SchagerCourant FRAAIE ZIJDEN KOUSEN PZIJN VEILIG in I.UX Derde Blad. fa - Brabanische brieven. HET HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. voor St. Nicolaas. Fotografische Ateliers Arpad EVüoIdovan, Zaterdag 16 November 1929. 72ste Jaargang. No. 8564 FEUILLETON. VERTELLINGEN. 1 Ulvenhout, 11 November 1929. Menier, 't Gaat winteren, ee! As ge 's mergens opstaat dan is 't al knapkes koud. En verlangde dalijk naar 'n bietje vuur. Me leggen dan olc 's aves veur 't naar bed gaan, al 'n paar stukskes turf brj de plattebuis die dan 's mergens lékker droog zijn en gaauw vlam vatten. In vijf menuutjes staat de pot van onderen dan al rood 'n Donker rooi stripke, vlak boven z'nen nek, trekt er dan in de rondte en eer ie helrooie wangen krijgen gaat. is 't water al kokend en staat de koffiekan al te pruttelen. Dan hangen de geuren van 't mergenbakske al in 't vertrek en hedde moeite om oew eigen aan 't gedacht te onttrekken asda-d-et gin Zondag is. En as dan 't spek begint te sissen, de koffiekan naar achteren geschoven staat, dan ruuk 't toch zoo allemachtig ver leidelijk en wor 't zóó lekker in de kamer, da'k as de weerlicht uit m'n bed spring, naar 't achterhuis draaf en onderwijle m'n hemd over m'nen kop trelc om 'n vief In 'nen emmer regelwater te douwen en af te wasschen mee 'nen lek gruune zeep dat ie er van blinken gaat. En as ik dan m'n pepke opsteek, amlco, en terug koom in de lekkere, zachte wermte van 't rooie plattebuske en in de fiestelijke geuren van versche koffie en uitge bakken spek en mee 'n gevuul as pas-geboren na zo'nen puiken nachtrust en da regelwater da ge nog op oew vel vuult prikken, kek. dan vuul ik m'n eigen as 'n prins. Maar as dan vijf minuten later 't spekvet van m'n kin drupt, as die lange, ovale snejen boeremik, ge sopt in de zjuu leggen te glinsteren en te knipoogen van de blaaskes vet op m'n bordeke, as dan d'n koffie veur me te daampen staat en 't ontbijt as 'n fiestmaal naar binnen schuift, dan vuul 'k me op d'n vruugen mergen al as 'nen mieljenèèr! En onzen waakhond, d'n Blek, zoo hiet ie omdat ie zoo zwart is, legt dan z'nen grooten kop op m'nen knie en kek me mee 'n paar bedelèèrsoogen aan da-d-ik er honger van krijg. De snejen mik verdwijnen dan deur z'nen geweldigen muil mee 'n snelheid da ge nouw en dan is onder 'm kekt of er ginnen lek in z'nen bast zit en alles er zoo maar deur vaalt. 't Water lopt 'm dan uit z'nen bek, amico. En me- nigen mieljenèèr zou gère 'n paar tonnekes goud willen missen as ie zoo lekker schraansen kon op d'n vruugen mergen as Blek en Dré. Trui doe-ge-t wa kalmer, hoe wel ze d'r partij nog best meeblaast horre! En ik veur mijn, ik zou die mieljenèèrstonnekes nie motten as ik er m'n eigen alleen maar ermer deur vuu- 1 en zouw, omda 'k nie meer mee zou kunnen doen aan 'n goei maal, aan 'nen géven slok bruin en meer 'n stijf en pijnlijk pootje gin pèèrd meer zouw kunnen rijen op m'nen Bles lijk ik giesteren, Zondag, na den middag nog gedaan heb. Da kwam zoo. 't Weer was slecht giesteren. De wind gierde om 't huis of 't tegen d'n vloer moes worren gerameid. De blinden rukten va n de haken en piepten en klepperden of ze geraanseld wieren. De wolken trokken deur de locht da ze aan flarren scheurden en nouw en dan gutste-n-er scheut rengel naar benejen of ze 't mee em mers op ons omkeerden. De leste blaaikes, dor as per- kement, slierden en slingerden laangst 't raam; kortom 't zag eruit zóó triestig, zóó verlaten, „da ge'n gevuul van heimwee krijgen zou in oew eigen huske. Trui dee d'r dutje bij de kachel en toen 'k 's deur de raam keek, d'n weg op, toen was er „God noch goed- mensch" te bekennen. Stil, verlaten, triestig en somber lag ons durpke onder d'n druk van 't woeste November weer. 