PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. ir Gemengd Nieuws. Afschuwelijk tooneel in een circus. Oude kerk in de bergen ontdekt. Een scherp oordeel over Cleraenceau. Ernstig vliegtuig-ongeluk in Amerika. De moorden te Dusseldorf. Schrikkelijk einde der opstandelingen in Afghanistan. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Laffe aanranding te Leur (N.-Br.) Een drama in het groen. De Zuiderzeewerken. Ondergcteekenden zijn voorts van meening, dat alleen gedurende slechts enkele Donderdagen van het jaar op eenige uren van een druk verkeer gesproken kan worden, op alle overige week- cn Zondagen is ons stratenstelsel meer clan voldoende orn het ver keer op te nemen, een stratenstelsel dat vele steden ten voorbeeld kan gesteld worden. Mocht Uw Raad echter onverhoopt, in tegenstel ling met de meening van ondergeteekcnden, een rechtstreek '->o verbinding met het Herenbosch, reeds op c genblik wèl noodzakelijk achten, dën verzoeken beleef doch dringend, daaraan niet het bestaaiuu schooi dorpsbeeld op de Laan op te offeren, doch de oplossing dan te zoeken door het bouwen van een brug over de Laansloot. MOEDERCURSUS. Gisteravond werd de laatste les van den door de afd. van het Witte Kruis gegeven cursus gehouden. Door mevr Andriessen werd namens de deelne mende dames aan Zuster Drent je, die op buitenge woon leerrijke wijze dezen cursus heeft geleid, een zilveren vulpotlood en een Gero tinnen bloemvaas met bloemen aangeboden. Door Dr. v. d Sluis werd, namens het Witte Kruis, Zuster Drontje, alsook de deelnemende da mes en hen die tot slagen van dezen cursus hadden medegewerkt, dank gebracht, Spreker wees in zijn rede op het groote nut hetwelk deze cursussen had den cn raadde de dames dan ook aan een ieder uit hun omgeving aan te sporen zoo noodig een derge- lijken cursus te volgen. Nog zij vermeld, dat het aantal cursisten dit jaar 30 bedroeg. Het Bestuur van het Witte Kruis hoopt het vol gend jaar weder zoo'n cursus te doen houden. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Cornelis Zweet, 31 jaren, echtgenoot van Anna Smit. Eva Vijzelaar, 67 jaren, eclitgenoote van Jat) Veerman.Hendrik Wessel Brokken, 84 ja ren, weduwnaar van Grietje Bocrdijk POLITIE. Verloren: een muts; een handtaschje. Gevonden: een taschje. Woensdag is dc zitting van de Staten onzer Pro vincie voortgezet en was de eerste spreker de heer Van der Wal (S.D.A.P.), die de arbeidsvoorwaarden hesprak bij de uitvoering van werken in eigen be hoor. Hij wil zekerheid voor het personeel, dat van die voorwaarden niet zal worden afgeweken. De lieer Kupers (S.D.A.P.) vraagt spoedig praead- vics over een vraag omtrent het in cultuur brengen van woeste gronden. Spr. maakt aanmerkingen op het plaatsen van een order voor het P.E.N. in het buitenland, terwijl wij in ons land ook ecu goede Draad- en Kabel fabriek hebben. Wij moeten onze eigen industrie sterk maken, vooral met het oog op de toeneming onzer bevolking en omdat de economi sche barometer achteruit loopt. Spr. ontkent even- mis dat dc P.K.N. genoodzaakt is om den laagstcn inschrijver te gunnen. Alles moet worden gedaan om het Nederlumlsch fabrikaat den voorkeur te ge- \en. Dc heer Ketelaar: Ik heb nog nooit zoo'n speech van een soc.-dcm. gehoord. Dat is zonderling inter nationalisme. Dc heer Wijnkoop (Com.), heeft zich verbaasd over liet debat over de benoeming van een Gedeputeerde. Als op den persoon Verschurc niets is aan te merken, [waarom dan dit krakeel. Spr. ziet geen verschil tus schen de sociale democraat Verschurc en dc demo cratische sociaal Asscher. Wat de aanval' der S.D.A.P. op de democratie bij de R.