SchagerCourant BRIEVEN OVER ENGELAND. Raad Zijpe. Raad Schoorl. Waarnaar men luistert Tweede Blad. Woensdag 4 December 1929 72ste Jaargang. No. 8574 Hoe de Engelsche schooljongens in de lGde eeuw leefden. Om vijf uur 's morgens was het „opstaan!" 30 November 1929. Onze geschiedenisboeken zijn niet uitgebreid ge- noge. Ik zeg dit met begrijpelijke aarzeling, want ik weet, dat elke schooljongen me om een dergelijke uiting zonder de minste aarzeling de doodstraf waar dig zou keuren. Laat ik nog eens beginnen. Onze geschiedenisboe ken zijn veel te uitgebreid. Ziezoo, dat voldoet beter. Maar ze zijn veel te uitgebreid, omdat ze door hun uitgebreidheid in één richting geen plaats overhou den voor een massa andere dingen, die we toch allen o, zoo graag zouden weten. En zoodoende zijn ze dus werkelijk niet uitgebreid genoeg. Wat interesseert het eenig normaal mensch, welke veldslagen er geleverd werden in den Spaanschen Successie Oorlog, wie de genereaals waren van de el kaar bekampende legers, en welke vredesbepalingen er ten slotte gemaakt werden, toen het zaakje einde lijk en ten langen leste tot een einde kwam? Maar zou U niet eens willen weten, hoe een dood gewoon burger, een timmerman, een schoolmeester, een dokter of een smid bijvoorbeeld zijn dag door bracht. We leeren van edellieden, die zich kostelijk vermaakten door den eenen dag met hunne op tel gangers gezeten schoone jonkvrouwen op de valken jacht te gaan, en den anderen zich nog kostelijker vermaakten, door op een gezellig steekspel geheel gratis een arm- of beenoperatie te ondergaan, soms met, soms zonder doodelijken afloop. Ze noemden el kaar Heer Jan, en Heer Piet, en Heer Klaas en 's avonds luisterden ze naar minstreelen, of gingen op nachtelijke strooptochten uit. Want adel en eer lijkheid schijnen wel twee heel tegenstrijdige begrip* pen geweest te zijn. Allemaal fpqöd en wel. Maar mijn over-over-over- grootpa was; voor zoover ik kan nagaan, geen Heer Teunis, of Heer Diederik, Enkel en alleen maar Teu- nis, en hij maakte, veronderstel ik ,het tweesnijdend slagzwaard van den edelman een beetje scherp, als hij was uitgesleten door al dat hakken op ijzer en staal, of hij zette ruitjes in het boudoir van de edele dame en schilderde het kippenhok wat op. En zoo komt het, dat ik veel minder geïnteresseerd ben in al dat gevecht en gejaag en gestroop, dan in het eer zaam bedrijf van mijn voorzaat, die ongetwijfeld een heel vlijtig, een heel oppassend en heel nuttig man geweest zal zijn. Maar de geschiedenisboeken laten mijn toch zoo begrijpelijke en prijzenswaardige nieuwsgierigheid en belangstelling onbevredigd. Meestal althans. Een enkele maal wordt er wel eens een tipje van den sluier opgelicht, die het leven van den gewonen mensch in de vervlogen eeuwen gewoonlijk zorgvuldig verbergt. Het is met de bedoe ling daarvan een voorbeeld te geven, dat ik dezen brief begonnen ben. In 1560 was een zekere William Malim schoolmees ter te Eton, aan de beroemde school, die nog heden ten dage de deftige Engelsche jongelieden opleidt voor het volgen van de colleges aan de universiteit van Oxford of Cambridge. In 1561 kwam een konink lijke commissie de school bezoeken (na behoorlijke waarschuwing, dat zij zulks van plan was te doen) en ter voorlichting van de deftige en grootmachtige heeren had William Malin een uitgebreid epistel op gesteld, waarin hij het dagelijksch leven van de scho lieren aan zijn inrichting beschreef. Malim schreef dit in het Latijn, in slecht Latijn nog wel, maar dat was een kwaal, waaraan veel ge leden werd in die dagen. Aangezien degenen, die het epistel