SchagerCourant POLDER HEERHUGOWAARD. Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. De tweede conferentie in Den Haag. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Donderdag 14 November 1929. 72sle Jaargang. No. 8563 Najaarsvergadering van het Polderbestuur van Heer- hugowaard, gehouden in het Polderhuis, Dinsdag 12 November 1929, des namiddags 2 uur. Aanwezig met den Dijkgraaf alle Heemraden, voorts de Hoofdingelanden, uitgezonderd de heeren Liefhebber en den heer Konijn. Dijkgraaf opende de vergadering met een woord van welkom, hopende, dat aangename en zakelijke discus- Bies zullen mogen leiden tot besluiten in het belang van den polder; mede richt spr. een woord van welkom tot de pers. Door den secretaris werden hierna de notulen gelezen, welke onder dankzegging voor juiste en volledige te- boekstelling werden goedgekeurd. Mededelingen. Meegedeeld werd, dat voor de verbetering der vaarge- legenheid weder een drietal slooten waren aanbesteed, om op gewenschte breedte en diepte te worden gebraht. Onderhoud met onwilligen. Voorts heeft spr. met de landeigenaars A. Groen en A. Overtoom in den Onderpolder Pannekeet een onder houd gehad met betrekking tot een sloot in hunne lan derijen gelegen. Deze bespreking leidde er toe, dat ge noemde heeren wat toeschietelijker schenen te zullen worden, althans weiden door den polderbaas paaltjes uit gezet, om aan te toonen, wat er nu toch eigenlijk slechts in het belang van het algemeen gevraagd werd. Nader hand bleek echter weer, dat genoemde eigenaars oor deelden, dat deze verbetering niet zoo noodig was, aan gezien daar toch niet werd gevaren. Ten aanzien der vaartverbetering in Amerswiel werd aan den heer P. Groen gevraagd, of deze reeds had gesproken met de landeigenaars, hierbij betrokken. De heer Groen deelde mede, dat dit nog niet was geschied. Spr. achtte het hiet gewenscht, daar in dezen tijd het vervoer te water i tijdelijk stop te zetten en achtte het meer gewenscht, dat dit in 't voorjaar geschiedde. De heer C. van Langen maake de opmerking, dat de sloot, waarbij A. Groen en A. Overtoom betrokken zijn, niet bevaren wordt, omdat er niet gevaren kan worden, zoolang deze sloot niet is verbeterd; voorts vroeg spr. of men dan maar steeds afhankelijk moet blijven van den onwil van een paar menschen. Dijkgraaf betreurde het mede ten zeerste, dat deze menschen zich zoo onwillig toonden, doch, indien ze bij deze houding blijven volharden, dan zal de keur daar zeer streng moeten worden toegepast en zullen de heeren zelf aan het werk moeten om deze sloot aan cir *chen van keur en verordening te laten voldoen. Ingekomen stukken. Adres om loons- verhooging. voorgelezen werd een adres, gedateerd 8 Nov. en on derteekend door de polderarbeiders, die in uurloon wer ken, in welk adres om loonsvei-hooging werd gevraagd. Door Dijkgraaf werd toegelicht, dat het uurloon 35 ets. bedraagt, terwijl de chauffeur en de pompophaalder een toelage ontvangen. Voorts deelde spr. mee, dat dit adres door het Dag. Bestuur is besproken, doch dat dit college er niets voor gevoelt om op het verzoek ln te gaan; waar het echter gericht is aan: Dijkgraaf, Heem raden en Hoofdingelanden, wordt het oordeel der verga dering gevraagd. De heer Wonder acht het D. B. in dezen meer bevoegd tot oordeelen dan de Hoofdingelanden, zoodat spr. zich best met de zienswijze van het D. B. kan vereenigen. De heer P. Groen heeft klachten vernomen van arbei ders met betrekking tot he kroosvisschen bij het stoom gemaal. Sommigen moeten daartoe een heele reis ma ken, terwijl dit werk mede nog al eens plaats vindt bij ongunstig weer en 's nachts, terwijl er geen meerder loon voor wordt uitbetaald. Desgevraagd werd echter door den polderbaas meegedeeld, dat hierbij voor 8 uren arbeid 11 uren