Mager Courant GEI Tweede Blad. HET BEGINT TE DAGEN. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Waarnaar men luistert cjeócjienhen Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. f £'cr? leslagen tong Dinsdag 3 December 1929 72ste Jaargang. No. 8573 Zooals wij hebben medegedeeld, was in de afdee- lingcn der Staten deze opmerking gemaakt, welke klonk als een aanmerking: „In het Koorden der Provincie weet men, dat een wegenplan bestaat, doch van de uitvoering wordt niets bemerkt." Gedeputeerde Staten hebben zich dit niet laten aanleunen, doch verweren zich als volgt: „Dat aan de plannen in het Noorden van de pro vincie te weinig aandacht wordt besteed moet ont kend worden. De plannen voor de wegen om Schagen zijn thans zoover uitgewerkt, dat het overleg met Burgemees ter en Wethouders van die gemeente binnenkort kan wordch geopend." Voor onzo naaste omgeving klinkt dit inderdaad bemoedigend Als „binnenkort" nu maar geen al te rekbaar begrip mag blijken! Stel U voor: een kanaal, waaraan binnen afzien- baren tijd begonnen zal worden en dan ook nog we gen, moderne wegen! Wat een toekomst gaan we tegemoet. We lezen echter nog meer hoopvols. „De plannen voor den weg AlkmaarSchagen zijn gereed. Het feit, dat het gedeelte daarvan tusschen den Omval cn den Laanweg in nauw verband staat met de Westfriesche kanalen, maakt dat de uitvoe ring van dit weggedeelte niet aanstonds ter hand kan worden genomen." Toen Gedeputeerde Staten dit schreven, was nog niet. bekend, dat het graven van hot kanaal Alk maarKolhorn weldra tot de mogelijkheden zou be- hooren. Nu dit wel zoo schijnt te zijn de teekenen wijzen er immers op kan dus blijkbaar deze weg spoedig in zijn geheel onder handen genomen wor den. Gedeputeerde Staten voeren ook nog aan als re den, waarom er weinig voortgang scheen te zijn, dat het wegenplan in het noordelijk gedeelte van de pro vincie zeer ingrijpend is gewijzigd bij het besluit der Staten van 19 Juni '29, eerst goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van 7 October jl. Thans., zoo gaan zij voort, kan ook met de defini tieve uitwerking van dit plan worden begonnen. De Statenleden hadden ook gezegd: „Ook door de onderhoudsplichtigen wordt te wei nig aan wegverbetering gedaan; zij worden onvol doende door de Provincie geprikkeld cn de beschik bare middelen blijven ongebruikt." Hiervan zeggen Gedeputeerde Staten, dat deze op merking niet onweersproken mag blijven. „Er worclt geene gelegenheid ongebruikt gelaten om de onderhoudsplichtigen te wijzen op de nood zakelijkheid van verbeterinig van de wegen. Voorzoover de wegen op het Provinciale Wegen plan voorkomen, wordt, daarbij ni°t nagelaten te wij zen op het feit, dat de uitkeering kar. stijgen, indien verbeteringswerken worden uitgevoerd. Uït het oog mag niet worden verloren, dat er in deze geen dwang kan worden geoefend, omdat volgens het Wegen- reglement het onderhoud moet geschieden „op den voet als in den ligger omschreven", zoodat b.v. niet geëischt kan worden, dat een grindweg vervangen wordt door eene wegverharding van meer moderne samenstelling. In den laatsten tijd bereiken Gedeputeerde Staten intusschen talrijke aanvragen om vergunning op grond van het wegenreglement tot verbetering van wegen. Veelal is aan die aanvrage overleg met den Provincialen Waterstaat voorafgegaan. Van de in den laatsten tijd tot stand gekomen verbeteringswer ken kunnen o.a genoemd worden die, welke uitge- Ivoerd zijn door de Gemeente Aalsmeer, de Gemeente (Blaricum, de Gemeente Castricum, het Ambacht .Drechterland, de Gemeenten Muiden en Weesp, het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier, de Gemeente Oude Niedorp en den Polder Wie- ringerwaard." Gelukkig is onze omgeving hier ook vertegen woordigd Eenige meerdere activiteit