Vergane Glorie. LANGENDUK. Vierde Blad. Predikbeurten. Moz-üekziekten van onze gewassen. Donderdag 28 No, ember 1929. 72slc Jaargang. No. 8571 Kort verhaal Uit het Engelsch door M. de R. Den ganschen dag waren wij zuidwaarts getrokken heuvel op, heuvel af. Onze kleeren kleefden aan ons lichaam docr de r.atte sneeuw, die ons in 't gezicht woei. Onze schoenen waren doorweekt Wy hadden geruimen tijd zwijgend naast elkaar gcloopen en Long- hanks trok af en toe misnoegd aan een pijp, die al lang geen vuur meer bevatte. Toch geeft zulk een tocht meer voldoening dan wanneer alles voor den wind gaat. Toen het donker werd over de oostelijke heuvelrij en de wind sterker opstak, kwamen we bij een schuur en gingen er binnen met de gewaarwording van menschen, die hun laatst rustplaats bereiken. Terwijl wij de zwar» deur weer in da hengsels lichtten, verdween het dag licht' over de grens van Sussex. Nadat ik de ijspegels uit mijn baard had verwijderd en Longshanks zich ook wat had opgeknapt, zochten wij wat hooi bij elkaar en gebruikten ons avondmaal van koude worst en beschui ten en legden ons neer om te slapen, er op bedacht, dat wij den volgenden dag vroeg moesten opstaan on verdwijnen, vcordat wij ontdekt werden in de verboden schuilplaats. Dat het nog vroeg in den avond was. deerde ons niet; vagebonden als wij leven niet bij de klok. Ik zou zeker vredig zijn ingeslapen, als ik niet uit mijn eersten sluimer was opgewekt door het' luiden van een bel in de verte, waaruit ik opmaakte, dat wij in de buurt van een dorp moesten zijn. Longshanks had het blijkbaar ook gehoord, want hij bewoog zich. Nu pas merkte ik, dat de schuur tochtte en het er lekte ook. Ontevredenheid maakte zich van ons meester. „Laten wij liever naar het dorj» gaan," klonk Longs hanks' stem uit het duister. ..Waarom zouden wij in een schuur overnachten, als er een herberg vlakbij is." Ik was al bezig de deur te openen. Wij huiverden, toen de kille nachtlucht ens tegemoet kwam. Daarop namen wij onze schamele bezittingen op en verlieten de schuur, vol verlangen naar warmte, een góed avondmaal en een bed. Na een poosje zagen wij een licht aan onze linker hand, en daar wij niet wisten of de weg misschien een bocht maakte, kropen wij door een heg, staken een versch geploegd stuk land over en vonden aan den anderen kant opneiuw een weg. Het licht, dat v/ij gezien hadden, was dat van een rijtuig-iantaarn. Toen ik het oude voertuig zag, waar aan die lamp bevestigd was, dacht ik, dat ik nog In diepen slaap in üe schuur lag cn dit droomde, want de koets moest al oud geweest zijn, toen mijn vader nog een jongen was, cn dat is lang gelden. Hot vreemdst was, dat vóór die statiekoets met zijn vergane pi-acht een oud boeren paard tuschen de dis sels stond. Een deftige koetsier in heel oude livrei 1 zat op den bek met een groote zweep, die hij op zijn heup liet rusten. Ik begreep toen, waarom wij gedacht hadden, dat het licht stilstond: het oude paard kon zich nauwelijks voortbewegen. De koetsier kreeg ons in 't oog. „Uit den weg voor zijn Lordschap!" commandeerde hij. Stom van verbazing gingen wij op zij en terwijl de koets vooroijwaggeldc, konden wij door 't gebeeldhouwde portierraam naar bir.nen kijken. Een hanglamp wie- geide aan de zoldering der koets en bij het onzekere schijnsel zagen wij een stokouden man zitten, zijn beide handen gesteund op den knop van een wandelstok. Het visioen trok voorbij; als betooverd zagen wij het na, en volgden toen. zonder een woord te spreken. Tegen den donkeren hemel tekeende zich een nog donkerder massa af. Wij begrepen dat het een huis moest zijn. al was er nergens licht te bespeuren. De statige koetsier hield zijn paard in, steeg van den bok, opende een ijzeren hek, klom weer op den bok en reed met zijn paard de oprijlaan binnen Terwijl hij onder het hek doorging. stre'.:te hij zijn hand omhoog en trok aan een