loon wordt uitbetaald, terwijl het kroos yisschen bij nacht tot de hooge uitzonderingen behoort. Door Dijkgraaf wordt opgemerkt, dat die klacht dus wel iets van kracht verliest Door spr. is wel eens op gevangen, dat de arbeiders opkomen tegen den pensi oensbijdrage. Voorts heeft de heer Groen vernomen, dat ontevredenheid is gewekt, doordat aan een arbeider f 2 per week meer loon wordt uitbetaald. Hierop werd door Dijkgraaf geantwoord, dat dit betreft een besten ar beider, die door den baas niet graag gemist zou worden, waarvoor gevaar bestond. Spr. gaf hierna een overzicht der uitbetaalde werkloonen en lichtte nader toe de ziens wijze van het D.B. De heer Wonder achtte het volkomen gemotiveerd, dat aan een besten arbeider een hooger loon wordt uit betaald, temeer ook, omdat aan zoo iemand allicht 't een of ander opgedragen kan worden, wat voor anderen niet geldt. Door den heer Gootjes werd het loon voor een goeden arbeider niet te hoog geacht, waarom spr. wel iets ge voelt voor eenige verhooging, mede omdat de pensi oensbijdrage in mindering komt van het loon. De heer C. van Langen meent, dat door de polder arbeiders ook nog wel ander werk wordt verricht, ter wijl de heer Appelman opmerkte, dat de besten wel een toeslag krijgen. De heer K. van Langen heeft met verbazing kennis genomen van het verzoek. Spr. is van oordeel, dat deze menschen wel blij mochten zijn, onder deze voorwaarden werkzaam te zijn bij den polder, daar het veelal lieden zijn, die bij boer of bouwer niet op hun plaats zijn en daar ook moeilijk plaats kunnen krijgen. Door Dijkgraaf werd nog eens opgemerkt, dat het D. B. voorstelt afwijzend te beschikken; wil de verga dering het anders, dan zal daartoe een voorstel ter tafel moeten komen. Hierop verklaarde de heer Poland zich te scharen aap de zijde van den heer Gootjes. Spr. acht het verzoek niet onbillijk en stelt daarom voor, de arbeiders in uurloon vrij te stellen van storting der pen- aioensbijdrage. Waar dit voorstel niet wordt onder steund, komt het niet in behandeling. Door denu heer P. Groen werd nu nog voorgesteld het uurloon voor de maanden November tot en met Maart te stellen op 40 ets., welk voorstel werd onder- •teund door den heer Poland. Met zeer groote meerder heid werd echter ook dit voorstel verworpen, zoodat leen verandering in de loonen zal plaats hebben. Sluis- en bruggenbouw. Ingevolge het besluit der vorige vergadering om aan den heer P. Kostelijk den bouw van een schutsluis toe te «taan is thans ingekomen het verzoek eener combinatie van bij het vaarwater in Middenpolders betrokken land eigenaars en -gebruikers, tot verbetering van enkele «looten en het aanbrengen van bruggen, waar nu do pijpjes bij den Molenweg zijn. Door den heer Wonder werd gevraagd of een deel der betrokken ingelanden ook niet door de spoorbrug en vervolgens door de sluis bij D. Wester vaargelegen heid hebben; Spr. wijst er tevens nog eens op, dat een ander deel door een sluisje bij J. Bleeker naar Noord- scharwoude zouden kunnen komen. Door Dijkgraaf werd nog een en ander meegedeeld met betrekking tot den minder gewenschten toestand bij de zuivelfabriek Excelsior. De heer Gootjes vroeg naar de kosten der aangevraag de bruggen, waarop door Dijkgraaf werd geantwoord, dat een geheel nieuwe brug wel een goede f 4000 zal kosten; blijkt echter de pijp in den Middelweg voldoen de breedte te hebben, dan zou men daar kunnen vol staan met optrekken; evenwel zal daar ter plaatse ter dege rekening gehouden moeten worden met de te stel len eischen door het Provinciaal Toezicht. Uit de ver dere discussie blijkt, dat algemeen wordt gevoeld, dat aan deze combinatie moeilijk geweigerd kan worden, wat anderen is toegestaan. Besloten werd dan ook het verzoek in te willigen. Wegenverbetering. Hierna