Raad Winkel. De heer Van Erp vraagt nog eens of B. en W. zich zullen wenden tot bet P.E.N. over eventueels overname van het G.E.B. aan de provincie. De Voorzitter zegt dat reeds eerder Is medegedeeld, dat B. cnW. dat niet wenschen te doen, de onderhan delingen zijn begonnen van de zijde van het P.EJN. en dat heeft ze afgebroken. De heer Van Erp zegt dat dan binnenkort van hem een voorstel is te verwachten. Een incident. Doordat de verslaggever niet precies de voor- en tegenstemmers wist van het voor stel-Van Nuland, in formeert hij, over de balie heen, tot den heer Van Nuland daarnaar, doch het fluistergesprek was blijk baar voor den Voorziter zeer hinderlijk, want op zeer vertoornden toon verzocht hij den heer Van Nul and te gaan zitten. Reeds eerder had de Voorzitter op spoed aangedron gen, want het was 4 uur en met de begrooting moest mog worden begonnen. En onze burgemeester nu werd over het hierboven vermelde geval zóó boos, dat hij te kennen gaf, dat als hij nu van alle kanten werd tegengewerkt, hij het verdomde en naar huis zou gaan. De subsidie-aanvragen. Rondvraag. Het Witte Kruis vroeg voor de tb.c.-bestrijding f 1000. B. en W. evenwel wijzen op het saldo van f 1000, o.m. ontstaan door een gift van f 1875 door de Paaschtentoon- Btellingsvereenlging en adviseeren de gevraagde sub sidie niet toe te staan. Op verzoek van den heer Van Nuland wordt de ge voerde correspondentie met het afdeelingsbestuur over gelegd en in het laatste schrijven van dat bestuur wordt medegedeeld, dat de dotatie van de Paasch tentoonstel- lingsvereeniging In de kas van het Witte Kruis is ge stort en voor eventueele tekorten van de onderafdeellng t.b.c.-bestrijding zal worden benut. De heer Gorter vindt het wel gemakkelijk dat te schrijven, maar zóó zal het toch niet gaan, ondanks het sympathieke doel. De heer Van Nuland wijst, juist met het oog op het doel dat de vereeniging beoogt, op het gevaar dat dan de provinciale subsidie ook niet wordt ontvangen, als de gemeente niet subsidieert. De heer Schoorl zegt, dat juist de vrees dat de ge meente de helft der subsidie van de provincie niet zal ontvangen, omdat er een dergelijk saldo is, B. en W. aanleiding geeft tot hun advies. Met algemeene stemmen wordt de subsidie-aanvrage afgewezen. De voetbalvereeniging „Sparta" vraagt, met het oog op de inrichting van een n ieuw terrein, een subsidie van f 200. B. en W. adviseeren afwijzend, omdat het Inrichten van een nieuw terrein geen reden tot subsidieering kan zijn, waar bij overleg het bestaande terrein gebruikt had kunnen blijven. Goedgevonden. Afgewezen wordt een verzoek van de Vereeniging tot bevordering van de maatschappelijke belangen van ziels- en zenuwzieken. Toegestaan wordt de subsidie aan de Gezondheids- oommissie, f 500 subsidie aan het Witte Kruis voor restauratie badinrichting, 1 cent per inwoner aan de Commissie voor de malaria-be strijding. Aan de N.H. Vereen. Het Witte Kruis wordt voor den ontsmettingsoven te Alkmaar een subsidie verleend van 1 Vz cent per Inwoner. Mej. J. de Vries, Hoofd der Bewaarschool, vraagt sa- larisverhooglng. B. en W. stellen voor f 100 verhooging te geven en het salaris is nu f 1300 met vrij wonen, en -wordt dan f 1400. Voorzitter zegt, dat B. en W. alle waardeering hebben voor het werk van juffrouw De Vries. De heer Van Rijswijk vraagt of f 100 genoeg is, in verband met 't goede werk van juffrouw De Vries. De heer Schoorl wijst er op, dat juffrouw De Vries nog andere inkomsten heeft, n.1. van het handwerkon- derwijs op de U.L.O.