CALLANTS00G. PROVINCIALE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORDHOLLAND. Raad Noordscharwoude. De ontploffragsramp te Groningen. WINKEL, 20 Dec. Appelen 1210, peren f2—7, kool fl—2, bieten f 1—1.25, spruitkool f 58, uien f 11.50. alles per 100 pond. WINKEL. Bij de op Donderdagavond gehouden verkooping ten overstaan van den notaris G. J. van Leersum te Winkel, is het bedrijfje van de Wed. A. Mocijes aan den Nieuwen weg, groot 1 H.A., 94 A., 90 c.A., gekocht door den heer Tj. Wagenaar te Nieuwe Niedorp voor f 5435.92. DIRKSHOHN. De Muziekvereeniging „Onder Ons" alhier heeft op 3 Januari e.k. 30 jaar bestaan, en ofschoon er op dien datum geen officieele feestelijkheid aan verbon den is, zoo is toch besloten, gezien de schitterende vooruitgang van dat corps, dien dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Zij zal in intiemen kring op Zondag 5 Januari e.k dat jubileum herdenken in het gewone repetitielokaal van den heer Bruin alhier. NOORDSCHARWOUDE. Afscheid J. Gorter. Door B. en W. is Vrijdagmiddag officieel afscheid genomen van den heer J Gorter, onderwijzer aan de U.L.O.-school alhier, wegens zijn vertrek naar Soest. Het Kerstfeest der Ned. Herv. Gemeente zal ge houden worden op Woensdag 25 December, des na middags 7 uur. Voorganger is de Weleerw. Heer Ds. van Dijk, uit Schagen, consulent voor Callantsoog. Algemeene vergadering der vereenlging voor vreem delingenverkeer te Callantsoog op Vrijdag 20 December In hotel „Duinzicht". Aanwezig zijn 25 leden. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. Hij spreekt er zijn vreugde over uit dat de opkomst zoo groot is en hoopt dat de besprekingen rullen zijn in 't belang der vereeniging. De notulen der vorige vergadering worden hierna ge lezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen 13 een schrijven van de gids voor school reizen, waarin wordt medegedeeld, dat ln de Gids voor J.930 de beschrijving van Callantsoog zal worden uitge breid. Opgenomen zullen worden de busdiensten naar Scha den en Den Helder, terwijl vermeld zal worden, dat in Jhet afgeloopen seizoen meerdere schoolfeesten ons strand bezochten. Mede is Ingekomen een schrijven van het bestuur der A.V.V.V. dat tot correspondent van *t Nieuwe Tijdschrift „Ons Nederland" voor Callantsoog is aangesteld de heer W. Koolman. Door den Voorzitter, den heer P. Vos, wordt thans in bespreking gebracht het voorgevallene op den feestavond Een der aanwezigen heeft zich daar misdragen en scha de toegebracht aan de kleeding van den Voorzitter. De vergadering is algemeen van oordeel, dat dit optreden alleszins afkeuring verdient Er dient voor gewaakt te svorden, dat zooiets niet meer kan voorkomen. De mee ning der vergadering wordt vastgelegd in de volgende motie: De algemeene vergadering der V.V.V. Callants- 6oog, kennis genomen hebbende van 't optreden van een hnrer leden tegen eenigen der bestuursleden op den laatsgehouden feestavond, is van oordeel, dat dit op- treden afkeuring verdient; noodigt genoemd lid uit bin nen 14'dagen aan het bestuur der V.V.V. schriftelijk of mondeling zijn verontschuldigingen aan te bieden en den Voorzitter, de aan zijn kleeding toegebrachte schade te vergoeden; machtigt het bestuur hem als lid der ver eenlging te royeeren, wanneer hij niet binnen den ge- etelden termijn aan deze uitnoodiging gevolg heeft ge geven. De benoeming van een bestuurslid, noodig wegens pe riodieke aftreding van den heer W. Koolman had tot resultaat, dat de aftredende met 20 van de 25 uitge brachte stemmen wordt herkozen. Deze benoeming wordt aan den heer Koolman onder dankzegging voor 't in hem gestelde vertrouwen aangenomen. De Voorzitter maakt van de gelegenheid gebruik om een verzuim te herstellen. Hij brengt een