Raad Den Helder. TWEEDE KAMER. Nagekomen Berichten. NIEUWE NIED0RP. WINKEL. Gemengd Nieuws. dadelijk meer vérstrekkende gevolgen heeft." We moeten eerlijk bekennen, dat dit alles ons geen heldere voorstelling geeft van wat de ouden van dagen nu precies van Minister Verschuur te wachten hebben. Het meest waarschijnlijk lijkt ons. dat de Minister nog eenmaal een „brug" wil slaan als in 1913 en 1919, een stukje staatspensioen dus als overgangsmaatregel Hoe hij zich echter voorstelt, om het in de toekomst klaar te spelen om alle ouden van dagen te helpen zonder zijn toevlucht te nemen tot staatspensioen, blijft een raadsel. Daaromtrent zullen we geduld moeten oefenen," waarschijnlijk tot in 1932. Dit is niet erg voor wie zich zelf kan redden. De anderen gaan een kwaden tijd tegemoet. En velen hunner zullen, zooals Het Volk opmerkt, gestorven zijn, eer de hulp is gekomen. Vergadering van 10 December 1929. Pers en publiek waren nog niet gezeten toen Burge meester Driessen het openingswoord van deze voltallige raadszitting had uitgesproken, en toen wij binnentraden maakte juist de heer Woud enkele opmerkingen over de notulen der vorige vergadering. Met deze opmerkin gen zou, evenals met die van mevr. Dekker en den heer Monhemius rekening worden gehouden. Vervolgens werd de gebruikelijke serie Ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Alvorens tot de eigenlijke behandeling der agenda over te gaan. maakte de heer Eijlders de opmerking, dat het toch niet aanging een vergadering van den Raad uit tc schrijven, waarvoor 48 agenda-punten vermeld waren, en dit lid verzocht dan ook het college van B. en W. in het vervolg rekening te willen houden, met het feit, dat de Raad gaarne om 11 ur 's avonds naar huis wilde. Enkele hamerstukken volgden hierop, waarna het be palen van de plaats, waar de nieuwe school voor lager onderwijs in het Tuindorp zou komen nogal eenige dis cussie uitlokte, zulks in verband met een eisch tot schadevergoeding van Th. Adriaanse, die verplicht was geworden zijn aldaar gevestigde, van de Gemeente ge huurde, bloemkweekerij te ontruimen. De heer Schoef- felenberger toonde zich zeer ontstemd over de behan deling van Adriaanse door het Gemeentebestuur en pro testeerde daartegen. De heer Biersteker meende ook, dat het Gemeentebestuur een moreele verplichting te genover A. had, terwijl dit lid tevens de vraag stelde wat pr nu moest gebeuren met school no. 11 aan de Vlamingstraat, daar hij voorzag, dat de burgers in het centrum der stad hun kinderen naar school zouden moeten zenden in de buitenwijken. Wethouder de Zwart bestreed, dat Adriaanse niet be hoorlijk door de Gemeente was behandeld; spr. ver klaarde, dat de Gemeente volgens het contract de huur kon opzeggen met 3 maanden, terwijl door het Gemeente bestuur aan Adriaanse de gelegenheid zou kunnen wor den verschaft zijn bedrijf over te brengen naar een an dere plaats, waarvoor hij den grond zou kunnen aan- koopen van de Gemeente op zeer gunstige voorwaarden, van welk aanbod de heer Adriaanse echter geen gebruik wenschte te maken. Op de vraag van den heer Biersteker antwoorde de Burgemeester, dat school 11 is afgekeurd voor het lager onderwija Wat men echter met deze school zal deen. kon spr. nog niet zeggen; volgens hem is deze school echter dienstbaar te maken voor verschillende soorten van onderwijs, o.a. gymnastiek- en teeken- onderwijs. Na eenige korte replieken en dupliek van wethouder de Zwart werd het voorstel van B. en W. om