„DE TIJDGEEST" St. NiCOLAASFEEST «BANKETLETTERS? Openbare Uitvoering P. KOSSEN, Koolomlegger. De dagen voor en tijdens het fe Winkel, leder wil dit jaar die uitstekende TWEEDE KAMER. Uit onze omgeving. LANGENDIJK. NIEUWE NIED0RP. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Vrijdagavond Blauwe Keet. Gymnastiekvereeniging „HERCULES HEBE", Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiks- vereeniging Bij de verdere behandeling van Waterstaat, eischte de heer Zandt (S.G.), bevordering der Zondagsrust op d' spoorwegen tot het uiterste. Op Zondag moesten alle openbare middelen van vervoer worden stop ge zet l)e heer Wijnkoop (Com.), wijst er op, hoe er geen enkel verband is tusschen de Arbeidswet cn den ar beidstijd voor het spoorwegpersoneel. Het spoorweg personeel word geplaagd door controieercnde artsen die voor hun taak niet berekend zijn. I)c minister zal aan alle opmerkingen aandacht schenken, nl zal spr. daarop thans veel kunnen ant woorden. Verschillende aanbevolen maatregelen zul len, wat de exploitatie-uitkomsten der spoorwegen be treft, belangrijke finanticcle gevolgen hebben. Ver beteringen bij spoorwegovergangen worden door geen finanticelo voordeden gecompaseerd. Allerlei lasten als pensioenen enz. rusten op het bedrijf. Van alge- niecne tariefsverlaging kan geen sprake zijn, wel kun nen plaatselijke en gedeeltelijke verlagingen worden overwogen. Aan de klacht over een tekort aan wagons voor land- en tuinbouwproducten zal de minister alle aandacht wijden, eveneens aan de uitbreiding der electrificatie. Wat de onbewaakte overwegen betreft, zegt de mi nister, dat nog nergens de overwegbewaking-nog is opgelost. Bij elke audiëntie werden spr. allerlei mid delen aanbevolen. Ook bij bewaakte overwegen ko men veel ongelukken voor. Voor de stations Leiden en Tilburg wordt verbe tering overwogen, ook voor Eindhoven wordt de op lossing gezocht. Het loopen van goedkoope treinen op Zondag acht spr. niet gowenscht. De kwestie der tramwegen is commissoriaal ge maakt en spr. vraagt dc behandeling daar te bespoe digen. Daarna volgt de behandeling van verschillende ar tikelen. De begrooting van Binnenlandsche Zaken werd eveneens artikclsgcwijzo behandeld en daarbij had tien Soc.-Dom. en Vrijzinnigen gelegenheid tegen Burgerwacht en Vrijw. Landstorm te stemmen, tegen de militaire politie stemden alleen de communisten. Verder werd nog gedelibereerd over de invoering van het persoon kaarten stelsel bij de bevolkingsboek houding en de minister trok do post in, om later nog eens besproken te worden. Verder werd gesproken over de filnistaking in het Zuiden. Het conflict is daar bijgelegd, dus veel practische waarde heeft dit punt niet moer. Bij dc afdecling krankzinnigenwezen werd door Dr. Vos een pleidooi geleverd voor nazorg. Of de minister hier zich heel warm over zal maken, geloo- ven wij niet. Acht sprekers hebben het woord gevoerd over de ■werkverschaffing en hierop moet de minister nog antwoorden. BROEK OP LANGENDIJK. De in ons vorig bericht aangekondigde uitvoering te Noordscharwoude. door de Mannenzangvereeni- ging alhier, gaat om redenen van internen aard niet door. Den Oen December 1929 is het 12V* jaar geleden dat alhier is opgericht do Schippersvereniging „De Beürtbevrnchting". Trots alle moeiten en strijd, wel ke do vereeniging heeft ondervonden, mag zij zich nu verheugen in grooten bloei en is onmisbaar geworden voor het vervoer der producten als an derszins. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groenten Centrale op Maandag 25 November, onder presidium van burgemeester Slot. Tegenwoordig waren alle leden cn de 2 afgevaar digden van Koophandel. Door da vereeniging te Schermerhorn is gekozen de heer J. A. Rozelaar. De keurlijstcn van de maanden September en Oc tober, welke resp. 6 cn 5 keuringen bevatten, werden goedgekeurd. Rapport werd uitgebracht aangaande het nazien van het betaalkantoor betreffende de maanden Sep tember en October en werd alles in goede orde be vonden. In de maand September was geveild voor een bedrag van f255.756.56, waarvan voor Broek op Langendijk f44753.29, Koedijk f28995,02, Zuidschar- WOUde f 13198.96; Zuidscharwoude R.K. f2187.06; St. Pnncrns f39152.58; St. Pancras R.K. f9252.80; Heer- hugowaard f21330.24; Ileerhugowaard R.K. f33837.32; Ursern f6298.56; de Schermer f 16575.96; Hensbrook f 12108.18; Oterleek f2179.95; Schermerhorn f525.34; de Rijp L.T.B. f1262.07; de Rijp en Omstr. f96.25; di versen f4002.38. In de maand October was geveild voor een bedrag van f 198.297.49, waarvan voor: Broek op Langendijk f 30820.28; Koedijk f23938.25; Zuidscharwoude f 11893.79; Zuidscharwoude R.K. f7C1.54; St. Pancras f26721.48; St. Pancras R.K. f6017.31; Ileerhugowaard f 11093.39; Ileerhugowaard R.K f32602.81; Ursera f 10917.63; de Schermer f7025.27; Hensbroek i22201.90, Oterleek f8867.02; diversen f5436.81. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van den omzet over het kalenderjaar 1928'29 en den sei zoen-omzet dezer jaren van 1 Mei—31 October, waar uit bleek dat er dit jaar ongeveer voor f600.000.— minder was geveild. Verder werd mededeeling gedaan dat nogmaals bij de Directie der Nederl. Spoorwegen is aangedrongen om de bestrating bij de laadplaats te verbreeden, met als resultaat dat er naar alle waarschijnlijkheid één straat verbreed zal worden. Hierna brengt de secretaris verslag uit van de Vierbondvergadering, waar behandeld is het punt „rand in de witte kool". Besloten was om 1 kool op de 1000 Kg. door te snij den en zooals dan de aangesneden kool was, kon de partij verkocht worden. Het doorsnijden echter is voor den aanvoerder vrijwillig. In verband hiermede werd door don veilingleider medegedeeld, dat deze regeling hier direct toegepast is en dat steeds iedere aanvoerder bereid was enkele kooien te laten snij den, zoodat alles hier een regelmatig verloop heeft gehad. Getracht zal worden voor de vier veilingen een ge lijke keurregeling te treffen, een commissie, bestaan de uit éen afgevaardigde van elke veiling en één af gevaardigde v. „Koophandel'' is benoemd. Deze com missie had reeds een regeling samengesteld en der vereeniging ter beoordeeling aangeboden. Daar in verhouding tot het bestaande keurregle- ment er nogal belangrijke veranderingen zijn aange bracht, zal ieder bestuurslid een afschrift van deze "nieuwe regeling ontvangen en zal in een volgende vergadering hierover beslist worden. De secretaris doet mededeeling dat er dit jaar geen snijbloemenveiling gehouden zal worden. Binnen en kele dagen zal een vergadering gehouden worden met de kweekers van snijbloemen, om zoo mogelijk de zaak voor te bereiden voor een volgend jaar. Bij de rondvraag werd door den heer H. Glas ge vraagd of het juist is, zooals de voorzitter van Zuid scharwoude in een ledenvergadering heeft medege deeld, dat er dit jaar weer bonnen worden gegeven, omdat de Vierbond niet met het besluit van de L.G.C. kon meegaan. Voorzitter zegt, dat dit juist is, daar voor enkele jaren te rug het besluit door den Vierbond is geno men en het zoodoende niet organisatorisch zou we zen, wanneer een vereeniging dat besluit zou op heffen. Door den Secretaris werd gezegd, dat het een ver zuim geweest is bij de behandeling van het voorstel, dat er toen niet gezegd is, dat het besluit ook voor gesteld moest worden aan clen Vierbond. Nu het door dezen niet aangenomen is, is het voor ons niet al leen moeilijk om het door te voeren, maar zijn wij ook zedelijk verplicht ons aan het besluit van den Vierbond te houden. De veilingleider deelt in verband hiermede mee, dat er uitsluitend bonnen worden gegeven voor den zelfden dag en vertrouwt dat ieder bestuurslid in zijn vereeniging hierop wil letten. Zendingen