te lezen kregen, de fouten evenmin opmerkten als de man, die het had voortgebracht, deed het er in merkelijkheid heel weinig toe. Onze schooljongens klagen wel eens. Welnu, als ze het volgende lezen zullen ze wel opknappen, en zeker zullen ze bescheiden zwijgen, als in hun nabij heid gesproken wordt over „den goeden ouden tijd." Hoe laat begint onze school? Negen uur, zegt U? De jongens uit de zestiende eeuw zouden het bezwaar- jTijk geloofd hebben. Luistert: Om vijf uur: „Opstaan!roept de prefect. „Gij snurkt toch niet! Vooruit dan! Reeds luidt de bel; staat op, luiaards! Er moet opgestaan worden, de kleeren, de schoenen en de sandalen moeten opge- zocht worden!" Dit alles riep de prefect in het Latijn, zij het dan in slecht Latijn. „Surgite": Staat op, was het eerste woord, waarmee bijna al zijn opwekkingen aan de luie jeugd begonnen. O, dat „surgite" moet hun de keel hebben uitgehangen. Ontelbaar was het aantal keeren, dat zij het dagelijks te hooren kregen. Vijf uur, dus, en de dag was aangevangen. De kleeren, de schoenen en sandalen werden opgezocht (volgens bevel) en onder het kleeden werden gebeden gezongen. Dan werden de bedden opgemaakt, het stof j werd bijeen geveegd tot het op een grooten hoop mid den in de kamer lag, vanwaar het door jongens, die de week hadden, werd weggebracht, en daarna ging men paarsgewijze naar de pomp. Na de reiniging was er geen ontbijt, maar de jon gens marcheerden terstond naai het schoolgebouw om de dagtaak te beginnen. Om zes uur precies kwam de ondermeester daar binnen stappen, en las I de gebeden voor. De schoolmeester zelf veroorloofde zich nog wat langer rust. Na de gebeden begon de ondermeester met het geven van onderwijs aan de jongens van de lagere klassen, terwijl enkele jongens i van de hoogste klasse, die daarvoor waren aangewe- zen, de namen opteekenden van degenen, die te laat i waren gekomen voor het gebed. Hun straf zou ko men op Vrijdag, den dag waarop alle straffen werden verrekend. Ook werd inspectie gehouden van han- j den en gezichten, om te zien, of de pomp wel de noo- dige reiniging had aangebracht. Van zes tot negen uur werd gewerkt, op een nuch- tere maag. Het leven was heusch geen pretje voor den schooljongen in die dagen. Maar om negen uur I was er tenminste een ontbijt, en aangezien dat wel Igeen heel uur in beslag zal hebben genomen, kwam er ook nog een rusttijd na het maal. Want pas om I tien uur was er weer het commando van aantreden. Opnieuw werd het schoolgebouw betreden, en op nieuw werd begonnen met gebeden. Daarna weer stu die, maar nu niet zoo lang, want om elf uur was in die dagen de tijd, waarop het middagmaal werd ge bruikt De tijd tusschen ontbijt en middagmaal was dus wel eigenaardig kort. Om twaalf uur precies was het alweer: „Surgite", en opnieuw naar het schoolgebouw. Leeren tot drie uur, daarna vrij tot vier, weer lteren tot vijf, en aantreden voor het avondmaal, dat al even vroeg ge houden werd als het diner. Hiermee was de dagtaak van schoomeester en on dermeester geëindigd, maar niet die van de jongens Het „surgite" w as uog niet afgeloopen voor den dag. Van zes tot acht uur moest nog gestudeerd worden, daarna een heel lichte maaltijd, een glas bier met een sneedje brood, en naar bed, gebeden zingend onder het uitkleeden. Om vijf uur den volgenden dag zouden weer de wlekome? klanken van het „surgite" een einde ma ken aan de nachtrust, en zou de dag weer begonnen worden met aankleeden en het. zingen van gebeden. