zond ere voorwaarden zullen worden bedongen. De heer Gorter weet dat ook niet, maar het la toch mogelijk. De heer Schoorl zegt dat door het stellen van deze voorwaarden door den heer Van der Bergh een raads besluit noodig is. Ook spr. zijn geen bezwaren van an dere belanghebbenden bekend, maar als die werkelijk bezwaar mochten hebben, dan kunnen die in een vol gende vergadering behandeld worden. Daarvoor behoeft dit voorstel niet te worden aangehouden. Spr. raadt dan deze zaak af te handelen. De Voorzitter kan niet alles In het openbaar zeggen, maar spr. ontraadt aanhouden van het voorstel. De heer Gorter acht het toch niet de gewone gang van zaken dat een besluit wordt genomen, indien alle belang hebbenden nog niet bereid zijn do volmacht te onder teekenen. De heer Schoorl wijst op de mogelijkheid dat de an dere belanghebbenden geen bezwaren hebben en in dat geval kan de zaak als nu het voorstel wordt aange nomen doorgang hebben. De heer Gorter merkt op dat te voren ook niet be kend •was dat de heer Van der Bergh bezwaren had. De Voorzitter zegt van wel, wat de los- en laadplaats betreft. De heer Van Erp is, nu hij den heer Gorter heeft ge hoord, wel een beetje huiverig om zijn stem voor het voorstel van B. en W. uit te brengen. Het is niet uit gesloten dat de andere belanghebbenden met bepalingen aankomen. De heer Gorter deelt mede, dat er bij de belangheb benden een brief is rondgegaan, en daarom is de vol macht nog wel niet door allen geteekend. De heer Overtoom vraagt of B. en W. van plan zyn die door den heer Van den Bergh gestelde voorwaarden ook op do andere porceelen toe te passen. Als dat het geval is heeft spr. geen bezwaar het voorstel Van B. en W. aan te nemen. Spr. is als belanghebbende en be woner van de Stille Laan niets bekend van een brief. De heer Gorter: Dan moet u maar eens vragen aan den heer Boeije en Mevrouw van den Bosch. De Voorzitter geeft dan in overweging om de door don heer Van den Bergh gestelde voorwaarden voor alle per- ceelen van toepassing to verklaren. De heer Gorter heeft dan zoo'n bezwaar niet meer. De heer Overtoom zou het niet goed vinden de door den heer Van den Bergh gestelde voorwaarden alleen voor dien te doen gelden. De heer Leguit zegt dat dit ook niet de bedoeling van B. en W. is geweest. De heer Overtoom meent dat het er maar om gaat dat het vastgelegd wordt Met algemeene stemmen wordt besloten het voorstel van B. en W. aan te nemen en de door den heer Van den Bergh gestelde voorwaarden, voor alle perceelen te doen gelden. De raad gaat in comité ter behandeling van reclames hondenbelasting en daarna wordt gepauseerd. Na de pauze kwam in behandeling do Gemeentebegrooting. De bcgrootingscommissie, bestaande uit de heeren Kooij, Bakker en De Vries, rapporteerde, dat de heer De Vries door ongesteldheid verhinderd was aan het onderzoek deel te nemen en dat ze slechts 2 opmer kingen had, n.1. dat ondanks de toezegging dat te ge legener tijd een voorstel zou worden gedaan tot ver bouw van het voormalig waaggebouw met politiebu reau, er nog geen post op de begrooting is uitge trokken. De commissie dringt er op aan, ten spoe digste een voorstel bij den raad in te dienen. In de tweed plaats vraagt do commissie of een be drag van f (100 voor teerbehandeling van den Stations weg voldoende wordt geacht voor een doelmatige teer behandeling. De commissie dringt aan op een goede en oordeelkundige uitvoering van het werk. 13. en W. antwoorden, dat het eerstgenoemde punt niet aan hui? aandacht was ontgaan, doch waar in de naaste toekomst zooveel gevraagd wordt van de fi- nantiën der gemeente, achten zij den tijd nog niet gekomen om met voorstellen te komen Met uitgetrokken bedrag voor de teorbehandeling wordt door B. en W. voldoende geacht. Het is de be doeling do behandeling te doen geschieden zooals met liet proefvak is geschied. 