de school aan het Tuindorp te bouwen op een terrein gelegen tU3Schen de Anemonenstraat, de Bloemstraat en de Florastraat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Onmiddellijk hierop volgde wederom een uitgebreide gedachtenwisscling omtrent de organisatie der Gemeente- reinlgtng. B. en W. deden namelijk aan den Raad het voorstel om een bedrag van f 3080 te voteeren voor meerdere kosten van het aan de Bassingracht opgericht stortbuis. Allereerst was het de heer Van Dam, die in een uitvoerig betoog uiteenzette, dat het 't met dit voorstel lang niet eens was. Indertijd was een crediet toegestaan door den Raad van f 450 voor het nemen van een proef met den bunker, en thans blijkt, dat deze proef f 600 meer gekost hoeft. De f 1000, die gevorderd worden voor prijsstijging van materialen komen volgens spr. niet voor rekening van de gemeente. Ook de heer Eijlders was lang niet te spreken over deze bijlage; spr. herin nerde er aan, dat wij Indertijd een overschrijding van de begrooting gehad hebben bij den bouw van het nieu we Raadhuis van een kwart ton, en nu moeten wij voor de Reiniging dit weer ondervinden. Spr. merkte op, dat in 1926 door den Raad was besloten een stortbuis te bouwen wat f 34000 zou kosten, terwijl thans blijkt, dat het f 44000 kost Mevrouw Dekker sloot zich hierbij aan, terwijl de heer Schoeffelenberger nog betoogde, dat de techniek van het werk in het geheel niet deugde. Nog enkele leden spraken over deze kwestie hun mee ning uit, waarna wethouder de Zwart aantoonde, dat dit voorstel zuiver een kwestie was van administratie- ven aard, omdat de zaak eigenlijk reeds is afgedaan en er slechts een raadsbesluit noodig is, om deze bedragen op de begrooting 1929 te kunnen plaatsen, uit den post „onvoorzien". De wethouder vestigde er den aandacht op, dat reeds in Augustus 1928 aan den Raad was ken baar gemaakt, dat deze meerdere kosten gemaakt moes ten worden, en het frappeerde spr., dat toen de raads leden in alle talen zwegen. Wethouder Smits dikte dit betoog nog wat aan door te verklaren, dat het tegenwoordige storthuis aan alle eischen voldoet, en dat het bedrag, dat daarvoor be steed is geen weggegooid geld is geweest. De Voorzitter stelde daarop voor. dat de Raad in twee de instantie van het woord afzng. doch daarmede waren de heeren het lang niet eens. Het was dan ook aller eerst de heer Van Dam die omtrent deze kwestie uit voerig repliceerde, en daarbij de geheele wordlngsge «ehiedenis van het storthuis cum annex» naging, en er op stond, dat dergelijke dingen niet meer zouden gebeu ren, dat de Raad als 't ware voor een fait accompli werd gesteld. Ook de heeren Eijlders en Schoeffelenberger repliceer den in denzclfden geest, terwijl de heer Monhemius zich afvroeg of inderdaad de gemeente rechtens verplicht was deze bedragen te betalen of de firma Stork-Hijsch, die het werk heeft uitgevoerd. Wethouder Smits ver gastte den Raad daarop op eene uitvoerige dupliek, waarbij hij er den nadruk op legde, dat het voor het tegenwoordig college van B. en W. moeilijk was een zaak te verdedigen, die door vroegere wethouders (de heeren Verstegen en Van Breda) haar beslag had gekre gen. Het slot van de historie was, dat de Raad zich zonder hoofdelijke stemming zich ook met deze voor dracht vereonigde. Vervolgens kwam in behandeling het adres van den Kelderschen Bestuurdersbond, houdende het verzoek om op Oudejaarsavond de caféhouders te verplichten om 9 uur te sluiten, zoodat ook de kellners