-K. betreft, staat liet niet dc S.D.A.P. zóó: ga je met ons deolen, dan bon jc democraat. Wat do hedrijvcn betreft, zegt spr., moet het tot tariefsverlaging komen. Wat het betoog des heeren Kupers betreft, daarvan heeft spr. niets begrepen, zelfs bij een opgaande lijn in do industrie zal de werkloosheid toenemen, omdat er gerationaliseerd moet worden. Het Nederlandsche fabricaat moet geen voorkeur hebben als 't dit niet op finantieele en economische gronden verdient. De heer Wolf (S.D.A.P.) vraagt inlichtingen over de, afschrijvingspercentage voor het electriciteits- bedrijf. Spr. noemt deze te klein. Mevrouw Aukcs bespreekt het behoud van natuur schoon en Jeugdtehuizen. De heer Pothuis zegt, terugkomende op het betoog des hh. Kupers, dat '<e Staten niet kunnen beoordee- len waar een opdracht moet worden gegeven. Als de uitvoering het best geschiedt in Engeland, dan moet men de opdracht daar plaatsen, maar kan het even goed in ons land, dan moet dat zooveel mogelijk bevorderd. De werkloosheid moet op alle wijzen wor den tegengegaan, ook door do Nederlandsche indutrie te steunen. Het vorstel-Guépin noemt spr. e enparade-voorstel, de verlaging der belasting zou voor iemand met een inkomen van f4000 niet meer bedragen dan f 1.64. Mevrouw BoissevainPijnappel herinnert aan de belofte, dat de Staten zou worden meegedeeld, hoe het met dc wegen staat. Hiervan is niets gebeurd. Spr. wijst op den toestand van het Zandpad en wil overleg nn t dou Rijkswaterstaat. De heer Ankersmit (S.D.A.P.) bespreekt de scha deloosstelling aan grondeigenaren uit te keeren bij het vaststellen van uitbreidingsplannen. De heer Vader (C.P.) maakt aanmerkingen op het feit. dat de stukken van Ged. Staten uitgaande, vaak eerder in de bladen staan als dat de leden zo ont vangen. De heer KI. de Vries bepleitte samenwerking in zake malariabestrijding Er is tekort aan propagan disten. De heer Spier (S.P.) bespreekt de Prov. Ziekenhui zen, vooral over het bezoek van Statenleden en de verbouwing te Santpoort. Ook het wegenfonds werd behandeld en de wegen rondom Amsterdam. De heer Zeeman (S D.A.P.) bespreekt de Westfrie- sche kannlenplannen en oordeelt dat Ged. Staten nu nieuwe stappen kunnen doen nu ir. Ringers op treedt als Dir.-Generaal van Waterstaat. fcEN UITZONDERINO. (Moustique) kantoor*'zie KJ? U - - Het is een uitzondering. Ik heb vacantie vandaag. Ook de heer Van Nuland (R.K.) besprak de ka naalplannen en vroeg nadere inlichtingen. De heer Miedema (V.B.) herinnert aan zijn wensch om vaste commissies te hebben voor uitbreidings plannen en ging de uitbetaling der schadeloos stellingen na. De heer Van der Waerden (S.D.A.P.) bespreekt eveneens het Nederlandsch fabrikaat en meent dat het een verkeerd idéé is om te meenen, dat wij tot welvaart kunnen komen als wij buitenlandsche pro ducties en leveranties weren. Wij moeten er tegen waken hier monopolies te maken. Als men er toe overgaat Nederlandsch fabrikaat te bevoordeelen zullen wij spoedig geheel door tarief muren zijn ingesloten. Ondanks onze vrijgevigheid is ons werkloozcn-cijfer gunstiger dan in Duitsch- land en Engeland. En wat nu deze leverantie door Engeland betreft, staat spr. op het standpunt dat vei ligheid en deugdelijkheid vóór alles moeten gaan, ook boven financieele voordeelen. De heer Bomans, lid van Ged. Staten, zegt, dat Ged. Staten wel een vaste lijn volgen. Van de critiek op het wegenfonds