EEN SITTARDSCH SPOOKVERHAAL. HET HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLIANDS NOORDERKWARTIER. Waarnaar men Eiaisiert p..ig niets had te maken. terwijl de officier van nieening zijnde, dat de kantonrechter het er wel wat al te dik had opgelegd, de opgelegde straf teruggebracht te zien op f 10 boete of 10 dagen. EEN RECHTBANKCLIENT. DIE NIET TOT DE GEMAKKELIJKSTE MAG WORDEN GEREKEND. De heer J. F. v. d. P. een te Amsterdam wonend mag netiseur is reeds meermalen door den kantonrechter te Alkmaar veroordeeld ter zake het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De ambtenaar bij het openbaar mini sterie, die een krachtig kwakzalvcrbestrijder is en bo vendien ambtelijk nog verkeert in de eerste periode van een feilen vervolgingsijver, liet den magnetiseur geen oogenblik met rust &n het was voornameiijk te Limmen, waar deze heer bijzonder populair was, dat tegen hem biuikbaar materiaal kon worden bijeengezameld, te meer nog, omdat de magnetiseur zich zelf tamelijk on bedachtzaam onder schot stelde en een patiënt van den localen geneesheer, kruidenier A., die laboreerde aan jicht en open beenwond, in behandeling nam met het niet bijzonder animeerend resultaat, dat de ongelukkige patiënt tengevolge infectie overleed. In een tweetal gevallen scheen het evenwel, dat de heer van P. bij vrouwelijke patiënten die beweerden te lijden aan rheumatlsche er. zenuwaandoeningen, gene zing had gebracht en toen v. d. P. dan ook terecht stond, werd v. d. P. door den kantonrechter, die zijn optreden in deze apprecieerde, hem wel veroordeelde, doch hem geen straf oplegde. Wat echter betrof de zaak, waarin de patiënt, kenne lijk door de ondeskundige behandeling aan infectie van de door de jichtkwaal veroorzaakte open en etterende beenwond, na nog ter elfder ure te zijn voorzien van de laatste H. Sacramenten, was overleden en waar verdachte door het voorschrijven van een nietsbêduidend OPNIEUW EEN KLEINE VERLAGING VAN LASTEN. De algemeene vergadering van het Bestuur van boven genoemd 142.000 bunders groote waterschap zal worden gehouden op Vrijdag 29 November a.s. in het Gemeen- i landshuis aan den Kennemerstraatwcg te Alkmaar. Als één der voornaamste punten vermeldt de agenda de behandeling van de begrooting voor 1930 en evenals vorige jaren zullen we daaruit het o.l. belangrijke ver melden. In het voorwoord van deze begrooting herinneren Dijkgraaf en Hoogheemraden er aan dat het thans de tiende maal is, dat de algemeene vergadering de be grooting zal vaststellen en in verband daarmede stellen zij zich voor bij de rekening over 1930 eenige flnantieele beschouwingen over het alsdan afgeloopen tlenjaarlijksch tijdvak te geven. Ook nu weer Is het mogelijk een verlaging der lasten voor te stellen. Werd de omslag vorig jaar op f 986.900 geraamd, nu kon hij op f 964.600 worden uitgetrokken, waardoor het percentage van heffing voor de gewone bestuurs- en andere uitgaven kan worden gebracht van 4.74 op 4.58, het percentage voor de dekking der waters- noodlasten van 1.86 cp 1.82. In totaal wordt de heffing dus van 6.6 op 6.4 teruggebracht. De rente voor kasgeldleening, die steeds op f 15.000 was uitgetrokken, meenen D. en H. thans op f 7500 te kunnen ramen. De overname der dijken heeft reeds langen tijd de aan dacht van D. en H., maar