MODESKilFJES. MATHILDE WREDE. Al weer 'n groote vrouwenfiguur uit onze dagen. Jaren en Jarenlang heeft sQ haar prachtig werk van toewijding in Finland verricht, voor dat haar naam over de grenzen van haar vader land bekend word. Trouwens, hoeveel mannen zoowel als vrouwen zouden er niet ln de geheele wereld zün en geweest zijn. die in hun leven een ontzaggelijk brok geestelijk om maatschappelijk werk hebben verricht, zonder dat daarvan ooit heel veel gewag werd gemaakt buiten den kring zelf, waarin deze menschen leefden en de menschheid weder 't hooge brachten 't Zijn in zekeren zin de toevallige omstandigheden, een samenloop van oorzaken, die den roem van een of ander vestigen of Juist wel zoo Iemand ver geten doen sterven. Van Mathllde Wrede heeft zich op één maal de faam meester gemaakt en klaarblijkelijk heeft ziln door haar arbeid on bewust zoo concreet uiting gegeven aan schoon heids- en liefdesverlangen dergenen die niet weten, doet wel vermoeden iets van het leed en van de tragiek die er leven en zich afspelen binnen de muren van die gebouwen, waar de door de maatschappij uiigestootenen hun Jaren ln eenzaamheid en verlatenheid, zonder schoon heid en liefde doorbrengen. Mathllde Wrede wie zij is De bekende schrijfster Ingeborg Maria Siek wijdt haar een biografie, die tot on dertitel draagt ..Eln Engel der Gefangenen" en daarmee, met die ééne omschrijving, is zij ten voet uit geteekend. ZU was gevangenbezoekster zij was voor de gevangenen een engel. Men ziet dat dit ln senti mentcelen zin bedoeld is, op de manier zooals velen b.v. rpreken ,,'n engel van *n vrouw" geen sprake van, daarvoor was zU een te krach tige, resolute persoonlijkheid. 'n Uiterst merkwaardig iemand Is er gegroeid uit het kind dat 14 Maart 1863 werd geboren in het Finsche Wasa uit adellijke ouders. Kleinig heden zijn ook in haar leven van allerbeheer- schenden, besllsssenden Invloed geweest, gelijk dat meer pleegt te geschieden. Toen zij zeven ja ren oud was, zag zij hóe een gevangene, be waakt, in een smederij stond te wachten, totdat de smid met het smeden van ziln boelen klaar zou zijn. Dat tafereel heeft een onvcrgetelijken Indruk op haar gemaakt En Jaren later, toen zij thuis was gekomen van de kostschool, sloeg al haar vreugde in ellende over, bij het verne men dat 't meubilair van haar kamer door ge vangenen was gemaakt. Gevangenen het lijden van deze menschen werd haar tot een obsessie. Op twintig-Jarigen leeftijd begint zij hen ln hun cellen te bezoeken en 't was zuiver een won der, hoe dit meisje de snaren, zelfs bij de dlepst- gezonkenen. wist te treffen. Ook, hoe zij tegen over den ergsten misdadiger geen vrees kende steeds heeft zl1, ook b'J verdierlijkte moor denaars, geweigerd onder geleide binnen te tre den. „Hoe is sunething at that glrl", „er is iets in dat meisje", heet 't telkens mysterieus ln Shaw's drama ten aanzien van Jeanne d'Arc Men zou die woorden ook kunnen bezigen met betrekking tot Mathllde Wrede, 't Geheimzin nige gemak waarmee zij tot het heinpunt der meest verschillende delinquenten wist door te dringen de «-listige verzekerdheid waarmede zij tot allen van Vaar geloof in God sprak, zoodat Inderdaad talloozen door haar tot een ander leven zijn gebracht, vervult ieder die met haar ln aanraking komt, van eerbied, t Ia wel over bodig te zeggen, dat zij van geen systeem weten wilde en er ook niet van wist. Zij arbeidde een voudig van-binnen-uit, zij was een vertegen woordigster van het Gottesgnadentuin Zelden liet zij zich op congressen en derg. zien zU was de muur van het practische werk en betaalde met haar