zou echter geen over daad zijn. Verschillende omstandigheden, die de pers pectieven voor den Langendijker tuinbou wer als ongunstig voorspellen. Ook do loop der pryzen. Bloemkool goedkooper. Iioode kool eenigszins beter gedisponeerd. Gele kool lager; Idem witte en Deensche witte kool. Uien loopen nog vrij sterk In prijs achteruit. Bieten en peen lage prijzen. Hetzelfde geldt voor Chineesche kooL Uiterst lage aardappelprijzen. De afgeloopen week was er een, die niet bijzonder geschikt was, om onze Langendijker tuinbouwers in een opgeruimde, optimistische stemming te brengen. Daar was vooreerst het weer. In dezen tijd speelt dit voor den tuinbouwer al een voorname rol. De barometer vervangt dan in zijn gedachtensfeer de klok. Het weer kan hem triestig en weer hoopvol stemmen. De regen achtige dagen, de miezerige, vochtige atmosfeer, de zachte temperatuur, zij alle helpen er aan mee, om den tuinbouwer in minder prettige stemming te brengen. Koud, vriezend weer lykt hem beter, want dit houdt de kool gaaf, terwijl het weer van de afgeloopen week hem veel werk bezorgt en de kool in gewicht doet ver minderen. doordien de rottige plekken, die nu gauwer voortwoekeren, moeten worden verwijderd. Dan was er verder de zitting van de Tweede Kamer met haar algemeene beschouwingen over het hoofdstuk Landbouw in den ruimsten zin van het woord genomen, zoodat ook de tuinbouw zijn beurt kreeg. Al is de Langendijker tuinder niet een pur sang politieker, als men het in de volksvertegenwoordiging over zijn vak heeft, spitst hij zijn ooren en is een en al aandacht. De inhoud van de gehouden debatten is hem dan ook niet ontgaan, doch over 't geheel staat hij er nuchter tegen over en behoudt hij zich zijn eigen oordeel voor. Toch uit de vrijwel volkomen eenstemmigheid, waarmee werd geconstateerd, dat land- en tuinbouw moeilijke tijden doormaken en de perspectieven verre van rooskleurig zyn, moet hij wel besluiten, dat de vooruitzichten niet gunstig kunnen worden geacht. Verschillende genees middelen om den tegen woord igen toestand te verbeteren, werden aangeprezen, en voorbehoedmiddelen aangewe zen tegen verdere inzinking. Een panacee tegen alle kwalen bood de geneesheer, die socialisatie van den grond als de eenige uitkomst noemde. Al de voorge schreven middelen hoort de tuinder aan met de noodige reserve, omdat hij zich plaatst op den bodem der practijk en die is voor hem: is er in het buitenland voldoende groente, zoodat men daar onze winterpro- ducten al of niet noodig heeft. Heeft men daar ge brek, dan loopt het wel los. Kan men het daar buiten enze stapelgroenten stellen, dan weet hij, dat een slechte financieele uitkomst zyn deel is. Een derde omstandigheid, die niet bijster geschikt is, om zyn stemming op te beuren, is de meer en meer rijpende zekerheid, dat de lcooloogst in de landen, waar onze producten afzetgebied vinden, of in andere, die onze concurrenten kunnen zijn, vrij overvloedig is ge weest. Die zekerheid is het vooral, die hem de resul taten van den komenden winter niet schitterend doen toeschijnen en die bij hem den wensch levendig houdt, dat de winter een handje meehelpt om deze omstandig heid in gunstigen zin voor hem te beïnvloeden. Maar in tusschen gaat hij voort, om zich toe te rusten voor den strijd, die zonder ophouden gestreden moet worden, ook in tijden, van hoogconjunctuur: gebruik maken van de voordeelen, die de voortschrijdende techniek ook op tuinbouwgebied brengt; zich de noodige fondamenteele kennis verschaffen, die noodzakelijk is voor de uitoefe ning van zijn bedrijf, de productie trachten op te voeren tot het hoogste rendement, onkosten zoo laag mogelijk te houden, enz. Aan al deze dingen wijdt de Langendijker tuinder de noodige aandacht, zoodat mag worden aan genomen, dat hij niet achter zal komen in den stryd om het bestaan. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd voor Schotsche muizen f 1.30—1.40, te Broek op Langendijk f 1.60 besteed, prijzen, die doen denken aan veevoeder- prijzen. Blauwe Eigenheimers goldén f 2.10. Bravo's f 1.80. Ongetwijfeld als gevolg van de groote aanvoeren bloemkool in andere tuinbouwcentra, o.a. in De Streek, konden de prijzen ervan in het laatst der week niet op bet hooge peil blijven. Werd aanvankelijk aan de Broeker veiling f 21.60f 27, aan die te Noordschar- woude f 15.1023.20 betaald, den volgenden dag was deze prys reeds met f 5 gemiddeld verminderd. Vrijdag was de noteering aan de veiling der L.G.C. f 11.9019.60, Zaterdag werd nog slechts f 6.9014.40 besteed. Op genoemde dagen waren de noteeringen aan de veiling van den Noordermarktbond f 1314.50, en f 12-15. Voor tweede soort werd aanvankelijk gemid deld f 9 betaald, in 't midden der week f 6. later f 4, De aanvoer beliep in 't geheel 44000, waarvan een vijfde deel te Noordscharwoude. De roode kool was eenigszins hooger in prijs den ver leden week; Bijna eiken dag liep de noteering tot bo ven de f 5, Zaterdag zelfs tot f 5.70. Dat wil dus zeg gen, dat voor de 3-ponds exemplaren f 5 en meer kon worden gemaakt. De laagste noteering was f 2.10, die echter maar op een marktdag voorkwam. Daarop volg de f 2.40, welke prijs ook slechts bij uitzondering werd besteed. Overige dagen werd niet minder dan f 2.70 be taald. Woensdag was de laagst bestede prijs zelfs f 3.20, waaruit ddtf volgt, dat de prijs der groote kool in de richting van f 3 ging. Voor tweede soort werd van f 2 4.60 besteed en voor ka!e f 0.902.80, De genoemde no teeringen, welke betrekking hebben op de Broeker vei- WOENSDAG 4 DECEMBER 1929. Hilversum (298 M., na 6.00 uur 1071 M.) 10.00 Tijdsein en Morgenwijding, 12.00 Politieberichten, 12.15 Middagmuziek A.V.R.O.-kwartet, 2.00 Radiokinder- koorzang, 3.00 Naaicursus, 4.00 De voornaamste studie- puzlek voor piano, 5.00 Tafelmuziek A.V.R.O.-kwartet, 6.00 Tijdsein. 6.30 Koersen, 6.45 Italiaansch, 7.45 Politie berichten, 8.00 Tijdsein, Concert Groningsche Orkest- pereeniging o.l.v. Kor Kuiler, 8.55 Tooneelhalfuurtje, 9.25 Voortz. Concert, Nieuws, aansluiting Carltonhotel te Amsterdam. Hulzen (1875 M.) B.15 Tijdsein, Morgenconcert, 10.30 Korte Ziekendienst, 11.00 Gramofoonplaten, 11.30 Harmoniumbespeling, 12.30 Concert, 2.00 Tijdsein, Concert. 2.45 Christ. Lectuur, 3.15 Concert, 4.15 Gramofoon, 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gra- tnofoon, 6.30 Cursus Electrotechniek, 7.00 Statistische berekeningen, 7.30 „Vitamen in pluimveevoeders en hun- he grondstoffen", 8.00 Bestuursmededeelingen, 8.30 Con cert Bussumsch A Capellakoor, 10.00 „Constructie en eigenschappen der radiolampen", 10.30 Voortzetting Concert, Nieuws. Zeeeen (1635 M.) §1.20 Gramofoon, 1.20 Idem, 2.05 Kinderuurtje, 3.05 Vrouwenuurtje. 3.20 Lezing, 3.50 Concert, 4.50 De mu ziek in het bijgeloof, 5.20 Van Barbusse tot Remarque, $.50 Spaar.sch. G.15 Goed Dui^sch, 6.40 Denken en Over peinzen. 7.20 Waarover men spreekt, 7.50 „Mordaffare Èuppler", luisterspel van Auditorö, Nieuws en dans- puziek. Daventry Jr. (479 M.) 4.20 Militaire muziek. 4.50 Dansmuziek, 5.50 Kinderuurtje. 6.50 Popul. concert, 8.20 Fransche muziek, 10.35 Dans muziek. Londen (356 en 15553 M.) 4.50 Licht Klassiek Concert, 5.35 Kinderuurtje, 8.05 Cello-soll, 9.05 Concert, 10.00 „Deirdre of the sorrows", 11.30 Dansmuziek. Radio-Paris (1725 M.) 11.05 Koersen, 12.50 Gramofoonplaten, 4.05 Concert, 6.55 Concert, 7.25 Gramofoon, 8.20 „De Klokken van Corne- ville". Weenen (516.4 M.) 2.50 Concert, 4.20 Muziek voor de Jeugd, 5.05 Alcohol misbruik en llcham. hygiene, 5.35 Weensche Bouwkunst, 6.05 Esperanto, 6.20 Lezing, 6.45 Lion Feuchtwanger leest, 7.20 Koorconcert, orkestconcert. Hamburg (372 M.) 3.50 Hong. Liederen, 4.50 Lezing, 5.20 Concert, 6.05 Scha ken, 7.20 Declamatie; Scarpo-orkest, 10.10 Concert. Langenberg (473 M.) 6.20 Concert, 9.35 Gramofoon, 10.40 Muziekuitzending voor scholen. 