het bleek noodig kadastrale kaarten te bezitten, die geschikt zijn om de terreins- en perceelsveranderingen daarin geregeld aan te bren gen. Do afgeloopen jaren zijn o.a. besteed om die kaarten te vervaardigen. Ook de tenaamstellingen van alle dijken zijn nu be kend en duidelijkheidshalve in kaart gebracht; zij leve ren een onweerlegbaar bewijs van de groote verwarring die op dit gebied bestaat en hoe nuttig het is dat deze zaak wordt geregeld. D. en H. beschikken dus thans over de gegevens, die noodig zijn om deze belangrijke aangelegenheid met vrucht ln hun vergaderingen te kunnen behandelen. De Ziektewet legt aan werkgevers nieuwe lasten op, aangezien zij hc.n verplicht om dengenen, die onder deze wet vallen, t'at wil in het algemeen zeggen zij die aan vast loon f C0CJ.en minder per jaar verdienen bij ongeschikt heid tot het verrichten van arbeid wegens ziekte een liitkeering te verleenen. Aan do hand van gegevens over de jaren 1924 tot en met 1928, komen D. en H. tot de conclusie, dat waar het Hoogheemraadschap tot dusverro het risico zelf heeft gedragen cn ook de nieuwe voorschriften het risico beperken tot een bepaald aantal dagen en een vastge steld percentage van het loon, het Hoogheemraadschap zijne uit dc Ziektewet voortvloeiende verplichtingen zelf kan dragen en er geene aanleiding bestaat dit over te dragen aan een Raad van Arbeid of aan een bedrijfs- verecniging. Dit standpunt is trouwens geheel in over eenstemming met de zienswijze van het Bestuur der Verccniging van Noord-Hollandsche Waterschappen, die hiermede, naar D. en H. bekend is. het inzicht weer geeft van de directie van Centraal Beheer. Zij worden in de juistheid van deze zienswijze niet wein! r versterkt, wanneer zij er rekening mede houden dat over het bovenbedoelde vijfjarig tijdvak het aantal "lektedagen zich verhoudt tot het totaal aantal ar beidsdagen van alle betrokkenen als 500 40000 1 80. Zonder eenlg voorbehoud kan worden verklaard, dat deze verhouding buitengewoon gunstig Is; de in een der vakbladen voorkomende publicaties toonen dit onweer legbaar aan. Waar echter voor het personeel op arbeidsovereen komst de duur der ultkeerlng volgens de nieuwe voor schriften aanzienlijk wordt verlengd, treedt de noodzake lijkheid van controle op de ziektegevallen meer op den voorgrond. Deze controle werd tot dusverre ln dier voege uitgeoefend, dat volstaan werd met de overlegging van een geneeskundige verklaring voor het geval dc onge steldheid langer dan een paar dagen duurde. Bij Cen traal Beheer bestaat echter een speciale controle-dienst op ziektegevallen en nu is het mogelijk, ook voor een waterschap dat zijn risico zelf draagt, zich daarbij aan te sluiten. D. en H. zijn voornemens daarvan voorloopig gebruik te maken en eene regeling in het leven te roe pen om het risico zelf te dragen, waarbij de hier- voren aangehaalde tot dusverre bij hot Hoogheemraad schap geldende regelingen voor zooverre zij gunstiger voorschriften inhouden dan de Ziektewet, zullen worden overgenomen en overigens aansluiting zal worden ge zocht bij de bepalingen dezer wet Bij de regeling zal eveneens geregeld moeten worden of het Hoogheemraadschap de kosten der verzekering alsdan niet ten deelc op de verzekerden zal verhalen. Do wot zelve regelt dit punt alleen t.o.v. verzekerden