-school, dat zij niet In buitengewone uren doet De heer v. Rijswijk stelt voor. f 200 verhooging te ge ven, dat de heer v. Erp ondersteunt. Wij kunnen deze goede leerkracht dan waarschijnlijk met meer kans be houden. Voorzitter kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Het wordt aangenomen. De Schager Handeldrijvende en ïndustrleele Midden- standsvereeniglng vraagt en krijgt voor hun Handels- winteravondschool f 200. Het Landbouwhuishoudender- wijs f 2968.50, allen voor, behalve de hoer Bakker. Voorzitter licht toe. dat er pl.m. f 1350 van terugkomt van omliggende gemeenten. Vakteekenschool f 385,95, Komt ook van andere ge meenten een deel terug. Allen voor. De Schager Leesbibliotheek vraagt f 100. B. en W. stellen f 100 voor, doch de .heer v. Rijswijk breekt een lans voor een hooger bedrag en stelt f 150 voor. Verschillende leden echter merken op dat dit een goed systeem is, nu er f 100 wordt gevraagd. De heer v. Nuland merkt op, dat een bibliotheek wel f 500 zou kunnen gebruiken en wijst op de katholieke bibliotheek. Die kan ook best subsidie gebruiken; ge vraagd wordt er echter niet meer, omdat de Raad al eens een verzoek heeft afgewezen, maar de billijkheid eischt wel, dat ook daaraan subsidie wordt verleend. De heer Van Rijswijk stelt voor f 150 te geven; allen tegen, behalve de voorsteller. Het bedrag van f 100 wordt toegestaan; de heer Over toom stemde tegen. De Harmoniekapel krijgt f 275... Paaschtentoonstel- ling f 100;. Harddraverijvereeniging f 200; de Schager IJsclub 50 pet bijdrage der arbeidsloonen, die zij in 't seizoen 19291930 zal uitbetalen, echter tot een maxi mum van f 2C9. Voorzitter zegt vervolgens, dat nog is Ingekomen een Verzoekschrift om premievrij pensioen voor het gemeen te-personeel, ingediend door den Bond van Personeel in overheidsdienst. Dit verzoek is echter te laat inge komen. Voorzitter vertelt hierbij ter toelichting, dat in Oc- tober een conferentie heeft plaats gehad met een lid van het Hoofdbestuur van den Bond, die wenschte in gelicht te worden omtrent de plannen wat de pensioens premie betreft B. en W. stonden op 't standpunt, dat wij niet in staat waren ons standpunt te bespreken na dat Ged. Staten een uitspraak hadden gedaan, omtrent de voorgenomen salaris-verhooging van Burgemeesters. Secretarissen en Ontvangers. Onlangs heeft genoemd Hoofdbestuur om antwoord gevraagd, waarop wij heb ben geantwoord als boven, en daarna Is het adres ge komen. De heer Bakker zegt dat het onderhoud met B. en W. den 8 October plaats had; B. en W. hebben geantwoord 13 December, op hun verzoek; hij wil ernstig hopen, dat het niet meer voorkomt, dat er zoo lang gewacht wordt met antwoorden, om minder prettige verhoudingen te voorkomen. We zijn nu in de onmogelijkheid gekomen om op tijd voor de begrooting het verzoekschrift in te dienen. Voorzitter wijst er nogmaals op, dat Ged. Staten na latig zijn hun besluit kenbaar te maken, B. en W. kon den hun standpunt niet bepalen. De heer Bakker vijst er nogmaals op, dat het voor hen onaangenaamheden meebrengt; het heeft den schijn, alsof we nalatig geweest zijn. Een nieuwe vergadering om over de begroo ting te stemmen. Voorzitter merkt op dat de begrooting nu afgehandeld I is, maar ze* kan niet Ingezonden worden, in eene vol- I gende vergadering moet de Raad er weer over stem- 1 men; dan worden echter geen discussies meer gehouden. De heer Van Erp spreekt nog over den ontvangst- post: Heffing van vergunningsrecht en breekt 'n lans voor eenige verlaging, om do vergunninghouders ©eni germate tegemoet te komen. In de na-oorlogsche jaren is deze heffing gelijdelijk verhoogd, en dat kon ook wel, maar nu wordt 't tijd aan een verlaging te denken. Hij geeft B. en W. in overweging het recht voor allen met f 12 50 te verlagen en den post (f 1600) met f 250 te verlagen. Voorzitter zegt, dat de Raad het recht niet kan verlagen, dat is aan B. en W. De heer Van Erp doet dan een beroep op B. en W. om eenige verlaging ln gunstige overweging te nemen. De heer Van Erp komt daarna met bezwaren tegen de subsidie aan de Vereen, van Burgem. en Secretarissen in 't Kanton Schagen. Dit is feitelijk een particuliere vereeniging. Waar blijft het eind? Ze zullen wellicht nuttig werk doen, maar we zijn al lid van de afd. Noord- Holland