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag volg den elkaar zoo zonder eenige afwisseling op. Vrijdag was anders, maar of de afwisseling wel door ieder werd gewaardeerd is een andere vraag. Vrijdag was de strafdag, en Vrijdag was de dag, waarop onder zoek werd ingesteld naar de vorderingen, die in de voorgaande vier dagen waren gemaakt. Zaterdag deelde in die eer, en op dien dag werden de jongens ook onthaald op redevoeringen, wanneer daartoe aanleiding bestond. Over den Zondag bewaart William Malin het stil zwijgen. We mogen evenwel veronderstellen, dat de dag wel niet veel aangenamer geweest zal zijn dan zijn voorgangers. En de studie, waaraan de jongens zich met zooveel ijver al die uren van de week wijdden? Latijn, Latijn, Latijn. De kleine jongens vervoegden weikwoorden en nog eens werkwoorden, de grootere leerden gram maticaregels en vertaalden. De allergrootsten oefen den zich in het maken van verzen. Vacantie was er éen maal in het jaar. Drie weken, te beginnen met Hemelvaartsdag. Wee de jongen, die niet op tijd na de vacantie weer op school verscheen. De roede werd nooit gespaard en dan zeker niet. Zoo leefden de Engelsche schooljongens in de zes tiende eeuw. Is er iemand, die hen benijdt? Vergadering op Woensdag 3 December 1929, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Jb. de Moor, Secretaris de heer J. A. de Boer. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen der beide laatste vergaderingen. Ingekomen stukken. Ingekomen is: goedkeuring van belastingverorde ningen; dito besluit geldleening; idem vaststelling gemeenterekening 1927. Meegedeeld werd de rooster van aftreding van de leden van het Burgerlijk Armbestuur. Is ingekomen dankbetuiging van mej. G. Kuil man en den heer A. Bakker voor de toegekende sa- larisverhooging. Van de Centrale Vereeniging ter behartiging der maatschappelijke belangen van zenuw- en zielsziek ten, is het verzoekschrift ingekomen om als lid toe te treden. B. en W. adviseeren hierop afwijzend te beschik ken, dat de gemeente aan zulk een vereeniging geen behoefte heeft, de plaatselijke geneesheeren en de inspecteurs der volksgezondheid dienen zoo noodig van advies. Met algemeene stemmen wordt zoodanig besloten. Van Ged. Staten is de beschikking ingekomen in zake het bezwaar van Jb. Zwemmer en anderen, aan gaande de toegestane vergoeding voor het vervoer hunner kinderen naar de R. K. School te 'tZand. De gemeente had daarvoor toegestaan f600. De totale kosten waren f 1300, waarin door Zwemmer c.s. f 130 werd bijgedragen. Ged. Staten beschikten nu, dat de gemeente de resteerende f 1170.voor haar rekening moest nemen. De draagkracht der betrokkenen die groote gezinnen hadden, liet blijkbaar geen hooger bijdrage toe. B. en W. adviseerden om bij de Kroon in hooger be roep te gaan. De heer Van Dignum ontried dit voorstel, het gaf toch niemendal, en was niet anders dan de zaak schuiven op de lange baan. Wettelijke voorschriften en uitspraak van Ged. Staten wezen nu wel aan, dat reclamanten in het gelijk waren. De heer Van der Oord informeerde of de kinderen nu evengoed naar school gingen. Voorzitter zegt van ja en ze worden met de bus ver voerd. Do heer Doorn gaat met het advies van B. en W. mee. Spr. heeft zich indertijd niet verzet tegen de f600 vergoeding, ofschoon het spr. tegen de borst stuitte. Spr. wijst er op, hoe andere ouders van kinderen die de bijzondere en openbare schoo 1 bezoeken en eveneens verder dan 4 K.M. verwijderd, er niet aan denken om aan de gemeente bijdrage voor vervoer te vragen, 't Was te wenschen dat men in dit geval ook zooveel goede burgerzin betoonde. Voorzitter wijst op het hooge bedrag voor het ver voer en meent dat het bedrag van f130 als bijdrage te laag