'n Kerkhofstemming voer er deur 't durp. 'k Wou menschen zien. En 'k ging bij m'nen buur m'n pepke rooken. Wa 'k wel 's meer doei, tusschen twee hokskes Veral in deuze dagen, as me aan de eenzaamheid van 't winterweer nog nie heelgaar gewend zijn. 't Was wa ge noemt, gezellig, in één woord, 't Vuur lag in d'n open hèèrd te spetteren da-d-et hars uit de stukken dennenhout allemaal blaauwe figuurkes om hoog joeg. Me zetten er 'n bomke bij op, slurpten baks- kes koffie, lurkten aan de pijp en de vrouw las nouw en dan 'n stukske uit de kraant veur. 't Wier donker zonder da me d'r erg in hadden en me zatten op 't lest te schemeren bij 't licht van 't hèèrdvuur, da-d-allemaal beweegelijke vlekken op die witte muren speulen liet. De schaduw van Nilles sting as 'n groot daansend spook te springen teugen d'n muur, waar 't teugenopkroop van de plevuizen af tot op 't plefon. Z'nen kop zag rood gloeiend van d'n schijn van 't vuur en onder 't zwart van de schaduw van z'n klep, leek ie op 'nen duvel, zo'n grimassig gezicht as ie had. De bobbeltjes op z'n ge zicht ieken knikkers, zoo groot. Z'n neus leek 'nen eigen heimer. zoo knoesterig en de schaduwskes die dwars over z'n gezicht kropen, mokten 'n carnavalsmaske van 'm in harde kleuren. Z'nen nek leek wel 't vel van 'nen schildpad, zoo was ie vol van spleten en groeven die nouw nog veul dieper geleken. Onwillekeurig vuuide ik mee m'n vingertoppen in m'nen eigen nek, of die ók zoo „gescheurd" was as 'n heel ouwe schilderij en mee da'k da dee, keek ik naar Kaat, Nilles z'n nichtje, da bij hum in z'nen dienst is. Da zag er beter uit. amico! D'n oranje-schijn van 't vuur lag over da frissche, zachte kopke, of 't 'n schoongeschilderd madonneke was. De schaduwskes glejen er over of ze 't zachte velleke kusten. D'ren hals wier deur-geschenen van 't rosse licht en ge zag de blauwe aders kloppen. Ge zag d'r Jonge bloed stroomen as 't ware onder da deurgeiichte vel. 't Was schoon. - Maar weg was m'n rust. Ollee, 'nen mensch is ginnen èrpel. 'k Ben opgesprongen, 'k zee „goeienavond samen" <n ben naar m'nen stal gegaan en heb d'n Bles losge- mokt en ben mee 'm gaan draven. In galop is 't gegaan langs de wegels van 't bosch. 't Schuim van m'n perdje da vloog in de rondte en kleefde op m'n haanden. De éérdeklonters sprongen onder z'n hoeven op teugen z'nen buik aan en as 'nen bliksemtrein schoten me over heggen en sloten in vollen galop. Z'n hoefslagen da verden teugen de bosschen aan die ik veurbij stoof da 'k Riks aanders zag as 'nen muur waarachter de November- stürm machtig spokte en de hoo-ge dunne sparreboomen liet buigen en daansen naar z'n pijpen. Ok m'n perdje had al dagen op stal gestaan en 't beest was bezeten van 'nen drang naar vrijheid en levensgenot. Ok hem zat de November in z'n ribben. De woestheid van de natuur had 'm ok wild en uitgelaten gemokt en rap ging 't teugen rengel en wind op, trotseerend de afgerukte takken die teugen de wereld laggen. En toen me op 'n sukkeldrafje naar huis rejen, toen waren al ons krachten op. Toen liep 't zweet over onze ruggen en d'n Bles blonk van d'n rengel en 't zweet onder 't licht van de lantèèrns. as 'n perdje uit de hel. Hij hinnekte da ge 't uren diep in 't bosch heuren kon. Z'nen lach ketste teugen alle boomstammen tegelijk aan en toen me thuis waren, den Bles was afgerauscht en afgevoeiërd en ik 'nen schoone kiel aangetrokken, toen docht ik zoo; 'nen