v. d. Vereen, v. Ned. Gemeenten. Spr. wijst er dan op, dat Schagen door die Vereeniging minder mooi is behandeld te Amsterdam Inzake de Schoolart sen-kwestie daarom voelt spr. er niet voel voor om nog subsidie te geven. Voorzitter zogt. dat het Ooilege een paar Jaar terug de subsidie wilde schrappen, maar dat Is toen ver worpen. We zijn lid van de Vereen, v. Ned. Gemeenten en van de afd. Noordholland van die Vereen., en dat zijn g-roote lichamen, sterk genoeg om onze belangen te behartigen. Voorzitter geeft dan een uiteenzetting van het gebeurde te Amsterdam Inzake de Schoolartsen waar een der Burgemeesters uit deze omgeving min der correct optrad ten opzichte van Schagen. De heer Van Nuland verdedigt echter de subsidie en beveelt aan, de vergaderingen van de Vereen, te bezoeken. Voorzitter zogt echter bepaalde redenen te hebben, waarom hij dit niet zal doen. De heer Van Erp voelt voor de argumenten van den heer Van Nuland, zal dit jaar pog geen voorstel doen tot schrapping en wil de verwachting uitspreken, dat sommige leden der vereen, met meer waarachtigheid over Schagen en zijn Bestuur wordt gesproken. De post blijft gehandhaafd. De heer GorterVraagt over enkele posten Inlichtin gen, die worden verstrekt. Als de heer Gorter klaar is (het is inmiddels bij vij ven). vertrekken de heeren Gorter en van Erp. doch de heer Van Nuland heeft nog 't een en ander op zijn pro gramma, en wil dat daarvoor de vergadering nu wordt geschorst en do beraadslagingen voortgezet in eene vol gende bijeenkomst Daartegen verzet zich echter de Voorzitter beslist, die doorgaat. De heer Van Nuland wijst dan in de eerste plaats op het onderhoud dat verschillende straten erlangen en op den slechten toestand van den weg voor per ceel-Van Leuven en vraagt of de bestrating vaft het nieuwe plan Heerenbosch in eigen beheer zal wor den genomen. Medegedeeld wordt dat het onderhoud van den weg voor het perceel-Van Leuven bij den polder thuis behoort, maar B. en W. willen zich tot het polderbe stuur wenden. Het straatwerk van het nieuwe plan zal in eigen beheer worden uitgevoerd. De heer Van Nuland geeft B. en W. in overwe ging, nu een employé van het P.E.N. een huis van de Woningbouwvereniging bewoont, zich tot het bij stuur der Woningbouwvereniging te richten mot het verzoek te overwegen of met net P.E.N. wederom ge contracteerd zal worden over betaling in het exploi- tatietekort dier woningen De heer Van Nuland informeert verder naar het rapport der commissie voor de vaartverbetering. De heer Schoorl deelt mede, dat B. en W„ zoowel als het polderbestuur verbetering wenschen, maar niet zooveel willen besteden dat een afdoende verbete ring wordt verkregen. Zij willen de grootste hinder nissen uit den weg laten ruimen en daar is in 1920 een begin mee gemaakt. De polder zal in die kosten f200.— bijdragen, een bedrag dat do heer Van Nu land niets noemt. De heer Van Nuland geeft in overweging om de houten ommanteling van een urinoir op de markt te doen vervangen door een stoenen ommanteling, om dat de beschrijvingen op de houten ommanteling een ergernis zijn. De Voorzitter zegt onderzoek van kosten toe. Dc heer Van Nuland informeert nog naar andere posten en merkt op dat voor ziekenhuisverpleging de post van f 1500 op f3000 is gebracht. De Voorzit ter antwoordt dat de kosten voortdurend hooger wor den. evenals voor het armenwezen. Op de desbetreffende vraag van den heer Van Nu land ontwoordt de Voorzitter dat er niet zooveel ge bruik gemaakt wordt van de districtsarbeidersbeurs, maar het instituut toch moeilijk gemist kan worden. De hulpstoker der gasfabriek is er door betrokken. De heer Van Nuland wijst op dc kosten van het be waarschoolonderwijs, voor 55 kinderen f 3275.05 of föS per kind. Spr. is niet tegen dezen post, maar waar tot nu toe het bijzonder bewaarschoolondcrwijs d" gemeenet niets ko«t ei. vooi de ouders dier inkederen een groote