VERKOUDEN ABDOSMOP De stichting van een Zaterdagavondmarkt. SCHAGEN. teit zal geven, terwijl de afschrijving op de gebruiks waarde weder op dezelfde wijze geschiedt als boven aangegeven is. Dekhengsten. Koopt men een dekhengst voor b.v. f 5000,,'dan zal dit bedrag weder het uitgangspunt vormen voor de berekening der jaarlijksche afschrij vingen. Verder zal men weder den gebruiksduur als dekhengst en de waarde, dio het paard nog zal heb ben, nadat het voor dekhengst ongeschikt is gevon den, moeten taxeeren. Daar incn steeds de kans loopt dat de hengst wordt afgekeurd, is het raadzaam den gebruiksduur niet te groot te nemen. Stelt men deze op 4 jaar, en taxeert men de waarde van het paard daarna nog op f800,dan moet jaar lijks dus f5000 800 4 of 1050 gld. worden afgeschre ven. Wordt de hengst afgekeurd, voordat de vier ja ren voorbij zijn, dan wordt de waarde plotseling veel lager en het paard zal dan ook op den eerst- volgenden inventaris worden opgenomen voor een bedrag dat overeenkomt met den dan geldenden ver koopsprijs. Heeft men den hengst zelf gefokt, en is deze uls dekhengst goedgekeurd, dan ondergaat hij een belangrijke waardevermeerdering, die op den eerstvolgenden inventaris tot uitdrukking moet ko men. Daarna gaat men op de boven omschreven wijze regelmatig op de dan vastgestelde waarde afschrij ven. Tot zoover over de paarden. Een volgende maal is het rundvee en de andere onderdeden van den in ventaris aan de orde. Oef, dat is een heel werkje om het te lezen cn te onthouden. Dat is ook zoo, geachte lezer. Nu een poosje de courant neerleggen en eerst een kopje koffie gedronken of een pijpje opgestoken. Want er komt nog meer. Go moet nu onderstaande vraagstukken eens overdenken en probeeren daar van do oplossing te vinden. De vraagstukken zijn niet moeilijk als go het bovenstaande goed hebt ge lezen. Wie wil kan de oplossingen inzenden aan de Redactie der Schager Courant. Als zij daar vóór Donderdag 21 Nov. zijn, kan ik ze nazien en den uit slag zal ik dnn vermelden in de courant van Zater dag 23 Nov. Aan het werk dus, jong en oud, ernstig en serieus. 1. In 1910 is een steonen schuur gebouwd, waar- Behandeling in de Winkeliersvergadering van Donderdagavond. De Molenstraters zetten hun plannen nader niteen. IN BEGINSEL TOT DE STICHTING VAN EEN ZATERDAGAVONDMARKT BESLOTEN. Donderdagavond had in hot lokaal „Cérès"' een bui tengewone vergadering plaats der Schager Handel drijvende en Industriöelo Middenstandsverecniging ter bespreking van het bekende plan van de Molen- straters om te komen tot stichting van een Zaterdag avondmarkt, het plantsoen in de Molenstraat op te ruimen on de Marktstalletjes op Donderdag even eens naar die plaats te doen verhuizen. Do leden zijn in vrij grootc getale opgekomen, voor al die uit de Molenstraat, waarover do voorzitter, de heer S c h m a 1 z zijn groot genoegen uitspreekt, hopende, dat de besprekingen alleszins prettig en za kelijk mogen zijn. De hecren G. de Boer en D. Rotgans worden als nieuwe leden aangenomen. Inleiding van den heer D. Rotgans. De heer D. Rotgans, die vervolgens een nadere toelichting van de plannen der Molcnstraters geeft, begint met er op te wijzen, dat er niet veel over is te redeneeren, daar genoemde plannen genoegzaam be kend mogen Word en verondersteld. Spr. heeft wel het idéé gekregen, dat men niet legen een Zaterdag avondmarkt is, maar hij wil namelijk één misver- Mand uit den weg ruimen, cn wel dit, dat het den schijn heeft gekregen, alsof de actie tegen de Midrien- slnndsvoreoniging was gericht. Dit is geenszins het geval. Integendeel, het eenigo streven is, om meer pu bliek naar Schagen te. trokken en dit meenen de Mo- lenstraters