De Lichtbedrijven aan den Langendijk Raad Callantsoog. Waarnaar men luistert oe botter van Weerstand geklommen en had den vls- «cher, die uit zijn slaap des rechtvaardigen ontwaakte, protesteerde tegen dit orutale optreden, op de boven omschreven wijze onthaald. Door ingetreden infectie van het oog moest de getroffene onverwijld de hulp Inroepen van een specialist in Alkmaar en gelukkig kon toen het oog nog behouden blijven. De dikhoofdige Willem, heden terecht staande, kreeg natuurlijk van dik hout zaagt men panlatten. De politie op Urk had van hem een lang niet loffelijk rapport Ingeleverd en noemde hem de schrik van 't eiland! De zondaar zat zelf ook wel 'n beetje ln zijn rikketik en zijn mee gaande houding was hem niet direct onvoordeelig. De politierechter zal althans eens aanzien hoe Wimpie zich houdt en wat hij zal doen om Weerstand schadeloos te stellen. De verdere behandeling heeft dus plaats op 10 Februari. DE EEN HAD EEN STUK IN ZIJN BILLEN EN DE ANDER IN ZIJN KRAAG. Herrn „Kan nicht verstehen", een te Alkmaar vertoe vend Duitscher, had zich in den avond van 13 October wat al te rijkelijk gelaafd aan Amstel-Pils en in een alcoholischcn toestand geraakt, die men in Alkmaar bepieft noemt. Een 25-jarige kellner Anthonius Alphon- sus v. d. V. kreeg medelijden met den waggelenden Ger maan en bood welwillend aan, hem thuis te brengen, welk aanbod dankbaar werd aanvaard. Doch ook de kelner rook helaas niet naar de blauwe knoop en kon eveneens zijn roer niet heelemaal recht houden en broederlijk gearmd laveerden zij naar het kosthuis van den moffrikaan in de Tuinstraat, tot onderweg plots de Duitscher in een opwelling van natte humor zijn loopstok plaatste tusschen de slappe beenen van den kelner, waarop beiden omver vielen en in de goot te recht kwamen. Overeind gekrabbeld, werd de humane kelner over zooveel lage ondankbaarheid ook nijdig en gaf hij zijn exotischen vriend een watjekou op zijn ge zicht met een zakmes of 'n sleutel, in elk geval niet met een roomtaartje, dat diens reukorgaan aan 't bloe den sprong en hem een nog meer angstwekkend aan zien verleende. De opgewonden gids voor beschonkenen maakte aan het kosthuis van zijn onwaardigen be schermeling ook nog wat heibel, stond heden terecht ter zake mishandeling en werd tot f 25 boete of 25 dagen veroordeeld. NIEMAND OP HET APPèL AANWEZIG. VOLGENDE WEEK NIEUWE OPVOERING. Een inboorling van Wervershoof, Cornelis Pleter V., moest terecht staan, omdat hij zijn mede-gemeentenaar Joh. Swets een opstopper had toegediend met een bier- fleschje, dat hij sepciaal voor dit nobele doel ln zijn zak schijnt mee te dragen. Cornelis was zoo rebelsch, omdat hij had opgemerkt, dat zijn geliefde Cornelia Dekker, die hij boven alle aardsche schepselen bemint, met gezegden Joh. Swets op stap was gegaan en in uiterst teedere houding met dit jonge mensch voor hem uit wandelde. Aangezien echter op de met stentor-stem door den deurwaarder uitgebrulde invitatie bleek, dat geen ver dachte noch getuige aanwezig was, moest dit liefdes drama worden uitgesteld tot a.s. week. En nu in 't avondlijk duister huiswaarts gesneld, De kous *vas wéér af... verdiend wéér het geld. WAAR ZIJ ZICH MEE BEZIG HIELDEN. (Passing Show.) Bezoeker: Waar houden zich uw gasten alle dagen mee bezig Hotel-leider: Met klachten indienen. Nogmaals de kwestie van de gas- corruptie. - Het rapport van een onpartijdige commissie. - Den gas- directenr treft geen blaam. De quaestie over de vraag, of aan de Gemeen schappelijke Lichtbedrijven voor Langendijk en St Pancras ook corruptie was gepleegd, heeft