SchagerCourant BOND VAN OP COÖPERATIEVEN GRONDSLAG WERKENDE ZUIVELFABRIEKEN IN N.-HOLLAND. Derde Blad. Donderdag 28 November 1929. 72sle Jaargang. No. 8571 De Algemeen? Vergadering van dezen Bond werd gehouden op Dinsdag 26 November 1929, in „De Roskam" le Hoorn. Voorzitter de heer II. K. Koster. Wieringerwaard, secretaris de heer G. Nobel, Lutjewinkel. De Voorzitter heet in zijn openingswoord in het bij zonder don heer Geluk, secretaris van den F.N.Z. en den secretaris van den Nieuwen Bond van Zuivelfa brieken. Spr. hoopt, dat diens tegenwoordigheid mag leiden tot het krijgen van één bond, want nog altijd ligt in vereenigen kracht. In het afgeloopen jaar kan de zuivelboer tevreden zijn over de prijzen, maar de productie heeit zeer ge leden door weersomstandigheden cn dat is oorzaak geweest, dat do resultaten der zuivelbedrijven onbe vredigend waren. En in zulke gevallen gaat men de oorzaken opspo ren en kijkt men uit naar de middelen tot verbete ring. Spr. herinnert aan de klacht die men tegenwoordig dikwijls hoort, dat de regeering zoo weinig doet, zoo o.m. in de op 1 October gehouden vergadering, te Bolsward, dat de zuivel niet in een zoo gunstige po sitie verkeert ten aanzien van andere bemoeiingen, door de regeering. Spr. wijst er op, hoe bijv. men in de zuivelbeweging algemeen van oordeel is dat de zuivelschool te Bolsward daar niet op haar plaats is, terwijl de regeering blijft vasthouden aan de plaats Dit wordt in de zuivelwereld als een onjuiste daad beschouwd. Maar spr. oordeelt, dat er ook dichter bij huis fouten zijn te constateercn, o.rn. dat lang niet alle fabrieken beschikken over voldoende deskun dige voorlichting. Wel wordt de technische voorlich ting van het rijkszuivelconsulentschap cn van onzen technicus meer cn meer gewaardeerd, maar spr. be jammert het dat de fabrieken zich door het aanstel len van een directeur van geen dagelijksche voor lichting verzekeren. Alle hulpmiddelen zullen te baat genomen dienen te worden oiïj de kwaliteit der pro ducten te verbeteren en met den wensch dat dit ern stig woord van waarschuwing aanleiding moge zijn tot bespreking in de vergaderingen der fabrieken, verklaart spr. de vergadering voor geopend. De notulen worden onder dankzegging goedge keurd. Ingekomen slakken. De heer Eriks zond een dankbetuiging voor de be langstelling bij zijn 25-jarig ambtsjubileum. De accountant, de heer Oosterbeek, te Edam, deelde mede, hoe met goed succes de pogingen om aansla gen in de dividendbelasting voor overschrijving van ledcnkapitaal op rekening der leden, vernietigd te krijgen, zijn geslaagd. Het bestuur van den F.N.Z. zond dankbetuiging voAr de aangename excursie. Mededeelingen. Van den heer D. Jongejans te St. Maartensbrug kwam de mededeeling in, dat hij de benoeming tot lid van de Commissie vooi de Boterkeuringcn aan neemt, de heer C. Jongejans te Uitgeest de benoeming tot lid van de Commissie voor de Kaaskeuringen, de heer Joh. C. Bruijn te Burgerbrug, de benoeming tot lid van Bestuur. Het Bestuur gaf gaarne gevolg aan de uitnooai- ging van de Verecniging van Oudleerlingen van de Zuivelschool te Bolsward om de huldiging van het 25-jarig bestaan van genoemde school op 1 October bij te wonen. Als vertegenwoordiger werd Voorzitter aangewezen. Tentoonstelling Rekofa te Essen. Het verzoek van den F.N.Z. om ten behoeve van de propaganda op de tentoonstelling te Essen kaas in te zenden werd aan de fabrieken doorgezonden met een opwekkend woord er gevolg aan te geven. Tot ons leedwezen heeft dit/verzoek om medewer king aan alle fabrieken van den F.N.Z. niet geleid tot het resultaat dat men er van verwacht had. Secretaris heeft deze tentoonstelling bezocht met het doel om zich op de hoogte te stellen wat andere landen ton aanzien van de boter en vooral van de kaas doen. Het is hem daarbij gebleken, dat andere