13. en \V zullen hunne aan dacht op een goede en oordeelkundige uitvoering van het werk gevestigd houden. Op de vraag van den Voorzitter of iemand alge meene beschouwingen wenscht te houden, antwoordt niemand, alleen vroeg de heer Gorter naar den heer Willemse. In behandeling komt dus het rapporteer begro tingscommissie waarbij de heer v. Krp te kennen geeft dat hij met de opmerking der commissie over waag gebouw en politiebureau eens is. En waar deze kwes tie nauw in verband staat met andere dingen, die spr. hier niet in 't openbaar zal noemen, wenscht spr in de volgende vergadering een voorstel van B. en W. Ook de heer Gorter staat aan de zijde van de com missie en wijst op do toezegging van B. en \V. dat ze de noodige stappen zouden doen en op den onhoud- baren toestand. De heer Van Nuland herinnert aan het vroeger ge dane voorstel oni den luifel of te breken, een voorstel dat gevolgd is door het voorstel van spr. om het ge bouwtje afdoende tc verbeteren. B. en W. hebben beloofd met een voorstel te zullen komen, dat is ach terwege gebleven en spr. is er niet meer over begon nen, omdat als spr. en de zijnen iets voorstellen, het reeds door den man is bekokstoofd en het wordt afgewezen. De Voorzitter: Nou, nou, dan kunnen we het anders om ook wel zeggen. De heer Van Nuland zegt dat het toch in den re* gel gebeurt. Waar 13. en W. op den finantieelen toe stand der gemeente wijzen, wijst spr. op de nieuwe regeling tusachen rijk en gemeenten, en oordeelt spr. dat dc toekomst niet zoo duister behoeft te worden ingezien. Vooral niet waar het een klein bedrag be treft De heer Gorter meent tusschen dc regels van het antwoord van B. en W. te kunnen lezen, dat B. en W. een berekening van kosten hebben laten ma ken. Een waarschuwend woord van den bur gemeester. De Voorzitter zegt dat B. en W. er over hebben ge praat en antwoordt voorts, dat dc nieuwe finantieele regeling in 1931 in werking treedt. Spr. raadt aan «leze verandering van politicbureau nog een jaar uit te stellen. Het is wel een heel somber perspectief, maar spreker moet zeggen dat de Baad tegenwoordig heel royaal is, terwijl niemand boter dan B. en W. het weten, dat de finantieele toestand der gemeente niet zoo rooskleurig is. Er worden groote uitgaven gedaan, er wordt maar gezegd dat perceel en dat ner- ccel aan te koopen, en dat te dempen, maar dat loopt zachtjes aan in de duizenden. Spr. noemt verder do kanalen, de wegenaanleg, het rijk dringt aan op het bouwen van een ontvangerskantoor, aangedrongen wordt op een gebouw van consultatiebureau. Alle maal dingen waaraan we niet zullen ontsnappen, maar spr. begrijpt niet dat dan zoo op deze zaak wordt aangedrongen, zoo urgent is ze niet. Het politie bureau is wel geen ideale toestand, maar het is toch al verbeterd. De heer Gorter zegt, dat hij de staat van leeningen heeft ingezien en er zeer weinig inproductieve lee ningen ten laste der gemeente zijn. De Voorzitter zegt nog zeer onvolledig te zijn ge weest, en noemt, in de naaste toekomst het bouwen van een nieuwe school, op de a.s. salarisverhooging van burgemeester, secretaris en ontvanger, met de nog belangrijke nasleep opheffing pensioenbijdragen. Spr. ziet niet in boe dat straks allemaal betaald moet wo-don. De heer Van Erp meent dat daarom nog niet moet wachten het maken van een behoorlijke entrée naar ons politiebureau. De Voorzitter zegt dat de heeren het dan zelf maar moeten weten. Als