SchagerCourant Vader Cats. Jac- Zomerdijk is HET ADRES: Vijfde Blad. VERKEERSONGELUKKEN. Voor: Jekkers, Ulsters, Winterjassen, Regenjassen, Heeren Mode-artikelen Gemengd Nieuws. Een inbrekerscomplot in een gsvangenis. 10 Lijken op de rails. Het Dusseldorfsche moord-mysterie. Amarikaansche schepen aan Rushr verkocht. Zosbkof gearresteerd. Een esnigszins ongewoon proces. Boos weer om Engeland. Wraak van Grieksche bandieten. Zaterdag 16 November 1929 72ste Jaargang. No. 8564 De stichter van Sorghvliet.'* Cat's standbeeld te Brouwershaven 1829 11 December 1929. Door twee belangrijke feiten wordt den laatsten tijd weder onze aandacht gevestigd o» den beroemden oud- Hollandschen figuur Jacob Cats. Wij bedoelen hier n.1. het eeuwfeest van de onthulling van zijn standbeeld te Brouwershaven op 11 December a.s. en de schenking van zijn landgoed „Sorghvliet" door de familie Goekoop aan den Nederlandschcn Staat. Bekend onder den po- pulairen naam van „Vader Cats" heeft hlij zich een groo- ten roem verworven als mensch, als staatsman en als dichter. Zijn vader was een Antwerpenaar, terwijl zijn inoeder, die bij Breda geboren was, hem in zijn eerste levensjaren reeds ontviel. Na zijn studies in de rechten en letteren aan de Leidsche Hoogeschool doctoreerde hij aan de universiteit te Orleans. Daar leerde hij bij zijn aangeboren geestdrift voor het schoone geslacht nog de galante hoofdschheid voor de charme der vrouw, waar van de openhartige dichter verhaalt: ,,'t vrouwelijke ge- ilacht, dat heeft me wel bevallen". Na een kort verblijf Vader Cats. ie Parijs en te 's Gravenhage, vestigde hij zich als advo caat eerst te Brouwershaven en later te Middelburg, w-aar hij in het huwelijk trad met Elisabeth van Valken burg uit Amsterdam. Aldra was hij gevierde en gezochte pleitbezorger, maar' moest, om gezondheidsredenen een reis naar Engeland ondernemen, waar hij aan de Hooge scholen te Oxfort en Cambridge zich verder ontwik kelde. Bijna tegelijkertijd werd hij daarna benoemd tot pensionaris te Middelburg en tot hoogleeraar te Leiden, voor welke laatste functie hij bedankte. Zijn pensiona risschap te Middelburg verwisselde hij later met die te Dordrecht en nog later met het ambt van raadspensio naris en vervolgens van grootzegelbewaarder der Sta ten en Gravelijkheid van Holland en Zeeland te 's Gra venhage. Zijn gemoedelijk rondborstig karakter was ech ter niet opgewasschen tegen het gekonkel der diploma tie, terwijl zijn vredelievendheid meermalen in het nauw werd gebracht door de heftigheid van den jongen Prins Willem II. Na de mislukking der bekende „Groote Ver gadering," welke hij presideerde, trok hij zich terug uit 't publieke leven, na nog eerst naar Engeland te zijn af gevaardigd voor besprekingen met Cromwell, die al even min succes hadden. Toen vestigde hij zich als ambteloos burger op zijn geliefd buitengoed „Sorghvliet" te 's- Gravenhage. Na in zijn studie-jaren reeds verzen ge schreven te hebben in het Fransch, Grieksch en Latijn, trad hij voor het eerst op 41-jarigen leeftijd als Neder- landsch dichter op in „Haechdenplicht", een emblema tisch werk, opgedragen aan Anna Roemers. Dan volg den zij „Sinn en Minnebeelden" „Houwelijck" („De gan- sche gelegentheijt des Echten Staets", waarvan het beste gedeelte „Galant en Rosette") „Hardersclacht" (een realistische pastorale), „Spieghelvan den Ouden en den Nieuwen Tijdt", „Trou-Ringh" (waarvan vooral bekend 't „Spaans Hcijdinnetje"). Op „Sorghvliet" rijmde hij zijn „Buitenleven," „Tachtigjarigen Ouderdom" „Hofgedach ten." „Gedachten in slapelooze nachten". „Twee en tach tig-jarig leven", welke stukken aardig van seniele af takeling getuigden. Cats werd al heel verschillend beoordeeld; de een prees en roemde hem zelfs boven Vondel, ook Dr. Abr. Kuyper prees hem hoogelijk, terwijl anderen als Potgie ter en Buslcen Huet zijn dichterschap heftig bekriti seerden