dezen avond thuis zouden kunnen vieren. B. en W. hadden hierop on gunstig geadviseerd. De heer Minnes lichtte het adres van den H.B.B. na der toe, waarop de Voorzitter laconiek opmerkte, dat het slechts ging om 2 of 3 kellners, daar de hotels toch in elk geval open moesten blijven. Van alle kanten werd dit voorstel nader onder de loupe genomen; voor- en tegenstandera voerden breedvoerig hun argumenten aan (we zouden er do hoele Schager Courant mee kunnen vullen». B. en W. kregen echter ook hier hun zin, on der bepaling dat men deze zaak voor het volgend Jaar nog eens zou onderzoeken, daar een voorstel tot sluiting werd verworpon met 912 stemmen. Voor stemden de 6 S.D., de beide anti-revol. en de heer Van Dam )chr. bist) In verband met de opmerking van den heer Eijlders in het begin dezer zitting gedaan, verdaagde de Voor zitter hierna de vergadering tot den volgenden avond 8 uur. Dan komen o.a. in behandeling de voorstellen over de nieuwe wachtgeld-verordening en de verordening op de winkelsluiting. Minister Verschuur heeft zijn begrooting zien aan nemen. Wij kunnen er nog van mecdeelcn, dat ton aanzien van de woningpolitiek, de mocderschaps- zorg, er. nog enkele andere onderwerpen de minister het beginsel huldigt, dat het werk der overheid aan vullend en regelend moet zijn. Ook de toezegging ten aanzien van het melkbesluit., dat tot noodeloozc beperking der bcdrijfsvrijheid leidt, verdient de aandacht., omdat daarbij de opmer king werd gemaakt, die hoop geeft, dat de minister niet te veel van de wet verwacht, maar meer van gc- organiseerden arbeid der overheid om leiding te gï- ven aan wat het particulier initiatief doet. Ook de opmerking over de hulp aan de ongehuwde moeder: ,do ethische norm moet worden gehandhaafd, maar het individu kan grootmoedig worden behandeld'', be wijst dat de minister niet alles bij de wet denkt tc regelen. De minister van Arbeid, Mr. Verschuur, heeft nu zijn plaats zien innemen door den minister van Ko loniën, do heer De Graaf. Tot dusver zijn het nog maar een paar sprekers ge weest. die het woord hebben gevoerd, n.1. de heeren Van Kempen en IJzerman. Het spreekt vanzelf, dat er werd gevraagd wat er nu verder zal geschieden met den heer Fruyticr, gou verneur van Suriname, die het bekende gevalletje met de Vcnezuclancn gehad hoeft Het werd noodig geoordeeld, dat de gouverneur de beschikking krijgt over een snel schip, om een landingsdivisie te kun nen overbrengen. Ook de heer IJzerman oordeelde uit hetgeen thans is bekend geworden, dat een ander optreden van den heer Fruytier zonder dat er meer bloed ware gevloeid, tot een heel ander verloop van zaken waarschijnlijk zou hebben geleid. De debatten zijn nog voortgezet. 's Avonds heeft de Kamer nog vrij lang gepraat over de z.g. stopwetjes. De wet van 1020 heeft do kosten van het onder wijs zoo geweldig opgejaagd, dat, toen het parlement tot financiële bezinning kwam, verschillende dor in de wet voorkomende schalen (salarissen, aantal leer lingen per klasse enz.) moesten worden gewijzigd. Bo vendien moesten verschillende termijnen van over gangsbepalingen worden verlengd. Nu zijn wij wel reeds gedeeltelijk teruggekomen op deze opschortingsbepalingcn, maar nog allerminst geheel. De Minister wilde twee termijnen nog weer eens verlengen. In de hoop, dat hij het volgend jaar zal beschikken over het Rapport Uqr Staatscommissie Rutgers, dat onze Onderwijswet betaalbaar moet ma ken zonder afbreuk te doen aan de „pacificatie" en