11.30 Gramofoon, 12.25 Middagconcert, 2.20 Kinderspeeluurtje, 3.25 Moderne Dichters, 3.50 Voor de dames, 4.10 Voordracht, 4.50 Vcsperconcert, 5.50 Le zing. 6.35 Voor de arbeiders, 7.20 Avondconcert door solisten en Kamerorkest, 8.20 De vroolijke Woensdag, 9.50 Zesdaagsche Wielerwedstrijden; Dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20 Radiotrio, 6.50 Gramofoonpl., 8.35 Concert. De uitgebreide collectie GERO-ZILVER cn GERO-T1N biedt keus voor iedere beurs. Elk artikel munt uit door superieure kwa liteit, schoonheid van lijn en practische ge bruikswaarde. Vraagt ooze speciale brochure GERO GESCHENKEN ling, weken zeer weinig af van die te Noordscharwoude. De Totaal aanvoer beliep 75 spoorwagens. Voor gele kool liepen de prijzen nog eenigszins ach teruit Voor de groote werd vaak niet meer gemaakt dan ruim f 2. De kleine van ongeveer 2 a 3 pond konden het slechts eenmaal tot de f 4.90 brengen; overigens was de hoogste noteering f 4.20. Een gemiddelde voor gele kool van ruim f 300 per spoorwagen is een tegenvaller, te meer, waar veel hoogere verwachtingen van deze koolsoort werden gekoesterd. Aan beide veilingen wer den slechts 20 spoorwagens aangevoerd. Met het vorderen van het seizoen daalt de belangstel ling voor de witte kool. Aan de Broeker veiling werd Maandag f 0.400.90 per 100 Kg. betaald. In den loop der week kon deze prijs slechts zeer weinig monteeren, zoodat het een zeldzaamheid was, als f 1 werd gemaakt Als men hierbij de productiekosten vergelijkt met de ge maakte prijzen, zal er ongetwijfeld verlies zijn te boe ken. Ook met de Deensche witte kool liep het niet naar wensch. Aanvankelijk kon voor het meest gewilde goed van de beste kwaliteit niet meer dan f 1.90 worden ge maakt; voor de groote was de prijs toen f 1.20. Gedu rende de geheele week bleven deze prijzen bestaan en *t was bij uitzondering, dat f 2 of iets meer als maxi mum-prijs kon worden bedongen. De laagst bestede prijs was f 1. Er werden ruim 50 spoorwagens aange voerd. De uienprijzen liepen nog meer achteruit. Begon de vorige week met een noteering van f 44.50, deze week zette in met f 2.903.40. De laatste prijs kon zelfs niet eens gehandhaafd worden, zoodat Vrijdag te Broek f 2 2.50, Zaterdag f 2.30 besteed werd; te Noordscharwoude werd slechts f 1.802.20 betaald. Drielingen werden ver kocht voor f 1.702.60, aan de Broeker veiling f 1.40— 2.30, aan die te Noordscharwoude. Nep, die Maandag nog voor f 4.705.50 aan de veiling der L.G.C. kon wor den verkocht, bracht Donderdag maar f 1.902.90 op. Volgende dagen werden de prijzen weer iets beter. Voor grove uien, die aanvankelijk voor f 3.503.80 werden verkocht, werd later ongeveer f 1 minder betaald. De aanvoer beliep rond 12 spoorwagens. De aanvoeren van bieten en peen waren niet groot. De lage prijzen zullen daar ongetwijfeld de schuld van dragen. Bieten brachten prijzen op van f 1.301.90, met een kleine afwijking daarboven en beneden. Peen werd betaald met f 1.602.50, voor groote en f 0.801 voor kl. Voor Chineesche kool of witkrop werden deze week aanvankelijk lagere prijzen betaald dan vorige weken, n.1. van f 1.103 per 100 stuks. Alles bijeengenomen werkten de lage prijzen er toe mee om de stemming in luinbouwkringen, naast de an dere genoemde oorzaken, er niet beter op te maken. Mijnheer de R.edacteur, Mag Non Nemo nog eens een klein plaatsje in Uwe courant om Astor weer eens wat te zeggen? Met heel veel genoegen las ik in zijn artikel over Clemenceau Zondag 30 Nov. '29: „Het is niet de vraag of die gedachte (Astor bedoelt een