o.m. te kunnen bereiken door do stichting van een Zaterdagavondmarkt. Spr. wijst hierbij op Alkmaar en Helder, waar eveneens zoo'n markt be staat. Ook in Schagen zou dit dus mogelijk zijn. cn dat wij Molcnstraters vragen, om haar dAdr te houden, is, omdat wij meenen er recht op te hebben. De Molen- s'raat-buurt is altijd een lap geweest, die er hij neer hing. Spr. gaat dan na, wat de Molenstraat de jaren door heeft moeten missen, zooals door liet aanleggen van de Landhouwstraat, de verplaatsing van 't sport terrein, muziektui», enz. En het plantsoen, dat onding zooals het genoemd wordt, dat willen wij graag mis sen. Kortom, spr. meent, dat nu de tijd gekomen is, om gezamenlijk iets voor de Molenstraat te doen. Want dit is een feit, dat de drukte zich alleen con- entreert in het centrum van de plaats en dat de ove rige straten, waaronder ook de Molenstraat, nooit iets aan eventueclo drukke dagen hebben. De Molenstra- tors nu hadden gedacht, dat men moest beginnen met het volk naar de minder belangrijke straten te trek ken. Vnndnar gann ze vanzelf wel naar het centrum, nooit andersom. Spr. besluit met te hopen, dat de Middenstands verecniging in deze haar steun zal verleenen. De Voorzitter wil er nog eens op wijzen, dat het plan van do Molcnstraters de vereeniging wel wat koud op het dak viel, cn dat de afkeuring, dio daar over is uitgesproken, zeer zeker niet misplaatst was. Dit hebben de Molenstraters later wel gevoeld en daarom hun excuses aangeboden, welk excuus spr. heel gaarne accepteert, maar het neemt toch niet weg, dat hot feit is geploegd. Het is nu eenmaal iets, dat Schagen in zijn geheel raakt, cn als zoodanig moet worden bchnndold, ja, nooit uit het. oog mag worden verloren. Wij zijn vanavond hier om het plan te be spreken, ofschoon B. en W. hot advies van de vereeni ging in deze niot vragen, zooals later gebleken is, ondanks de toezegging van wethouder Schoorl, dit w e 1 z ou geschieden. Op hetgeen door den heer Rotgans in het midden is gebracht, als zou do huurt van de Molenstraat stief moederlijk worden behandeld, wijst spr. er op, dat waar het algemeen belang hot in sommige zaken eischt, een enkeling wel eens schade wordt gedaan. Het plan van do Molenstraat om menschen te trek ken. zal natuurlijk door ieder worden toegejuicht, en het bestuur van do Middenstandsverecniging zal zich dan ook niet verzetten tegen de stichting van een Zaterdagavondmarkt. maar nu komt het er maar op aan, waar? En in dit opzicht moet de Middcnstands- voreeniging consequent blijven en liet aan den Raad overlaten, om deze plaats ie bepalen. De vereeniging heeft overal in dc plaats haar leden zitten, dus gaat voor betaald werd f 12.000. Op 1 Mei 1923 wilde de eigenaar voor de eerste maal een inventaris opma ken. Voor welke waarde zal hij de schuur daarop vermelden, indien hij een afschrijving van 2 per jaar voldoende acht? 2. Een boer koopt in December van zeker jaar een schuur met verdere bedrijfsgebouwen en woonhuis, tezamen voor f20.090. Een deskundige taxeert in ver band met dezen aankoop de waarde van het woonhuis op f7000 cn van de bedrijfsgebouwen op f13000. Er worden aan de gebouwen, alvorens ze in gebruik genomen worden, eenige reparaties verricht, waar over de volgende rekeningen worden ontvangen: timmerman bedrijfsgebouwen f 17G0; woonhuis f340; metselaar bedrijfsgebouwen f 970; woonhuis f170, schilder bedrijfsgebouwen f 90; woonhuis f250, smid bedrijfsgebouwen f 45; woonhuis f 15. Wat wordt op 1 Mei d.a.v. op den bcdrijfsinventaris geplaatst? De rekeningen zijn dan ailen betaald. 