mieljenèèr lapt me da niemeer na op m'nen leeftijd. Koe 'k zoo aan die mleljenèèrs-gedachten koom, zulde vragen? Wel, keb heel de week over die geldwolven gelezen in de kraanten. Keb gelezen asdat er in Ame rika elf van die goud-koningen zijn, die vijf mieljoen dollar inkomen emmen per jaar. Da's in goei-Hol- laandsoh geld persles 'n kwart mieljoen per week te verteeren. Da's per dag 'n dikke vyf-on-dortig du zend gulden! Da's elke minuut van d'n dag en d'n nacht vyf-en-twintig gulden, wa zo'nen kérel op mag maken zonder dat ie 'nen cent ermer wordt! Keb 'r plezier in g'ad om da-d-'s haarfijn uit te cijferen, zooas ge ziet. Maar nouw zou 'k zo'nen tïep wel 's willen vragen of ie lekkerder en meer frèten kan as ikke 's mergens. Of hum 'n glaske schuimend pils na zo'nen rit op Bles lekkerder smokt as mijn. Of hij kaans ziet z'nen kop lekkerder te laten schuimen in d'n gruunen zeep en 't malsche rengelwater as ikke 's mergens. Of hij 'n middeltje heet om deugdzamer te maffen as ik van nacht gedaan eb. Waant da's toch 'n feit amico. dollars kunde evenmin knaauwen as rijksdaalders en as ik dan b.v. lees, hoe 'n wefke van zo'nen kerel op 'n schip midden in zee 'n tillefoontje aan lot vragen da-d-honderd- en-tachtig pop per drie minuten kost en da ze deur lot gaan omda ze toevallig zit te eten en dan weer over- nuuw lot opbellen, kek dan krijg ik 't gevuul da zukke menschen aan d'r eigen toch de smoor motten emmen! Of as ik lees van 'nen kwajongen uit die geldwèreld, die eiken mergen van 't schip z'n meske opbelde om 'n ketiertje lang te vragen of z'n troeleke lekker geslapen had en veul van vanderhummes gedroomd, wat 'm eiken mergen negenhonderd pop kostte, kek, dan kan 't nie aanders of zo'nen loebes mot nog erger de duvel aan z'n eigen emmen gezien as alle aandere menschen aan hum. Da zijn van die kinders die 's zomers op 'nen snik- hceten dag, as de kraaien van 't dak vallen, te blèren star.'.i en te dwingen omda ze mee sneeuwballen kunnen gooien. Die dan 'nen ouwen deftigen knecht mee grijze bakkebaarden op z'n eksteroogen trappen omdat ie gin sneeuwballen op 'n zuiver blaaike bij d'r kan brengen. Kinders, waarvan vader en moeder d'r eigen tranen lachen, omdat dan dieën ouwen Bartholomeus tranen in z'n hondenoogen hee staan van de pijn en van erger nis dat die dieën kleinen schoft nie 's over z'n knieën mag leggen of mee z'nen kop onder de pomp houwen. Da kweekt 'n soort van menschen op, die slapen op goud en eten in 't goud. ja die goud asemen, maar die 't goud ontbrikt op één plek waar 't sjuust zitten mot. Die daar in plek goud gewaped beton emmen zitten: 't haart! En zukke menschen zijn te beklagen, amico. As ge gin soep meer lust omda-ge-'m teugengeten het, ok gin vleesch en gin spek meer, gin bier en gin wijn, gin vrucht en gin gruunte; as ge nie slapen kunt van aangst veur oew geld of veur oew leven waar ze op loeren, of om da ge te lui was oew eigen moei te ma ken; as er niks meer is in de werld da gezien wilt omda ge alles al gezien het; as ge gin vrinden het om da ge wit da-d-et om oew centen gaat; as ge gin wefke veur oew eigen het omdat ze 't zoo druk heet om oew miljoenen cp te maken; as de wereld oew 'nen voetbal lijkt die al aar!g kepotgeschpt is en er gin kaans op 'nen nuuwen is, dan... dan bende mee oew muljoenen te beklagen. V»*aant of oew bad 's mergens van marmer is mee gouwen bieskes, ofwel 'nen houteren stalemmer, ge kun-d-oew eigen toch hogstens maar lekker af spoelen da-d-et fclced begint te bruischen. En as me doodgaan, of ge dan opgeborgen wordt in 'n kiest van pakkistenhout da ge mee oew achterwerk in de splinters legt of da ge in satijnhout legt verpakt, in allebei de gevallen bende veur de pieren. Neeë, amico, ze maken mijn nie sjeloers mee da rotte goud, zoolaank as 't goud van de zon net zoo goed veur mijn is as veur zo'nen Kreezes. Kom, ik gaai er van afscheien. 