touw. Een diepe klokketoon weergalmde door de stilte. Dit was du.s 't gelui geweest, dat ons verleid had de schuur te r-irlaten. Nog altijd in de hoogste verbazing volgden wij de koets door de oprijlaan, zagen haar stilhouden voor het huis, zagen hoe de oude reiziger uitstapte, geholpen door zijn koetsier, die de deur opensloot, waarna de oude heer moeizaam naar binnen strompelde. De deur werd gesloten, het flikkerende licht van een kaars scheen door het gangraam. De koetsier leidde het paard achter om het huis, waar wij hem het dier zagen aftuigen en een stal binnen voeren. Toen slopen wij heen. Wij gingen terug naar onze schuur zonder een woord te spreken. Den volgenden morgen ondervroegen wij den waard van de herberg, die ten slotte toch niet ver verwijderd was van het heerenhuis en hij vertelde ons den toestand van dit vreemde gebeuren. Het staat aan u, die te geloovcn of niet. Hij vertelde dat de oude h<vtr, in de omgeving bekend als „vergane glorie", van adellijke afkomst was, maar totaal verarmd; dat hy met zijn koetsier alleen in het voorvaderlijk kasteel woonde, en dat hij iederen avond tegen dat het donker werd ten einde niet uitgelachen te worden in de oude statiekoets uitreed, getrokken door een oud ploeg paard, een half uur lang en dat bij zijn vertrek en bij zijn thuiskomst de groote bel van het Ingangshek werd geluid. Den naam van de plek, waar dit ritueel lederen avond plaats heeft, vermeld ik niet. Als wij niet bij toeval de oude koets zelf haden ontdekt, zou de waard ons niet verteld hebben, want de lieden uit den omtrek beschou wen den ouden zonderling met een eerbiedige aanhan- kelyljlie d zijn bijnaam bewijst het al en zouden hem voor niets ter wereld aan den spotlust der men schen hebben overgeleverd. DONDERDAG 23 NOVEMBER. NED. 1IERV. GEMEENTE te: Barsingerhorn, nam. 7 uur, Ds. Haars. "ONDAG 1 DECEMBER 1D20. NED. IIERV. GEMEENTE te: Schngen, vcorrn. 10 uur, Ds. Van Dijk. Callants'''-?, voorin. 10 uur, Ds. Tinholt. Betten, nam. 7 uur, Ds. Van Dyk. Valkkoog, i-am. 7 uur, Ds. Tinholt (Zie adv.) Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Illusie en Ideaal. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, geen dienst. Aartswoud, geen dienst Oude Niedorp. gcon dienst. Nieuwe Niedorp, voorin. 10 uur, Ds. Boeke. van Schoorl, Anna Paulov/na, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Burgcrbrug, geen dienst St-Maartensbrug, geen dienst Oudesluis, zie Sc'nagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Warmenhuizen, nam. 7 uur, Ds. Zillinger Mclen:cr. Winkel, geen dienst. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7 uur, Ds. Van Beek. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Bax. Heerhugowaard, zie Veenhuizen. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Homan. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen. voorm 11 uur. Ds. Gravemeijer van Amsterdam Maandcoll. Nam. 5 uur, de heer Boon van Breezand. Ereezand. voerm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulownaï voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2\uur, Preeklezen. IV AAR E E A' V ROLI IV BE LA EG IE STELT De twee leeljjkste vrouwen ter wereld. De twee leelijkste vrouwen ter wereld zijn waarschijn lijk Mary Ann Bevans, een Engelsche dame. en do Fran- sche actrice Claudine Polaire. Zeer eigenaardig is het, dat zij beiden op haar leelijkheid gesteld zijn; ja, zij be twisten elkaar zelfs de eer, wie nu eigenlijk het leelijk ste is. Bevans is een vrouwelijke clown. In een Ameri- kaansch theater trad zij op als de leelijkste vrouw van Engeland. In plaats van het gebruikelijke clownswerk, wat gewoonlijk bestaat uit alle mogelijke en onmoge lijke capriolen, behoefde zij niets anders' te doen. dan langzaam het circus binnen te komen, en haar gelaat te tocnen. Haar gemoedsstemming weerspiegelde zich op zulk een komische wijze op haar gelaat