3. Eenige tot net bedrijf behoorende arbeiderswo ningen zijn in 1914 gekocht voor f 6000. Te beginnen op 1 Mei 1915 is ieder jaar 1'A van den kostprijs afgeschreven In Augustus 1923 worden twee der wo ningen eenigszins verbouwd, welke verbouwing als verbetering is aan te merken en waarvoor f840 wordt betaald. Met welk bedrag komen de woningen op den inventaris voor 1 Mei 1924 voor? 4. Iemand koopt een zesjarig paard voor f800. Hij neemt aan, dat hot paard op 18-jarigen leeftijd nog een slachtwaarde van f150 zal hebben. Hoeveel moet hij jaarlijks op het paard afschrijven? 5. Een vierjarig paard werd op 1 Mei 1910 op den inventaris opgenomen voor f990 Do gebruiksduur werd gesteld op 14 jaar cn de slachtwaarde op f200. in Augustus 1920 krijgt het paard een ongeluk, waar door de gebruikswaarde volgens taxatie f 200 lager werd. Tevens werd de gebruiksduur na het ongeval geschat op nog slechts 6 jaar, terwijl de slachtwaarde getaxeerd werd op 150 gld. Geeft aan met welke be dragen het paard op de inventarissen van Mei 1916 tot en met die van Alei '20 voorkomt Denk er om, de antwoorden binnen voor Donderdag 2! November. S. V. het niet aan, om aan B. en W. het verzoc richten speciaal in do Molenstraat ee Zaterdaga\.....Imarkt te houden. En dan hebben de Molenstraters in hun adres om de verplaatsing der Donderdngsche Marktstalletjes gevraagd. Hierin nu kan het Bestuur van de Ver eeniging niet meegaan, heel gevaarlijk nis het is, om de markt uit haar verband te rukken. Aan de verbetering van het verkeer in de Molenstraat daar entegen wil het Bestuur weer wel zijn medewerking verleenen, maar om het plantsoen daarvoor in zijn geheel op te ruimen, lijkt spr. wel wat al te kras. Naar aanleiding vnn een opmerking van den voor- ziter, als zou de markt te *L)en Helder verflauwen, haalt de heer Rotgans in het algomeen een voor beeld van Amsterdam aan, waarbij de voordeelen van een Zaterdagavondmarkt uitkomen en in dit ver band leest hij een vakblad-bericht voor mot betrek king tot een dier markten op Zaterdagavond in Am sterdam. In antwoord op de opmerking van den voorzitter, dat het dus hier Amsterdam betreft, zegt spr., dat we hier in de omgeving ook 30.000 men schen hebben, en die menschen moeten er van door drongen zijn, dat ze in Schagen evengoed kunnen koopen als elders. En dat bereikon we door de men schen hierhoen te trekken. Daarom ook zijn de Mo lenstraters met hun plan gekomen, maar ze hebben nog meer kruit in het vaatje. De winkelweek acht spr. niet zoo'n groot voordeel voor de zakenmen- schen, want hoe ook de Molcnstraters hun best de den, menschen kwamen er zoo goed als niet Daar om zullen ze met alle kracht aan hun plan blijven vasthouden. Direct, meent Voorzitter, in antwoord hierop, hebben ook w ij geen voordeel van de winkelweek, maar we mootcn tooncn wat we kunnen en ik geloof wel, dat het ook speciaal dit afgeloopen jaar weer is gelukt. De opmerking van den heer Rotgans, dat de Molenstraters in het vervolg wel meer op deze vergadering zullen verschijnen, kan spr. niet anders dan toejuichen. Hij hoopt, dat ook andere buurten er zoo over zullen gaan denken. Ton aanzien van het sportterrein, moet spr. er nog even aan herinneren, dat inderijt.d ook door spr. persoonlijk, moeite ge noeg gedaan is, om het bij de Molenstraat te houden en wel in samenwerking met den heer Van Thijn. Inmiddels spijt het den heer Rotgans, dat het Bestuur van de Middenstandsverecniging niet de meening van do Molcnstraters deelt. Hij had gedacht, dat zij wel gesteund zouden worden, afgescheiden na tuurlijk van hoe de Raad er over denkt. Aantoonende dat het houden van een Zaterdagavondmarkt niet zal nalaten voldoende resultaten af te werpen, dringt spr. aan op steunverleening van den kant der Mid denstandsverecniging, teneinde de markt in de Mo lenstraat te