voor Ame rika vallen buiten deze bepaling. De heer Muller vraagt, hoe of de resultaten zijn van het reuzenbloemkoolzaad, geteeld in ltaüë. De veilingleider zegt, dat hij er niet anders dan goeds over gehoord heeft, hetwelk op een enkele na door anderen werd bevestigd. Thans werd overgegaan tot het laatste punt der agenda en wel: aanvaarding van het nieuwe ge bouw. Door den Voorzitter werd herinnerd aan de groote eensgezindheid bij de totstandkoming van dit mooie nieuwe gebouw, brengt hartelijk dank aan den heer Dirkmaai als ontwerper en den heer Giltjes als uit voerder. Spr. wijst er op, hoe dc tulpenveiling reeds heeft doen uitkomen, dat we behoefte aan het ge bouw hebben, het zal ons veilingswezen bevorderen. De heeren Dirkmaat en Giltjes zeggen wederkeerig dank voor de prettige samenwerking, waarna de lieer Wagenaar, ais voorzitter van „Koophandel" en de secretaris van de L.G.C nog het woord voeren. Het gebouw werd vervolgens bezichtigd en eenparig was men vol lof over de groote ruimte, doelmatige inrichting en keurige, solide afwerking. Nader zal bekend gemaakt worden, wanneer het gebouw voor het publiek te bezichtigen zal zijn. Woensdag 27 Nov. j.1. had in de Prins Maurits alhier de publieke verkooping plaats van de Huismanswomng „Maria Hoeve" met schuur, erf en diverse perceelen weiland en een perceeltje bouwland, staande en liggende in de Moerbeek, onder de gemeenten Oude Niedorp en Barsingerhorn, ter grootte van 20.48.44 H.A., behoorende aan Vrouwe Wisboom van Giessendam geb. C. L. Ba ronesse Collot d'Escury. Op 20 Nov. j.1. was een en ander bij opbod ingezet op f 52.66.04. Thans werd bij toeslag kooper de heer Wouter Slijkerman, landbouwer te Stolpen, gemeente Zijpe, voor de som van f 53454. Auto in de Muiderraart gereden. Het ongeluk veroorzaakt door een andere auto, die echter na het gebeurde kalm door reed. Gisternacht half 2 is bij de Hakkelaarsbrug onder Muiden een auto met vijf personen uit Barneveld in de Muidervaart geraakt, doordat een achterop rijdende auto bij het voorbijrijden te weinig uithaalde. De be stuurder daarvan bekommerde zich niet om de slacht offers, maar reed snel door in de richting Naarden. De besuturder van een derde auto zag het gebeurde en trachtte te vergeefs den dader in te halen. Hij kon even wel het nummer noteeren en deed daarvan aangifte bij de politie te Naarden. Daarna reed hij spoorslags terug naar de Hakkelaarsbrug. Het bleek, dat de passagiers van den verongelukten wagen zichzelf reeds uit hun benarde positie hadden gered. De helpende automobilist bracht de drenkelingen vervolgens naar het politiebu reau te Naarden, waar zij op hun verhaal werden ge bracht. De roekelooze automobilist bleek te zijn iemand uit Amersfoort. Diens auto is in beslag genomen. Na den moord te Grootegast. ONTHULLING VAN EEN MONUMENT VOOR DE VIER GEVALLEN VELDWACHTERS. Zooals men weet heeft de Ned. Bond van rijk»- en ge meentepolitie, marechaussee, enz. indertijd besloten op elk der graven van de in Januari 1929 te Grootegast vermoorde veldwachters een gedenkteeken te plaatsen. Deze gedenkteekens zijn gister met eenlge plechtig heid onthuld: te Groningen op de begraafplaats Esser- veld voor de veldwachters Hoving en Werkman, op het kerkhof te Grootegast voor den veldwachter v. d. Mo len, op dat te Opende voor den veldwachter Meijer. Bij de onthulling te Groningen sprak de brigadier commandant der rijlcsveldwacht te Zuidhorn, de heer A. Kolle. Te Grootegast werd de herdenkingsrede uitgesproken door den heer Verkaik, commissaris van politie te Winschoten. Benzinetank te Tilburg ontploft EEN MAN ZWAAR GEWOND. Omstreeks half een gistermiddag wilde de 51-jarige A. van Aken, wonende te Tilburg zich ervan overtuigen of er in een benzine tankwagen, staande op het stati onsemplacement te Tilburg al dan niet nog benzine zat. Hij nam daarom een