hoofd van de politie kent hij toch den toestand. Laat men als men oordeelt dat de plaats van het politiebureau onvoldoende wordt aan gewezen, een bord of een transparant aanbrengen. Nog dezer dagen heeft spr. de maten gezien van ge bouw voor de consultatiebureaux en de opzichter oor deelde dat dit wel niet onder de flO.OOO zou kosten. Do heer Gorter vraagt of ons dien bouw dan wordt opgelegd. De Voorzitter: Neen, maar dat zal wel noodzakelijk wezen. De heer Van Erp zegt, dat de verhooging van sala ris van burgemeester, secretaris en ontvanger niet onzen wcnsch is, laat men dus hier niet klagen, maar naar boven. De heer Schoorl zegt, dat B. en W. meermalen de verbetering van het gebouwtje hebben besproken, maar oordeelen dat we er niet met een kleinigheid af zijn. Er zal meer bij komen en dan is beter het straks royaal in orde te maken. De heer Bakker deelt mede, dat de heer Berkhou wer had geklaagd over het los zijn van den luifel en de commissie oordeelde dat verandering moest wor den aangebracht. Spr. vraagt of het niet mogelijk is dat de luifel verdwijnt en de deuren een kleine ver betering ondergaan. Op deze wijze is het geen aan zien. De heer Van Nuland heeft liever dat B. en W. tot opdracht krijgen met teekening en voorstel bij den Raad to komen. Blijkt het ons te kostbaar, dan be sluiten we anders. De heer Gorter vraagt, of de bedoeling van de com missie is geweest het goed in orde te maken. De argu menten van B. en W. noemt spr. een vogelverschrik ker. Ben paar honderd gulden verprutsen, daar voelt spr. niet voor. De heer Leguit vindt ook beter, een afdoende ver betering aan te brengen. De heer Gorter meent, dat B. en W. ook van de omstandigheden op de hoogte waren toen de heer Van Nuland zijn voorstel deed. De Voorzitter zegt, dat er daarna verschillende uit gaven zijn gekomen die toen niet waren te voorzien, als salarisverhooging. De heer Gorter wijst er op, dat geen geld voor de kanalen werd beschikbaar gesteld, als de raad niet oordeelde dat de gemeente ervan zou profiteeren. De draagkracht der ingezetenen zal er dus door verhoo- gen. Maar als het afwachten verband houdt met even- tueele andere plannen, dan zal spr er zich bij neer leggen. De heer Van Nuland stelt voor, B. en W. op te dra gen met teekening en voorstel te komen. De heer Van Erp amendeert dit met de wensch dat dit dan in de eerstvolgende vergadering zal gebeu ren. De Voorzitter evenwel wijst op het ontzaggelijke werk dat B. en W. tegenwoordig hebben te verrichten en spr. wijst er op, dat deze zaak niet urgent is en het dus gekheid is te verlangen dat B. en W. in de volgende vergadering, half Januari, met een voorstel zullen komen. Spr. zal daartoe niet medewerken, cn stelt voor, dat het onderwerp voor B. en W. een punt van onderzoek zal uitmaken. Aldus wordt besloten. Wat de teerbehandeling van den Stationsweg be treft, zegt de heer Bakker, den indruk te hebben ge kregen, dat voor f600 geen oordeelkundige uitvoering kan plaats hebben er. waar spr. wil dat het goed ge beurt, wil spr. den post verhoogen en brengen op f900. Van het gedeelte dat bij café Visser is gedaan, is weinig overgebleven. De heer Van Nuland heeft gezien, dat van het plan de Spoorlaan is afgeknepen. Wel moet men respect hebben voor een weg waar een raadslid aan woont, maar het is toch niet aardig tegenover de menschen van de Spoorlaan. Spr. wil dus het plan uitbreiden met Stationsplein en Spoorlaan en waar het werk in 't hartje van den zomer dient te worden gedaan, wil spr. een onderzoek van kosten. De heer Bakker wil, ter wille van de gemeentefi- nantiën, volstaan met Stationsweg. De heer Gorter wijst weer