AVONDJAPONNEN. IIMiaiSüii ftcmcrtSJBr «WW: 1 Avondjapon voor jonge meisjes van witte gebloemde taffetzijde. Eenvoudig glad lijfje, van voren in een punt uitloopend. Ruime klokkende rok, achter beduidend lan ger dan voor. Schouderbloem van witte taffet zijde. Taffetzijde is op 't oogenblik zeer mo dern en leent zich uitstekend voor de wijde klokken en plooien der avondjaponnen. II. Middagjapon van donkerblauwe velou- tine. Smalle plooitjes garneeren het lijfje en geven de taillelijn aan. Het bovengedeelte der rok is eveneens versierd met deze plooi tjes en geven tevens het effect van een schootje, waaraan het rokje in ruime klok ken valt. Groote witte geschulpte crêpe de chine kraag en manchetten maken dit japonnetje tot een eenvoudig, keurig geheel. III. Elegante wintermantel van velour de KO.FRANKFORT laine of Engelsche stof. Dit model wordt tot de taille eenigszins getailleerd en loopt dan verder in eenige diepe klokken uit. Kraag en manchetten zijn van bont, terwijl de zoom eveneens een breede rand bont krijgt. Het kleine nauwsluitende hoedje past uitstekend bij deze winterjas en geeft het geheel eer. elegante lijn. FLORENCE NIGHTINGALE. Geboren 12 Mei 1820; overleden 13 Aug. 1910. Een ontzaggelijk rijk leven geleefd in dienst der menschheid. Haar moeder wekte haar belangstelling op voor filantropische vraagstukken niet alleen, maar bracht haar ook tot filantro- pischen arbeid. Eigenaardig, hoe een traditie zich voortzet immers, die moeder was een dochter van Will-Smith, den ijverigen kamp vechter voor de emancipatie der slaven de moed en het karakter, destijds daarvoor ver- eischt, demonstreeren zich wel weer heel duidelijk en allesoverwinnend in de klein dochter. De data van haar leven zijn gemakkelijk genoeg op te noemen als een zeker schema is dat misschien ook niet ongewenscht. In Engeland heeft zij scholen, ziekenhuizen en reddingshuizen bezocht in Duitschland heeft zij in 1849 eenigen tijd verkeerd in het diaconessenhuis te Kaiserwerth in Engeland teruggekeerd, besteedde zij een groot deel van haar vermogen ten bate van ziekenhuisreorganisatie, maar haar naam heeft ze toch boven alles te danken aan den ontzaggelijken arbeid dien zij verrichtte tijdens den Krimoorlog als leidster der En gelsche hospitalen in Skoetari en Balaklawa in die dagen (18541856) was zij in nage noeg geheel Europa de gevierde heldin. En terecht. 't Doet legendarisch aan, wanneer men verneemt dat zij bekend was als „the lady with the lamp", d.i. „de vrouw met de lamp". Ontzettend was destijds de ellende der ge wonden. Speciaal in de Engelsche leger scharen, want van de ziekenverpleging aan het front was niets, maar dan ook letterlijk niet in orde. Reeds had zij door allerlei ar beid in Engeland een zekere reputatie en zoo kon het gebeuren, met volkomen instem ming van het geheele ministerie, dat de min. van oorlog haar uitnoodigde, de ambulance dienst daar ginder te organiseeren. Eigen aardig dat die uitnoodiging gelijktijdig ver zonden werd met haar aanbod aan het mi nisterie om zich in dienst te stellen van de ambulance, zoodat beide brieven elkander kruisten. Niemand was meer voor die taak geschikt dan Florence, want zij was een merkwaar dige combinatie van teedere liefde en ijzeren wilskracht; een geboren verpleegster en een organisatorisch genie. Binnen een week na de gevoerde corres pondentie, vertrok zij reeds aan het hoofd van een aantal andere vrouwen voor de ver zorging van de oorlogsslachtoffers. De toestanden die zij aantrof tartten alle beschrijving de werkelijkheid ging de gru welijkste rapporten die waren uitgebracht, verre te boven. In plaats van medewerking, ondervond ze niets dan openlijke en geheime tegenwer king van de autoriteitende geheele ge neeskundige dienst scheen te hebben beslo ten haar fiasco te doen leiden. Echter zij behoorde tot het type mensch dat teges spoed niet anders weet te beschouwen da: als noodzakelijke voorwaarde ter overwin ning en zoo duurde het ook niet lang of wist allen tegenstand afdoende te breken tj ongelooflijk is wat ze binnen den terml); van enkele weken wist te bereiken. Overal en te allen tijde was zij aanwezig van administratie, van de organisatie, van ambulance, van alles, letterlij alles, was de ziel en als 's avonds allen ter ruste zici begeven hadden, deed zij nog eenmaal het hospitaal de ronde, met de lamp in handen „the lady with the lamp". De soldaten hadden voor haar een, overl gens begrijpelijke, afgodische vereering. 