begrijpt spr. niets, steeds als er is aangedrongen op betere, mooie uitvoering van wegen. Wat belastingverlaging betreft, zegt spr., dat hij wel aanneemt dat er volgend jaar een saldo is als nu, maar hij 'vreost dat het nu het slechtste moment is voor belastingverlaging. De belasting is niet hoog, Er zijn vele jaren 5 opcenten gehandhaafd kunnen blijven, is het nu wel goed volgend jaar 3 te nemen cn daarna misschien 8 of 10? Het wegenfonds baart spr. groote zorgen en daaruit wil men nu het bedrag putten voor belastingverlaging noodig. Spr. ziet een inzinking op belastinggebied, laat ons toch dat mil- lioenenfonds daarom niet verzwakken, dan kan de belasting op peil blijven. De heer Brüth, lid Ged. Staten, behandelt uitvoe rig de leerling Horstermeer. De opmerkingen over het Prov. landgoed worden beantwoord. Over de opmerkingen inzake de jeugdherbergen zegt spr., dat, voordat Ged. Staten een taak in deze kunnen hebben, toch eerst moet vast staan, wat deze inrichtingen in ons land beteekenen. Spr. vraagt den Staten in deze eerst af te wachten wat de studie van Ged. Staten tengevolge zal hebben. De vergadering wordt verdaagd. Bij de bezichtiging door het publiek van de wilde dieren een 8-jarige jongen door een leeuwin gegrepen en door de tralie» ge trokken. In Nagysurany in Slowakije brak onder de voorstel ling van het circus Wolff een paniek uit. In de pauze werden als gebruikelijk, de kooien van de circusmena gerie en de stallen voor de bezichtiging door het publiek opengesteld. Een 8-jarige jongen, die ln gezelschap van zijn vader voor de leeuwenkool stond, kwam er op een onbedacht oogenblik wat te dicht bij. Plotselingnu strekte de leeuwin een klauw door de tralies, greep het kind bij het hoofd en trok het in de kooi. De circus- menschen trachtten er het beest met hooivorken en ijzeren stangen toe te brengen, het kind los te laten, wat ten slotte ook gelukte, echter eerst nadat dit ge scalpeerd was, zoodat men voor zijn leven vreest. Onder het publiek ontstond intusschen een paniek, waarbij verschillende vrouwen flauw vielen. IN DE NOORSCHE BERGEN. Naar uit Oslo gemeld wordt, ontdekten twee jonge houtkappers uit Boe in Telemarken in de bergen een groote grot, die eens als kerk dienst gedaan moet heb ben. Het is een oude kerk, van welker bestaan reeds lang verteld werd, doch welke men tot nu toe niet had kunnen vinden. Volgens de overlevering werd de kerk in den eersten tijd na de invoering van de reformatie in Noorwegen door Katholieken gebruikt Naast de grot, waarin zich vele rijen steenen banken bevinden, vond men een kleinere grot die waarschijnlijk als sacristie dienst heeft gedaan. VAN DEN ENGELSCHEN LLOYD GEORGE. Het „Journal" bevat een artikel van Lloyd George over Clemenceau, waarin de Engelsche oud-premier eenige herinneringen geeft aan den overleden staatsman, dien hij tijdens de vredesonderhandelingen van zoo nabij kon gadeslaan. Lloyd George herinnert aan Clemenceau's souverelne minachting voor den Volkenbond. Hij geloofde niet in de eindoverwinning van het Recht. Hij liet president Wilson echter maar zijn gang gaan bij diens pogen om den Bond tot stand te brengen, daar deze bezigheid Wilson belette kwaad te doen! Clemenceau zeide zelfs eens in een gesprek, dat „Geweld, recht Is", en tietoogde dat de Ver. Staten nooit zonder geweld zouden bestaan en dat zij zonder geweld zestig jaar geleden In stukken zouden zijn gevallen. Voorts zegt Lloyd George, dat Clemenceau maarschalk Foch niet mocht lijden en geen vertrouwen in