dat de toe schouwers onmogelijk hun lachen kenden bedwingen. Claudine Polaire beweert, dat zij minstens ^even leelijk is als de grappenmaakster, al is het dan op een andere manier. Zy heeft een abnormaal grooten mond, kleine stekende, scheefstaande oogen en een middel. wat slechts 35 c.M. in omtrek is. Onlangs kwam zy te Parijs onder een auto, zij stelde terstond een eisch tot schade vergoeding in tegen den bestuurder, omdat hij haar van een gedeelte van haar lcelijltheid beroofd had. Hoe lee lijk deze beide dames ook mogen zijn, zij v/orden toch nog overtroffen door de Tiroolsche hertogin Margare- tha van Tirol,. ook wel genaamd Maultashe, die in de Middeleeuwen leefde. Haar afschuwelijk uiterlijk is voor ons bewaard gebleven, dank zij een. schilderij van Quin- ten Matys. Een Amerikaan kreeg dit portret. Voor on geveer 150.000 gulden in zijn bezit. Lion Feuchtwanger heeft een interessant boek geschreven over het leven van Margaretha van Tirol, die reeds op 12 jarigen leef tijd werd uitgehuwelijkt. Hoe men in den winter de huid inoet verzorgen. Menigeen zal wel hebben opgemerkt, dat de huid in den zomer veel soepeler, blanker en helderder is dan in den winter. Dan functioneert zij ook veel beter, daar door de warmte de poriën uitzetten, en het vuil en de doode cellen dan spoedig verv/yderd worden. In den winter wordt de huid door de koude samengetrokken, waardoor de poriën hun taak niet naar behooren kun nen vervullen, en de spieren, welke onder do huid lig gen. geheel stijf worden. Om dit te voorkomen moet men gedurende den winter de huid, en vooral het gelaat, da gelijks masseeren. De meeste vrouwen beoefenen een of andere tak van sport, maar zij vergeten, dat de huid ook sport noodig heeft. Om de huid goed lenig te hou den, moet men haar masseeren nr.et een goede crème en wel als volgt: Men begint bij de ooren en wrijft zoo in ronde lijnen over het geheele gelaat. Bij de hals moet men er vooral aay denken, dat men naar beneden mas seert. Als men deze bewerking dagelijks herhaalt, zal men spoedig bemerken; dat de huid er veel gezonder zal gaan uitzien. Een goede huidskleur hangt echter ook af van het al of niet goedwerken van de inwendige or ganen; als de lever of ingewanden niet goed functionee- ren, is een goede huidskleur uitgesloten. In dergelijke gevallen moet men echter den arts raadplegen. Gezondheid is schoonheid. We moeten eten om te leven, maar de manier, waar op wij dat doen, maakt een groot verschil in de wijze van leven, want hiermee' kunnen wij zelf veel toe en afdoen aan onze gezondheid. Hier volgen enkele regels ter navolging: Eet noost teveel, en ook alleen, wanneer ge trek hebt. Wie van tafel opstaat, moet voldoende hebben, maar ook voelen, dat hij zeker nog eens zooveel zou kunnen ber gen, als dat noodig was. Het eten tusschen de maaltij den is nooit goed, daar het geen voldoende voedsel geeft en toch de trek verdrijft. Tegelijk eten en drinken is ook geen goede gewoonte.' Wel ls veel water drinken uitstekend, maar dan apart vun de maaltijden en voor al bij het opstaan en naar bed gaan. Thee moet altijd slap gedronken worden; to sterke thee is slecht voor de zenuwen en voor de digestie. Meel- cn melkspijzen moet men zooveel mogelijk in compacten, maar brozen vorm eten. En heel goed en langzaam kauwen is een belang rijke factor. De opbouw van het lichaam is natuurlijk de hoofdzaak. De hiertoe noodigc stoffen vindt men vooral in vleesch, visch, gevogelte, wild, kaas, melk. eieren, boonen en erwten en noten (behalve kastanjes}, veel minder voedingskracht zit in meel, rijst, havermout, mais, ihacaroni en andere. Gebruik zoo weinig mogelijk water bij het koken van de groenten en bewaar wat er overblijft, voor soep. Zout, peper, mosterd, azijns en specerijen moet men zoowel bij het koken als aan ta fel zoo weinig mogelijk gebruiken. Ook is het een goede gewoonte iederen dag