de ge moederen in deze streek langen tijd bezig gehouden. De zoogenaamde Gascommissie heeft die vraag steeds ontkennend bentwoord, doch een minderheid was het mot die opvatting niet eens. De burgemees ter van Zuidscharwoude en Noordscharwoude, behoo- rende tot die minderheid, heeft toen een nota aan de 5 betrokken gemeentebesturen gezonden, waarin hij trachtte aan to toonen, dat de Gascommissie geen voldoend onderzoek had ingesteld en waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de Directeur ten onrechte 5 had genoten van uitbreidingen, die in den loop van enkele jaren aan het Bedrijf waren geschied, welke uitbreidingen volgens in die minderheidsnota genoemde cijfers de f 300.000 naderden. De gemeen teraad van Zuidscharwoude besloot toen, de in die nota genoemde beschuldigingen aan Directeur en Gascommissie gedaan, ter kennis te brengen van de Gascommissie, opdat deze een nader onderzoek zou instellen. Dit nadere onderzoek heeft toen plaats ge had en daarbij kwam de Gascommissie weer tot de conclusie, ten eerste dat er aan de Lichtbedrijven geen corruptie door den Directeur was gepleegd, en tweedons, dat de bewuste 5 procent voor uitbreidin gen door den Directeur, met recht weren genoten. Het rapport, waarin deze conclusies waren toege licht, kwam in behandeling bij de 5 gemeenteraden, die het echter, wat de 5 der uitbreidingen betreft, in meerderheid verwierpen. De gemeentebesturen van Noordscharwoude, Zuidscharwoude, en Oudkar spel verklaarden zich er tegen, die van St. Pancras cn Broek op Langendijk ervoor. liet verloop van deze onaangename quaestie had intusschen verhoudingen geschapen, die niet in het belang der 5 samenwerkende gemeenten waren. De verstandhouding tusschen de leidende personen had ten zeerste onder deze zaak en in verband daarmee onder andere zaken geleden, zöó dat de Commissaris er Koningin in Noord-Holland zich met een en an- ilor heeft bemoeid, en ten slotte ccn voorstel aan de DONDERDAG 12 DECEMBER 192». Hilversum (298 M-, na 6 uur 1071 M.) 10.00 Tijdsein, Morgenwijding, 12.00 Politieberichten, 12.15 Avro-kwartet, 2.00 Gramofoonmuziek, 3.00 Halfuur v. d. Ver. v. Huisvrouwen: „Het afbetalingsstelsel", 3.30 Gramofoonmuziek, 4.00 Zlekenuurtje, 6.00 Tijdsein, 6.30 Koersen, 6.45 Landbouwhalfuurtje, 7.15 Cursus Fransch, 7.45 Politieberichten, 8.00 Tijdsein, Omroeporkest, 825 Hot staat het met de A.V.R.O.? door W. Vogt, 8.35 2e Pianoconcert Rachmaninoff, 9.15 Vertelling uit 1001- Nacht; Aansl. Concertgebouw Amsterdam; 11.15 Gra mofoonmuziek. Huizen (1875 M.) 8.15 Tijdsein, Morgenconcert, 10.00 Dameskoortje, 10.30 Korte Ziekendlenst, 11.00 Lezen Chr. Lectuur, 11.30 Platen, 11.35 Landbouwuurtje, 12.30 Tijdsein. 12.30 Con cert, 2.00 Sc'nooluitzending. „Vlinders"; 2.45 Handwerk les, 4.00 Zlekenuurtje, 5.00 Dr. G. Essellnk: „Zielkundige invloeden op het proces van de ziekte" (UI); 6.00 Orgel concert, 7.00 Tijdsein, Literaire lezing: Tom de Bruin ..Hart zonder Land", 7.30 Maleisch, 8.00 Uitzending sa menkomst „Leger des Heils", Amsterdam. Zceeen (1635 M.) 11.20 Gramofoon, 1.20 Idem, 1.50 Kinderuurtje, 2.20 Kerst mis in school, 3.05 Vrouwenuurtje, 3.20 Propagcering der schooluitz., 3.50 Concert, 4.50 Bern. Wiemann leest, 5.20 Politiek uurtje, 5.50 Spaansch, 6.15 Landbouw vroeger en nu, 6 45 Lezing, 8.05 Béla Bartok, 8.50 Kinderboeken voor volwassenen, 9.50 Dansles en dansmuziek. gemeenteraden heeft gedaan, om de aanhangige quaestie te onderwerpen aan een onderzoek door een commissie, bij welker einduitspraak de gemeentebe sturen zich dan onvoorwaardelijk zouden neerleg gen. Alle vijf