werd door Dijkgraaf verslag uitgebracht naar het Ingestelde onderzoek der werking van een wegwals en de kosten van aanschaffing enz. Hierbij bleek, dat een wegwals. zooals die elders in werking is gezien en die voor onze wegen voldoende ge acht mag worden, door de firma Heijbroek te Hilver sum geleverd kan worden voor f 5960. Wat de werking betreft, met groote voldoening heeft het D. B. deze gade geslagen te Venhuizen, en wegen bezichtigd, welke er mee waren bewerkt. Tevens kan er een inrichting aan worden aangebracht voor het breken van steenen. Het D. B. Is van oordeel, dat ook voor den polder op deze wijze een afdoende we genverbetering te verkrijgen zal zijn. Bij de hierop volgende discussie bleek, dat men alge meen het gevoelen deelde, dat op die wijze alleen een gezonde wegenverbetering tot stand zal kunnen komen. In den aanvang zal het zeker wat zware offers vragen, doch op den duur gelooft men niet duurder te zullen uitkomen en veel betere wegen te zullen krijgen. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten een wegwals met het verdere benoodigde voor een goede uitvoering aan te.schaffen, hetgeen aan het D. B. werd opgedragen. Kasgeld] eenlng. Door het D. B. werd voorgesteld voor 1930 een kas- geldleening aan te gaan van ten hoogste f 40.000, waar toe zonder verdere bespreking en zonder hoofdelijke stemming werd besloten. Salarisherziening van den secretaris. In behandeling kwam daarna een voorstel van het D. B. tot verhocging van het salaris van den secretaris. Ter toelichting werd er door Dijkgraaf op gewezen, dat het secretariaat van den polder steeds meer arbeid vraagt, zoodat het thans geldend sadaris te laag geacht moet worden. Dit bedraagt thans f 700 met f 100 toeslag; voorgesteld wordt het salaris nu te brengen op f 1000. De heer De Boer merkte op, dat tijdens de oorlogs jaren een deel der werkzaamheden van den toen in functie zijnde secretaris, werd uitgevoerd dcor den pen ningmeester, die daarvoor een verhooging van salaris kreeg van f 100. Nu de tegenwoordige secretaris alles voor zijn rekening kan nemen, is spr. wel voor het voor stel van het D. B., doch zou daaraan dan willen verbin den verlaging van het salaris van den penningmeester, met f 100 en dit dus weer terug te brengen op f 700. Hierop werd door Dijkgraaf geantwoord, dat dit geens- zing in de bedoeling ligt van het D. B.; voorts oordeelde spr., dat ook de penningmeester behoorlijk werk heeft, vooral ook met het oog op het algemeen reglement, de veelvuldige splitsing van bedrijven enz. Spr. gevoelt niets voor deze salarisverlaging. Waar door den heer De Boer nog wordt gewezen op de ongunstige uitkomsten van vele bedrijven der inge landen, daar werd door Dijkgraaf gezegd, dat ook de penningmeester inderdaad voldoende werk levert voor zijn salaris. Door den heer Poland werd opgemerkt, dat hij zich reeds had voorgesteld, dat de verhoogingskoorts gewe ken was; dit schijnt echter niet zoo te zijn. Spr. wees er op, dat zoo juist afwijzend was beschikt op het ver zoek tot loonsverhooging voor de polderarbeiders, doch oordeelde, dat verhooging daar beter op haar plaats zou zijn. De heer Wonder bracht hiertegen in, dat die vergelij king toch niet opgaat; de voorgestelde verhooging vloeit voort uit de toenemende werkzaamheden van den secr., doch dit geldt niet voor de arbeiders. Spr. wees mede nog op de zeer geringe vergoeding aan de Heemraden; spr. acht dit hoegenaamd niets tegenover de vele be moeiingen, hij maakt er geen voorstel van, doch geeft in overweging bij een volgende begrooting hier aandacht aan te schenken. Wat het ter tafel zijnde voorstel be treft meende spr. te moeten opmerken, dat bij aanne ming daarvan ook wordt verondersteld, dat dan ook het werk van het secretariaat ook uitsluitend door den