minstens één stuk „rauw" te eten, zy het groente (wortel, knol) of fruit. .Een uitstekend middel om gebroken voorworpen te lynicn. Wanneer men een stuk glas of porselein, een stuk speelgoed enz. gebroken is, spoedig wil lijmen, lost men in een verwarmden lepel wat witte gelatine met een weinig azijn op cn bestrijkt de te lijmen voorwerpen met de verkregen heldere oplossing. Heeft men bij den azijn eenige korreltjes chroomzure kali gevoegd en het ge lijmde stuk eenige^ tijd in 't licht gezet, dan kan men het zeifs daarna in het water leggen, zonder dat de gelijmde plaats loslaat. Roetvlekken in 't karpet. Roetvlekken kan men uit het karpet wegmaken door gedurende een paar uur een papje van volderaarde en water, met een paar druppels ammonia op de vlekken te laten liggen. Als de volderaarde dan wordt wegge- borsteld zullen de vlekken verdwenen zyn. Theevlekken. Theevlekken uit tafellakens, servetten, enz. wascht men uit in water (kokend), waarin een beetje borax is opgelost. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering IJsclub „Nut en Vermaak". Deze verceniging vergaderde in ..Concordia". De reke ning van den penningmeester, den heer K. Zeeman Jbz. werd nagezien en in orde bevonden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren P. Blokker, T. Kostelijk en K. Zeeman weder herkozen. Op een verzoek van de vereeniging „Volharding" te Oudkarspel om personen van 18 jaar lid te doen wor den, zoodat deze geen toegang hebben op de ijsbaan van genoemde vereeniging op een huisgezinkaart. Dit verzoek werd in handen gesteld van een com missie, bestaande uit de heeren K. Langendijk, T. Pran ger en K. Zeeman, welke commissie een cn ander met „Volharding" zal bespreken. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering „Tuinbouwbelang". De Tuinbouwvereeniginp I'uiubouwbelang' ver gaderde Woensdagavond ten lokale van den heer J. de Bnkkpr. Aanwezig met het bestuur til) personen T)e voorzitter, dt heer G Ballen, opende met een woord van welkom, daarbij zeggend d it hel regle mentair verplichting is. om in de maand October een ledenvergadering te houden. Daar de belangstelling in deze maand gewoonlijk niet groot is in verband met de koplcampagne Daarom wordt thans een ver gadering gehouden. Kn hoewel de belangstelling nu rok niet zoo groot is. hoopte spr., op korte en za kelijke besprekingen in het belang van de verceni- ging. De notulen van den secretaris, den lieer J. Klif fen, werden onveranderd goedgekeurd Ingekomen stukken. Van het. Gemeentebestuur is een schrijven ingeko men, dat op het verzoek van de vereeniging goed gunstig is beschikt om een subsidie te vcrleenen voor het openhouden v u de vaart tijdens do vorst. Toegezegd is 50 V, eonr een eventueel te kort, met een maximum van t 200. Onder dankzegging werd de subsidie aanvaard. Van de koolzaartcom:.' •- -ie is bericht ingekomen, dat de opbrengst van hel grteeide koolzaad niet bij zonder gunstig is geweest. Van 500 stuks uitgeplante zetkoolcn was de opbrengst 22 pond zaad. liet vorige jaar was de opbrengst 45 pond. terwijl thans V) pond beschikbaar is. De prijs is f 12. per pond, wat een lagen prijs genoemd kan worden Het zaad is uit sluitend voor het gebruik der leden. Verwacht, mag worden, dat de leden zich hieraan zullen houden. De lieer p. Swager zou den prijs hooger willen stel len om fraude tegen te gaan. 