aan de andere zegeningen dezer wet. Van rechts werd nogal wat gemopperd en wilde o.a. de heer Tilanus alle beperkingen voor het stich ten van bijzondere scholen wegnemen. Alleen van R.K. zijde werd hieraan steun gegeven. De stemming zal de minister wel in het gelijk stel len. Bij posterijen werd geklaagd over de hooge kosten der telefoon op het platteland. Het gesprekkeqtarief werd voor het platteland ontraden en werd aange drongen op grootere locale netten, die in Holland overal kleiner zijn dan in het buitenland. En nu de streeknetten dreigen te verdwijnen, wordt het euvel der kleine locale netten nog sterker. De bestaande streeknetten dienen daarom gehandhaafd. De heer Van den Heuvel ging zoover, daarbij te spreken van ambtenaren, die zich van de wenschen van het bedrijfsleven niets aantrekken, niets van de klachten in de Kamer, maar hun eigen weg gaan. De Radio-omroep had natuurlijk ook aller belang stelling en scherp werd veroordeeld de preventieve censuuh uitgeoefend door het hoofdbestuur der Poste rijen. Ook de verdeeling der zendtijd kwam aan de orde en het was vooral Mr. Oud, die hierbij veel rake dingen zeide. Ook de belangen- van het vaste personeel en van hen die op arbeidscontract werken, werden besproken. LANGE REIS. Maandagavond was er vanwege de IJsclub Langereis- Veenhuizen een algemeene vergadering uitgeschreven. Mede wegens het slechte weer waren er slechts vier le den aanwezig, zoodat men besloot, maar weer huiswaarts te gaan en een nieuwe bijeenkomst uit te schrijven. De heer S Kriek heeft bedankt als lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. In dit college Vertegenwoordigde de heer Kriek de S.D.A.P. Maandagavond vergaderde ten huize van den,lieer D. A. de Bruijn, de ijsclub. Als gevolg van het zeer ongunstige weer, was de opkomst niet zooals men had verwacht. Door ongesteldheid van den voorzit ter, opent de heer Keetman als waarnemend voorzit ter do vergadering en in zijn openingswoord her denkt spreker in vaardeerende wooiden het kort geleden overleden bestuurslid, den heer G.- Stuij. De notulen der vorige vergadering worden daarna gelezen en goedgekeurd. Tot leden der commissie voor het nazien van de rekening van den penningmeester worden benoemd de heeren Jan Wit Pz. en D. Kleen, die do rekening met de bescheiden in orde bevinden en het resultaat van de vele bemoeiingen van de langdurige ijspe- riode is. dat de rekening sluit met een nadeelig saldo van f126.40. Geen wonder was het, dat na zoo n werkzame ijs- periode de secretaris een lijvig verslag uitbracht. Van de geheele periode worden de belangrijke ge beurtenissen nog eens doorgeloopen. De eerste wed strijd op 12 Januari 1929 en de laatste op 3 Maart, toen inmiddels de dooi was ingetreden, en tusschen die twee data niet minder dan 15 wedstrijden. Wed strijden in 't klein en in 't groot, om kwartjes en om f 100, voor beginn\ingen en voor schoonrijders, wedstrijden in houtjesrapen voor kinderen en estn- fetterijden voor paren. Kortom, wat er te wedstrij den is op het ijs is gewedstrijd en groot of klein, allen hebben ze de zorg, de voorbereiding medegebracht en het vindt aller bevestiging als de verslaggever neerschrijft, dat het bestuur vanaf 12 Januari tot 3 Maart bijna geregeld op de ijsbaan heeft vertoefd. Van verschillende kanten is medewerking ver leend, waarvoor het bestuur dankbaar is. Aan ver schillende werkloozen kon werk worden verstrekt op de banen en hoewel in die kosten, voor het be trekken via