geneesten. vetfiaa de -futiel en W. den Raad voer de gevraagde gelden beschik baar te stellen en hiervoor een geldlecning te slui ten tegen een koers van 100 en een rente van hoog stens 5 mot een afsluitprovisie van hoogstens 1 De bedragen die door het R.K. Schoolbestuur wor den gevraagd, zijn te zamen f30G7.40. De heer Bakker informeert of ook eigenaren van achter liggende landerijen over dit pad gaan en of dm niet in de kosten kunnen bijdragen. Uit de volgende discussie blijkt wel, dat achter liggende eigenaren vrij overpad hebben en dus moe- lijk eenig verhaal kan worden toegepast, terwijl ook het minder logische van verhaal wordt uitgesproken. Met algemecne stemmen wordt het voorstel van B. cn W. aangenomen. Aankoop bouwterrein van het grondbe* drijf. De volgende aanvragen tot aankoop van grond op het Heerenbosch zijn ingekomen: A. Bakker 198 M2. a f5.75; C. Blaauboer216 M2. voor f 1000; W. Kweldam 190 M2. a f7.—; Wed. Zwaag 280 M2. f7.50; G. An- neveldt 207 M2. a f7.—; W. Gorter 305 M2. a f7.—; C. de Moor 1000 M2 a f5.50 en Prov. Waterleidingbe drijf 1000 M2. a f5.—. B. en W. stellen voor de gevraagde gronden voor do aangegeven prijzen te verkoopen. De heer Overtoom wil de aanvrage van het P. W. Bedrijf gelijktijdig behandelen met het uitbreidings plan en vraagt inlichtingen over het verschil in prijs der verschillende terreinen. Er zijn gedeelten van f5 en van f5.50 en daar vlak naast weer van f7.dat verschil kan hij zich niet verklaren. Voorzitter verzoekt den heer Schoorl, hierover in lichtingen te verstrekken, waarop deze zegt, daar niet op te willen ingaan. In 't algemeen speelt de grootte wel eenigszins een rol. Overigens was hij voornemens cr bij de rondvraag op terug te willen komen. De heer Overtoom verklaart zich natuurlijkerwijs niet voldaan met rlit, antwoord en zal zich dus ver zetten tegen dadelijke behandeling der aanvragen van 't nieuwe gedeelte. Wat Voorzitter zich kan voorstellen, nu de heer Schoorl geen inlichtingen verstrekt. De heer Overtoom vraagt, waar de perceelen van Kweldam en van Anneveldt liggen. Als hem dit op de tcckening is aangewezen, wil hij ook die aanvra gen aanhouden. V'oorzitter wil de aanvragen afhandelen en begrijpt niet het bezwaar van den heer Schoorl om de ge vraagde opheldering te geven. (Tot den heer Schoorl): Wenscht u dan comité'? De heer Schoorl: Of ik nu juist de aangewezen per soon ben om toelichting tc geven, staat bij mij niet vast. Wel ben ik cr sterk voor om de aanvragen in stemming tc brengen. De heer Gorter kan zich niet vereenigen met den gang van zaken bij het verkoopen van perceelen grond. Hij geeft een uiteenzetting hoe het zich heeft toegedragen met zijn eigen aanvrage om een perceel bouwterrein. Hij vervoegde zich daartoe tot den admi nistrateur van het grondbedrijf en deed na overleg met dezen een aanvraag voor hetzelfde perceel, dat nu de wed. Zwaag vraagt, cn heeft daarop een bod gedaan van fG.50. De heer Lcguit: fG.25. De heer Gorter: Ook goed. Mijn aanvraag kwam 29 October bij B. cn W. Nu wil het geval, dat mijn voor nomen tor oore komt van den heer J. Schenk, en die is gaan praten naar B. en W. en is mij mijn per ceel afgesnoept. Spr. vindt het zeer verkeerd, om ter wijl mijn bod hier ligt, cn bekend is, nog gelegenheid te geven een zelfde aanvraag te doen, natuurlijk te gen een hooger bod. Spr. vindt het verkeerd, dat de wethouder op dergelijke wijze in grond handelt, dat zijn joden-manieren. Ën daarom moet er een alge- meene regeling komen, aan den administrateur moe ten alle aanvragen worden gedaan en is er een offi- rieole