kaasmakende landen niet stil zitten cn wij dienten gevolge goed ons best moeten doen om een goed pro duct aan de markt te brengen. Het is hem opgevallen, dat vooral in Duitschland met papieren merken gepoogd wordt ons Nederlandsche kaasmerk de Zeshoek na te maken. De tentoonstelling was het bezichtigen ten volle waard cn de inzending van den F.N.Z. was keurig verzorgd en goed en genoot veel belangstelling. In verband met dit bezoek brachten korten tijd daarna ruim 130 Duitschers Dames cn Heeren een bezoek aan Noord-Holland en de Zuivelfabriek te Lutjewinkel, dat wel is waar te kort duurde, maar toch goede belangstelling genoot van de zijde der excursionisten. Ccdsrgrcndsche kabel voor electrische stroomievering aan fabrieken. Naar aanleiding van het ingestelde onderzoek kan worden medegedeeld, dat de fabrieken, die door on- dergrondschen kabel van stroom worden voorzien geen moeilijkheden hebben. Andere fabrieken zijn niet. aangesloten, terwijl weer anderen stroom gebruiken als drijfkracht. De moeilijkheden met het bovengrondsche net I kwamen tot uiting te Opmeer, dit de zaak in be- spreking bracht, terwijl „de Goede Verwachting'' te Ibobeldijk eveneons klaagt over zeer voel stoornis. De fabriek „de IIoop'' te Assendelft ondervindt hoegenaamd geon stoornis, terwijl „Assumburg" te Uitgeest bericht weinig hinder te hebben onder- j vonden. „De IIoop" te Beemster meldt bijna nimmer be- j drijfsstoornis te ondervinden. „De Tijdgeest" te Sint Maarten een paar maal stoornis te hebben gehad in de morgenuren. De Zuivelfabrieken „Wijdenes" te Wijdcnes en „West-Friesland" te Abbekerk berichten geen stoor nis van eenige heteekenis te hebben ondervonden. I t)e fabrieken „Bamestra" te Beemster, „de Dage raad" te Burgerbrug en „Op Hoop van Zegen" te Wijde Wormer melden geen stoornis te hebben on dervonden. „De Volharding" te Wieringerwaard heeft volgens mededeeling van Voorzitter ook stoornis ondervon den. Kaaskouring op Tentoonstelling to Heer- hugowaard. Van het Comité voor het houden van eene ten toonstelling ter gelegenheid van het 300-jarig be staan van den Heerbugowaard op 17, 18 en 19 Sep tember ontving het Bestuur het verzoek orn op deze tentoonstelling eene kaaskeuring te willen houden. Do Nieuwe Bond van Zuivelfabreiken ontving een zelfde verzoek en deze verzocht onzen Bond om sa menwerking. Over dit verzoek zijn de leden van de Commissie voor de Kaaskeuringen gehoord cn deze adviseerden om het verzoek in te willigen. Met den Nieuwen Bond is overleg gepleegd over de regeling en deze is zeer goed getroffen door op Maandag 16 September in het andbouwhuis de ka zen van de beide bonden te laten bcoordeelen door de beicle Commissiën van de bonden. Korte cursus ever het zuursel. Deze cursus, flie door onzen I.eeraar-Technicus zal worden gegeven, zal bestaan uit 3 a 4 lessen, ter voorlichting van de boter -en kaasmakers, 33 leer lingen gaven zich aan. In verband met de woonplaatsen vfon de leerlin gen zal waarschijnlijk een cursus te Alkmaar, Hoorn en Schapen worden gegeven. Met het oog op de voorbereiding en den meest ge- schikten tijd zullen deze cursussen in Januari wor den gegeven. Verlaging tarief waterleiding. Van het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor Noord-Holland kwam de mededeeling in naar aan leiding van een verzoek over verlaging van den prijs van het water van de waterleiding ten behoeve'" vnn fabrieken, die een groot kwantum water gebruiken, dat er geen aanleiding bestaat om het vigeerende stelsel, waarbij onafhankelijk Van de hoeveelheid water, die door neringen en bedrijven wordt afge nomen, een zelfde eenheidsprijs wordt berekend te verlaten. Electrische stroom. Van de Zuivelfabriek ..Iloogkarspel" te Hoogkarspol kwam een verzoek in of een speciaal tarief voor de fabrieken door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf kan worden vastgesteld voor fabrieken die meer dan 2000 K.W.U. per jaar gebruiken. Bij het hierover gepleegde overleg werd medege deeld, dat de heer Memelinck het hiervoor in aan merking komende tarief nader zal toei^chten, en te vens de wenschèlijkheid onder het oog zal worden gezien om naar de fabriek een atzonderlijke aan- sluitleiding te doen leggen. Huldiging P. Jzn. Eriks. Het Bestuur was gaarne bereid om mede te wer ken aan de huldiging van den he^r P. Jzn. Eriks Hoofdassistent van het Rijkszuivelconsulentschap bij zijn 25-jarig ambtsjubileum, op grond van het zeer vele dat hij door zijne lessen aan de Vakschool voor Kaasmakers en de opleiding van melkcontro- leurs heeft gedaan. liet heeft voor dit doel f50. beschikbaar gesteld. Voordracht Leeraar-Technicus. Van de kaaskcuringscommissie voor de Groninger en Drentsche Zuivelbonden kwam het verzoek in of de heer Van Buren ter gelegenheid van eene keu ring 8 October eene voordracht zou mogen houden. Dit verzoek werd toegestaan en is. goed ge slaagd, zoowel wat do belangstelling van de Zuivel- bereiders, als het onderwerp betreft. Door den Voorzitter wordt overgegaan tot uitrei king van de behaalde prijzen voor de kaaskeuring te Heerhugowaard. Een verguld zilveren medaille verkreeg „de Goede Verwachting" te Bobeldijk, met het hoogste aantal punten, n.1. 83K, een zilveren me daille „de Zaanstreek" te Wormerveer met 84 pun ten. Als gewoon lid wordt aangenomen de fabriek „Koe gras" te Callantsoog. Tot lid van de Bouwcommissie wordt bij acclama tie herkozen de heer Th. van der Meer, Heerhugo waard. Tot lid van de Aankoopcommissie, periodiek af tredend cn niet herkiesbaar, de heer Th. van der Meer, wordt gekozen de heer Tjalsma, Wognum. Grensregeling. Het Bestuur heeft naar aanleiding van moeilijk heden tusschen fabrieken over grensregeling een onderzoek ingesteld bij de aangesloten fabrieken, waarover het volgende kan worden gerapporteerd. 21 fabrieken verklaarden zich voor eene grens regeling en zijn tot medewerking bereid. 8 fabrieken hebben verschillende bedenkingen te gen eene grensregeling. Uit de gegevens meent het Bestuur het volgende te mogen concludeeren: Voor de grensregeling bestaat in veel gevallen eene goede welwillendheid, die veel kan bijdragen om eene goede samenwerking te verkrijgen, waar door niet op kosten van de boeren melk vervoerd wordt over noodeloos groot* afstanden en waardoor tevens voorkomen wordt dat in hetzelfde gebied melkvervoer voor verschillende fabrieken plaats vindt, wat nu juist geen goed beeld is van goede sa menwerking. Uit enkele antwoorden blijkt evenwel ook, dat de gewenschte geest tot samenwerking nog te veel ont breekt Voor die gevallen is bet goerl dat er op ge- wez enwordt dat het boeronbelang in deze meerdere somenwerking mag vragen. Goede propaganda kan daarvoor nog goed werk doen, want het is tenslotte een belang van alle boeren, dat geen noodeloos werk wordt gedaan cn geen overbodige kosten worden ge mankt wanneer een goede concentratie mogelijk is. Hieraan moet geleidelijk worden voörtgewerkt, op-m dat het billijkheidsgevoel naast het economische be-* lang wordt bevorderd en eene grensregeling wordt verkregen, die voor alle fabrieken goed is. Vaak wordt te veel geoordeeld naar het uitbeta- lingscijfer, zonder meer, wat niet altijd een juiste basis is. omdat men ook de finantieele positie van de fabriek in aanmerking moet nemen, terwijl het vetgehalte van de melk van de eene streektegen over de andere, ook niet uit het oog mag worden verloren. Alles pleit voor de wenschelijkheid van samenwer king, rekening houdende met alle genoemde fac toren. Het Bestuur wenscht dit gaarne te bevorderen door te werken op het billijkheidsgevoel tegenover an dere fabrieken en eventueel medewerking te ver- leenon bij voorkomende moeilijkheden, die eene goe de