hem had. Deze vijandigheid werd hem trouwens ruimschoots door Foch teruggegeven! Clemenceau was Franschman tot in merg en been, schrijft Lloyd George. Hij had niet de minste belang stelling voor de menschheid als geheel. Zijn eenige zorg was Frankrijk. Zoolang Frankrijk vernederd werd, be kommerde hij zich niet om het succes van andere vol ken; was Frankrijk overwinnaar, dan liet hij zich niets aan de ellende van andere landen gelegen liggen. (Het groote Fokkervliegtuig F 82 valt te pletter. Twee huizen afgebrand; lichte persoonlijko ongelukken. Het N.T.A. meldt uit New-York: Het grootste tot nu toe In Amerika gebouwde vlieg tuig de voor 32 passagiers ingerichte Fokker-eendek ker F 32, is gister in de nabijheid van het Roosevelt- vllegveld verongelukt en door brand vernield. Het toestel ramde, omdat het niet op voldoende hoog te vloog, een huis van het ln de nabijheid van het vlieg terrein gelegen Carleplace. sloeg omlaag en verbrandde totaal, tengevolge waarvan nog twee gebouwen op de plaats van het onheil vlam vatte en afbrandden. De passnr:: •rr. konden zich redden; slechts twee per sonen liepen rwondingen op terwijl de mechanicien, die vóór den val uit het toestel sprong, een been brak. Een ander kroop nog, na het ongeluk, uit de brandende cabine; zijn verwondingen waren van weinig beteekenis Het toestel was op de vlieghaven Teterboro 's middags voor een proefvlucht opgestegen; toen het boven het Roosevelt-terreln kwam, trad een motorstoring op, die de oorzaak van het ongeluk werd. De F 32 was voor den trans-continentalen passagiers- dienst gebouwd. D© recherche thans op het goede spoor? Van den moordenaar moet een foto bestaan. De recherche te Dusseldorf meent thans een draad in handen te hebben die naar zij hoopt tot de ontdek king van den moordenaar zal lelden. Twee jongelui hebben n.1. meegedeeld dat zij op 11 Augustus, den dag van den moord op het dienstmeisje Maria Hahn, In het café Stindelmuhle bij Duisburg het meisje met een man hebben zien zitten, die zich later met haar in de richting van Pappendell (waar zij ver moord is) heeft verwijderd. De man was blond, ongeveer 1.70 M. lang en droeg een hoornen bril. Dien middag zijn ln den tuin van het café enkele foto's genomen, o.a. ook van het meisje en haar begeleider. De recherche zoekt thans zoo'n foto in handen te krijgen, doch heeft nog niet kunnen ontdek ken wie de fotograaf is geweest. De moordenaar naar Saarbrucken? Wolff meldt uit Saarbrucken: Op de redacties van de verschillende bladen hier ter stede zijn in den loop der laatste dagen brieven ontvan gen, waarvan de anonieme schrijver zich als de pleger der Dusseldorpsche moorden bestempelt en verklaart, dat hij zijn „arbeidsveld" thans naar het Saargebled heeft verplaatst. Hij waarschuwt ertegen hem te ver volgen, daar anders wellicht eenige beambten hetzelfde lot als zijn vroegere slachtoffers deelachtig zouden kun nen worden. Ook de politie vah Saarbrucken heeft een dergelijk schrijven ontvangen. DE RAMP VAN DE MOLESEY. Nog een doodgewaande gered. Een van de acht als vermist opgegeven schipbreu kelingen van de Molesey, die aan de kust van Wales vergaan is. is gister totaal verkleumd, maar over- gens gezond, tusschen de rotsen gevonden. De man had een veilige schuilplaats gevonden na het verla ten van het schip, maar niet meer de kracht gehad om hot strand te hereiken. Het aantal slachtoffers be draagt dus geen acht maar zeven. De ontzettendste executie, welke ooit in Afghanistan verricht is. Schrikkelijke bijzonderheden