by de Ziekenkas van den Raad van Arbeid en de werk- gevers-bedryfsverceniging, en zij gaat ln het kort van dit standpunt uit dat de werkgever do premie betaalt, doch de helft ervan op het loon van den arbeider mag verhalen. T.o.v. de organen, die zelf het risico dragen, bepaalt de wet niets, doch het is te voorzien dat de Koninklijke goedkeuring op hunne regelingen niet zou worden ver kregen bij een to ver doorgevoerd verhaal. Wanneer dus ln aanmerking wordt genomen, dat volgens de voorschriften der Ziektewet het ziekengeld uit een aftreksel van selderie. Knoflook, venkel en tama^ rinda bestaand mengsel voor inwendig gebruik zeer zeker zijn, trouwens wettelijk niet bestaande bevoegd heid had overschreden, daar kon ook de kantonrechter niet anders dan verdachte schuldig verklaren en hem strenge straf in den vorm van f 200 boete of 100 dagen opleggen. Van al deze vonnissen was veroordeelde, juridisch bij gestaan door mr. Rits uit Amsterdam, in hooger be roep gekomen en werden deze appèlzaken Dinsdag voor de meervoudige strafkamer behandeld; evenwel, ondanks het zeer zeker niet onverdienstelijke pleidooi van verde diger, die het goed recht van den magnetiseur, die meermalen genezing bracht, waar de geschoolde weten schap faalde, welsprekend bepleitte, schaarde de Officier zich geheel aan de zijde van den ambtenaar en werd door hem gerequireerd in de beide eerste zaken, waarin den kantonrechter zich had geabstineerd wat betreft het opleggen van straf, f 30 boete of 30 dagen en in de zaak, waarin de patiënt was overleden, de zwaarste straf op de overtreding gesteld n.1. f 300 boete of 300 dagen hechtenis. Wij meenen in verband met deze zaken nog te moe ten opmerken, dat verdachte zich voor den kantonrech ter had beroepen op een arts in Broek en Waterland, die niet alleen zijn werk waardeerde, doch zelfs de moeite .nam de uitwerking van zijn behandeling te con troleeren, dat blijkens ëen daarna gelanceerd ingezon den stuk door medici te Broek en Waterland, dezen pertinent verklaarde, nimmer met verdachte v. d. P. in contact te zijn geweest en nimmer eenige door v. d. P. behandelde ziektegevallen te hebben gecontroleerd. In al de hooger beroepszaken, door de meerv. strafk. Dinsdag behandeld, werd de uitspraak bepaald op Dins dag 19 November. langer zal moeten word enuitgekeerd althans voor hen die op arbeidsovereenkomst werkzaam zijn dan over de jaren 19241928 is geschied, en dat overigens gehandhaafd wordt het over die jaren geldend systeem, dat het loon gedurende de eerste weken ten volle wordt uitbetaald, dan meenen D. en H., dat een raming van f 3000.per jaar, hetgeen naar een totaal loonbedrag van f 180.000.neerkomt op een percentage van 1.6 aan den veilgen kant ls. Gezien nu de omstandigheid dat de offers, die de Ziektewet van het Hoogheemraadschap vordert, zich ln vergelijking met de tot dusverre gedane uitgaven be palen tot een bedrag van p.lm. f 500.per jaar, meenen D. en H., dat er voor verhaal geen termen bestaan en hebben wij geen ontvangstpost ter zake in de begroo ting opgenomen; onder de uitgaven is een post, luiden de „Verzekering ingevolge de Ziektewet" ingelascht, welke op f 3000.is geraamd. D© Zuiderzeedyk. Over de begrooting van den technischen dienst wordt opgemerkt, dat, wat den Zuiderzeedijk aangaat, behou