regeling in den weg staan, opdat geleidelijk eene goede grensregeling wórdt verkregen. De Voorzitter zegt, dat het Bestuur hij voorkomen de gelegenheid medewerking zal verleenen. De heer Brugman. Lutjewinkel, oordeelt, dat er dan reeds een kwestie is en spr. vraagt of het dan niet beter is tevoren reeds een regeling te ontwerpen. De Voorzitter zegt, dat het Bestuur oordeelt, dat de gemakkelijkste regeling is te verkrijgen door on derling overleg tusschen de betrokken fabrieken. Komt men dan niet direct tot resultaat, wat nog niet direct tot een conflict behoeft te leiden, dan verleent het Bestuur zijn medewerking. Kaasbears. Naar aanleiding van een verzoek van een paar fa brieken, om te overwegen of het gewenscht is, dat getracht wordt een kaasbeurs te krijgen op een goed middelpunt van onze provincie, heeft het Bestuur dit verzoek in studie genomen door zich in verbinding te stellen met de aangesloten fabrieken, met het ge volg, dat elf fabrieken zich voor het oprichten van een kaasbeurs uitspraken en negen zich in begin sel tot medewerking bereid verklaarden. Zeven opperden bezwaren en zegden geen mede werking toe; van 15 ontvingen wij nog geen ant woord. Met den Nieuwen Bond is overleg gepleegd en deze zal zijn leden vragen of zij tot medewerking bereid zijn. Verder zal overleg gepleegd worden met den Han del, of van dien kant ook medewerking verwacht kan worden. Gezien het voorloopig resultaat zal het plan met de noodige voorzichtigheii behandeld moeten wor den en kan het onderzoek worden voortgezet. Intusschen kan, zooals nu reeds in r.iet onbelang rijke mate plaats vindt, buiten de .markt om worden verkocht en komen op practische basis de wenschen van de voorstanders reeds nu in vervulling. Den heer D. de Boer was niet bekend, dat een on derzoek bij de fabrieken was ingesteld en ziet in de antwoorden een voorloopig oordeel. Spr. acht het ge wenscht, dat eerst overleg wordt gepleegd met den handel. Het contact met den handel door den tuin bouw js oorzaak van het groote succes der groenten- veilingen. v De Voorzitter deelt mede, dat dit overleg zal plaats hebben. De heer Spaander vraagt, of, waar er een kaas beurs te Amsterdam is, wel gewenscht is daarnaast een kaasbeurs op te richten. De Voorzitter zegt, dat de beurs te Amsterdam uit sluitend is voor den handel, als producent krijgt men niet gemakkelijk inzicht in dei. gang van zaken. Maar voordat verdere stappen worden gedaan, zal het Bestuur zich op de hoogte stellen. De heer Veldstra licht nog toe. clat door een kaas beurs bijv. te Alkmaar de handel in contact zal ko men met de producenten, terwijl de kaasbeurs te Amsterdam den groothandel in contact brengt met den détailhandel. De lieer Bark bepleit het oprichten van een kaas beurs en wijst er o.m op, dat het koopen van een groote partij een kwestie van vertrouwen is Wanneer uitsluitend op monster wordt verkocht, kan dat op een kaasbeurs gebeuren. Spr. had gehoopt, dat deze zaak bij het bestuur reeds meerdere voortgang had verkregen. Wel verwacht spr. dat de handel niet direct zijn volle "medewerking zal verleenen, maar tenslotte zal de handel wel komen waar de kaas te vinden is. De heer Veldstra, Opmeer, wijst ei op, dat speciaal in Noordholland de kaas ter markt aangevoerd op denzelfden dag wordt verhandeld, terwijl in Fries land de verkoop meer vanaf de fabriek plaats vindt. Door de laatstgenoemde wijze nu ontstaan veel grooter prijsverschillen. De handel rechtstreeks vanuit de fabrieken heeft meerdere moeilijkheden De onregelmatige prijzen zullen oorzaak zijn van onregelmatige \trkoopprij- zen, wat spr. niet direct ten vuordeèle van de kaas producenten acht. Dc heer G. Nobel deelt mede, dat het bestuur zich allereerst in verbinding heeft gesteld niet de leden om hun geest te weten en daarna overleg is ge pleegd met den Nieuwen Bond van