gedachte, die niet baatzuchtig en klein, maar belangeloos en groot is, zegt hij een paar regels hooger) de onze kan zijn. Het komt er slechts op aan, dat zij zich richt niet op eigen voor deel, maar op datgene wat men acht te zijn het belang van anderen, van een volk, van een gemeenschap. De leidende gedachte bepaalt de waarde van het leven". Dat is heei wat anders dan wat maarschalk Halg In dertijd op zijn brood kreeg van Astor... „heeft zich (Haig) er op kunnen beroemen, dat onder zijn aanvoe ring zeer vele honderden een afgryselijken dood hebben gevonden op het slagveld". Als Astor nu eens de moeite wil doen het door hem gezegde over Clemenceau te toetsen aan Haig „het belang van anderen, van een volk, van een gemeen schap (dienen)" zal hij toch zeker wel willen erken nen. al i3 het wel laat, dat hij Haig leelyk heeft be- leedigd. Juist Astor. ge zegt het zoo goed: „De leidende ge dachte bepaalt de waarde van het leven". Clemenceau en Haig dienden in den grooten oorlog precies dezelfde leidende gedachte: „het belang van an deren, van een volk, van een gemeenschap." Met dank voor de plaatsing, NON NEMO. MIDDELEEUWSCHE TOESTANDEN IN DE DONAULANDEN. Te Temesvari Hirlap publiceert de volgende officieele aankondiging: Op alle Vrijdagen tusschen 1318 uur kunnen de lichamelijke, tuchtigingen van de gevangenen in de vrouwengevangenis te Temesvóar op zaal no. 24 worden bijgewoond door I. Vrouwen boven de 16 jaar, die in het bezit zijn van een entréekaart van den direc teur der gevangenis; II, vrouwelijke artsen, die burger essen van den staat zijn. Roofovervallen en inbraken in Duitschland. Een sensatloneele roofoverval te Berlün. De roover schiet, daar hem geld geweigerd wordt, zichzelf dood. Wolff meldt uit Berlijn: Een spannend voorval deed zich Zaterdagmorgen voor in de bankierszaak der firma Ismak en Lissner in de Jagcrstrasse, te Berlijn. De eigenaar der zaak zat met een klant te conferee- ren, toen plotseling een onbekende jongeman binnen trad. Hij had als masker een rooden zakdoek voor het gezicht. Hij haalde een pistool te voorschijn, lgede op den bankier aan en riep: „Geld hier, of ik schiet." De bankier behield zijn tegenwoordigheid van geest en antwoordde koelbloedig: „Schiet maar gerust! Geld krijg Je toch niet!" De klant van den bankier ijlde naar de telefoon om het „overvalcommando" te waarschuwen. Intusschen had de roover ingezien, dat hij geen succes zou hebben. Met de woorden: „Wanneer ik geen geld krijg, dan moet ik mijzelf doodschieten!" zette het wapen aan de slapen en vuurde. Doodelijk getroffen zakte hij in el kander. De politie vond bij den moordenaar, die den Indruk maakte, een buitenlander te zijn, geen papieren. Hij scheen ongeveer 23 jaar oud en was armoedig gekleed. Brutale inbraak te Berlijn. Voor 75000 Mark aan bontmantels gestolen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben inbre kers met groote brutaliteit een inbraak gepleegd bij een bonthandel te Berlijn. Zij hadden hun weg gekozen over de daken der naburige huizen en kwamen op de zolder verdieping van het vijf verdiepingen groote pand terecht Door een dakvenster lieten zij zich daarna langs touw ladders tot de derde verdieping neer, vernielden een ruit en kwamen zoo bij hun doel. Hier stalen zij groote voorraden hoofdzakelijk kost bare vellen en eenige klaargemaakte bontmantels tot een gezamenlijke waarde van 75000 Mark. Men neemt aan, dat hij den buit aan touwen naar be neden hebben gelaten en zichzelf bij hun vlucht even eens langs de touwen of langs den liftkoker hebben la ten neerglijden. Mislukte roofoverval op e en spaarbank. Dank zy het heldhaftig personeel. V.D. verneemt d.d. Vrijdag uit Hamm: Hedenavond, te ongeveer 6 uur. drongen twee roovers de spaarbank van het district Hamm binnen. Terwijl een der