dens onvoorziene omstandigheden overal met het dage- lijksch onderhoud zal kunnen worden volstaan. Voor den Balgdijk, Amsteldijk, Oostdijk, Wierlnger- waarddijk, den dijk van den Waard- en Groetpolder en den Westerdijk van de Vier Noorder Koggen zijn slechts kleine bedragen voor gewoon onderhoud uitgetrokken. De laatste opening in den Wierlngermeerdijk van Wieringen naar Medemblik is eenlgen tijd geleden geslo ten en volgens mededeeling van de Directie van Zui derzeewerken zal vóór 15 October 1929 bedoelde djjk geheel, d.J. met inbegrip van de steenglooiing, zijn vol tooid. Begin October hoopt men reeds te beginnen met het afspuien van het water van de Wieringermeer langs het Balgzandkanaal door de sluizen te Oostoever, terwijl hoogstwaarschijnlijk begin Januari 1930 het in aanbouw zijnde gemaal bij Médemblik een aanvang jjal kunnen maken met het droogmalen van de Wierlngemeer. De hier genoemde omstandigheden zijn oorzaak, dat het onderhoud van de ten westen van Medemblik gele gen Zuiderzeedijken tot een minimum kan worden terug gebracht, maar bovendien hebben zij tot gevolg, dat ae post, waaruit de kosten van dijkwacht en waarschu wingsdienst worden bestreden, met f 2000.kan worden verminderd. In het voorwoord van de vorige begrooting, werd reeds medegedeeld, dat na voltooiing van den Wieringér- meerdijk tot vermindering van het aantal technische ambtenaren zou kunnen 'worden overgegaan. Dit ls thans reeds mogelijk geworden. Onder voor beide par tijen billijke voorwaarden is met ingang van 1 October 1929 aan den technisch ambtenaar te Medemblik verlof verleend met inhouding van zijn salaris. Voor de Vooroevers kan worden volstaan met het gewone onderhoud. Voor het dichten van scheuren in het grondprofiel van den Schardam- en Keukendijk, den Zeevangs Zee- en Keukendijk, den Zuidpolderdijk, den Katwouderdijk en den Waterlandschen Zeedijk zijn wederom bedragen uitgetrokken, zij het kleiner dan ln 1929. De droge zomer van 1929 heeft tot gevolg gehad, dat in sommige dezer dijken vrij belangrijke scheuren zijn ontstaan, die thans weer worden gedicht Ook voor 1930 moet daarop weer worden gerekend. De Hondsbosscho zoowering. Met de reconstructie hiervan en met de daarvoor gelegen hoofden zal ln 1930 krachtig worden voort gegaan. Evenals het vorige jaar ls wederom gerekend op het verbeteren van de steenglooiing van hoofden en dijk en bestortlng van de koppen der hoofden, ten deele met uit do piasbermen vrijkomende stortsteen. De afgeloopen winter Is voor de nog niet verbeterde hoofden van de Hondsbossche zeewering zeer nadeelig geweest. Deze hoofden toch waren voordien bedekt met een dikke laag mosselen, welke een krachtige bescher ming opleverde voor de daaronder gelegen stecnglooiing. Deze mosselen zijn door de strenge vorst doodgevroren, zoodat de beschermende laag geheel is verdwenen. Mochten in het komende winterhalfjaar zware stormen optreden, dan achten wij beschadiging deze hoofden niet onwaarschijnlijk. In dat geval zal wel ëenigszins van het ln deze begrooting voorgestelde werkplan moe ten worden afgeweken, daar in de eerste plaats storm schade zal moeten worden hersteld. D© verbreeding en verbetering der wegen. In deze begrooting ls wederom gerekend op de voort zetting van de verbreeding en verbetering der wegen, Een bedrag van f 154.225 werd daarvoor uitgetrokken, n.1. voor: lo. Verbreeding en het aanbrengen van een nieuw wegdek op den weg van Koedijk tot Schoorldam een bedrag van f 38.000. 