krijgen. Overigens meent spr., heeft de voorzitter in 't geheel nog .niet gemotiveerd, waar om het voor de vereeniging niet aangaat om daar aan haar steun te verleenen. De Voorzitter; Ik zou nog geen motieven heb ben aangevoerd? Het meest doorslaande motief is, dat we consequent moeten blijven. Dat zeg ik nogmaals en daar mogen we niet van afwijken. De heer Rotgans: Ook niet uit een oogpunt van billijkheid? Voorzitter: Dat brengt de consequentie met zich. Den heer Trapman heeft het eveneens onaan genaam getroffen dat de Molenstraters buiten de Middcnstnadsvereeniging om hun adres aan den Raad hebben gezonden. Wat zij vragen is wel dege lijk een algemeen middcnstandsbelang en behoort in hun eigen vakvereeniging te worden bosproken. La ter is echter excuus gemaakt en zal spr. er niet ver der op ingaan. Toch blijft hij het werken der Molen straters afkeuren. Stel U eens voor, dat ook de an dere buurten of straten dit voorbeeld volgden en overal aparte commissies optraden die alleen ljet speciale belang van de een of andere straat gingen propageoren Dat zou vooral in het kleine Schagen een groote verbrokkeling geven, waaronder de alge- meene kracht onzer plaats zeer zou lijden Spr, keert zich vervolgens tegen de opnieuw geuite meening alsof de Molenstraat is de buurt der ver drukking. Spr. meent, dat de heeren Molcnstraters een slechte reclame maken voor hun zaken door steeds te zeggen en schrijven, dat zij in een verge ten hoek wonen. De menschen koopen niet graag in noodlijdende zaken en de Molenstraters moeten hun eigen zaken hooger houden. En spr. vraagt nu wat er waar is van dit beweren dat de Molenstraat steeds vergeten wordt Hij wijst op de verkeerde voorstelling van zaken, die in hot ingezonden stuk van den keer D. Rotgans is gegeven over het maken vnn de Roos- en Magnusstraat en dnt toch niet ontkend kan wor den dat deze nieuwe dichtbevolkte wijk van groote beteekenis is voor de zaken in de Molenstraat. De verbinding met de Landbouwstraat, Landbouw- dwarsstraat, Roggeveonstraat, enz. moet haar goeden invloed hebben uitgcoefond op de zaken in de Mo lenstraat. De stichting van de Bokstraat, Thorbecke- straat, dat alles wijst op een uitbreiding van de wijk waarvan de Molenstraters kunnen profiteeren. En om te demonstreeren dat het in de Molenstraat niet slecht zakendoen is, laat spr de daar gevestigde zaken de revue passooren en kan hij zonder eenige tegenspraak concludecren, dat de daar gevestigde zaken bloeien en het bewijs leveren dat het onjuist is als zou het zakendoen in de Molenstraat niet met succes te doen zijn. En dat de doorbraak van de nieuwe wijk naaf- de Molenstraat in die straat van groote beteekenis werd geacht, bewees de firma Rot gans zelf al zeer duidelijk, door haar pand te mo- derniseeren. Wel een bewijs dat zich ook voor haar een nieuw perspectief opende. De marktstalletjes op Donderdag verplaatsen acht spr. zeer gevaarlijk en beredeneert dat juist de ge concentreerde drukte van onze markt het de grootste aantrekkelijkheid geeft Te zamen beteekeni onze markt wat, maar neem men elke af deeling daarvan op zichzelf, dan is het niet zooveel. En juist als men begint die afdoelingen bij elkaar vandaan te halen, gaat de algomecne belangrijkheid verloren. En als de Molenstraters de Donderdagsche stalletjes krij gen, waarom dan niet een andere wijk de schapen of varkens. Laat onze markt in haar verband, hoogst gevaarlijk als spr. 