verneemt de „Daily Mail" uit Pesjawar (Britsch Indië) over de wijze, waarop Batsja-i-Sakao, de zoon van den waterdrager, en negen maanden lang Emir van Afghanistan, werd terechtge steld, nadat zijn hoofdstad Kaboel door de troepen van Nadir Khan en zijn broeders was bezet Basja en zijn ministers, werden, na het proces, aan hun haren uit de citadel gesleurd. Als zij ook maar even stilstonden, dienden gescherpte bajonetten als sporen, en bovendien werden de ongelukkigen door de bevolking met vuil en steenen gegooid. Op het vliegveld, dat tij dens Batsja's regime ook heel wat terechtstellingen had gezien, stond een rij galgen opgesteld. Batsja moest naar de eerste loopen; zijn armen waren stijf vastgebonden op zijn rug en zijn enkels waren zwaar geboeid, maar hij had speelruimte genoeg om naar de galg te wanke len. Zijn vijf ministers volgden hem. Om de vijf minutèn werd een der zes mannen opge hangen. Batsja was de laatste. De touwen waren zoo bevestigd, dat de dood de gehangenen niet onmiddellijk verloste. Eenige minuten duurde eerst de marteling, en pas als het einde nader kwam, naderde een vuurpele- ton om het slachtoffer het genade-salvo te geven. Batsja moest derhalve eerst het lijden van zijn vijf metgezellen aanzien. Eindelijk was het zijn beurt. Stel lig was de bandiet een wreed heerscher, maar zelfs vij anden moesten erkennen, dat hij zich dapper gedroeg. Hij wachtte zijn lot glimlachend af, en toen hij hing, schold hij nog zoo hard als hij kon op de beulen. Ook na zijn dood vertoonde zijn gelaat nog een hoonenden trek. De lijken bleven op het vliegveld liggen, waar roofvo gels zich er weldra op stortten. Het was wel de ontzettendste executie, welke ln Afghanistan ooit is verricht, zoo besluit het verslag. EIERVEILING, SCHAGEN. 28 Nov. Aangevoerd zijn 53 partijen 16174 stuks kipeieren, 5 partijen 229 stuks eendeieren. De prijs liep van kipeleren f 10.50, eend ei reen f 7.20—7.80. De veiling duurt voort SCHAGEN, 28 Nov. 95 stuks paarden f 100400, 20 gelde koeien (magere) f 140—310, 77 idem (vette) f 250—405, 2 kalfkoeien f 200 340, 46 vaarzen f 110180, 32 graskalveren f 5090, 34 nuchtere kalveren f 1436. 45 idem (vette) f 3647, 490 Overhouders f 2634, bokken en geiten f 717, 5 varkens magere f 3550, 50 idem vette per Kg. 79 81 ct.. 142 biggen f 20—28. 11 konijnen f 0.50—3, 162 klpen f 1—2, 20 eenden f 1.25—2, 61 Kg. boter f 2—2.20. WARMENHUIZEN, 27 Nov. Roode kool le soort f 2.50—5.40, kale f 1.70—4.40, witte koolkool le soort f 0.701, Deensche witte kool f 1.40 2.20, uien f 2.903.50, grove uien f 2.903, per 100 Kg., bloemkool f 13.50, 2e soort f 3.10 per 100 stuks. Aanvoer: 36600 Kg. roode kool, 14200 Kg. witte kool, 16100 Kg. Deensche kool, 5100 Kg. uien, 425 stuks bloem kooL AMSTERDAM, 27 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 246 vette kal veren, le kw. f 1.16—1.26, 2e kw. f 1—1.14, 3e kw. f 0.88 1, per Kg. levend gewicht 40 nuchtere kalveren f 14 22, 500 varkens, vleeschvarken6f 90110, Kg. f 0.97 0.98, zware varkens f 0.960.97, vette varkens f 0.94 0.96, per Kg. slachtgewicht. NOORDSCHARWOUDE, 27 Nov. Schotsche muizen f 1,30—1.40, uien f 3.50, drielingen f 2.40, gele nep f 4, peen f 1.701.80, kleine peen f 1.20, Deensche witte kool f 12.10, roode kool f 2.505.30 witte kool f 0.600.90, gele kool f 3.10—4.10, per 100 Kg. Chin. kool f 1.103 per 100 stuks. Totaal aanvoer: 3100 Kg. aardappelen, 1700 Kg. uien, 3800 Kg. peen. 35400 Kg. Deensche witte kool, 73800 Kg. roode kool, 9400 Kg. witte kool, 8600 Kg. gele kool, 320 stuks Chin kool. ONDER EEN AUTOBUS. 