op de uitvoering als in polder Het Koegrns en meent dat de kosten dan niet zoo hoog zullen zijn cn verwacht dat voor de f 900 dan Stationsweg, Stationsplein en Spoorlaan gedaan kunnen worden. Het schijnt dat het teer van onze gasfabriek voor dat doel te zwaar is. De Voorzitter zegt, dat Wieringerwaard het toch ook gebruikt. De heer Bakker deelt mede, dat voldoende teer en flinke hoeveelheid split moet worden gebruikt. Spr. kan zich met het idéé van den heer Gorter, dat de opzichter een kijkje neemt in Koegras, best vereeni gen. De heer Schoorl wijst er op dat bij het proefstukje bij Visser niet tot zijn recht kwam, omdat er vocht onder de teerlaag kan komen. Als de behandeling over dc geheele breedte wordt toegepast, verwacht spr. dat de weg in goeden staat van onderhoud zal komen. Dat B. en W. voorstellen alleen den Stations weg to doen, is geen beleefdheid tegenover een raads lid, dat zou een beetje kinderachtig zijn, maar omdat aan den Stationsweg de meeste menschen wonen. Om het werk in tweeën te doen heeft het voordeel, dat men eerst de uitkomsten der behandeling kan zien en bovendien er moet een ruime hoeveelheid split opgebracht worden, een hoeveelheid, waarvan later een gedeelte overbodig is en dus voor hot tweede ge deelte gebruikt kan worden. Spr. meent dat de op zichter op de hoogte is van het werk in Koegras. De heer Gorter zegt dat het wel in bespreking is ge weest, maar de opzichter het verder met het opvol gend college van B. en W. zou bespreken. De heer Van Erp meent dat wel gebleken is dat de proef een fiasco is geweest en wie waarborgt dan spr. dat het nu wel goed geschied. Spr. is niet over tuigd van behoorlijke deskundige uitvoering; het is gebleken dat men dergelijke wegenonderhoud in Scha- gen nog niet kent en spr. wil dus een kostenbereke ning van het geheele stuk, met een deskundige op gave over hoeveelheid teer en split. De heer Leguit heeft ook altijd betwijfeld of wat de opzichter wil doen uitvoeren, wel een afdoende ver betering is. Spr. denkt dat dc kosten dan wel 2 a 3 gulden per meter zouden bedragen en dan was het beter alles in eens te doen en een lecning te slui ten. De heer Van Erp begrijpt dan niet dat de heer Leguit er zich mee vereenigt, dat f 600 wordt uitge trokken. De heer Leguit zegt dat hij zich heeft gehouden aan de opgave van den opzichter, een weg maken die stofvrij is, niet die onderhoud-vrij is. Het voorstel-Bakker f900 uit te trekken voor Sta tionsweg, wordt in stemming gebracht. De stemmen staken 5—5, tegen de heeren Van Erp, Overtoom, Van Rijswijk, Van Nuland en Gorter, zoodnt het punt tot de volgende vergadering wordt aangehouden. De hoer Van Erp verwondert zich over de uitge brachte stem door den heer Leguit, doch deze merkt op dat hij voor het voorstel-Bakker stemt, omdat er geen ander voorstel was. De heer Van Erp zegt, dat het weer is als van mor gen, men verandert maar weer van meening. De heer Schoorl merkt nog op, dat dergelijk werk op 2 wijzen kan worden uitgevoerd; op de wijze als de rijkswegen worden gedaan en zooals in Koegras, en Wieringerwaard. Spr. meent dat de laatste wijze voor ons voldoende is, vooral omdat deze weg niet als primaire weg is bedoeld. Spr. heeft voor het voorstel- Bakker gestemd omdat het iets meer ruimte biedt. EierenveiUng. De begrooting EierenveiUng wordt goedgekeurd. Grondbedrijf. De heer Van Nuland Informeert hoe B. en W. staan tegenover de huurders van de tuintjes in het Hee renbosch, krijgen deze schadeloosstelling? De heer Schoorl ze'gt, dat B. en W. de gronden waarvan zij denken dat ze 't eerst voor verkoop in aanmerking komen, niet meer zullen verhuren. Pre