't vindt daaraaan te tornen En dan 't plantsoen aan de Molenstraat in zijn geheel weg te nemen, acht spr. eveneens verkeerd. Juist dat plant soen geeft die wijk een aardig aanzien en zooveel moois hebben wij in Schagen niet. En met dat ver keer daar gaat het heusch nog wel en moet dat dan persó wat verbeterd, welnu, neem een paar meter van dat plantsoen af. Spr. kan de redeneering der Molenstraters over dat verkeer niet best volgen. Dan lezen wij dat het verkeer langs de huizen wordt ge perst, dus druk en gevaarlijk is. terwijl wij later klachten hooren over het weinige verkeer en de Mo lenstraat, als uitgestorven wordt genoemd. Spr. meent, dat deze tegenstelling in de uiting der Molen straters toch wel heel sterk is. En de Zaterdagavondmarkt, och, spr. ziet er niet veel in. Maar probeer het, dan kan men de resulta ten zien. Men moet wel degelijk bedenken, dat Scha gen geen Amsterdam of Alkmaar is. Wij hebben hier in Schagen al heel weinig menschen die op een Za terdagavondmarkt zullen koopen En de 30.099 men schen die volgens den heer Rotgans, rondom Schagen wonen, Z3l men moeilijk hierheen kunnen krijgen of men zou daarvoor de benoodigde vervoermiddelen, als autobussen in het leven moeten roepen En of de menschen dan nog naar die enkele stalletjes zou den komen, spr. betwijfelt het zeer. -Maar, zooals ge- zogd, men kan het probeeren, maar..de plaats waar die stalletjes te zetten, dat is aan onzen Raad. Spr. ziet in de bepaling van de plaats iets meer technisch en meent dat de Raad zal hebben te zoggen waar deze stnlletjes het best staan, zóó dat het algemeen belang van de gemeente er het meest mee wordt gediend. Na er op te hejben gewezen, dat het zwaartepunt van het adres der Molenstraters is gelegen in de opruiming van het plantsoen en het stichten van een Zaterdagavondmarkt en niet in de verplaatsing der marktstalletjes, meent de heer Rotgans te moe ten opmerken, dat de heer Trapman de zaak zoo'n betje gekscherend en spottend bohandelt, doch dat noemt de voorzitter onjuist, cn ook de Trapman zegt in alle ernst te hebben gesproken en op een toon, die den heer Rotgans absoluut het recht niet geeft om er van te zeggen dat het spottend was. Spr. volhardt met er op te wijzen dat de florisante zaken in de Molenstraat logenstraffen de zoogenaamde noodlijdendhoid d&ur, die hier door den heer Rot gans naar voren is gebracht. De heer Tielrooy is van meening dat Schagen harder moet aanpakken, daar het nog niet veel ver der is dan bij de stichting in de üde eeuw en dat ook de andere buurten, zoouls in dit geval de Molen straat, de gelegenheid moet worden gegeven om in de drukte van het centrum te worden opgenomen Over den vooruitgang in Schagen, geeft de V o o r- zitter inlichtigen. Er is vooruitgang en dat dank zij ook het werk van de Middenstandsverecniging. En wanneer de vergaderingen van deze vereeniging nu maar druk bezocht worden, dan zullen we over 10 jaar nog wel eens wat anders zien, maar dan moet mon ook op die vergaderingen tegenspraak kunnen dulden en niet altijd zijn meening als de beste willen forceeren, en men moet niet schrikken als er eens een enkeling in 't gedrang komt, wanneer het belang van Schagen daarbij op het spel staat. Aldus gaat de vergadering nog uitvoerig door op het vóór en tegen van hn® Schagen's belangen het best te dienen, waarbij zelfs de Kanalenplannen ter sprake komen, en ook wordt opgemerkt, dat de bioscoop van den heer Schinkel voor de Molenstraat met kermis een groote vcrkeersbclcmmering oplevert. Er wordt echter op gewezen, dat dit bezwaar van de Molenstraat nu voor het eerst ter sprake wordt ge bracht, maar men voelt algemeen dat deze stand plaats zeer ongewenscht is. Eindelijk is de zaak blijkbaar van alle kanten be keken en wordt overgegaan tot stemming over de verschillende bestuursvoorstellen. 1. Aan den Raad te verzoeken om tot stichting van een Zaterdagavondmarkt over te gaan. Met algemeene stemmen aangenomen. 