gemeenteraden namen dit voorstel aan, waarna de Commissaris de commissie samenstelde uit de volgende heeren: J van Oldenborgh, Direc teur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noordholland, J. M. A. Ochtman, Directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf te Haarlem, en Mr. A. Baron van Haersolte, advocaat te Amsterdam. Volgens schrijven van deze commissie aan de gemeentebe sturen van Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude, Oudkarspel en St Pancras en aan den Directeur der Gasfabriek had zij in opdracht een onderzoek te doen naar de al- of niet-juistheid van de tweede conclusie van het Rapport der commissie uit de gemeenteraden voor de Lichtbedrijven met be trekking tot de gestie van den Directeur bovenge noemd. Die 2e conclusie luidde: dat de door den Di recteur genoten vergoeding voor uitbreidingen enz. terecht waren genoten. De commissie vatte in ver band met de missieve van den Commissaris der Ko- ningini, waarbij haar leden werden uitgenoodigd hun functie te aanvaarden, haar taak aldus op, dat zij to beantwoorden had de volgende vragen; a. Of de bewuste 5 procent in het algemeen aan den Directeur toekwamen op grond van de bestek ken of leveringscontracten,, dan wel van de usantien in het gasbedrijf; b. zoo néén, of in de concrete gevallen, waarin de directeur 5 heeft genoten al dan niet aanleiding kan worden gevonden met de commissie uit de ge meenteraden aan te nemen, dat zulks terecht is ge schied; c. welke gevolgen uit de beantwoording der beide voorafgaande vragen voor den Directeur moeten voortvloeien. De commissie deelde bovendien mee, dat zij ken nis had genomen van de Rapporten der Gascommis sie, van de twee minderheidsnota s van den Burge meester van Zuidscharwoude en Noordscharwoude, van de notulen der vergaderingen, waarin de bespre kingen over een en ander waren gehouden en dat zij, ter voorbereiding dezer zaak, degenen, welke hiervan wenschen gebruik te maken, verzocht, schriftelijk mededeeling te doen van hun opmerkin gen over deze zaak. Bovendien werd op 14 September 1.1. nog een zitting gehouden, door de commissie, waarbij aan de leden der Gascommissie, leden van de 5 gemeenteraden en de Burgemeesters, gelegen heid werd gegeven mondeling hun opmerkingen toe te lichten. Thans heeft de commissie haar Rapport aan de ge meentebesturen uitgebracht. Er blijkt uit, dat van de gelegenheid, om de grieven tegen de conclusie van de gascommissie, schriftelijk toe te lichten, is ge bruik gemaakt door B. en W. van Zuidscharwoude en dat de Directeur eenige schriftelijke toelichtingen ter kennis van de commissie bracht. Mondeling zijn door de commissie gehoord de heeren Jhr. Van Spengler, burgemeester van Zuid- en Noordschar woude, H. Bakker, wethouder van Oudkarspel, W. J. Smit, Dir. der Lichtbedrijven, J. van Kampen, lid van de Gascommissie, J. du Burck, P. Zeeman en C. Kramer, leden van den gemeenteraad van Zuid scharwoude. In de jaren 10151021, zijnde dit de jaren over welke zich het onderzoek uitstrekte, genoot, zegt de commissie, de Directeur een betrekkelijk laag sala ris. De Directeur stond onder toezicht van de Gas commissie. Deze heeft in enkele gevallen, waarvan de bestekken werden overgelegd, nl. een bestek van 1014 en 2 van 1015, goedgevonden, dat ten behoeve van Directeur 5 #werd bedongen. In andere geval len heeft de commissie, volgens mededeeling van den Directeur, goedgevonden, dat de Directeur deze 5 bedong mondeling tegelijk met hc/L vragen der offerte. De bedoeling van de commissie zou dan zijn geweest den Directeur iets meer inkomen te