woord van har- telijken dank aan den heer D. de Haan, die gedurende een half jaar het secretariaat heeft waargenomen. Tot leden van de commissie belast met het nazien van de rekening 1929 worden door den Voorzitter aangewe zen de heeren S. Kooger en J. Eikel. Belden nemen de benoeming aan. Hierna volgt de vaststelling van de begrooting voor het jaar 1930. Ontvangsten: batig saldo f 50, contributie Jeden, buitengewone leden en donateurs f 130, totaal f 180. Uitgaven: reclame t 125, administratie f 30, con tributie A. V.V.V. f 10, onvoorziene uitgaven f 15, totaal f 180. De heer W. Kooiman stelt voor een premie te stellen op het aanbrengen van flesschen, welke op het strand worden aangetroffen. Hij meent dat thans vele flesschen op het strand worden stukgegooid, wat een gevaar voor de baden kan opleveren. Hij wil zich beschikbaar stel len om de flesschen in ontvangst te nemen. Door sommige leden wordt er op gewezen, dat door de jeugd waarschijnlijk veel flesschen zullen worden aan gebracht, die niet van 't strand, maar uit moeders keu ken zullen komen. Besloten wordt, dat een persoon zal worden aangewezen, die de flesschen zooveel mogelijk moet wegzoeken om ze tegen belooning bij den heer Kooiman in te leveren. Het bestuur stelt voor een verzoek aan den Raad der gemeente Callantsoog te richten om de politieverorde ning te wijzigen met het oog op het baden. Vele strand- bezoekers klceden zich uit in de duinen of op het strand De verordening bevat wel een artikel die dit euvel eenigszins verbiedt, maar de redactie is zoodanig, dat 't opmaken van proces-verbaal bijna niet mogelijk is. In dit verband wordt er op gewezen, dat 't wensehelijk zou zijn. dat de strand wacht, door B. en W. aangesteld om Zondags toezicht cp het baden te houden, ook op andere dagen aanwezig Is. De groote kosten hieraan verbonden, zullen echter wel bezwaar vormen. Aan de orde ls thans het vaststellen van een huis houdelijk reglement. De vereenlging heett wel statuten, doch de noodzakelijkheid van een reglement was nim mer gebleken. De statuten voorzien echter niet ln alle voorkomende gevallen, zoodat een huishoudelijk regle ment noodig werdk. Het reglement bestaat uit 4 ar tikelen en regelt oa. de wijze van verkiezing van be stuursleden, het beheer der geldmiddelen en de om schrijving van de taak van den correspondent, alsmede dier.s belooning. Het geeft het Bestuur bevoegdheid om leden die de belangen der vereenlging schaden te royeeren, behoudens beroep op de algemeene vergade ring. Het stelt vast, dat pensionhouders of verhuurders van kamers, een bijdrage verleenen in de belooning van den correspondent, por pensiongast 10 cent por week. Na breedvoerige besprekingen cn artikelskgewijze be handeling wordt het reglement met algemeene stemmen vastgesteld. Hierna volgde het laatste punt der agenda: de rond vraag. De heer W. van Twuijver vraagt of er niets tegen te doen is, dat op Zondagen in den zemer met mest- en ierkarren wordt gereden. Hij meent dat dit niet in "t belang ls van *t vreemdelingenverkeer. Hem wordt toe gezegd, dat onderzocht zal worden op welke wijze hierin verbetering ls te brengen. De heer G. Baken Szn. heeft vernomen, dat door het Bestuur aan iemand uit Schagen is toegestaan de vlet van de vereenlging voor de vischvangst te gebrui ken. Medegedeeld wordt, dat wèl een verzoek ls ingeko men. maar dat ls geir.twccrd, dat dit schriftelijk aan de vereenlging moest worden gevraagd. Het Bestuur Btaat echter afwijzend tegenover dit verzoek, daar zij meent, dat een eventueel© vergoeding niet zal opwegen tegen de schade, die door 't in weer en wind op 't Btrand liggen aan de boot zal entstaan. De heer E. Smit wijat op den slechten toestand van het bovenste deel der strandtrap, die is