SchagerCourant RAAD VAN SCHAGEN. BOUWPLAN HEERENBOSCH. Tweede Blad. HARKT Dinsdag 19 November 1929. 72ste Jaargang. No. 8565 Vergadering op Maandag 18 November 1929, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Voorzitter leest voor dat de hoeren C. Breet, Bak ker en F. Kaai hebben bedankt voor hun benoeming als raadslid. De heer L. v. Rijswijk heeft deze aan genomen. De geloofsbrieven worden onderzocht door de heeren Van Nuland, Bakker en De Vries. De verga dering wordt geschorst. Na heropening deelt do heer De Vries mede, dat alles in orde is bevonden en de commissie tot toelating adviseert, waartoe de Raad besluit. Daarna wordt overgegaan tot de installatie van het nieuwe raadslid, den heer Van Rijswijk, die in han den van Voorzitter de vereisohte beloften aflegt. Voorzitter feliciteert het nicuw-benoemda raadslid en hoopt dat hij zijn best zal doen om met ijver en toewijding de belangen der gemeente te behartigen. De heer Van Rijswijk dankt voor de vriendelijke woorden van Voorzitter. Spr. had nooit gedacht raads lid te zullen worden, maar meende, nu de beurt aan hem was, de consekwentie te moeten aanvaarden. Spr. ïieemt hier zitting als candidaat van Plaatselijk Be lang en hoopt steeds om onder dat motto alles te doen om de gemeente vooruit te brengen. Maar ondanks alles behoudt spr. zich het recht voor om van die voorstellen van anderen te steunen, die hij in het belang der gemeente acht. Spr. beveelt zich bij wethouders, raadsleden en allen beleefd aan voor hun aller medewerking, tot behartiging van de wer kelijke gemeentebelangen. De heer Leguit maakt er aanmerking op, dat toen hij hedenmiddag de stukken inzag, deze werden weg- jchaald voor den Burgemeester, die ze thuis noodig lad. Ook de heer Gorter vindt dat zeer onaangenaam, >p die wijze heeft spr. met zijn fractiegenooten een lur moeten wachten. Voorzitter zegt, dat toen hij op het raadhuis kwam, Ie stukken niet in zijn kamer waren, waar hij ze loodig had. Toen heeft spr. ze laten thuis brengen, foor dat de zitting begint, moet spr. de stukken na- aan en regelen. Spr. zal het, wanneer de heeren dat naangenaam is, de stukken niet meer meenemen en ;an ze dan niet meer regelen, als er dan iets niet ;oed is, is het niet spr.'s schuld. Mededeelingen. Voorzitter doet de volgende mededeelingen: le. Uw voorzitter heeft een onderhoud gehad met len heer Willemse over Radiodistributie aan de bui enbuurten Deze verklaarde dat hij nog nimmer een lanvrage uit de buitenbuurten had gehad om Radio- Jistributie. Een dergelijke aansluiting zou hem ver- coedelijk finantieel i nadeel opleveren. Alleen dAn ou hij er toe kunnen overgaan, als zich een flink antal bewoners uit dezelfde buurtschap tegelijk zou anmelden. 2e. Ten aanzien van een 2e transformator zijn de emoeiingen van B. en W. nog in vollen gang. Onder- andelingen met het P.E.N. en een vertegenwoordiger aarvan hebben al plaats gehad. Het is echter niet ema.kkeüjk een goede plaats voor een dergelijk ge- ouwtje iii het centrum van de gemeente te vinden. en W. hopen deze kwestie spoedig tot een gelukkig liflde te brengen. 3e. B. en W. wenschen zich niet tot het P.E.N. te i'enden over een eventueele overname van het laag- janningsnet in deze gemeente, daar zij van oordeel jn dat de onderhandelingen daarover van het P.E.N. elf moeten uitgaan. 4e. Wat den hoek van het plantsoen aan de Mo- instraat bij Rotgans aangaat in verband met de vei- gheid van het verkeer op marktdagen, achten B. en den toestand aldaar niet zoodanig, dat het nood- ïkelijk is, het plantsoen te verkleinen. Van botsingen p dat punt is hun niets gebleken. 5e. B. en W. zien de dringende noodzakelijkheid iet in van een urinoir in het Plantsoen en achten m dergelijk gebouwtje zeer ontsierend voor de omge- ing. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen: be- rooting 1929; besluit toelage onderwijzer plaatsver- angend hoofd; besluit rentegevende belegging kapi- lal; besluit wijziging data paardenmarkten; verdee- ng der gemeente in stemdistricten. Mej. Hettinga en mej. Barkman hadden bericht in- pzonden, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres annamen. De heer H. Willemse had bericht gezonden, dat hij :coord ging met zijn speciaal stroomtarief. De Minister van Onderwijs had bericht gezonden at er in de restauratie der Slottorens door het Rijk >uden worden bijgedragen f 1350. De gemeente kreeg 2000 voor haor rekening, aan de provincie is f 650 ge raagd. De heer Van Nuland