aanvraag bij B. en W. ingekomen, moet dit on middellijk aan hem worden medegedeeld. Kr is nu alle gelegenheid voor gescharrel, wie het hoogste bod •doet. De heer Leguit zegt, dat het aanbod van Gorter inkwam; toen het ter tafel kwam, deelde de heer Schoorl mede, dat dit niet ging, omdat er al een gegadigde, was voor dit perceel. De heer Schenk heeft een hooger bod gedaan. De heer Gorter: Omdat mijn bod bekend was. De heer Leguit: Maar niet aan Schenk. De heer Gorter: Dat laat ik in 't midden. De heer Schoorl zegt nu, dat het met het. perceel wed. Zwaag geheel anders is gegaan dan hier voor gesteld wordt. Zaterdag te voren had ik een bod gekregen van f 7.50 van de wed. Zwaag, maar zij wilde er nog over spreken met haar kinderen. Ik heb daar op gezegd, dat zij vóór Dinsdagmorgen moest beslis sen en dat is gebeurd. Toen Gorters aanvraag kwam, heb ik gezégd: dat gaat niet, het perceel is tot Dins dag in handen van een ander. Het sprak vanzelf dat liet perceel werd toegewezen aan de wed. Zwaag. De heer Van Erp heeft nu gehoord de uiteenzetting van de boeren Gorter en Schoorl, en die lezingen zijn heel anders. Dat is natuurlijk en spr. denkt er het zijne van. Iiij vraagt: maar wie is de administrateur van het grondbedrijf? Voorzitter: de hoor Rezelman. De heer Van Erp: Dan is het volkomen ad-rem, dat Gorter met zijn aanvraag bij den administrateur komt, cn als de wethouder dan een perceel in han den heeft gegeven, rtioet den administrateur gezegd worden, dat het niet meer vrij is. De heer Schoorl: Dat heb ik gedaan, oZndagmorgen. l)e heer Van Erp: Dan zou dat een verzuim van den administrateur zijn. Mijn meening is echter, dat de wethouder niet in dc gelegenheid moet zijn, grond in handen tc geven. U moet niet handelen mot den grond, da! Is do zaak van den administrateur. Voorzitter zegt. dat hij heeft voorgesteld, met den verkrop dor terreinen een neutraal standpunt in acht te nemen. Alle aanvragen komen bij den administra teur, worden in volgorde genummerd, cn de admi nistrateur maakt ze aanhangig bij B. cn W. En dat voorstel is aangenomen. I)o heer Van Erp: En dan zou ik allen, die een terreintje willen koopen, nog toeroepen, doe uw aan vraag 5 minuten vóór de vergadering van B. en W. De heer Van Rijswijk informeert of er een begroo ting is van het bouwplan. (Hij wordt ingelicht, dat de kosten bekend zijn.) Spr. dacht dan, dat er een eenheidsprijs was bepaald por bouwterrein. Wel voor een gunstig terrein wat meer, cn voor een ongun stige plaats wat minder, maar, vraagt hij, loopen de prijzen parallel met den kostprijs? Voorzitter licht toe. hoe B. cn W. tot hunne verschil lende prijzen zijn gekomen. Dc heer Van Rijswijk wijst op de stukken bouw terrein, die wel enkele jaren zullen blijven liggen. Dekken dc prijzen van de eerste verkoopen wel de kosten van die laatste terreinen? 't Klinkt naar bui ten zoo eigenaardig, dat verschil in prijzen. Voorzitter zegt, dat op zijn voorstel do perceelen geprijsd zijn door B. cn W., al naar meer of minder gunstige ligging enz. De Raad heeft echter altijd de beslissing en kan er van afwijken. I)e hoer Gorter vraagt of het niet beter is. dat de Raad die prijzen vaststelt. Nu moeten do gegadigden altijd wachten op do goedkeuring van den Raad en ze kunnen niet met bouwen beginnen. De heer De Vries meent, dat niet alleen behoeft tc gelden, de ligging dor perceelen, ook mag z.i. wel in aanmerking worden genomen of we gesteld zijn op behoud of vestiging van zaken. Moeten we daarvoor eens een offer brongen, dan vindt spr. dat niet erg. De heer Schoorl zegt dat 't