geheel verzakt De corsaak schijn te liggen in 't verstuiven van 1 zond. Getracht zal werden doer middel van aanvullen met wier hieraan een einde te maken. De heer W. Koolman vraagt of dit jaar geen feest avond wordt gehouden. Van alle kanten kwamen nu de sprekers los. De feestavond mag zich verheugen ln de sympathie van velen en 't zou op prijs worden gesteld, wanneer het Bestuur zich met het organiseeren hiervan wilds belasten. In verband met 't feit, dat de vereeniging ln September 1930 12% jaar bestaat, wordt besloten den feestavond tot dien tijd uit te stellen. Door den voorziter wordt nog medegedeeld dat een conferentie heeft plaats gehad tusschen het Bestuur der V.V.V., B. en W. van Callantsoog en den Commis saris van de N.V. het Zwanewater, over grondruil. Daar 't een stuk grond betrof door de vereeniging met dennen beplant, was de meening van het Bestuur ge vraagd De voorzitter hoopt in de voorjaarsvergadering met nadere gegevens over deze zaak te komen. Onder dankzegging voor de aangename besprekingen sloot de voorzitter hierna de vergadering. Het viel ons op, dat vele neringdoenden en pension houders schitterden door afwezigheid. Begrijpen zij niet dat de V.V.V. de vereenlging ls, die voor hun belangen opkomt Meer notitie van hun kant ls zeer zeker noodig. Het verslag van de Handelingen der Provinciale Com missie uit de Vellingen in Noord-Holland, gedurende het dertiende boekjaar, is verschenen. Na een korte inleiding worden de omzetcijfers ge noemd van de bij de Provnciale Commissie aangesloten veilingen. Aan de Exportveiling te Alkmaar beliep de omzet f 385.122, van die der Langend ijker Groentencen- trale te Broek op Langendijk f 4.298.861, te Grootebroek „De Tuinbouw" f 3.997.078.48; Helloo „St WHlebrordus" f 212.500; Noord-Scharwoude „Noordermarktbond" f 4.922.315: Warmenhuizen „Centrale Veiling" f 1.5S5.677: Winkel „Fruitveiling" f 41.185; Obdam „De Tuinbouw" f 588.370. Aan hlle veilingen samen f 25.541.271.80. Het vorige Jaar bedroeg de totaal-omzet f 19.808.274.82, alzoo een vermeerderde omzet van f 5.732.996.48 of ruim 25 pet Hieruit valt dus op te maken, dat het afgeloopen jaar in doorsnee door de tuinders een goed jaar ls geweest. Niet alle culturen zijn in die mate beter geweest. Een groote tegenvaller b.v. was de teelt van tomaten in kou de kassen. Was die in vorige Jaren, ook niettegenstaande groote uitbreiding, heel goed te noemen, nu daalde in het volle plukseizoen de prijs van dat product zoo ge weldig, dat van een loonende teelt geen sprake meer was. Hoewel niet belangrijk, zou toch onder normale omstandigheden, de totaal-omzet hooger zijn geworden, omdat de glasteelt, vooral de teelt in warenhuizen ook In onze provincie zeer snel toeneemt. Gaat men evenwel de totaaluitkomsten van verschillende onzer hoofdpro ducten ontpluizen, nader beoordeelen, dan komt men tot de conclusie, dat er leder jaar teelten zijn die tenge volge van minder goeden oogst, of- en vooral niet min der goed zijn geweest. Prijsschommeling komt steeds voor en hangt vooral van weersomstandigheden af, zoo wel hier als elders. Is het weer voor een speciaal pro duct bij onze afnemers, ot bij eoncurreerende staten op dezelfde markten, gunstig geweest, dan zal die omstan digheid, vaak oorzaak zijn van belangrijke prijsdaling, van groote schommeling. Een sprekend voorbeeld hebben we daarbij aan het verloop van onze vroege aardappelen. Het zijn België en Italië, die door goeden oogst ons geweldig hebben be concurreerd en daarbij alle pogingen ln het werk stellen onze sorteering, verpakking en kwaliteit nabij te komen Indien we evenwel streven, steeds meer, naar de meest mogelijke vervolmaking van ons product, ten aanzien van kwaliteit en aflevering, dan zouden we voor