is. B. en W. hopen op een gunstig resultaat bij de Kroon. De heer Van Dignum beaamt dat de vervoerkosten hoog zijn, maar dit kunnen de betrokken ouders niet helpen. Als de gemeente een goedkooper vervoermid del heeft, zal men dat gaarne te baat nemen. In hoo ger beroep gaan acht spr. onnoodig, geen resultaat als het brengen zal. De heer Van der Sluijs zegt, dat het niet de bedoe ling is van B. en W. om de zaak op de lange baan te schuiven. De bijdrage van f 130 is te laag en B. en W. zagen dat gaarne verhoogd en zij willen trachten of dat niet mogelijk is. DONDERDAG. 5 DECEMBER. Hilversum (208; na 6.00 u. 1071 M.) 10.00 Morgenwijding; 12.00 Politieberichten; 12.15 Mid- dagmuziek Avro-kwartet 2.00 Gramofoonmuziek; 3.00 Van en over Charivarius; 3.50 Gramofoonmuziek; 4.00 Ziekenuurtje; 5.50 Dinermuziek; 6.00 Tijdsein; 6.30 Koer sen! 6.45 Het St. Nicolaasfeest van Pietje Bluf. luister spel; 7.15 Cursus Fransch; 7.45 Politieberichten; 8.00 Tijdsein; 8.00 St Nicolaasavond bij de Avro; 9.30 Con cert omroeporkest; 10.00 Nieuws, vroolijke avond. Huizen (1875 M.) 8.15 Morgenconcert; 10.00 zang dameskoortje; 10.30 Ziekendienst: 11.00 Christelijke lectuur; 11.30 Gramo- foonplaten; 11.45 Landbouwhalfuurtje; 12.30 Concert; 2.00 Gramofoonplaten; 2.45 Fraaie yHandwerken; 4.00 zie kenuurtje; 5.00 Dr. G. Esselink „Zielkundige invloeden op het verloop der ziekte." 6.00 Gramofoon; 8.30 Orgel concert; 7.30 Maleisch; 8.00 Concert Chr. Radioorkest. Nieuws. Zeesen (1685 M.) 8.50 Rondgang door een Oceaanstoomer; 11.20 Gramo foonmuziek; 1.20 Concert; 3.50 Concert; 7.20 Actueele afdeeling; 7.50 Pianotrio's door de Trlovereeniging; 8.35 .Schreben Schrift" van Rudolf Kinau; 9.50 Dansles en dansmuziek. Daventry Jr. (479 M.) 3.20 Symphonieconcert; 4.50 Kinderuurtje; 7.20 Licht De heer Dignum acht het dan beter om met de be trokkenen eens te praten. De heer Van der Sluijs oordeelt, dat zoowel het een als het ander is te doen. Met de heeren Bruin, Van Dignum en De Wit te gen wordt besloten bij de Kroon in hooger beroep te gaan. Het eerste suppl. kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op f 31.50 voor Zijpe, voor Petten op f 5.50. Benoemingen. Tot onderwijzer aan de openb. lagere scholen te Petten, Burgerbrug en St. Maartensbrug, worden respectievelijk met algemeene stemmen benoemd de heeren: S. Bakker te Akkrum, J. Th. van Drosselaar te Burgerbrug en A. Bolle te Enschedé. De voordrachten waren uit deze drie sollicitanten saamgesteld. Tot ambtenaren van den Burgerlijken Stand wor den benoemd de heeren J. de Moor, burgemeester, J. A. de Boer, secretaris en J. P. Goelema, le ambtenaar ter secretarie. Aan dé heeren H. S. Eriks, H. Nottelman en Blom, wordt eervol ontslag verleend, onder toekenning van het in de wet vastgelegde wachtgeld. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt be noemd het aftredend lid, de heer J. Komen te Oude- sluis met algemeene stemmen. Mede op de voordracht stond de heer Joh. Portegijs. Tot vrouwelijk lid dat het Burgerlijk Armbestuur bijstaat, werd benoemd het aftredend lid L. Vader- Hopman met algemeene stemmen. Mede op de voor dracht stond L. Roozing-Nieman. Tot Regent van het Algemeen Weeshuis werd be noemd met algemeene stemmen het aftredend lid, de heer A. Nannis te Oudesluis. Mede op d6 voordracht stond de heer B. Nannis te Oudesluis. Wat er verder op agenda stond. B. en W. stellen voor, om aan Ged Staten vrijstel- linig te vragen van het geven van onderwijs in licha melijke oefening voor de o. 1 school te Burgerbrug, St. Maartensbrug, 't Zand en Petten. De heer Blom is er wel voor om dit te vragen, maar