verkoopen van bouw terrein een kwestie van handel is. Het zijn geen too- verballen of zuurstalen, die tegen eenheidsprijzen worden verkocht, maar het is handel. Spr. heeft dus bezwaar tegen vaste prijzen. Dc prijzen die B. en W. hebben bedongen, dekken over 't algemeen de kostep. Als we den grond voor 't Waterleidingbedrijf uit schakelen» (dit bedrijf is voor de gemeente van veel belang en is wel een offer waard) is er zelfs wel winst gemaakt. De heer Bakker begrijpt aan de redeneering van den heer van Rijswijk, dat we eigenlijk met het ver schil in prijs op den goeden weg zijn. Een vaste prijs is onmogelijk. Spr. juicht het toe, dat het Waterlei dingbedrijf hier bouwt, 6 a 7 arbeiders verdienen daa reen flink loon en dat moet van gunstigen in vloed zijn op de loonen van andere arbeiders. De heer v. Rijswijk wil volstrekt niet bouwterrein verkoopen voor een eenheidsprijs, als zuurstaven, maar zijn bedoeling is voor den indruk naar buiten niet zoo groote verschillen te hebben. Overigens vindt spr. het niet erg als er wat geld bij moet, want de uitbreiding is een gemeentebelang. De heer v. Erp kondigt een voorstel aan .ten doel hebende dat gescharrel met de bouwterreinen te voorkomen. Ik wil dat geschutter niet hebben. Spr. meent, dat het de positie van wethouder der ge meente Schagcn onwaardig is, zooals de heer Schoorl handelt in bouwterrein. Voorzitter brengt vervolgens de ingekomen aan- viagen in stemming: A. Bakker, aangenomen. C. Blaauboer aangenomen, nadat de heer C. Kooij de opmerking heefi gemaakt, dat dit perceel ligt vlak tegenover dat van den heer Rezelman, die echter f 5.heeft betaalt. De heer Blaauboer be taalt minder. Aanvraag W. J. Kweldam wordt aangehouden, op voorstel van den heer Overtoom, tot na punt 6 (nieu we straat en bouwrijp maken tweede gedeelte Hee renbosch).. De heeren Schoorl en Kooij waren hier tegen. Aanvraag Wed. Zwaag goedgekeurd. Aanvrage G. Anneveldt, C. de Moor en Waterlei dingbedrijf aangehouden als voren. Biljarten. Van de Biljartvereeniging II. N. is een verzoek in gekomen tot beschikbaarstelling van een prijs. Naar aanleiding van dit verzoek stellen B. cn W. den Raad voor een zilveren of verguld zilveren me daille beschikbaar te stellen voor den prijs van ten hoogste f 15.—. Aangenomen, waarvoor de heer Van Erp als bestuurs lid van de Biljartvereen. H.N. dank zegt. R.K. cursus schoolvrije jeugd. Volgt verzoek van het R.K. Schoolbestuur om eene bijdrage voor den cursus voor schoolvrije'jeugd. B. en W. stellen, onder overlegging van een opgave van leerlingen, den Raad voor, de gevraagde bijdrage te verleenen. Er is f 256 mee gemoeid. Het aantal leerlingen is 7 meisjes en 5 jongens. De heer De Vries heeft vernomen, dat zich voor den cursus in handwerken der openbare school slechts 2 meis jes hebben opgegeven, zoodat die cursus niet doorgaat. Hij wil daarom vragen of die 2 meisjes den Katholieken cursus mogen bezoeken. Voorzitter zal dit bespreken. Belasting op de openbare vermakelijkheden. Verschillende zaalhouders hebben een adres inge zonden om verlaging van de belasting op de publieke vermakelijkheden. Adressanten wijzen er op, dat deze belasting indertijd is verhoogd van 10 op 15 Even eens is het oppervlaktetarief verhoogd. En nu de ge- meentefinantiën verbeterd zijn, vragen zij weder een belasting van 10 Naar aanleiding van dit adres merken B. en W. op, dat de bewering van adressanten als zou de toestand der gemeentefinauciën belangrijk zijn verbeterd se dert de verhooging der belasting, niet opgaat, gelet op de in de naaste toekomst te verwachten groote