16-Jarige jongen overreden en gedood. Dinsdagavond is te Hazerswoude de 16-jarige scheepsmakersleerling H. de Munnik uit Zoeterwoude, die met zijn rijwiel achter een auto reed, doordat deze plotseling stopte en hij van zijn rijwiel moest sprin gen, door oen achter hem aankomende autobus over reden. De knaap was terstond dood. ERNSTIG ONGELUK BIJ DE NIEUWE IJSELBRUG. Schilder door een balk getroffen. Gistermorgen omstreeks 11 uur is de 17-jarige schil der II. Koopman, uit Kampen, die te schilderen zat aan liet wegdek van de nieuwe IJselbrug, door een los- geraakten houten balk, die van een stellage boven in den boog viel, aan het hoofd getroffen. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Hij heeft een ernstige schedelbreuk; men hoopt door een operatie zijn leven nog te redden. I Koopman was eerst Dinsdag aan dc brug aan het werk gegaan. Op een 14-jarig meisje, dat aan iemand den weg vroeg. De dader aangehouden. Dezer dagen is onder de gemeente Leur (N.-Br.) een laffe aanranding gebeurd. Een veertienjarig meisje, wonende aan de Midden laan te Breda, dat een man den weg vroeg naar den Roskam onder Princenhage, werd door dezen man een eindweegs begeleid. Ter hoogte van den Bremberg werd zij plotseling op een stil gedeelte van den weg met on eerbare bedoelingen op den grond geworpen en werd haar belet om hulp te roepen. Zij wist echter los te ko men, doch niet dan nadat zij enkele verwondingen had opgeloopen, o.a. werden haar eenige tanden uit den mond geslagen. De marechaussee te Breda stelde een onderzoek in en wist den dader, een 32-jarige landbouwer, wonende te Beek onder Princenhage, aan te houden. De aangehou dene heeft bekend. Komisch straattooneel te Rotterdam. Fluitend en met zijn rinkelbel beukend op de stuur- stand van zijn fiets peddelde de onbekend gebleven fietsjongen over het asphalt vand e Kruiskade te Rot terdam met op het bagagerek, dat als een presenteer blad prijkte boven het ras wentelende voorwiel, een bus. De jongen floot en belde en fietste; de bus bibberde boven op het rekje en toen geschiedde het drama. Zonder verder naspeurlijke reden plofte de bus van de fiets, rolde een paar slagen om en bleef liggen. De jongen merkte niets en floot en belde en fietste. Tijdens den val was de deksel van de bus gegaan en uit de opening stroomde een bereiige, groene substantie naar buiten; zij bemorste het gladde wegdek, overdekte het met strooperigheid, die zich spoedig in een klef laagje glibberig groen over een oppervlakte van tien, twaalf vierkant meter had verspreid. Een kittig kantoormeisje kwam kwiek aangefietst; zij zag de groene massa te laat, glipte onderuit en lag spartelend in de pap. Achter haar reed een wagen, be spannen met twee muildeiren. Het wegdek was voor de hoeven te glad, de dieren gleden onderuit en zetten zich bevallig neer op de fiets van het meisje. Achter den wagen reed een nette meneer. Hij kon niet meer wijken, hü kon niet meer stoppen en voor hij het wist zat hij tusschen de muildieren en de juffrouw ln de groene verf. Toen naderde een slageréjongen, een H. B. S.'er, een juffrouw en nog een meneer, en zij allen kwamen ten val. Dit was zoo filmisch snel geschied, dat de ver keersagent, die den onbekenden fluitenden fietser een teeken had gegeven en daarna zijn blikken een anderen kant had doen uitgaan, toen hij wederom zich wendde, een wriemelende hoop armen, beenen en muildierpoo- ten ontwaardde. En nog groeide de hoop zienderoogen Fietsers naderden