't Is wellekes gewiest. Veul groeten van Trui en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé. LUX Indien tijae z'jdcn kousen slechts 'óns verkeerd gewasschen worden, vormen zij spoedig laddertjes—wasch ze daarom steeds in Lux. Met Lux kunt U ze herhaaldelijk wasschen zonder de kleur, de slanke vorm ol het tijue weeisel te schaucn. Klop de Luxvlokken in een teil met heet water tot een dik schuim en voeg koud water bij tot het sop lauw is. Lux is veilig omdat het zoo zuiver is. Zoudt U Uw kostbaar bezit aan iets anders dur ven toevertrouwen 'i N. V. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGHN (Vervolg). Wat er verder aan de orde wordt gesteld. De algemeene veragdering zal zich. behalve met de vaststelling van de begrooting voor 1920, bezig hebben te houden met het opmaken van twee aanbevelingen voor de benoeming van 2 hoogheemraden, tengevolge van de periodieke aftreding op 1 Januari 1930 van de heeren H. Koster Kz. en C. Oortman Gerlings. Ook het reeds eerder vermelde doch aangehouden adres van de algemeene kïesvereeniging voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Inzake de verdeeling in kiesdistricten, met het voorstel van Dijkgraaf cn Hoogheemraden vormt een deel van het menu voor dezen dag. Voorts vermeldt de agenda het worstel tot het vei- leenen van een crediet voor het aanschafen van een motorlocomobiel en van twee bitumenkels. een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het rijk, be treffende een strookje grond aan den Oostzanerdijk, een voorstel tot aankoop van strookjes grond cn water vooi wegverbeteringen onder Schoorldam en Wervershoof Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor tot het verleenen van een crediet voor het aanbieden van een geschenk aan de Provincie voor het nieuwe gouverne mentsgebouw en ook zal in behandeling komen een voorstel tot verhooging van de jaarwedden van den secretaris, den penningmeester en den ingenieur. Snlarisverh oogLng Ten aanzien van dit onderwerp doelen D. en H. mede, dat Gedeputeerde Staten bij besluit van 18 Feburari 1920 de jaarwedden van den secretaris en den Ingenieur op f 5000f 6500 bepaalden en bij besluit van 7 Juli d.a.v. de jaarwedde van den penningmeester op f 4500f 6000 werd vastgesteld. De periodieke verhoogingen werden in dier voege geregeld, dat deze elke twee jaar f 300 bedroegen. Se dert die vaststelling zijn negen jaar verloopen, het Hoog heemraadschap is in dien tijd voor een zéér belangrijk gedeelte opgebouwd en omtrent de beteekenis dier func ties kan dus een juister oordeel worden gevormd dan bij de vaststelling der jaarwedden mogelijk was. D. en H. waren reeds geruimen tijd van oordeel, dat de salarissen der 3 hoofdambtenaren voor eenige ver hooging in aanmerking kwamen, en mcenen dat thans het juiste oogenblik is aangebroken om aan het sedert langen tijd gekoesterd voornemen uitvoering te geven en de algemeene vergadering een voorstel tot herziening dier jaarwedden te doen. D. en H. wijzen er dan in hun voorstel op dat ons land slechts een tweetal waterschappen telt dat eeniger mate vergeleken kan worden, n.1. het Hoogheemraad schap Rijnland en het Hoogheemraadschap Delfland, die respectievelijk een belastbare oppervlakte hebben van 104.000 en 33.000 H.A. En dat de