secretaris wordt verricht, waarop werd geantwoord, dat dit ook de bedoeling is van het D. B. Het voorstel werd tenslotte in stemming gebracht en aangenomen met alleen de heeren De Boer en Poland tegen. Verordening- en keurwijziging. Ter dezer zake wordt door den Dijkgraaf voorge lezen de bestaande bepaling, waarbij het aan eige naars- en bestuurders van woon- en kermiswagens wordt verboden binnen den polder standplaats in te nemen. Voorgesteld werd, de bepaling op te nemen, dat geen afval van landerijen in de slooten mag worden geworpen, opdat verstopping van den waterafvoer zal worden voorkomen. Deze bepalingen werden algemeen goedgevonden, doch er werd tevens aangedrongen op strenge handhaving. Dit gaf Dijkgraaf aanleiding een paar gevallen van optreding mee te deelen, welke goed resultaat gaven. Vooral ook door de geregelde nachtdiensten van ge meente- en rijkspolitie, konden overtredingen beter worden gecontroleerd. Mede werd een bepaling opgenomen, dat het ver boden is op de poldergrondeii bij het laden en lossen van artikelen, deze langer dan 7 dagen te laten lig gen, wat dan ook geldt voor de bestaande laad- en los plaatsen. Ook hiermee kon men zich algemeen ver eenigen. De heer C. van Langen oordeelde het gewenscht, dat de keur op scheislooten in overeenstemming werd ge bracht met de behoeften; spr. meende, dat deze sloo ten een halven M. broeder zouden moeten zijn. Door Dijkgraaf word opgemerkt, dat hiervoor in Haarlem wel geen toestemming gegeven zou worden, doch de heer Poland meende zich te herinneren, dat een vroeger voorstel gestrand was op tegenstand in de poldervergadering zelf. Dijkgraaf echter ging er zeker in, dat vanuit Haar lem voor een dusdanige wijziging geen goedkeuring verkregen kan worden. Inderdaad blijkt dit in 1919 geschied te zijn. Door den heer Poland werd nu opgemerkt, dat bij het verloopen van het getij de bakens verzet dienen te worden, wellicht wordt dat nu te Haarlem ook in gezien, terwijl de hoer IC. van Langen als zijne mee ning uitsprak, dat er wellicht nog eenige kans van slagen zou zijn, indien alleeen voor reeds bestaande scheislooten de bepaling werd vastgesteld. Besloten werd een onderzoek in tc stellen of er kans op goedkeuring zal bestaan voor de bepaling, dat be staande scheislooten gebracht moeten worden op een breedte van 2.50 M. en een diepte van 70 c.M. bij zo- merpeil. Rondvraag. Door den heer Poland werd bij de rondvraag geïn formeerd of nu al geregeld is de terugbetaling van tc hooge pensioensbijdragen. Dijkgraaf antwoordde hierop, dat eindelijk de gege vens zijn binnengekomen, zoodat de secretaris bezig is deze zaak uit te werken, welke dan zeer binnen kort haar beslag zal kunnen krijgen. De zijstraatjes. De heer Groen zegt opgemerkt te hebben, dat de zijstraatjes aan den Middelweg hier en daar weer groote plassen vertoonen. Dit is reeds besproken door —i »mi y IMMERS DE BESTE LEERMEESTERES! Dit geldt ook voor Uw kopje koffie. Duizenden onverschil ligen kekken aan onze uitnoo- diging tot proefneming weer gevolg gegeven en kekken, ge tuige kun sekriftelijke bevesti ging, inmiddels ondervonden, dat koffie Hag ind rdaad meer genot en betere gezondheid verschaft. A/evrouw B. te Ven/o schrijft Uw coffeïnevrije hoffie Hag heeft onze stoutste verwach tingen overtroffen. Wij zijn Jan ook begrijpelijkerwijze sinds onze proefneming geregelde verhruihers der Hag hoffie en wij drinken met onze huis- genooten bijgevolg beduidend meer koffie dan ooit te voren. De koffie Hag is voor ons van onschatbare waarde geworden en wij zullen niet nalaten, ze bij elke gelegenheid ten zeerste aan te bevelen." het Dag. Bestuur antwoordde Dijkgraaf en hierin zal verbetering worden aangebracht door het steken van greppels in de bermen. Slootvervuiling. Mede werd er door