Zuiveltabrieken, aie de kwestie bij de leden aanhangig heeft ge maakt. En als er voldoende belangstelling blijkt te bestaan, eerst dan kan overleg met den handel plaats vinden. Het bestuur beziet d«*ze zaak met de noodige voorzichtigheid, er zit te veel aan vast, om tot overhaasting over te gaan. Door één der fabrieken werd bij\. bepleit de beieekenis van de Alkmaar- sche markt voor ons product. De Voorzitter acht den tegenwoordigen toestand niet ideaal, maar ook dienen we de oogen niet te sluiten voor de nadeelen die een kaasoeurs ople vert. Als op monster wordt verkocht, zal geen at re kening op denzclfden dag plaats vinden, maar zal dat van de mentaliteit van den handelaar afhangen. Spr. verwacht ook meer reclames dan bij de tegen woordige wijze van verkoopen. Maar toch moet de vergadering niet tot de conclusie komen dat de secretaris en spr. aikeerig zijn van een kaasbeurs. Reorganisatie van fabrieken. De plannen voor het bouwen van een zuivelfabriek op leringen werden niet voortgezet. Oin te komen tot toekomstige samenwerking i> tijd noodig. lntus- schen is voorkomen, dat dt bestaande kleine fabrie ken afzonderlijk groote kosten voor reorganisatie maken, welke voor deze kleine bedrijven veel te kostbaar zouden zijn, voor de toekomst niet afdoen de en niet economisch Wij hopen, dat in de toekomst meerdere samen werking wordt verkregen, omdat daardoor het boe- rcnbelang het best woait gediend. De werkzaamhe den voor de nieuwe fabriek „de Tijd" te Beemster, met medewerking van de Bouwcommissie, vorderen naar wensch. Aan de fabriek „Auiora" te Opmeer wordt, mei medewerking van de Bouwcommissie, eene groote verbouwing ten uitvoer gebracht. De Voorzitter zeg't, dat het oogenbiik is genaderd, dat de dagfabrieken in de mindetheid komen tegen over de zoetfabrieken. Maai zij, die met plannen tot reorganisatie der fabriek rondloopcn, roept spr. loc, kijkt eerst rondom kijkt of niet beter samen is te doen niet een naburige fabriek. Spr. zegt, zich thans te ontpoppen als voorstander van groote fa brieken. Voorheen oordeelde hij dat een ieder het beschikkingsrecht had, maar de tijd is veranderd, en als we de teekencn van den tijd niet begrijpen, komen we ten achter. En spr. wijst op een uit spraak van eeh onpartijdig deskundig man, als Dr. Scheij, die oordeelde, dat ül kleine fabriek haar tijd had gehad. Spr. geett zijn verklaring, opdat de ver gadering weet wat zij aan haar Voorzitter heeft. De groote fabrieken kunnen de meerdere producten, aie ue handel wenscht, beter maken dan de kleine fabrie ken. Zij die dus met plannen tot reorganisatie rond loopcn, raadt spr. aan zich te wenden tot de bouw commissie of tot de commissie voor landbouw coöperatie. Wat de afdeciing laboratorium betreft, wordt door den secretaris medegedeeld, dat vanaf 1 Januari tot en met half November 1929 totaal 1438 monsters zijn onderzocht, alle monsters in duplo, dus 2876 bepa lingen en clat 10 monsters op een ander laboratorium werden onderzocht. De werkzaamheden van don technicus. De technicus van den bond doet mededeeling over de werkzaamheden door hem verricht. Wat den technischen dienst betrof, 120 bezoeken aan de fabrieken werden afgelegd. Ten aanzien vnn de rentabiliteit van het centrifugeeren der wei, wordt opgemerkt, dat om tot een conclusie te komen, meer dere onderzoek.