de arbeidsbeurs, werd hijgedragen, heeft het toch den financieelen toestand zeer verzwakt Zijn verslag eindigende, hoopt de Secretaris bij ko menden ijsgang allen weer bereid te vinden. Met belangstelling is dit verslag door de verga dering gevolgd en met een woord van den vorozitter dankbaar aanvaard. B(j de volgende bestuursverkiezing worden herkozen de heeren P. Honingh Wz„ J. Korff en J. Ham Sz. De heer Honingh die aanvankelijk meende te moeten be danken, wist men ten slotte voor de vereeniging te be houden, doch het schijnt zijn voornemen te zijn het secretariaat neer te leggen. In de plaats van wijlen den heer G. Stuij wordt be noemd de heer J. de Veer. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief der Algemeene vergadering van den IJ.H.N. gaan er aan vankelijk stemmen op, om als afdeeling te bedanken voor den IJ.H.N. doch later komt men daar op terug. Een belangrijk punt van bespreking is het uitkomen op wedstrijden om geldprijzen. De vergadering verklaart zich daarvoor, doch de IJ-H.N. laat dit niet toe. De afgevaardigde zal ook in die richting op de al gemeene vergadering zijn stem bepalen, en krijgt overi gens vrij mandaat. Tot afgevaardigde Is gekozen de heer P. Honingh en tot plaatsvervanger de heer W. Keetman. Het bestuur komt met een voorstel, dat eenige ver andering brengt in den gevolgden regel ten opzichte der contributie, n.1. ledenkaarten f 1, huisgenootkaarten f 0.50, lünderkaartcn tot 10 jaar f 0.25. Bij de rondgang, die binnenkort te verwachten ls, zal gelegenheid bestaan kaarten aan te koopen en daarna niet meer, dus niet als er ijs komt en men wil er gebruik van maken. Ledenkaarten geven bet recht voor de vrouw en den man, andere gezinsleden boven 10 jaar vallen in de ter men voor een hulsgenootkaart en beneden 10 jaar, voor een kinderkaart De heer Kleen informeert naar het herdenken van het veertig-jarig bestaan. De Voorzitter deelt mede, dat, ingeval er ijs komt, het 40-jarig bestaan feestelijk op het ijs zal worden herdacht Komt er ijs, dan stelt het bestuur zich voor te begin nen met wedstrijden voor kinderen en verdere naar om standigheden te handelen. Voorts komt ter sprake het feit dat W. Keetman Jr. lid dezer vereeniging, ter trainning uitgezonden wordt naar Oslo. Verschillende afdeelingen dragen by in de kosten daarvan en besloten wordt daarvoor f 20 uit te trekken. De heer C. Amels wenscht ook om een bydrage aan te kloppen bij de Afd. Noord-Holland. De penningmeester doet een geluid hooren in verband staande met zyn negatief saldo, de loonen op de ysbanen zijn hoog opgeloopen en hoewel de gemeente iets heeft bügedragen, bleef de uitgave hoog, en besloten wordt de loonstaten aan te bieden aan het gemeentebestuur met verzoek om een bydrage. Daarna wordt de vergadering gesloten. Stormachtige Berliinsche gemeenteraads zitting. 100 WERKLOOZEN DRINGEN TOT DE VOOBr ZITTEKSTAFEL DOOR. Tijdens de eerste zitting van den nieuw gekozen ge meenteraad van Berlijn is het gisteren tot rumoerige tooneelen gekomen. Er zouden eenige urgente voorstellen behandeld wor den voor extra uitkeeringen met Kerstmis aan de werk loozen, rentetrekkers en andere behoeftigen. Reeds voor den aanvang van de zitting hadden on geveer 100 werkloozen een plaats in de zaal gezocht By de behandeling van de voorstellen gaven de werklooze luide hun verontwaardiging tc kennen en slingerden be- leedigende uitroepen aan het adres van de leden van het gemeentebestuur en aan de gemeenteraadsleden. Zij