uitgaven. Ook de bewering, dat de verhooging der belasting belangrijk zwaardere lasten heeft gelegd op de bedrij ven van adressanten, is naar het oordeel van het Col lege niet juist, gelet op de omstandigheden, dat de be lasting door de zaalhouders wordt gelegd op de en- tréeprijzen, waardoor deze door het uitgaande pu bliek wordt betaald. De meening, dat de verhooging der belasting van ongunstigen invloed zou zijn op het bezoek, wordt ge logenstraft door het feit, dat meerdere malen en ook nog zeer onlangs is gebleken, dat de voornaamste za ken alhier niet groot genoeg zijn om de opgekomen bezoekers te bevatten, Op grond van een en ander stellen B. en W. voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer Van Erp spreekt er zijn verwondering over uit, dat B. en W. dit prae-advies uit/brengen, 3 Jaar ge leden werd ons voorstel tot verhooging dier belasting uit dien hoek bestreden, en 't was Voorzitter die ons toevoegde, dat wij de kip' die de gouden eieren leg de wilden slachten. Ook Wethouder Leguit bestreed ons voorstel, dat wy echter deden, omdat de stand der financiën het eischte. Nu echter het heffingspercentage voor de plaatselijke belasting van 2 pet. op 1.75 pet. verlaagd kon worden, nu vraag ik mij af, of het nog wel gemotiveerd is, de verhooging te handhaven. Spr. be antwoord die vraag ontkennend en is wel genegen de belasting weer te verlagen, 't Was destijds van B. en W. een noodmaatregel; de aanleiding daartoe is nu ver dwenen. Voorzitter: Met andere woorden:* wij zijn allebei om gedraaid (Gelach). Voorzitter betwijfelt echter, of hij 3 jaar geleden tegenstander was van de verhooging van 10 op 15 pet. Wel heeft hij zich verzet tegen een ver hooging tot 20 pet en daarbij kwam de kip met de gouden eieren te pas. Nu heeft de ondervinding van 3 jaar geleerd, dat de belastingverhooging geen schade heeft gedaan, de zaken zijn veelal stampvol; spr. was eenigszins verbaasd ln 't adres te lezen, dat de belastingverlaging ten goede moet komen aan het bezoek, want voller dan vol kunnen de lokaliteiten toch niet Wat den financieelen toestand betreft, de begrooting zal uitwijzen, dat die toestand niet zoo gunstig is. B. en W. hebben erg moeten besnoeien, om belastingverhooging te ontgaan, welke .zij in ieder geval wilden voorkomen. De heer Gorter herinnert eraan, dat de bestrijding van hun voorstel tot verhooging der vermakelijkheids belasting was gebaseerd op de vrees, dat ze schade zou doen aan 't bezoek. De feiten hebben deze vrees gelo genstraft, zoodat spr. dan ook blijft op zijn standpunt van 15 pet De heer Van Nuland was voorstander van de verhoo ging. Er is gezegd, dat deze belasting er eene ls, die lachend wordt opgebracht en dat is inderdaad zoo. Spr. wy'st dan opde belangrijke bate die de belasting op brengt 't wordt dit jaar ver boven de f 6000. Terwijl de zaken evengoed vol zijn en zij dus geen schade lijden. De heer Van Ryswijk vraagt, of de aanleiding tot de belastingverhooging verdwenen is. Als de tekorten er niet meer zijn, zou spr. zoo vrij zijn er anders over te denken. De Voorzitter wijst erop dat de begrooting uitwijst dat de uitgaven de ontvangsten dreigen te -overtreffen Hij kan niet vinden, dat de gemeente er financieel zoo goed voorstaat De heer van Rijswijk zegt, dat zijn vraag bedoelt of het motief, dat destijds gold voor de verhooging, thans nog bestaat De heer Gorter meent dat als de 5 pet. eraf gaat de Hoofdelijke Omslag verhoogd moet worden. De heer De Vries meent, dat 5 pet. meer of minder op de entreeprijzen niemand zal weerhouden de uitvoe ringen te bezoeken. De heer Leguit, hoewel destijds tot de bestrijders be- hoorende, verklaart dat hij wegens den minder gunsti gen toestand der financiën thans blijmoedig heeft voor gestemd voor het gehouden der hoogere belasting. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Van Erp stemde tegen, de heer Van Rijswijk blanco. Benoeming onderwijzers cursus school vrije jeugd. B. cn W. stellen den Raad, overeenkomstig het ad vies van het Hoofd der O. L. School, voor, over te gaan tot benoeming van het navolgende onderwij zend personeel voor den cursus bovengenoemd: Hoofd de heer D. Brouwer; onderwijzers de heeren K. Beunder en W. Hiemstra. Ten opzichte van het onderwijs in de handwerken stellen B. en W. voor, gelet op het geringe aantal meisjes, hetwelk aan den cursus deelneemt, dit on derwijs niet te doen geven. Met de opmerking van den heer De Vries zal reke ning worden gehouden. Pensioenbijdrage boventallige onderwij zers. Onderwijzers betalen 3 voor eigen pensioen, 5 voor weduwen- en vveezenpensioen; daar deze rege ling tot dusver niet van toepassing was op boven tallige onderwijzers en dus een ongelijke verhouding daardoor ontstond, stellen B. cn W. voor, ook deze percentages op de boventallige onderwijzers te ver halen. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Wijziging uitbreidingsplan en bouwrijp maken van een tweede gedeelte der Hec- renbcschgronden. B. en W. stellen voor, om bouwrijp te maken de straat aansluitende aan de Heorenboschstraat bij de torentjes, in de richting Laan tot de Laansloot bij het perceel Kerkmeer. Dat nieuwe gedeelte te bestraten, rioleeren, beer putten maken, trottoirs, enz. enz. De kosten worden begroot op f34000, waarvan af, vermei .t de toelich ting, 35G0 M2, straatwerk broeder dan 9 M., voor ge- rneenterelicning, wordt dan f30 440.-. De aankoopprijs van den grond inclusief slooten bedraagt f21954.het bouwrijpmaken is begroot op f 30440, is te zamen f 52394. De totale oppervlakte is 15543 M2. Voor plantsoen gaat er af 1052 M2., voor straten 4826 M2., niet te dem pen sloot 525 M2., te zamen 6403 M2. Er blijft over 9140 M. bouwrijpe grond, zoodat 1 M2. bouwrijpe grond kost f 5.73. In verband met deze voorstellen moet het reeds vroeger vastgestelde uitbreidingsplan wat worden ge wijzigd. Voor een en ander verwijzen wij naar een. elders in dit blad voorkomende teekening betreffen de een en ander. De raad begeeft zich in comité om den gemeente opzichter in de gelegenheid te stellen inlichtingen te verstrekken. Deze commissievergadering duurt een uur, en na heropening stelt de lieer Van Erp voor, om aan het voorstel van B. en W. te verbinden het voorstel om óf de Laansloot te dempen, óf door het maken van een brug of dam een rechtstroeksch verkeer te krij gen vanuit de Landbouwstraat met het nieuw te ma ken gedeelte in het Heerenbosch. Voor een goede ver keersregeling acht spr. dat noodzakelijk en spr. wijst op de mogelijkheid om het dan te verkrijgen terrein aan te wenden voor parkeerterrein van auto's cn verwacht dan dat het geheele werk zal worden aanbesteed, gezien de resultaten die met het leggen van de nieuwe straat zijn verkregen. Spr. acht het zeer noodig, dat door de politie streng wordt toege zien op het neerzetten van de auto's. De heer De Vries moet er zich ten sterkste tegen verzetten als een dergelijk voorstel, met zeer vér strekkende gevolgen, zoo klakkeloos in behandeling wordt genomen. Er zal opnieuw een groot bedrag mee gemoeid zijn en spr. vindt het beter dat dit nieuwe voorstel in handen van B. en W. wordt ge steld om prae-advies. De Voorzitter deelt