vraagt, of, nu het zoolang teds is geleden nadat er een begrooting is opge- laakt van deze restauratie der torentjes, of het niet sed is een nieuwe begrooting op te maken. Spr. doet ie vraag naar aanleiding van de opmerking van den etrokken minister, dat geen verhoogde bijdrage van et Rijk kon worden gegeven, als niet te voren ken- aar is gemaakt dat de restauratie meer zal kosten. Voorzitter zegt, dat in de begrooting f 1000 is geno- len voor onvoorziene uitgaven. Het is nogal royaal egroot, dus spr. acht nieuwe begrooting niet noodig. De heer Lookman vraagt, welke bezwaren B. en hebben tegen het inkorten van het plantsoen aan e Molenstraat. Voorzitter: Vanwege de onsierlijkheid en het is iet noodig. De heer Lookman zegt, toch gehoord te hebben, at er proces-verbaal is opgemaakt, doordat het ver-, eer er zoo druk en gevaarlijk is. Voorzitter is daarvan niets bekend, wel is proces- irbaal opgemaakt voor het inrijden van de Molen raat vanaf den verkeerden kant. De heer Lookman zegt, dat de bocht bij Rotgans te mal is, het is onverantwoord en spr. heeft zich er ver verbaasd, dat b.v. op Donderdag daAr geen aan gingen plaats hebben. Voorzitter zegt, van de politie nog nooit klachten te ebben gehoord over gevaar voor aanrijdingen. Maar >r. wijst op het verzoek der Molenstraters, dat in i volgende zitting behandeld zal worden. De heer Lookman noemt de toestand onverant woord en wijst op het aanrijden van zonneschermen CP de Nieuwe Laagzijde. Spr. vraagt, of B. en W. daaraan vooral hun aandacht willen wijden. De heer Lookman begrijpt het standpunt niet van p en W. om geen urinoir bij het station te willen kaatsen: Voorzitter: B en W. achten het niet noodig en k»ral geen verfraaiing. De heer Lookman meent, als het een steenen ge- ïuwtje wordt, wat gemaskeerd, dat het niet zoo lee- ik is. Spr. meent, dat dit genotmiddel bij het sta- "O niet kan worden gemist. heer Kooi bepleit eveneens de stichting van een Inoir in dit gedeelte der gemeente. Voorzitter wil het in rondvraag brengen, wat den ter Van Erp aanleiding geeft te vragen, het punt n te houden, opdat B. en W. eens kunnen rondzien iar een geschikte plaats. De heer Van Nuland wil het laten wachten tot de begrooting, het is een finantieele uitgaaf. Aldus goedgevonden. De heer Gorter komt terug op de mededeeling, dat B. en W. meenen dat van het P.E.N. moet uitgaan de poging om het G.E.B. te koopen en niet van B. en W. Waarom?, vraagt spr. Spr. meent dat toch al leen maar de vraag behoeft te worden gesteld: wat is voor de gemeente het beste? en daarvan behoort af te hangen de houding die men aanneemt. Voorzitter meent dat een brief om onderhandelin gen van het P.E.N. behoort uit te gaan. Kring Barsingerhorn. Naar aanleiding van het herhaald verzoek van de Commissie van uitvoering van den Vleeschkeurings- dienst in den kring „Barsingerhorn", kan de meer derheid van het College, gelet op de gegeven toelich ting, thans meegaan met het verzoek om in de re serve deel te nemen. De minderheid (de burgemeester) kan zich daarme de niet vereenigen, aangezien hij altijd in de veron derstelling geweest is, dat kasgeld en reserve twee geheel verschillende zaken zijn. Daar het echter zeer wel mogelijk is, dat hij zich geen juist beeld van deze zaak kan maken, aangezien hij op handelsgebied een leek is, geeft hij er de voorkeur aan, zich van een oordeel in deze te onthouden. De heer Gorter is het niet met de meerderheid van B. en W. eens. Spr. wijst op art. 11 der algemeenc regelingsvoorwaarden, waarin is bepaald, dat voor gelden voor de daarstellingen-inrichting verwerkings inrichting en voor de kasgelden de gomeenteBarsinger horn heeft te zorgen en een lecning te sliliten. Spr. acht die zoogenaamde reserve uit den booze en geheel uit de lijn. Dat z.g.n. kasgeld is niet anders dan een deel der oprichtingskosten. De heer Van Erp is het met zijn collega Gorter eens. Spr. heeft zich er over verbaasd, dat een deel van het college van B. en W. is veranderd van meening. De Burgemeester heeft zijn meening gehandhaafd, tenminste dit schijnt zoo, ofschoon het spr. wel be vreemd dat de Voorzitter zich niet de kleine moeite heeft getroost om elders eens te informeeren en zich zoodoende op de hoogte te stellen. Spr. vraagt den heer Leguit naar zijn motieven tot diens veranderde meening. De heer Leguit zegt, dat dit geld noodig is voor be drijfskapitaal. En of wij het nu in den cencn of an deren vorm geven, maakt niet veel uit. De heer Van Erp wijst