2o. Verbetering van den weg op den West- frleschen omringdijk van Lagedyk tot Boeronsluls f 5.675. 3o. Verbetering van den weg op den Zuid- Schinkeldijk f 3.500.— 4o. Verbetering van den weg op den Slikker- dyk f 5.460.— 5o. Veubetcring van den weg op den Zijper zeedijk f 590.— 6o. Verbteerlng van den weg op den Wes terdijk tuschen Medemblik en Aarts woud t 33.500. 7o. Verbetering van den weg op den un- derdijk in de gemeente Wervershoof f23.000. 8o. Verbetering van den weg op den Noor- derdijk in de gemeente Andijk f 40.500 9o. Verbetering van den weg op den Wa terlandschen dijk f 2.000. lOo. Verbetering van den weg op den Oost- zanerdijk f 2.000.— Met betrekking tot dit onderwerp deelen D. en H. verder het volgende mede: Wij achten het aanbrengen van de hiervoren genoemde verbeteringen in 1930 noodzakelijk. Inspecties op wegen van het Hoogheemraadschap en hetgeen wij in den laat- sten tijd zien op wegen, door anderen onderhouden, bren gen ons tot de overtuiging, dat de sterke toeneming van het verkeer met motorrijtuigen, het noodig maakt, dat zoowel uit een oogpunt van economie als van de vei ligheid op de wegen, deze zoo spoedig mogelijk in be teren staat dienen te worden gebracht. Enkele der hiervoor genoemde wegen komen voor op het provinciaal wegenplan en als zoodanig komen zij in aanmerking voor een bijdrage uit het wegenfonds. Voor 1930 is deze bijdrage op f 12.500 geraamd. Hoewel ook de wegen genoemd onder 6e en 7e, zijn te beschouwen als wegen voor doorgaand verkeer (Me demblikAndijkEnkhuizen), vooral nu door de Sta ten van Noordholland de weg, oorspronkelijk ontworpen ten noorden van de Streek en loopen langs het indertijd ontworpen kanaal HoornEnkhuizen, van het provin ciaal wegenpian is afgevoerd, komen deze niet voor uit- keering in aanmerking. Wanneer de Wieringermeerpol- der in exploitatie is gekomen, zal de weg Medemblik— AndijkEnkhuizen van nog grooter belang voor het doorgaand verkeer worden. In de begrooting is voor verschillende wegverbeterin- gen een bepaald systeem aangegeven. D. en H. vragen nu machtiging, dat systeem te wijzigen, indien bijzon dere omstandigheden dat wenschelijk mochten maken. De dükwacht en waarschuwingsdienst. zal, nu de Wieringermeerdijk is voltooid, kunnen worden opgeheven voor de Zuiderzeedijken bewesten Medemblik VRIJDAG 15 NOVEMBER. Hilversum (1071 M. Van 12.006.00 n.m. 298 M.) 10.0010J.5 Tijdsein en Morgenwijding, 12.00 Politie berichten, 12.152.00 Middagmuziek, 2.052.45 Uitzen ding voor scholen, 2.45-—3.00 Gramofoonmuziek, 3.00 4.00 Maak het zelf! door Céline SchaakeVerkozen, 4.004.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender, 4.305.15 Gramofoonmuziek, 5.156.30 Vooravondconcert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, 6.00 Tijdsein, 6.30 Koersen, 6.457.1Ï5 Cursus Spaansch, 7.157.45 Radiocursus vanwege het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart, 7.45 Politieberichten, 8.00 Tijdsein, 8.018.30 Gramofoonmuziek, 8.309.15 Concert op twee vleugels, 9.1510.30 Vroolijk programma, 10.15 Persberichten, daarna tot 12.00 Gramofoonplaten. Huizen (1875 M.) 10.30—11.00 N.C.R.V. Ziekendlenst, 11.30—12.