drongen op tot aan den tafel van het gemeentebestuur en namen een dreigende houding aan, zoodat de voor zitter de politie deed ontbieden. Eerst toen deze aankwam, en de werkloozen uit de zaal verwijderd waren, werd. de orde weer hersteld. Brand in een Amerikaansch? film-atelier. In minder dan geen tijd de uitgangen door vlammen versperd. Tien dooden en tal- rüke gewonden. Het N.T.A. meldt d.d. gister uit New-York: In het drie verdiepingen hooge baksteenen atelier van de Manhat tan Studios Cy en de maatschappij voor filmverhuring Pathé brak een brand uit die met groote snelheid om zich heen greep. Vijf mannen en vier vrouwen kwamen in de vlammen om. Verscheiden personen worden ver mist. Het gebouw ligt temidden van verscheidene huurka zernes aan de rivier Harlem in de dichtbevolkte wijk Harlem. Tijdens den brand bevonden er zich 75 perso nen. Ongeveer 50 tooneelspelers en tooneelspeelsters wa ren om 10 uur 's morgens met opnemingen voor een klankfilm bezig toen er plotseling vlammen sloegen uit een fluweelen gordijn ln het achterste deel van het too- neel. Ik korten tyd waren alle uitgangen door de vlam men versperd. Tal van personen redden zich op het uiterste oogenblik door uit de ramen te springen waar bij verscheidenen hunner verwondingen opliepen. Alle brandweerwagens van de bovenstad bevonden zich op de plaats des onheils. Ook verscheidene dryvende brandspuiten nam enaan het blusschingswerk deel. De oorzaak i3 onbekend. Het aantal dooden tot tien gestegen. Nader wordt gemeld: Het aantal dergenen, die by den brand in het film atelier gedood werden, is tot tien gestegen; dat der zwaargewonden bedraagt op zyn minst tien. Eenige der slachtoffers zijn tot onherkenbaar wordens toe verbrand andere gestikt. Men was de brand na 1*6 uur meester. Verder meldt Reuter nog uit New York: Tot de tien personen die by den brand in het film atelier in Manhattan om het leven zyn gekomen, behoo- ren vier vrouwen. Twintig personen werden by den brand gewond. Het atelier, waar een sprekende film werd voorbereid, getiteld „Blank en Zwart", was het eigendom der firma Pathé. EEN VERKIEZINGSMOORDENAAR. In het bij Andernach gelegen Saffig was het in verband met de verkiezing van den burgemeester herhaaldelijk reeds tot een woordenwisseling geko men tusschen de beide neven Jakob en Gustaaf SchmidL Maandagavond was dit weder het geval. De twist liep zoo hoog, dat Jakob Schmidt een revolver trok en drie schoten op zijn neef afvuurde, waardoor deze werd gedood. De dader verbarrikadeerde zich daarop in zijn woning, doch is later door de politie genrresteerd. Het drama op slot Jannowitz. Graaf Christian geen moordenaar. Verklaringen van getuigen. Wolff meldt uit Hirschbcrg: In de heden gehouden zitting van het Stolberg- proces zijn de politie- en rechercheboambten ver hoord, die het onderzoek naar den dood van graaf Eberhard hebben ingesteld. Ten opzichte van den beschuldigde verklaarden zij, dat deze een zenuw achtig mensch is, en dat het zeer wel mogelijk is, dat hij zijn oorspronkelijke bekentenis later heeft herroepen, zonder daarbij bewust te liegen. Een der getuigen achtte don jongen graAf niet tot een moord in staat, daar hiervoor ook geen motieven bestonden. Vervolgens werden twee deskundigen op wapen- gebicd verhoord. Zij verklaarden, dat de beschuldig de zeer onhandig met het geweer moet zijn omge gaan. Het werd mogelijk geacht, dat het geweer door een slag van achteren is afgegaan. De deskundigen waren van meening, dat