jaarwedden van de hoofdambtenaren bij de daar bedoelde waterschappen sedert 1920 met 20 a 25 zijn verhoogd, daaruit blijkt wel, dat ook daar het wa terschapsbestuur en niet ten onrechte als een zeer belangrijke overheidstaak wordt beschouwd. Ged. Staten hebben zich blijkbaar bij de vaststelling der jaarwedden gericht naar de jaarwedden van pro vinciale ambtenaren, wiens functies huns inziens het KINDERPORTRETTEN, BUSTEN, FAMILIEFOTO'S, VERGROOTINGEN, enz. zijn zeer geschikte geschenken Groote keuze in moderne lijsten. Bestellingen gelieve men vroegtijdig te doen. Nieuwe Niedorp Noord-Scharwoude. meest met die onzer hoofdambtenaren overeenstemden. Niet alleen dat de jaarwedde van een hoofdambtenaar van den economischen provincialen dienst in dien tus- schentijd is verhoogd, maar ook moet niet uit het oog worden verloren, dat de bevorderingskanscn zoowel bij de provincie als bij het Rijk aanzienlijk zijn en deze bij het Hoogheemraadschap voor de hoofdambtenaren worden gemist. D. en H. wijzen dan verder op de hoogere rangen die bij groote gemeenten in het leven zijn geroepen, teneinde de gelegenheid tot salarisverhoo- ging voor bekwame hoofdambtenaren mogelijk te ma ken, herinneren aan de in uitzicht gestelde verhooging van de salarieering van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in deze provincie. Het welbegrepen belang van het Hoogheemraadschap brengt dan ook mede, dat dit ambtenaren, die naar volle tevredenheid van het bestuur werkzaam zijn, door een goede salarisregeling aan zich weet te binden. Op grond van deze overwegingen stellen D. en H. de vergadering voor de salarissen van de drie hoofdamb tenaren met ingang van 1 Januari 1930 met f 500 te verhoogen en de salarisregeling, behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten, als volgt vast te stellen: Secretaris f 5000 tot f 7000, Penningmeester f 4500 tot f 6500, Ingenieur f 5000 tot f 7000, met vijf tweejaar- lijksche verhocgingen van f 400. D. en H. wijzen er dan nog op dat uit het voorstel reeds kan worden afgeleid, dat deze verhoogingen wel is waar aan net aznnt van secretaris. Rennlnemepster en Ingenieur worden verbonden, maar dat zij daaraan ook een persoonlijk karakter willen verbinden. De finantieelo gelijkstelling van de ambte naren van den technischen- en den admi nistratieven dienst. Een adres van den Bond van technische ambtenaren !n overheids- en semi-overheidsdienst te 's Gravenhage met het verzoek te komen met een voorstel waarin op gelijkstelling van de ambtenaren van den technischen cn den administraüevcn dienst wordt aangestuurd, is voor D. en H. aanleiding geweest, tot een uitvoerige beschouwing. Daarbij is allereerst overwogen de jaar- wedde-regeling der administratieve ambtenaren, ter beantwoording van de vraag of de gelijkstelling zich :n de opgaande lijn behoorde te bewegen. De motieven welke aan de tegenwoordige salarisregeling ten grond slag liggen, worden dan naar voren gebracht, Er zou een kleine kern van vast personeel van den administratieven dienst met een alleszins voldoende saiarisrcgeling zijn. Terugkeer in de verlaten dienstvakken werd als uit gesloten beschouwd en de ambtenaren zouden dus af stand doen van promotiekansen, zoodat het sollic'.tee- ren naar betrekkingen bij het Hoogheemraadschap door betere salarieering aanlokkelijk moest worden ge maakt. Kinder- en vacantietoeslagen, of vergoedingen voor diploma's werden buiten beschouwing gelaten. Voor de ambtenaren ter secretarie aan de afd. Al gemeene Zaken en Finantiën diende tot basis voor het oepalen van de salarissen, de