mede, dat wat de heer Van Erp voorstelt, in hooge mate de aandacht van B. en W. heeft. Het gaat niet aan, dat al het verkeer over den dam voor het perceel Van Huit gaat, maar B. en W. waren niet van plan om deze kwestie reeds in deze vergadering te brengen. Spr. geeft den heer Van Erp in overweging zijn voorstel in te trekken en het tot de volgende of een daarop volgende vergadering uit te stellen. De heer Van Erp acht het beter, deze plannen nu maar direct onder de oogen te zien, want anders wordt het eene werk in orde gemaakt en zal daarna weer in het hart der gemeente gereden worden voor het dempen van de Laansloot. Spr. dacht niet dat het zoo moeilijk was voor den gemeente-opzichter een berekening te maken. Maar spr. kan zich er ook bij jeerleggen dat de raad in principe een besluit neemt en dat B. en W. in de volgende vergadering met een plan komen. De heer Bakker kan er niet aan meewerken om au al zonder eenige kostenberekening, aan dit voor- stel-Van Erp zijn stem te geven. Wel ziet spr. graag vastgelegd dat in de eerstvolgende vergadering door B. en W. een kostenberekening wordt overgelegd. De heer Van Nuland gelooft niet, dat de heer Van Erp dadelijk een definitieve beslissing wil, maar hij zal een beginselbesluit wenschen. Spr. heeft eenig bezwaar tegen uitstel tot de volgende vergadering, omdat de vorige vergadering 14 of 15 Sept. werd ge houden, dus 2 maanden geleden. Spr. wil het geheele pian doen uitvoeren, acht het een mooi object voor werkverschaffing en ziet in het voorstel-Van Erp niet zooveel kwaad. Als nu eerst de wijziging van het uitbreidingsplan naar Ged. Staten ter goedkeu ring wordt gezonden, kan de raad over 14 dagen een definitieve beslissing nemen over het voorstel-Van Erp. De heer De Vries wijst nog eens op de portée van hot voorstel, het zal de gemeente weer duizenden kosten en het is niet goed dat dit voorstel er maar doorgejakkerd wordt. Spr. wijst op den schoolbouw die do gemeente straks krijgt en een en ander brengt mede de noodzakelijkheid om de gelden voorzichtig te besteden. De heer Van Erp zegt, dat als dit het eenigste argu ment is, de finantiën, de gemeenschap kan getuigen dat hij geen gelduitgever is. Maar spr. acht het de juiste manier wanneer het geheele plan wordt uit gevoerd, het eene zit aan het andere vast. De heer Gorter zegt, dat hij. niet met het betoog van den heer De Vries kan meegaan. Als het plan van B. en W. wordt aangenomen, kan de toestand niet bestendigd blijven, dat het verkeer langs de Stille Laan blijft gaan. Ook het huis van Wed. Hoogland zal moeten verdwijnen, wat ook ettelijke duizenden zal kosten, maar of we, ook wat den schoolbouw betreft, die uitgaven over 1, 2 of 3 jaar krijgen of nu, maakt weinig vei schil. De heer Schoorl wijst op de inconsekwentie, dat vroeger meermalen de Raad een of ander voorstel verschoof, omdat er geen nauwkeurige berekening van kosten werd overgelegd. Op verschillende manieren zal de verbinding met het Heerenbosch tot stand ge bracht kunnen worden en waar de Raad de draag wijdte van hqt voorstelVan Erp niet kent, zal moei lijk een principieele beslissing zijn te nemen. Spr. geeft in overweging het aan B. en W. over te laten om in de volgende vergadering met-verschillende voor stellen te komen. Do heer Overtoom zegt dat aan de door B. en W. voorgestelde uitbreiding noodwendig verbonden is het maken van een uitweg. Spr. kan goedvinden dat B. en W. den Raad volgend maal de berekeningen in verschillende détails voorleggen en dan kan het ge. heel-e werk gelijk worden aanbesteed. Spr. brengt dan in bespreking