en de laatste zelfs zijn populairiteit een natio nale ramp noemde. Die uitccnloopende beoordeelingen is vooral te wijten aan de tweeslachtigheid zijner dicht kunst, waarvan sommige stukken erbarmelijk smake loos zijn, terwijl hij elders met grooten eenvoud en met een breedsprakerigheid, die zijn gedachte voor iedereen duidelijk maakt, den echten volkstoon weet te pakken. Zijn groote populairiteit en de eigen plaats, welke hij in onze litteratuur bekleedt, is zijn individualiteit, zijn origineele uitbeelding of zooals Simon Stijl in een epi gram op hem zegt, zijn „ik en weet niet wat". Zijn gods dienstige opvoeding en streng calvinistische geest uitte zich in al zijn werken, zooals de aanhef van zijn Zwane- zang getuigt „Nu, Godt! ick ben geneygt te gaen op Uwe wegen". Voor het meerendeel zijn z'n gedichten didactisch, en getuigen van een verbluffenden kijk op de volksziel. Hij wist in zijn eentonige alexandrijnen de weetgierigheid, dan wel gezoute nieuwsgierigheid van het volk te bevredigen. Geen wonder dan ook, dat zelfs tot op heden ten dage het volk vele zijner puntdichten van buiten kent, en zijn naam gekend is als weinigen der latere dichters. Zijn werken werden nagenoeg alle in het Duitsch vertaald, en grootendeela ook in het La tijn, Engelsch en Fransch. Zijn gezameüjke werken ver schenen o.a. in 1655, 1653, 1665, 1700, 1724, 1828,1855 enz., resp. in folio, duodecimo, octavo, quarto e.a. formaten. Zijn stoffelijk overschot werd bijgezet in de Klooster kerk aan het Voorhout te 's Gravenhage, waarvoor Ja cob Westerbaan een Lalijnsch grafschrift beitelde Op het marktveld van zijn geboorteplaats werd 11 Dec. 182D met groote plechtigheid zijn standbeeld onthuld van den Gentschen beeldhouwer P. Parlementier. Het initiatief tot oprichting. Het initiatief tot oprichting van dit gedenkteexen werd genomen door het Departement Schouwen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Het stand beeld werd vervaardigd door den Gentschen beeldhouwer P. Parmentier. In het verslag der Maatschappij tot Nut van het Algemeen over de onthulling van dit standbeeld vinden wij het navolgende vermeld: „Wie bekend is met de groote verdiensten van Jacob Cats, zal zich niev verwonderen, dat sedert geruimen tijd velerw enson was, voor den geliefden volksdichter van Nederland ln zijn geboorteplaats een gedenkteeken op te rigten, doch noch hier noch elders der nagedachtenis diens groote mans een zoodanig blijk van welverdiende hulde ge- bragt was. Sedert de oprigting van het Departement Schouwen der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, welke derzelver vergaderingen in Cats geboorteplaats houdt begon men in dezelve het eerste plan te ontwer pen, den zoo vaak geuiten wensch vervuld te zien. Was dit aller begeerte, over de wijze van uitvoering echter liepen de gevoelens uiteen, totdat er eindeiijk besloten werd, zoo de noodige fondsen er toe bijeengezameld konden worden, Cats' standbeeld op het marktveld zijner geboortestad te plaatsen. Uit het bestuur van gencema Departement werd een kommissie benoemd, welke met de gedeeltelijke uitvoering van deze aangename, maar moeilijke taak beiast werd. Aan derzelver hoofd stond deszelfs waardige Voorzitter, de heer N. Vetten, Vrede- regter van het kanton Brouwershaven, de eerste ontwer per van het plan, dien ook inzonderheid de welverdiende lof van deng oeden uitslag der voltooiing toekomt, en die tevens het genoegen mogt smaken, dat zijn klein zoon A. W. van der Halen ,den eersten steen aan het monument gelegd, en zijn zoon de redevoering bij de inwijding gehouden heeft. De kommissie begreep, dat, daar Cats gansch Nederland toebehoort, zij ook elk gelegenheid moest geven, om het zijne te helpen bijdra gen tot vereering van den geliefden volksdichter. Velen dan ook, maar inzonderheid de Departementen der Maatschappij tot Nut van 't algemeen Middelburg en