cies is dat nog niet voor elkaar. Voorzitter herinnert dat ook reeds schadeloosstel ling is gegeven. De heer Van Nuland zegt, dat de post huur dezer tuintjes te hoog is geraamd. De heer Schoorl oordeelt, dat hiermee voldoende rekening is gehouden. Op een informatie des heeren Gorter wordt mee gedeeld, dat er briefjes zijn rondgezonden aan de huurders en de antwoorden als ze zijn ingekomen, door B. en W. zullen worden behandeld. De heer Gorter informeert naar de f 1600, uitgetrok ken voor verkoop van grond door het Grondbedrijf aan de gemeente. De heer Schoorl zegt, dat het betreft het plantsoen tusschcn de perceelen Bleker en Kcrkmeer, berekend tegen den kostprijs plus overschrijfkosten. De heer Gorter zegt het verkeerd te achten zulke bedragen te leggen op de gemeenterekening. Er zijn naar spr.'s oordeel heel wat urgenter dingen die men in de gemeente noodig heeft en waarvoor dit geld was tc gebruiken. Spr. achtte het beter de grond duur der te verkoopeu, inpla'ats dit de gemeente te laten betalen. De heer Schoorl zegt dat dit mogelijk zou zijn als men vaste grondprijzen had, dan kon men er zooveel dubbeltjes opleggen. Maar nu wordt reeds een grond prijs bedongen zoo hoog mogelijk. En bovendien ge niet de geheele gemeenschap van die plantsoenen. Men ziet elders hetzelfde gebeuren. De heer Gorter handhaaft zijn standpunt. De heer Van Erp vraagt naar het salaris van den Administrateur; wordt dit verhoogd? Voorzitter: Verdubbeld, eenvoudig omdat er meer werk is. De heer Van Erp vraagt of als hij daar zijn stem aan geeft, of dan de administrateur de eenigste is, waar grond te koop is. Voorzitter: Ja, maar ik weet niet wat achter mijn rug gebeurd. De heer Van Erp: Wij moeten een burgemeester hebben achter wiens rug niets gebeurd. Voorzitter: Ik heb geen oogen in mijn rug. De heer Van Erp: Maar U kon wel eens omkijken. Spr. is voor hooger salaris, daar de verantwoordelijk heid grooter is. Voorzitter zegt, er niets aan te kunnen doen als het anders gebeurd met den grondverkoop dan nu is vastgesteld. Als de opziehter hier komt met een effen gezicht en zegt, die en die wil grond koopen, weet ik niet of dat van een wethouder afkomstig is. De heer Van Erp: U moet uitzoeken hoe dat stuk gespeeld wordt. Voorzitter: Dat is juist de kunst en dat moet u mij maar eens leeren De heer Van Lrp: Dat kan. De heet Bakker beredeneert in den breede het ge- wcnschte dat raadsleden hun best doen als zij een gegadigde voor grond hebben om dit den admini strateur kenbaar te maliën. Spr. vraagt, of daar nu ook. een eind aan moet komen. De heer Van Eip kent maar één goede weg, dat Is dat de menschen zich vervoegen bij den administra teur. Raadsleden en wethouders moeten niet bij ge gadigden aan de bel hangen om grond te verkoopen. Voorzitter zegt, dat de regeling nu zóó is dat de aanvragen bij den administateur binnenkomen en die ze nummert en zoo komen ze in de vergadering van B en W De heer Van Rijswijk acht er niets op tegen dat de raadsleden reflectanten bij den administrateur aan brengen. De heer Schoorl zegt, dat de heeren nu toch gerust kunnen zijn. De aanvragen stroomen bij den admini strateur binnen en de tafel ligt hier vol met num mers. De heer Van Erp zegt, dat de wethouder hier nu demonstreert dat er 't geheel geen aanvragen zijn. Maar dat is de schuld van de heeren zelf. De men schen weten nu dat de grond is te krijgen voor f3 en wachten hun tijd af. Dat heb je ervan als iedereen voor makelaar speelt Voorzitter zegt, dat over de bogrooting zal worden gestemd. Het wordt wat lastig, want wij zitten hier vijf tegen vijf. De heer Van Erp: Dat moest niet zoo zijn. Voorzitter: Dat ben ik met u eens. De heer Van Erp: Juist, maar het is u toch olijk- baar wel bekend. De heer Overtoom zegt dat als hij voor de begroo ting stemt, dit niet wil zeggen, dat hij die f 1600 voor plantsoen goedkeurt. Voorzitter zal dan deze post in stemming brengen. Tegen de heeren Van Erp, Gorter, Van Rijswijk, Overtoom en Van Nuland. De stemmen staken, aangehouden tot de volgende vergadering. Gasbedrijf. De heer Van Nuland houdt een pleidooi voor gas- prijsverlaging met 1 cent Het bedrijf staat op ge zonde boenen en spr. becijfert uit deze begrooting, ondergebracht onder allerlei punten, oen winstcijfer van f7496.40. Uit de cijfers van 1928 blijkt dat voor f 42572.21 aan gas is verkocht. B. en W. berekonen nu f 40.000, terwijl de post aankoop materialen is ver hoogd van f16205 in 1928, op f 18.000 v. 1930. Wat in 1928 aan M3. gas is verkocht, mag gezien de uitbreiding der gemeente en de stijging van het gasverbruik, ook minstens voor 1930 worden aangenomen en toch schatten B. en W. het op f40.000, tegen f42500 voor 1928. Een verminderde gasprijs van 1 cent geeft een verlaging van ongeveer f3800, een bedrag dat deze begrooting alleszins kan lijden. De heer Schoorl wijst op het feit, dat met 1 Jan. 1929 het gas met 1 cc.it is verlaagd, dus de conclusie die uit 1928 is getrokken, is niet juist, men moet eerst rekening houden met deze verlaging van 1 cent. Dan heeft het bedrijf aanstonds het verlies van de pensioenbijdrage. Wat de onderhoudskosten betreft, dit is door den directeur geraamd. De kolen zijn bovendien f 1.50 duurder, zegt de heer Leguit Do heer Van Nuland zegt, dat het college voor een heel jaar kolen heeft gekocht op contract en niet on- voordeelig. En de pensioensbijdrage zal hoogstens kosten f665.10. De begrooting is zoo ruim dat ook nog best i9 te dragen het verschil van de prijsverlaging voor 1929. In 1928 is f2562 meer verkocht dan nu wordt geraamd, ook toen waren er voor een deel van het jaar dure kolen. De heer Van Erp acht het toch gevaarlijk om nu direct te beslissen, laat B. en W. het eens nagaan en dan in Januari met hun cijfers komen. De heer Schoorl meent dat van de cijfers van 1928 f3800 moet worden afgetrokken voor lager gasprijs. Wat de heer Van Erp wil, acht spr. best mogelijk. Aldus wordt besloten, nadat ook de heer Van Nu land zich hiermee accoord had verklaard. Na een informatie blijkt, dat het loon van den leer ling-fitter niet f3.—, maar f5.— bedraagt. De heer Van Erp heeft daartegen geen bezwaar, maar hoopt dat door den betrokkene zal worden be grepen dat hij geen recht heeft op een vaste aan stelling als hij 18 of 19 jaar is. Op deze wijze worden er maar weer te veel werklieden gefokt aan de fa briek. Er is voldoende personeel en dat is wel geble ken toen Keesman op non-actief kwam, zonder be zwaar van de gemeentekas. Dat geld is door de ge meente verdiend. Voorzitter zegt, dat nu wel blijkt, nu er één ziek is, dat er te weinig personeel is. Men zit met de handen in het haar. De jongen moet toch een behoorlijk loon hebben en of hij een vaste aanstelling krijgt hangt af of er een vacature komt in de toekomst. De heer Bakker zegt, dat het wel is gebleken, nu Keesman weg is, dat er te kort personeel is. Wat vroe ger het bedrijf zelf deed, moet nu worden uitbesteed. En nu Burger ziek is, is de toestand precair. Van der Ben werkt dag en nacht. En de uitbreiding door Zwaag gemaakt, kan wat de huisaansluitingen be treft, niet worden afgemaakt door ons eigen perso neel. Dat staat stop. En dat hier geëischt wordt van een. technisch ambtenaar dat hij ook grond uitgraaft, komt nergens voor. Spr. acht het zeer misplaatst, ge zien