het plan van B. en W. en verklaart er zich tegen, dat een gedeelte van de straatbreedte voor rekening van de gemeente komt In het uitbreidingsplan is de breedte eenmaal op 12 toeter bepaald en als een particulier de straat zou moeten aanleggen, zou ook van hem gevorderd wor den, de breedte op 12 metr te maken. Spr. noemt een geval, waarbij 15 jaar geleden ook van een com binatie gevorderd werd, de verlenging van een 8 H breede straat op 10 M. te brengen. Ook hier dient de geheele straatbreedte voor rekening van de exploi- tatie van het bedrijf te komen. Spr. ziet niet in, waar om of een of ander gedeelte voor rekening van de ge. meento wordt gebracht. Dordt de exploitatie daar door duurder, dan moet men daar rond voor uitko men. De unfaire kwaliteit der straatstcenen, Spr. heeft reeds eerder het verzoek tot B. en W. gericht, om te breken met de gewoonte straatsteenen te gebruiken van unfaire kwaliteit. Het is niet de eerste keer dat spr. er op wijst, dat materiaal van de best mogelijke kwaliteit dient te worden aangekocht De prijs van den steen geeft de kwaliteit aan, vracht lossen, enz., is in prijs hetzelfde, maar de koopprijs komt aan de kwaliteit ten goede. De later aangevoer de stcenen waren van nog mindere kwaliteit dan de eerste, waar spr. al aanmerking op heeft gemaakt. De heer Schoorl zegt, dat gelijk uitvoeren van het werk bij hem geen bezwaar oplevert, als we tenmin ste tijdig met een cn ander klaar zijn. Dat de straat breedte gedeeltelijk voor rekening van de gemeente komt, dat is geen novum die B. en W. hebben uitge dacht, maar iets dat in veel plaatsen toepassing vindt. Als een straat door algemeene verkeerseischen een meerdere breedte moet hebben, is daar een be langrijk bedrag voor de gemeente aan verbonden en is het niet billijk, om die meerdere kosten om te slaan over een klein complex van gebouwen. Men kan wel zeggen dat het grondbedrijf zich anders niet dekt, maar dat zou komen doordat men alles op het grondbedrijf legt. Dc heer De Vries zegt, dat dit ook geldt voor di plantsoenen. De heer Van Rijswijk wil met het bestraten van d verste straat wachten totdat een bouwterrein aan di straat is verkocht. Een exploitatie-rekening kan even goed worden opgezet, want de kosten per M2. straa zijn wel bekend. De heer Schoorl meent dat men dan geen goed af gerond geheel krijgt, en moeilijk een goede complet berekening is te maken. B. en W. meenen, dat het nie mag worden verkrummeld, over een maand kan er we terein zijn aangekocht De heer Van Rijswijk blijft van meening, dat de g& meente met die bestrating, kostende ongeveer f 500Ü, niet vooruit behoeft te loopen. De heer Gorter zegt dat men in grootere plaatsen de[ straten en plantsoenen voor rekening der gemeentel mag nemen, by ons is dat niet nccdig. En dat betreft} by spr. ook de bloemenperkjes. Toen eenmaal het besluie tot aankoop van het Heerenbosch was genomen, diendö berekend te worden, hoeveel aan grond, straten en plantsoen betaald zou moeten worden en naar die be rekening diende de kostprijs te worden vastgesteld. Hel! drukt dus niet op de eene straat maar op het heel# plan. De Voorzitter oordeelt dat het voorstel nu voldoende is besproken en wil tot stemming overgaan. De heef Van Erp evenwel stelt opnieuw de vraag of ook heï straatwerk zal worden aanbesteed, gezien de mindert goede resultaten, die nu door de gemeente zijn verkregen! De heer Overtoom vraagt of B. en W. zich reedsl hebben verstaan met den heer Kerkmeer, nu diens per-f ceel aan den harden weg zal komen. De Voorzitter antwoordt ontkennend, maar het is wel de