Nijmegen, en vooral de bewoners van het eiland Schou wen, waaronder de familie Cats te Zierikzee, hebben door ruime geldelijke bijdragen getoond, hoe ingenomen zij waren met de eer, die men onzen uitstekenden land genoot wilde bewijzen. Daardoor werd dan ook de kom missie in staat gesteld, de vervaardiging van het stand beeld op te dragen aan den heer P. Parmentier, beeld houwer te Gent. De schoone uitvoering heeft daarna deze keuze gebillijkt. Het standbeeld is vervaardigd van eenen duurzamen witten steen, bekend onder den naam van pierre de Rochefort, hoog vier ellen twee en dertig duim, de pedestal medegerekend, die van Escocijnsohen steen gemaakt is, waarin aan de vier zijden deze in- scriptiën gebeiteld zijn. „Ter nagedachtenis van Jacob Cats, geboren te Brouwershaven 1577. Overleden te 's Gravenhage 1660. Is dit standbeeld in 1829 opgerigt". Door onvoorziene omstandigheden kon, in weerwil der kommissie, niet dan op den 11 December 1829, de in wijding van het standbeeld bepaald worden. Nimmer heeft er bij een feest meer orde, vroolijker stemming en hartelijker deelneming geheerscht. Elk bragt er het zijne aan toe. Het huisje, waarin Vader Cats geboren werd, was versierd en met dit opschrift voorzien „Hier in dit nederig gesticht, Zag Jacob Cats het levenslicht". Het buitengoed „Sorghvliet", hetwelk door de erfge namen van wijlen Mr. A. E. A. Goekoop aan den Staat is aangeboden, kocht Jacob Cats in 1643 van den Com mies van financiën van de Staten van Holland, Johan van den Bronck. Het was toen nog een dor stuk grond, waarop slechts eenig laag struikgewas groeide. Cats is echter niet van plan om dit stuk grond woest en on bebouwd te laten liggen. Hij liet het terrein ontginnen en beplanten en er een echt-oud-Hollandsch landhuis op bouwen. Na zijn dood kwam zijn dochter Elizabeth in het bezit van het buiten, die het reeds in 1675 ver kocht aan Hans Willem Bentinck, kamerheer van den Prins van Oranje. Sorghvliet werd toen de ontspan ningsplaats van de Haagsohe hofwereld. De stadhouder hield er menigmaal verblijf en hield er ook vaak con ferenties met zijn gezanten. Het landgoed bleef tot 1819 in het bezit der familie Bentinck. In dat jaar moest het wegens het niet voldoen aan hypdtheekrenten ver kocht worden en werd toen eigendom van Bastiaan Sie- bregt, die het op zijn beurt weer verkocht aan ae familie Wachter, die er echter nooit heeft gewoon. In 1837 kocht Koning Willem II Sorghvliet, zoodat het landgoed kroondomein werd. In 1876 werd Sorghvliet gekocht door de familie Goekoop voor de som van f 2.000.000. Voor vaders oogen overreden en gedood. Woensdagmiddag te ruim 12 uur haalde de heer Hui zing te Borculo zijn 6-jarig dochtertje en een vriendin netje per fiets van school. Op den hoek van de Groen- losche straat slipte het rijwiel, waardoor het dochtertje op straat viel. Juist kwam om den hoek een zwaar be laden melkwagen aangereden, waaronder het kind te recht kwam. Een der wielen ging over het hoofd van het kind, dat onmiddellijk dood wsa. Auto op een boerenkar gereden. De voer man levensgevaarlijk gewond. Woensdag heeft op den rijksweg onder de gemeente Best, nabij het Wilhelminakanaal, bij Eindhoven, een «rnstig auto-ongeluk plaats gehad. De auto van den heer De Jong, uit Oirschot, reed daar in volle vaart een boerenkar, bespannen met een paard, van achteren aan. De voerman van deze kar, A. v. d. Meyden uit Best, werd er af geslingerd en bleef zes a zeven meter verder liggen. De man is naar het ziekenhuis vervoerd; hij heeft een schedelfractuur gekregen, zijn toestand is le vensgevaarlijk. Hij is gehuwd en vader van zes kinderen; hij ,3 38 jaar oud. Het paard van v.d. Meyden werd licht gewond, en de chauffeur van den auto kwam er zonder kleerscheuren af. De wagen werd grootendeels vernield. Rijlks- en ge meentepolitie hebben beslag gelegd op den wagen, en de chauffeur Is in voorloopige