daarom zijn kanonnen bij Krupp moest betrekken, hoewel het elders kanonnen van betere hoedanigheid had kunnen krijgen. POLITIEKE MGORD TE BUENOS AIRES. Cr. Lencinas tijdens een verkiezingsrede doodge schoten; 21 personen gewond. Reuter meldt dd. 11 November uit Buenos Aires: Dr. I.encinas, een politieke tegenstander van pre sident Irigoyen, is gisteravond doodgeschoten, ter wijl hij een verkiezingsrede hield tot ongeveer 5000 van zijn aanhangers. Er volgde op dezen aanslag een algemeens schiet partij, waarhij nog 21 personen werden gewond, o.a. een neef van Lencinas en de hoofdcommissaris van Politie. Een V.D.-bericht meldt nog, dat Lencinas de leider van de radicale partij in de provincie Mendoza was. Hij was, evenals zijn vader, beiucht door groote cor ruptie-schandalen. Bij de laatste verkiezingen werd hij tot lid van den bondssenaat gekozen, doch zijn verkiezing werd door den president geannuleerd Daarom moesten in de provincie Mendoza nieuwe verkiezingen plaats hebben. Bij een verkiezingsrede werd hij Zondag avond, zooals hooger gemeld, vermoord. DOOR EEN AARDSCHUIVING BEDOLVEN. Wolff meldt uit Coblenz: In de zeven naast elkander liggende kogelvangers der sinds ecnigen tijd door de tezetting vrijgegeven schietbanen, waarin een groote menigte geweerko gels zitten, die bij de schietoefeningen der bezetting daarin gedrongen zijn. groeven Vrijdag, ondanks het strenge verbod der politie, ecnige werklooze jonge mannen naar zulke kogels. Drie van hen, die reeds aanzienlijke hoeveelheden kogels uitgegraven hadden, werden plotseling door neerstortende aarde bedolven. Terwijl één hunner zich uit de aardmassa wist los te werken, werden de beide anderen door toesnellende inwoners gebor gen. Een 20-jarige man was reeds dood, terwijl de andere ernstige kwetsuren had opgeloopen. Een herinnering aan de dagen van het jaar 1314, toen aan duizenden Belgische vluchte lingen in Nederland een onderdak werd verschaft In 't Verloren Hoeksken van Het Laatste Nieuws, het Brusselsche blad, schrijft Rannah het volgende sym pathieke stukje: Vijftien jaar is het nu geleden. In radeloozen angst keerden een millloen landgenoo- ten z;3h naar Nederland. Boven de dijken zagen zij de molens en de torens, die wenkten: Komt! Geen uit het millioen, was hij ook als de Bijbelsche Job zoo ellendig en zoo arm, of hij kreeg hulp en hand en haard, en troost: zoo hartelijk en zoo open, zoo algemeen en zoo onverdroten, dat door geen ander volk ooit een mooiere bladzijde is geschreven in de vergul de historie der gastvrijheid. In Holland stond een huls. Het staat er nog. Geen uit het miilioen, is hij ook nu geankerd in het kloekste eigen beton, of hij zal in dezen tijd aan dat huis terugdenken. De weg was donker. De regen sloeg schuin. De ziel was zwaar. Het hart was leeg. Van kop tot teen, het deed alles pijn. In den einder ronkte 't kanon. In Holland stond een huis. Weet ge 't nog! De kamer was zoo warm. Het licht was zoo klaar. Er waren stoelen. Er waren Riekje en Tien, Hein en Jan, Betsy en tante Da, en de afgeöieten beer en de uitgestreken mevrouw des huizes: van allen zoudt ge eerst de welkome gast zijn, dan de vriend, ten slotte de onmisbare broeder. Van veel, waar ge nu met eenig heimwee aan terug denkt en dat zeer schoon en zeer goed is, en dat ge ook als een blinkend bezit voor de eigen menschen droomt, hadt ge toen de handen vol tot over den rand. Kom. In Holland staat een huis. Een ander huls te onzent staat. Hoe er ook last en list ginder en hier zijn opgerezen de twee huizen begroeten elkander, en onze molens en onze torens, de torens en de molens ginder. Vijftien jaar is het geleden. Ginder en hier wordt nu weer eens gedacht met on verstoorbare genegenheid en met onverwoestbare dank baarheid aan den tragischen tijd, waarop we elkander ontdekten. Uw deur gaat open. Daar staan de heer en mevrouw uit 't Hollandsch huis, niet langer afgemeten noch uit gestreken, en tante Da, en al de anderen. Welkom! Ten minste zoo stel ik mij dat graag voor, nu het al vijftien jaar is geleden. MOORDAANSLAG OP EEN PASTOOR. De geestelijke ongedeerd; de dader gevat. V. D. verneemt uit Hagen: Naar uit Meschede in Westfalen wordt gemeld, is Za terdagavond