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje, 12.151.15 Conecrt door KR.O.- trio, 1.152.00 Gramofoonmuziek, 4.005.00 Gramofoon muziek N.C.R.V., 5.00—6.00 N.C.R.V. Concert, 6.40—7.00 K.R.O. Lezing, 7.00—7.30 K.R.O. Cursus Schriftverbete ring. V.P.R.O.: 7.35 Lezing, herdenking van P. A. de Genestet, 8.15 Concert Kamerorkest, 8.50 Lezing over „De moderne Indische samenleving", 9.30 Voortzetting concert, 10.00 Declamatie, 10.20 Voortzetting concert. Daventry (1554.4 M.) 10.35 Morgenwijding, 11.2012.20 Gramofoon, 12.20 Con cert, 12.50 Orgelconcert, 1.202.20 Gramofoon-concert, 4.50 Orkestconcert, 5.35 Kinderuurtje, 7.05 Zang, 8.05 ConcerL, 9.40 Dialoog, 10.35 Concert, 11.05 Verrassing, 11.2012.20 Dansmuziek. Paris „Radio-Paris" (1725 M.) 12.502.20 Gramofoon, 4.05 Concert, 6.55 Gramofoon, 7.25 Gramofoon, 7.35 Lezing met muzikale illustratie, 8.20 Orkestconcert. Langenberg„ (473 M.) 6.207.30 Gramofoon, 9.3510.45 Gramofoon, 11.30 Gra mofoon, 12.251.50 Concert, 4.104.50 „Reinecke Fuchs", Een hoorspel van Wollman, 4.505.50 Orkestconcert, 7.20 Orkestconcert, 8.20 Concert door het Hollandsch Strijk kwartet Daarna tot 11.20 Orkestconcert KaJundborg (1153 M.) 11.20—1.20 Orkestconcert, 2.204.20 Orkestconecrt 7.20 8-20 Voorlezing en zang, 8.209.20 Concert door Bu- dapester Strijkkwartet, 9.359.55 Piano-recital, 9.55 10.20 Concert Dr. H. Gerversman schrijft in de N.R.Ct: Ik heb ln mijn hart een liefde bewaard voor 't oude stadje, die ver uitgaat over de grens van den dag mijner geboorte, als een erf-gevoel, dat zich van voorouder tot ouder diep in mij heeft voortgezet Ik bedoel hier Sit- tard niet als woning van menschen, maar als plaats van uiterst-persoonlijke herinneringen, ervaringen, droomen en fantasieën, waardoor er voortdurend een mystiek contact bestond tusschen de oude 2iel van stad en streek en mijn eigen fijne ontvankelijkheid. Die ziel sprak zich vcor mij niet zoo zeer uit in 't dagelijksche gedoe van 't stadje, maar meer in dc.stiite, in het verborgene, in het aller-diepste wezen dus. waar ik haar trachtte op te sporen. Misschien is ze niets an ders dan een complex van jonge droomen en oude ver halen... ach, misschien is elke ziel niets anders dan een droom en een verhaal... Ik voelde haar ln enkele oude, schemer-donkere straatjes en steegjes, ik herkende haar in de poëzie van hooge daken, ik hoorde haar in de holle wegen en als iets drukkends, angstig-onaange- naams speurde ik haar in den ouden, al te zwaren, al te killen toren, waarlangs sinds jaar en dag de ijle zie len van hen, die geweest zijn. zich opheschen tot aan den hoogsten trans, om dan met een stoot en een on- hoorbaren gil de eeuwigheid in te wieken... Zoo hangt er over 't stadje een gerucht van jaren- en eeuwen-verre verhalen van geesten en spoken, en do plaatsen, waar ze ontstonden, worden nog aangewezen: op het ruime erf eener bierbrouwerij, die aan de wallen grensde, op den hoogsten zolder van een grauw-gewor- den huis, onder den luifel van verweerde woningen in 't nauwe steegje of achter de schemer-gryze muren eener oude kapel... Ik luisterde graag naar wat voor mij méér dan ver haal was: huiveringwekkende waarheid, waardoor een kille kerkhofadem joeg... totdat ik dit met zooveel an dere dingen glimlachend plaatste in 't