een dergelijke concurrentie niet zoo bevreesd behoeven te zijn, maarde kweekers van hetzelfde product bij on ze afnemers hebben het weten gedaan te krijgen, dat onze producten bij het passeeren hunner grenzen, meer of minder zwaar worden belast en nemen daarnaast nog alle mogelijke maatregelen ten opzichte van zui%rer- heid, wat betreft plantenziekte en schadelijke insecten, waaraan ln enkele gevallen niet geheel kan worden voldaan. A1 die maatregelen worden getroffen met het doel, onze producten te weren en niet om hun cultuur te vrijwaren van die plagen, die zij zelf, vaak in heviger mate, bezitten dan onze teelten. Al die kunstmatige maatregelen zijn voor den uitvoer van ons product zeer belemmerend en drukkend. Onze afnemers kunnen niet geheel bulten ons product Invoerrechten, zonder meer, zijn voor ons dan ook fa taal, by goeden oogst bij de afnemers. Voor goede en zuivere kwaliteit kan worden gezorgd en het moet als een zegen worden beschouwd, dat het Uitvoer Controle Bureau daarbij behulpzaam ls en opvoedend werkt De handel maakt meer en meer gebruik van het Controle- merk. Het verslag spreekt er zyn genoegen over uit dat de Regeering een wet heeft aangenomen, waarin de mo gelijkheid is vastgesteld voor den uievoer van minder waardige producten, die aan den naam van onze pro ducten schade kunnen doen, te verbieden. Tengevolge van het meerdere gebruikvan het controle- merk, is het aantal tydeiyke oontroleurs belangrUk ver groot en meerdere vasten aangesteld, onder toezicht van een hoofdcontroleur. Een hartig woordje wordt weer aan de noodzakelijk heid van reclame gewijd. Door het stichten van een afzonderlijke afdeellng by de Landeiyke Organisatie, mogeiyk gemaakt door het storten van een verplichte bijdrage door alle veilingen, is een persoon aangesteld, die zich officieel aan deze belangrijke aangelegenheid gaat wijden. De reclaiy wordt daardoor krachtiger aan gepakt, dan voorheen mogeiyk was. Zoowel door reclame platen en kaarten als door het ln duizendtallen versprei den van receptenboekjes, wordt aanhoudend op de goede hoedanigheid van ons product de aandacht gevestigd en het publelk tot meerdere gebruik aangespoord. Waar enigszins mogehjk en voor ons van belang wordt deel genomen aan tentoonstellingen om daar het publiek ons goed en deugdelyk product in natura te laten zien. Naar de algemeene reclame ls het de Prov. Comm. mogelijk gemaakt speciaal voor Noordhollandsche pro ducten reclame te maken. De meeste Noordh. veilin gen geven nog een bydrage boven de verplichte afdracht aan het Centraal Bureau, daartoe aangespoord doordat het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland, gedragen door de gedachte, dat zy onzen tuinbouw, als een zeer belangryk deel van ons volksbestaan, daadwerkeiyk wil steunen. Elk jaar wordt uit de Provinciale kas evenveel bygedragen voor onze reclame als belanghebbende zelf voor deze belangryko zaak offeren, tot een maximum van f 10.000. Dit Jaar is de volle f 10.000 ontvangen. Teleurstelling wordt uitgesproken, dat niet alle veilin gen bydragen in verhouding tot haar omzet. Door de Prov. Commissie is nog speciaal reclame ge maakt. Op een tentoonstelling ln Purmerend is reclame gemaakt voor meerder gebruik van tomaten, waarvan het resultaat ls, daarop volgende dagen merkbaar wees uit de meerdere vraag naar dit product Niet minder belangryk was de reclame aan de ten toonstelling te Utrecht, gehouden tydens de opening van een njeuw veilingsgebouw aldaar, waar aan duizenden bezoekers met een keurig verzorgden stand van speci aal ^Coordho'.landsche producten ls getoond, wat Noord- Holland voortbrengt Op de tentoonstelling te MedembHk is door middel van reclameplaten en het verspreiden van receptenboekjes getracht