geven en zulks in de aannemingssom op te nemen. De commissie vindt deze voorstelling van zaken zeor aannemelijk, omdat het voor de hand ligt, dat een commissie die in nader contact staat met den di recteur, te diens opzichte royaler en coulanter is dan verwacht kan worden van de diverse gemeen teraden bij een salarisverhooging. Diverse uitlatin gen, waarvan de commissie bij het mondeling ver hoor kennis kreeg, wezen er op, dat de toenmalige Gascommissie (althans de toenmalige voorzitter) de ze gelegenheid aangreep om, zonder veel omslag te maken, een correctief te geven op des Directeurs toendertijd vrij schamele bezoldiging, en men hem zooals 't werd uitgedrukt, „zulk een douceurtje" wel 1 .gunde. Onder deze omstandigheden kan den Direc- j teur geen blaam treffen, dat hij deze 5 genoot. De vraag, die volgens de commissie gesteld kan worden, of de Gascommissie wel bevoegd was het bedingen van deze 5 toe te staan, en of daarin de gemeenteraden niet hadden gekend moeten worden, ligt naar haar meening niet aan haar te beoordee- len, immers de Directeur had het recht zich te hou den en zich te gedragen naar hetgeen de Gascommis sie bepaalde. Dq Directeur verklaarde, dat hij na zijn salarisver hooging de uit keering van 5 niet meer had geno ten. De vraag is echter bij de commissie gerezen, of de Directeur niet na de salarisverhooging van 1921 toch nog en dan in strijd met zijn verklaring 5 van de levering der kamerovens had genoten. Gebleken is echter, dat deze bestelling had plaats ge vonden in September 1920, dat in April 1921 de leve- Daventry Jr. (479 M.) 3.20 Symphonieconcert, 5.50 Kinderuurtje, 7.50 Wagner- concert, 10.35 Liefde ln Greenwich Village, luisterspel. Londen (1553 en 356 RL) 3.20 Kerkdienst, 4.25 Concert, 5.35 Kinderuurtje, 7.05 Blaasmuziek, 8.05 Concert, 9.40 Banket Engeland Frankrijk, 10.20 Concert, 11,00 Dansmuziek. Radio-Paris (1725 M.) 12.20 Prot. Causerie, 12.50 Gramofoon, 4.05 Concert, 6.55 Gramofoon, 8.20 Concert en tooneel. Woenen (516.4 M.) 2.50 Middagconcert. 4.40 Sprookjes, 5.00 Vreemdelingen verkeer, 5.25 Volkskunst, 5.50 Lezing, 6.20 Onzichtbare stralen in dienst van de Politie. 6.50 Engelsch, 7.20 Vioolconcert Fr. v. Vacsey, Populair concert. Hamburg (372 M.) 12.25 Concert, 3.35 Schrijversuurtje. 4.20 Volksduetten, 6.10 Gert. Möller. 6 55 Hygiëne, 7.20 Symphonieconcert, 9.35 Actueele afdeeling, 9.50 Avondconcert. Langenberg (473 M.) 6.20 Morgenconcert, 9.35 Gramofoonconcert, 10.50 En gelsch, 11.30 Phonolaconcert, 12.25 Werag-orkest, 1.50 Filmnieuws, 2.40 Kinderuurtje., 3.05 Indrukken van een reis naar Amerika, 3.25 Dichtersuurtje, 3.50 Lezing. 4.50 Concert, 5,50 Goed Dultsch, 6.35 Spaansch, 7.00 Boek bespreking, 7.20 Volksliederen, 8.20 „Scampolo", blijspel van Dario Nicodemi. Brussel (509 M.) 5.20 Concert, 6.50 Gramofoon, 8.35 Radio-orkest, 8.50 Kanariegezang, 9.00 Concert, 10.35 Nieuws. ring had plaats gevonden. Het besluit tot salarisver hooging dateert van 21 Mei 1921 met terugwerkende kracht vanaf 1 Jan. 1921. Aangezien de 5 over het bedrag van deze levering bedongen was vóór Sept. 1920, acht de commissie de verklaring van den Di recteur in overeenstemming met de feiten. Ten aan zien van de bewering, dat de Directeur aanvanke lijk zou hebben ontkend de 5 te hebben genoten, is haar het volgende gebleken. Bij het nazien van de rekening der Gem. Lichtbedrijven over 1927, werd, naar aanleiding van de berichten in de pers over corruptie elders aan den Directeur gevraagd: „En hoe staat het er bij ons bij?" Op deze vraag heeft de Directeur, na een schouderophalen geantwoord, dat