-n noodig zijn Als belangrijk voordeel van het centrifugeeren noemt spr. het verkrijgen van veel zindelijker wejroom, als nadeel dat er min der vet naar de boerderij gaat. Aan den nieuwen cursus voor bolermakers nemen 14 leerlingen deel. Aan de kaaskeuringen namen deel te Alkmaar 22 fabrieken, te Heerhugowaard 24. De omzet van het coöperatief magazijn was 40 hoogcr dan over eenzelfde tijdvak van vorig jaar. De heer Jimmink, 't Zand, merkt op, dat de kaas keuringen geen juist beeld geven van de kaas die in de fabrieken wordt gemaakt, omdat de kaas voor de keuring bestemd, een extia behandeling onder gaat. Spr. geeft in overweging, dat fabrieken die aan de keuring wenschen deel te nemen, daarvan mededeeling doen en dat dan op een zeker tijdstip willekeurig kans uit de stapels wordt genomen. De Voorzitter zegt, dat het bestuur dit met. de commissie voor de kaaskeuringen zal bespreken. De heer Spaander merkt op, dat jit de mededeelin gen van den technicus wel blijkt, dat het centrifu geeren van de wei een moeilijk vraagstuk is. De heer Dr. Scheij deelt mede, dat hij den men- schen kan aanraden rle fa bi leken te gaan inrichten op het ontromen van de wei. Hierna wordt gopauzeeid Van de Landbouwcoöperatie. Voor deze commissie brengt, de heer Dokter rap port uit en wordt medegedeeld, dat de commissie er in geslaagd is een boerderij te vinden voor electri sche installatie en idem van een tweetal pluiraveë- houderijen. nl. de hoerderfij van den heer E. de Roer te Burgerbrug en de pluimveehouderij van de heeren C Vader to Dirkshom cn J. Sleutel te St. Maartensbrug. Voor de landbouwboekhouding zijn 50 deelnemers. Enkele reclames werden tot de aangifte terugge bracht. Den beer Jensma, Lutjewinkel, lijkt bet loe, dat de commissie zich voor deo propnganda-wagen van het P.E N heeft laten spannen. Spr. vraagt of er nog ander werk door de commissie is verricht, er is nog ander werk genoeg. De heer K Kuiper, Oost woud. meent dat deze he- moeiiing meer op den weg van de Centrale Pluiravee- enmmisóie had gelegen en spi wijst verder op het bestaan van de Werktuigencommissie van Hollands Noorderkwartier. Door den heer G. Nobel wordt medegedeeld, dat van de ITollandsche Maatschappij van Landbouw geen antwoord inkwam en dat aan den heer Gijten- beek. zoowel als aan den heer Drost, voorzitter van den bond van pluimveehouders, te Kwadijk, bericht is gezonden en de laatste ook de vergaderingen van de commissie heeft bijgewoond. De commissie was wel ingenomen met de opdracht en heeft de kwestie van den akkerbouw ann Hollands Noorderkwartier overgelaten. De commissie heeft zich ook nog bezig gehouden met de grensregeling voor de fabrieken en als het mogelijk zal zijn haar medewerking verlee nen. Op 't oogenbiik waren er geen andere vraag stukken aan de orde De heer D de Boer zegt, dat het geleverde werk te goed on te sympathiek is om er een schaduw op te werpen. Wat bet betoog van don heer Kuiper betreft, wil snr. er echter op wijzen, dat was deze zaak bij de commissie voor landbouwwerktuigen (uit Hol lands Noorderkwartier) gebracht, dan zou zij direct de sympathie van de Hollandsche Maatschappij vnn Landbouw hebben gehad. Dc controle op da deugdelijkheid der melk geleverd aan de Zuivelfabriek. Door den heer Dr. L. T. C. Scheij wordt over dit onderwerp een inleiding gehouden. Ongeveer 30 jaren geleden werd de toenmaals ge deeltelijk afgeroomde melk. door de veehouders aan de N.-H. kaasfabrieken gebracht, vrijwel algemeen per Liter of K.G. betaald, zonder dat er rekening met de samenstelling werd gehouden. Aan de kaasfabriek te Hoegkarspel en haar directeur den heer D. Brander Tz., komt de eer toe in samenwerking met 'de heeren Dr. van der Zande. destijds directeur van het Rijksland- houwproefetation te Hoorn, en W. Keestra, zulvel- consulent alhier het eerst n.1. in 1899 een geschikt uitbetalingssysteem te hebben ingevoerd. Een jaar later volgde de kaasfabriek „Aurora" te Wieringer waard, waar de heer Groneman de leider was. In 1902 begon weer een fabriek, in 1904 kwamen er 6 bij. in 1905 8 en in 1912 betaalden nog maar ongeveer de helft der fabrieken naar gehalte. Evenwel 6 jaren later in 1918 kon men' zeggen, dat alle het deden. Thans vindt een ieder het een van zelf sprekende zaak, dat men met het verschil in samenstelling der melk rekening houdt en misschien komt de gedachte