tot meerder gebruik van groen ten en fruit aan te sporen. De geldeiyke resultaten van de demonstratlebedrijven zyn niet gunstig geweest De eenigszins verlaten cul tuur dcor tegenspoed by het bouwen der kassen, heeft daarop Invloed gehad, maar in hoofdzaak zyn de minder goede geldelyke resultaten ook te wijten aan de te lage prijzen der tomaten. Voordien was dé cultuur ook uit de onverwarmde kassen zeer bevredigend, zelfs zeer goed te noemen. Door de in het algemeen zeer loonende teelt op den kouden grond, in warme landstreken is die teelt daar geweldig uitgebreid en het ls juist die productie, welke tegciyk met de onze uit onverwarmde kassen, aan de markt komt. Hoewel de bedrijven niet zyn ge sticht uit een oogpmnc van winst te maken, doch vooral om te demonstreeren, hoe deze nieuwe culturen moeten worden beoefend, hebben deze bedrijven, als voorbeeld, zeer veel nut gesticht, omdat zy door velen worden be zocht, om de behandeling der planten te leeren. De teelt van reuzenbloemkoolzaad in Italië, n.1. kort- been en tusschensoort, ls een teleurstelling geweest. Het resultaat voor het oogstjaar 1930 is, dat ln Italië een groote hoeveelheid zaad is geteeld voor wat tusschen soort betreft, van kort been is echter maar een kleine hoeveelheid beschikbaar. Wat zllvernep betreft, zal voor de teelt ta 1930 een hoeveelheid worden gekregen, die het nemen van proeven op groote schaal mogeiyk maakt Met de bloemkoolsoort De Cerf Is men niet gelukkig geweest in het telen van zaad ln Italië. Een belangrijk vraagstuk ls het bestryden of voor komen van wratziekte ln de aardappelen. Het onderzoek op den proeftuin te Hoorn, n.1. het bekomen van wratziektevrije soorten te bekomen, die, nadat het bezit van alle voor de tuinbouwers gewenschte eigenschappen, die men aan een soort kan en moet stellen, ook onvatbaar zijn voor wratziekte. Na de uitkomsten der inventarisatie te hebben ver meld, wordt er op gewezen, dat de laatste jaren ls gebleken, dat de vraag naar de tuinbouwproducten en de daarmee verband houdende prijzen, lang niet afhangt van de voorraden ln ons land. Men hangt by de meeste, zoo niet alle producten, af van de vraag ln het buiten land. Is daar de oogst en de economische toestand niet rooskleurig, dan bepaalt dat ln hoofdzaak den te maken prijs. De vroege aardappelen leveren daar van een duidelijk voorbeeld. Het stopzetten van alle veilingen by het optreden der gevreesde aardappelziekte leverde veel bezwaren op, en scheen niet uitvoerbaar. Nadat voor en na verschillende bijeenkomsten met de exporteurs van aardappelen waren gehouden, was men overeengekomen, een z.g. fonds te vormen, verkre gen door heffing van een vastgesteld bedrag per wagon, waaruit de geleden schade, tengevolge van ziekte, aan den kooper gedeelteiyk zou kunnen worden vergoed. By de vaststelling der regeling, stuitte men op zooveel bezwaren, dat van de fondsvorming niets ls gekomen. Behalve de Jaarvergadering zyn 7 bestuursvergade ringen gehouden en bovendien verschillende Commis sievergaderingen met verschillende belanghebbenden. Het aantal aangeslot veiling is met 1 vermeerderd door toetreding van de Exportveiling te Beverwijk. De keuring van pootaardappelen is ln overleg met verschillende keuringscommissies, belangrijk uitgebreid, doch met den verkoop daarvan zoowel over als naast het veilingsverband, gaat het niet rooskleurig. Wat den stand der Provinciale tuindersvoorschotten betreft, tot heden zyn totaal afgelost 309 voorschotten, tot een bedrag van 170.895. terwijl he bedrag der ge deeltelijke aflossingen f 44.704 bedraagt, zoodat ln totaal ls afgelost een bedrag van f 215.599. Ten nadeele van de Provincie zijn geheel of gedeelteiyk afgelost 46 voor schotten tot een bedrag van f 292C0, waarvoor