petroleum-lantaarntje en klom op den wagen. De tank was weliswaar leeg, doch nauwelijks was het vuur van de lamp met de in de tank nog aanwezige dampen in aanraking gekomen or deze ontploften met een geweldigen knal, welke in de geheele stad en ver in de omgeving werd gehoord. De man werd van den wagen geslingerd. Hij bekwam aan gelaat, beide handen en armen brandwonden doord e vlammen die uit de tank sloegen, terwijl hij bovendien door den val zijn borstkas kneusde. De ijlings ontboden geneesheer achtte den toestand van dert man niet levensgevaarlijk. T MODERNE KIND. (Campana de Gracia.) Houd op met je geschreeuw, dan zal Ik Je een koekje geven. Geef mij er twee, mammie. Dan begin ik niet weer opnieuw Mijninstorting bij Duisburg. EEN AANTAL MIJNWERKERS BEDOLVEN. Volgens bericht uit Duisburg heeft Dinsdagavond te gen 7 ur op de Schachten, 3 tot 7 van de Thyssens mij nen te DuisburgHamborn, een ernstig ongeluk plaats gehad. Door het binnendringen van water had een instorting plaats, waardoor een aantal mijnwerkers bedolven werd Tot nu toe zijn 3 dooden en 7 ernstig gewonden gebor gen. Eén slachtoffer wordt nog vermist. Volgens een later Wolf-telegram uit Duisburg-Ham- born is ook de vermiste mijnwerker dood onder de pui- nen vandaan gehaald, zoodat het aantal dooden tot vier gestegen is. Het aantal gewonden bedraagt volgens dit telegram acht Twee jaar in een ondergrondsche schuilplaats. TENSLOTTE DOOR DE POLITIE ONTDEKT. Bij de behandeling van een strafproces tegen een 82- jarigen machinist te Walsall (Staffordshire in Enge land), die beschuldigd was van inbraak, kwam aan het licht, dat de man zich 2 jaren lang in zijn eigen huis verborgen had weten te houden, ofschoon de politie 50 maal een huiszoeking had gedaan. De 51ste maal had de politie, die hem het huis had zien binnengaan een cordon daar omheen getrokken. Daar zij thans zekerheid had, dat de gezochte niet kon ontsnappen, werden meubelen en vloerbedekking verwijderd en tenslotte vond men hem Jn een geheime schuilplaats onder den vloer, waarin hij zich 2 jaren lang had verborgen gehouden. De man werd tot 12 maanden gevongenisstraf veroor deeld. b« Nieuwe Niedorp. der Zondag 1 December Er biedt zich aan: een AdresC. KLOS, N. Sluis, Wieringer- waard. zijn de laatste jaren voor de een periode geweest van buitengewone drukte en activiteit. Al haar personeel zet er die dagen alles op om de bestellingen zoo tijdig en zoo accuraat mogelijk uit te voeren. Waaraan die buitengewone drukte moet worden toege schreven?, vraagt U. Dat komt uitsluitend en alleen, door dat onze Vereeniging het beste van het beste levert tegen de meest concurreerende prijzen. Waarom zou anders het aantal verbruikers ook van juist deze St. Nicolaas-artikelen ieder jaar zooveel talrijker worden? Ook dit jaar houden wij wederom rekening met een kolossale drukte. probeeren, in prijzen van f 0.60, f 1.20, f 1.80 en f 2.40. Neemt proef met onze alom geroemde kwaliteit: amandelharten Hammen mosc. harten mosc. harten marsepein-letters marsepein-artikelen surprise-schotels chocolade-figuren chocoladeletters in diverse prijzen. vanaf fl. vanaf f0.80 (opgemaakt) vanaf f0.60 (opgemaakt) vanaf f 1.50 (opgemaakt met marsepein) per stuk f0.35 vanaf f0.20 tot f 0.75 f 1.— en f 2.— vanaf f 2.tot f 10. vanaf f 0.05 tot f 0.65 borstplaat chocolade-harten banket-stukjes boter-speculaas amandel-speculaas taai-taai gembertaai vanaf fO.10, f 0.18 en f 0.25 vanaf f 0.07, f 0.14 en f 0.25 per half pond f0.60 per half pond f0.45 per half pond f0.30 per pop f 0.10, f 0.20, f 0.40 en hooger per pop f 0.25 en hooger fondant borstplaat suikerbeestjes chocoladebeestjes per ons f 0.16 per half pond f 0.25 per ons f 0.18 Onze St. Nicolaastafels in de Boschstraat te Winkel en S. Brommer, Hoep te Schagen, zijn gereed. HET BESTUUR.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2