museum van mijn leven... En nu bekijk je 't als een vreemdeling, die door een oud-Duitsch, middcleeuwsch stadje wandelt, en langs het verleden zijn oogen laat voorbijglijden en zegt; ^Ja, D. en H. hebben een daartoe strekkend besiuit ter goed keuring aan Gedeputeerde Staten verzonden. Een groot deel van de inventarissen der dijltsmagazijnen langs dit gedeelte dijk gelegen, zal kunnen worden verkocht. Om trent deze aangelegenheid wordt onderhandeld met de directie der Zuiderzeewerken, die een drietal dijltsma gazijnen zal stichten op den Wieringermeei-dijk. Enkele cijfers. De begrooting begin met het batig sal.lo der rekening 1928, ad f 51700, voor onderhoud en instand-houding van de zeeweringen is geraamd f 193770, voor onderhoud en instandhouding van wegen f 264.710, voor sluizen, brug gen en duikers f 7820, onderhoud bermslooten, wielen en braken f 6800. Voor bijdrage aan de provincie Noord-Holland in do rente en aflossing, door deze verschuldigd wegens geld- leeningen gesloten tot dekking van de kosten van den watersnood 1916, tot een bedrag van f 20.000.000, is uit getrokken f 337.140. De kosten, voortvloeiende uit de pensioenwet 1922 wor den geraamd op f 17000, die der verzekering ingevolge de Ongevallenwet 1921 op f 2000, de verzekering inge volge de Invaliditeitswet op f 4000, die ingevolge de ziektewet op f 3000. Aan wachtgelden en pensioenen van bestuursleden en ambtenaren van opgeheven waterschappen is uitgetrok ken een bedrag van f 8530, aan uitkeenngen aan oude werklieden en hunne nagelaten betrekkingen f 3400. De belangrijkste ontvangposten zijn, opbrengst van landerijen, dijken enz. f 8020, aandeel in de provinciale uitkeering uit het wegenfonds f 12500, de bijdrage van ae op staat A. van het reglement van Bestuur genoemde waterschappen, gemeenten of verzamelingen van percee- len f 189.010, omslag over de gebouwde en ongebouwde eigendommen f 627.460, afzonderlijke omslag ter voldoe ning van de bijdrage aan de provincie Noordholland in de watersnoodkosten 1916 f 337.140, Voor het reserve fonds is tenslotte gerekend op een bedrag van f 9160. De balans geeft dan voor den gewonen dienst aan, ontvangsten en uitgaven f 1.246.450, voor den buitenge wonen dienst f 45070, totaal dus f 1.291.520. Brussel (508.5 M.) 5.20 Orkestconcert, 6.50 Gramofoonmuziek, 8.35 Orkest concert en zang, 9.50 Waalsche uitzending. ZATERDAG 16 NOVEMBER. Hilversum (298 M., na 6 uur 1071 M.) 10.00 Tijdsein en morgenwijding, 12.00 Politieberichten, 12.152.00 Middagmuziek, 2.002.30 Gramofoonmuziek, 2.304.00 Concert door de Stafmuziek van het 5de Reg. Inf., 4.004.30 „Onze Auto", 4.305.00 Sportpraatje, 5.00- 5.30 Gezondheidshalfuurtje, 5.306.00 Cursus Duitsch, 6.00 Tijdsein, 6.01 Vooravonconcert door het Omroepor kest o.l.v. Nico Treep. 7.45 Politieberichten. V.A.R.A.: 8.00 Orgelspel, 8.15 Toespraak InsL v. Arb. Ontwikkeling. Daarna concert. Orkest, orgel en solisten. Huizen (1875 M.) Uitsl. K.R.O.-uitz. 11.30-12.00 Godsdienstig halfuur tje, 12.151.15 Concert door K.R.O.-trlo, 1.15—2.00 Gra mofoonplaten, 2.003.15 Kinderuurtje, 4.004.30 Cursus Esperanto, 4.305.00 Cursus Engelsch, 5.006.00 Gra mofoonmuziek, 6.006.05 Beursberichten, 6.056.20 Con cert. Sopraan. 