hechtenis gesteld. Noodlottige overredingen door auto's. Woensdagmiddag is het 13-jarig zoontje van den turf schipper Bootsman te Zuidhorn, dat met een vriendje op den straatweg fietste, toen hij zijn vriendje wilde vastgrijpen van de fiets gevallen en door een vrachtauto overreden. Deerlijk gewond is de jongen opgenomen en kort daarop overleden. Men tracht de ouders te vinden, die in het veen werk zaam zijn. Den chauffeur treft waarschijnlijk geen schuld. Woensdagmiddag speelden op den Vlijtschen weg te Apeldoorn twee jongetjes van vier en zes jaar op het erf hunner ouders, toen plotseling de vierjarige jongen van het erf den weg op liep, waarover op dat oogenblik een leege vrachtauto kwam aangereden. De chauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen en het kind werd doodelijk gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar het een paer uur later is overleden. IN HET BUITENLAND. Ernstig tram-ongeluk to Zurlch. Met volle kracht uit den bocht gevlogen. In de Gloriastrasse in Zurich heeft Woensdag een ernstig tramongeluk plaats gehad. Tengevolge van tien regen gleed een motorwagen met bijwagen in deze steil afgaande straat naar beneden. De stroombeugel brak af, zoodat het den bestuurder onmogelijk was de electrische rem in werking te stellen. Daar de handrem de tram niet voldoende tot staan kon brengen, viel de tram in de bocht met volle kracht HOOGZIJDE E 21 SCHAGEN. tegen den muur van het meteorologisch instituut. De motorwagen werd geheel verbrijzeld. Als door een wonder bekwam de wagenbestuurder geen verwondin gen. Van de inzittenden werden 19 personen verwond. De meesten konden nadat hun het noodverband was gelegd, huiswaarts kecren Treinbotsing in het station te Antwerpen. Reizigers stonden op het punt om uit te stappen. De trein die om 14.14 uit Brussel vertrekt en te Ant werpen te 14.50 uur aankomt, is daar bij het binnen stoomen van het station Woensdag-namiddag met ge weld tegen de stootblokken aangebotst. De reizigers, die allen op het punt stonden om uit te stappen, werden mei geweld door elkaar geschokt. Er waren 26 gekwetsten, waarvan drie zwaar zijn gewond. Autobus in een ravü n gestort, Twee doo- den, 36 gewonden. Uit Rabat (Marokko) wordt gemeld: Op den weg van Cassablanca naar Belammeri is een autocar in een ravijn gestort. Twee inboorlingen werden gedood, 36 gewond, waar van 6 zwaar. Fransche vliegtuigen neergestort. In to taal drie dooden. Naar V.D. uit Parijs verneemt, hebben Woensdag in Frankrijk verschillende vliegongevallen plaats gehad. Tusschen Parijs en Straatsburg is een postvliegtuig neergestort, waarbij de beide inzittenden werden ge dood. Nabij Versailles is Woensdag de lcapitein-vlieger Welss met zijn vliegtuig verongelukt. Hij werd gedood. Op het vliegveld van Hyères is een vliegtuig bij hel starten omgeslagen, waarbij de bestuurder gewond werd. Het toestel werd totaal vernield. In de haven van Toulon is Woensdag een watervlieg tuig neergestort en onmiddellijk gezonken. De inzitten den konden op het laatste oogenblik worden gered. EEN VLUCHT MET 180 PERSONEN. Van de R 10L Uit Londen wordt gemeld: Wanneer de R 101 Zaterdag a.s. een vlucht van vijf uren zal maken, zullen zich 180 personen aan boord be vinden, o.w. 80 leden van het Lagerhuis en 20 leden van het Hoogerhuis. Dit aantal personen Is het hoogst, het welk ooit tegelijk in de lucht is ingegaan. De accomo- datie der R. 101 is dusdanig, dat de dinerzaal plaats biedt voor 50 personen. EEN BEWAARDER MEE IN HET COMPLOT. In den laatsten tijd werden te Mahren in Tsjecho Slowakije talrijke groote inbraken geploegd. Reeds spoe dig vatte de politie verdenking op tegen den thans in de gevangenis zittenden Stefan Grunt. tegen wien over een week een proces zal beginnen. Men vermoedde, dat hij uit de gevangenis de inbraken leidde. Dit vermoeden werd nog verstrekt, doordat men er achter kwam, dat