de ijver waarmee b.v. v. d. Ben zich aan het be drijf geeft, nog steeds te spieken van te veel perso neel. Voorzitter meent, dat wij nu maar ophouden moe ten, het is een stokpaardje van den heer Van Erp. Hij zegt het meer uit aardigheid. De heer Van Erp: In geenen deel uit aardigheid. Dat geld van Keesman is verdiend door de gemeente. En dat het werk wordt uitbesteed acht spr niet zoo verkeerd. In den regel is dat goedkooper. En wat de ziekte van Burger betreft, als een andere werkman ziek is moet men ook raad schaffen. Na nog eenig gepraat wordt de begrooting van het gasbedrijf in stemming gebracht. Ook hierover sta ken de stemmen. Tegen de heeren: Van Erp, Over toom, v. Rijswijk, Van Nuland en Gorter. Electrlciteltsbedrijf. De heer Van Nuland vraagt naar de resultaten van het vastrecht. Verder vindt spr. de meterhuur te hoog. De huur ia f4.80, de aanschafwaarde der me ters ruim geschat f 10. Levensduur 10 jaar, alleen om de 5 jaar eenige controle. Het bedrijf is eveneens ge zond. Geraamde winst in verschillende posten f9000. Spr. meent dat die hooge winsten niet steeds voor hooge reserveeringen behoeven te worden gebruikt, maar ten goede moeten komen aan de gebruikers. De heer Schoorl zegt, dat het vastrecht een hooger gebruik ten gevolge heeft gehad. Maar ook hoogere maximale belasting door aanschaffing huishoude lijke apparaten, wat door het meerder verbruik wordt goedgemaakt B. en W. willen daarom voor 1930 met het vastrecht verdei gaan en dan over de heel linie. Het vastrecht dan te brengen van 10 op 8 cent. De meterhuur is in verschillende plaatsen hooger dan hier. En ambtenaren van het P.E.N. hebben spr. gezegd, er niet aan te denken de huur die daar 50 cent per maand is, te verlagen. Deze huur vormt een vaste bijdrage voor ben die zoo weinig gebruiken, dat zij het bedrijf anders verlies zouden brengen. Op deze wijze betalen zij wat zij kosten. Spr. wijst ook op het komen van de 2e transfor mator die f 1000 ongeveer huur zal kosten. Dan nog de pensioensbijdrage Het salaris van den directeur is verhoogd, dus men zij voorzichtig. De heer Van Nuland acht het onbillijk dat zij die genoeg stroom gebruiken een hooge meterhuur moe ien betalen voor de enkele personen die te kort ge bruiken. Pak deze enkele menschen dan apart. Spr. wil voorzichtig zijn en stelt voor de meterhuur te brengen van 40 op 35 cent per maand. De heer Van Erp heeft reeds herhaaldelijk verla ging van meterhuur bepleit, maar 5 cent is hem te laag, spr stelt voor 10 cent. De pensioensbijdrage waarmee nu steeds gegoocheld wordt, is er nog niet en het zal te bezien staan of ze er dit jaar komt. Spr. informeert naai dn motieven om het salaris van den riirecteur te verhoogen. Voorzitter: t Is te laag, el is in den loop der jaren veel meer werk gekomen. De heer Van Erp herinnert aan de geruchtmakende zaak, waarbij de gasdirecteur financieele straf is ge seven En op het prae-advies van B. en W. stond toen reeds dat de directeur verhooging in uitzicht werd gesteld. Dat prae-advies heeft op spr. steeds den indruk gemaakt dat als het salaris verhoogd werd, B. en W dachten dat dè zaak wel zou doodbloeden. Zoolang als spr. deel uitmaakt van den Raad zal hij tegen dat onrecht strijden, spr. zal zijn stem geven aan deze verhooging, maar het spijt spr. dat B. en' W. niet durven uitkomen voor hun ware motieven. De directeur krijgt een nieuw huis, hooger sakiris, welilcht zal de schuldafdoening nog verdwijnen, wat spr. hoopt Maar spr. acht dit niet de juist weg. Spr. zegt hoe ccn wethouder in een particulier ge sprek met den directeur gezegd heeft, dat zaakje met de finantieele strop maar te laten