op art. 11 en meent dat als de commissie geld noodig heeft, Barsingerhorn kan leenen. Spr. is niet voor dat gescharrel met cijfers, dat zien wij hier wel meer. Met die taktiek kan spr. niet meegaan, op deze wijze weet men het doel niet te vinden waar het geld voor noodig is. De heer Bakker noemt het lood om oud ijzer. Als Barsingerhorn leent, moeten wij toch ponds-pondsgc- wijze bijdragen. Of wij nu dit bedrag voteeren of aan stonds ons deel voor de benoodigdc lccning, is vrijwel hetzelfde. De heer De Vries wijst op een ander artikel, wat zooals de lieer Schoorl inlicht, art. S is, dat de vrij heid geeft om het reservefonds als kasgeld te ge bruiken. Spr. acht het 't best om de tegenwoordige reserve te laten bestaan. Schagen betaalt daarvan zijn deel. Bij de oprichting heeft de commissie er niet aan gedacht, dat Schagen zijn medewerking zou weige ren en het gevolg daarvan zou zijn, dat aan allo ge meentebesturen gevraagd zou moeten worden hun bijdrage bij raadsbesluit te bepalen, zou verhoogèn. Dat wordt op deze wijze onnoodig. Schagen zal in contanten f750 haar deel hierin betalen. Spr. meent dat het geen aardige geste zou zijn van Schagen te genover de geheele commissie en tegenover haar eigen afgevaardigde in het bijzonder, als men bleef weigeren. Spr. dringt daarom aan om het voorstel der wethouders aan te nemen. De heer De Vries doet dta eveneens, zeggend dat het toch niet anders is dan een formeele kwestie. De heer v. Erp zegt, dat het niet gaat over de geste en dat het nu wel blijkt waarvoor die zoogenaamde reserve moet dienen en dat acht spr. verkeerd. Zooals de overeenkomst het in art. 11 aangeeft, moet de zaak ook geregeld. En wat het gezegde van den heer Schoorl betreft, dat het voor den afgevaardigde van Schagen niet aardig is als wij zouden weigeren. Och, die afgevaardigde moet maar bedenken, dat zijn werk in die commissie niet zoo heel erg op prijs wordt gesteld en dat wij het in de Raad voor hem moeten verbeteren. Zijn zitten daar is voor hem zelf niet heel prettig, maar voor de heeren der com missie nog minder. De heer Van Rijswijk acht zichzelf nog een kind in gemeentezaken, maar meent toch, dat- deze associa tie op een reglement is gegrondvest en men zich daaraan heeft te houden. Het voorstel der beide wethouders wordt aangeno men. Tegen de heeren: Gorter, Van Erp en Van Rijs wijk. Esperanto. Er is van de Centrale Esperanto Propaganda Com missie een verzoek ingekomen, betreffende oprich ting van een cursus. Naar aanleiding van dit verzoek stellen B. en W. den Raad voor, gelet op het advies van het Hoofd der openbare lagere school, daarop niet in te gaan. De heer Lookman kan zich niet met het voorstel van B. en W. en het afwijzend advies van het Hoofd der School vereenigen. Spr. wil informeeren in Nij megen bij het gemeentebestuur, waar een dergelijke cursus bestaat. Spr. zegt, dat in 26 lessen ouderen deze taal leeren, dus kinderen zooveel spoediger. Spr. is er van overtuigd, dat deze taal toekomst heeft en wijst er op, dat ook de katholieke voorman nen voorstanders van dit onderwijs zijn. Reeds een 115 A 120 onderwijzers volgen de cursussen in Espe ranto. En waar Schagen voor goed onderwijs zorgt, wil spr. dat wij ook in dit opzicht niet achter blijv< n. Het verbaasde spr. dat het Hoofd der School alleen om advies is gevraagd. Voorzitter meent, dat dit de aangewezene daarvoor was. De heer Brouwer wil de vrije Woensdag- en Zaterdagmiddag voor de jeugd behouden. De lieer Lookman acht de heer Brouwer in deze niet deskundig en wil de zaak aanhouden en elders informeeren. De heer Vna Erp: Neem de Radio te baat. Den heer Overtoom is Esperanto sympathiek, maar. hij wil de jeugd nog niet meer belasten en vraagt of dit esperanto-onderwijs niet beter is voor de schoolvrije jeugd. Voorzitter zal aan het Iloofd der School advies vragen. De heer Bakker wil voor de toekomst bij onderwijs cature het bezit van esperanto-radicaal ter aanbeve ling laten strekken, en de zaak voorloopig laten loo- pen. Met allen voor wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. R.K. School. Er is ingekomen een verzoek van het R.K. School bestuur, om de noodige gelden voor bestrating van den toegangsweg naar het schoolgebouw, aanleg van waterleiding, aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen toe te staan. Onder overlegging der noodige bescheiden, betref fende de onderwerpelijke aangelegenheid, stellen B.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5