de pro vincie heeft betaald f 227.800. Nog loopende zijn 239 voorschotten tot een bedrag van f 94455.77. De Balans sluit met een bedrag van f 36.109.52, waar van aan Kapitaal f 30470.13. Onder de bezitingen komt voor een vordering op de Noordholl. Bank ln liquida tie me f 10943.10. Uitgekeerd is 65 pot De exploitatierekening sluit in lasten en baten met f 5977.13 met een voordeelig saldo van f 1424.66, Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrij dag 19 December 1929, des avonds 8 uur. Voorzitter Jhr. Van Spengler. Secretaris de heer J. Th. Kunnen, wegens ziekte van den heer Reindera De Voorzitter opent met een woord van welkom aan leden en pers. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. ModedeelLngen. De Voorzitter doet de navolgende mededeelingen: van de vereenlging „Het Witte Kruis", de R.K. lees- blibliotheek, en de drankbestrijdersorganisaties ls een dankbetuiging Ingekomen, voor do verleende subsidies 1930; van den heer Rood een dankbetuiging voor de verleende woaiinghuur-bydrage; van Ged. Staten goed keuring der gemeenterekening 1927. Ingekomen stukken. Van de heeren K. Viersma en J. Doets ls bericht In gekomen dat zy hun benoeming als onderwijzer aan de U.L.O.-school aanvaarden; Van Ged. Staten dat het beroep van het R.K. schoolbestuur ongegrond ls ver klaard, waardoor geen gelden beschikbaar gesteld wor den voor beharding van de speelplaats. Van den heer N. Andriesma verzoek om ontslag van de plaatselijke schoolcommissie, hetwelk eervol wordt verleend; Van den heer H. Postma verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan de O .U-school per 16 Maart 1930, wegens zijn benoeming te Hillegom. Het ontslag wordt eervol verleend. Van de afdeellng van den bond voor Staatspensioci- neering een verzoek om ontheffing van vermakeiyk- heidsbelastlng ten behoeve van 'een uitvoering voor ouden van dagen. De heer Kwadyk stelt voor de gevraagde ontheffing te verleenen, daar het hier een uitvoering betreft voor ouden van dagen, welke eens per Jaar plaats vindt De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich hier niet ln heb ben begeven, doch dat een reclame dan eerst ln behan deling kan komen als de aanslag ls opgelegd. De gedane mededeelingen en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het nieuw© Raadhuis. Van den heer Oosterlee, gem.-opzichter ls rapport In gekomen, dat het nieuwe raadhuis volgens bestek niet op 15 Nov. Is gereed gekomen wegens te laten aanvoer van materialen. In don loop van Januari hoopt men gereed te komen De heer Schryver vraagt of B. en W. al een besluit hebben genomen Inzake heffing van boete van den aan nemer. De Voorzitter zegt dat dit nog geen bespreking heeft uitgemaakt, ook omrede dit buiten schuld van den aan nemer is veroorzaakt De heer De Geus vraagt of de juiste datum al vastge steld Is. Spr. is niet tegen eenlge clementie, doch zou het zeer op prijs stellen als de datum werd vastgesteld. De Voorzitter zegt dat het niet de bedoeling is van later als Januari, en dat men ten opzichte van den bouw zeer tevreden is. B. en W. hebben geen aanleiding ge vonden een termyn te stellen. De heer Kwadyk zegt er tegen te zyn om boete te heffen als de onschuld van den aannemer vaststaat. Het ls gewoonlijk zoo, dat een bouwwerk, niet op tyd klaar komt daar de tyd te kort is. De heer de Geus dringt nogmaals aan op een vasten datum. Een besluit in dezen werd niet genomen. Het adres van de Centrale vereen, ter behartiging dor Maatschappeiyke belangen van zenuw en zielszieken wordt aangehouden tot de eerst volgende begTooting. Het adres van het Comité dei* vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in de kantons Hoorn, Pur merend, Alkmaar en Schagen wordt niet ondersteund. B. en