geheele persoon. Waarmee enorme resultaten zij kweekt. In latere jaren hebben de officieele machten *t haar heel moeilijk gemaakt. ZU was te eerlUk. En besprak zonder aanzien des persoons de mis standen ln het gevangeniswezen. De oorlog en de daarop volgende revolutie hebben ook haar veel ellende berokkend. Maar desondanks hebben Juist toen talloozen haar vereerd en verheerlijkt. Men zou zelfs kunnen spreken van Finland's „heiige". Prachtig zoo*n leven. De moeite waard om zich ln te verdiepen. Louterend en stimuleerend werkt zoo Iets. Op ons vrouwen. Enkelen maanden geleden is ze gestorven. Z. NUTTIGE WENKEN EN REGEPTEN. TEGEN DE DAMP IN ONZE VERTREKKEN. Waterdamp in onze vertrekken kan veel schade aanrichten. Schilderwerk en plafonds worden er door aangetast» evenals trouwens metalen. Ons zilver en koper wordt er dof van en alle Ijzeren voorwerpen gaan roesten Zooveel mogelijk moet dus deze damp ge weerd worden. Het meest wordt deze gevormd ln keuken en badkamer, waarom deze beide goed gelucht moeten worden, liefst door een ventilatie-openlng met rasterwerk afgedekt Ook in andere vertrekken ls het raadzaam zulk een ventilatie aan te brengen. Er bestaat een eenvoudig middel om het beslaan der vensterruiten te voorkomen: men maakt een mengsel van gelijke deelen water en glycerine. Met behulp van een spons worden hiermee de vensters volkomen be vochtigd en daarna flink afgewreven. Dit middel helpt ook uitstekend tegen 't beslaan van brillcglazen. of als gij een winkel hebt. om uw raam helder te houden. HET REINIGEN VAN BYOÜX. Om een vuilgewordcn gouden ketting, han ger of armband te reinigen, brengt men deze ln een flcschje met lauw zeepwater. Schudt deze flink terwijl gU hem met den duim ge sloten houdt. Vervolgens wordt nagewasschen met lauw watc: waaraan een weinig alcohol toegevoegd is. afgewreven met een linnen doek en laten rogen tusschen houtzaagsel. Diamanten maakt men schoon door ze met een zeer zacht zUden borsteltje, bevochtigd met zeepschulm, te behandelen. Vervolgens worden ze afgedroogd. Een eveneens goede methode is door ze ge durende eenlge uren ln alcohol te laten lig gen en vervolgens ln houtzaagsel te drogen. Borstelen ls steeds goed. Paarlen moet men nooit sterk wrijven. Echte steenen als opaal, turkoois en echte paarlen moet men niet yochtlg reinigen. I. Middagjapon van zeegroene crêpe georgette. De garneering langs kraag, man chetten en zoom zijn van bandfluweel in dezelfde kleur. Ook het gedeelte waaruit het rokje klokt is met dit bandfluweel gegar neerd, evenals de slippen der groote strik van groene crêpe georgette, die op zijde van de japon aangebracht is. Kraag en manchetten zijn van creme crepe georgette, eveneens met groen bandfluweel afgezet, n. Elegante mantel van zwart of donker rood fluweel. Kraag, manchetten en voor pand dezer mantel zijn van licht en donker bruin gestreept bont en geven den mantel een voornaam cachet. Daar deze mantel slechts tot de knieën reikt, komt de Japon lie van dezelfde kleur fluweel vervaardigd ls, een stuk onder de mantel uit, wat het '.achet van het geheel verhoogt, en aan een complet doet denken. Eenvoudig velour hoedje van dezelfde kleur als de mantel, ziedaar een geheel, dat voor de mooie koude winterdagen wel voldoende zal zijn. III. Deze japon is vervaardigd van de op 't oogenblik zoo moderne gebloemde velour chiffon. Eenvoudig glad lijfje, waaraan het uit drie volants bestaande rokje gezet is. Garneering aan punthals en manchetten is van effen velour chiffon. Aardig is, de kleur te nemen, welke het beste bij 't bloemmotief der japon past. Een smaakvol