men niet te doen had met een-gemikt schot. Ook kan het niet uit de onmiddel lijke nabijheid gelost zijn, daar er geen brandwonden of kruitsporen op het slachtoffer gevonden zijn. De spoorwegramp bij Namen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk nog niets bekend. Belangstelling van den Koning. De opruiming. (Zie ook elders in dit nummer.) Omtrent de noodlottige spoorwegramp bij Namen wordt nog het volgende gemold: Koning Albort, de minister van spoorwegen Lippens en de bisschop van Namen. mgr. Heylen, hebben zich Dinsdag in den loop van den dag naar de plaats van het spoorwegongeluk by den ingang van het station te Namen begeven. De koning en de minister gingen ook de lijken der tien doode slachtoffers, waaronder drie vrouwen zijn, groeten en brachten oen bezoek aan de gewonden in de verschillende ziekenhuizen, waar zij zijn ondergebracht. Wanraan de ramp te wijten is, weet men op dit oogenblik nog niet. Men meent echter, dat de rem- men niet hebben gewerkt, terwijl de trein op de hel ling liep met een snelheid van 80 km. Onder de tien dooden bevinden zich de hoofdconducteur en de sto ker; de machinist werd bij het omkantelen van de locomotief weggeslingerd, doch had geen letsel. Hy was echter zoo onder den indruk van het gebeurde, dat hij tot nu toe niet gehoord kon worden. Den geheelen dag is met groote kranen aan de opruiming van het puin, den locomotief en de ver splinterde wagens gewerkt. Een heele trein werd er mee volgeladen. In de Kamer betuigde minister-president Jaspar de deelneming der regeering aan de gezinnen der slacht offers van deze ramp en bracht hulde aan de toewyding van het spoorwegpersoneel en het Roode Kruis. Ook zeide hy. dat in den stoffelijken en zedelyken nood van de dooden en gewonden zal worden voorzien. In den Senaat was het minister Hymans. die in den zelfden zin sprak. In de beide wetgevende lichamen werden deze woorden door de heele vergadering staande aangehoord. Opnieuw storm verwacht. De Engelsche draadlooze dienst meldde gisteravond, dat volgens de weervoorspellingen opnieuw storm uit' het Zuiden verwacht kon worden, daar er weer een diepe depressie uit den Atlantische:; Oceaan naderde, die waarschyniyk speciaal de Z. W. kust zou treffen. Nieuwe Berliinsche schandalen. EEN HOOFD INGENIEUR AANGEHOUDEN. VER DUISTERING BIJ DEN DUITSCHKN ZWEMBOND. V.D. verneemt uit Berlyn: Tegen den gemeentelijken hoofdingenieur Wilhelm Mollerke is. onder beschuldiging van verduistering, in dienstbetrekking gepleegd, en gepaard gaande met valschhcid in geschrifte, een Instructie geopend. Hij werd wegens gevaar voor ontvluchting gearresteerd. Hy wordt beschuldigd van verduistering van 47.000 Mark aan ste delijke gelden, welke hy als ambtenaar onder zich had. By den Duitschen Zwembond zyn verduisteringen ont dekt, die door een bestuurslid gepleegd bleken te zijn. Het bedrag der verduisteringen beloopt rond 300.000 M. De Dusseldorfsche moordenaar gearresteerd? In het tehuis voor d&kloozen bi] Borli]n een zwervende arbeider aangehouden. Een in verband met de verschillende te Dusseldorp gcploogde misdrijven sinds geruimen tijd gezochton knecht George Nistroy is gisterochtend vroeg in het tehuis voor dakloozcn te Nowawest hij Berlijn in hechtenis genomen. Nistroy is werkzaam geweest op de zoogenaamde Strindermuhle bij Dusseldorp in welker nabijheid eenige der vreeselijke moorden zijn gepleegd. Ilij was uit Dusseldorp vert'okken, een dag na het verdwijnen van het dienstmeisje