W. zeggen in hun memorie, dat het niet In de lijn van de raad ligt dergeiyke verzoeken te steunen, daar steeds het standpunt is Ingenomen dat dit op den weg ligt van de vereen, van Ned. gemeenten. De heer Schryver stelt voor het adres wel te steunen, daar de argumenten volkomen steekhoudend zyn. Het voorstel van den heer Schrijver wordt niet on dersteund, en ls het adres voor kennisgeving aangeno men. Van den Commissaris der Koningin is een schrijven ingekomen, waarby wordt toegezonden het rapport van de Langendijk-Commiessie Inzake de door den directeur der llchtbedrijven genoten 6 pet. Het rapport heeft jer inzage gelegd, en stellen B. en W, voor de conclusie te aanvaarden dat de 6 pet. ten rechte zyn genoten. Den heer De Geus doet het genoegen dat aan den di recteur van deze plaats erkenteiyke woorden worden toegesproken. Ook wat de 5 pcL betreft ls alles in het reine. Spr. brengt een woord van hulde aan den direc teur. Het rapport wordt voor kennisgeving aangenomen. Het onderhoud der Spoorstraat. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. een onderhoud hebben gehad met Oudkarspel hieromtrent, en dat plan nen tot verbetering wachten op de beslissing waar de nieuw aan te leggen prlmaJreweg door de Geestmeram- bacht zal komen. De gemeente is bereid belangrijke flnaqtieele offers te brengen, zoodat klachten over de Spoorstraat niet aan Noordscharwoude verweten kunnen worden. Op het verzoek om een bydrage voor het nieuwe pro vinciehuis werd gunstig beschikt, en zal evenals de an dere gemeenten f 100 worden uitgetrokken. De heer Schrijver merkt op, dat dit misschien voor Ged. Staten een reden is een bUdrage te geven voor het nieuwe raadhuis, als dit verzocht wordt (Alge meen gelach.) De gevaarlijke hoek bij de Oosterstraat De Voorzitter zegt, dat B. en W. met het Bestuur van ,de Burg" de eigenaar van den stal, welke dan uit den weg geruimd zou moeten worden, een on derhoud gehad hebben. De besprekingen zijn nog niet afgeloopen, doch volle medewerking is toege zegd, zoodat den raad de eerst volgende vergadering een voorstel zal bereiken. Btjdrage voor het bijonder onderwijs over 1928. Aan de R.K. Meisjesschool wordt f2226.38 uitge keerd, waarvan reeds f 1677.94 is ontvangen. Aan de school met den BUbel f648.07, waarvan f464.06 ontvangen; aan de R.K. jongensschool f 1408.74 K, waarvan f161022 ontvangen, alzoo f 201.47H te veel. Van deze school komen niet in aanmerking om te worden uitgekeerd, f 134.30 voor huur van een sport- terein, f 16.87 aan rente en f29.50 voor aanschaffing van een buste van den Paus. Voor het vervolgonderwijs zijn deze bedragen res pectievelijk f 199.98, f81.81 en f19089. De heer Schrijver komt er tegen op, dat genoemde kosten niet uitgekeerd worden. Wat de buste van den Paus betreft zegt spr., dat Godsdienstonderwijs een wettelijk erkend vak is. De Voorzitter zegt, dat de wel voor velerlei uitleg ging vatbaar is, doch dat B. en W. wat deze kosten betreft, hun meening getoetst hebben. Besloten wordt de genoemde bijdragen goed te keuren. Rondvraag. De heer De Geus vraagt of de Tw'uijverweg al op geleverd is. Spr. wijst op de afsluiting met prikkel draad en acht dit zeer gevaariyk. De Voorzitter zegt, dat de weg 6 maanden in on derhoud voor rekening van den aannemer is en dat dan St. Pancras den weg overnoemt Op- of aanmer kingen kunnen aan Alkmaar kenbaar gemaakt wor den, ook wat deze afsluiting betreft De heer Kooij wijst er nog op, dat de sloot welke aan de Spoorstraat gedempt is, ten gerieve van de bewo ners van Oudkarspel is, zoodat het hier niet is Oud karspel tegen Noordscharwoude. De heei* Kwadijk vraagt inlichtingen over de trans portbaan en het georganiseerd ovorleg bij de Licht- bed rijven. De Voorzitter zegt, dat besloten is de transport baan in orde te laten maken Het G O. is afgewezen. Men moet niet vergeten dat deze gemeente geen be sluit heeft genomen dit in te voeren. Voorts zegt spr., zal het reglement van de commissie der Licht- bedrijven beschikbaar gesteld worden. Met den wensch dat het alle leden bij de wisseling van het jaar goed mag gaan en dat het dezo streek economisch goed mag gaan, sloot spreker dezo laatste vergadering in 1929. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Ifermanus Joseph Boersen, oud 21 jaar, rijwielhandelaar te Schagen en Maria Antonia Bruin, oud 25 jaar, zonder beroep, te Schagen. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie. Verloren: 2 petten. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. (Zie ook Vierde Blad, pag. 2.) Omtrent de vleselijke ontplofifng te Groningen wordt nog gemeld dat in tegenspraak met het eerst verspreide bericht de lijken van vrouw en kind van kapitein Jaspar nog niet zijn gevonden. Het voorstuk van de in twee helften geslagen sleepboot is thans gelicht en op den wal gebracht. De lijken waren er niet in. Met aan zekerheid gren zende waarschynlijkheid kan worden gemeld, dat moeder en dochter wel aan boord zijn geweest, zoo dat vermoed wordt dat de lichamen zijn weggeslagen. De gedoode machinst heet niet Ridderbos, maar Ve- nema. De toestand van vrouw Kraak uit de Maes- kersgang en mevrouw Elerie aan de Trompkade, die beiden te bed door een stuk yzer van de boot wer den getroffen, is zeer ernstig. Het vastzetten van de veiligheidsklep' pen.... is gevaarlijk en stralbaar. Naar aanleiding van de ontploffing te Groningen, verneemt het „Hdbld.", dat de stoomketels van sleep- booten minstens éénmaal per jaar door het rijks- toczlcht op het stoomwezen geinspecteerd worden. Het vastzetton van de veiligheidskleppen om meer stoom te krijgen is streng verboden en strafbaar. Er staat geldboete of gevangenisstraf op. Uiettemin zijn er meer dan eens kapiteins, vooral kapiteins die met eigen bootje varen, die t er clandestien wel op wagen. Maar men begrijpt, dat als een stoomketel bijvoorbeeld op 10 12 atmosfeeren beproefd is en door het vastzetten van de veiligheidskleppen wordt de druk tot 18 k 20 atmosferen opgevoerd, het gevaar groot is dat de ketel daar niet tegen bestand blijkt te zijn, gelijk vermoedelijk nu ook te Groningen het ge val is geweest. HET TERREIN VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft Donderdag avond den aankoop van het terrein van het Paleis voor Volksvlijt, voor i 1.450.000, cn de bezittingen van de Galerij-Maatschappij, voor f 1.350.000, bekrachtigd. DRIJFIJS OP DE ZUIDERZEE. Uit Schellingwoude wordt aan dc Tel. gemeld: Op de Zuiderzee vertoont zich licht drijfijs. zoodot vele visschcrs huiswaarts kceren. HET AUTOBUSONGELUK BIJ BARCELONA. 17 Dooden en 28 gewonden. Het B. T. A. meldt nog nit Barcclono: Bij het autobus-ongeluk zijn volgens nadere berich ten 17 personen gedood, terwijl 28 personen werden gewond, van wie acht ernstig. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. De vijl inzittenden omgekomen. Uit Washington wordt gemeld: Een militair vliegtuig, dat van het vliegveld Bol- iingfield was opgestegen en waarmede William K. Kaynor en nog vier personen naar Richfield in \ias- sachusetts wilden vliegen, is kort na den start \an een hoogte van 90 meter neergestort. Alle vijf inzit tenden werden gedood. FELLE KOUDE OOK IN ZUID-FRANKRIJK. Ook te Parijs vriest het stevig. In Zuid-Frankrijk heerscht felle jtoude. In het wijn gebied van Bordeaux was de temperatuur gisteren tien graden onder nul. Ook aan de Fransrhe kust -Ier Middellandsche Zee daalde de temperatuur onder het nulpunt Te Parijs vroor het gisteren zes graden.

Schager Courant | 1929 | | pagina 15