meent dat het niet veel zal geven. De oefeningen zul len toch straks gegeven moeten worden en spr. meent dat het alleen gevraagd wordt omdat er aan de be trokken scholen geen gelegenheid voor oestaat. Voorzitter zegt, dat te Oudesluis en Schagerbrug nieuwe scholen zijn gebouwd en daar dus de gelegen heid is onj het onderwijs te geven. Maar op de andere scholen is dat niet het geval. B. en W. meenen dat er meer dan voldoende kosten zijn gemaakt en het dus alle reden heeft om dit uitstel te vragen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Classificatie. Van de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in de kantons Hoorn, Purmerend en Schagcn is een adres ingekomen: (Voor den inhoud van dit adres zie men den voor kant van het Eerste Blad van dit nummer.) B. en W. mecnen, dat het beter was als men een dergelijke beweging op touw had laten zetten door de Vereeniging van Ned. Gemeenten. De invloed daar van was grooter en werd wellicht meer bereikt. Met algemeene stemmen wordt besloten dit adressanten te berichten. Medegedeeld wordt, dat nog geen gegevens van de P.E.N. zijn ontvangen inzake de regeling van de beta ling door de niet-stroomverbruikers van de jaarlijk- sche som die voor het overdoen van het Gemeente lijk Electr. Bedrijf jaarlijks zal moeten worden be taald. Er zal in deze op spoed worden aangedrongen. Kasgeldleening. B. en W. stellen voor, om voor 1930 een kasgeld leening te sluiten van hoogstens f 100.000,— tegen 5 aflosbaar uiterlijk 31 Dec. 1930. Deze leening is in hoofdzaak noodig voor den schoolbouw te Schager brug en Oudesluis. Later als alle uitgaven bekend zijn, worcW het in een definitieve leening omgezet. De heer Doorn meende, dat met 1 Januari wel een vaste leening had kunnen worden gesloten. De uit gaven voor den schoolbouw zijn wel zoo ongeveer be ken-I Op deze wijze kost het extra. Voorzitter zegt. dat de kasgjldleening wordt geslo ten bij de Boerenleenbank tegen een matige rente en geen extra kosten meebrengt. Algemeen goalgevonden. Begrooting Armbestuur. De begrooting van het Armbestuur wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. Gemeentesubsidie f26.000.—. - Verdeeling in wijkon. B. en W. stellen voor, om de gemeente Zijpe in zes wijken te verdeelen naar aanleiding van art. 8 van het Reglement van het Burgerlijk Armbestuur en wel aldus: Burgerbrug en omgeving (wijk A en het gedeelte van wijk B, gelegen ten Oosten van den Belkmerwcg) St. Maartensbrug en omgeving (wijken C en D). Schagerbrug en omgeving (wijken E en F). Oudesluis en omgeving (wijken G en H). 't Zand en omgeving (wijken I en K) Petten en omgeving (wijk 13, gelegen ten Westen van den Belkmerweg, wijk L (Hazepolder) en de voor malige gemeente Petten) Voorzitter zegt, dat het Armbestuur zelf de regeling anders had gedacht, nl. zooals de postwijken Petten en Burgerbrug waren. B .en W. achten het beter waar deze postwijken wisselen om zelf de afscheiding te bepalen. De heer Smit zegt dat heel toevallig de verdeeling van het Armbestuur op de postwijken klopte. Het was concert; 9.20 Coleridge-Taylor Programma; 10.35 Opera uurtje. Londen (356 en 1553 M.) 3.20 Godsdienstoef.; 5.35 Kinderuurtje; 8.20 Concert; 9.55 Cabaretprogr.11.05 dansmuziek. Radio-Paris (1725 M.) 12.10 Concert; 4.05 Dansmuziek; 6.55 Gramofoon; 7.25 Concert; 8.20 Concert; kamermuziek. Weenen (516.4 M.) 2.05 Concert: 4.35 Een SL Nicolaasspel; 6.20 Radio feuilleton; 6.50 Toonkunstenaars Concert. Hamburg (372 M.) 8.50 Rondgang door een Oceaanstoomer; 3.35 Sprook jes; 4.20 Citner en Jodlerconcert; 5.10 Concert; 8.35 „Schreben Schrift", 8.10 