uitgaaf vordert, wenscht spr. een principieele uitspraak van den Raad over subsidieering van dat onderwijs en stelt hij voor f50 subsidie te verlooncn. De heer Kooij informeert of het onderwijspersoneel geëxamineerd is. De heer Van Nuland zegt dat de 2 onderwijzeres sen de acte Fröbelonderwijs bezitten. Met algemeene stemmen wordt het voorstel-Van Nu land aangenomen. De heer Van N'uland wijst op het besluit van Prov. Staten t.a.v. subsidieering van niet-rcndabele gedeel ten aan het waterleidingnet cn spr. vraagt of B. en W. in connectie willen treden met het P.W.B. over aansluiting der buitenwijken. De Voorzitter zegt dat B. en W. het bezwaar onder de oogen hebben gezien dat over die weggedeelten straks de provinciale weg komt, zoowel wat Lagc- dijk als Grootewal betreft, en daar is het wachten op. De heer Bakker zegt, dat hoewel op Grootewal do waterleiding met verlangen wordt tegemoet gezien om dezelfde reden als B. cn W. aangeven, een af wachtende houding is aangenomen. De heer Schoorl deelt nog mede, dat met den Prov. Ingenieur is gecorrespondeerd cn deze gaf in over weging te wachten totdat de loop van den weg be kend was. Zoowel de heer Van Nuland als de heer Van Rijs wijk bepleiten, dat niet kan worden gewacht tot do primaire wogen er zijn, de mcnschen hebben reeds lang genoeg gewacht. B. en W. zullen het overwegen. De heer Lookman informeert naar de motieven van B. en W. om geen urinoir te stichten bij het station. Spr. bepleit nogmaals het noodzakelijke v;an zulk een inrichting. Dit p-praatje wordt nog wat voortgezet met tenslotte de mededeeling, dat de heer Lookman in de volgende vergadering met een voorstel zal komen. De heer Bakker vraagt, nu het hard vriest voor de armen en enkele werkeloozen dio er zijn een Kerst en Nieuwjaarsgave in den vorm van cokes. Voorzitter zegt, dat dit reeds dooi B. en W. was besloten. De heer Bakker spreekt vervolgens de wensch uit, dat B. en W. naar eigener inzicht in den komenden winter de werkeloozen zullen helpen En dat bij harde vorst, als er niet kan worden gewerkt, voldoen de gesteund zal worden. Voorzitter zegt, dat dit zal gebeuren en dat nu reeds werkeloozen worden geholpen aan werk. De heer Bakker vraagt van B en W. alle mede werking om te komen tot gedeeltelijke opruiming van de haag bij Meurs op de Loet. De heer Van Nuland zegt, dat dit particulier ter rein is, dus zal men moeten koopen den grond die men noodig heeft. De heer Bakker laat het overleg van B. en W. in deze aan hen over. Voorzitter spreekt nog over het inkorten van de heg en zegt toe, in IJ. en W. de zaak te overleggen. De heer Bakker brengt nu ter sprake de voorkeur die gewenscht is voor georganiseerde werkeloozen boven niet georganiseerden en zet in een breed be toog zijn meening in deze uiteen aangevend pok de groote voordeelen die er voor de gemeente in ligt om propaganda te maken voor het zich organiseeren der arbeiders in werkeloozenkassen. De heer Van Nuland valt den heer Bakker bij cn wijst op een maatregel te Purmercnd genomen, waar in het voorjaar werd medegedeeld door B. en W. dat voor een bepaalden datum niet-georganiseerde arbeiders niet aan werk of ondersteuning werden geholpen. Spr. beveelt zulk een propagandamiddel aan. Voorzitter en de heer Schoorl zeggen, hoewel sym pathiek staande tegenover de georganiseerde werk lieden, de andere niet georganiseerden niet aan hun lot kunnen worden overgelaten. Over dit punt ontspint zich een nogal breed debat, dat de heeren blijkbaar zelf nogal aangenaam bezig houdt. Daar de klok echter rebds 0 u»"* had geslagen, vond de pers het nu welletjes en gingen de verslag gevers maar naar huis. Het eenige afdoende mi Idel wellicht om aan al die stroomen van welsprekend heid een einde te maken. Vergadering op Vrijdag j 1. 's morgens 9.30 uur. Voorzitter de heer Jb. Koster, secretaris de heer A. de Ridder. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering. Mededeelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: Als gevolg van een door God. Staten vastgestelde re geling om de aansluiting van afgelegen complexen ge makkelijker aan de waterleiding tae kunnen aansluiten door het verstrekken van bijdragen tot dekking der kos ten, is inmiddels in correspondentie getreden met het P.W.N. ter verkrijging van aansluiting van: le het Zoutkaag (Weere. IJ. Bood); 2e. Westfriesche Dijk (Molenkade, D. Brugman); 3e. Westfriesche Dijk (K. Kistermaker, M. Molenaar); 4e. Den Groetpolder (A. Schenk, J. A. Poortermans). De voorzitter deelt mede, dat het goed zal worden ge daan. om te probeeren alles aangesloten te krijgen, al hoewel spr. betwijfelt of dit zal gelukken ten opzichte van den grooten afstand. Doch het zal mogelijk zijn om met belanghebbenden te praten over de niet rendabele gedeelten en om dan een eventueel tekort op de ge meenschap te verhalen. De heer Kamp zegt, dat hij heeft gemist Limmer- schouw en Langerels. Do Voorzitter zegt, dat de Langereis er aan zit. De heer Kamp meent, dat de Limmerschouw wel van Nieuwe Niedorp af kan. De Voorzitter doet de toezegging dit er bij te zullen aanvragen. De heer Honing vraagt, hoe het gaat met t' Zand. De Voorzitter meent, dat er absoluut daarvoor niets is te bereiken. Spr. wil het wel probeeren, doch hij meent, dat men bij Ged Staten niet de minste kans heeft. De heer Honing vraagt, of in 't voorjaar spoedig de waterleiding kan komen. De Voorzitter antwoordt, dat als het rendabel kan worden, dit bij het P.W.B. spoedig gebeurt. Door de Vereeniging van Burgemeesters en Secreta rissen in de kantons Alkmaar. Hoorn, Purmerend en Schagen is een nachtveiligheidsdienst ontworpen, waar bij het mogelijk zal zijn, dat ook des nachts een zooda nige doorverbinding zal bestaan, dat, wanneer er Iets gebeurt, de gemeenten zich ten allen tijde met elkander in verbinding kunnen stellen. Vanuit deze gemeente wordt aan dezen dienst deelge nomen De heer Kamp vraagt, welke politie dienst doet, de Gemeente- of Rijkspolitie. Do Voorzitter zegt van de Gemeentepolitie. Ingekomen stukken. Een dankbetuiging der N.H. Vereeniging voor het toe gekende subsidie voor de ontsmettingsinrichtingen. Idem van den heer P. B'.aauboer voor de verhooging van zijn salaris. Door het gemeentebestuur van Alkmaar is toegezon den de rekening van den keuringsdienst voor waren over 1928 en de begrooting van dien dienst voor 1930. De heer Honing zou het goed vinden, als de ijsco- venters vóór dat zij gingen venten, een vergunning moes ten hebben van B. en W. en wel ln verband met soms voorkomende vergiftiging. Voorzitter zal dit in overweging nemen. Een mededeeling van Ged. Staten dezer provincie d.d. 27 November 1929 no. 83, waarbij voor de O. L. school te Lutjewinkel vrijstelling wordt verleend van de ver plichting tot het geven van onderwijs ln lichamelijke oefening tot 1 Januari 1931. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Goedgevonden. In verband met de in de vorige vergadering uitgespro ken wensch, is aan de commissie voor de bijdragend© gemeenten aan het Centraal ziekenhuis Alkmaar, een ruimere keuze gevraagd voor het benoemen van verte genwoordigers uit de bijdragende gemeenten, in het col lego van regenten over het centraal ziekenhuis. Deze commissie meent echter dat deze aanbeveling te recht Is tot stand gekomen en aan hun schrijven niet de Juiste uitlegging is gegeven. B. en W. stellen voor met het voorgedragen dubbeltal genoegen te nemen en deze zaak verder voor kennisge ving aan te nemen. Allen voor. Verslagen. Een verslag van de commissie van beheer der gasfa briek van de vergadering van 5 November 1929. Een verslag van de vergadering der commissie van uitvoering van den keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn van 31 October 1929. Belde verslagen liggen voor de leden ter Inzage. De Voorzitter deelt mede, dat de