den heer Groen op gewezen, dat in het Noorden van den polder, tegenover de kerk de sloot aldaar onbevaarbaar is door het vele vuil. On derzoek en verbetering werd toegezegd. Mededeelingen omtrent het Derde Eeuw feest. Door Dijkgraaf werden nog eenige mededelingen verstrekt naar aanleiding der gisteren gehouden ver gadering van het Hoofdcomité voor de feestviering. Hoewel de rekening nog niet in alle onderdeelen zui ver kon worden gemaakt, konden toch eenige glo bale cijfers worden gegeven, waaruit kon worden af geleid, dat van de door den polder en de gemeente toegezegde f 1000.— voor dit jaar, stellig niet de helft noodig zal zijn. Hierbij is er reeds op gerekend, dat aan de verschillende corporaties, welke medewerking hebben verleend, een tegemoetkoming kan worden ge geven. Algemeen oordeelde men, dat de feestviering in alle opzichten alsschitterend geslaagd mag worden be schouwd, waartoe zeker het gunstige weer zeer veel heeft bijgedragen. Hierna werd aan alle Heemraden en Hoofdingelan den een exemplaar in band van het Gedenkschrift uitgereikt, hetwelk mede zal geschieden aan alle le den van het Ecre-Comité. Voorts ligt het in de bedoe ling van de gewone exemplaren een beschikbaar te stellen aan verschillende onderwijsinrichtingen en mede aan de leerlingen der hoogste klassen van alle scholen in de gemeente. Sluiting. Bij de sluiting der vergadering dankt de Dijkgraaf voor de aangename wijze, waarop de zaken zijn be sproken; spr. gelooft, dat een zeer goede stap is ge daan in de richting van wegenverbetering en hoopt dat alle besluiten in het belang van den polder zul len blijken te zijn. Hierna, ook nog een woord van dank aan de pers, waarna de jubilcumhamer voor het eerst valt ter sluiting der vergadering. ZEVEN DECEMBER? Volgens de Matin is als datum, waarop de tweede conferentie in Den Haag bijeen zal komen, in begin sel 7 December vastgesteld. Het blad deelt voorts mede, dat de jongste bespre kingen van Briand en Von Hösch hebben aangetoond, dat er omtrent den datum van ontruiming van het Rijnland geen verschil van meening behoefte te ont staan. De Fransche overheid meent in de eerste zes maan den van het volgend jaar den tijd te vinden om over te gaan tot het terugtrekken van de troepen uit de derde zone. EEN DUBBELHOOFDIGE SCHOOL. Te Velsen doet zich een eigenaardige kwestie voor. Dit voorjaar overleed daar het hoofd van de open bare school G. In den Raad heeft men al meermalen gevraagd, wanneer in deze vacature zou worden voor zien, waarop de wethouder van onderwijs antwoordde, dat B. en W. wenscliten als no. 1 der voordracht een onderwijzer uit de gemeente, zulks in overeenstem ming met den wensch van den raad, doch de inspec teur wenschte een ander op de eerste plaats. Eindelijk was de wettelijke termijn verstreken en deelden B. en \V. mede, dat Gedeputeerde Staten in deze vacature zouden voorzien, doende wat des raads is. Ged. Staten hebben nu tot hoofd benoemd den heer G. Heino, hoofd eener school te Wormer. Dit benoemde hoofd zal echter voorloopig wel niet in functie treden. B. en W. van Velsen hebben een tijdelijk hoofd benoemd en zij denken er niet aan, deze plaats te laten innemen door het nu benoemde hoofd. De vraag is nu, of Gedeputeerde Staten die maatregelen kunnen nemen, waardoor het benoemde hoofd zijn functie zal kunnen uitoefenen. ZIJN BROER GESTOKEN. In een perceel aan de Gorontalostraat. te Amster dam heeft een 21-jarige houtbewerker zijn 28-jarigen broer met een mes in de hartstreek gestoken. De da der is door twee agenten aangehouden. Het slacht offer is in het O. L. Vrouwengesticht opgenomen. STAATSCOMMISSIE IN ZAKE HET AFBETALINGS- VRAAGSTUK? Naar de Tel. verneemt, bestaan er op het depar tement van Justitie plannen tot het instellen van een Staatscommissie, welke tot taak zal hebben het af- betalingsvraagstuk te onderzoeken en daaromtrent i-apport uit te brengen. BOERDERIJ TE BERGEN AFGEBRAND. Dinsdagavond is de boerderij afgebrand, bewoond door den heer Nieuwland, aan de Bergervaart, en eigendom van den heer Houtkooper. De geheelo boerderij werd door dc felle vuurzee vernield, de inventaris, hooi, inboedel, alles ging ver loren. Gelukkig was het vee nog niet gestald. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 12 November. Aangehouden uitspraken van 29 October. Joh. Sm. Alkmaar, het als militlep'ichtige niet ver schijnen voor den keuringsraad te Alkmaar, van alle rechtsvervolging ontslagen. Jan Dirk de Gr., Helder: Dood door schuld, f 400 boete of 100 dagen hechtenis en betaling van f 150 aan den heer Ruitenburg, vader van het door de aanrijding overleden meisje. De eisch was f 200 boete cf 60 dagen, dus heeft de rechtbank er neg een flinke schep opge legd. VERLOS ONS VAN DIE WETTEN, HEER! GEEF ONS PRAKTIJK EN EENVOUD WEER. Met deze variant op het geestige puntgedichtje van onzen onvergetelijken De Genestet, kunnen wij gevoe gelijk inleiden een serie hooger beroepzaken. Dinsdag door ons meervoudige strafcollege behandeld en die allen hun oorsprong vonden in de zeer zeker nuttige, maar dikwerf fransjeman gesproken, pesterige leer plichtwet. De nationale wettenfabrikanten in Den Haag mogen ons verbazen door hun legislatieve acrobatische toeren ln den nok van het politieke circus en hun doods- verachtelijke kromme sprongen op het parlementaire slappe koord, aan de waschkuip der practlscher levens zijn zo evenwel volkomen onbruikbaar. Dat is ln de nuchtere samenleving, waar alle juridi sche kunstenmakerij niet anders dan hinderlijk kan zijn en belemmerend werkt op den goeden en geregelden gang van zaken, ten duidelijkste gebleken uit de arbeids- en bakkerswet, de hoogste onbenullige bioscoopwet met haar bespottelijke uitzonderingsbepalingen en dat blijkt ons ook weer uit de dikwerf zoo onpractlsche leerplicht wet, waarmede de geestelijke ontwikkeling van dr kin deren des volks niet gebaat is en de ouders gedupeerd worden in hun beurs en huizelijk gerief. Zoo stonden dan Dinsdag achtereenvolgens terecht eenige huisvaders uit Texel en voornamelijk Wieringen, die alreeds de onaangename gevolgen van de overtre ding dier wet hadden ondervonden voor den Helder- schen Kantonrechter en nu nog eens werden geplaagd met een dagvaarding om ln hooger beroep voor de meervoudige strafkamer in Alkmaar te moeten versche nen. In al deze appelzaken, welk hooger beroep voorname lijk was ingesteld door den ambtenaar, die zich n:et scheen te kunnen vereenigen met de door den kanton rechter te Helder betoonde barmhartigheid, werd als getuige gehoord de heer Dun, inspecteur van het lager onderwijs der inspectie Helder. In de eerste plaats werd behandeld een dergelijke zaak tegen Adriaan H. te Texel, die zijn zoontje Daniël, die hij na 6 jaar schooldrilling, voldoende afgericht achtte, en dus had thuisgehouden, door den kantonrechter ech ter was vrijgesproken, doch tegen wien thans, om hem nog eens goed op te frisschen, niet minder dan f 33 boete of 30 dagen hechtenis werd gevorderd. Daarop verscheen ln persoon een forsche zuiderzee- visscher uit Wieringen, een man, wien het den laatsten tijd met de visscherlj niet voor den wind vas gegaan en nu een dienstbode om zijn invalide vrouw, die alleen met behulp van twee steunstokjes zich kan voortbewe gen. te assisteeren, niet meer kon bekostigen. Het huls gezin zou dus zeer gebaat zijn met de hulp van zijn li- chamelijk krachtig ontwikkelde 13-jarig dochtertje Trijn tje, die alreeds zes leerjaren had doorgemaakt en nu, omdat er geen zevende klas was, gedwongen werd dien zelfden cursus met onveranderde leerstof, nóg eens te