jaarwedde-regelingen van onderscheidene gemeenten van middelbare grootte, voor de ambtenaren aan de afdeeling „kadaster" werd re kening gehouden met het feit, dat de ambtenaren bij het Rijkskadaster aanzienlijke, ja zelfs vaak zéér aan zienlijke bijverdiensten hadden, zoodat de lagere sala rissen. die in verhouding tot de gemeenten, door het Rijk werden gegeven, daardoor tegen eikander opwogen. Voor het personeel voor den penningmeester is, wat de bezoldiging en rang betreft, aansluiting gezocht met het personeel ter secretarie, terwijl bij het formeeren van den technischen dienst men zich in 1921 richtte naar de salarisregelingen bij den Rijkswaterstaat, de Zuiderzeewerken en den Provincialen Waterstaat van Noordholand. D. en H. wijzen er dan verder op, dat de ontwikkeling van ons waterschap het werk is van vele jaren en zich nog ged\irende vele jaren zal voortzetten. Zij gaan na op welke wijze de administratieve, de financieele en de technische dienst zich tot nu hebben ontwikkeld en hoe de werkzaamheden zch in de naaste toekomst zullen ontplooien. En zij komen dan tot de conclusie, dat door de ingevoerde bestuursmaatregelen en de afsluiting van de Zuiderzee wel verdere inkrimping van het admini stratief personeel zal plaats hebben, doch dat de aard der werkzaamheden er niet op vermindert, zoodat uit dien hoofde geen termen bestaan „gelijkstelling" tot stand te brengen door de jaarwedden der administra tieve ambtenaren te verlagen en te brengen op het tegenwoordig peil der technische ambtenaren. D. en H. oordeelen voorts dat er geen aanleiding be staat de jaarwedden der administratieve ambtenaren, die tot basis dienen voor de indeeling der andere func ties. te verhoogen, maar dat er zeker geen enkele reden is die te verlagen, zoodat om aan het verlangen der vergadering tot gelijkstelling te voldoen, de jaarwedden der technische ambtenaren behooren te worden gericht naar die der administratieve ambtenaren, en niet om gekeerd, de jaarwedden dezer laatsten te richten naar die van eerstgenoemden. Ook de regeling omtrent het aantal ambtenaren Is door D. en H. onder het ocg gezien en zij stellen voor tot verschillende wijzigingen t.a.v. de jaarwedden, perio dieke verhoogingen, de vergoeding van reis- en verblijf kosten en wachtgeldregelng. Van de voorgestelde wijzigingen hebben de ambte naren kennis genomen en zij hebben eenige beschouwin gen omtrent de ontwerpen ingezonden. Deze beschou wingen hebben D. en H. evenwel, behoudens éón onder geschikt punt. geen aanleiding gegeven, hun voorstellen te wijzigingen. Te meerdere uitgaven, die een gevolg van de voor gestelde wijzigingen zuilen zijn .wegen vrijwel op tegen over de besparing die verkregen wordt door de opheffing van het district Meedmblik Tenslote zal de algemeene veragdering een beslissing moeten nemen over een voorstel van D. en H. tot het verleenen van een ultkeering aan twee oude werklieden en aan de nagelaten betrekkingen van twee overleden werklieden, te weten: aan de wed. J. Korsloot te Eters- helm een uitkeerlng van f 3.50 per week over het tijdvak van 15 Juli tot einde 1929; aan D. Smit Pz. te Nauerna van f 5 per week. over het tijdvak van 5 Augustus tot einde 1S29: aan Wed. C. Hoveling te Petten van f 3.50 per week, verhoogd met een ultkeering voor ieder kind beneden de 16 jaar van f 0.70 per week tot eten totale verhoo ging van f 1.50 per week. over het tijdvak van 7 Sep tember tot einde 1929, cn ten laste van den dienst '30 'n ultkeering van f 5 per week aan Jacob Vriendjes te Petten.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9