'Gebleken is dat het vorige jaai eet. frauduleus geval van levering aan anderen is voorgekomen. - - Corr.) Meerderen zijn het met den heer Swager eens. Het bestuursvoorstel werd met meerderheid van stemmen aangenomen De heer Kliffen deelt mede. dat de geteelde kool soorten van het zaad, hetgeen door de vereeniging is verstrekt, goed is te noemen. Medegedeeld werd verder, dat de bewaarplaats voor pootaardappelen in gebruik i* genomen. De totaal kostprijs van het gebouw bedraagt ongeveer f 10000. Boor de vereeniging zijn 11000 aardappelbakken aangekocht, waarvan er thans 11200 in gebruik ge nomen zijn De deelname van de leden had grooter kunnen wazen, waarom ook aan anderen gelegen heid is gegeven van de bewaarplaats gebruik te ma ken. Woensdag- en Zaterdagmiddag is er van 2—4 uur gelegenheid om de aardappelen te bezichtigen. Een cursus vcor ouderen, waarin verschil lende onderwerpen t'en tuinbouw betref fende, behandeld zullen worden, een z.g. praatavond. Door den lieer Mailckote, tuinbouwleeraar, werd dit punt ingeleid. In Oudkarspel zijn eenige van deze avonden gehouden, welke goed geslaagd zijn. liet is de bedoeling om vanwege de tuinhouwvereoniging eenige avonden tc houden, waar onderwerpen den tuinbouw betreffende, behandeld zullen worden. Ge constateerd kan worden dat hier in tegenstelling met andere provinciën, be belangstelling voor het tuin bouwbedrijf niet groot is. Door deze avonden zal de belangstelling hiervoor mogelijk toenemen. - De vergadering kan zich met dit voorstel vereeni gen, en zal met de verceniging te Oudkarspel over leg plegen. Het openhouden van het ijs langs da grachten cn de laadplaats. Allen aan het hakken. De lieer Öotjcrs deelt mede, dat ecu bestuursverga dering mot Oudkarspel cn de L.T.B. is gehouden, waarin besloten is om aan de leden voor te stellen bij strengen vorst geen ijs te hakken. Dc heer Kaan zegt verrast te zijn door liet bestuurs voorstel, spr. acht het verkeerd om voor te stellen om niet te hakken. Het is gewenseht om do grach ten zoolang mogelijk open te houden. De heer Kliffen zegt dat het de bedoeling is om als het bij rlc laadplaats niet meer mogelijk is de vaart open te houden, het ijshakken te staken, dus eerder niet. Na eenige discussie werd besloten om een en ander aan een commissie over to laten, welke zal bestaan uit de heeren G. Bakker, H. Swager en K. Wagenaar. Het .is de bedoeling dat een ieder meehelpt om de vaart zoo spoedig mogelijk open te hakken, zoowel een tuinbouwer als de bij hem in dienst zijnde ar beiders. Rondvraag. De heer Swager vraagt of er al een voorman be noemd is voor den ijsboeier. De heer Kliffen antwoordt dat ccn oproep ge plaatst zal worden. De heer Van Dijk zegt, dat er gelegenheid is lot het bestellen van ammoniak. Mei levering. I)e lieer Mailckote zegt, dat bij een 250 personen zaad ontsmet i«j tegen de vallers. Spr. bad gaarne dat de leden de resultaten kenbaar maakten. De heer Ootjers zegt, dat 23 pond wortclcuzaad voor de leden beschikbaar-gestold zal worden. Verder zegt de heer Ootjers, dat allen hun perso neel voor 1 Maart volgens de Ziektewei moeten ver zekeren. Spr. raadt aan dit te doen hij dc Tuinbouw- Onderlinge. De heer P. Swager zou gaarne zien dat bij ijs dc vei ling een uur later begon. De lieer Kaan zou de bordjes bij de veiling voor bet aanleggen der vaartuigen, duidelijker willen zien. Dit heeft de aandacht van het Veilingbestuur. Hierna volgde mét een woord van dank sluiting der vergadering. Onder de ziekten met onbekende oorzaak neemt de mozaïekziekte, of ook wel het topbont (bij aardappelen b.v. zoo genoemd) wel de belangrijkste plaats in. Het Is begonnen met de mozaïekziekte van de tabak in onze koloniën en gevolgd door het topbont van de aardappelen en tomaten, maar op het oogenblik zou men eer moetan zoeken naar planten, die niet op een of andere wijze van deze eigenaardige, heel vaak zeer schadelijke ver schijnselen t - Jeu hebben. Zelfs de onkruiden hebben er van te 1." v.i daar zouden we ons over kunnjn verheugen. niet, dat nu de onkruiden soms de overbrengers kwaal op onze cultuurgcwassen zijn. Ook In i". 