te Fretter een moordaanslag gepleegd op den dorpspastoor Wiedekind. VAN TWEE KANTFN BEKEKEN. (Moustique). Het moet toch wel moeilijk' zijn een landschap te schilderen. Het is moeilijker om er een te ver- koopen. Toen de geestelijke de pastorie wilde binnengaan, leste een onbekend persoon, die reeds langen tijd het huis had waargenomen, een schot op hem. De huishoudster, wie den man reeds eerder verdacht voorkwam, wierp zich op den dader en rukte hem den revolver uit de hand. Bij het gevecht, dat daarbij ontstond, liep zij verwon dingen aan het hoofd op,terwijl de pastoor slechts een schampschot aan den wang bekwam. De dader zag kans te ontkomen, doordat hij gebruik maakte van den groo- ten toeloop van het volk. Zondag is hij echter te Hameln gearresteerd, waarheen hij met een vrachtauto was ge vlucht. Men vermoedt, dat men met een psychopaat te doen heeft. 'T ZAND. Naar wij vernemen is het openingsbal, hetwelk j.1. Zondag bij den nieuwen caféhouder den heer C. Mod der alhier werd gehouden, voor dezen een succes ge weest, daar de belangstelling groot was. Daar tevens heel goede dansmuziek aanwezig was, heeft men zich wel geamuseerd. J.1. Zaterdag herdacht het echtpaar K. Hollander Sr. te Groote Keeten den dag waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Waar het gouden huwelijksfeest niet zoo buiten sporig veel voorkomt, is dit zeker het vermelden waard. Beide oudjes zijn nog zeer kras, o.a. verricht de oude baas nog eiken dag zijn werkzaamheden als voor ja ren terug. We wcnschen hen nog vele jaren erbij. De Hoofdinspecteur van den Arbeid heeft aan den heer N. J. Zeeman, graanmolenaar alhier, een overwerk- vergunning verleend en heeft hem toegestaan, dat tot 1 Februari 1930 de mannelijke arbeiders van 16 jaar of ouder arbeid verrichten gedurende 9 ur per dag en 50 uur per week. OUDE SLUIS. Naar wij vernemen, zal de afd. „Zijpe-Callantsoog" van „Het Witte Kruis" op 14 Januari a.s. in de zaal van den heer Kreijger de malariafilm laten vertoonen. Nadere bijzonderheden zullen nog per advertentie worden bekend gemaakt. Mej. E. G. Bos, onderwijzeres aan de O.L.-school al hier, is in gelijke betrekking benoemd aan school 9 te Zaandam. GEMEENTE ZIJPE. Getrouwd: Theodorus Boekei, 30 jaar, en Catharina Maria Zeeman, 24 jaar. beiden te Zijpe. Arend Dekker, 26 jaar en Maria Sluis, 29 jaar, beiden te Zijpe. Overleden: Dieuwertje Dekker, 15 jaar, dochter van Jan Dekker en Trijntje Bruin. Aan de Gymnastiekvereniging „U.D.Ï." te Kolhorn Is door B. en W. vergunning verleend tot het houden van een loterij. Door Gedeputeerde Staten Is goedgekeurd het Raadsbesluit tot het vaststellen van een rooilijn voor den Westfrieschcn dijk te Kolhorn. Aan den heer T. J. Schenk alhier is door B. en W. vergunning verleend tot het verbouwen van zijn tim mermanswerkplaats. Dinsdag 12 November hield de Coöperatieve Blocm- bollenveilingvereen. „Breezand" (G.A.) een gladiolen- veiling en plantgoed van tulpen enz. De handel was vrij stug^ De volgende prijzen werden besteed: Plantgoed. Enkele vroege tulpen: La Reine f22.—; La Mer- veille f 17.Rose la Reine i 40.—; Witte Zwaan f24.Diana f27.per kist. Enkele late tulpen: Salmon King f3.Yellow Picotee f 16.per kist. Darwin tulpen: Pride of Haarlem f 17.—Will. Cop land f32.Centenaire f21.Rev. Evvbank f 19. Bar. de la Tonnaye f 18.Koningin der Nederlan den f 16.Mad. Krelage f 19.—Gretchen f8.50; Phi lip de Comminst f 16.Bartigon f41.Le Notre f 39.Brt. Panorama f 24.Leliunji Umbelatuni Multiflorum f 15.per kist. Leverbaar. Prince of Wales f 0.27; Catharina f0.12fO.85; Yel low Hammer fU.75; Wilbrink f 0.16, Halley 0.32; Ve rnis f0.40; Empress of India f 0.45f 1.25; Gen. Petain f0.50f0.75. Mar. Foch fO.iO—f0.90; Corric f 0.90; Lucifer f 0.80f 1.15. Volgende week geen veiling. BREEZAND. In den Koningsweg brak een draad xan de licht- leiding en kwam op den weg tercht. De heer E. Bos kreeg den draad in de spaken van zijn fiets en sloeg tegen den grond, maar bekwam geen letsel. Het per soneel van het electrisch bedrijf was, telfonisch ge waarschuwd. spoedig ter plaatse, maakte de fiets los en nam maatregelen, dat de draad geen verdere on gelukken kon veroorzaken. Op het land van de Wed. P. v. IJ. aan