een gevangenisbewaarder Wenzel Pilat genaamd, be richten overgebracht tusschen in de gevangenis zittende leden van een inbrekersbende en in vrijheid zijnde vrienden. Bij huiszoeking bij den gevangenisbewaarder vond men dan ook in geheimschrift talrijke plannen voor groote inbraken, waarbij Pilat een leidende functie schijnt te hebben bekleed. EEN POOLSCHE ROOVERSBENDE AAN HET WERK. Uit Warschau wordt gemeld: In de laatste 14 dagen heeft men op de spoorrails in den omtrek van Warschau niet minder dan 10 lijken ge vonden. In 5 gevallen was het hoofd van de romp ge scheiden. De politie acht het mogelijk, dat ten minste een ge deelte dezer slachtoffers aan roovers ten offer is geval len, die de lijken op de rails gelegd zou hebben, om aan zelfmoord te doen gelooven. Het is de politie gelukt, enkele leden van een ge vaarlijke bende te arresteeren, die het district van War schau tot operatiebasis had gekozen. STEEDS INGEWIKKELDER. Zooals men weet, heeft dezer dagen de politie te Dus- seldorf een anoniemen brief gekregen met aanduiding van de plek, waar het laatste slachtoffer van den moordenaar te vinden zou zijn (het lijk was daar inmid dels reeds gevonden). De mededeeling van den massa-moordenaar, in een brief aan het communistische blad „Freiheit" gedaan, omtrent de plaats, waar een zijner slachtoffers begra ven ligt, schijnt bevestigd te worden. De recherche heeft n.1. een onderzoek ingesteld op de aangeduide plaats, het landgoed Pappendel!, en daar een damestasch met sleutels gevonden, welke aan een sinds geruimen tijd vermist meisje toebehoorde. De opgravingen zullen nu worden voortgezet. Volgens mededeeling van de recherche, aldus wordt later nog uit Dusseldorf gemeld, is de bij het landgoed Pappendell gevonden handtasch met Inhoud het eigen dom van de sinds 11 Augustus 1929 als vermist gemelde dienstbode Marie Hahn uit Bremen. Naar uit het onderzoek is gebleken, moet deze Hahn met de eveneens vermoorde Reuter bevriend zijn ge weest Thans wordt getracht na te gaan of men hier werke lijk te doen heeft met aanduidingen van den moordenaar. Een employé van de buitenplaats heeft de politie mee gedeeld, dat hij dicht bij de opgegeven plek een dames- stroohoed en een handtasch heeft gevonden. Reeds moet zijn gebleken, dat ten tijde van de vondst van deze voorwerpen een 20-jarige typiste uit Dusseldorf ver dwenen is, zoodat het nu wel zoo goed als zeker is, dat deze in handen gevallen is van den moordenaar. VOOR BIJNA ANDERHALF MILLIOEN DOLLAR. Reuter meldt uit Washington. Donderdag is de verkoop bekend gemaakt van 30 schepen door den Amerikaanschen Shipping Board, onder voorwaarde dat zij zullen worden ingeschreven als buïtenlandsche schepen en in dienst zullen worden gesteld voor den Russische» handel tusschen J.eningrnd en de Russi sche havens aan de Zwarte Zee, de Golf van Perzië en in Siberië. In de politiek der Amerikannschc regee- ring, die de Sovjet-regeering niet erkent, wordt geen enkele wijziging overwogen. De prijs van de door Rus land overgenomen schepen bedraagt 1.471.000 dollar. BIJ ZIJN AANKOMST TE BONN. Zoehkof. die Woensdag avond uit Trier te Bonn was aangekomen, is daar Donderdagmorgen gearresteerd. Ilij werd aan een verhoor onderworpen. Naar men weet is Zoehkof indertijd uit Duitsch')and gezet. Hij was voornemens Donderdag naar Frankfort door to reizen om Zaterdag aan de bijzetting van zijn vrouw in het kasteel Friedriehshof in den Taunus deel te nemen. Zoehkof is Donderdagochtend naar het huis van bewaring gebracht. Mij zal waarschijnlijk worden ver volgd wegens het onbevoegd overschrijden der Dnit- sche grens. BIJ HET ONDULEEREN HET HAAR VERBRAND. Onlangs maakte het Hongaarsche blad de Magyar- •~;ig gewag van een klacht van een dame uit de uit gaande wereld te Boedapest hij het gerecht, omdat een kapper haar mooi lichtblond haar bij het ondu- 'eeren had verbrand. Zij eischte een