wel op van achterlijk heid der N.H. kaasfabrieken in dien tijd. ..L'histoire se repête" zegt de Franschman. De ge schiedenis herhaalt zich. Wij komen nu voor een derge- Hlk geval te staan. Immers leder weet, dat de waarde der geleverde melk niet alleen van de samenstelling afhangt. Melk met een hoog vetgehalte en veel eiwit kan zelfs een negatieve waarde hebben, omdat zij niet deugdelijk Is en schadelijk werkt op de producten, voor al de kaas. Het is dus geen wonder, dat er getracht wordt bij de verdeeling der melkgelden ook rekening te houden met de deugdelijkheid der geleverde melk. Niet alleen, omdat de billijkheid tegenover de leveranciers dat eischt doch ock omdat er dan een heilzame prikkel is om aan de winning der melk de noodige zorg te besteden. Dia prikkel moet er zijn. Het is van het grootste belang, dat alles gedaan wordt om een goede grondstof te krij gen. waaruit in de technisch goed ingerichte fabriek door bekwaam personeel onder goede vakkundige leiding eerste klasse producten gemaakt kunnen worden, die ep de wereldmarkt gevraagd blijven. Die prikkel is des te meer noodig. omdat bij het grooter worden der fa brieken de melkleveranciers minder met den gang van raken In de fabriek meeleven en het oudere geslacht, dat nog verstand heeft van de kansbereiding en de koasgebreken, gaandeweg op den achtergrond geraakt Geen betere prikkel dan de toepassing eener korting op den melkprijs, wanneer op de kwaliteit wat valt san te merken. Eveneens heeft de betaling der melk naar gehalte een eterken prikkel uitgeoefend om het vetgehalte» der melk op te voeren door middel van fok- en eot\- t rol everecr igingen. Kort geleden is er een Deensch leerboek over zuivel bereiding verschenen, gemaakt door Hansen en Jensen, leeraren aan de zuivelsoholen te Ladelund resp. Dalum. Tn het hoofdstuk gewijd aan dc beoordeeling der melk staan interessante mededeelingen. Reeds !n 1890 be proefde men de kwaliteit d*r geleverde melk te verbe teren. door enkele der leveranciers te belasten met het keuren der melk. Maar evenals hier moest dit stelsel mislukken; het voerde tot onaangenaamheden onder de Wlen en de liefhebberij was er bij de veehouders, met de controle heiast. spoedig af. Daarna in 1902 ontstond de eerste vereeniging voor de controle op deugdelijkheid, als nieuwe vorm, 21 Zuivelfabrieken stelden te zamen Iemand aan. dl» de melk beoordeelde raar reuk. smaak en uiterlijk. T-ater kwam er de reduetascproef bij. Gedurende da oorlogsjaren werd de belangstelling minder; daarna vond men het roodig weer propaganda voor de zaak 'e maken en met geel resultaat. In 1928 hielden 56 pet. der fabrieken bij de betaling rekening met de kwaliteit der melk. Men heeft nagegaan, of de fabrieken, dit zulks doen. ook hooger staan op de boterkeuringen, dan de andere. De uitkomst is interessant. De cijfers toonen aan. dat die fr.brieken werkelijk zijn vooruitgegaan, en tevens, dat de fabrieken, welke de melk wel beoordeelden doch volstaan met de mededeeling der resultaten aan de le veranciers. niet vooruitgaan. Alleen korting op den prijs der minder goede melk helpt. Er wordt een voor beeld genoemd, hoe een coop. zuivelfabriek na de in voering van de betaling naar deugdelijkheid in den loop van 2 4 3 maanden van de 3de en 4de klasse melk bevrijd was. terwijl men gedurende eer.ige jaren met be oordeeling der melk alleen hoegenaamd niet was op geschoten. Ook in Friesland is men met de betaling der melk op kwaliteit begonnen. De heeren Veenbaas, directeur van den Gezondheids dienst voor Vee en F. Keestra, Leeraar-Technlcus van den Bond hebben een systeem aangegeven, volgens het welk men de melk in 4 klassen kan brengen, afhankelijk van het aantal afwijkingen volgens de glsting-reductase- proef, de sedimentproef, de vuilheidsproef en de rein-

Schager Courant | 1929 | | pagina 9