doorloopen. De kantonrechter had dan ook in dit geval gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid om geen straf op te leg- gen, doch onze plaagzuchtige wetten lieten alweer t ;e, dat het openbare ministerie met deze faciliteiten geen rekening behoeft te houden en kan trachten door een hooger college te bereiken, dat niet de koek, doch de gard wordt uitgereikt. En met succes, want nu werd f 6 boete of 6 dagen tegen den door tegenspoeden ge troffen huisvader gevorderd. Voorts was aanwezig de Wieringer veehouder Jan K., wiens zoontje Cornelis ook reeds ten volle den tol aan zijn schoolsche ontwikkeling had betaaid en nu maar al te goed in vaders bedrijf, waardoor een knechtje kon worden bespaard, kon worden gebezigd. Maar de wet sprak: sic volo, cis jubeo zoo wil. zoo beveel ik; de jongen moest tot 1 April 1930 de reeds doorgeloopen 6e klaswijsheid nog eens volledig repeteeren. Tegen hem cn de volgende zondaren tegen de wet op de leerplicht, die niet verschenen waren en wel P. v. G.. Cornelis K., Jan M., en Weert P., werd gevorderd f 15 boete of 15 dagen en hiermede was deze serie appélzaak jes afgewerkt en kunnen wij van dit onderwerp afstap pen. AAN HET VERKEERDE KANTOOR TERECHT GEKOMEN. De 20-jarige arbeider Cornelis Sp. te Warmenhuizen had aldaar op 8 Juni van... hou-je-taai en schrik niet het jaar 1928 in gezelschap van eenige vroolijke vrienden 'n gijntje uitgespookt en was in een aan den openbaren weg staanden Lindenboom geklauterd, waar door volgens het oordeel der dorpsautoriteiten, gevaar viel te duchten, reden waarom tegen den met sjimpans^a allures bedeelden Kees Sp. procesverbaal .werd opge maakt wegen3 gepleegde baldadigheid. Hij werd daar voor dan cok door het kantongerecht te Schagen ver oordeeld, doch daar hij zich niet schuldig achtte, was hij nu in hooger beroep gekomen. Helaas, hoewel hij zijn beste pakkle had aangetrokken en meer leek op 'n procuratiehouder van 'n boerenleenbank dan 'n land arbeider. maakte dit absoluut geen indruk op de Heeren en werd hem meedoogcnloos kenbaar gemaakt, dat hij met zijn hooger beroep aan het verkeerde adres was Hij had binnen 3 dagen na zijn veroordeeling bij den Hoogen raad in cassatie moeten komen! En daar kwam ie 17 maanden later mee aansukkelen! IN* HET MEEST ONGUNSTIGSTE GEVAL KAN EP. NOG 15 SJOOF WINST GEMAAKT WORDEN. De heer Petrus Paulis V.. 'n eerzame 35-jarig com missionair in effecten te Schagen, die zonder twijfel met succes de methode ter ongeschonden bewaring van de slanke lijn beoefent, bevond zich 15 April 1928 (onze wetsmachine werkt met duizelingwekkende snelheid) in de duinen van het staatsboschbeheer te Petten, verge zeld van zijn twee herdershonden, die dartel en speelsch zich vermaakten, met rondsnuffelen en krabbelen bij konijnenholen. De heer V. ontmoette op zijn tocht een drietal politiemannen, die aanstoot namen aan het on gebreideld spel van Petrus Paulus' honden, en tegen hem proces-verbaal opmaakten, omdat hij deze In 't jacht veld op schadelijk wild (in casu konijnen) speurende exemplaren van het geslacht canis familiarus, niet be hoorlijk tot de orde had geroepen. Hij werd dan ook te dier zake zonder pardon veroordeeld en te Schagen ver oordeeld door den jachtsportllevenden kantonrechter tot niet minder dan f 25 boete of 25 dagen, tegen welke veroordeeling de heer V., die nu meende geheel ten on rechte te zijn gequalificeerd als konijnenstrooper. tegen welk twijfelachtig praedicaat zijn brave burgerziel ln opstand kwam, hooger beroep aanteekende. Een vol ledige rehabilitatie mocht hij echter voor de meervou dige strfakem niet verwerven, maar toch smakte hij de voldoening, dat hem officieel werd beduid, /at de hem ten laste gelegde jachtwetovertreding m#'. -;roo-

Schager Courant | 1929 | | pagina 5