Concert. Langenberg (473 M.) 6,20 Concert; 8.50 Schooluitz.; 9.35 Gramofoon; 11.30 Idem; 12.25 Middagconcert; 1.50 Filmnleuws; 2.20 Kin- derspeeluurtje; 3.05 Moderne dichters; 3.25 Theater in Berlijn; 3.50 Wetenschappelijke Voordracht; 4.50 Vesper- concert; 5.50 Goed Duitsch; 7.20 „De andere zijde", oor logsdrama in 3 acten van R. C. Sheriff; 9.20 Zesdaagsche wielerwedstrijden, nieuws en dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20 Dansmuziek; 6.20 Nederl. Taalles; 8.35 Concert; 9.20 Nieuwsberichten; Concert, geenszins de bedoeling om zich daaraan te houden. Spr. behandelt enkele onderdeden van de wijkver- deeling van B. en W. en bewijst daaruit dat de prak tijk wel eens zal meebrengen dat Armbestuurders van die regeling zullen afwijken. Algemeen wordt het voorgestelde goedgekeurd. Eervol ontslag. Mej. E. G. Bos te Oudesluis, vraagt eervol ontslag als onderwijzeres aldaar en mej. Svyarthof—Jansen vraagt eervol ontslag als verloskundige. Dit worrlt aan beiden met algemeene stemmen gegeven. De heer Doorn informeert of mej. Swarthof nog pensioen of wachtgeld heeft. Secretaris licht in, dat de pensioenregeling voor vroedvrouwen ingaat op 55-jarigcn leeftijd. Verordeningen. Vastgesteld wordt de verordening voor het Cor respondentschap der Arbeidsbemiddeling in de ge meente Zijpe. Er zullen zijn 2 correspondentschappen te Schagerbrug en Petten. De heer Doorn vindt het onnoodig, dat kost maar geld. Voorzitter wijst op de groote afstanden. De heer Doorn meent dat het voor een werklooze evenmin als voor een werkgever te erg zal zijn even naar Schagerbrug te fietsen. De heer Blom wijst op het feit, dat ook als men later werk heeft, men naar den correspondent moet om zich te laten schrappen. De heer Bruin acht de gekozen plaats Petten niet gelukkig, te veel uithoek als het is. De heer v. d. Sluijs wijst er op dat de hoogerc kosten zeer gering zijn. Als 1 correspondentschap werd gehouden, moest het salaris verhoogd. Boven dien betaalt het Rijk 40 van de kosten. In Petten is veel werkvolk, dus is daar ook het meeste werk voor een correspondentschap. Er is op de begrooting f500 voor uitgetrokken en reeds rekening gehouden met 2 correspondentschappen. Het voorstel wordt aangenomen met den heer Doorn tegen. Vastgesteld wordt de verordening op het openbaar lager onderwijs en zoo ook de verordening regelende inrichting en samenstelling van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. Hiervoor waren 7 personen, de wet wil 5 of veelvouden daar van. Om de vrouwelijke leden nu te behouden, wordt ingesteld een commissie van hijstand voor de hand werken. Commissies. Tot leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werden benoemd met algemeene stemmen: Ouder Openbare school: P. Dekker Pz., Schagerbrug: Ouder bijzondere school: P. G. de Wit Az., Stolpervlotbrug; Onderwijzer openbare school: H. Jippes, Oudesluis; Onderwijzer bijz. school: A. Ka- ger, 't Zand; overige inwoners: J. A. de Boer, Scha gerbrug. Mede op de voordracht stonden: D. Jimmink, Keins- merbrug, C. de Wit Cz.. Stolpen, S. Jaring, Schager brug, C. Klaver, Burgerbrug, D. Jongejans, St. Maar tensbrug. Worden benoemd met algemeene stemmen tot leien van de commissie van bijstand van de commissie van toezicht op het lager onderwijs: P. Blaauw-Bosscn, St. Maartensbrug, A. Schipper-Koopman, Schager brug. Mede op de voordracht stonden: J. Winkel-Brak, Schagerbrug, A. Bakker-Kisteinaker. Schagerbrug. Met algemeene stemmen wordt besloten om de f250.waarborgsom gestort door het schoolbestuur te 't Zand. te beleggen bij de N.V. Bank van Neder- landsche Gemeenten. Bij de rondvraag informeert de heer Doorn naar den schoolbouw te Oudesluis Medegedeeld wordt, dat de architect nog enkele re keningen heeft en de kwestie met Kes is afgewikkeld. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad op Dinsdag 3 Decmber 1929. des morgens 11 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer Baron van Fridagh, burgemeester, secretaris de heer Smits. Na opening, volgt lezing der notulen, die na een enkele opmerking van den heer Schermer worden goedgekeurd ender dankzegging aan den secretaris. Ingekomen stukken en mededeel in gen. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een Prov. Blad betreffende de regeling over provinciale subsidie voornietrrendabele gedeelten aan de waterleiding, mits de gemeente in de kosten bijdraagt en zich garant stelt. Spr. wijst erop dat de Onderweg en de Omloop voorbij Stam tot dergelijke deeien behooren en er nader op terug zal worden gekomen. De rekening van de gymnastiekvereenlging is inge komen en wijst een goed-saldo asm van f 14.35, doch in het betrokken jaar werd tweemaal de subsidie verant woord. Ingekomen Is een gewijzigde aanvrage om voorschot ingevolge de landafbeiderswet van F. Kaandorp, die f 100 minder is dan de oorspronkelijke aanvrage en waardoor de aanvrage teruggebracht Is tot f 3500. Goedgevonden. Van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst Is een verzoek Ingekomen om het salaris van den stratenmaker C. Slik op hooger peil te brengen. Slik heeft een loon van f 23 per week. terwijl de laagste sa- larieering van een stratenmaker is f 28.36, n.1. te Enk- huizen.B. en W. willen niet op het verzoek ingaan, om dat Slik niet voor 5/5 als stratenmaker dienst doet, maar voor 1/3 of 1/5 en meer als gemeente-arbeider kan worden beschouwd. Zijn loonstandaard achten B. en W. voldoende, hem is nog een rijwielvergoeding van f 30 verleend. Bovendien is de begrooting al vastgesteld en als tot deze salarisverhooging werd overgegaan, zou het gevolg zijn, dat een andere schaal moest worden gemaakt. De heer Gutter vraagt waarom de heer Slik dan als stratenmaker is benoemd. Er is meermalen op organi satie aangedrongen en de organisatie wijst er nu op, dat het loon te laag is. Het is zeer onjuist dat hij als stratenmaker is aangesteld. De Voorzitter zegt dat die aanstelling voor spr.'s tijd heeft plaats gehad. Spr. had hem liever als gemeente arbeider aangesteld. De heer Schermer zal het niet over het loon hebben maar oordeelt dat Slik benoemd Is als stratenmaker en het niet zijn schuld is dat hij ander werk moet doen. Voor spr. is dit echter nog geen aanleiding om het loon te wijzigen. De Voorzitter zegt. dat wat de titelatuur betreft er bij voorkomende vacature rekening mee kan worden gehouden. Op het verzoek wordt zonder hoofdelijke stemming afwijzend beschikt De V.V.V. „Noord-Kennemerland" verzoekt om het bovengrondsche electriciteitsnet van Postweg tot aan de kom van het dorp, te doen vervangen door een onder- grondschen kabel. B. en W. hebben den heer Schoone opgedragen een becijfering van kosten te maken. In de volgende ver gadering komt het verzoek dus opnieuw ln bespreking en de Voorzitter wijst er op dat door het aanbrengen van rechters de palen tusschen de boomen kunnen wor den geplaatst. Ook de heer Duin wijst op deze mogelijkheid, zoodat de palen voor het verkeer geen last veroorzaken. De heer Schoone, directeur van het G. E. B. ve'rzoekt om salarisverhooging, wijst op de vermeerdering van werkzaamheden, dat collega's van hem een salaris ge nieten berekend naar f 2 a f 2.50 per aansluiting cn dat

Schager Courant | 1929 | | pagina 5