hij nooit iets genoten had. In verband met de aan leiding tot deze vraag was, meent de commissie, dat antwoord volkomen verklaarbaar en stond het bui ten de vraag, die thans de commissie bezighoudt. Zij vindt het zeer begrijpelijk, dat de Directeur een extra-belooning. die hij met medeweten van de Gascommissie genoot, niet beschouwde als een vorm van „corruptie" Opsporende de diepere oorzaken van het gerezen conflict, is der commissie wel gebleken, dat destijds (1915—1921) vele zaken behandeld worden met die groote mate van gemoedelijkheid, die aan het plat teland en vooral aan de oudere bewoners er van eigen is. Schriftelijke vastlegging, hetzij in notulen,* hetzij op andere wijze van hetgeen men goedkeurde vond óf niet of slechts hoog gebrekkig plaats. Controle bleef dikwijls achterwege. De macht en invloed van den enkeling komen in zoodanige omgeving veelal zoo sterk naar voren, dat tegenstanders inzichten, veelal hun tegenstand la ten varen zonder dezelve tot uiting te brengen. Indien dan personen, uitgerust zoowel met zeer moderne begrippen, omtrent gemeente-administratie als met een meer ontwikkeld gevoel voor hetgeen formeel behoorde in acht genomne te worden, de ge varen inzien aan deze gemoedelijkheid verbonden^ en hoewel toch ook zelf. naar gebleken is, nog wel weer eens in gebreke blijvend, controle noodig ach tend, dan is het begrijpelijk, dat een botsing met de hierboven geschetste patriarchale toestanden moeilijk kan uitblijven. Al kan onze commissie zoo luidt het rapport zoodanige anti-patriarchale neigingen ter wille van den regelmatigen gang vaii zaken slechts goedkeu ren, zulks belet niet. dat de goede trouw van hen, die onder het ouderwetsche plattelandsregime werk ten, onverdacht kan blijven. Al moet erkend worden, zegt de commissie, dat bij de voortschrijdende ontwikkeling van het platte land, vooral in dit gedeelte van Noordholland, het stelsel van gemoedelijkheid zichzelf heeft overleefd en terecht plaats maakt voor meer moderne opvat ting van bedrijfsbeheer en bedrijfscontrole, zoo mag deze erkenning er niet toe leiden, individueele per sonen aansprakelijk te stell.cn voor de gevolgen van vroegere toestanden. De commissie ziet in de open lijke salarisverhooging van den Directeur in 1921 een stap in de goede richting, nu immers die sala risverhooging aan een wijze van behandeling, als bovengeschetst, een einde maakt. Op grond van het bovenstaande meent de commis sie het antwoord op de vragen a. en b. te kunnen sa menvatten en te doen luiden als volgt; De Directeur heeft de bewuste 5 genoten óf op grond van de bestekken, óf op grond van de leve ringsvoorwaarden, zooals deze laatste werden over eengekomen, met medeweten van de commissie van Beheer voor de Lichtbedrijven, althans met mede weten van den toenmaligen voorzitter dier commis sie, en dus: terecht. Na dit antwoord op de vragen a. en b. is de be antwoording van vraag c overbodig De commissie beëindigt haar rapport, met het uit spreken van de overtuiging, dat alle personen, die in deze zaak een andere meening verkondigden, dan de meening, waartoe de commissie kwam, zulks deden met geen andere bedoeling dan om het alge meen belang te dienen. Moge het zijn, dat deze zaak thans voorgoed tot het verleden behoort, zoodat in de toekomst alle betrokkenen eendrachtelijk zullen samenwerken in het belang der gemeenschap, die zij allen hebben te dienen. DE SNUGGERE ECHTGENOOTE. (Lustige Sachse). Gaf u uw man de slaappoeder zooals ik u zeide Ja, dokter, maar het was een heele toer om hem wakker te krijgen, toen ik ze hem geven wilde. Vergadering van den Raad op Dinsdag 10 December 1929, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter, de heer Mr. D. Breebaart Kz-, burgemees ter-secretaris. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en brengt in nerinnering, dat de heer Kruis- veld en zijn echtgenoote onlangs hun 40-jarige echtver- eeniging hebben gevierd, waarbij spr. namens den raad het woord heeft gevoerd. Hoewel spr. weinig aan het toen gesprokene heeft toe te voegen, wil spr. den heer Kruisveld ook in het openbaar, namens den geheelen raad hartelijk gelukwenschen. Uit erkentelijkheid voor al wat de heer Kruisveld in het belang der gemeente heeft gedaan is hem een bloemstuk aangeboden en spr. wijst er op dat die erkentelijkheid temeer spreekt, waar de heer Kruisveld. toen hij de schaapjes op 't droge had, toch in de gemeente ls blijven wonen en zijn krachten bleef wijden aan de gemeentebelangen. Moge voor den heer Kruisveld straks de belooning zijn dat verlaging van belasting plaats vindt en dat de dure gemeente Cal lantsoog een vrij goedkoope gemeente worde. Moge dat voor het echtpaar Kruisveld het prettige vooruitzicht zijn. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Mededeelin gen. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter, ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding mede, dat de fam. Van de Poll werk genoeg zal hebben, als de werkloosheid niet al te erg wordt. Als voorwaarden zul len die van vorig jaar gelden, een bijlage van 40 pet van het uit te betalen loon. Wat den wensch, door den heer Vries geuit, om een brandkraan te plaatsen bij 't Sluisje, deelen B. en W. mede, dat de kosten van aanschaffing f 100, stand- en straalpijp f 80, minstens 100 meter slang f 116, totaal f 296, en een jaarlijksch abonnementsgeld van f 5. Het eerste jaar bedragen de kosten dus f 300, en deze kosten achten B. en W. te hoog om een voorstel tot plaatsing van een brandkraan over te gaan. De heer Vries vindt dit advies eigenaardig, waar de kosten van plaatsing op andere plaatsen geen bezwaar blijken te zijn. Spr. wijst er op dat ze daar 't verst van de brandspuit zijn verwijderd. De Voorzitter zegt dat er zoo weinig hulzen staan en er dan meerdere dergelijke complexen in aanmerking zouden komen voor een brandkraan. Spr. noemt bijv. bij Doorn. Daarentegen wijst de heer Vries op Abbestee. Spr. had gehoopt, dat met algemeene stemmen tot plaatsing van een brandkraan werd besloten. Het is het uiterste eindje van de gemeente, waar niets voor gedaan wordt. Naar spr.'s oordeel had de plaatsing direct moeten gebeuren. Spr. vindt het een gek iets dat zooiets over het hoofd kan worden gezien. De heer Kruisveld geeft toe, dat 't Sluisje het verst van de brandspuit is verwijderd en dat is voor spr. dan ook een motief, dat hij de plaatsing eenigszins zou kun nen billijken. Bij de plaatsing van de brandkraan is er in het bijzonder op gelet, waar geen water was. Een voorstel tot plaatsing van een brandkraan wordt niet door den heer Vries gedaan. Ingekomen stukken. Bericht van den Commissaris der Koningin in deze j provincie dat aan den burgemeester verlof is verleend j van 22 November tot 4 December. Het gemeentebestuur van Alkmaar zond de begroo- ting voor den Keuringsdienst van waren. Zal circulee- ren. Goedgekeurd is terug ontvangen de begrootingswijzi- ging, waartoe in de vergadering van 8 October j.1. werd besloten en het besluit tot verkoop van grond aan wed. Stam. Een verzoek om lid te worden van de Centrale Ver- eeniging tot behartiging van de maatschappelijke be langen van zenuw- en zielszieken, wordt voor