modern geheel! WANNEER DE PAARLEN SPREKEN KONDEN. Wanneer de paarlen spreken konden, zoo zouden zij ons droevige verhalen vertellen. En toch, welke vrouw zou geen van vreugde stralende oogen hebben bij het openen van een etui, waarin het paarlencollier met zijn Oostersche glans rust en dat haar er nog verleidelijker en mooier zal doen uitzien? Maar eveneens zal er wel geen vrouw zijn die er bij nadenkt wat er allemaal mee ge moeid is om haar dit paarlencollier te be zorgen, en dat dit dikwijls menschenlevens gekost heeft, want de zee heeft niet gaarne dat men haar deze schatten ontneemt. Behalve in Californië geschiedt het parel- visschen uitsluitend door duiken de oudste maar ook meest gevaarlijke methode. De vischtljd bedraagt van zes weken zooals op Ceylon tot drie maanden ln den Golf van Perzië. In het kort komt deze visscherij die elk jaar menschenlevens kost, op het volgende neer: Meestal gaan de inlandsche vlsschers er met zijn tweeën op uit. De eerste blijft in de boot, terwijl zijn metgezel duikt. Alvorens dit te doen, stopt hij eerst neus en ooren dicht met was, of ook wel met watten, welke met olie. gedrenkt zijn. Is dat geschied, dan laat hij zich met behulp van een koord, dat met een grooten steen verzwaard is, zakken, tot de oesterbank bereikt is, dikwijls op een diepte van dertig meter. Een net of wel een mand, aan zijn hals of aan een tweede koord bevestigd, dient hem om zijn oogst in te vergaren. Zoo gauw dit slechts mogelijk is. maakt hij de grootste schelpen van den rots- achtigen bodem los. Deze zijn de oudste en bevatten de grootste paarlen. Dit onderdui ken duurt gemiddeld vijftig seconden, maar soms ook wel tachtig tot negentig. Daarna geeft de duiker een ruk aan het koord en zijn metgezel trekt hem zoo vlug mogelijk binnen boord met zijn kostbare last. Iedere visscher doet op deze wijze acht tot tien reizen per dag, Eigenaardig is het, dat de twee metgezellen elkaar niet afwisselen, maar dat de tweede eerst begint te duiken als de eerste zijn dagtaak volbracht heeft. En deze dagtaak die hun leven sterk onder mijnt, want de parelvisschers worden nooit oud gaat bovendien gepaard met vreese- Hjke gevaren, waarvan de meest onschuldl- gen wel zijn de keel- of heusbloedingen. het springen van het trommelvlies of het samen drukken der longen, alles tengevolge van de enorme waterdruk op deze groote diepten Dergelijke gevallen komen dagelijks voor. en daarbij voegen zich gelukkig zeldzamer het gevaar der haaientanden en van de vangarmen van de enorme inktvisschen welke hun levende prooi in een innige om hei zing doen stikken. En zoo eindigen velen dezer Jonge mannen hun leven om paarlen te duiken die dienen moeten om colliers te vormen voor vrouwen die nooit weten zullen dat er Jeugdige men schenlevens mee gemoeid waren om haar dezen opschik te bezorgen. Deze hartstocht voor parelen dateert reeds uit de grijze oudheid. De jonge Grieken droe gen een parel in het rechteroor. De Romei nen tooiden zich overal er mee, waar er maar een plaatsje voor te vinden was. De parelen van Cleopatra zullen wel eeuwig be roemd blijven. Hoewel de geschiedenis van het doen verdwijnen van paarlen in azijn een sprookje mag heeten. Want azijn lost de paarlen niet op, zij worden er alleen leelijk door. Mag men de overlevering gelooven, dan gaf Abraham zijn dienstmaagd Azar twee parelen als oorhangers ten geschenke. Dat dit niet direct aan Sarah beviel, valt licht te begrijpen Hoe eigenlijk een parel samen gesteld is en gevormd wordt? Dit is het ge volg van een prikkel welke op den oester uitgeoefend wordt, zij het door een