bedoeling van B. en W. De amendementen. Allereerst zullen nu in stemming worden gebracht d« diverse amendementen. Allereerst de wenschelijkheid om tevens tot demping van de Laansloot over te gaan. De heer Van Erp zegt dat als B. en W. zeggen ln d« eerstvolgende vergadering met een plan te zullen komen, alles gelijk te doen uitvoeren, dan kan spr. zich daal wel mee vereenigen. De heer Van Nuland dringt in dat geval op spoed aan en vraagt ter bespreking van dit onderwerp een aparte vergadering, omdat de agenda met de behan deling der gemeentebegrooting overbelast is. Het voorstel-Van Erp is dus vervallen. De heer Overtoom stelt voor de meerdere straatbreedti ten laste van het grondbedrijf te brengen. Dit voorste! wordt verworpen met 65 stemmen, voor stemden dl heeren Overtoom, Van Nuland, Van Erp, Gorter ei Van Ryswijk Het voorstel-Gorter om zoowel den grond voor plant soenen als de aanlegkosten ervan voor rekening vai het grondbedrijf te doen zijn, wordt verworpen me 7 tegen 4 stemmen, voor stemden de heeren Van Nu land, Gorter, Van Erp en Van Rijswijk. Door den heer Van Ryswijk wordt geen voorstel ge daan om de verste straat nog niet te bestraten. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens aange nomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Overtoom De heer Van Erp stelt dan nog voor de werken in hui geheel aan te besteden. De heer Leguit oordeelt dat dit dan beter in de vol gende vergadering besproken 'kan worden. De heer Van Erp vindt dat goed. Aan de orde komen vervolgens de verzoeken tot aaa koop van bouwterrein. Goedgekeurd worden de verkoop aan W. Kweldam 190 M2. a f 7, aan G. Anneveldt, 207 M2. a f7. aan W. F Gorter 305 M2. a f 7. Bij de aanvrage van den heer C. de Moor voor 100 M2. a f 5.50 vraagt de heer Overtoom welke bijzonder redenen er zijn, om dit terrein, dat vlak naast de ander terreinen ligt, zooveel goedkooper te verkoopen. De Voorzitter vraagt of de heer Schoorl op die vras wil antwoorden. Nu is de tijd toch wel gekomen, oo? deelt spr. Een scheldpartij in optlma forma. Ecs motie die later wordt ingetrokken. Schor sing van de openbare vergadering. De heer Schoorl begint dan met erop te wijzen, d»- men getracht heeft zyn geste in een minder goed dag licht te stellen, maar spr. ls dat wel gewoon en zal il er zich niet aan storen. Spr. wijst dan op de zeer gun stlge resultaten wat den grondverkoop in het Heeren bosch betreft, nu niet, zooals was gedacht ln 1929 vooi f 2900 aan grond was verkocht, doch reeds voor f 30.WX Toen tot aankoop van het Heeenbosch werd voorgestel daarbij warm gesteund door de V.D. raadsleden, die del SDA.P.-fractie en den vertegenwoordiger van den Vifl heidsbond, toen heeft de Plaatselijk Belang-fractie ge«*! middel ongebruikt gelaten om dien aankoop tegen tl' gaan en hebben zij hun pogingen daartoe eigenlijk tot in het dwaze voortgezet. Maar nu door de exploltatMj van het Heerenlbosch een belangrijke ontwikkeling»; periode zich heeft ingeluid, nu is de crltlek verstomd eo wordt die dwaze oppositie, waarbij men zoo'n misselijk figuur heeft geslagen, vergeten. Spr. wijst er op dat de goede resultaten met het ln exploitatie brengen van het Heerenbosch voor het overgroote deel aan hem is M danken en dat hij er trotsch op Is het grondbedrijf flio* op dreef te hebben geholpen. En als een der moolsti transacties noemt spr. dan die waarbij aan den heer C de Moor 1000 M2. zou worden verkocht Maar het wal het raadslid Gorter die om een zoet winstje te maken! op het moment, dat toen met vry'wel 100 pet zeker}

Schager Courant | 1929 | | pagina 6