2. Aan den Raad over te laten de plaats te bepalen waar de markt zal worden gehouden. Aangenomen met 21 tegen 19 stemmen; 1 blanco. 3. Bij den Raad er op aan te dringen de verkeers- toestande.n in de Molenstraat en op de Nieuwe Laagzijde te verbeteren en in overeenstemming te brengen met het modern verkeer. Aangenomen met 23 tegen 14 stemmen; 4 blanco. 4. De Donderdagsche marktstalletjes te laten, waar ze zijn. Aangenomen met 40 tegen 2 stemmen; 1 blanco. Bij de rondvraag wordt besloten om tegelijk aan den Raad hot verzoek te richten, de bioscoop van den heer Schinkel met kermis een andere plaats te geven. Na nog eenige mcdcdeelingen over de nieuwe tele foontarieven en het stop-zetten van het vervoer met de Wognummertram, dankt Voorzitter voor de goede opkomst en de aangename wijze waarop de besprekingen zijn gevoerd, hopende, dat de volgende vergaderingen ook steeds zoo druk zullen worden be zocht, wat niet anders dan in het belang van Scha gen kan zijn. Daarna sluiting. THEATER ROYAL. Reeds de vorige week had het theater Royal de komst van „De Kozakken" aangekondigd, een dramatische speelfilm naar den heldonroman van graaf Loo Tolstoi. Deze week dan draait dit schitterende filmwerk hier, waarvan de korte inhoud op het volgende neerkomt: In het eenzame Westen van Rusland, leefden sinds on heugelijke tfjden, de Kozakken, heldhaftige mannen, wier liefste bezigheid was vechten en paardrijden, ter wijl hunne vrouwen het land bebouwden en vee en land verzorgden. Lukashka ls de eenige zoon van het dappere opper hoofd van dezen stam en te poëtisch cn gevoelig om het ruwe leven van zijn vader en zijn dorpsgenooten te wil len deelen; waardoor hij door iedereen veracht en voor een lafaard gehouden wordt Maryana, h^t mooiste moisje van het dorp, heeft hem lief; maar op een dag, als de mannen weer terug komen van een vechtpartij met de Turken, hun eeuwige vijan den en Lukashka om zijn lafheid door iedereen wordt bespot en zelfs in vrouwenkleeren door het dorp ge jaagd, keert ook zij zich van hem af. Dit kan Lukashka niet verdragen; als hij thuiskomt van zijn vernederenden tocht en zijn vader hem met de zweep wil ontvangen rukt hij hem die uit dc handen, keert de rollen om en Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zo 3 gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden. de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar vee! ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid Zijn de terecht gevreesde gevo'gen van een verwaarloosde verkoudheid. Mcak de genezing niet moeilijker cn cuurder door met de juiste behandeling te wnchten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende AKKER's /^r^\ Voorde Borst Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 ranselt zijn vader, tot dien eerbiedwaardigen aanvoer der de tranen uit de oogen springen van pijn en tege lijk van geluk en trots, dat zijn zoon nu eindelijk toont een man te zijn. Lukashka besluit nu te vluchten, maar op het oogen- blik dat hU op zijn paard wil springen, ziet hij de Turk- sche gevangenen, die juist door de Kozakken als oor logsbuit waren meegebracht, ontsnappen. Nu komt zijn Kozakkenhart in opstand; hij maakt alarm, en gaat zelf mee, de Turken achterna. Hij doodt den aanvoerder van den vijand en is nu volgens de Kozakkenstandaard een held, en wordt door allen toegejuicht Ook Maryana wil zich nu met hem verzoenen, maar hij lacht haar uit zooais het voor „een man" past en kust en danst met de zigeunermeisjes, die voor het Honderd Heiligen-feest naar het Kozakkendorp gekomen zijn. En bij het volgend gevecht met de Turken toont Lukashka zijn heldenmoed nog meer, tot vreugde van zijn vrienden en tot trots van zijn vader. Bij