den Zwartenwg is een watermolen afgebrand. Waarschijn lijk is hij, hoewel met een ketting vastgezet, losge slagen en is toen door den storm zoo hard gaan draaien, dat hij warm geloopen is en in brand ge raakte. r VAN EWIJCKSLUIS. Boor den storo. Door het overslaan van water zonk hier in den nacht van Maandag op Dinsdag een vlet, geladen met kool, welke in de Van Ewijcksvaart gemeerd lag. I)e lading dreef grootendeels weg. De eigenaar van het vaartuig, iemand van Langcdijk, wil trachten met behulp van een ander vaartuig en de benoodig- de materialen, de vlet, die in vrij diep water ligt, weer te lichten. De rijwielhandelaar P. K. alhier, vermiste al en kele dagen een rijwiel, doch daar wel eens meer een rijwiel wordt geleend, dacht K. dat het wel terug zou worden gebracht. Dit was nu niet het geval, zoo dat aangifte volgde. En al spoedig vond de politie het karretje te den Oever onbeheerd aan den dijk terug. In de onmiddellijke nabijheid van het M.U.Z. hoofdgebouw te den Oeve~ is een mast geplaatst, waarin bij storm weer de bekende stormballen zul- len worden geheschen. J Met het bestraten van den Gasthuisweg te den Oever zal binnen enkele dagen worden begonnen. De bewoners aan dezen weg zagen dit reeds lang met belangstelling tegemoet, daar de weg in een modder- poel is herschapen. De storm van gisternacht veroorzaakte dat de groote steenkolenbak van de M.U.Z. op den afsluit dijk van de Wieringermcer werd geslagen. Ook werd één achter het hoofdgebouw van de M.U.Z. liggend woonscheepje lek en stukgeslagen, zoodat de bewo ners dit moesten verlaten Persoonlijke ongelukken kwamen hier niet voor. Op verschillende plaatsen werden boomen gekraakt, en ais gewoonlijk moesten ook enkele rieten daken het ontgelden. ZUIDSCHARWOUDE. Op dea Iaatsten Nutsavond is door den heer De Geus een lezing gehouden over het 65-jarig jubileum van do Deli-tabak-maatschappij. Verschillende leerrijke bespre kingen werden daaraan nog vastgeknoopt. Nog werden eenige voorbereidende maatregelen besproken voor de- viering van het 60-jarig bestaan van het Nut. j LANGENDIJK. We vernemen, dat alleen aan de Handelskade te Noord- scharwoude voor 100 spoorwagens meer bergruimte is ontstaan, door de inrichting van een zuurkoolfabriek tot bergplaats. Bovendien zijn er in de verschillende ge meenten aan Langendijk en omstreken weer een 40-tal nieuwe koolschuren bijgebouwd. Ondanks deze meerdere opslagplaats, is er nog ruimte tekort. Of er dus veel kool i3! I AUTO DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg te Heerhugowaard. ZUIDSCHARWOUDE. Weer had de onbewaakte overweg bij den Hasselanrs- weg bij deze gemeente, bijna een slachtoffer te boeken van de zuinigheid der Ned. Spoorwegen. De heer C. Dobber, die met een auto van de richting Waarddijk naar den Middelweg reed. zag den trein van den Helder niet aankomen, of liever zag hem, toen het te laat was Hij kon niet tijdig stoppen, zoodat de auto tegen den wagen achter de locomotief aanbotste met het gevolg, dat de auto totaal versplinterd was. De reserveband en andere stukken van de auto vlogen tot op een grooten afstand in 't rond. De heer Dobber zelf kwam er wonder boven wonder goed af; alleen wat verwondingen in het gezicht, die voorloopig door een in den trein zittenden dokter werden verbonden. Dr. Hoekstra uit Zuidschar-s woude heeft de wonden genaaid en definitief verbonden Het is niet voor de eerste maal, dat n'er oen ongeluk gebeurt. Door gemeentebestuur en plaatselijke vereeni- gingen is reeds bij den Minister aangedrongen dien over- weg weer te laten bewaken, doch zonder resultaat Zal j hier eerst een groot ongeluk moeten gebeuren, als bij; Rilland Bath, eer tot bewaking zal worden overgegaan?) Zal men ook hier de put dempen, nadat veel kalvers- zijn verdronken? Onverantwoordelijk is het, dezen toe-j stan'd nog langer te bestendigen. Een algemeen en', scherp protest is noodig tegen het onbewaakt laten van dezen overweg. I OVERTUIGENDE TEGENSPRAAK, (Nagels Lustige Welt.) Ik lees hier, dat menschen met een vlugge verbeelding geen verstand van ge tallen hebben. OnzinAls mijn vrouw uitmaakt Hoe oud ze is, gebruikt ze de heele wiskunde. •i—

Schager Courant | 1929 | | pagina 1