bescha diging van den schaal dan wel door het bin nentreden van een vast lichaampje, meestal lintwurmlarven of fijne zandkorrels. Om de zen prikkel te bestrijden overtrekt de oester den indringer met koolzure kalk. dat in on meetbare dunne laagjes langzamerhand over elkaar komt te liggen en door interferentie van het licht het bekende mooie kleurenspel te voorschijn roept. Paarlen kunnen in eiken schelp ontstaan, maar meestal geschiedt dit in den zeeparelschelp die in groote massa's aan de diepere kusten van Roode, Perzische en Indische Zee voorkomt. Maar er bestaan ook zoetwaterparelen, want in elke schelp soort die met paarlmoer bedekt is kunnen paarlen gevormd worden. Deze zoetwaterpa relen komen vooral uit Rusland, Finland en Saksen Wat betreft de kleur, zoo komen paarlen met het eigenaardige, matte doorschijnende wit dat een zilverachtlgen glans heeft en die nu weer eens blauw, dan weer geel lrlsee- rend zijn, het meeste voor. Maar ook zwarte, loodkleurige en rosé paarlen worden op hoo ge waarde geschat, daarentegen zijn gevlekte paarlen veel minder waard. De meeste paar len zijn rond, maar er bestaan vele andere vormen zooals peervormig, eivormig of als groote druppels Deze laatsten zijn zeer ge zocht. Scheeve, gedeukte paarlen heeft men den naam barokpaarlen gegeven. PATRONEN van de in dit nummer voorkomende modellen, zijn niet verkrijgbaar. RED. UW OOREN! Vrouwen, zet uw ooren open, Staat ge niet versteld ervan, Dat dit kleine lichaamsdeeltje Ook wel iets vertéllen kan? De ooren, die zich van de basis vaa neus tot aan den ooghoek behooren u) strekken, geven volgens Lavater ook betrouwbare physlonomische kenteeke naar gelang van hun vorm, grootte. Om holten en plaatsing: men moet oplette de ooren dicht tegen het hoofd zijn gej of niet Merkt hierin het onderscheid zegt hij, „bij een lafaard of een mo mensch, bij een philosoof of een idioot.' „Roode ooren" beweert men, geven a rialistische neigingen aan, lange, platte o duiden op matigheid en vlijt. Groote ooren nieuwsgierigheid en ook muzikaal gehoor. H. H. DE B.- GESTOOFD KONIJN (op zeer eenvoudige wijze). 1 konijn 200 Gr. (2 ons) mager rookspek 2 groote uien theelepel peper theelepel door elkaar geroerde o muskaat en kruidnagelen wat zout 3 dX.. water 1 eetlepel bloem 1 theelepel Maggi's Aroma. Verdeel het konijn in gelijke stukkei dwars over den rug, 4 pooten, 2 van doormidden gespleten kop); wrijf ze in wat peper en zout. Snijd het spek in dunne plakjes en daarvan de helft als een laagje onder li pan (liefst een niet te groot geëmailli ijzeren potje). Leg op het spek één van de in du schijfjes gesneden uien, schik daarovei stukken konijn en strooi er de bloem o die met de mootmuskaat en de kruidnag door elkaar is geroerd. Bedek het vleesch met een tweede la uien en leg daarover het nog overgehou spek. Giet over dit alles 3 d.L. kokend wa dek de pan goed dicht, zet ze op een zi vuur en laat het gerecht langzaam worden (ongeveer 2 uur). Roer vóór het opdoen alles met de Ma Aroma door elkaar en geef er bij voor een flinke schaal aardappelpurée bi mooie korrelig gekookte rijst. Appelmoes of gestoofde uien zouden wijze van groentegerecht er bij gegeven k nen worden. RECEPTEN. MOZAÏEKBROODJES. Ronde broodjes worden door midden ge sneden, uitgehold, van binnen met boter besmeerd en gevuld met gehakt kalfsvleesch, gehakte ham, gehakte peterselie, hardgekookt ei, gerookte ossetong, truffels, enz., die men alle kransgewljc in de broodjes legt. Leg bovenop een paar klontjes boter en laat de broodjes in den oven knappend worden.

Schager Courant | 1929 | | pagina 12