den terug keer in het dorp vindt Lukashka Maryana samen met een Russischen prins en meent, dat zij hem ontrouw is en nooit werkelijk heeft liefgehad. Zij verwijt hem zijn ruwheid tegen haar en, om zich te wreken, besluit zij met den prins, die haar trouwen wil, naar Moskou te gaan. Onderweg worden zij overvallen door de Turken en Lukashka met zijn vrienden komen haar te hulp. Hij en zijn vader worden gevangen genomen en door de Turken vreeselijk gemarteld. Heete kolen worden hun in de handen gelegd, de oogen van den vader worden uit- geschroeid en slechts op het allerlaatste oogenblik wordt Lukahka door zijn stamgenooten gered. De vader sterft en hij keert met Maryana naar het dorp terug. Maryana wordt zijn vrouw en hij zal de plaats van zijn vader, als leider van den stam, inne men. MARKTO VERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.1. stugger dan de vorige week; de prijzen waren 4555 ets. Er was een reuze geldekoe op de vetmarlit, afkomstig van O. Schermer te Hoogwoud, die 50 ets. gold. De handel in kalf- en geldekoeien was vlug, duur. De vaarzen voor den dood gingen duur en vlug weg. In 't bijzonder mag vermeld worden, dat de heer Hoek, een bekend vaarzenkoopman van Winkel, die hier altijd aanwezig is, op de Hoornsohe markt 9 beste vaarzen verkocht voor Italië; het waren eerste klas fokbeesten. Verleden Jaar om dezen tijd verkocht hij 15 dergelijke beesten aan Spanjaarden. Wèl een bewijs dat genoemde heer wel vertrouwen heeft en er goed Inzit. De aanvoer van stieren was onbeduidend. De handel in graskalveren was aan den stuggen kant. De nuchtere kalveren werden weer duur en vlug ver kocht, men zou haast zeggen brandduur. Bokken en geiten goede handel, er kunnen er gerust zoo wekelijks 200 komen. De handel in paarden voor den slacht was goed. De vette schapen golden wel f 1.50 per stuk minder bij de vorige week, er was niet die vraag naar. De handel in overhouders was hetzelfde, ook aan den stuggen kant. Alles ging zoo naar ratio. Oude slachtschapen ook niet die prijzen van voorheen. De tijd van fok- of magere schapen is voorloopig af geloopen. Biggen en schrammen matig, vette varkens een luien handel, prijshoudend; de aanvoer was be duidend. Op de klppenmarkt was het weer aardig druk en goede handel. De boter werd duur en vlug verkocht, de aanvoer was goed, maar er kan meer komen CONTROLE VAN AUTO'S. Naar wij vernemen, is Donderdag door de belasting ambtenaren oontrole gehouden op auto's, of zij aan de ambtelijke weging reeds hadden voldaan. Verschillende auto's bleken nog niet ambtelijk gewogen en werden daarom door de ambtenaren naar de weegbrug te Schagen opgebracht, waar de weging ambtelijk plaats had. Wij vernemen, dat regelmatig deze controle zal wor den voortgezet. Wie nog geen aanvrage tot ambtelijke weging heeft gedaan, kan zich de onaangename opbren ging besparen, door spoedig de aanvrage tot weging in te sturen. MONDHARMONICA'S. Alhier is In de lokalen van mej. wed. Zwaag een club opgericht ter beoefening van Mondharmonicamuziek. De cursus ls met 20 liefhebbers begonnen. Tot directeuf is gekozen de heer J. Prins te Alkmaar. NOTABELEN. Tot Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn ge kozen de heeren C. P. Timmerman, P. de Boer, Land bouwstraat en C. Marees, Noord. GEMENGDE ZANGVEREENIGING. Het nieuwe gemengde koor alhier mag zich in een toenemenden voortuitgang verheugen. Het telt thans reeds 42 leden, waarvan 15 heeren. Tot bestuursleden zijn gekozen de heer U. Wester, voorzitter, de heer K. Wonder, secretaris, mej. G. Rog geveen Jd., ponningmeesteres, de dames N. Helder— Brommer en B. Igesz, commissarissen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 14