't Moet een wonderlijk iets zijn geweesi die vrouw van nabij gade te slaan als haar werk deed welk werk dan ook. Altiji even kalm, altijd even vastberaden. Zond( aanzien des persoons haar bevelen uitdeelea en haar eischen stellend, streng en strai een zelfbewuste majesteit, maar met ee; hart, van liefde brandende, en haar majes teit stellende in dienst der gemarteld menschheid. Door dat alles wist zij te bereiken, dat he sterftecijfer in de hospitalen daalde vai 40 pCt. tot 3 pCt. Dit bestek is te kort om te verhalen wa ze allemaal voor de soldaten meer heef gedaan alleen het overtreft de stoutst verbeelding hier is resultaat van een ge weldig roepingsbewustzijn hier is iemaa die verteerd wordt van liefde. Want het onmogelijke heeft ze bij h: arbeid van zichzelf gevergd. Toen zij enkele maanden na beëindii van den Krimoorlog, ook naar het vaderl terugkeerde, was haar gezondheidstoest: voor goed geknakt. Zij het dat ze nog ti< tallen van jaren heeft geleefd. Vele j: is ze in den meest letterlijken zin van he woord invalide geweest. Zij sleepte haal leven voort. Na den Krimoorlog is als nationaal hul j deblijk een Nightingale-fonds in het levei geroepen van 50.000 pond sterlingdaar mede is een ziekenhuis te Londen opgericht met een opleidingsschool voor verpleegsters Toen zij haar 87sten verjaardag vierde, boo< de stad Londen haar het eereburgerschaj aan en schonk Koning Edward VII haar d( Orde van Verdienste, die tot nog toe aan 1 geen vrouw gegeven was. j Zoo eenvoudig als haar persoon, ls oob 1 haar graf. De regeering had, toen zij gestorven was, aangeboden, haar in Westminster Abbey te} doen begraven, doch zij had het testamen tair anders bepaald. Op het kerkhof te Em« bley rust zij het monument dat haar graf versiert, draagt slechts haar initialen F. N,, alsmede de geboorte- en sterfdata. Ook daarin was zij groot. Henri Dunant, de oprichter van het Roode Kruis, heeft verklaard, dat zijn arbeid be doelde te zijn de voortzetting van wat Flo rence Nightingale had gewrocht gedurende den Krimoorlog. ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van mantels en kinderjurken zijn verkrijgbaar bij onze mode-reda<-trice Mejuffr. L. Berendes, Joan Maetsuyckerstraat 96. Den Daag. De patronen voor dames kosten f I. die voor kinderen t 0.80. liet duurt onge veer 10 dagen alvorens ze tn het bezit komen van degenen die patronen aanvragen. Aan de lezeressen die een patroon bestel len, wordt beleefd verzocht bij de aanvrage het verschuldigde bedrag In te sluiten, ter voorkoming van administratiekosten. REDACTIE. ^-vooip ygm GEKRUIDE AARDAPPELSOEP. 8 i 9 aardappelen 20 G oud brood 1 V\ L. water 30 G. boter 1 preitje eenige takjes peter selie eenige takjes selderij of stukje knolselderij desverkie- zend 1 pitje knoflook zout een lepel room of melk. Bereiding; De aardappelen schillen en wasschen, de prei schoonmaken en met de peterselie en selderij in een bosje binden en wasschen, Het water aan de kook brengen de aardappelen, het oude brood (zonder korst), de kruiden, de helft der boter en net zout toevoegen en alles samen laten koken tot do aardappelen goed gaar zijn Nu de krulden (vooral ook de knoflook) eruit ne men. de aardappelen en het brood door een zeef tot purée wrijven, langzamerhand weer vermengen met het nat. dan de soep onder roeren aan de kook brengen en een paar mi nuten laten doorkoken en ze ven voor het opdoen afmaken met de overige boter ln stukjes verdeeld en den room of melk. Men kan kleine dobbelsteentjes gefruit brood bij of in de soep presenteeren. LINGERIE. Als garneering voor mooi linnengoed, kleedingstukken voor de baby en eveneens blouses die weer zoo in de mode zijn is nevenstaand naaldwerk bijzonder geschikt. Achtereenvolgens treffen wij aan: 1. Een jurkje van blauw linon voor een meisje van drie jaren. De noodige ruimte wordt verkregen door gestikte plooien op den schouder, welk overgaan in gestreken plooien. Biais van wit linon met een ajour vormen de ge heele garneering. 2. Een sprei voor den kinderwagen of wieg van wit crêpe de chine, waarop bials van dezelfde stof een ajour bewerkt kader afteekenen. Het is geboord met punten van denzelfden stof en wordt met een rijgsteek vastgehecht op de werkelijke deken die uit rose of blauwe pongée zijde over warm molton gemaakt. Deze wijze van hechting veroorlooft een geregelde wassching. 3. Een citroengeel crêpe de chine nacht hemd heeft een mooi rond bovenstuk ge heel gevormd uit kleine met ajoursteek aan elkaar bevestigde bials. Het hemd zelf Is geheel recht, de noodige ruimte wordt ver kregen door drie groepen ingestreken plooien. 4. Een jurkje van wit crêpe de chine voor een meisje van twee jaar. Het vier kante bovenstuk is geheel samengesteld uit kleine biais met een ajoursteek van blauw koord gehecht. De ruimte voor het rokje wordt verkregen door drie groepen fronsjes welke in een driehoekige punt bijeen komen. 5. Voor een baby een manteltje ln rose crêpe de chine. De rand is afgewerkt met een gegolfde biais en met een donkerder rose ajoursteek gehecht. 6. Een mutsje passend bij bovenstaand manteltje. GEDACHTEN EN GEZEGDEN. Twist ls als een lek: hoe grooter dit wordt, hoe sterker de waterstraal. Zwijgen is een geneesmiddel voor veel onaangenaams en menige dwaas gaat zelfs voor wijs door als hij zwijgt.

Schager Courant | 1929 | | pagina 24