roovers in de corridor bleef staan, snelde de tweede, het gezicht bedekt met een z.wart masker, en een legerpistool in de hand. naar het kasloket.. De kassier sloot onmiddellijk het loket en trok het tralieraam over de kas, waarna hij zich op den grond liet vallen. De roover sprong daarop naar het tweede loket en hield de daar zittende boekhoudster de pistool voor de borst Deze liet zich onmiddellijk op den grond glijden en liep gebukt naar de bureauxlokalen, waar zij luid riep: „Overval!" Het geheele personeel vluchtte door de directiekamer naar buiten, waarop de roovers ijlings de vlucht namen, zonder eenige buit te hebben kunnen maken. Zij wisten echter niet te ontkomen zonder herkend te zijn. Voor eenige weken is in deze spaarbank ingebroken, zonder dat echter geld vermist werd. Men geve kinderen bij spijsverteringsstoornis sen de zeer zacht wer kende Foster'sMaagpil- len. Zij helpen uitstekend. f0.65 per flacon. De ontruiming van het bezette gebied. Thans ook d-e tweede zone vrijgegeven. Aftocht der troepen uit Coblenz en Aken. Twee mlllioen Duitecherg hun vrijheid terug gekregen. Wolff meldde Zaterdagavond uit Coblenz: Volgens een zoo even Ingekomen mededeeling van den rijkscommissaris, heeft de Fransche minister van buiten- landsche zaken, Briand, den rijkscommissaris ervan verwittigd, dat de tweede zone van het bezette gebied bevrijd is. De mededeeling is ook door generaal Guil- laumat te Mainz bevestigd. De opper-president van de Rijnprovincie heeft zich in verband met de ontruiming van het Rijnland tot da bewoners van de Rijnoevers gericht met een mededee ling, waarin hij o.a. zegt: De tweede bezettings-zone is ontruimd: In den nacht van 30 November op 1 December zullen 2 millioen Duit- schers hun vrijheid terug krijgen. Van Ehrenbreltstein en de dienstgebouwen van den opper-president, waarin 10 jaar lang de Rijnlandcommissie was gevestigd, zal weer de Duitsche vlag waaien. In deze uren denken wij allereerst aan onze broeders en zusters, in de 3e zone, en aan de Saar, die daar voor volk en vaderland vreemde heerschappij hebben te dragen. Wij 'Voelen met hen mede en spreken den wensch uit dat voor hen spoedig het uur der bevrijding zai slaan. Vervolgens brengt de president dank aan de rijks- regeerlng. wier politiek de grondslag voor de ontruiming ls geweest. Dankbaar herdenkt hij de zorgen van de re geering tot de Instandhouding van het vaderland in de moeilijke tijden. Ook In de toekomst, nu er speciaal in de ontruimde gebieden krachtige maatregelen moeten worden genomen om de bloei dier gebieden te bevor deren, zullen wij vol vertrouwen in de regeering blijven. Over den aftocht der troepen uit Coblenz wordt nog het volgende gemeld: Nadat de Fransche vlag op de vesting Ehrenbreltstein was neergehaald, marcheerden de bezettingstroepen r.aar het station. Om 12.55 vertrokken zij naar Metz. Later volgde een auto-colonne van 60 wagens, die zich naar Mainz begaven. De afmarsch had in volkomen rust plaats. Wat het vertrek der Belgen uit Aken betreft, deze troepen verlieten de stad om 12.18 in de richting Luik. Tegen 3 uur in den middag vertrok de Belgische com mandant per auto in de richting van Eupen. Aken is thans geheel ontruimd. Op de gebouwen waar tot dus- de Belgische vlag wapperde, werd onder gejuich der bevolking de Duitsche vlag geheschen. VIER KINDEREN VERBRAND. V.D. verneemt uit Goidap: Op het landgoed „Floesten" in het district Goidap brak brand uit In de wonnig van een herder, toen deze en zijn vrouw op het land waren. Toen na veel moeite de brand gebluscht was, moest meh constateeren. dat de vier kinderen van 1% tot 5 jaar in de vlammen waren omgekomen. Het scheen, dat de kinderen den brand veroorzaakt hebben door het spleen met vuur.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5