'it is het dus wenscheliik. den «akker vrij te u- van onkruid, evenals dat het geval is ten opz'c' van andere, meer bekende, ziekten, waarvan de oorzr.nl: bekend is. Nu lijkt het op hef oogenblik wellicht geen gunstige tijd over deze kwaal te schrijven, want. het land zal spoedig kaal zijn. dus op het oogenblik heeft men er geen last van en ook kan men geen maatregelen erte gen nemen. De meeste soorten mozaiek gaan niet met het zaad over. dus ook daar zou weinig over te zeggen zijn. maar juist over dat zaad wilden we even praten, en daar la het nu wel eeg goede tijd voor. We zeiden reeds, dat de mee3te soorten mozaiek niet met het zaad over gaan, want, men onderscheidt tegen woordig verschillende soorten mozaiek en wel zoo on geveer, dat men aanneemt, met dezelfde soort te doen te hebben, als het mogeiijk is om door inenting de ziekte van de eene plantensoort naar de andere over te brengen. Dit is namelijk het geval bij het mozaiek van aardappelen, tomaten en tabak (en de in het wild groetende zwarte nachtschade, die overal in den zomer te vinden is met zwarte giftige bessen). Dit is ook weer niet met alle soorten mozaiek van aardappelen, tomaten cn tabak het geval, want zoo 'komt men aan de ver schillende onderscheidingen. Hoewel dus de kwaal niet met het zaad. dat wil zeggen, niet in het protoplasnia wordt overgebracht, acht men het daarom toch mogelijk, dat tusschen het vruchtvleesch van niet goed schoongemaakt zaad de ziekteverwekker kan worden meegenomen. Zaak is het dus. het zaad goed schoon te maken, want, men acht hetzelfde wel mogelijk ten opzichte van aaltjesziekte, die ook bij tomaten veel schade kan doen. Nu schijnt er volgens de onderzoekers een uitzondering op den regel te zijn. en zoo wordt aangenomen, dat de vlinderbloemige gewassen, waaronder b.v. erwten en boonen te rekenen zyn, wel de mozaieküiekten met het zaad. dus in het protoplasma. kunnen medenemen. In het geval van b.v. een tomaat, die mozaiekziek is. zou men als het dan al moest (om andere redenen is het toch af te raden) toch zaad kunnen nemen van zulk een plant, maar bij boonen is het ten eenen male uit den booze, want. wint men zaad van een boon. die de ziekte heeft, dan hebben ook alle nakomelingen het. Nu is er dit jaar en vooral de laatste jaren hier In Noord-Holland veel narigheid beleefd met de boonen in de tomaten kassen, war.:, er kwamen verschillende kwa len in voor.' waarvan de oorzaak niet altijd even ge makkelijk op te sporen was. doch, nu gaan er stemmen op. die beweren, dat we ook hier mét een mozaiekziekte (of eenige soorten) te doen hebben. Dit beweert man natuurlyk niet zoo maar op losse gronden en dus is er voor ons geen reden, geen geloof er aan te hechten. Het zal dus in ieder geval zaak zijn. geen zaad te winnen van boonen. die dergelijke, afwijkingen te zien geven. Zcoals gezegd, is dat altijd wel aan te bevelen, maar in dit geval dubbel. Als het in werkelijkheid mozaiek is, dan zou men dus eigenlijk stamselectie moeten toepassen, maar dan in dit geval speciaal in verband met het mazoiek. Zooals bekend geacht mag worden neemt men dan ook geen zaad van de buurplanten, ook niet, al zien die buur- planten er op het oog nog gezond uit, want. evenals dat bij de menschen het gevali s, vindt men ook bij de planten z.g. bacteriedragers, die zelf niet ziek worden, maar wel dragers van de smetstof zijn en dus gevaar lijk voor de omgeving. Het mag bekend geacht worden, dat de mozaiekziekte by tomaten zeer schadelijk kan zijn, maar nog veel schadelijker bij aardappelen. Tegen den planttijd van deze gewassen hopen we hier nog eens op terug te komen. St.Pancras. VAN HERWIJNEN. BILLY BOO. Kareltje wou niet bekennen, Dat Bil hem was de baas. Toch van angst kreeg hij 'n kleur. Als een oude Edammer kaas. Hij riep: Stop Eil stop! Ik neem terug, wat ik heb gezegd. Ik wil plechtig verklaren. Dat ik het tegen je heb afgelegd'- Bil was nu tevreden Liet hem vallen op den grond. En gaf hem toen een duwtje, Dat hij weer rolde in het rond. Men lachte, schreeuwde, klapte. En onder een woest geluid, Trapte onze kleine Billy Kareltje het circus uit. Wat zullen wfj nu weer zien?

Schager Courant | 1929 | | pagina 11