Maria Halm, die het laatst op de Strindermuhle was gezien en wier lijk een paar maanden later bij Papendell werd gevonden. Nistroy had zich van Dusseldorp naar Ohlig begeven, waar hij eenigen tijd werkzaam was, maar trok daar vandaan gedeeltelijk per trein en gedeeltelijk te voet naar Hannover, Halberstadt en tenslotte naar Brandenburg a. d. Havel. Toen hij gisterochtend te Nowawest werd gearresteerd was hij geenszins verrast; hij werd naar het hoofdbureau van politie te Potsdam gebracht De dienstdoende officier van justitie heeft terstond het parket te Dus seldorp gewaarschuwd. Waarschijnlijk zou Nistroy gister nog worden verhoord door een der Berlijn- sche commissarissen, die te Dusseldorp aan het on derzoek hebben deelgenomen. Licht in ds kindermoordzaak te Rotterdam. BELANGRIJKE VERKLARINGEN VAN EEN CHAUFFEUR TE LUI li- In de „Tel." lezen we, dat dezer dagen zich by d« politie te Luik een chauffeur heeft aangemeld, die biyk- baar haar belangrijke mededeelingen heeft verstrekt Zyn verklaringen kunnen wellicht veel bydragen tot di constructie van een volledig bewys tegen den than! gedetineerden Willem Visser, want zy moeten in hoog< mate bezwarend zyn. Aangezien de officieele tekst dei verklaringen, die de chauffeur te Luik heeft afgelegd nog niet zyn aangekomen kon men ons hieromtrent geei nadere mededeelingen doen. aldus genoemd blad. Mei dient vooralsnog af te wachten. De oorr. van het blad te Brussel meldt nog: Biykens het gerechtelijk onderzoek zou een kleini vrachtauto den vermoedelyken dader van den kinder moord te Rotterdam hebben vervoerd. Luiksche bladei hebben een beschryving van den bedoelden wagen gepu bllceerd en naar aanleiding daarvan heeft de chauffeu V., woonachtig Rue St. Severin te Luik, die de kranten berichten had gelezen, zich by de Luiksche politie aan gemeld. Hy deelde mede, dat hy op 12 October van d markt te Venlo terugkeerde, toen hy te Tegelen twe personen zag, die hem met teekens beduidden te stop pen. Een hunner vroeg een plaatsje in den wagen; he lag in zyn bedoeling zich naar Luik te begeven. D chauffeur liet de bedoelde persoon naast zich plaats ne men, terwijl de andere op den weg bleef staan. Onderweg vroeg de medereiziger zich onder de goed< ren te mogen verschuilen, teneinde zoo de grens over komen. Hy voerde aan, dat hy in de gevangenis te Ro terdazn een kleine straf had uitgezeten en dat hy zij papieren had verloren. Hy wilde naar Luik gaan os daar werk lo zoeken. De chauffeur weigerde den ma te verstoppen, waarop deze vroeg in Roermond te moge afstappen. Hy zou daar den nacht doorbrengen en de volgende dag eenige vrienden te Haarlem bezoeken, d hem zeker zouden willen helpen. Inderdaad stapte c man te Roermond af. Aan de Luiksche politie gaf de chauffeur een nauv keurige beschrijving van den man. Boerderij in de Wijde-Wormer afgebrand Twaalf koeien in de vlammen omgekome Te Wijde-Wormer is gisternacht vermoedelijk do< het inslaan van den bliksem, brand ontstaan in i boerderij, tocbchoorendc aan den heer Tump. Aang wakkerd door een krachtigen wind, greep het vu zeer snel om zich heen. Het duurde geruimen ti vóór de gemeentelijke brandweer, welke aan b andere einde van dezen uitgestrekten polder is f stationneerd, hulp kon vcrlecnen. Toen deze t 1 plaatse aankwam, was het pleit reeds vrijwel 1 slecht; zoowel de boerderij als de veestalling wart 1 ten prooi der vlammen gevallen. Twaalf koeien zijn in de vlammen omgekomen. c

Schager Courant | 1929 | | pagina 2