schadevergoeding 'en bedrage van S000 Pengö (ongeveer 317.") gulden) met de motiveering. dat zij wegens haar bedorven inr.r een tijdlang niet in gezelschap had kunnen verschijnen: vooral echter, omdat zij als beginnende filmster liet seizoen van dit jaar had moeten over slaan. In den loop van dc openbare terechtzitting bleek, dat de eischeres haar eisch int 4000 Pengö had ver laagd. Dc specificatie was als volgt: psychische de- nressie 1000 Pengö. waardevermindering evenveel en voor het nipt kunnen optreden in het filmseizoen 2000 Pengö. Aangezien dc president van het hof zich niet com petent gevoelde in deze op grond van de opgaven der eischeres ren vonnis te vellen, gelastte hij een des kundig onderzoek van een hoogleeraar in de medicij nen, directeur van een ziekenhuis. Dezen deskundi gen worden, onder overlegging van een monster haar, een dozijn vragen gesteld betreffende de hoedanig heid van dit haar. den duur van de genezing, doktors en npothekerskosien enz. Men wacht met groote be langstelling den uitslag van dit eenigszins ongewoon proces af. OVER BOORD GESLAGEN EN WEER AAN BOORD TERUGGESPOELD! Een visschersvaartuig uit Grimsby heeft Woensdag gerapporteerd, dat er een groote golf over het schip was geslagen, waardoor de schipper en twee man, die zich aan dek bevonden, in zee werden geworpen. De schipper werd door een volgende golf weer aan dek gespoeld, doch dc twee anderen verdronken. Tc land werd door het hooge water groote schade aangericht met name in het Rhonddadal in Z.-Wales. Een groot gedeelte van de helling van den heuvel te Pontvgwnith bezweek tengevolge van het' water. Woensdag werden er scheuren van VA M. breed en ruim 20 M. lang ontdekt en bewoog zich oen massa van duizenden tonnen aarde gestadig omlaag. Tien gezinnen, die huizen bewoonden op den weg van de aardverschuiving, kregen bevel hun woningen onmid dellijk te verlaten. Een record-regenval voor Engeland en Wales werd geregistreerd te Pontypridd, waar in 24 uur 210.S m.M. regen viel. Aan den bovenloop van de Severn werden twee bruggen vernield. In Staffordshire en Lancashire is veel levende have omgekomen en groote schade toegebracht aan het ge was. Slecht weer in het KanaaL In het Kanaal is het Woensdag den hcelcn dag blij ven stormen en regenen. De scheepvaart ondervond weer veel hinder. Een vischkotter sloeg in den storm om en zonk. LIJK VAN EEN SCHAAPHERDER GEVONDEN. Men zal zich wellicht herinneren hoe begin Sep tember nabij Trikkaha in Griekenland een reisgezel schap door ecnige struikroovers onder leiding van den „koning der bergen*' Tzazias, in een bergpas werd overvallen en weggevoerd. De bandieten eischtcn een hoog losgeld, maar stelden zich een week later met een kleiner bedrag tevreden, waarna de gevangenen in vrijheid werden gesteld. Dezer dagen heeft dc bende weer van zich doen spreken. Nabij Larissa heeft men het onthoofde lichaam gevonden van een schaapherder. Op het lijk was een papier bevestigd, met de meriedeoling, dat de man gedood was, omdat hij een der leden van de bende had verraden, zoodat deze had kunnen worden gearresteerd. De klopjacht op Tzazias' volgelingen is weer begon nen. STUDENTEN-VECHTPARTIJEN TE KRAKAU. Naar uit Warschau gemeld wordt zijn te Krakau Dinsdag hevige vechtpartijen geleverd tusschen Pool- sche en Joodsche studenten, waarbij een student le vensgevaarlijk werd gewond. De vechtenden moesten door de politie worden ge scheiden. Des avonds trachtten Poolsehe studenten twee pro testvergaderingen te houden, die echter door de politie ontbonden werden. Ook een poging der Poolsehe stu denten, om ln een optocht naar de Joodsche wijk te trekken, werd door de politie verijdeld. MEISJES-FASCISTEN IN ITALIë. De Fascistische Partij is bezig met het stichten eener organisatie van meisjes-fascisten. Alle meisjes van 17 tot 22 jaar kunnen toetreden.

Schager Courant | 1929 | | pagina 17