in drommen; zij deden wanhopige pogingen om het bedreigde wankele evenwicht te be waren, maar de een na den ander, en soms twee, drie tegelijk slipte en kwam ten val. Toen greep hij ln. Hij alarmeerde den reinigingsdienst en requireerde alle katebakken uit de buurt, om zand te strooien over de gladde pap. De reinigingsdienst' stuurde snel een auto met zand en met bussen benzine V' werden de gevallenen gereinigd. Ook de muildieren zijn f13 met benzine opgepoetst. De eerste damesfiets heeft bij W! het drama het leven gelaten. N.R.Ct. NOG EEN ONGELUK OP DEN MUIDERSTRAAT- WEG. Gisterochtend reed een bestelwagen van een Roter-h- damsche firma tusschen Muiden en de Hakkelaarsbrug Toen de chauffeur voor een hem tegemoet rijdende auto moest uitwijken, haalde hij te ver uit, waardoor! de auto omsloeg. Van de zes Inzittenden werden twee personen vrij ernstigg ewond, één aan het hoofd, ter wijl de tweede 'n armbreuk bekwam. Zij zijn naar Am sterdam vervoerd. ONDER EEN TRAM: Gisteravond omstreeks half zes wilde een ongeveer 60-Jarige man den N.Z. Voorburgwal bij de Lijnbaan- steeg te Amsterdam oversteken. Hij had vermoedelijk1 niet gelet op een naderende tramwagen van lijn 13 en liep er pal tegen op. De bestuurder remde snel, maar kan niet voorkomen, dat de man onder den baan- schuiver geraakte. De tram moest worden opgevijzeld,! waardoor het verkeer op de lijnen 1, 2, 13 en 17 vrij groote vertraging ondervond. Natdat de man, die bewusteloos was geraakt, uit zijn; benarde positie was bevrijd, bleek dat hij diepe wonden aan het gelaat had. Hij is naar het Binnengasthuis, vervoerd. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. De nachtopzichter van de aardappelmeelfabriek „De, Centrale' te Coevorden, F. van der Heyden, is Dins-; dag door een drijfriem gegrepen en tegen den muur geslingerd. Met een ingedrukte b'orstkas, een gebro ken arm, eenige gebroken 'ribben en een verlamming; van de linkerzijde, is de patiënt naar het Ziekenh»*» gebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT Df DEN HAAG. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Naar verluidt, Is K. v. d. M., verdacht van moord opj mevr. Odem aan den Bezuidenhoutschenweg, door de psychiaters volkomen toerekenbaar verklaard. De instructie in deze zaak is thans zoover gevorderde- dat eerstdaags de dagvaarding zal kunnen worden uitJ gebracht De behandeling voor de rechtbank kan nog dit jaar en wel eind December verwacht worden. De belde motoren van de Wieringermeei proefgedraaid. Eerst ln Januari 19! met de eigenlijke bemaling begonnen. Reeds deelde onze Wieringsche corr. Dinsdag mee, dat het Dieselgemaal voor het leegmalen van den Wierln\w#1 germeerpolder. dat bij Den Oever is gebouwd, thanrwe vrijwel voltooid is. De belde motoren, geleverd doo£V©l Werkspoor te Amsterdam, zijn geheel gemonteerd en op hebben de vorige week proefgedraaid, zij het dan nojf niet met water. Deze proeven worden geregeld voortgezet. Op he! eind van deze week of ln het begin van de volgende zal een aanvang worden gemaakt met het weggraven den omringdijk van den gemaalput, met beliulp van baggermolen. Eerst wordt de pirt echter vol gepomptl daar anders het toestroomende water vermoedelijk schi V de zou aanrichten. De proefnemingen met de machini installaties worden dan voortgezet, terwijl dan met wa ter kan worden gewerkt. Met de eigenlijke bemaliu zal vermoedelijk dit jaar niet meer kunnen worden b« goanen. Dit zal wel Januari 1930 worden.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6