kennis geving aangenomen. Het fanfarecorps alhier zond een dankbetuiging voor de voor 1930 toegestane subsidie. Ten aanzien van het bekende adres van de Centrale; Esperanto-propaganda-commissie wordt door B. en W. geadviseerd een afwachtende houding aan te nemen. Het ligt niet op den weg van het bestuur van een kleine gemeente om direct maatregelen te nemen. Als andere i gemeenten er iets voor gevoelen, kan nagegaan worden! of in samenwerking iets is te doen. Voorlooplg wordt J het advies voor kennisgeving aangenomen. De classificatie der gemeenten. In behandeling komt het bekende adres van het co mité uit de vereeniging van burgemeesters en secreta rissen in de kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en< Schagen, omtrent herziening der classificatie. B. en W. stellen voor adhaesie aan het adres te be tuigen. De Voorzitter merkt daarbij op, gelezen te heb ben, dat er enkele gemeenteraden zijn, waar men het wel eens is met de in het adres genoemde argumenten, maar waar men oordeelt, dat het meer op den weg van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten ligt, actie te voeren. Het comité stelt dan daar tegenover, dat,1 hoewel deze zienswijze in het algemeen juist is, het hier een actie betreft, alleen en uitsluitend ten voordeel© van het platteland. Do gevraagde herclassificatie zal niet in het belang van de groote steden zijn; ze zullen mee moeten betalen,1 en de trek van goede onderwijzers naar de stad zaJ min der worden. Daarom is het adres ook niet naar alle ge-; meenten om adhaesiebetuiging gezonden, maar alleen; naar de gemeenten, die in de tweede en derde klasse zijn ondergebracht Het is als een actie van het platte land te beschouwen. Het gaat om het onderwijs ten plattelande, hoewel onze gemeente er gelukkig tot nu toe geen hinder van heeft De heer Vries vindt het eigenaardig dat de vereen, i van Nederlandsche gemeenten in dezen niet meewerkt De Voorzitter zegt, dat niet bekend is of de vereeni ging dat al of niet wil, het is haar niet gevraagd. 1 De heer Vries oordeelt dat het voor de vereeniging: niet moet uitmaken, of het hier een belang van hetl platteland betreft Z.i. passeert men de vereeniging nul eenigszins. De Voorzitter vindt dat niet. g Met algemeen© stemmen wordt besloten adhaesie aan het adres te betuigen. D© GJ5.B.-en verdwijnen langzamerhand?: in Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot overei dracht van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf aan d<tf Provincie Noord-Holland. De Voorzitter herinnert er aan dat omtrent deze zaaflc; conferenties hebben plaats gehad, zoowel door B. en W met de directie van het P.E.N. als door den raad met de< directie van het P.E N. Uit het concept-besluit blijkt da' het de bedoeling is dat op 1 Januari 1930 de overdracht plaats vindt, dat de aangeslotenen aan licht- en krach! stroom f 4975 minder zullen moeten betalen, waar te genover staat dat de meerdere te betalen kosten aar1 meterhuur f 779 bedragen, en de gemeente f 100 meSj voor straatverlichting zal moeten betalen, terwijl de ge 1 meente gedurende 20 jaar een bijdrage van f 1430 pc* jaar in de exploitatiekosten zal hebben te betalen. Mas 1 de algemeen geldende tarieven voor stroomverbruik aan kleinverbruikers zullen gelden. Voorts zullen de a: minlstrateur en lljnwerker schadeloos worden gesieTJ1 voor het verlies van hunne betrekking. De lijnwcrkCj zal in de gelegenheid worden gesteld als aannemer val verschillende werkzaamheden op te treden, als het o nemen van meters, het Innen der gelden, opheffing vs

Schager Courant | 1929 | | pagina 6