zwemmen, er komt straks hooger salaris. Spr. had het heel wat reëeler geoordeeld, als anders was gehandeld. Spr. behandelt vervolgens de vraag of thans niet het oogenblik daar is om te bespreken: zullen wij ons Gem. Bedrijf aan het P.E.N. overdoen? Het is thans een goed winstgevend bedrijf. En aan- rtonds is het contract afgeloopen tusschcn Gemeente en de P.E.N. En dan kondon ons wel eens heel andere voorwaarden gesteld worden, die ons bpdrijf minder rcntcgevend maakten en daarmee het gevolg, dat ons bedrijf bij eventueelc overname dan ook minder waard werd. Schagen heeft bovendien geld noodig en !*pr. acht het daarom gcwenscht dat B. en W. komen met de voorwaarden waarop de P.E.N. het bedrijf wil overnemen. Of dit zal gebeuren of niet, daarin staat de Raad volkomen vrij om te beslissen. De heer Bakker meent dat er van compensatie der wtraf van den gasdirecteur niet moet worden gesproken. We hebben hem bij ons gehad, hij heeft gezegd dat hij met zijn salaris er niet kon komen en waar spreker blijkt dat het sa laris er niet kon komen en waar spr. blijkt dat het sa laris lager is dan in de omgeving, dan kan spr. met sa larisverhooging accoord gaan. Spr. meent dat een bil lijke straf is opgelegd, maar de zaken moeten van de personen worden onderschelden. De Voorzitter stelt zich op het zelfde standpunt, de straf is rechtvaardig geweest, maar daarom moet het loon niet te laag wezen. In het voorstel van B. en W. moet niet een soort compensatie worden gezien. De heer Van Nuland zegt dat Schagen den directeur het allerlaagst bezoldigt en spr. had verwacht, dat B. en W. reeds eerder met een voorstel tot verhooging zou den komen. In het belang van het bedrijf moet een be hoorlijk salaris worden gegeven en spr. had het redelij ker en royaler gevonden als B. en W. hadden voorge steld het salaris met ingang van 1 Januari te doen in gaan. De directeur houdt zich niet aan een S-urendag en hoewel men over den persoon van meerling kan ver schillen, voor zijn arbeidsprestatie kan men respect heb ben. De Voorzitter zegt dat het nu gaat over de begrooting voor 1930. Een idee als door den heer Van Nuland aan de hand gedaan, zou dan in de volgende vergadering aan de orde moeten komen. De heer Van Nuland vraagt voorts, of er naar de nieu we directeurswoning een behoorlijke straat komt en of de woning uit de reserven van het gasbedrijf zal worden betaald of voor de helft uit gas- en voor de andere helft uit electriciteitsbedrijf. De heer Schoorl acht verlaging van meterhuur niet gewenscht, maarblijft liever in de richting van lagere tarieven gaan. De methode-Van Nuland geeft een ta melijke administratieve rompslomp. De betaling van de directeurswoning kan 't gemakkelijkst uit de reserves van het gasbedrijf. De heer Bakker verklaart dat hij, na de toezegging, dat zoo mogelijk, tot verdere tariefsverlaging zal wor den overgegaan, met het voorstel van B. en W. accoord gaat De heer Van Erp prefereert verlaging van meterhuur omdat deze meer de kleine menschen ten goede komt dan wanneer een algeheele verlaging van de tarieven plaats vindt Het voorstel-Van Erp, de meterhuur met 10 cent te verlagen, wordt verworpen, voor de heeren Van Erp, KoolJ en Gorter. Het voorstel-Van Nuland meterhuur verlaging met 5 cent, wordt wegens staking van stem men aangehouden; voor stemden de heeren Lookman,! Bakker, Gorter, Van Erp en Van Nuland. De heer Van Nuland wijst op de eigenaardige houding' van den heer KooU, die voor het voorstel-Van Erp stemt maar tegen het meer voorzichtige voorstel-Van Nuland. De Voorzitter oordeelt dat de heer Kooij dat zelf moet weten.

Schager Courant | 1929 | | pagina 18