gascommissie een bespreking heeft gevoerd, om gas te leveren aan do gemeente Heerhugowaard. Verzoeken om subsidie. Door d© Feest-commissi© voor het concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen wordt, onder overlegging van de rekening van dit con cours, waaruit blijkt, dat er een tekort is gebleven van f 100.33 verzocht daarin een bedrag van f 100, als sub sidie te verleenen. B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig te be schikken. Goedgevonden. De heer Dekker stelt er prijs op te verklaren, dat aan gezien er nog al spoedig gezegd wordt: ze houden maar feest en het kan niet toe: de burgerij door deel te ne men in het garantiefonds, zich voor een eventueel te kort garant heeft verklaard. Door de Centrale Vereeniging ter behartiging der Maatschappelijke Belangen van zenuw- en zielszieken te Amsterdam, wordt verzocht tot deze vereeniging als lid toe te treden. De minimum-contributie bedraagt f 50 per jaar. B. en W. stellen voor op het verzoek afwijzend te be schikken. Allen voor. Benoeming onderwijzend personeel. Als gevolg van vermeerdering van het getal leerlin gen der openbare lagere scholen zal op 1 Januari 1930 aan elk dier scholen één leerkracht meer noodig zijn en wel een onderwijzeres te Winkel cn een onderwijzer to Lutjewinkel. De voordrachten luiden als volgt: Voor onderwijzeres te Winkel (aiphabetisch)1. D. H. van Dieren te Oosterleek; 2. A. Hoogeveen te Haarlem; 3. P. Landman to Den Helder. Voor onderwijzer te Lutjewinkel: 1. H. L. Bleeker te Leeuwardon; 2. K. van der Schaaf te Scharnegoutun3. B. Schouwstra te Grouw. Mej. van Dieren wordt met algemeene stemmen be noemd. De heer Schouwstra wordt eveneens met algemeene stemmen benoemd. Hierna gaat de raad in comité. Plannen voor schoolbouw. Aan de orde komen plannen voor schoolbouw en aan koop terrein School Winkel. In verband met gevoerde besprekingen meenen B. en W. het voorstel aankoop grond te moeten terug nemen. Do Voorzitter zegt, voorts, dat, doordat een nieuwe leerkracht is benoemd, zooals besloten, de school te Winkel uitbreiding zal behoeven. Deze verbouw zal vrij belangrijke offers eischen. B. en W. meenen echter, ge zien de besprekingen, dat uitbreiding mogelijk is. Voorgesteld wordt aan de school te Winkel aan te bou wen 2 nieuwe lokalen met closets etc opdat de school aan aJle hygiënische eischen zal kunnen voldoen. Bo vendien zal dan aan de wenschen van den Inspecteur zijn voldaan. B. en W. stellen verder voor, het oude gymnastieklokaal af te breken en daarvoor een nieuw lokaal te bouwen op het tegenwoordige schoolplein. De heer Brugman zegt, dat de schoolbouw al In ver schillende commissievergaderingen is besproken en het verheugt spr., dat nu dit plan in den raad Is gekomen. Het is een groot bedrag, maar wij hebben hier geen ellendige schoolstrijd en daarom meen ik, kunnen wij er wel over heen stappen en zoo kunnen wij dan de school brengen tot een Inrichting, die aan alle eischen voldoet De heer Kamp vraagt, of de stecnen die van het gymnastieklokaal komen, als ze goed zijn, worden ge bruikt- De Voorzitter antwoordt van wel. Het voorstel van B. en W. om 2 lokalen bij de school te Winkel te bouwen, benevens een nieuw gymnastiek lokaal, wordt met algemeene stemmen aangenomen. School Lutjewinkel. Voorgesteld wordt vervolgens om aan de school te Lutjewinkel een lokaal aan te bouwen. De vorm zal uiterlijk niet veel worden gewijzigd. De heer Dekker meent zijn vreugde er over te moe ten uitspreken, dat de school te Lutjewinkel nu van een 2-klasslge, een 3-klassige school zal worden, wat het onderwijs zeer zeker ten goede zal komen. Ook de heer Brugman uit zich ln denzelfden geest De heer Kamp is het ook volkomen met de vorige sprekers «Mins. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter feliciteert de gemeente met de genomen besluiten en meent dat de Raad hiermede de kroon op zijn werk heeftgezet De Voorzitter stelt vervolgens voor een geldleening te sluiten van hoogstens f 50.000, rentende ten hoogste 5 pet, af te lessen in 40 jaar. Indien Ged. Staten dit niet mochten vinden, dan af te losson in 30 Jaar. Allen voor. Zorg voor den winter. Ingekomen is een verzoek van den Ned. Bond van Ar beiders ln het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf om: a. allereerst georganiseerde arbeiders te werk te stel len; b. een toeslag te verleenen uit de gemeentekas op de werkloozenuitkeering van 50 cent per dag aan do geor ganiseerden; c. een steunregeling te treffen voor uitgetrokkenen. B. en W. stellen voor een zelfde gedragslijn to volgen als vorige jaren, door op het verzoek afwijzend te be schikken, doch aan eventueele werkloozen arbeid te ver schaffen. Algemeen goedgevonden. WijzigLngsbesluit geldleening f 11500. Aangezien deze leening belangrijk later Is gesloten dan het oorspronkelijk plan en met het oog op de aflossing, wijziging behoeft, aangezien deze een jaar later zal aan vangen en waar het wenschelijk is gebleken voor tus- schentijdscho aflossing een opzeggingstermijn te stellen van zes weken, achten Ged. Staten het gewenscht het oorspronkelijk besluit van 28 Augustus 1928 Jn dien geest te wijzigen. B. en W. stelien voor daartoe over te gaan. Allen voor. B. en W. stellen voor adhaesle te betuigen aan het bekende adres van het Comité uit de Vereeniging van Burgemeesters cn Secretarissen ln lo kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen, inzake herzienings classificatie. De heer Brugman spreekt zijn beste wenschen hier over uit en verheugt zich dat er zoo actief wordt inge grepen. Hierna pauze. Aflossing restant nnnulteltsleening voor 5 arbeiderswoningen. Voor den bouw van een 5-tal arbeiderswoningen werd in 190-9 aan de gomeente een rijksvoorschot verleend van f 6929.75, waarvan gedurende 50 Jaren n.1. van 1910 tot en met 1959 een annuïteit moet worden betaald van f 288.83. Het nog niet afgeloste bedrag van het voorschot be draagt op 1 Januari 1930 nog f 5395.44. B. en W. hebben thans nagegaan, of het niet zou zijn aan te bevelen het voorschot geheel af te lossen, waar door de woningen, welke bewoond worden door H. Bij houwer, H. Geevers, J. Korver, N. Wijn en J. Korff, vol ledig eigendom der gemeente zouden worden. Een uitvoerige becijfering toont aan dat de gemeente bij aflossing een voordeel heeft van f 1785.75 en dat over do minder voortleelige exploitatie verkregen bij het slui ten van een geldleening en aflossing ln 10 Jaren, ln de eerste 10 Jaren moet worden heengestapt en stellen voor tot aflossing te besluiten en daartoe een geldleening aan te gaan van f 5395.44 tegen een rente van ten hoogste 5 pet af te lossen Jn 10 achtereenvolgendo Jaren. De heer De Veer zegt. dat de opzet geheel foutief is. Wij hebben ons ge'.d a 3% pet. en zullen nu geld krij gen a 5 pet Spr. vraagt waaruit het bedrag van f 539.54 (d.i. de Jsarlijksche aflossing), wordt gevonden. Als dit uit de gewone middelen komt, waarom het dan niet op rente gezet bij de Boerenleenbank? De Voorzitter zegt. dat, als deze transtactle doorgaat de woningen over 10 jaar dan gemeenteeigendom zullen zijn en anders pas na afloop der annuïteit Als er in Winkel behoefte Is aan woningen, kunnen deze dan worden verkocht en dan ligt het op den weg der ge meente een zoo billijk mogeüjkcn prijs te stellen, en spr. gelooft, dat dit dan absoluut gunstige gevolgen kan hebben en dat men weder geraakt tot het doel, waar voor deze woningen zijn gebouwd. De heer Brugman wil de gemeente niet noodzakelijk belasten want noodzakelijk is het niet. Er komen straks anderen om geld vragen, zooals ziekenhuis, ka naalplannen enz. Spr. is het dan ook met den heer de Veer eens dat wij nu goedkoop geld hebben en dat wij dat moeten houden. Spr. kan dan ook niet met het voor stel van B. en W., hoe goed ook bedoeld meegaan.

Schager Courant | 1929 | | pagina 19