6.206.45 Gramofoonmuziek, 6.457.00 Journalistiek weekoverzicht, 7.007.30 Lezing over „Elec- triciteit in de huishouding", 7.508.0 Gramofoonmuziek 8.3012.00 Orkestconcert. Na afloop: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry (1554.4 M.) 10.35 Morgenwijding, 1.202.20 Orkestconcert, 3.50 Con cert, 5.05 Cinema-orgel, 7.05 Zang. 7.50 Vaudeville, 9.55 Concert, 11.0512.20 Dansmuziek. Paris „Radio-Paris" (1725 M.) 12.502.20 Gramofoon, 4.35 Dansmuziek, 6.55 Gramofoon, 7.25 Gramofoon, 7.50 Pianoles, 8.20 Concert, 9.50 Gramo foon. Langenberg (473 M.) 6.207.20 Gramofoon, 9.3510.45 Gramofoon, 11.30 Gra mofoon, 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Concert, 7.20 Vroolijke avond, 9.5010.20 Dansles, 10.2012.20 Dansmuziek. Kalundborg (1153 NL) 2.50—4.50 Concert, 7.357.50 „Familien Hansen" van Jens Locher. 7.508.50 Orkestconcert. 8.509.10 Concert, 9.2510.30 Orkestconcert en voordracht, 10.3011.35 Dansmuziek. Brussel (508.5 M.) 5.20 Concert, 6.50 Gramofoonmuziek, 8.35 Concert. zoo was het eens... ik kan het mij levendig voorstellen... Er is, nu zoowat 'n drie-kwart eeuw of langer gele den, een tijd geweest, dat heel Sittard wel een heksen ketel leek, ofschoon die toch officieel alleen maar achter den Kollenberg bestond, en waarschuwend las men op tuindeuren, poorten en muren het rijmpje: „Van twelf tot ein zeen alle schpoke op de bein; van twee tot drie Is alles veurbie." En nu wil ik gaan rusten in de armen van mijn jeugd en het volgende verhaal vertellen, dat mijne moeder mij mededeelde: Het moet dan geweest zijn in 1830 of '40, dat binnen de muren van 't vaak geteisterde stadje de schrale Nood en de havelooze Ellende weer rondwaarden en de bur gers vandaag niet wisten, waarvan ze morgen moesten leven. De een of ander trok dan wel „den boer op", en probeerde met geld en goede woorden wat los te krijgen van den opgeslagen oogst. Zoo gingen or eens een paar tegen den avond naar 't nabije Doenrade. 't Was Oc tober. Zwaar hingen de wolken als grauwe baldakijnen van heuvel tot heuvel. Soms vielen dikke droppen, tik ten eentonig op de vergeelde bladeren, die nog wat rit selden aan kreunende takken. Zwijgend sjokten de twee naast elkaar door den Kollenberg, den viersprong voor bij, waar de holle wegen gaapten en de schemering voch tig uit de diepten aankroop. Verstard stond de St. Rosa- kapel op den ruigen rug. Onwillekeurig keken ze even, lazen: „Heilige Rosa, Patrones van Sittard, bid voor ons", tikten aan hun pet, gingen verder, in gedachten... Hoeveel honderden jaren stond de kapel er al? Toen had de pest half Sittard weggevreten... „Van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons, Heer..." Ze kén den niet anders dan pest en hongersnood en oorlog... Van noodlot tot noodlot voelden ze zich weggeworpen, de burgers van Sittard, wisten niet beter, of 't leven was bezoeking, straf, teistering... 't Was inmiddels harder gaan regenen; 't water klet ste tegen den glibberigen weg, liep in smalle geultjes den berm af en glom bleek in rimpelende plassen. Door nat kwamen ze aan in Doenrade, waar zo door hun ken nissen met Limburgsche gulheid ontvangen werden en met groot beklag hun leed verhaalden. Bij den haard sloeg de damp uit hun kleeren en laarzen en de warmte kroop loom langs hen op, vlijde zich zacht-wollig om hun lijf en drong door tot in hun beenderen. Zoo kwamen

Schager Courant | 1929 | | pagina 6